Een cd'tjeen dat is het dan wel PZC Russinnen schilderen in Domburg Racoon, Krezip en Meeuwis op Goes in Concert Vishopper Swensee trekt Bressiaanse posse uit de kast It 17 'GELICHT Overstroming Outsmarted mag optreden voor de koningin Loodijkpolder nu natuurgebied Stormvloedkering afgesloten Danspaar naar hoofdklasse Derde molen Zeeuwind in 't Sloe Muziek onder de Beuze donderdag 11 mei 2006 door Wendy van den Hurk en Martijn de Koning Nu het journaal met meer beelden komt van de overstromingen, be ginnen de Surinamers hier te beseffen wat zich in hun vaderland afspeelt. Want natuurlijk kan het keihard klet teren in Paramaribo, maar zó erg dat dorpen onderlopen? Dat moesten hun familieleden vlak buiten het rampge bied nog zelfs uit Zeeland vernemen. Buiten de roti-bar in de Scheldestraat in Vlissingen staan wat Hindoestanen. Ze leunen op hun fiets en praten wat. Nee, niet over de overstromingen. Dat is wel waar ze de hele dag aan denken. „Zodra ik thuiskom, zet ik de televisie aan. Ik kijk elk journaal en knipper de hele dag op teletekst of er nog nieuws is. De tranen stonden in mijn ogen, toen ik voor het eerst beelden zag." Baboedji Doerga wil juist thuis even bellen met zijn moeder in Suriname. Dat hij dat nog niet eerder heeft ge daan, is niet zo gek. Zij woont immers ver van het wassende water, bij de grens met Guyana. „Ze zal er geen last van hebben. Maar toch is het erg. Het is toch mijn land, weet je." Ook de familie van Perkas Saran is vei lig. „Die wonen net buiten Paramari bo. Daar is het goed. Ik heb het met mijn winkel te druk om in te zamelen. Maar ik denk er wel over na. Ik snap het ook wel. Al dat water komt uit Bra zilië en dat land ligt veel hoger. Alles stroomt Suriname binnen. Dat merk je wel, als je in Paramaribo bent. Als het daar regent, ha!" De mannen kijken elkaar aan. Een mo ment van stilte en dan barsten ze in la chen uit. „Als het daar een half uurtje regent, loopt heel de stad onder! Dan is een grote puinhoop. Ben jij dan wel eens met je auto door het wa..." Saran hoeft zijn zin niet eens af te ma ken. Doerga springt automatisch in. Kinderen roeien tussen ondergelopen huizen in het dorp Asidonopo in Boven Suriname. foto Edward Troon/ANP „Ja man, dan rij je telkens een gat in. Haha, door al dat water heen. Je hoeft niet meer naar de wasstraat. De riole ring is zo slecht geregeld in Suriname. Alles is slecht geregeld! Alles, behalve het geld. Dat komt zo bij alle rijken te recht. Hoef je niks voor te doen." Rampgebied Ook in de Surinaamse markt aan- de Hercules Segherslaan wordt smalend gelachen, bij de gedachte aan regen in Paramaribo. Alleen, regen in de bin nenlanden maakt minder plezier los. Marcha Somaroo: „Ik vind het zo erg, maar ja, wat kunnen wij doen?" Collega Arlette'wijst op het feit dat de meeste Surinamers hier uit Paramari bo komen, en dus niet uit het rampge bied. „Maar dan nog: je weet niet hoe ver de stromingen gaan. Het nieuws is toch erger dan wanneer het gaat over overstromingen in bijvoorbeeld Bang ladesh. Dat is verder van je bed." George Dongen, die een broodje komt halen, ergert zich aan de houding van Nederland. „Toen met die tsunami zat iedereen te schreeuwen van gekte. Nu Wacht de regering af wat de Surinaam se regering doet. Maar die doet niets! Nederland moet nu erkennen dat Suri name haar kolonie was." Lucretia Elskamp wijst naar de schuif deur, waardoor Herbert Veira binnen wandelt. „Hij is van onze theatervere niging Amazone. We gaan een liedje opnemen, heb ik gehoord." Veira vertelt verder. Over dat hij een paar jaar geleden al voorspelde dat op een dag zijn land zou overspoelen met water. Dat hij toen al een liedje had ge schreven, dat nu ineens wel erg toepas selijk is geworden. „Mi Kondre heet het, mijn heerlijk land. Mijn heerlijk land, onder de zon. We gaan het