Mens krijgt plek in nieuwe natuur Veere weert nieuwe trouwlocaties v^ril 1 M 'Eiïj PZC PZC Welfare heet anders maar doet hetzelfde landinrichtingcommissie Schouwen-Oost kijkt terug op laatste tien jaar Golftoernooi gehandicapten in Bruinisse Gedichten voor moederdag Automobilist rijdt door na botsing Duo opgepakt voor diefstal Geld voor Paarden zonder Grenzen Gewonde bij botsing in IJzendijke Vaatjes haring van de hand voor vijf euro agenda Kleding centraal in Wereldwinkel in Zierikzee STATE OF ART TOTXXXL donderdag 11 mei 2006 113 Hnnr Ali Pankow ZIERIKZEE - Bij het bereiken van het tienjarig bestaan van de Landinrichtingscommissie (LIC) Schouwen-Oost krijgt ook de mens wat meer ruimte in de nieuwe natuurgebieden langs de zuidkust van Schouwen. „Er komt een publicatie over tien jaar Schouwen-Oost en de landinrichtingscommissie over weegt ter gelegenheid van dit tienjarig jubileum dit najaar 'een grote publieksactie' te hou den". laat projectleider R. de Jonge van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) weten. Hoe die ac tie er precies uit komt te zien, kan ze nog niet zeggen, maar De Jonge weet wel dat die in het te ken zal staan van tien jaar land inrichting: „Welke ambities had- i we tien jaar geleden en in hoeverre hebben we die waarge maakt?" De Jonge laat weten dat het werk rondom de Bootsweg, dat deze zomer nog wordt uitge voerd, in het teken staat van re creatief medegebruik, oftewel: een plekje voor de mens in die nieuwe natuur. Zij kent de kre tologie over 'steeds meer natuur beden waar alleen maar plantjes en vogeltjes welkom zijn en de mens uit wordt ge- weerd'. Ze acht dat niet terecht. Zomaar dwars door bijvoor beeld De Prunje banjeren mag inderdaad niet, maar met regel maat kunnen er excursies ge maakt worden onder leiding van een gids van Staatsbosbe heer of Natuurmonumenten, de organisaties die tekenen voor het beheer in de deelgebieden van Schouwen-Oost. Gluurmuren Verder zijn er tal van voorzienin gen getroffen voor het recreatief medegebruik zoals gluurmuren, vogelkijkhutten en parkeervoor zieningen voor vogelspotters. Ook de fietsboulevard langs de zuidkust van Schouwen dankt zijn bestaan aan dit landinrich tingsproject. „Naast de aanleg van nieuwe na tuur is er bovendien wel wat BRUINISSE - Golfbaan Greve- lingenhout in Bruinisse staat morgen in het teken van gehan- dicaptengolf. Die dag wordt de een sponsortoernooi gespeeld in samenwerking met de Ladies Circle Schouwen-Duiveland. De opbrengst is voor de organi satie van de eerste Dutch Dis abled Open, later dit jaar. Aan het toernooi in Bruinisse doen deelnemers met een lichamelij- e handicap mee. Er wordt ge speeld in teams, elk team speelt met een bekende Nederlander of een topspeler van de Nederland se Golvereniging Gehandicap ten. Enkele bekende deelnemers zijn René van de Kerkhof, Peter ngé en Hein Vergeer. De wed strijd begint om 13.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEIM-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl meer gebeurd de afgelopen tien jaar", zegt De Jonge. Ze doelt op maatregelen ter verbetering van de verkeersveiligheid, zoals de aanleg van diverse fiets paden en de rotonde op de Heu- velsweg. Allemaal voorzienin gen die financieel konden meelif ten. Het totale gebied Schou wen-Oost omvat 6100 hectare. De natuurontwikkeling langs de Oosterschelde (Plan Tureluur) vormt een belangrijk onderdeel. De natuurherwinning in de deel gebieden twee en drie tussen de Oosterscheldedijk en de N59 komt nog dit jaar gereed. Sa men met de Prunje (deelgebied één) aan de overzijde van de rijksweg is dan concreet en grootschalig te ervaren wat het begrip 'landinrichting' hier in houdt: een landschap met oude kreken, zones met ondiep water, overstromingszones, droge ge bieden, seizoenbegrazing door koeien en vogels, heel veel vo gels waaronder veel zeldzame soorten. De Jonge geeft een overzicht van hetgeen de komende tijd nog staat te gebeuren langs de zuidkust. De Bootsweg en de Hoosjesweg worden afgesloten voor doorgaand gemotoriseerd verkeer. De verbinding tussen Bootsweg en Inlaagweg is straks alleen nog toegankelijk voor fiet sers en wandelaars. De Inlaag- weg wordt ingericht als vogel boulevard. Verder is het de be doeling