Lange wachten Sevilla beloond Vertrek Blind slaat diepe wonden Walcott wordt niet jongste WK-speler Gomes onderwerp vooronderzoek Schouten schaatscoach bij Duitsers Schaike verdachte boekhoudfraude Verzoek Spurs afgewezen Tennisser Ljubicic naar Rosmalen Atlete Breuer procedeert voort Middlesbrough wordt vernederd in Uefa Cupfinale: 4-0 Roekeloos rijden in Formule 1 kost Japanner licentie Mountainbiker Bakker voor het leven geschorst Amerikaan mag vijftig duels niet honkballen WK ,^2006 Briegel weigert prestatieloon Ajax richt zich op Edgar Davids Blind mag blijven in andere rol donderdag 11 mei 2006 19 ZEIST - De aanklager betaald voetbal van de KNVB is gisteren een vooronderzoek begonnen naar PSV-doelman Gomes. De keeper zou in de bekerfinale tegen Ajax heb ben nagetrapt in de richting van Wesley Sneijder. ANP BERLIJN - De Nederlander Bart Schouten is aangesteld als bondscoach van de Duitse schaatsers. Schouten wordt verantwoordelijk voor de Duitse mannen. Markus Eicher, trainer van Anni Friesinger, is tot bondscoach bij de vrou wen benoemd. Schouten had de afgelopen jaren in Ameri ka onder anderen de toppers Derek Parra en Chad Hed- rick onder zijn hoede. Hij hoopt de Duitse mannen uit een diep dal te halen. „Het is mogelijk de Duitsers voor 2010 weer terug aan de top te brengen." ANP GELSENKIRCHEN - De Duitse voetbalclub Schaike 04 wordt verdacht van boekhoudfraude. Het Openbaar Mi nisterie van de Duitse stad Essen is een onderzoek begon nen naar de Bundesligaclub. Dat richt zich vooral op het oude stadion van de club uit Gelsenkirchen. De gemeente verkocht het Parkstadion voor 1 euro aan Schaike. Nu blijkt dat de club het in de boekhouding heeft opgevoerd voor 15,6 miljoen. Justitie vermoedt dat Schaike op die wijze miljoenenverliezen wilde maskeren. ANP/DPA LONDEN - Het bestuur van de Engelse Premier League ziet geen reden het duel West Ham United - Tottenham Hotspur te laten overspelen. Spurs-preses Daniel Levy had daarom in een open brief gevraagd doordat cle spe lersgroep van coach Martin Jol voor die belangrijke wed strijd ernstig was verzwakt door een voedselvergiftiging. League-directeur Peter Scudamore toonde in zijn schrifte lijke reactie medeleven met Tottenham maar maakte ook duidelijk dat hij aan de pech niets kan doen zolang boze opzet niet is bewezen. ANP/RTR ROSMALEN - De Kroatische tennisser Ivan Ljubicic is toegevoegd aan het deelnemersveld van de Ordina Open. Ljubicic is als de huidige nummer vier van de wereld de hoogst gerangschikte speler bij het evenement komende maand in Rosmalen. Daarnaast komt ook Ljubicic' land genoot Mario Ancic zijn titel verdedigen. Zijn deelname was aanvankelijk onzeker, maar hij heeft nu toegezegd Hunze heeft voor Raemon Sluiter en Sjeng Schalken een wildcard gereserveerd. ANP BERLIJN - Grit Breuer procedeert voort tegen de IAAF. De voormalige Duitse sprintster eist drie ton van de inter nationale atletiekfederatie wegens gederfde inkomsten in de periode 1993-1995. Ze was toen geschorst, onrechtma tig naar haar oordeel, wegens het gebruik van een medica ment dat het verboden middel clenbuterol bevatte. ANP/SID Hnnr Harry Hekkert EINDHOVEN - Spaans raffine ment won het gisteravond van Engelse werklust. Eindhoven kreeg in FC Sevilla een prachti ge winnaar van de Uefa Cup. Het Middlesbrough van Hassel- baink en Boateng kreeg in de en erverende finale met 4-0 klop. De akelig' lege prijzenkast Sevil la werd eindelijk aangevuld. De grote 'zilveren vaas, met de vin gerafdrukken van Hans van Breukelen die als 'finaleambas sadeur' het