PZC Water woon wijk haalt warmte uit de grond Flitspaal Biervliet met zeven kogels doorzeefd SieMatic Monniken maken kleurig precisiewerk Manege gaat door met nieuwe pachter Maand menu 23,50 V Aanleg kade in Poortambacht begonnen Overleg Inspiratum verlengd Diefstal twee buitenboordmotoren Kennisklapper in bieb Vlissingen Wietkwekerij ontmanteld Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 11 mei 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 U begint met een lasagna van diverse soorten vis met garnaaltjes, courgette en aubergine. A h* ,1 Dan volgt een gebakken scholfilet antiboise met tomaatjes, kappertjes en olijven. jjj Als heerlijke afsluiting vier verschillende bereidingen van grapefruit. tel. (0 1 1 8) 41 8 0l9www.stefanos.nl editie Schouwen-Duiveland Twee boeddhistische monniken zijn in de allergiewinkel iri Sluis bezig met het maken van een mandala van mededogen. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel SLUIS - Ze snapt er geen sikke pit van. „Gaat al dat zand zon dag in de vaart? Ooh, wat zon de!", roept een belangstellende op de bovenverdieping van de al lergiewinkel in Sluis. De drie Ti betaanse monniken kijken niet op of om. Omdat ze geen woord Nederlands verstaan, maar nog meer omdat het maken van een mandala opperste concentratie vraagt. De drie monniken en een tolk (Advertentie) Banenmarkt van Randstad Transport 13 mei - 10.00-15.00 uur vestiging Goes OPEN (0113)-27 48 50 zijn tijdens hun tocht langs verschillende boeddhistische centra in Europa bij toeval in Sluis beland. Eigenlijk zouden ze nu een mandala in Zweden maken, maar die afspraak werd op het laatste moment geannu leerd. Na een verblijf in het Nangten Menlang-centrum in Brugge streek het gezelschap daarom zaterdag neer in de win kel van Leo D'Hoore, die de Brugse boeddhisten tot zijn klanten mag rekenen. De monniken trekken acht da gen uit voor een vernuftige ver vaardiging van een kleurige zandmandala. Korreltje voor korreltje worden symbolen toe gevoegd aan een cirkel van één meter in doorsnee. Het patroon van de mandala is al honderden jaren oud, de kleurensamenstel- ling bepalen de monniken zelf. „Het is heel lang geheim geble ven hoe mandala's worden ge maakt. Alleen koningen en hoge monniken wisten hoe het moest. Dat was ook geen probleem, om dat mensen vroeger blind op de kracht van de mandala ver trouwden. Gaandeweg werd het proces steeds meer openbaar, vooral omdat mensen tegen woordig eerst willen zien en voe len, voordat ze iets geloven", vertelt tolk Rinzen Dorgii. Oefening De monniken gebruiken in Sluis zand uit het Himalaya-gebergte om 'de mandala van mededo gen' te maken. Dorgii: „Een mandala is een poging om het universum in een pure vorm te benaderen. Dan rijst de vraag waarom er zoveel verschillende mandala's zijn. Dat heeft met in zichten te maken. Je kan vrolijk zijn. Maar als je bijvoorbeeld re latieproblemen hebt, voel je je heel anders. Dit is echt een men tale oefening, waarbij je alles in je directe omgeving vergeet. Dat is ook de reden dat we de man dala na afloop weer vernietigen. Westerlingen vinden dat vaak jammer, maar wij doen dat juist om te beseffen dat alles vergan kelijk is. Iets kan nog zo mooi of waardevol zijn, maar op een ge geven moment kun je het niet meer houden. Denk bijvoor beeld maar eens aan je ouders. Die wil je niet kwijt, maar op een gegeven moment gebeurt het toch." Het mandalaproces trekt dage lijks tientallen bezoekers. Zon dag wordt de zandcirkel om 15.00 uur vernietigd na een cere monie. Na een optocht, muziek en een gebed wordt het zand in de vaart gegooid. www.de-drvkkery.nl WIE VOORUIT KIJKT KIEST VOOR HET DELTA LLOYD RENTE FONDS DELTA LLOYD RENTE FONDS: de solide basis voor uw beleggingen Bij de Rabobank kunt u in de maand mei zonder aankoopkosten in dit obligatiefonds stappen. Informeer bij uw Rabobank of kijk op www.rabobank.nl. Ga naar uw Rabobank voor meer informatie 'j6otank waarde van uw belegging kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie vaar de toekomst. Het prospectus is verkrijgbaar Mo mm.rababank.nl en de Rabobank, Delta Lloyd Rente Fonds NV. is een beleggingsinstelling en geregistreerd bij de Autoriteit Financiële Markten op pond van de Wet toezicht beleggingsinstellingen. De Coöperatieve Centrale Raiffeiscn-Boerenleenbank B.A., iedere lokale Rabobank en bepaalde onderdelen Rabobank Groep zijn als effecterünstelling aan te merken ai als zodanig geregistreerd bij de Autoriteit Financiële Markten te Amsterdam. Voor dit product financiële bijsluiter opgesteld met informatie over het product, de kostai ai de risico's. Vraag erom en lees hem voordat u het product koopt. BRESKENS - De politie heeft gisterochtend in een garage bij ten huis in Breskens een hennep kwekerij ontmanteld. Er ston den 256 hennepplanten en circa dertig assimilatielampen. Plan ten en materiaal zijn in beslag genomen en vernietigd. In de loop van de middag is in ver band hiermee een 48-jarige Rot terdammer aangehouden. Advertentie d©RVKKERY vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu courgettesoep en gemarineerde kip of gemarineerde tempeh en mango €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 vanavond 19.30-20.30 uur De appel van Adam en Eva lezing door Eeuwout van dei- Linden; liefde en seksualiteit in bijbelse verhalen Markt 51 Middelburg T0118 886 886 Uw dealers in Zeeland: MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie) Industrieterrein Arnestein Grenadierweg17a 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 www.bouwcenterdehoop.nl ZIERIKZEE - De onderhandelingsruimte over hoe het verder moet met de bedrijfsvoering van het Tuinkijkhuis Inspiratum aan de Duinzoom in Renesse is met enkele we ken verruimd. Aanvankelijk was het cle bedoeling dat het bedrijf eind april dicht zou gaan als gevolg van een hoog lopend conflict met de gemeente. Het Inspiratum is echter nog steeds geopend in afwachting van verdere onderhan delingen over een mogelijke doorstart. Die worden ge voerd tussen de bank, de gemeente, de huidige directeur T. Nieuwenhuizen en de voormalige, directeuren van het hoveniersbedrijf en thans nog eigenaar van het nieuwe be drijfspand J. Hanse en J. Bolle. Het conflict betreft de wijze van bedrijfsvoering in het In spiratum. Volgens de gemeente is dit tuinkijkhuis, tegen de oorspronkelijke overeenkomst in, opgezet als een be drijfsverzamelgebouw met vijf deelnemende partners. KAMPERLAND - Twee mannen, een 21-jarige inwoner van Bergen op Zoom en een 20-jarige Tholenaar, zijn in de nacht van dinsdag op woensdag rond half twee bij Kamperland aangehouden op verdenking van de diefstal van twee buitenboordmotoren en een betonschaar. De po litie hield hen voor een controle staande op de Oost-West- weg. De twee zijn opgepakt omdat zij de herkomst van de spullen in hun auto niet konden verklaren. VLISSINGEN - Bibliotheek 't Spui in Vlissingen is bezig met het opzetten van een kennisklapper. Inmiddels heb ben zich vijf mensen aangemeld om hun kennis en ervarin gen met anderen te delen. Eén deelnemer weet van alles over verpleegkunde, cle ander over zeevaart en weer een ander is thqis in het onderhoud en beheer van sportvel den en campings. Het aanbod voor de kennisklapper is nu al heel divers en dat is precies wat de organisatoren met dit initiatief voor ogen hebben. Ze willen op termijn zo veel mogelijk vragen van Vlissingers kunnen