uitbrengen op cd, met an dere nummers. De opbrengst gaat naar Suriname." Dim Sewlal van de Surinaamse tem pel in Middelburg staat een beetje ver baasd te kijken van het initiatief. „In grote steden heb je massale inzame lingsacties. Surinamers hier zijn meer op zichzelf. Onze tempel houdt zater dag een rommelmarkt. Het geld zou ei genlijk voor de tempel zijn. Nu doen we toch de ramp in Suriname. Het is heus niet zo dat de ramp ons verbroe dert. Je hebt ook zoveel subculturen. Mijn familie daar wist eigenlijk ook niet hoe erg de situatie was. Ze kijken geen journaal. Wij hebben ze moeten vertellen hoe het zit," Waar voor Surinamers in Zeeland de overstromingen een beetje een ver-van-mijn-bed-show lijken, zijn ze voor de Zeeuwse Marcia Besems de realiteit van alledag. De 23-jarige stu dente verblijft in Paramaribo, waar ze voor haar studie aan de Hogeschool Zeeland een marketingplan schrijft. „Dat is voor resort Anaula, midden in de jungle", legt Marcia uit. „Het is nu in aanbouw en zou in juli in gebruik genomen worden." Ze noemt de datum met voorzichtig heid, want de stijging van het water in de Boven Surinamerivier heeft ervoor gezorgd dat de huisjes-in-aanbouw he lemaal onder water staan. Gelukkig hebben de bouwers zich allemaal in veiligheid kunnen brengen. Resort Vorige week was ze er nog, vertelt de Kamperlandse. „Toen stond het water wel hoog, maar wees niks erop dat er zoiets zou gebeuren." Ook andere ge bieden die ze bezocht heeft, zijn onder water gelopen. „Ik heb hier iemand ontmoet die eigenhandig een resort heeft opgezet." Op haar website heeft ze er foto's van geplaatst: primitieve houten huisjes met een rieten dak. „Daar is nu helemaal niks meer van over. Die kan het helemaal vergeten. En zijn familie met hem." Ze vertelt het met emotie in haar stem. „Ik voel me erg goed thuis in dat gebied, heb er zulke bijzondere erva ringen opgedaan. De mensen zijn zo vriendelijk, ondanks de problemen." Ook de onzekerheid speelt haar par ten. „Ik weet dat er in de buurt die ik bezocht heb, drie kinderen zijn ver dronken. Maar waar precies is me niet duidelijk." De overstromingen drukken westerlin gen met hun neus op de feiten, vindt ze. „Er valt steeds meer regen door kli maatverandering. En dat heeft de rij ke, westerse wereld op zijn geweten. Terwijl de armen er de dupe van wor den. Dat maakt het dubbel erg." Via haar familie in Nederland heeft Marcia inmiddels een rekeningnum mer geopend. Wat daarop binnen komt, gaat naar het rampgebied. Want Suriname is in korte tijd haar tweede thuis geworden, stelt de Kam perlandse resoluut. Sterker nog, bin nenkort zou het land wel eens haar échte thuis kunnen zijn. „In juli ein digt mijn opdracht hier en ga ik terug naar Zeeland. Ik denk er sterk over om daarna terug te komen. Want ik ben erg verliefd geworden op dit land." kunst door Raymond de Frel BRESKENS - Een beetje rapper heeft natuurlijk zijn eigen pos- se. En dus kon de in Breskens ge boren en getogen Sven Cruson natuurlijk niet achterblijven. De dertigjarige rapper struinde het vissersdorp af op zoek naar hiphoptalenten, die zich achter zijn zelf gecreëerde vishophel- den Swensee en Johnny O.K. wilden scharen. Of beter: die op een nieuwe cd de hoofdrollen op zich wilden nemen. Het recept van Crusons derde schijfje Rivook Bier, Hrootse hits is hetzelfde als van voorgan gers Superduts (2004, Swensee) én Kaoiespuugsel (2005, Johnny O.K.): neem een bestaand, popu lair deuntje en giet er een tekst in Bressiaans dialect overheen. Resultaat? Een maaltijd die van de eerste tot de laatste hap door drenkt is met hilariteit. Tenmin ste, als je van caféhumor in de categorie 'borsten, billen en schone wuufjes' houdt. De in Spijkenisse woonachtige Cruson maakt het zich daarbij makkelijk door telkens in de huid van een ander te kruipen. Zo kan