Veere weert nieuwe trouwlocaties SÉl E/7J PZC Stadshuizen vervangen kunstplein Cranesteijn toe aan tweede leven Geen vertrouwen in toezegging groenloods Huwelijksvoltrekkingen blijven alleen mogelijk in stadhuis en gemeentehuis Weekend vol amateurkunst Joyrider rijdt door na aanrijding Geld voor Paarden zonder Grenzen Duo aangehouden voor diefstal Automobiliste ramt betonnen blok Wandelen voor school in Albanië STATE OF ART TOTXXXL donderdag 11 mei 2006 ,wFriith Ramakers DOMBURG - De gemeente Veere wil trouwen niet toestaan in commerciële locaties, zoals strandpaviljoens. Dat zegt bur gemeester R. van der Zwaag van de gemeente Veere. Regelmatig krijgt de gemeente het verzoek binnen van ondernemers die bun zaak aanbieden als trouwlo catie. ,Dan heeft een ondernemer een commercieel belang bij de vol- rekking van het huwelijk. Dat kan ik wel begrijpen, maar daar aan willen we niet meewerken en daarvoor hoeft een huwelijk toch niet gebruikt te worden", tegt hij. agenda STREEKACTIVITEiTEN DOMBURG Ichuttershof, Kanonweistraat, 13.30 egin fietstocht 25 kilometer oor55-plussers; "RIJPSKERKE 'ereniginsgebouw aan de Kerkring, 5.30 - 16.30 uur: Bewegen voor 5+; MIDDELBURG Markt: Weekmarkt; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: iratis muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG 'alazzolihuis Oranjeplein 41, 10.00 - 2.00 uur: Creatieve activiteiten; 'LISSINGEN 'etruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga. (Advertentie) Den Dekker Muziek WELLE 0113-330330 iww.dendekkermuziek.com |M WV Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl In de gemeente Veere kan op dit moment getrouwd worden in het stadhuis in het stadje Veere en het gemeentehuis in Dom burg. „Dat zijn gewilde locaties. Zeker het oude historische stad huis is veelgevraagd." C. Luken van beachhotel Zuider duin bij Westkapelle wil een bij zonder strandpaviljoen de Nau tilus Pompilus laten bouwen. Maar omdat het een kostenver- slindend project is, verbindt hij daaraan de voorwaarde dat er in zijn strandpaviljoen ge trouwd mag worden. Ook in de rustige winterperiode wil Lu- ken geld verdienen. Van der Zwaag zal daarvoor geen toestemming geven. „Want dan kunnen we straks wel alle verzoeken honoreren voor een trouwlocatie. Dat schept prece denten." Hij is niet gevoelig voor het ar gument dat er in de buurgemeen ten Middelburg en Vlissingen wel meer keuzemogelijkheden zijn voor de bruidsparen in spe. In Vlissingen kan er in drie ver schillende zalen van het stad huis worden getrouwd en verder in de Arsenaaltoren, het Lamp- sinshuis en in de Sint Ja- cobskerk. In Middelburg is het bruidspaar zelfs helemaal vrij in de keuze van de locatie. „Zo ver als Middelburg willen we niet gaan. Maar het voorbeeld van Vlissingen verdient navol ging. We kunnen meer ruimtes aanwijzen als trouwlocaties, wanneer commerciële belangen geen rol spelen." In zowel Middelburg als Vlissin gen kunnen de aanstaande bruidsparen een eigen trouw ambtenaar kiezen, die niet in dienst is van de gemeente. Dat kan een vriend of vriendin zijn. De rechtbank moet de uitverko rene beëdigen als buitengewoon ambtenaar van dé burgerlijk stand voor die ene bijzondere dag. In de gemeente Veere is dat niet mogelijk. „We hebben goede trouwambtenaren in dienst. De installatie van die buitengewo ne ambtenaren kost veel tijd voor justitie", vindt de burge meester. Volgens Van der Zwaag (CDA), die 16 januari als burgemeester