Roep om terugkeer wijkagent PZC MODEBRADERIE Gmbrère Doel in opstand tegen optreden politie Gratis de lucht in met de commissaris Wachtlijst bepalend bij keus zorgverlener Vrijspraak moord op Zwarte John leidt tot forse schadeclaim :15 Mysterieuze actie arrestatieteam Fietstunnel in Antwerpen De Rede valt in de prijzen Fietser gewond bij aanrijding Op excursie naar kasteel Ter Nisse TOPMERKEN MET 35-70% KORTING Instanties staan te ver af van burger om sociale veiligheid te bevorderen Serie-inbreker krijgt zeven jaar gevangenisstraf TOTALE UITVERKOOP donderdag 11 mei 2006 HnnrRené Schrier GOES - Als mensen die medi sche zorg nodig hebben een hulpverlener moeten kiezen la ten ze zich in de eerste plaats lei den door de wachtlijsten. Daar na komt de vraag aan de orde hoe het staat met de reputatie van die hulpverlener. Bij mensen die ouder zijn dan zestig jaar, ligt dat anders. Zij gaan vooral af op het advies van de huisarts. Naarmate mensen ouder wor den gaat ook de bereikbaarheid van de zorginstelling een grote re rol spelen. En op terrein be staan er in Zeeland nogal wat klachten. Dat blijkt uit de eerste resulta ten van een klantonderzoek on der 650 bezoekers van de Ooster- scheldeziekenhuizen en het Zie kenhuis Walcheren. De enquête is gehouden in het kader van de landelijke campagne 'Het start bij de vraag'. Uit die resultaten blijkt dat één op de zes Zeeuwen zelf via het internet een afspraak wil maken bij een behandelaar en één op de acht heeft interesse om met behulp van het internet een vraag aan een zorgverlener te stellen; een zogenaamd E-con- sult. Van de mensen die ondervraagd zijn onder de vijftig jaar, heeft 92 procent internet en boven de vijftig jaar 65 procent. Bijna een derde van de Zeeuwen zijn - afgaand op het klantonder zoek - ook bereid extra te beta len voor luxe zorg in de vorm van extra service. Een percenta ge van 31 heeft daar meer geld voor over. Dat is vooral de groep tussen de veertig en de zes tig jaar. Midden-Zeeland is de eerste re gio in de landelijke campagne 'Het start bij de vraag'. In de re gio Amstelland/Meerlanden be gint het volgende week. Het project is bedoeld om men sen door het doolhof van de zorg en zorgverleners te loodsen. En aan de andere kant geeft het zorgverleners inzicht in de zorg vraag die hun klanten hebben. ZIERIKZEE - Een arrestatieteam is gistermiddag actief geweest op Schouwen-Duiveland. Dat is gebeurd in op dracht van het Openbaar Ministerie Rotterdam. Waar naar het team op zoek was, wil een woordvoerder van het OM niet zeggen. Ook de politie Zeeland wil verder niets toelichten. De komst van het team op Schouwen-Duive land is niet onopgemerkt gebleven voor het verkeer. Rond het middaguur reden vijf dónkere personenauto's met si- rene en zwaailicht met zeer hoge snelheid over de N59. ANTWERPEN - Vlaams minister K. Peeters (Openbare- Werken) heeft het stadsbestuur van Antwerpen verbaasd met het plan bij de aanleg van de Oosterweelverbinding (een brug-tunnelcombinatie tussen de linker en rechter Scheldeoever) direct ook een fietstunnel te bouwen. De Oosterweelverbinding, die het sluitstuk vormt van de Ant werpse Ring moet in 2011 in gebruik worden genomen. De aanleg vergt 1,3 miljard euro. Het stadsbestuur heeft aarzelend gereageerd op het plan van Peeters. Schepen L. Van Campenhout (Stadsontwikkeling) vreest dat zo'n ver- binding het hele project nog veel duurder maakt dan het nu al is. Plij voelt, mede uit toeristische overwegingen,, meer voor een al eerder geplande fiets- en wandeïbrug over de Schelde. BUSSUM - De gymnasium