hij voortdurend vanuit de ik-vorm verhalen, zonder zichzelf daarbij ook maar een moment bloot te geven. Cruson is continu op zoek naar de ste- MIDDELBURG - De popgroep Outsmarted speelt zaterdag tij dens de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middel burg voor de koningin. Het poptrio (Martijn Doolaard, Jeroen Audier en Sjoerd Bin) won vorige week maandag de Freedom Music Award. Toen was al duidelijk dat de bandle den de uitreiking mochten bij wonen, maar het was niet zeker °f ze hun winnende liedje 'The roajor lift' ook tijdens de plech tigheid voor alle gasten moch ten spelen. Het optreden ook is te zien in de rechtstreekse uit zending die Omroep Zeeland Te levisie vanaf 10.55 uur wijdt aan de Awards-uitreiking. reotiepe Bressiaander, die in stoere auto's rijdt, gouden ket tingen en oorbellen draagt en van bier en mooie vrouwen houdt. Op Rwook Bier laat het voor malige lid van de succesvolle Stormtroepers de formatie Durpstraote opdraven om No Di- gity van Blackstreet om te do pen in Hjin Dikkertjie: „Kwil een schoon vrouwtjie, hjin dik kertjie, gewoon een lekker wuuf brult de Bressiaanse pos- se. En in het slotnummer, dat Swensee zelf voor zijn rekening neemt, komen de wat meer ge zette vrouwen er ook al niet goed vanaf. Swensee steekt met Nol zwo hrwoot op lachwekken de wijze de draak met Eminems Ass like that: „A je heur zie lop'n, dan gaon der bill'n van boing, boing, boing!" Het zal inmiddels wel duidelijk zijn dat Cruson het vooral om het geintje te doen is. Preten ties, ambities? Nee, beetje-optre den, veel lachen en beetje stoei en in de studio. Dat neemt niet weg dat het op het gebied van geluid en techniek prima in or de moet zijn. Maar verder? Leve de lol. Illegale kopietjes van zijn werk zijn toegestaan, sterker nog, Cruson juicht het toe. Hij zet op het nieuwe schijfje, dat wordt gepresenteerd door zijn ei gen Bressiaanse productiemaat schappij Windkracht 8 dan ook al in de eerste secondes de toon: „Windkracht 8 raadt mensen ten stelligste af om de inhoud van deze versjes zonder profes sionele begeleiding na te spelen. En doe je het toch? Leef je eigen uit! Maar ja, stel dat je dit doet: wie moet je dan als auteur van de teksten noemen? Zijn dat arties ten als Durpstraote, Sjaggie, Ed die R. en 't Strange, die allemaal gezegend zijn met het stemge luid en raptalent van Swensee en Johnny O.K.? Of is het toch Cruson zelf? Ach, wat maakt het ook uit. Als het jatwerk het vissersdorp maar recht aandoet. Cruson slaagt daar op Rwook Bier zelf het meest in in Drwooh je traon Dry your eyes van The Streets): 'Drwooh je traon vint. 'K weet dat't moeilijk is, maar heur besluit stao vast noe. Maor der zit nog veej meer vis in de zjee!" mms Vlnr: Alisa Gibet, Natalia Simonenko, Natalia Krapivina, Maria Zakharova en Elena Snop. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - Domburg maakt zich op voor de derde schilders week. Van 21 tot en met 28 mei werken 32 kunstenaars uit bin nen- en buitenland in de bad plaats, waarna een expositie volgt in de Duingalerie. Vijf Rus sische schilderessen zijn sinds vorige week al aan het werk in Domburg. Kunst is grenzeloos. Een ge sprek met de Russische kunste naressen Natalia Simonenko, Natalia Krapivina, Alisa Gibet, Elena Snop en Maria Zakharo va verloopt moeizaam, want hun kennis van de Engelse taal is beperkt. Maar één blik op hun werk zegt meer dan duizend woorden. Stuk voor stuk beheersen ze de universele taal van de schilder kunst. Ze zijn alle vijf afgestu deerd aan de kunstacademie in Sint Petersburg. Ze werken figu ratief, zoals vrijwel alle kunste naars die deelnemen aan de Schildersweek Domburg. Het evenement wordt voor het derde achtereenvolgende jaar georga niseerd. Het idee is om oude tij den, toen schilders uit binnen- en buitenland Domburg als zo