tot aan de rand van het natuurgebied een wildrooster aan te brengen. De mens mag dan weliswaar niet door het ge bied zelf struinen, maar kan er dankzij deze maatregelen toch tot heel dichtbij komen, bena drukt De Jonge. De projectleider verwacht dat het deelgebied grenzend aan Zie- rikzee als volgend traject wordt aangepakt. Daar moet nog een definitief besluit over worden genomen. Bovendien houdt ze een slag om de arm vanwege het feit dat de financiering nog niet geheel rond is. „Maar dat is de afgelopen tien jaar al vaker voorgekomen en steeds blijkt dat er uiteindelijk toch weer geld voor beschikbaar komt", zegt De Jonge. De fietsboulevard langs de zuidkust van Schouwen dankt zijn bestaan aan het landinrichtingsproject Schouwen-Oost. foto Dirk-Jan Gjeltema Coby van der Velde haakt een randje 'picootjes' rond een uit restjes wol gebreide deken, door Ali Pankow OOSTERLAND - Wollen sokken met in- gebreide hiel kosten zes euro per paar. „Dan zeggen sommige mensen weieens dat ze drie paar voor een tientje bij de Hema kunnen kopen. Dan zeg ik dat ze dat dan maar moeten doen. Maar dan hebben ze niet van die sokken zoals de ze", zegt Riet Rouwit (75) uit Bruinisse. Zij is volledig verweven met de Wel fare, de speciale afdeling van het Rode Kruis gericht op het bieden van bezig heid, ontspanning en vooral op inter menselijke contacten met zieken en ouderen. Het heet weliswaar al jaren geen Wel fare meer - eigenlijk moet de aandui ding 'Zorg en Welzijn' worden gebruikt - maar de bezigheden zijn nog steeds hetzelfde en de meeste mensen hebben het nog gewoon over Welfare. Riet Rouwit is er al bijna twintig jaar nauw bij betrokken. Voorheen als be stuurslid en als coördinator van de vrij willigsters, tegenwoordig regelt ze nog steeds veel zaken, maar officieel heeft ze die taken overgedragen. Behalve dan de organisatie van de jaarlijkse verkoop middag gisteren in seniorenwooncom plex De Saele in Oosterland. Ze moet daar wel steeds meer de hulp van ande ren bij inroepen. „Ik zit tegenwoordig zelf in een rolstoel. Met m'n rug gaat het helemaal niet goed. Maar ik doe dit werk zo graag, ook het organiseren. Zo lang het kan, blijf ik het doen." Naast Rouwit zit Coby van der Velde. Zij haakt zogeheten picootjes rond een gebreide deken. „Dat geeft zo'n mooie afwerking", vindt ze. De'deken bestaat uit felgekleurde stroken, die bewoners van In 't Opper hebben gebreid uit tal rijke restjes wol. Ook Van der Velde be hoort tot de Welfare-dames die vrijwel wekelijks betrokken zijn bij de contact middagen in het Bruse zorgcentrum. Ze beseffen tot een 'uitstervend ras' te be horen. Jonge opvolgsters voor dit soort vrijwilligerswerk zijn er niet of nauwe lijks. Joke Bot (49) uit Bruinisse vormt een uitzondering. Zij zet zich, naast een parttimebaan en andere liefhebberijen,, ook nog graag in voor de Welfare. Ze heeft zelfs het secretariaat daarvan op zich genomen. Riet Rouwit moet erken nen dat het voor haar allemaal wat moeilijker wordt, maar dat wil beslist niet zeggen dat ze nu zelf maar ver zorgd wil worden. „Dat stelde de dok ter ook al voor en toen heb ik hem de deur gewezen. Daarvoor heb ik te veel cursussen gevolgd bij het Rode Kruis." foto Dirk-Jan Gjeltema Ze verbijt nou eenmaal liever de pijn dan dat ze het Welfare-werk vaarwel De verkoopmiddag in De Saele trekt re gelmatig een groepje bezoekers, maar storm loopt het niet. De meesten blijken echter wel gretige kopers en dat maakt veel goed.' De zelfgebakken koekjes zijn snel uit verkocht en de zelfgemaakte advocaat vindt gretig aftrek. En dan die sokken natuurlijk. Waar vind je die nog? Zo sterk, zo lekker warm en gebreid uit pri ma wol, dus van kriebelen is geen spra ke. „Vooral schippers en boeren dragen ze graag" in hun klompen", weet Rou wit. „Zes euro per paar kosten ze dus tegenwoordig, een kwartje meer dan voorheen, want de wol is ook wat duur der geworden", verontschuldigt ze zich. Die prijsverhoging belet een klant niet direct maar zeven paar tegelijk te bestel len. Daar moet dus weer even voor ge breid worden en op vier naalden natuur lijk. door Edith Ramakers DOMBURG - De gemeente Veere wil trouwen niet toestaan in commerciële locaties, zoals strandpaviljoens. Dat zegt bur gemeester R. van der