brugklas van de stedelijke scholengemeenschap De Rede uit Terneuzen is in de prij zen gevallen met de Future Awards. Woensdag werden in Bussum 60 plannen gepresenteerd, waaruit uiteindelijk- 12 winnaars te voorschijn kwamen. De leerlingen van de. Rede hebben een plan ontwikkeld om een film te maken tegen agressief gedrag in het verkeer. Het moet een beetje.' een shockerende film worden, bedoeld voor basisscholen. Ook de christelijke scholengemeenschap Walcheren deed. aan de wedstrijd mee, maar die viel niet in de prijzen. De Rede heeft 500 euro voor het plan gekregen en een coach die er op toe gaat zien dat het plan wordt uitge voerd. De Future Awards is bedoeld om jongeren na te la ten denken over de toekomst. Ze kunnen in de wedstrijd, hun actieplannen voor een beter Nederland presenteren, De Future Awards worden dit jaar voor cle derde keer uit gereikt. Er doen dit jaar opnieuw meer jongeren mee dan vorig jaar. Duizenden scholieren uit het voortgezet onder- wijs (vmbo, havo en vwo) zijn al sinds september bezig met het bedenken en uitwerken van hun plannen. Zij ver diepten zich in maatschappelijke thema's als milieu, ge zondheid, water en verkeer. Ze bekeken welke problemen zich daarbij voordoen en bedachten er een oplossing voor in de vorm van een verbeterplan. MIDDELBURG - Een 37-jarige fietser uit Middelburg is gistermiddag rond kwart over vijf gewond geraakt toen hij was aangereden door een bestelauto. De bestelauto, be stuurd door een 31-jarige Oost-Souburger, reed over de. Herculesweg in Middelburg en verleende op de kruising met de Waldammeweg geen voorrang aan de fietser. Die; werd geschept door de auto en kwam ten val. Hij is met een hoofdwond voor behandeling overgebracht naar het ziekenhuis. door Katja Logtenberg en René Hoonhorst TERNEUZEN - Een 36-jarige Terneuzenaar wil een kleine twintig mille schadevergoeding van de Nederlandse Staat, om dat hij negen maanden te lang in de gevangenis vertoefde. Als het Openbaar Ministerie niet te gen een uitspraak van het Haag se gerechtshof in cassatie gaat, dient de Terneuzense advocaat W. Suijkerbuijk over twee we ken een schadeclaim in namens zijn cliënt. De 36-jarige man uit Terneuzen werd deze week in hoger beroep opnieuw vrijgesproken van de geruchtmakende moord op de 56-jarige John Andro Wijngaar- de. Het Haagse gerechtshof was er niet volledig van overtuigd dat hij degene was geweest die de aan drugs verslaafde Wijn- gaarde op zo'n gewelddadige wijze had toegetakeld dat hij om het leven kwam. Ook een 21-jarige Terneuzenaar werd vrijgesproken van het uitwissen van.de sporen. Het slachtoffer, Zwarte John binnen het Terneuzense ver slaaf dencircuit, werd op 16 mei 2003 levenloos aangetroffen in een als De Bunker bekend staan de loods aan de Stationsweg. Zijn in verregaande staat van ontbinding verkerende lichaam lag verborgen onder een vloerkleed en planken. De jong ste verdachte verklaarde bij de politie dat hij op 12 maart met zijn oudere maat naar de loods was gegaan. Daar zouden de 35-jarige man en Zwarte John ruzie hebben gekregen over coke ter waarde van een schame le tien euro. De oudere verdach te zou toen met een baksteen meermalen op het hoofd van de getekende junk hebben gesla gen. De oudste verdachte ontkende steeds dat hij iets met de geweld dadige moord van doen had ge had. Hij zou zelfs nooit in de loods zijn geweest. De jongste verdachte verklaarde echter dat hij de bebloede jas van de hoofd verdachte achteraf had ver brand. Op zijn aanwijzingen vond de recherche inderdaad resten van die jas. Het hof was