van Veere is geïnstalleerd, wei gert de rechtbank in Roermond zelfs die verzoeken. „Dat noe men ze een buitengewoon ambte naar voor prethuwelijken. Daar willen ze in Roermond hun tijd niet aan besteden. We klagen met zijn allen dat justitie het te druk heeft, dan moeten we ook geen tijd willen geven aan die prethuwelijken. VLISSINGEN - Vlissingen en Oost-Souburg staan komend weekeinde in het teken van de imteurkunst. Op zaterdag en iondag wordt in het centrum van Oost-Souburg en Vlissingen hel Weekend van de Amateur kunst (WAK) gehouden. In Vlissingen wordt 's ochtends •anaf 10.00 uur bij de muziek school en Kunsteducatie een open ochtend gehouden in het rheo van Doesburgcentrum. Idags zijn er allerlei optre dens op het Scheldeplein, de Kleine Markt, het de Ruyter- plein en in de Lange Zelke en de Valstraatkerk. Ook op de veer- joot tussen Vlissingen en Bres- sens wordt door honderden ama- leurkunstenaars muziek ge naakt, gedanst, gezongen en leeldende kunst getoond. De kerk in de Kanaalstraat, de Kanaalstraat, zelf en de Pas- loortstraat dienen in Oost-Sou- lurg als locatie voor de festivi- eiten. Om 20.00 uur treedt musi- lalgroep Papillon op in De Iwaan in de Kromwegesingel. 3p zondag zijn er activiteiten ip het De Ruy terplein in Vlissin- jen, in De Zwaan in Oost-Sou- lurg en op de veerboot. Alle op- redens zijn gratis. De Kapellestraat in Veere met rechts het kunstpleintje, door Selma Osman VEERE - Het kunstplein aan de Kapel lestraat in Veere ligt er al een halfjaar verlaten bij. De beelden zijn van het plein en de tuinmuur verdwenen. Het artistieke sfeertjewaarvoor toeristen vorig jaar nog stopten met ijsje-likken, is weg. Achter de schermen wordt hard gewerkt aan een bouwplan voor drie koopwoningen op die plek. Bouwen in de historische kern van het stadje heeft heel wat voeten in de aar de. Bewoners maakten vorig jaar be zwaar tegen zowel de sloopvergunning als tegen het plan om op die plek wonin gen te bouwen. Kunstenaars die van de oude school hun atelier hadden ge maakt, wilden het succes van het kunst plein niet opgeven. En de monumenten commissie wees onlangs het eerste bouwplan af. Zij konden zich, vanwege het historische stratenpatroon, niet vin den in de richting van de huizen, haaks op de straat. Op 24 mei licht architect Glenn de Groot van WTS Architecten uit Vlissin gen zijn nieuwe plan toe voor de monu mentencommissie. Hij heeft de wonin gen nu braaf aan de straatkant gezet. De Groot omschrijft de drie stadshui zen die hij voor de Kapellestraat ont wierp als 'modem met een zacht en warm karakter'. Hij is uitgegaan van oude vormen met moderne details. Het past volgens de architect niet om krul letjes en andere overbodige oude de tails' terug te laten komen in nieuw bouw. „De detaillering laat de leeftijd van een gebouw zien." De monumentencommissie kan zich in die redenering wel vinden, schat de ar chitect in. Bewoners van het centrum van Veere zijn lastiger te overtuigen, heeft hij gemerkt. „Moderne detaille ring is vloeken in de kerk als het over Veere gaat." Vier varianten zijn aan de buurt en een delegatie van de stadsraad voorgelegd. Zelf koesterde de architect het idee om een historisch pakhuis terug te zetten in de straat. Dat had hij op een oude foto gezien. Het plan kreeg weinig steun. Buurtbewoners vonden het gebouw te groot en vreesden voor schaduw. In het gebouw hadden zes appartementen kun nen komen. Snel bouwen De variant die nu op