AOW'ers zoeken betaalde baan D66 heeft zichzelf overleefd Armlastige Palestijnen beschuldigen het Westen PZC PZC Oude tijden herleven voor 65-plussers Napolitano is zeer ervaren politicus Sprookje van rijke gepensioneerden gaat lang niet altijd op 11 mei 1956 donderdag 11 mei 2006 Rond 1900 werkte ruim zes tig proeent van de manne lijke beroepsbevolking ook na het 65e jaar. Van een pensioen of AOW was toen nog geen sprake. Nu werkt tien procent van de 65- tot 69-jarigen enkele uren per week, de helft daarvan heeft een werkweek van meer dan twaalf uur. Na honderd jaar is nu voor het eerst sprake van een stijging in de arbeidsdeelname van 65-plussers. Uit onderzoek van het NIDI blijkt dat ongeveer zes procent van de AOW'ers wel weer een betaalde baan zou willen hebben van gemid deld vijftien uur per week. On der alleenstaanden is die be hoefte twee keer zo groot als bij mensen met een relatie. Ruim de helft van de werkende 65-plussers vindt arbeid in een vrij beroep of is zelfstandig on dernemer. Veel werkzoekende AOW'ers wenden zich tot een van de spe ciale uitzendbureaus voor 65-plussers. Het grootste aanbod bij deze ondernemingen bestaat uit werk als koerier, chauffeur, overblijf hulp, receptionist of medewerker op een callcenter. GPD doorThea van Beek Het sprookje van rijke gepen sioneerden gaat lang niet altijd op. Flink wat 65-plussers moeten doorwerken voor het geld. Ze doen het niet alleen voor het geld, maar zonder die extra inkomsten uit een baan zouden ze nauwelijks kunnen rondkomen. Via een uitzendbureau voor 65-plussers werkt H. Schroder (66) vrijwel fulltime als boek houder bij Rijkswaterstaat. Hij is daar niet de enige AOW'er. „Een collega van mij is 72 jaar." „Ik vind het niet vervelend om nog te werken. Aan de andere kant, als je 65 bent ontstaat wel een financieel gat. Onder norma le omstandigheden zouden op je 65e de AOW en het pensioen moeten uitkomen op 70 procent van het laatstgenoten inkomen. Na 42 dienstjaren kwam ik nog niet eens uit op 65 procent. Dat komt door pensioenbreuken en doordat de netto pensioenbedra gen lager uitvielen dat was ver wacht. Dan ga je bijspijkeren." Een andere belangrijke reden is dat Schroder nog twee kinderen heeft van acht en tien jaar oud. „En die gaan in de toekomst geld kosten. Maar goed, dat weet je als je laat aan kinderen begint. En dan is er nog die eu ro. Dat was de grote nekslag. Met de invoering daarvan zijn we gewoon bedonderd." Ongeveer vijf procent van alle 65-plussers heeft een betaalde baan van minstens twaalf uur per week, blijkt uit onderzoek van het Nederlands Interdisci plinair Demografisch Instituut (NIDI). Het instituut onderzocht waar om de 65-plussers die niet meer hoeven te werken toch actief zijn op de arbeidsmarkt. Als be langrijkste reden geven zij aan het nog leuk te' vinden om te werken. Als goede tweede reden wordt het extra geld genoemd. Een klein pensioen of een onvol ledige AOW kan mensen zelfs dwingen hun inkomen via werk aan te vullen. Met name de eerste generatie al lochtonen heeft vaak niet een volledige AOW-uitkering opge bouwd. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) becijfer de dat deze groep steeds groter wordt. De komende decennia zal het percentage mensen met een on volledige AOW-uitkering op lopen van de huidige vijf naar dertien procent. Flierefluiten Ook Joep ('liever geen achter naam') vindt het leuk nog te blij ven werken, 'maar het geld is minstens zo belangrijk'. Vorig jaar werd hij 65. Zijn contract bij het uitzendbureau waarvoor hij werkte, werd toen automa tisch ontbonden. „Twee maand jes ben ik gaan flierefluiten, maar dat begon knap te verve len. Ik heb me toen ingeschre ven bij Uitzendbureau 65plus. Binnen anderhalve week had ik werk als koerier op een bestel bus." Voor Joep was er ook een finan ciële noodzaak. Elf jaar geleden deed hij zijn bedrijf in logistie ke transporten van de hand. Die transactie eindigde in forse schulden. „Die ben ik nog steeds aan het afbetalen. Naast m'n AOW heb ik nog een klein pensioentje. Na aftrek van alle vaste kosten, hield ik nog vijftig Een uitzendbureau voor 65-plussers in Rotterdam. Veel ouderen moeten noodgedwongen weer aan de slag. foto Phil Nijhuis/GPD euro per week over. Ik zou van mijn pensioen niet kunnen rond komen." Hij maalt er niet om dat vroeger vrijwel alles binnen zijn finan ciële mogelijkheden lag. Reizen, skiën, paardrijden en andere luxe zaken waren toen heel ge woon. Sinds zijn scheiding, die samenviel met het financiële de bacle, woont hij in een gehuur de kamer. Een eigen woning zit er niet meer in. „Ook al een re den om te willen werken, want wat moet je in je eentje op een kamer. Nu werk ik drie of vier dagen per week, afhankelijk van het werk. Het liefst zou ik weer fulltime willen werken." Net als Joep wil ook Schroder blijven doorwerken tot het licha melijk of geestelijk niet meer gaat. En ze zijn niet de enigen. Bij de speciale uitzendbureaus voor 65-plussers staan duizen den werkwilligen ingeschreven. Toch moeten nog veel werkge vers over de streep worden ge trokken. De vooroordelen over oudere werknemers zijn nog hardnek kig. Ze zouden te traag zijn en te vaak ziek. Schroder: „Wij heb ben juist veel ervaring en zijn bovendien goedkoop, want voor ons hoeven allerlei premies niet meer te worden betaald. Boven dien zien de jongere collega's ons als goede leermeesters." GPD Ad Bloemendaal Kijk, hier staat waar ik recht op heb." Hamad Tamimi wijst een bedrag aan op zijn salarisstrook. „En hier zie je wat er wordt uitbetaald: nul komma niks." De 45-jarige telefonist van een Palestijns overheidsbureau blijft lachen, al is het niet van harte. In februari heeft hij zijn laatste loon ontvangen. Nu heeft hij zelfs het geld niet meer voor de busrit vanuit zijn dorp naar Ramallah. Daarom is hij nog maar één dag per week op kantoor. De Palestijnse premier, Ishmael Haniyeh, heeft duidelijk gemaakt dat zijn regering niet van plan is Israëls bestaansrecht te erkennen, de eis van de donorlanden voor het opheffen van de financiële boycot. „Desnoods eten we alleen nog maar in olijfolie gedoopt brood" zei hij vorige week. En inderdaad: dat vormt al weken lang Tamimi's ontbijt. Zijn gezin, met drie schoolgaande kinderen, eet ook veel aardappelen. Alles bij elkaar vult het de magen, meer ook niet. Het is nog te vroeg om te spreken van een humanitaire crisis in de Palestijnse gebieden. De Ga- zastrook is altijd arm geweest met een ho ge werkloosheid. Maar de mensen hebben geleerd elkaar te helpen, mede via de lief dadigheidsorganisaties van Harnas en de moskeeën. In de landbouwgebieden in het zuiden van van de westelijke Jordaan- oever is van een crisis weinig te merken. Maar ten noorden van Jeruzalem begint de internationele boycot effect te krijgen. Dat blijkt vooral in Ramallah, centrum van het Palestijnse Bestuur, woonplaats van duizenden ambtenaren. Het is altijd de welvarendste Palestijnse stad geweest maar er wordt nu steeds meer geklaagd. Door overheidspersoneel dat zijn finan ciële verplichtingen niet meer kan nako men, door winkeliers die hun omzet zien kelderenn en door banken, die klanten geen krediet meer durven te geven. De iro nie wil dat Fatah-aanhangers - de mees ten van de 165.000 ambtenaren - het hardst