Zwaag van de gemeente Veere. Regelmatig krijgt de gemeente het verzoek binnen van ondernemers die hun zaak aanbieden als trouwlo catie. „Dan heeft een ondernemer een commercieel belang bij de vol trekking van het huwelijk. Dat kan ik wel begrijpen, maar daar aan willen we niet meewerken en daarvoor hoeft een huwelijk toch niet gebruikt te worden", zegt hij. In de gemeente Veere kan op dit moment getrouwd worden in het stadhuis in het stadje Veere en het gemeentehuis in Dom burg. „Dat zijn gewilde locaties. Zeker het oude historische stad huis is veelgevraagd." C. Luken van beachhotel Zuider duin bij Westkapelle wil een bij zonder strandpaviljoen de Nau tilus Pompilus laten bouwen. Maar omdat het een kostenver- slindend project is, verbindt hij daaraan de voorwaarde dat er in zijn strandpaviljoen ge trouwd mag worden. Ook in de rustige winterperiode wil Lu- ken geld verdienen. Van der Zwaag zal daarvoor geen toestemming geven. „Want dan kunnen we straks wel alle verzoeken honoreren voor een trouwlocatie. Dat schept prece denten." Hij is niet gevoelig voor het ar gument dat er in de buurgemeen ten Middelburg en Vlissingen wel meer keuzemogelijkheden zijn voor de bruidsparen in spe. In Vlissingen kan er in drie ver schillende zalen van het stad huis worden getrouwd en verder in de Arsenaaltoren, het Lamp- sinshuis en in de Sint Ja- cobskerk. In Middelburg is het bruidspaar zelfs helemaal vrij in de keuze van de locatie. „Zo ver als Middelburg willen we niet gaan. Maar het voorbeeld van Vlissingen verdient navol ging. We kunnen meer ruimtes aanwijzen als trouwlocaties, wanneer commerciële belangen geen rol spelen." In zowel Middelburg als Vlissin gen kunnen de aanstaande bruidsparen een eigen trouw ambtenaar kiezen, die niet in dienst is van de gemeente. Dat kan een vriend of vriendin zijn. De rechtbank moet de uitverko rene beëdigen als buitengewoon ZIERIKZEE - Kinderen en echt genoten die niet weten wat ze voor moederdag moeten doen, kunnen zaterdag terecht in de culturele huiskamer Perkamen- tus. In de tweedehands boeken winkel naast het Stadhuismu seum aan de Meelstraat zit van 14.00 tot 16.00 het Schouws Dichterscollectief klaar om op bestelling in een paar rake zin nen de bewondering voor moe der op te schrijven. De politie heeft woensdagmiddag in zijn woning een acht tienjarige inwoner van Zierikzee aangehouden nadat hij was doorgereden na een aanrijding met een fietser. Hij had, zonder dat hij in het bezit is van een rijbewijs en zonder toestemming van zijn vader, diens auto meege nomen om een rondje te rijden. Op de kruising Schel- destraat/Grevelingenstraat in Zierikzee nam hij de bocht te ruim, waardoor hij tegen een fietsster aanreed. De fietsster, een 69-jarige vrouw uit Zierikzee, kwam ten val. De achttienjarige bestuurder reed zonder te stoppen door naar huis. Omdat een getuige het kenteken van zijn auto had genoteerd, kon hij kort daarna worden aangehouden. Hij is na verhoor en opmaken van proces-verbaal weer in vrijheid gesteld. GOES - De politie heeft in Goes gistermiddag twee man nen aangehouden op verdenking van diefstal. Rond vier uur kwam bij de politie de melding binnen dat de twee spullen hadden gestolen in een winkel aan de Lange Kerk straat in Goes. Ze werden betrapt toen ze de winkel wil den verlaten en het alarm afging. Beide mannen i'enden vervolgens de winkel uit, waarna het personeel de politie belde. Die was snel ter plaatse en zagen twee mannen die volde den aan het opgegeven signalement een nabijgelegen win kel inlopen. De twee mannen, een 20-jarige man uit Doorn en een 25-jarige man waarvan de woonplaats niet bekend is, zijn vervolgens aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Ze zijn ingesloten voor verder on derzoek. TERNEUZEN - De stichting Paarden zonder Grenzen heeft 1200 euro gekregen van de stichting Kinder- en Speelgoedbeurs Terneuzen. Het is de opbx-engst van de kinderkleding- en speelgoedbeurs, die eind maart werd gehouden. Plet bestuur van Paarden zonder Grenzen ziet daarmee cle aanschaf van een paard een stuk dichterbij komen. De stichting organiseert en begeleidt paardrijden voor mensen met een beperking. „Steeds meer kinderen melden zich bij ons aan en de resultaten zijn zeer goed", aldus