ding het veld op zeul de er nog op, staat vanaf van daag in Andalusië te pronken. Voor het eerst in 55 jaar won Se villa een prijs. De landstitel in 1946 was tot nu toe het laatste wapenfeit. De zege kondigde zich vanaf de eerste balomwen telingen al aan. De ploeg van oud-Ajacied Julien Escudé durf de de aanval te zoeken, Middles brough kon dat niet. De Engelsen vochten zich een weg naar de finale. Zoals het profs uit een industriestad be taamd, werd op inzet en karak ter de eindstrijd bereikt. Tegen Sevilla was dat niet genoeg. In de Engelse competitie is de ploeg van McClaren op een be schamende veertiende stek .geëindigd, niet verwonderlijk na wat de ploeg gisteravond liet zien. Zonder enige creativiteit was Middlesbrough kansloos. Ook de Nederlanders in het team deelden in de malaise. Jim my Flovd Hasselbaink had zul ke goede herinneringen aan Eindhoven, aan het stadion waar hij zijn eerste goal als in ternational maakte. Gister avond kreeg hij de ruimte niet om een van zijn ziedende scho len te lossen. In de tweede helft, toen Middlesbrough zich wat hemtelde en af en toe aandrong, mikte de oud-international uit een vrije trap net over. Het spel1 van George Boateng kwam ook J niet uit de verf. Voor de voorhoede uit Sevilla, stad van de flamenco, waren en- Ikele simpele' danspasjes genoeg om de Engelse verdediging van de wijs te brengen. Bij de treffer Zorro-masker In de tweede helft ging Adriano rustig verder. Inmiddels met de Malinees Kanouté aan zijn zij de, vervanger van de onzichtba re Saviola. Dankzij Mark Schwarzer bleef de schade eerst nog beperkt. De Australische doelman beschermde zijn ge zicht met een doorzichtig Zor ro-masker. Krap een maand geleden brak hij zijn jukbeen. De Europese fi nale wilde hij niet missen, ook al mag hij pas over een week of drie weer voluit trainen. Schwarzer kon de tweede Spaanse treffer niet voorkomen, was er zelfs mede schuldig aan. Een inzet van Kanouté liet de Australiër los, Enzo Maresca profiteerde. De Italiaan verne derde even later met een niet on houdbaar schot Schwarzer nog eens (3-0), Kanouté maakte het feest compleet. Cruciaal was bij de stand van 1-0 een overtreding in het straf schopgebied van Javi Navarro- ne op Mark Viduka. De elleboog in Viduka's rug werd niet be straft. Fluiten was ook niet het sterkste punt van de Duitse be roepspianist Fandel. Het deed echter niets af aan de fraaie ze ge van Sevilla. Eindhoven kleurde gisteren daarom diep rood. Gebroeder- - lijk vonden de fans van beide ploegen, uitgedost in de geza menlijke rood-witte clubkleu ren, elkaar in het centrum. De Spanjaarden, met vrouwen en kinderen, flaneerden vooral. De Britse fans, jongens onder el kaar, zopen zich vooraf al soms liederlijk dronken. De kater kwam vandaag ongetwijfeld Doelpuntenmaker Vincenzo Maresca (zonder shirt) wordt bejubeld door zijn ploeggenoten na zijn tweede goal tegen Middlesbrough. dubbel zo hard aan. foto Olivier Hoslet/EPA van de handige Braziliaan Luis Fabiano, fraai ingeknikt na een voorzet van zijn landgenoot Al- ves, stond het onbeholpen verde digingsduo Chris Riggott en Ga- reth Southgate als versteend. Se villa schiep zich voor rust al een handvol kansen, vooral Adriano schudde aan de linkerzijde suc cesvol met zijn heupen. Hij zette verschillende keren Stuart Par- naby voor schut. Middlesbrough (Eng) - Sevilla (Spa) 0-4 (0-1). 