door de tegen Harnas gerichte boy cot worden getroffen. Maar het is niet Ha rnas dat de schuld krijgt. Mohannad Abdelhamid (52) werkt als af delingshoofd op het ministerie van Infor matie, zijn vrouw op het ministerie van cultuur. Nadat hij zijn salaris van januari had verteerd kon Mohannad zijn rekenin gen niet langer betalen. „De huur over maart en april staat nog open, net als de electriciteitsrekening. Ik ben gewoon bankroet. Als het Westen denkt dat het zo Harnas op de knieën dwingt, vergist het zich." Wafa Oudeh (30), ambtenaar op Onder wijs, en haar man zijn de afgelopen maand om beurten een dag naar hun werk gegaan, om zo transportkosten te drukken. Hun spaargeld heeft hen tot nu toe gered. „Maar over een dag of drie is het op. Dan blijven we samen thuis", zegt Oudeh. „Israël en Amerika zitten er ach ter. Wat hebben we toch gedaan dat ze ons zo straffen?" Sluiten „Drie maanden geleden kochten mijn klanten wat ze wilden. Nu blijft het bij het meest noodzakelijke: suiker, meel, eie ren en rijst", zegt Mohannad Radi (40) vanachter de kassa van zijn supermarkt. Hij schat dat zijn omzet al met twintig procent gedaald is en dat hij, als het zo doorgaat, zijn zaak over drie maanden moet sluiten. GPD Hamad Tamimi, telefonist van een overheidsbureau, bekijkt z strook. In het programma Nova ontkende voormalig partijleider Jan Terlouw vol overgave dat D66 zich op zou moe ten heffen. Met de opheffing van D66, zo suggereerde hij, zou het Nederland se politieke bestel van zijn ziel worden beroofd. D66 was volgens hem de enige politieke partij die onderdak bood aan diegenen die werkelijk probeerden de politiek intellectueel te doorgronden, mensen die de ware, creatieve twijfel kenden, die niet waren vastgeroest een overjarige ideologie. Bij deze inspirerende retoriek zat Lou- sewies van der Laan, kennelijk ont roerd door zoveel wijsheid, bevestigend te knikken. Als Terlouw gelijk had, zou D66 zeker niet moeten worden opgeheven. De wer kelijkheid is dat de "ziel van de Neder landse politiek" zichzelf al lang heeft overleefd. Wat in Terlouws karakteristiek aller eerst opvalt, is de impliciete, hoogharti ge diskwalificatie van alle andere poli tieke partijen. Kennelijk kunnen daar alleen ideologisch dichtgetimmerde kie zers terecht. Ik wil niet ontkennen dat D66 lang geleden een nuttige bijdrage heeft geleverd aan het politieke debat in Nederland en dat deze sterk fluctue rende partij bovendien in de afgelopen decennia verschillende malen een toe vluchtsoord is geweest voor linkse libe ralen die zich tijdelijk niet gelukkig voelden in de VVD of de PvdA. In de af gelopen jaren heeft D66 haar attractie voor linkse liberalen echter definitief prijs gegeven. Na aanvankelijk met nadruk te hebben beweerd dat zij nimmer zou deelnemen aan een tweede kabinet-Balkenende, besloot D66 uiteindelijk een dergelijk conservatief kabinet toch mogelijk te maken. De reden om de eigen politieke beginse len zo grondig op de tocht te zetten, was de mogelijke concretisering van de 'kroonjuwelen' van de partij: het kabi net-Balkenende beweerde bereid te zijn tot een ingrijpende hervorming van het Nederlandse politieke bestel. Vervolgens sneuvelden de hervormings voorstellen van minister Thom de Graaf door toedoen van de PvdA in de Eerste Kamer. Het was echter evident dat CDA en WD door deze gang van zaken immens opgelucht waren. Voor D66 was er slechts een fatsoenlijke en begrijpelijke voortzetting van dit dra ma mogelijk: de partij zou de coalitie moeten verlaten. Voor een partij die al bijna veertig jaar pleit voor meer duide lijkheid in de Nederlandse politiek zou dat niet meer