Goese Ringbaan-West slibt dicht PZC Een beetje spanning is prima Orgel Oud-Vossemeer in slechte staat ^HllM Tholen biedt twee vervangende huizen aan familie Bogert Maatregelen noodzakelijk aan noordkant stad en op Deltaweg Jubileumzang in kerk van Kapelle Groenmarkt STATE OF ART TOTXXXL ,13 Joyrider rijdt door na aanrijding Automobiliste ramt betonnen blok Flitspaal vol met kogelgaten Inbrekers slaan toe in Vlissingen Gewonde bij botsing in IJzendijke Hnnr Frank Balkenende GOES - Goes moet een fors aan tal maatregelen nemen om te voorkomen dat het verkeer op de wegen aan de noordkant van de stad hopeloos vastloopt. In de komende vijftien jaar groeit het verkeersaanbod op Ring baan-West met 25 tot 30 pro cent. Niets doen betekent files van honderden meters lang. De gemeente heeft de verkeerssi tuatie op de ringweg en ontslui tingswegen aan de noordkant van de stad laten onderzoeken met het oog op de omvorming van het havenindustriegebied tot woonwijk, het plan Water stad. In dat gebied moeten in vijftien, twintig jaar tijd zo'n I 1500 tot 2000 woningen verrij zen. Dat brengt extra verkeers- I bewegingen met zich mee. j Volgens de onderzoekers heeft Waterstad wel invloed op de toe- name van het aantal files en de lengte daarvan, maar dat is hooguit 10 procent. Ook zonder dat grootschalige woningbouw project zwellen de files in de spits de komende vijftien jaar tot lengtes van meer clan drie- i honderd meter. I Om te zorgen dat de wegen in het noordelijk deel van Goes niet overbelast raken, is een reeks maatregelen noodzakelijk. Ten eerste moet de Ringbrug tij dens de gewone spitsuren, maar ook in de recreatiespits dichtblij- ven. Rotonde I Vervolgens moet op de kruising Troelstralaan/ Ringbaan-West een rotonde komen, is een extra wegvak nodig tussen de rotonde bij bedrijventerrein Klein Frankrijk en het Tiendenplein (alleen in oostelijke richting) en zijn verkeerslichten op het Tien denplein noodzakelijk, inclusief een extra opstelvak op de Mid delburgsestraat. Het onderzoeks bureau AGV constateert daarbij dat de proef met de vrije rechts- afstrook (het verkeerslicht is tij delijk afgeplakt) vanaf de Delta weg richting Tiendenplein lange wachtrijen in de hand werkt. De agenda STREEKACTIVITEITEN GOES - Grote Markt, 9.00 - 16.30 uur: Vlooienmarkt; Molenplein, 16.00 uur: Circus Bavaria; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Groenewoud, Zwembad, 900 uur: Sport en spel 55-plussers; 9.15-10.00 uur en 12.00-13.45 uur: Zwemmen; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KRUININGEN - Zwembad Den Inkel, 13.00 uur: Bewegen ouderen, 55 plus; THOLEN - Stoofstraat 8, 20.00 uur: In formatie over borstvoeding; WAARDE -. Dorpshuis, 19.00 uur: Avondvierdaagse; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur; Biljarten. (Advertentie) j j Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Bezorgklachten; 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDENmtOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gemeente experimenteert daar momenteel mee om sluipverkeer op de N256 te ontmoedigen en bestuurders aan te sporen vanaf Heinkenszand over rijksweg A58 naar Goes te rijden. Een ander probleem vormt de re creatiespits. Die zorgt voor files op cle Deltaweg en blokkeert een goede doorstroming op in- en uitvalswegen: kruispunt Del- taweg-N256 en, ten noorden van Goes, het kruispunt met de Langeweg. door Maartje Huijben OUD-VOSSEMEER - 'Oh when the Saints' klinkt nog