27. Luis Fabiano 0-1, 78. Maresca 0-2, 84. Maresca 0-3, 90. Kanouté 0-4. ScheidsrechterFandel (Dui). Gele kaart: Daniel Alves, Maresca (Se villa). Aantal toeschouwers: 36.000. Middlesbrough: Schwarzer; Par- naby, Riggott, Southgate en Queicdrue (70. Yakubu); Morrison (46. Maccarone), Rochemback, Boateng en Downing; Viduka (86. Catlermole) en Hasselbaink. Sevilla: Palop; Daniel Alves, Javi Navarro, Escudé en David; Jesüs Navas, Marti, Maresca en Adriano; Luis Fabiano (72. Renato) en Savio la (46. Kanouté). GPD LONDEN - Yuji Ide rijdt dit sei zoen niet meer in de Formule 1. De internationale automobielfe deratie (FIA) heeft de Japanse coureur wegens roekeloos rijge drag zijn licentie ontnomen. De bazen van Super Aguri, de 'renstal van Ide, hadden zelf al ij ingegrepen voor de GP van Eu ropa na klachten van diverse teams en coureurs over Ide's rij gedrag. Zondag op de Nürbur- gring reed daarom de Fransman Franck Montagny in de tweede bolide van het team. Ide was on der meer verantwoordelijk voor de crash van Nederlander Chris- tijan Albers in de GP van San Marino. ANP/RTR LAUSANNE - Het internatio naal sportlribunaal in Lausan ne heeft mountainbiker Erwin Bakker levenslang geschorst. De Nederlander zat al een twee jarige dopingschorsing uit. De levenslange schorsing is op gelegd omdat Bakker twee keer is betrapt op en veroordeeld voor doping. Bakker werd vorig jaar twee keer positief getest. Af gelopen weekeinde reed Bakker onder de naam van zijn broer Jarno zonder toestemming nog een mountainbikerace in Duits land. ANP NEW YORK - Een van de grote Amerikaanse honkbaltalenten heeft een schorsing van vijftig duels gekregen. Delmon Young, spelend voor Tampa Bay Devil Bays in de minor league, kreeg de straf omdat hij zijn knuppel naar een arbiter wierp en hem op de borst raakte. Young was in 2005 speler van het jaar in de minor league. Na dat cle arbiter hem op 27 april Met drie slag terugstuurde naar de spelersbank, werd Young woedend. Zijn actie ging op tele visie heel Amerika door. Het is de langste straf in de 123-jarige Eeschiedenis van de internatio nal league (IL). ANP van onze sportredactie DEN HAAG - De Engelse jonge ling Theo Walcott mag dan één van de jongste spelers ooit op een WK worden, de allerjongste debutant wordt hij niet. Die eer ging in juni 1982 naar de Noord-Ier Norman Whiteside, die dit record sindsdien niet meer afstond. Bondscoach Sven-Goran Eriks son heeft nog tot 15 mei om zijn selectie aan te passen, maar lijkt niet aan Walcott te twijfe len. „Wayne Rooney heb ik even- voetbal Duitsland eens snel laten debuteren en dat pakte ook goed uit." Walcott, van 16 maart 1989, maakte be gin dit jaar de overstap naar Ar senal, nadat hij namens South ampton amper een half jaar er varing in het Engelse profvoet bal had opgedaan. Bij de 'Gun ners' kreeg hij van manager Ar- sène Wenger nog geen speelmi nuten. Ondanks zijn vroege selectie voor het Engelse nationale team kan Walcott niet meer als jong ste speler ooit op een WK cle ge schiedenis in gaan. De tweede stek in het 'jeugdklassement' is nog wel in zicht. Voorwaarde is dan dat hij debuteert in één van de groepswedstrijden of een eventuele achtste finale. De vijf jongste spelers ooit op WK: 1. Norman Whiteside (WK 1982, Noord-Ierland) 17 jaar en 41 da gen, 2. Samuel Eto'o (WK 1998, Ka meroen) 17 jaar en 99 dagen, 3. Fe- mi Opabunmi (WK 2002, Nigeria), 17 jaar en 101 dagen, 4. Salomon Olembé (WK 1998, Kameroen) 17 jaar en 185 dagen, 5. Pelé (WK 1958, Brazilië) 17 jaar en 235 da gen. De voetbalbond van Ecuador zal de nationale selectie royaal belonen voor een zege op het WK. De spelers kunnen een winstpremie van 23.600 euro per persoon per duel tegemoet zien. Volgens voorzitter Luis Chiribo- ga is deze 