toch van mening dat er te wei nig bewijs tegen de hoofdver dachte was. Ook al bleek in be roep dat het verhaal van zijn me deverdachte 'technisch gezien' wel kon kloppen. Het Openbaar Ministerie (OM) eiste twee weken geleden negen jaar gevangenisstraf tegen de hoofdverdachte en een celstraf van vier maanden tegen zijn ver meende hulpje voor het uitwis sen van de sporen. De oudere Terneuzenaar kreeg een celstraf van vier maanden opgelegd voor de vernieling van een schilderij en het plegen van een aantal in-, braken in Sas van Gent, feiten waarvoor hij eerder tot tien maanden gevangenis was veroor deeld door de rechtbank. Op vrije voeten Suijkerbuijk: „Die eerder opge legde straf moest hij direct uit zitten van justitie. Daarnaast zat hij een aantal weken vast op verdenking van de moord op Zwarte John. Mijn cliënt is in tussen wel op vrije voeten, maar heeft in totaal zo'n negen maan den onterecht vastgezeten. Als het OM in cassatie gaat, wach ten we de finale uitspraak af,, maar waarschijnlijk dienen we over twee weken een eis tot scha devergoeding in. De vergoeding voor een dag zitten, is wettelijk vastgesteld op zeventig euro. Als ik er wat onkosten bij optel, zal de eis waarschijnlijk op een kleine twintigduizend euro uit-, komen." NISSE - Voormalig Slot Ter Nis- se in Nisse is morgen het doel van een excursie van stichting Landschapsbeheer Zeeland. Van het slot zijn de grachten en waterpartijen nog steeds zicht baar in het landschap. Op het erf van de voormalige kasteel- boerderij is een Zeeuwse tuin aangelegd en er is een vliedberg vlakbij. De excursie onder lei ding van Rudie Geus is van twee tot vier uur zaterdagmiddag. Verzamelpunt is Dorpsplein 25 in Nisse. Maximaal veertig men sen kunnen meedoen. Aanmel- 1 den verplicht via 0113-230936 of info@slz.landschapsbeheer.nl (e-mail). DAMESMODE LANGE DELFT 16 MIDDELBURG HnnrEmile Calon MIDDELBURG - De inwoners van Zeeland moeten heel veel klachten indienen voor officiële instanties iets doen. Tegelijker tijd is het vermogen om zelf als burger iets op te lossen ook da nig afgenomen, zo bleek giste ren tijdens een symposium in Middelburg over sociale veilig heid. Velen bewoners durven niet meer buurtgenoten aan te spre ken op hun gedrag. Nemen niet de moeite om bijvoorbeeld zelf op jongeren af te stappen als die wat luidruchtig rondhangen. De enige remedie die ze dan hebben is de telefoon pakken en een offi ciële instantie vragen namens hen in actie te komen. Die vicieuze cirkel, niet zelf in actie durven komen en in stanties die lang de boot afhou den, kwam nadrukkelijk naar boven tijdens de discussies tus sen inleiders en vertegenwoordi gers van buurtgroepen, vrijwilli gersorganisaties en officiële in stanties. Tegelijkertijd waarschuwde een ban de Middelburgse rechters dat er zeer voorzichtig gedaan tooet worden met het zelf aan kaarten van irritaties. Ze maakt genoeg mee dat zulke mensen zich uiteindelijk moeten verant woorden voor de rechtbank we gens hun betrokkenheid bij een vechtpartij. Van verschillende kanten klonk daarop de roep om de terugkeer van de echte wijkagent. Zo'n agent, met een duidelijke rol en grote bevoegd heden, kan een zeer belangrijke rol spelen bij het leefbaar hou den van buurten, zo werd van tal van kanten betoogd. Dat tal van officiële organisa ties zeer veraf staan van de bur gers kwam als een rode draad steeds terug tijdens lezingen en discussies. Prof. R. Diekstra (Roosevelt Academy) betoogde zelfs dat de officiële instellingen grote moeite hebben om gewone bewoners te accepteren als parti cipant in