tafel ligt, gaat uit van lage huizen met de eerste verdie ping direct onder de kap. Zowel de pro jectontwikkelaar (Marsaki) als de ge meente is er veel aan gelegen om bezwa ren te voorkomen. „Het is in het belang van Veere om daar zo snel mogelijk te gaan bouwen", vindt wethouder Jan Bostelaar. De ai'chitect heeft om die re den rekening gehouden met de wensen van de omwonenden. Zo komen woon- foto Lex de Meester kamers en keukens aan de tuinkant en houden de (over)buren in de smalle straat hun privacy. De Kapellestx-aat verliest waarschijn lijk het artistieke karakter, dat het in korte tijd met het kunstplein verwierf. Met de wens om ateliers terug te laten komen, is in het bouwplan rekening ge houden. „Maar als zoiets onder project ontwikkeling gebouwd wordt hangt er natuurlijk een prijskaartje aan", zegt R. de Baar van Marsaki. Hij heeft op dit moment geen serieuze gegadigde voor een atelier aan het (parkeer)pleintje ach ter de woningen. Als er zich geen kun stenaar voor het atelier meldt, komen er garageboxen. Het kunstplein was van meet af aan een tijdelijke voorziening. Toch had kunste- nai'es Ollo Feenstra graag in de Kapel lestraat willen blijven. Omdat voor haar de hoop op betaalbare atelierruim te in Veere is vervlogen, verkuist ze naar Middelburg. Ook andere kunste naars vestigen hun atelier nu buiten Veere, zegt ze. „Bij de gemeente Veere is gewoon geen interesse voor cultuur." door Edith Ramakers OOSTKAPELLE - Al lange tijd wordt er niet meer dan het hoogstnoodzakelijke onderhoud uitgevoerd aan hof Cranesteijn in Oostkapelle, dat aan het be gin van de achttiende eeuw nog een voornaam heren- en boeren huis was. Verval is ingetreden. De huidige eigenaar Fortis Vast goed wil er een nieuwe bestem ming aan geven en denkt aan een zorgboerderij. De dorpsraad Oostkapelle kan zich vinden in het plan. De Tuin- en landschapsai'chitec- ten Bosch Slabbers en architec tenbureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft hebben in op dracht van Fortis een ontwerp gemaakt en een plan bedacht voor de restauratie en uitbrei ding van de boerderij. „De histo rische aanleg en inrichting van de omgeving is inspiratiebron geweest voor het ontwerp", zegt landschapsarchitect J.W. Bosch. Het plan verkeert nog in een pi'il stadium. Het ontwerp is nog niet openbaar. Een uitbreiding op kleine schaal, gericht bovendien op oudei'en, valt bij de dorpsraad in de smaak. „Oostkapelle heeft een wat oudere bevolking", zegt Hof Cranesteijn in Oostkapelle was aan het begin van de achttiende eeuw nog een voornaam heren- en boerenhuis. foto Ruben Oreel S. Lous, voorzitter van de doi"ps- raad. „Op een vervallen boerde rij zitten we niet te wachten." Hij begrijpt dat een eigenaar zijn monument wil ontwikkelen zonder er financieel op toe te leg gen. „Dus dan moet er ook wel wat mogelijk zijn." De dorpsraad had moeite met eerdere ideeën van de ontwikke laar om op het terrein van circa twintig hectaren nog een paar landhuizen te bouwen. „Daar door zouden in een klap uitbrei dingsmogelijkheden voor de kern Oostkapelle in gevaar ko men." Cranesteijn vei'dient een tweede leven, vindt ook een van de buren M. Tijssens van hof Plantlust. „Al te lang zit er geen echt leven meer in de boerde- ZIERIKZEE - De politie heeft gistermiddag een 18-jax*ige inwoner van Zierikzee in zijn woning aangehouden nadat hij was doorgereden na een aanrijding met een fietser. Hij had, zonder dat hij in het bezit is van