'belangrijke prikkel' vergelijkbaar met het WK van 2002. Toen won Ecuador als de butant in de voorronde overi gens alleen van Kroatië (1-0). Nederlagen tegen Italië en Mexi co betekenden de vroege uitscha keling. Nu zijn in groep A gast heer Duitsland, Polen en Costa Rica de tegenstanders. Een handtekeningenactie moet er in Duitsland voor zorgen dat Mehmet Scholl van Bayern Mün- chen alsnog meegaat naar het WK. Al 175.000 Duitsers heb ben de petitie ondertekend. Bondscoach Jürgen Klinsmann krijgt ze morgen aangeboden. Het is de vraag of het initiatief van twee studenten de coach zal overhalen om de 35-jarige spel maker alsnog op te nemen in zijn selectie. Een maand geleden zei Klinsmann dat Scholl niet meegaat. Maandag maakt Klins mann zijn 23-koppige WK-selec- tie bekend. Guus Hiddink heeft de PSV-spe- lers Jason Culina en Archie Thompson zoals vernacht opge nomen in de selectie van het Au stralisch voetbalelftal voor het WK. Michael Beauchamp ver vangt de 35-jarige Tony Vid- mar, die zich na een seizoen bij NAC afmeldde wegens gezond heidsproblemen. GPD/ANP/SID/AFP TIRANA - Voormalig Duits in ternational Hans-Peter Briegel stapt na drie jaar op als bonds coach van Albanië. Hij wil een nieuw contract van 240.000 euro per jaar niet teke nen omdat de prestatievoor- waarde hem niet bevalt. Het con tract van Briegel zou worden ontbonden als Albanië in de eer ste zes wedstrijden van de EK-kwalificatiereeks minder dan negen punten zou halen. Albanië, 86e op de Fifa-rang- lijst, is in groep G ingedeeld bij Nederland, Roemenië, Bulga rije, Slovenië. Wit-Rusland en Luxemburg. GPD/RTR De kogel is door de kerk: Dan ny Blind is ontslagen als trainer van Ajax. En in zijn kiel zog vertrekken ook de assisten ten Gerard van der Lem en Ruud Krol. Hun vertrek slaat diepe wonden. door Dick Sintënie Vooral de aftocht van Blind hakt er stevig in. Bij een groot deel van de spelers die ook vol gend seizoen nog voor Ajax spe len, bij het gros van de werkne mers op de Toekomst - dat in de loop der jaren zo'n beetje de tweede huiskamer is geworden van Blind - en bij de supporters. Dat die laatste groepering tot de laatste snik pal achter de trai ner is blijven staan, is uitzonder lijk. Ook de trouwe achterban is enig opportunisme niet vreemd als het om trainers gaat, en zé ker de achterban van Ajax, de club die niet alleen moet win nen maar ook aantrekkelijk en aanvallend voetbal moet spelen. Blind is er met Ajax de afgelo pen veertien maanden niet in ge slaagd aan die. voorwaarden te voldoen. Was het voetbal goed, zoals in de eerste fase van het seizoen, dan werden er enorm veel punten gemorst. En in de in drukwekkende eindspurt, die leidde tot het winnen van de play-offs én de beker, bleef zijn ploeg vooral op de been door vastberadenheid, teamgeest en een spits (Klaas-Jan Huntelaar) die deuren opende die voor ande ren gesloten bleven. Maar al die tijd was er op de tri- AMSTERDAM - Ajax wil Edgar Davids na tien jaar weer terug halen naar Amsterdam. De mid denvelder moet onder de nieuwe trainer Henk ten Cate uit groeien tot de aanjager en leider van de bekerwinnaar. Davids werkte bij Barcelona naar alle tevredenheid met Ten Cate samen. De middenvelder sprak vorig jaar ook al met Ajax. Hij koos toen voor Totten- ham Hotspur waar hij ook vol gend seizoen nog onder contract staat. „Wij weten van de interes se van Ajax", aldus een woord voerder van de middenvelder. „Maar Davids heeft het ook goed in Engeland." ANP bune geen wit zakdoekje te ont waren dat Blind naar een van de vele uitgangen van de Arena