beantwoor den en elk onderwerp mogelijk maken. Belangstellenden die zich aanmelden worden in de klapper opgenomen met een korte beschrijving van de kennis of ervaring die zij met anderen willen delen. Zodra iemand een vraag heeft, kunnen medewerkers van de bibliotheek in de kennisklap per op zoek gaan naar iemand die veel van het onderwerp af weet. Vervolgens benaderen ze de persoon in kwestie en achterhalen het antwoord. Dat spelen ze dan weer door naar degene die de vraag heeft gesteld. Dat kan per e-mail, maar ook per telefoon-of brief. Er is tot nu toe één vraag gesteld, maar die kon door het gebrek aan kennisge bieden niet worden beantwoord. De kennisklapper is in eerste plaats bedoeld voor ervarin gen en kennis van mensen uit de regio, over cle regio. BIERVLIET - Flitspalen langs rijksweg N61 hebben al veel aan slagen te verduren gehad. Ruitje afgeplakt of ingegooid, camera vernield, paal compleet omver- getrokken én zelfs eens in brand gestoken. Maar beschoten met echte kogels waren flitspalen in Zeeland tot nu toe nog niet. De paal ter hoogte van de Braak man bij Biervliet heeft waar schijnlijk de primeur. Er zitten zeven kogels in de flitskast. Een anonieme schutter heeft de paal waarschijnlijk halfweg vorige maand als schietschijf gebruikt, ontdekte een politieman. Of en wanneer de paal, die in elk ge val geen snelheidsovertredingen meer kan vastleggen, wordt ver vangen, is niet aan de Zeeuwse politie. Het Bureau Verkeershandha ving Openbaar Ministerie heeft Advertentie niet direct paraat voor de hoe veelste keer een paal is vernield. „Ik weet ook nog niet helemaal zeker of wij over vervanging be slissen of dat het aan de wegbe- heerder is. We overwegen nog welke maatregelen moeten wor den getroffen", meldde een woordvoerder van Justitie gis termiddag. foto Peter Nicolai rinor Marcel Modde ZIERIKZEE - De nieuwbouw woningen in de Zierikzeese wijk Poortambacht krijgen een ener giezuinige venvarmingsinstalla- lie. Daarvoor wordt gebruik ge maakt van een warmwaterbron op zestig meter diepte. Het systeem wordt op elke wo ning afzonderlijk aangesloten. Dat maakt het bijzonder in ver gelijking met collectieve voorzie ningen zoals in de Goese wijk Ouverture, aldus projectmana- ger P. van Beveren van de ge meente Schouwen-Duiveland. Bij de woningen komt een pomp Ie staan die het water uit de diepte omhoog haalt. Via een in tern systeem wordt dat warme water vervolgens langs de vloe ren door het hele huis gevoerd, zodat een constante verwar ming ontstaat. Het water wordt aan het eind van de cyclus weer terug in de grond gepompt, 's Zomers kan het systeem met behulp van een koelinstallatie juist weer worden gebruikt om de warmte buitenshuis te hou den, aldus Van Beveren. Volgens de projectmanager wor den alle 325 woningen in het laatste plukje Poortambacht standaard met het milieuvrien delijke systeem uitgerust. „Wei geren is niet mogelijk." Of en hoeveel duurder de installatie in aanschaf is dan de traditione le centrale verwarming, was tem gisteren nog niet bekend. Zeker is wel dat de toekomstige door Inge Heuff BURGH-HAAMSTEDE - De openbare verkoping van onder meer paarden, pony's, paardrij- toebehoren en machines op het terrein van manege Lisiduna, be tekent niet dat de manege fail liet is. De voormalige pachter is in zijn betalingen tekortgescho ten, maar een nieuwe pachter zet de manege voort. De executoriale verkoop staat gepland voor morgenochtend op het terrein van de manege. Deur waarderskantoor Buys Part ners uit Zierikzee houdt de ver koop in opdracht van manege-ei genaar Exploitatiemaatschappij Wester Schouwen BV uit Rotter dam. Er staan onder meer 36 paarden en pony's op de lijst. Het deur waarderskantoor