best aar dig op het kerkorgel van de rooms-katholicke kerk in Oud- Vossemeer. Qua klankkleur dan. Ook de heilige Saint Caeci- lia is nog steeds niet van haar voetstuk gevallen. Toch is het binnenwerk van het oude orgel volgens de kenners toe aan een grondige restauratie. Het is al weer even geleden dat het kerkje uit 1841 werd gevuld met orgelklanken. Als het instru ment één keer per maand wordt bespeeld, is het volgens Frie Cla- rijs, de secretaris van het kerk bestuur, veel. „Het is tegenwoor dig zo moeilijk om een organist te vinden", verzucht hij. „De ko ren staan achter het altaar met een klein orgel. Zelfs dat wordt bespeeld door iemand van bui ten onze parochie. Het grote kerkorgel en het koor zijn in ver val geraakt. Af en toe hebben we eens een keer een gastspeler. Daarom laten we het nog wel ie der jaar stemmen."Over de histo rie van het orgel uit 1855 is wei nig bekend. Wel weet Clarijs dat Bergenaar C.J. Rogier de or gelbouwer is. „Dat op zich is al Het lijkt wethouder M. Diele- man (CDA, verkeer) dan ook lo gisch om de (provinciale) Delta weg vierbaans te maken tot voorbij het kruispunt met de Langeweg. Ook moeten er ongelijkvloerse kruisingen (bijvoorbeeld door middel van viaducten) komen bij de kruispunten Deltaweg en Langeweg. Dat verbetert niet al leen de doorstroming, maar voorkomt ook dat er te veel re- creatieverkeer toert op de N256 heel bijzonder. Deze man heeft maar weinig orgels op zijn naam staan. In de omtrek zijn vrijwel geen orgels van zijn hand te vinden." en over de wegen van en naar Wolphaartsdijk en Wilhelmina- dorp. „Ik ga daar binnenkort over praten met de provincie, want er moet iets gebeuren aan de recreatiespits." Wat betreft de verkeersafwikke ling rond Waterstad kiest het college voor een doorgaande rou te langs de westkant van het ka naal. Aan een extra brug ter hoogte van de voormalige AKF kleven te veel nadelen. Die trekt onder meer te veel sluipverkeer Het Rogierorgel is een Rijksmo nument en is volgens de secreta ris een uniek exemplaar. Het is een klein orgel, maar met het ge luid van een groot. aan en daar heeft dan vooral het Goese Meer en indirect ook Kloetinge last van. Bovendien kost zo'n brug een hoop geld. Om problemen in de och tendspits te voorkomen, is voor bewoners van Waterstad en Goe se Meer wel een dubbele opstel- strook nodig vanaf de Houtkade richting Ringbaan-West. Door de nieuwe Ringbrug te ver hogen, kaden te verbreden en het kruispunt een stuk naar het westen op te schuiven, kunnen Het orgel is bij de laatste restau ratie begin jaren vijftig voorzien van een elektrische motor. „Het originele pompmechanisme is wel nog steeds in tact", vertelt auto's en fietsers straks onder de brug doorrijden, waar ze nu nog moeten wachten voor ver keerslichten. Zo ontstaat een be tere aansluiting tussen Water stad en de binnenstad. Een precieze berekening is nog niet gemaakt, maar al die aan passingen kosten vele miljoe nen. Alleen een verkeerlichtin- stallatie op het Tiendenplein, een extra wegvak en twee opstel vakken vergen al anderhalf mil joen euro. Clarijs. „Vroeger stond dan één persoon te pompen terwijl de or ganist speelde." Met name het binnenwerk van het orgel verkeert in slechte staat. De kast gaat zelfs maar ge deeltelijk open, omdat er ijzeren buizen voor zijn geplaatst. Erg zuinig is er ook niet mee omge sprongen. Op het hout zitten pu naises, spijkers, schroeven en verfspatten van het laatste kerk- onderhoud. Binnenin