PZC Poetin haalt uit naar de VS »wm België draait geldkraan voor asielzoekers dicht Studenten Chili betogen tegen duurder busvervoer berco Barroso kapittelt regeringsleiders van de EU Sinn Fein steunt sollicitatie Paisley voor premierschap Indonesië wil bemiddelen in zaak Iran Taliban sterker in het zuiden van Afghanistan President verwijt Amerika alleen op eigen belang uit te zijn op"merk"elijke collectie Navo streeft naar antiraketsysteem Moordende broeder veroordeeld Wereldfiets weer terug Corruptie Mexico woekert voort Verbod betoging bij erevelden VS Mobieltje redt drenkelingen Levensloop beginnen? Spaarloon stoppen! Beslis nu Dochter Che spreekt conferentie toe donderdag 11 mei 2006 nele erde burg »an onze redactie buitenland JAKARTA - Indonesië heeft gis teren aangeboden te bemidde len in het conflict tussen Iran en vooral de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, die vrezen dat Iran zijn atoom programma zal gebruiken voor bet maken van kernwapens. De Indonesische president Susilo Bambang Yudhoyono zei te wil len proberen de spanningen te verminderen en gesprekken en onderhandelingen tot stand te brengen. Yudhoyono deed zijn aanbod aan het begin van het staatsbe- ZOek dat de Iraanse president Machmoud Ahmadinejad aan In donesië brengt. Iran heeft posi tief gereageerd op het aanbod van Jakarta. Recht President Yudhoyono zei te gelo ven dat het Iraanse atoompro gramma vreedzaam is. Indone sië vindt dat landen die het ver drag tegen de verspreiding van kernwapens hebben getekend - waaronder Iran - het recht heb ben om kernenergie voor vreed zame doeleinden te ontwikke len. Ahmadinejad deed op een pers conferentie in Jakarta de wester se zorg om het Iraanse atoom programma af als 'een grote leu gen'. Hij zei dat de landen die nu tegen Iran te hoop lopen, zelf bezig zijn met nucleaire pro gramma's die zij constant ver der uitbreiden. Ahmadinejad zei ook dat het Iraanse volk de buik vol heeft van de buitenlandse bemoeienis sen. De Iraanse president werd in Indonesië met alle mogelijke eer verwelkomd Zo weerklon ken er 21 saluutschoten Indonesië is het grootste islami tische land in de wereld. Iran hoopt vooral de economische be trekkingen met het land te kun nen aanhalen. Iran wil miljarden dollars inves teren in de ontwikkeling van de Indonesische olie- en gassector. Met Iraans geld wordt in Indone sië een olieraffinaderij ge bouwd, die olie uit Iran zak ver werken, GPD/RTR WASHINGTON - De radicaal- islamitische taliban hebben zich de afgelopen maanden in het zui den van Afghanistan versterkt. Het aantal taliban-strijders in enkele districten van Kandahar, Helmand en Uruzgan is geste gen. Dat bevestigde de leider van de coalitie van buitenlandse troe pen in Afghanistan, de Ameri kaanse generaal Karl Eikenber- iy, gisteren op een persconferen tie in Washington. In vergelij king met een jaar geleden is het aantal gewelddadige incidenten deze lente toegenomen, aldus Ei- kenberry. Volgens hem steeg ook het aantal zelfmoordaansla gen. ANP/AFP Remco Reidinq MOSKOU - De Verenigde Sta ten laten eigen belangen prevale ren boven democratie en trek ken zich niets aan van kritiek. Dat zei de Russische president Vladimir Poetin gisteren tijdens zijn jaarlijkse toespraak tot de natie. Poetin reageerde daarmee op harde kritiek van de VS. De Amerikaanse vice-president Dick Cheney beschuldigde Mos kou er recentelijk van de demo cratie te ontmantelen en energie leveranties te gebruiken als mid del om voormalige Sovjetstaten te intimideren en chanteren. De pot verwijt de ketel, vindt Poetin, die de dubbele stan daard van de Amerikanen aan haalde. „Waar is al die pathos over de bescherming van men senrechten en democratie wan neer het gaat om de noodzaak ei gen belangen na te streven", zei Poetin in zijn rede voor beide parlementskamers, gouverneurs en andere hoge functionarissen. „We zijn ons bewust van wat er in de wereld gebeurt. Kameraad wolf weet wie hij moet eten en is1 duidelijk niet van plan naar wie dan ook te luisteren." Poetin waarschuwde de Verenig de Staten voor militair ingrij pen in Iran. Hij zei zonder de landen te noemen: „Methoden van geweld geven zelden het ge wenste resultaat en de conse quenties zijn vaak vreselijker dan de oorspronkelijke bedrei ging." Rusland en de VS zijn het on eens over de aanpak van Iran, dat nucleaire ambities koestert. De VS willen internationale maatregelen tegen het islamiti sche land. Rusland houdt dat te gen. Poetin zei desalniettemin dat Rusland 'ondubbelzinnig' strijdt tegen de verspreiding van nucleaire wapens op de hele wereld. Achterhaald Rusland ergert zich al langer aan de achterhaalde beeldvor ming van het tijdperk van de Koude Oorlog. Nadat onlangs een overname in het buitenland door staatsgasbedrijf Gazprom was geblokkeerd, bekritiseerde Poetin de houding van het Wes ten. Als andere landen geld ste ken in Rusland, dan heet dat in vesteringen. Als Rusland geld uitgeeft in het Westen, dan wordt dat volgens Poetin Russi sche expansie genoemd. Poetin zei gisteren wel dat Rus land meer moet investeren in de verdediging van het land, omdat de internationale wapenwed loop voortduurt. Opnieuw wees hij naar de VS. „Hun huis is hun fort. Mooi zo. Maar dat betekent dat wij ons huis ook sterk en be trouwbaar moeten maken." De grootste bedreiging voor Rus land zelf vormt de demografi sche situatie in het land, vindt Poetin. De bevolking neemt af door ho ge sterfte- en dalende geboorte cijfers. „We raken elk jaar 700.000 mensen kwijt. We heb ben dat probleem al vaak be sproken, maar er is heel weinig aan gedaan", zei Poetin. Kinderen De president wil onder meer een nationaal programma starten dat vrouwen aanmoedigt meer kinderen te nemen. Ook valt te denken aan hoge kinderbijslag. Ouders maken zich volgens Poe tin zorgen over huisvesting, ge zondheidszorg en onderwijs en zien daarom vaak af van meer kinderen. „We moeten in elk ge val de geboorte van een tweede kind stimuleren." GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - De regeringsleiders van de Europese lidstaten moe ten minder beloven en meer doen. Ook moeten ze ophouden Europa de schuld te geven van hun mislukkingen. Die kritiek komt van Europees Commissa ris Barroso, die gisteren zijn ideeën presenteerde om de Euro pese samenwerking nieuw leven in te blazen. „Er gaapt in de Eu ropese Unie een gat tussen de mooie woorden die de regerings leiders gebruiken en het resul taat", zei de Commissievoorzit ter. De opmerking van Barroso is zeer opmerkelijk, omdat het bin nen de Europese Unie niet de ge woonte is om in het openbaar kritiek te leveren. Namen noem de Barroso trouwens niet. Vol gens hem komen de regeringslei ders tijdens de maandelijkse Eu ropese bijeenkomsten vaak tot mooie afspraken, maar vervol gens krijgt het dagelijks bestuur van de Unie niet de middelen om die beloften waar te maken. Zo beloofden de regeringslei ders al in 1999 om nauw samen te werken op het terrein van jus titie en politie, maar in de prak tijk gaat dat heel moeizaam, om dat alle landen vasthouden aan hun eigen vetorecht. Middelen „De regeringsleiders trekken de Europese successen naar zich toe, maar als het fout gaat heeft Europa het gedaan", aldus Bar roso. Volgens hem is er duide lijk behoefte aan 'méér Europa'. „Wij vragen in Brussel niet om meer macht. We willen wel de middelen om goed ons werk kun nen doen." Barroso presenteerde gisteren een plan om Europa 'dichter bij de burger' te brengen. Om dat te bereiken wil de Europese Com missie met zoveel mogelijk con crete voorstellen komen, waar de burger rechtstreeks de gevol- door Max Steenberqhe BRUSSEL - Het Belgische kabi net steunt een voorstel om asiel zoekers geen geld meer te geven, maar alleen kost en inwoning. Verlaten ze hun toegewezen kamp of woning, dan vervalt de steun. Het kabinet hoopt op de ze manier het 'rondreizen' van de asielzoekers van kerk naar kerk, waar zij 'kerkasiel' krij gen, tegen te gaan. De politieke Partij Vlaams Belang wil kerkge meenschappen die asielzoekers helpen voor de rechter slepen. fa het asielzoekerscentrum van Sint Truiden zijn gisteren op nieuw honderd actievoerders in hongerstaking gegaan, wat het totaal op bijna driehonderd brengt. Minister Dewael (Justi tie) sprak eerder van een 'chan