secretaris G. Simonse. „Kinderen gaan door het paardrijden in het dagelijks leven beter functione ren, worden rustig en sommigen presteren op school be ter." De stichting is dan ook blij met particuliere initiatieven, omdat zij graag haar activiteiten wil uitbreiden en nog meer kinderen en volwassenen wil laten deelnemen aan deze therapie. IJZENDIJKE - In IJzendijke heeft gistermiddag rond vier uur een aanrijding plaatsgevonden tussen twee perso nenauto's. Daarbij raakte een 59-jarige automobiliste uit de gemeente Sluis gewond aan haar nek. De vrouw reed over de Oranjedijk en verleende op het kruispunt met de N61 geen voorrang aan een van rechtskomende personen auto, bestuurd door een 37-jarige vrouw uit dezelfde ge meente. Een botsing was het gevolg. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De Haringparty Schouwen-Duiveland editie 2006 wordt op 30 mei bij de Houtloods van de Museumha ven gehouden. Ook wordt er een kunstveiling gehouden. De op brengst van de kunstveiling en de veiling van de vaatjes haring gaat naar zowel de Museumha ven als de jonge stichting Ma king a Difference. Voor de kunstveiling hebben kunstenaars van eigen bodem Kees Van de Wetering, Helma Kotoun en Ton Rijstenbil wer ken aangeboden. Ook worden er traditiegetrouw drie vaatjes ha ring geveild. Iedereen kan voor telkens vijf euro op een vaatje bieden. Dat bedrag moet direct afgerekend worden bij de assistenten van de veilingmeester. De laatste bie der krijgt het tonnetje. Zo wordt de veiling toegankelijk voor alle aanwezigen want ie mand kan voor maar vijf euro ei genaar van een vaatje haring worden. Deze stichting Make a Differen ce zet zich in voor adolescenten en jongvolwassenen uit Schou wen-Duiveland met een verstan- ambtenaar van de burgerlijk stand voor die ene bijzondere dag. In de gemeente Veere is dat niet mogelijk. „We hebben goede trouwambtenaren in dienst. De installatie van die buitengewo ne ambtenaren kost veel tijd voor justitie", vindt de burge meester. Volgens Van der Zwaag (CDA), die 16 januari als burgemeester van Veere is geïnstalleerd, wei gert de rechtbank in Roermond zelfs die verzoeken. „Dat noe men ze een buitengewoon ambte naar voor prethuwelijken. Daar willen ze in Roermond hun tijd niet aan besteden. We klagen met zijn allen dat justitie het te druk heeft, dan moeten we ook geen tijd willen geven aan die prethuwelijken." I STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN - Ichthuskerk, Bostonplein, 14.00 uur: Voorjaarsverga dering Anbo afdeling Brouwershaven. Advertentie i Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com delijke beperking. De stichting biedt hen de mogelijkheid om zich tijdens een verblijf van en kele weken in Frankrijk te oriën teren op hun toekomst en om hun talenten en interesses ver der te ontplooien. Zij kunnen daar onder meer korte stages lo pen in bijvoorbeeld de agrari sche sector, bij lokale winkels en horecagelegenheden. Er is in tensieve begeleiding aanwezig. ZIERIKZEE - De Wereldwinkel in Zierikzee besteed tijdens de zaterdag 13 mei gehouden inter nationaal gevierde Wereldwin keldag 2006 bijzondere aan dacht aan kleding. Het thema is: 'Geef hem eerlijk van katoen'. Reden voor deze aandacht is het feit dat de meeste kleding die hier in de winkels hangt, ge maakt wordt in derdewereldlan den waar lonen laag zijn en waar niet of nauwelijks op ar beidsomstandigheden wordt ge let. Er is veelvuldig sprake van kinderarbeid in deze bedrijfs tak, stelt de Wereldwinkel. Bo vendien is ook nog eens sprake van een behoorlijke milieubelas ting bij de productie van kle ding. Aan het dragen van een luchtig zomerkatoentje gaat dus, schetst de organisatie, een heel verhaal vooraf. Consumenten worden over ka toen en de productie ervan geïn formeerd, onder meer via foto- en videomateriaal. Ook kan een baal ruwe katoenpluis bekeken worden. 'Schone' kleding van 'eerlijke' katoen is in verschillen de soorten en maten aanwezig. De Wereldwinkel in Zierikzee is geopend is tijdens deze thema dag geopend van 10.00 tot 17.00 Advertentie Mannenmode J Paardenmarkt 11. Yerseke J Tei. (0113) 572340 Vrijdag koopavond V Zaterdag tot 17 OO uur geopend 1 koopavond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35