is het voor al stoffig. De metalen pijpen zit ten vol deuken en de zogeheten baarden, kleine uitsteekseltjes, ontbreken bij een aantal. „Bij restauratie moet het binnen werk stukje bij beetje uit elkaar worden gehaald om overal bij te kunnen", weet Clarijs. „Alle on derdelen moeten worden schoon gemaakt en de pijpen uitge- deukt. Ook het mechanisme moet grondig worden nageke ken. Er zitten in dit orgel ook houten pijpen. Die moeten wor den gecontroleerd op scheuren en daarna worden ze opnieuw bekleed met leer en vilt." De restauratie gaat een ton kos ten. „Dat kunnen wij nooit op brengen. Wij zijn daarom druk bezig met subsidies en fondsen. De restauratie is daar echt van afhankelijk. door Harmen van der Werf THOLEN - De kinderrijke fami lie Bogert die illegaal in een be drijfswoning bij Tholen-stad verblijft, moet deze woning voor 1 november verlaten, heeft het college van B en W van Tholen dinsdag beslist. Om de familie niet dakloos te maken, heeft de gemeente tot die tijd twee nieu we woningen in Poortvliet gere serveerd. Vader A. Bogert heeft direct laten weten dit aanbod te weigeren. Het Thoolse college is van plan bestuursdwang uit te oefenen te gen de familie Bogert, omdat zij - vader, moeder en veertien kin deren - volgens het bestem mingsplan niet op het Thoolse bedrijventerrein Slabbecoorn- polder mag wonen. Een lange ju ridische weg is aan dit besluit voorgegaan. Het uitoefenen van bestuursdwang houdt in dat het gezin na opnieuw een procedure uit huis gezet kan worden. De termijn waaiin tot actie kan worden overgegaan, is op 1 no vember bepaald. Zover wil het dagelijks bestuur van Tholen het echter liever niet laten komen. Vandaar dat er contact is gezocht met woning corporatie Castria Wonen over het beschikbaar stellen van twee nieuwe geschakelde hui zen in Poortvliet die 1 augustus klaar zijn. Mocht de familie Bo- gert pas 1 november willen of kunnen verhuizen, dan is de ge meente bereid de overbruggings- kosten te betalen. Wethouder K. Heijboer (SGP, ruimtelijke ordening): „Wij willen er alles aan doen om de familie terzijde te staan." Een nieuwe bemidde lingspoging via de oudgerefoi- meerde gemeente in Sint-Maar tensdijk, waai'van het gezin lid is, hoort daarbij. Vader Bogert gaf dinsdagavond in een eerste reactie te kennen dat hij niet van plan is op het voorstel van de gemeente in te gaan. Ook in een nieuwe bemid delingspoging ziet hij geen heil. „Wij wonen nu voor niets. We hoeven alleen gas, elektriciteit en water te betalen. Als we zo meteen in Poortvliet die huizen moeten huren of kopen, hoe kan ik dan normaal eten met mijn ge zin? De gemeente moet ons dan financieel tegemoetkomen." Die weg wil Bogert eigenlijk ook niet inslaan. „Wij zijn in een eer dere procedure over het bestem mingsplan belazerd", ooi-deelt hij. „Er zijn fouten gemaakt. We gaan probei-en ons recht te ha len via de rechtbank." KAPELLE - Het 50-jarige ge mengd koor Sursum Corda uit Krabbendijke geeft zaterdag een jubileumconcert in de her vormde kerk van Kapelle. Sursum Coi'da onder leiding van Marco Sturm en met orga nist Leen Heyboer treedt niet al leen op. Ook het Dirkslancls mannenkoor onder leiding van Franc Cornet en met organist Jan Hoek veiieent medewer king. Bram Bout speelt piano en Joanne de Korte dwai-sfluit. Het concert begint om 19.30 uur. De kerk is open om 19.00 uur. De toegang is gratis. GOES - Groei en Bloei houdt za terdag 13 mei een groenmarkt op het terrein van het Groen