een rijbewijs, en zonder toestemming van zijn vader diens auto meegeno men om een rondje te rijden. Op de kruising Scheldestraat/Gi'evelingenstraat in Zierik zee nam hij de bocht te x*uim waarna hij tegen een fietser botste. De fietser, een 69-jarige vrouw uit Zierikzee, kwam ten val. De 18-jarige bestuurder x-eed zonder te stoppen door naar huis. Omdat een getuige het kenteken van zijn auto had genoteerd, kon hij kort daarna worden aangehouden. Hij is na verhoor en opmaken van proces-verbaal weer in vrij heid gesteld. TERNEUZEN - De stichting Paarden zonder Grenzen heeft 1200 euro gekregen van de stichting Kinder- en Speelgoedbeurs Tei'neuzen. Het is de opbi'engst van de kinderkleding- en speelgoedbeurs, die eind maart werd gehouden. Het bestuur van Paai'den zonder Grenzen ziet daarmee de aanschaf van een paard een stuk dichterbij komen. De stichting oi'ganiseei't en begeleidt paardrijden voor mensen met een beperking. „Steeds meer kinderen mel den zich bij ons aan en de resultaten zijn zeer goed", al dus secretaris G. Simonse. „Kindei'en gaan door het paardrijden in het dagelijks leven beter functioneren, worden xoxstig en sommigen prestei'en op school beter", al dus Simonse. De stichting is dan ook blij met particuliere initiatieven, omdat zij graag haar activiteiten wil uitbreiden en nog meer kinderen en volwassenen wil laten deelnemen aan deze therapie. GOES - In Goes heeft de politie gistermiddag twee man nen aangehouden op verdenking van diefstal. Rond vier uur was melding gemaakt dat twee mannen goederen had den weggenomen in een winkel aan de Lange Kerkstraat in Goes. Ze werden hierbij betx-apt toen ze de winkel wil den verlaten en het alai'm afging. Beide mannen renden vex'volgens de winkel uit waarna het personeel de politie belde. Die was snel ter plaatse en zag twee mannen die voldeden aan het opgegeven signale ment, een nabijgelegen winkel inlopen. De twee mannen, een 20-jarige man uit Doorn en een 25-jarige man van wie de woonplaats niet bekend is, zijn vervolgens aangehouden en overgebracht naar het politie bureau. Ze zijn door de politie ingesloten voor vei'der on derzoek. GOES - Een 47-jarige Oost-Souburgse heeft gistermid dag met haar auto vastgezeten op een betonnen blok in de Appelstraat in Goes. De bezinetoevoer van haar auto raakte daarbij beschadigd. De vrouw moest uitwijken voor een ander voertuig waar door zij de stoep opreed over een betonnen blok. Haar au to kwam vast te zitten. De bestuurster kwam met de schrik vrij. rij", zegt hij. „Het is doodzonde wanneer een mooi historisch ei gendom verpaupert." Hij vindt dat er met een soort kritisch, maar billijk oog naar plannen voor een nieuwe be stemming moet worden gekeken én naar mogelijke bouwaanpas- singen. Want het kost veel geld om monumentale of beeldbepa lende eigendommen te onder houden. De kans is groter dat een gebouw in goede staat blijft, als er een nieuwe bestemming wordt gevonden, die past in de omgeving. „Ervan uitgaand dat de eigenaar zelf ook goed voor zijn spullen wil zorgen." Cranesteijn is genoemd naar de Middelburgse familie Crane, die in de zeventiende eeuw de hof stede in bezit had. Een eeuw la ter bestond Cranesteijn nog uit een heren- en boerenhuis. Tot 1757 toen alleen nog de huidige boerenwoning op het erf stond. Jax-en geleden is de laatste vaste bewoner vertrokken en met hem verdween ook de functie van Cranesteijn als boerenbedrijf. Om te voorkomen dat het huis wox'dt vernield, gekraakt of dat het helemaal in verval raakt, heeft de eigenaar het beheer in handen gegeven van Camelot, een landelijke organisatie die zorgt voor tijdelijke bewoning. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een toezeg ging van een wethouder is voor F. Schmeits uit Middelburg niet genoeg om zijn verzet tegen de loods van het groenbedrijf aan de Stromenweg op te geven. Hij wil harde garanties. Vorige week maakte wethouder A. de Vries bekend dat de loods, die in gebruik is bij Lété, over twee jaar weg moet zijn. Schmei ts heeft weinig vertrouwen in de woorden van de wethouder. „On ze klachten zijn vijf jaar lang ontkend. Onder druk van onze advocaat en schriftelijke vragen van de Politieke Partij Middel burg zijn ze ineens naar ons gaan luisteren." De loods staat pal voor de hui zen aan de Hax-ingvlietsti'aat, aan de rand van de Stromen- wijk. Het pand beneemt de be- wonex's het uitzicht. Bovendien hebben ze veel last van het werk dat er plaatsvindt. „Er zijn af spraken gemaakt over het aan- en afrijden van grasmaaiers, het dichtslaan van de deuren en het afplakken van de ramen. Daar is nooit gehoor aan gegeven." Laks Volgens Schmeits is de gemeen te laks met het controleren van de milieuvergunning. De Vx'ies ontkent dat. „We hebben daar i'egelmatig metingen verricht. Als er overtredingen zijn, wox'dt daar tegen opgetreden. Meneer Schmeits heeft het nummer van de milieu-ambtenaar volgens mij op zijn nachtkastje liggen, er is regelmatig contact. Wat er in de loods gebeurt, kan alle maal net binnen de normen van de milieuvergunning." De loods hoort niet in een woon wijk, vindt Schmeits. „Als ze vijf jaar geleden verteld hadden wat hier zou komen, waren we met zijn allen in de pen gekro pen en was het nooit zo ver geko men. Het is genoeg geweest. Straks wordt er over twee jaar gezegd dat het niet gelukt is en dan gebeurt er weer niks. Wij willen duidelijkheid. We blijven net zo lang druk uitoefenen tot de overlast verdwenen is óf de loods verplaatst is." De Vries zegt zich aan zijn belof te te willen houden. „Ik vind dat die mensen gelijk hebben. Dus moeten we er iets aan doen. Ik kreeg de zaak op mijn bord toen ik wijkwethouder van de Sti'o- menwijk werd, vorig najaar. Toen wist ik niet eens dat er een advocaat mee bezig was. Andere bewoners hebben laten weten dat ze het een enorme door braak vinden dat die loods op termijn weggaat. Al was het na tuurlijk het mooiste als hij mor gen weg zou gaan. Maar dat kan niet. We moeten ook rekening houden met het belang van Lé té." SEROOSKERKE - Voor de elf de keer kan vrijdag worden mee gedaan aan een sponsorwandel tocht van Dorcas. De start is tus sen 16.30 en 17.30 uur vanaf de parkeerplaats bij verenigingsge bouw De Zandput in Seroosker- ke. Er hebben zich al ruim 200 deel nemers aangemeld. De deelne mers zamelen geld in voor de re novatie van een school in het Al banese Tropoje. De deelnemers lopen 5, 10, 15 of 20 kilometer. Tropoje heeft ruim 28.000 inwo ners die voornamelijk van akker bouw en veeteelt leven. In de ko mende vier jaar wordt gepro- beex*d om een vei'betering aan te brengen op het gebied van het onderwijs. Per jaar wordt één school onder handen genomen. De werkgroep Walcheren hoopt 6275 euro bij te dragen aan het px'oject. (Advertentie) J Paardenmarkt 11. Yerseke J rel. (0113)572340 Vrijdag, V Zaterdag tot 17.00 uur geope koopavond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13