bijvoorbeeld commis sies die worden belast met het oplossen van een buurtpro bleem. Repressie Prof. H. Adriaansens (Roosevelt Academy) waarschuwde dat de overheid de laatste jaren veel te veel nadruk heeft gelegd op re pressie, op het straffen van over treders. Het voorkomen van overtredingen, dat is volgens hem als beleid bijna volledig uit beeld verdwenen. Hij vindt dat zeer vreemd omdat er repressie uiteindelijk veel meer geld kost. Het voorkomen van een drugs verslaving bijvoorbeeld kost veel minder dan het straffen en gevangen houden van een junk. Ook stelde hij dat de overheid niet houdt van verscheidenheid, terwijl democratie toch het feest van de verscheidenheid is. De overheid wenst volgens hem elk probleem met algemene maatre gelen aan te pakken terwijl maatwerk vaak veel verstandi ger en effectiever is. Dr. H. Lelieveldt (Roosevelt Aca demy) merkte op dat de bele ving van veiligheid bij het be leid van overheden een steeds grotere rol speelt. Niet de werke lijke veiligheid maar de gevoels- veiligheid bepaalt volgens hem in steeds grotere mate het be leid. Dat kan een tirannie van de meerderheid tot gevolg heb ben, aldus de wetenschapper. Als voorbeeld wees hij naar het beleid van veel gemeenten om te voorkomen dat jongeren ergens rondhangen. Zelfs als ze niets uithalen, alleen maar ergens sa menkomen, ergens voetballen, wordt er vaak al actie onderno men omdat de buurt klaagt. Dat ontlokte burgemeester J. Lo- nink (Terneuzen) de opmerking dat hij al gebeld worden als drie jongens ergens samenscholen. door Martijn de Koning ARNEMUIDEN - Gratis een rond vlucht boven Zeeland maken, is iets speciaals. Nog aparter wordt het, als de piloot ook commissaris van de koningin is. Marly Blok uit Kapelle was gisteren passagier van W. van Gelder. De 35-jarige Marly won de vlucht door een prijsvraag van het Lilianefonds te winnen. Dat 'geeft hulp aan invalide kin deren. „Ik moest vijf vragen beantwoor den over het fonds. Ze waren blijkbaar allemaal goed." Marly heeft kennis van zaken: ze is ergotherapeute bij een reva lidatiecentrum voor kinderen. De piloot van het vliegtuigje is niet de eerste de beste: commissaris van de ko ningin W. van Gelder neemt plaats ach ter de stuurhendel. „Heb je speciale wensen?", vraagt hij van tevoren aan Marly. „Ik wil mijn huis en tuin wel eens van bovenaf zien", geeft ze aan. Geen probleem, stelt de piloot. Doen we. Marly heeft één keer eerder boven Zeeland gevlogen, maar dat was in een toestel voor vier personen. Dit is wel even iets anders. De cockpit is klein: ze passen er maar net met z'n tweeën in. Schrikken Met de koptelefoon op en haar fototoe stel bij de hand, lijkt Marly niet te kun nen wachten op het vertrek. De commis saris neemt echter eerst ruim de tijd om uit te leggen waar alle knopjes voor zijn. En vertelt Marly dat ze niet moet schrikken als er naast haar opeens een hendel omhoog komt. „Dat is een teken dat we remmen." Dan gaat het vliegtuigje de lucht in, om een Idein uurtje later zonder problemen weer te landen. Marly is enthousiast. „Het was hartstikke leuk. We hebben een groot deel van Zeeland gezien." Waaronder natuurlijk Kapelle, zoals ze graag wilde. En 's-Gravenpolder, haar geboorteplaats. Ze kon alles prima zien. „In de verte was het een beetje heiig, maar naar be neden hadden we goed zicht. Het was echt een bijzondere ervaring." foto Lex de Meester MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 38-jarige inwoner van Bre da voor een serie woninginbra ken in Zuid-Nederland veroor deeld tot zeven jaar cel. De man pleegde in