merverblijf uitkozen, te doen herleven. Een week lang werken 32 schilders in en rond Dom burg. Een aantal schildersessies is voor publiek toegankelijk, zo als het schilderen van een naakt model en mensen in kleder dracht. Op andere momenten in de week kunnen wandelaars op de gekste plekken schilders te genkomen. Expositie Van het gemaakte werk wordt van 28 mei tot eind juni de expo sitie In het licht van Walcheren 2006 ingericht in de Duingalerie in Domburg. Daarna gaat de ten toonstelling twee maanden naar galerie Goda in Amsterdam. Op 9 september worden niet-ver- kochte schilderijen geveild in De Parel in Domburg. De vijf Russinnen zijn via gale rie Goda uitgenodigd voor de schildersweek. Zij zijn al een week in Domburg aan het werk. Ze hebben ook enkele schilde rijen meegenomen. Gibet legt zich vooral toe op het schilderen van vrouwelijke naakten. Snop zit duidelijk in een groene periode, zegt ze. Ze heeft een aantal taferelen opge zet van de tuin en het landschap rondom de atelierboerderij waar de schilderessen verblij ven. Simonenko werkt aan een portret van een balletdanseres. Verder wil ze Hollandse bloe men schilderen. Zakharova is bijna klaar met een stilleven van een vaas tulpen. Ook Krapi vina wil stillevens schilderen. Ze heeft prachtige, surrealis tisch aandoende schilderijen meegenomen van een salaman der en een man die uit een schelp kruipt. De kunstenaressen roemen de omgeving van Domburg. „Een mooie plek, dicht bij zee", zegt Gibet. „Ideaal om te schilderen. We begrijpen waarom kunste naars hier graag komen wer ken." De Russinnen hopen op een uit- ZUIDZANDE - De provincie heeft cle tot natuurgebied heringerichte Kleine Loodijkpolder nabij Zuidzande over gedragen aan de nieuwe beheerder, stichting Het Zeeuw se Landschap. De polder, met een oppervlakte van onge veer negen hectare, moet een zogenaamd 'groen ontmoe tingspunt' worden: een half open tot open natuurgebied, met nadrukkelijk recreatief medegebruik. De Kleine Loodijkpolder is dan ook een knooppunt in het netwerk van fietsroutes. Een werkgroep met vertegenwoordigers van diverse instanties en organisaties stelde een inrich tingsplan op. Het ministerie van Landbouw en Natuur zorgde voor het geld. Gedeputeerde M. Kramer (PvdA, na tuur" en water) droeg de polder gisteren over aan direc teur M. Hemminga van stichting Het Zeeuwse Land schap. BURGH-HAAMSTEDE - De stormvloedkering is vrijdag avond 19 mei vanaf 20.00 uur afgesloten voor doorgaand verkeer. Ter hoogte van de Roompot moet de barrier (de scheiding tusSen parallelweg en hoofdrijbaan) verplaatst worden. Dit is nodig omdat Rijkswaterstaat gaat werken aan de voegen' in het wegdek en om dat te kunnen doen moet de as van de weg verlegd worden. De wegwerkzaam heden maken onderdeel uit van een groot herstelproject van de weg over de stom vloedkering. Het asfalt is na 20 jaar aan vervanging toe en gelijktijdig woi'den de voegen in de weg vervangen. Het werkt duurt tot 2010. Afgezien van deze wegafsluiting zal de stormvloedkering tijdens het werk gewoon berijdbaar blijven. Wel moet het ver keer rekening houden met smallere rijstroken. ZIERIKZEE - De Zierikzeese Vivian Bommeljé en haar danspartner Joost Broekhans uit Oudenbosch zijn op de Nederlandse kampioenschappen ballroomdansen in Am stelveen gepromoveerd haar de hoofdklasse. De wedstrijd was verdeeld over twee disciplines. In de zogeheten 25-plus klasse won het danskoppel alle vijf de uitgevoer de dansen. Bij de navolgende reeks in de A-klasse stuit ten ze op grotere concurrenten en kwamen ze niet verder dan de derde plek op het podium. Die positie was evenwel voldoende voor een rechtstreekse promotie naar het hoogst haalbare amateurniveau van de Nederlandse Alge mene Dansspoi-t Bond (NADB). NIEUWDORP - Voor vereniging Zeeuwind ziet het er ein delijk naar uit