Col lege aan de Fruitlaan in Goes. De markt duurt van 9.00 tot 13.30 uur. (Advertentie) Mannenmode m donderdag 11 mei 2006 Rinske Veneman (links) en Nina Kuyper bij één van de decorstukken van hun afstudeervoorstelling. door Rob Paardekam GOES - Het is zover: de eerste klas van de theateropleiding van het Goese Ly ceum voor beroepsonderwijs studeert af. Wie benieuwd is naar het acteerta- lent van de scholier-en kan vandaag en morgen komen kijken naar hun afstu deervoorstelling Goede meiden, slechte meiden. Als eerste vmbo-school in Nederland be gon het Goese Lyceum aan de Bergweg twee jaar geleden een theateropleiding. Dat er nu al een afstudeerklas is, heeft te maken met het feit dat sommige leer lingen in het derde jaar zijn inge stroomd. Nina Kuyper is zo iemand. Zij droomt er als sinds haar tiende van om artieste te worden, maar er was geen op leiding. Daarom deed ze 'gewoon' het vmbo op het Sint Willibrordcollege in Goes. Toen ze hoorde van de theaterop leiding was de keuze snel gemaakt. „Ik heb wel een niveautje moeten zakken", zegt ze. „Op het Willibroi'd deed ik vmbo-t en deze opleiding is vmbo-k. Het verschil was duidelijk te merken. Deze opleiding bevat veel meer prak tijk." Klasgenoot Rinske Veneman - ze doet al sinds haar achtste mee aan musi cals - zat in Vlissingen op school toen een vriendin aan kwam zetten met een krantenknipsel over de opleiding. Dit is echt iets voor jou, zei ze. Dat vond Rins ke ook. Ze meldde zich aan. De twee meiden hebben er nooit spijt van gehad. In het eerste jaar (voor hen dus klas 3) was het af en toe een beetje chaotisch, omdat de opleiding zich nog aan het vox-men was, maar de meiden zijn er al met al dik tevreden over. Dat ze allebei iets met hun opgedane kennis willen gaan doen, staat als een paal bo ven water. „Maar dat hoeft lang niet al tijd te betekenen dat je actiice wordt", legt Rinske uit. „Zelf wil ik graag dra ma-therapeut worden." Nina wil wel graag gaan actex-en. Ze hoopt straks te mogen studeren op de mbo-theater- school in Rotterdam. Gisteravond had ze daar een auditie. „Ze selecteren best streng, mede omdat er zoveel aanmel dingen zijn." Nina is realist genoeg om in te zien dat een dooi'braak als actrice niet voor iedereen is weggelegd. Mocht het haar onverhoopt niet lukken, dan ziet ze het ook wel zitten om les te gaan geven. Examens Nu is dat nog even toekomstmuziek, want de examens staan voor de deur. Volgende week wordt het blokken op de theorie, maar vandaag en morgen staat het praktijkexamen op het programma: de voox-stelling Goede meiden, slechte meiden. Het is een samenwerking tus sen de twee xrichtingen die de opleiding kent. Simpel gezegd kunnen scholieren van de theaterschool kiezen voor de richting theater (met actex-en, zang en dans) en de richting techniek. Bij dat laatste gaat het om bijvoorbeeld de be lichting', het clecor en het geluid. In de examenklas van Rinske en Nina (de ac- teergroep) zitten opvallend genoeg al- foto Willem Mieras leen maar meiden. Dat in de techniek klas vooral jongens zitten, ligt dan weer wat meer voor de hand. De voorstelling die de scholiex-en dezer dagen op de planken brengen, verhaalt over een klas met meiden, die toewer ken naar een talentenjacht en elkaar zo veel mogelijk dwars proberen te zitten. Op het eind wox-dt duidelijk hoe gemeen ze zijn geweest. Er is veel samenspel, maar elke speelster heeft ook een mono loog. Echt heel spannend vinden Nina en Rinske dat niet, want