dan vanzelfsprekend zijn geweest. D66 bleef echter gewoon zitten en be weerde zonder enige zichtbare schaam te dat zij vanaf nu een partij was die vooral wilde inzetten op verbetering van het onderwijs en modernisering van de Nederlandse samenleving. Zelden zullen politieke beginselen en intellectuele integriteit zo losjes zijn verraden als bij die gelegenheid. Ten einde het cynisme van dit politieke spel te onderstrepen boden de beide grote coalitiegenoten enkele honderden mil joenen euro's om het politieke dwergje aan boord te houden. Dit was mijns in ziens het moment waarop de geest defi nitief uit D66 was geweken. Voor wie het zelfs toen nog niet duide lijk was dat de houdbaarheidsdatum van D66 definitief was verstreken werd vervolgens nog de Uruzgan-tragikome- die opgevoerd. D66 was pertinent te gen de uitzending van Nederlandse troepen naar deze desolate uithoek, maar bleef weer even vrolijk zitten toen het kabinet besloot met de steun van de PvdA toch naar Uruzgan te gaan. Ook als we afzien van dit treurige dub bele failliet van het gedachtengoed van D66, zijn er twee goede redenen om de ze partij nu op te heffen. Ten eerste is het jammer genoeg zo dat bijkans alle andere politieke partijen de hervor mingsgedachten van D66 deels hebben overgenomen. Afgezien van het CDA, dat op dit punt een prijzenswaardige standvastigheid toont, wil vrijwel ieder een het goed functionerende Nederland se politieke bestel verbouwen teneinde de afstand tussen de politiek en de bur gers te verkleinen. Dat die afstand de laatste decennia groter zou zijn gewor den is simpelweg onjuist en dat zij klei ner zou kunnen worden gemaakt door een districtenstelsel of een gekozen mi nister-president is een fata morgana. Ten tweede is de Nederlandse democra tie in de afgelopen veertig jaar, terwijl D66 onophoudelijk ijverde voor de her vorming van het politieke bestel, gron dig van karakter veranderd. Wat ooit een soepel functionerend systeem was, waarin elites de dienst uitmaakten en zich niet al te veel van de kiezers aan trokken, is een televisiedemocratie ge worden. De televisiedemocratie werkt fundamenteel anders dan de verzuilde democratie die D66 destijds open wilde breken. De politici en het politieke systeem zijn veel zichtbaarder geworden. Politici zijn geen deftige jong-bejaarden, maar vlotte debaters die niet excelleren in de Volksvertegenwoordiging, maar in de talloze televisieprogramma's waarin zij optreden. De televisiedemocratie is veel democratischer dan het oude be stel, maar brengt ook grote risico's met zich mee, omdat zij charismatische bui tenstaanders alle kansen biedt om dat bestel te penetreren. Het gaat er al lang niet meer om de belegen idealen van de jaren zestig te realiseren. Aan de orde is de bescherming van de parlementai re democratie tegen de gevaren van de televisiedemocratie, zonder de voorde len van de televisiedemocratie prijs te geven. Maarten van Rossem door Henk van het Klooster Giorgio Napolitano is de eerste vroegere commu nist die president van Italië wordt. De uit Napels afkom stige politicus is onder meer fractievoorzitter van zijn par tij, Kamervoorzitter en minis ter van Binnenlandse Zaken geweest. Vorig jaar werd hij om zijn verdiensten voor Ita lië tot senator voor het leven benoemd. Napolitano werd op 25 juni 1925 in Napels geboren. Tij dens zijn studie rechten aan de universiteit van zijn ge boortestad maakte hij deel uit van een verzetsgroep te gen het fascisme. In 1945 sloot Napolitano zich aan bij de PCI, de Italiaanse communistische partij. Ze ven jaar later werd hij geko zen in de Kamer van Afge vaardigden. In 