is niet aan te spreken op eventuele onjuisthe den of gebreken en lang niet alle gegevens van de dieren zijn be kend. De aanvullende kenmer ken van de paarden en pony's va riëren van 'voor ervaren ruiter' tot 'hekel aan mannen' of 'door gezakte rug'. De dieren worden zonder paspoort verkocht en zijn dus niet direct te vervoeren. Wester Schouwen BV heeft be slag op eigendommen van de voormalige pachter, S. Blom, ge legd om vorderingen te kunnen innen. Sinds 1 maart is een nieu we pachter, S. Croonenborgh uit Rotterdam, aangesteld die de zaak weer op orde moet bren gen. „Met het seizoen voor de deur probeer ik de schade te be perken", aldus Croonenborgh. „Ik heb als eerste de naam ver anderd in Manege Lisidina. Die ene letter verschil moet de her kenbaarheid behouden maar ook aangeven dat we een nieu we weg inslaan en niet aanspra kelijk zijn voor de schade van de vorige pachter. Ik hoop dit jaar quitte te spelen, maar heb er wel een hard hoofd in." Croonenborgh is eigenaresse van een manege in Rotterdam maar woont sinds 1 maart op Schouwen-Duiveland. Er ston den volgens haar geen werkne mers meer op de loonlijst. Zij geeft er de voorkeur aan om dit jaar met seizoenskrachten te werken. Ook de groepsaccommo- datie (145 slaapplaatsen) is dooi de Rotterdamse in pacht overge nomen. Advertentie zeeuwse almanak Scholekster Normaliter tikt het roodborst je tegen het raam. In Zierik zee steekt een scholekster hem naar de kroon. 'Laat mij erin', geeft ook deze fraaie steltloper te kennen voor de ramen van de raadzaal van het gemeentehuis. Hij lijkt intens mee te leven met het politiek gekrakeel. Dan raakt hij verbijsterd, keert zich resoluut om, spreidt zijn vleugels en schiet het luchtruim in. Laatdun kend een flinke flats achterla tend. The sky is the limit voor een scholekster. Daarin verschilt hij wellicht het meest met de raadsleden. bewoners met deze voorziening fiks kunnen bezuinigen op de energiekosten. De wijk wordt ge bouwd door het aannemingsbe drijf Van Agtmaal in Ouden bosch. Uitvoerend directeur J. Verbraak was gisteren niet be reikbaar voor een nadere toe lichting. De precieze werking van het sys teem wordt zaterdag 20 mei uit de doeken gedaan op een woon beurs (van tien tot vier uur) in het gemeentehuis in Zierikzee. Daar wordt ook nog een andere noviteit gepresenteerd voor kan didaat-kopers en huurders in Poortambacht 11. Er is een ani matiefilm in de maak die de toe komstige bewoners meeneemt op een rondgang door de hui zen. Ook wordt er in vogel vlucht getoond hoe de wijk er uit komt te zien en wat de lig ging is ten opzichte van de ha ven en de binnenstad. Gracht De wijk wordt gekenmerkt door grote waterpartijen. Aan de bui tenste rand, evenwijdig aan het Eersteweegje en de Havenweg, wordt een zeshonderd meter lan ge gracht voor stromend water gegraven, Deze week is begon nen met de aanleg van de kade, waaraan naar Amsterdams voor beeld huizen worden gebouwd met verspringende gevels en af wijkende kleuren. De kadewo ningen zullen samen met water villa's en woonboten in grote mate het karakter van die over gang tussen het oude en nieuwe deel van Zierikzee bepalen. De kade wordt gebouwd op 460 palen van twaalf meter lang, vertelt projectleider openbare werken R. van der Leijé. Hij ver wacht tot half september nodig te hebben voor het bouwrijp maken van de wijk. Uiterlijk in oktober begint de feitelijke bouw van de eerste honderd huizen en appartementen aan de rand. Volgens de Zierikzeese makelaarskantoren Bijdevaate en Delta is de belangstelling voor een huis in de waterwijk groot. Op de bouwlocatie is de aanleg van de 'Amsterdamse' kade begon nen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33