korte tijd tachtig in braken, vooral in Brabant. In de strafmaat werd ook de verkrach ting van een vrouw meegeno men. V.A. 20% KORTING BRILMONTUREN 50% EN 70% ZONNEBRILLEN 50% De politieactie is gericht tegen mogelijke krakers. Aanvanke lijk werd Doel daardoor inder daad overspoeld, maar het gros meldde zich vervolgens bij de ge meente aan als bewoner. Ze (Advertentie) politie in het dorp aan de kaak. Twee groepen politieagenten trokken afgelopen dagen door het bedreigde polderdorp om er huis-aan-huis te onderzoeken of er illegaal water en elektriciteit werd afgetapt. Dat gebeurde in opdracht van het parker in Den- dermonde. De agenten werken deze week een lijst met 124 'verdachte' adressen af. Volgens woordvoer der J Creve van het actiecomité, dat al jaren ijvert voor behoud van het dorp, worden daarbij fo to's gemaakt van de bewoners. Er wordt een voor- en zijaan zicht van hen gemaakt, terwijl ze een bordje met daarop hun naam en geboortedatum voor zich moeten houden. Creve giste ren woedend: ,,Ze worden be handeld als criminelen. Er wor den ook vingerafdrukken afge nomen." SLA NU UW SLAG: HOGE KORTINGEN OP GOUDEN SIERADEN EN HORLOGES ZILVEREN SIERADEN EN HORLOGES van de gemeente absurd, zeker nu er al enige tijd overleg' plaats vindt tussen het actiecomité en de gemeente. Gisteren bood een delegatie van Doelenaars het huisvestingsver- zoek van honderd nieuwe bewo ners aan op het kantoor van de maatschappij voor Grond- en In dustrialisatiebeleid in Beveren. Creve: „Daarmee wilden we aan tonen dat de Doelse gemeen schap niet bestaat uit klaplo pers, niet uit is op een confronta tie, maar op constructieve wijze Een dertigjarige man uit Ooster- kout kreeg voor zijn'aandeel in circa vijftig inbraken vier jaar gevangenisstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk, opgelegd. De aanleiding tot het onderzoek was een woninginbraak in Sta- IVenisse, waar de auto van de werd gesignaleerd, dat moment, hield de Reeuwse politie de man in de ga- |en, De politie gebruikte met succes een peilwag'en als opspo ringsmiddel, want de inbrekers auto werd telkens in de buurt fran de (getroffen) woningen ge vaceerd. De inbraken werden vorig jaar september en oktober in kleine re plaatsen als Nispen, Terheij- |en, Zundert, Bosschenhoofd, ■egge, Goirle, Den Dungen ge leegd, maar ook steden als !oosendaal en Bergen op Zoom ivaren het doelwit. De 38-jarige nioet de criminele winst van een kleine 14.000 euro terugbetalen, terwijl zijn jongere kompaan '4500 euro werd ontnomen. door Wout Bareman DOEL - Het actiecomité Doel 2020 stelt het optreden van de (Advertentie) WEGENS OVERNAME toonden zich ook bereid een be paalde huurprijs te betalen, maar gingen niet akkoord met het, volgens het actiecomité veel te hoge huurbedrag dat hen door de Maatschappij voor Grond- en Industrialisatiebe leid werd opgelegd. De gemeen te Beveren weigerde tot nu toe de kandidaat-bewoners in te schrijven, waardoor ze ook ver stoken blijven van legale water en elektriciteitslevering.' Doel 2020 vindt het politieoptreden en de weigerachtige opstelling wil meewerken aan een actie plan, dat de gemeente eerder lanceerde." Doel 2020 wil geen confrontatiepolitiek, maar een constructieve dialoog. Het dorp moet, als alles volgens plan verloopt, definitief wijken voor de uitbreiding van de ha ven van Antwerpen. De aanleg van de containerhaven Het Deurganckdok was jaren gele den al aanleiding voor onteige ning, maar de achtergebleven Doelenaren (enkele honderden) willen niet wijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41