tagemiddel'. Hij zei deze week dat geen van de actievoerders op papieren hoeft te rekenen. Ook de landelijke steungroep Udep verwierp gisteren van hon gerstaking als actiemiddel. België krijgt steeds meer te ma ken met (economische) asielzoe kers die een sneller besluit over hun status willen. Volgens de wet mag de asielprocedure hoog uit drie jaar duren, daarna heb ben de aanvragers automatisch recht op papieren. Volgens be- Advertentie een uitgebreide combinatiemode op kleur en op merk gepresenteerd FRANKENWALDER, GERRY WEBER, VERSE, TAIFUN, OLSEN, MAC, ZERRES en nog vele andere trokkenen blijft het merendeel veel langer in onzekerheid, soms wel tien jaar. Deze asielzoekers eisen snellere procedures. Circa duizend actievoerders hebben ruim twintig kerken bezet en twee moskeeën. In de Brusselse wijk Schaarbeek hebben vrou wen en kinderen een kerk bezet. Steun bisschoppen De acties worden ondersteund door de Belgische bisschoppen. Zij spreken niet van bezettingen maar van 'kerkasiel' en zijn te gen uitzetting. Minister Dewael is het daar niet mee eens. Hij vindt dat de kerk zich onterecht politiek opstelt. De asielproble matiek staat vandaag op de agenda van de bisschoppensyno de. De fractieleider van het nationa listische Vlaams Belang, Gerolf Annemans, heeft een klacht in gediend bij het Brussels parket tegen elke 'bediener van de ere dienst die de deuren openstelt voor mensen zonder papieren'. Volgens hem is het bij wet verbo den dat de kerk de regering of het openbaar gezag aan te val len. De Antwerpse VLD-fractie wil de steun aan de Sint Egidius- kerk voor een daklozenrestau- rant staken omdat deze ook de asielzoekers steunt. De Beweging voor Christelijke solidariteit houdt op internet een tegenactie. Volgens haar is de zwijgende meerderheid tegen het misbruik van de kerken. Ze wil 'zich niet voor de kar van linkse partijen laten spannen'. BRUSSEL - Europa heeft een grootschalig systeem nodig te gen de groeiende dreiging van langeafstandsraketten. Een der gelijk systeem is haalbaar voor overzienbare kosten, aldus een tienduizend pagina's tellende haalbaarheidsstudie van de Na vo. Het rapport is gisteren voorge legd aan de lidstaten van de mili taire verdragsorganisatie, aldus assistent-secretaris-generaal Marshall Billingslea van de Na vo tijdens een presentatie in Brussel. De assistent van Na- vo-topman De Hoop Scheffer wilde geen bedragen noemen bij de kosten. Het beoogde systeem bestaat uit enkele sensors op het land en in de lucht. Door snelle waarneming kunnen tijdig anti- raketraketten gelanceerd wor den, om de Europese bevolking te verdedigen. ANP LONDEN - Benjamin Geen, een Britse ziekenbroeder, heeft gisteren zeventien maal levenslang opgelegd gekre gen wegens de moord op twee patiënten en het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel aan vijftien anderen. De 25-jarige Geen injecteei'de de zeventien patiënten met spierverslappers en insuline. Hij diende volgens de recht- bank de patiënten medicijnen toe 'om zijn honger naar spanning te stillen'. ANP SANTIAGO - Een student wordt weggevoerd door de oproerpolitie in Santiago. Honderden studenten gingen gisteren in de Chileense hoofdstad de straat op om te betogen tegen de verhoging van hun jaarabonnement voor het busvervoer. foto Ivan Alvarado/RTR LONDEN - Heinz Stücke, volgens het Guinness Book of Records de 'meest bereisde man' in de geschiedenis, was slechts kort gescheiden van zijn vaste metgezel. Dieven in het Britse Portsmouth hadden de fiets van Stücke gesto len, waarmee deze meer dan 530.000 kilometer aflegde. De Britse politie vond het brik enkele uren later terug in een park. De 66-jarige Duitser reageerde verheugd op het goede nieuws. Zijn fiets was 'de afgelopen 44 jaar in elk land in veel opzichten mijn paspoort, mijn manier om vrienden te maken en om geld in te zamelen'. ANP/AFP MEXICO-STAD - Mexicanen moesten het afgelopen jaar gemiddeld bij tien van elke honderd transacties met cle overheid steekpenningen neertellen. Dat was twee meer dan in 2003, zo heeft onderzoek van Transparencia Mexicana uitgewezen. De onderzoekers van deze niet-gouvernementele instelling richtten zich op meer dan 15.000 huishoudens in heel het land. Zes jaar geleden kozen de Mexicanen een regering die zou moeten breken met de corruptie in het land. Maar veel is er afgaande op TM nog niet ten goede veranderd. In 2005 spendeerden de Mexicanen voor naar schatting 14,5 mil jard euro aan steekpenningen voor verkeersagenten, amb tenaren en vuilnisophalers. ANP/EFE/RTR WASHINGTON - Begrafenissen en erevelden van militai- i'en mogen niet worden verstoord door manifestanten. Het. Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft dins dagnacht en wetsvoorstel hiertoe aangenomen. De wet is een reactie op een aantal recente incidenten rond militai re erevelden. Zo verstoorden betogers tegen homoseksuali teit er enkele malen de rust. Prediker Fred Phelps verkon- digt dat er zo veel militairen sneuvelen omdat cle VS hom- seksualiteit accepteren. ANP/AFP SYDNEY - Drie Australiërs kunnen het verhaal van hun meer dan drie weken durende vermissing op een woeste zee navertellen dank zij hun mobiele telefoon, Dinsdag vonden reddingswerkers John Tabo, zijn zoon John jr. en zijn neefje Tom Tabo in hun vijf meter lange bootje nadat zij met het laatste restje batterij vermogen in de telefoon een familielid hadden laten weten waar zij zich bevonden. De drie waren op 17 april vertrokken van Murray Island. Op de door een cycloon opgezweepte zee kwamen zij in problemen. Een zoekactie werd na vijf da gen gestaakt. ANP gen van merkt. Volgens Barroso heeft de afwijzing van de Euro pese grondwet in Frankrijk en Nederland een 'schaduw' over Europa gewoipen. „Het gevolg is pessimisme en negativisme. Wij willen de lidstaten uitdagen om hun energie weer in Europa te steken en méér tot stand te brengen." GPD Van onze redactie buitenland BELFAST - De militante domi nee Ian Paisley kan premier van Noord-Ierland worden. Hij heeft de steun gekregen van de roomskatholieke Sinn Fein. Dat heeft Sinn Fein-voorman Gerry Adams gisteren bekend ge maakt. Paisley staat sinds jaar en dag bekend als een fel oppo nent van Sinn Fein en de katho lieken. Het Noord-Ierse parlement komt op 15 mei bijeen om een nieuwe regeling te benoemen. Daar heeft men zes weken de tijd voor. Namens Sinn Fein wil Martin McGuinness vice-pre mier worden. Volgens Adams heeft Paisley het recht premier te worden, ook al blijft Sinn Fein fel tegen alles waar hij voor staat. Of het aanbod van Sinn Fein ge noeg zal zijn om de bestuurlijke impasse in Noord-Ierland te doorbreken, is zeer de vraag. De partij van Paisley, DUP, weigert tot nu toe een premier te kiezen als de overdracht van bestuur staken door de Britten niet volle dig is geregeld. De DUP eist bovendien dat Sinn Fein zijn houding wijzigt ten opzichte van criminaliteit en het bestrijden daarvan door de politie. Dat betekent dat Sinn Fein afstand moet nemen van de IRA en de misdaden die door die organisatie zijn be gaan. Alleen waneer dat gebeurt beschouwt de DUP Sinn Fein als een 'vreedzame en democrati sche partij'. De DUP is er nog steeds niet van overtuigd dat Sinn Fein en de IRA het geweld definitief heb ben afgezworen als methode Noord-Ierland met Ierland te verenigen. Als de partijen er binnen zes we ken niet in slagen een regering te benoemen, krijgen zij nog eens drie maanden extra. Is het dan nog niet gelukt, zullen de be talingen aan de parlementariërs gestaakt worden. De Britse en Ierse regeringen zullen dan geza menlijk een bestuursmodel voor Noord-Ierland uitwerken op ba sis van het zogenoemde Paasak- koord uit 1998. Die overeen komst voorzag in vrede en ge deeld bestuur van protestanten en katholieken. Het parlement in Noord-Ierland functioneert niet meer sinds eind 2002 toen Sinn Fein ei-van beschuldigd werd te spioneren voor de IRA. GPD (Advertentie) www.levensloopregeling.SZW.nl WENEN - Aleida Guevara, dochter van de legendarische rebellen leider Che Guevara, spreekt op de alternatieve La- tijn-Amerikaanse/Caribische/Europese topconferentie in Wenen. De driedaagse bijeenkomst is gisteren geopend en staat in het the ma 'een andere wereld is mogelijk'. foto Robert Jager/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5