dat de derde windmolen bij stortplaats Midden-Zeeland in het Sloegebied kan worden gebouwd. Het dagelijks bestuur van de gemeente Borsele is akkoord met een nieuwe plek voor de windmolen, verder weg van een nabijgelegen bedrijf dat bezwaar had gemaakt tegen een eerder gekozen locatie. Zeeuwind heeft de eerste twee windmolens bij stortplaats Midden-Zeeland, aan de kant van de EstlandwegAVesthofhaven, december '2004 al in gebruik genomen. De derde ligt ergens opgeslagen. Het gaat naar de huidige maatstaven om een windmolen met een vrij beperkt vermogen van 900 kiloWatt, terwijl mo menteel exemplaren gangbaar zijn van drie megaWatt of tewel .000 kiloWatt. Inclusief bladen wordt de molen 96 meter hoog, de ashoogte is zeventig meter. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Onder het motto 'Muziek onder de Beuze' geven het aspirantenorkest en de har monie van Kunst en Eer samen met het leerlingenorkest van Harmonie Kunst Adelt uit Hel- voirt zaterdag twee concerten onder de Beuze in Zierikzee. De jongeren van beide harmo nies presenteren zich na een ge zamenlijke repetitie zaterdag middag om 15.00 uur met een concert waarbij de orkesten zo wel gezamenlijk als afzonder lijk zullen musiceren. Samen spelen zij 'Three Bagatelles' en 'Rock About'. Het gezelschap uit Helvoirt staat onder leiding van Alphons van Stenis. Het as- pirantenorkest van Kunst en Eer wordt geleid door Dirk Ver holle. 's Avonds vanaf 19.30 uur geven harmonieorkest en de slagwerk groep van Kunst en Eer een con cert onder De Beuze. Het optre den wordt geopend met de mars 'Emblem of Unity'. Daarna staan onder meer 'Lord Tullamo- re', 'Porgy and Bess' en 'Mala- guena' op het programma. Ook het harmonieorkest staat onder leiding van Dirk Verholle en de slagwerkgroep wordt aange voerd door Jos de Haan. wisseling met collega's uit ande re landen. Ze stellen zich ook veel voor van de tentoonstelling waaraan ze gaan bijdragen. „In Rusland zie je veel kitsch", ver telt Snop. „In Nederland ont moet ik veel meer begrip voor mijn schilderijen." Toch kunnen ze met hun schilde rijen in Rusland een boterham verdienen. „Er zijn genoeg rijke mensen die geïnteresseerd zijn in onze kunst", aldus Simonen ko. Weegschaal „Een kunstenaar balanceert al tijd op een weegschaal", voegt Snop daaraan toe. „Zonder geld kun je niet werken, maar de ba lans mag nooit doorslaan naar de financiële kant. Je moet al tijd maken wat je zelf wil. Al leen als je je hart en ziel in een schilderij stopt, krijg je een werk dat ook voor andere men sen interessant is." Informatie over de Schildersweek Domburg is te vinden op www.schildersweek.nl. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Het megaconcert dat vo rig jaar ter gelegenheid van Goes 600 werd gehouden op de Grote Markt krijgt een vervolg. De Stichting Goes Promotie is erin geslaagd voor zondag 20 au gustus Racoon, Krezip en Guus Meeuwis te contracteren. Een vierde, Zeeuwse, band wordt nog aan het programma toegevoegd. Vorig jaar deden Blof, Di-rect en Guus Meeuwis de Grote Markt in Goes volstromen. Be gin dit jaar werd duidelijk dat de Stichting Goes Promotie een vervolg wilde geven aan het suc cesvolle evenement Goes in Con cert. Dat dit jaar Racoon één van de grote trekkers is, ligt voor de hand. De band uit Goes is vorig jaar definitief doorgebroken in Nederland. Van de week werd bekend dat het zes jaar geleden verschenen debuutalbum Till' monkeys fly alsnog goud is ge worden (40.000 exemplaren). Het album is meegesleurd in het succes van de platina cd Another day. Vorig jaar deden Bief, Di-rect en Guus Meeuwis de Grote Markt in Goes volstromen. Begin dit jaar werd duidelijk dat de Stichting Goes Promotie een vervolg wilde geven aan het succesvolle evene ment Goes in Concert. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17