1956 werd hij lid van het Centraal Comité van de PCI. Als Kamerlid - hij was enke le keren fractievoorzitter - en binnen de PCI zette hij zich zeer in voor de economische ontwikkeling van het achter gebleven zuiden van Italië. In juli 1989 werd Napolitano minister van Buitenlandse Zaken in het schaduwkabi net van de PCI. Gematigd Binnen de partij gold hij als vertegenwoordiger van de ge matigde, sociaaldemocrati sche vleugel (de zogeheten miglioristï). Hij was het dan ook eens met het besluit van de partijleiding begin jaren negentig om het marxisme af te zweren en de PCI om te do pen in de Democratische Par tij van Links (PDS), nu Demo craten van Links (DS). In 1992 werd Napolitano voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden. Hij volgde in die functie Oscar Luigi Scalfaro op, die tot president was gekozen. Van 1996 tot het najaar van 1998 was Napolitano minis ter van Binnenlandse Zaken in de regering van Romano Prodi, die met zijn centrum linkse Olijfboom-coalitie er in geslaagd was bij de parle mentsverkiezingen de cen trumrechtse coalitie van Sil vio Berlusconi te verslaan. Eén van Napolitano's eerste taken als presidential zijn Prodi de opdracht te geven een nieuwe regering te vor men. Na de val van de rege- ring-Prodi was Napolitano van 1999 tot 2004 lid van hel Europees Parlement. Hij leid de daar de belangrijke com missie voor constitutionele zaken. Acteur Napolitano heeft eeri bijzon dere belangstelling voor to neel. Voor hij de politiek in ging, was hij acteur. Hij speel de onder meer de hoofdrol in een komedie van de Ierse No belprijswinnaar Yeats. Onder het pseudoniem Tom- maso Pignatelli publiceerde hij al op jonge leeftijd een bundel sonnetten in het Napo- litaanse dialect. Eind vorig jaar verscheen zijn politieke biografie: Dal Pci al socialismo europea (Van de PCI naar het Europe se socialisme). ANP Giorgo Napolitano CYPRUS - De bekrachtiging van het doodvonnis tegen twee Cypriotische opstandelingen heeft in Griekenland tot felle protesten geleid. De beide Cy prioten zijn gisteren opgehan gen. De zeshonderd mensen die in de gevangenis zitten waar ook het tweetal zat opge sloten, hebben bijna de hele dag 'Enosis' (Aansluiting bij Griekenland) geschreeuwd. VERSLAGEN - Het Neder lands elftal heeft opnieuw ver loren van de Ierse nationale ploeg. Na de 1-0 nederlaag vo rig jaar moest Oranje het dit keer zelfs met 1-4 afleggen te- Ma< gen de Ieren. Bij rust stond het nog 0-0, maai' in de tweede helft was de Ierse voorhoede duidelijk te sterk voor de Ne- derlandse verdediging. BRIGADIERS - Middelburg kent sinds deze week als twee de gemeente in Zeeland - ns Oostburg - jeugd verkcersbriga- diers. Burgemeester N. kestein heeft de acht klaai- overs geïnstalleerd tijdens bijeenkomst in zijn kamer in het stadhuis. Daarna mochten de acht scholieren op de over steekplaats Noordstraat Markt voetgangers begeleiden bij het oversteken. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 >454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hel einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoed overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgsra de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax-(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren doo Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegent aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienst ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselcctt do derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC,* i. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGN6R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4