van planken koorts hebben ze naar eigen zeggen geen last. „Al zal ik best een tikkeltje zenuwachtig zijn, hoor", geeft Nina toe. „Maar dat is niet slecht." Rinske knikt. „Van een beetje gezonde spanning ga je alleen maar beter px-esteren." Goede meiden, slechte meiden wordt vier keer opgevoerd in het minitheater, aan de achterzijde van de school aan de Bergweg. Twee voorstellingen zijn voor iedereen toegankelijk: vandaag om 20.00 uur en morgen om 14.00 uur. Kaarten kosten drie euro en zijn voor aanvang van de voorstelling te koop bij de ingang van het theater. ZIERIKZEE - De politie heeft gistermiddag een 18-jarige inwoner van Zierikzee in zijn woning aangehouden nadat hij was doorgereden na een aanrijding met een fietser. Plij had, zonder dat hij in het bezit is van een rijbewijs, en zonder toestemming van zijn vader diens auto meegeno men om een X'ondje te rijden. Op de kx-uising Scheldestraat/Grevelingenstraat in Zierik zee nam hij de bocht te nxim waarna hij tegen een fietser botste. De fietser, een 69-jarige vrouw uit Ziex-ikzee, kwam ten val. De 18-jarige bestuux-der x-eed zonder te stoppen door naar huis. Omdat een getuige het kenteken van zijn auto had genoteerd, loon hij kort daarna worden aangehouden. Hij is na vex-hoor en opmaken van px-oces-verbaal weer in vrij heid gesteld. GOES - Een 47-jarige Oost-Souburgse heeft gistermid dag met haar auto vastgezeten op een betonnen blok in de Appelstraat in Goes. De bezinetoevoer van haar auto x-aakte daarbij beschadigd. De vrouw moest uitwijken voor een ander voex-tuig waardoor zij de stoep opreed over een betonnen blok. Haar auto kwam vast te zitten. De bestuurster kwam met cle schx-ik vrij. BIERVLIET - Flitspalen langs rijksweg N61 ixi Zeeuws- Vlaanderen hebben al veel aanslagen te verdux-en gehad. Ruitje afgeplakt of ingegooid, camera vernield, paal com pleet omvergetx-okken én zelfs eens in bx-and gestoken. Maar beschoten met echte kogels wax-en flitspalen in Zee land tot nu toe nog niet. De paal ter hoogte van de Braak man bij Biex-vliet heeft waarschijnlijk de primeur. Er zit ten zeven kogels in de flitskast. Een anonieme schutter heeft de paal waax-schijnlijk halfweg vorige maand als schietschijf gebruikt, ontdekte een politieman. Of en wan neer de paal, die in elk geval geen snelheidsovertredingen meer kan vastleggen, wox-dt vervangen, is niet aan de Zeeuwse politie. Het Bureau Verkeershandhaving Open baar Ministerie heeft niet direct pax-aat voor de hoeveel ste keer een paal is vernield. VLISSINGEN - In Vlissingen is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken op twee locaties. Uit een afgeslo ten schuur bij een woning aan de Rosenburglaan in Vlis singen werden twee fietsen weggenomen. Het ging hier om een dames- en herenfiets ter waarde van een paar hon derd euro. In de kantine van een spox-tvereniging wex*d ook ingebroken nadat een ruitje was vernield. Er werden diverse goedex-en weggenomen waax-onder etenswax-en. Een schadebedrag is niet bekend. IJZENDIJKE - In IJzendijke heeft gistex-middag x-ond vier uur een aanrijding plaatsgevonden tussen twee perso- nenauto's. Daax-bij x-aakte een 59-jaxige automobiliste uit de gemeente Sluis gewond aan haar nek. De vrouw reed over de Oranjedijk en verleende volgens de politie op het kruispunt met de N61 geen voor-rang. Frie Clarijs in de kerk van Oud-Vossemeer bij het orgel uit 1855. foto Robert van den Berge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31