wees. Wie het reilen en zeilen bij Ajax heeft gevolgd sinds de succesjaren onder Louis van Gaal, begrijpt waarom Blind voor de supporters nooit de Kop van Jut is geworden. Een fan wil zich kunnen identifi ceren met zijn club, maar bij Ajax is dat steeds moeilijker ge worden. De Arena voelt nog steeds niet als hét Ajax-stadion, het aloude clublogo is om com merciële redenen vervangen en spelers, bestuurders, directiele den én trainers zijn, op een enke le uitzondering na, allemaal pas santen geworden. En toen werd Danny Blind aan gesteld als hoofdtrainer. De rechtsback die vanaf 1987 als voetballer groot werd onder Jo- han Cruijff en nog groter werd onder Louis Van Gaal, de trai ner die hem tot aanvoerder maakte en tot zijn verlengstuk in het veld. Blind, de man die ge zichtsbepalend was voor het Ajax dat in 1995 de Champions League won en die de club een paar maanden later vanaf de penaltystip naar de wereldbe ker schoot. Diezelfde Blind nam eind jaren negentig afscheid als speler, maar hij keerde de club nooit de rug toe. Na een mislukt avon- analyse tuur als directeur spelersbeleid vyerktë hij jarenlang achter de schermen als hoofd opleidingen. Blind, het klinkt pathetisch, houdt van Ajax. Dat hij fouten heeft gemaakt in zijn eerste grote klus als hoofd trainer is inherent aan zijn oner varenheid. Dat hij van zijn fou ten heeft geleerd, staat buiten kijf. In de laatste periode onder zijn leiding werden de contou ren van het nieuwe Ajax zicht baar: met een voortreffelijke doelman Maarten Stekelenburg en de jonge verdedigers Emma nuel Boakye, John Heitinga, Thomas Vermaelen en Urby Emanuelson. Daarnaast vond Huntelaar zijn draai, kreeg Mauro Rosales de geest en kon Blind het talent Ryan Babel aan zijn verstand brengen dat zijn kracht op dit moment ligt op de linkerflank en niet in de spits. Tel daar de komst van Jaap Stam en Ken neth Perez bij op, de terugkeer van de lang geblesseerde Nico- lae Mitea en het voetbalintellect van Wesley Sneijder en Hedwi- ges Maduro en er lijkt een basis om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Velen zeggen dat die basis er ook bij het aantreden van Blind al was. Sterker, hij was er zelf ook van overtuigd. Maar dat is het probleem van een organisa tie die al jaren wordt verziekt door een voortdurende stoelen dans: niemand wist hoe oneven wichtig, lethargisch, bangelijk en verdeeld de spelersgroep van Ajax al was sinds het kampioen schap van 2004 onder Ronald Koeman.De eenheid keerde pas terug in de laatste dagen van Blind, gesteund door de resulta ten en het publiek en met de clubleiding als 'gemeenschappe lijke vijand'. Het zorgde onder trainers, spelers en supporters voor een wij-gevoel waaraan het bij Ajax lang heeft ontbro ken. Het (verwachte) ontslag van Blind slaat weer een nieuwe wond. En het is maar de vraag of die aan het begin van het nieuwe seizoen is geheeld. GPD AMSTERDAM - Ajax heeft met de gisteren weggestuurde Danny Blind (midden) en diens assistent Ruud Krol (rechts naast Blind) de mogelijkheid besproken in een andere functie voor de club actief te blijven. Tot direct resultaat heeft dat niet geleid. „Het zijn twee clubiconen, met een lange staat van dienst bij Ajax. De tijd zal zijn werk moeten doen", zei technisch directeur Martin van Geel over de mogelijkheid. Wat Blind en Krol is aangeboden, werd niet aange geven. Van Geel gaf aan dat er met de andere assistent Gerard van der Lem (links van Blind) niet is gesproken over behoud voor de club. foto Marcel Antonisse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19