Kandidaat CIA-chef is omstreden Dit is een straf van de goden Iraanse president schrijft aan Bush Brussel wil lidstaten bevoegdheden over politiezaken afnemen Stadion blijft taboe voor Iraanse Holocaustmonument druk bezocht Doden door aanslag in Afghanistan Toch operatie Keith Richards Pools hof bevestigt vonnis Lepper Michael Hayden vindt bespioneren e-mail en telefoon geen probleem Vogelgriep eist in Indonesië 25 mensenlevens Boete voor peuk op straat in België Drie Nederlanders gedood op weg Breda-Antwerpen Protest in Kashmir tegen prostitueebezoek politici dinsdag 9 mei 2006 TEHERAN - De Opperste Leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft gisteren zijn veto uitgesproken over een order van president Mahmoed Ahmadinejad het stadion verbod voor vrouwen op te heffen. Dat maakte de Iraanse regering bekend. Ayatollah Khamenei heeft het laatste woord in alle Iraan se staatszaken en oordeelde dat de geestelijkheid, die zich al eerder had gekeerd tegen het voornemen van Ahmadi nejad, gelijk heeft. ANP/AFP BERLIJN - Naar schatting 3,5 miljoen mensen hebben af gelopen jaar het holocaustmonument in de Duitse hoofd stad Berlijn bezocht. Het gedenkteken heeft onder bezoekers tweeslachtige reacties opgeroepen, verklaarde initiatiefneemster voor het monument Lea Rosh gisteren, bijna een jaar na de openstelling van het monument. „Ongeveer de helft van de bevolking accepteert het gedenkteken. Ik hoop dat we een deel van de andere helft ook kunnen overtuigen", al dus Rosh. Het monument bij de Brandenburger Tor werd op 12 mei 2005 voor het publiek geopend. ANP/DPA KABUL - Door een aanslag van Afghaanse talibansti'ij- ders zijn gisteren in Afghanistan twee politiemannen om het leven gekomen. Een van de rebellen kwam ook om het leven, meldden veiligheidsfunctionai'issen gistei'en. De opstandelingen vielen een politiewagen aan in de zui delijke pi'ovincie Zahul, grenzend aan Uruzgan, waar Ne derlandse militaii'en zijn gelegerd. Vier mensen raakten gewond. ANP/DPA LONDEN - Rolling Stone Keith Richards is gistei'en toch geopereerd. Dat heeft de band laten weten, aldus de BBC gisteren. De operatie is helemaal gelxikt en Richai'ds is bij bewust zijn. Het zou om een kleine ingreep zijn gegaan om de druk op de hersenen te verlichten. De 62-jarige gitarist viel onlangs tijdens een vakantie .'op Fiji uit een palmboom en werd naar het ziekenhuis ge bracht. Ook al omdat het management van de band en het ziekenhuis karig waren met informatie werd er volop ge speculeerd over de ernst van het letsel. ANP JAKARTA - Het aantal mensen dat in Indonesië is overleden aan de gevolgen van vogelgriep is gestegen naar 25. Dat meldde het nationale infor matiecentrum voor vogelgriep in de Indonesische hoofdstad Ja karta gisteren. Een 30-jarige Indonesiër, die al op 26 april overleed, bleek be smet met de variant H5N1 van het vogelgriepvirus. ANP George W. Bush (1) draagt Michael Hayden in het Witte Huis voor als baas van de spionagedienst CIA. foto Roger Wollenberg/EPA WARSCHAU - De populistische Poolse politicus Andrzej Lepper, vrijdag benoemd tot vicepremier, is gisteren ook in hoger beroep veroordeeld wegens smaad. Het Hoogge rechtshof hield een eerdere veroordeling tot vijftien maan den voorwaardelijke celstraf overeind. Lepper, die leider is van de nationalistische Boerenpartij, beschuldigde vier jaar geleden vijf politici van rivalisereh- de partijen van corruptie. Lepper werd vrijdag nog opgenomen in het nationalisti sche en conservatieve kabinet van premier Kazimierz Marcinkiewicz. De veroordeelde gaf in het verleden lei ding aan gewelddadige protesten tegen toetreding van Po len tot de Europese Unie. ANP/AFP rioor Ans Bouwmans WASHINGTON - Ondanks scherpe kritiek vanuit het Con gres heeft de Amerikaanse presi dent George Bush gisteren gene raal Michael Hayden (61) voor gedragen als nieuwe baas van de spionagedienst CIA. Hayden heeft één groot voordeel: hij kan goed opschieten met John Negro- ponte. de man die zijn voorgan ger Porter Goss de wacht aan zegde. Maar Hayden heeft ook twee fik se nadelen: hij is militair én hij leidde en verdedigde het bespio neren van binnenlandse e-mails en telefoontjes waarover eind vo rig jaar in de VS een storm van protest opstak. Dat Hayden het uniform van de luchtmacht draagt, ligt moeilijk bij zowel Democraten als Repu blikeinen, die vrezen dat de ba lans verloren gaat tussen de mili taire en civiele inlichtingendien sten als een militair de civiele dienst CIA gaat leiden. Hij is de verkeerde man op de verkeerde plek op het verkeerde moment, zei de Republikein Peter Hoeks tra, voorzitter van de inlichtin- gencommissie in het Huis van Afgevaardigden. Het kan de in druk wekken dat de CIA wordt opgeslorpt door het Pentagon, aldus Democratische senator Joe Biden. Het uniform doet er niet toe, je moet naar de kwalifi caties en de onafhankelijke in stelling van Mike Hayden kij ken, riposteerde Negroponte gis teren. De VS tellen vijftien dien sten, bureaus en agentschappen die zich bezig houden met het verzamelen en analyseren van veiligheidsinformatie. De bui tenlandse spionagedienst CIA was vooi'heen de allerbelangrijk ste, omdat de baas van de CIA de coördinator van al die dien sten én de inlichtingenadviseur van de president was. Na de aan slagen van 11 september 2001 heeft het Congres de organisatie structuur veranderd. Er is sinds dien een 'inlichtingentsaar' - Jo hn Negroponte - die boven alle diensten staat en dagelijks con tact met Bush heeft. De komst van Negroponte was bedoeld om de informatie beter te stroomlijnen, maar daarvan is volgens sommige Congresle den nog niet veel te merken. Er was voorspeld dat de komst van Negroponte tot frictie over ge zag en geld zou leiden, en die voorspelling is uitgekomen. Publiek geheim Het is een publiek geheim dat Porter Goss, die gisteren zijn vertrek aankondigde, moeite had met zijn ingekrompen machtspositie. Ook lag oud-Con greslid Goss moeilijk binnen de eigen CIA. Onder zijn leiding kwam een uittocht op gang. Al- lerlei carrièreagenten (niet-poli- tieke benoemingen) verlieten d'e spionagedienst. Van Hayden wordt verwacht dat hij zich sterker maakt voor zijn mensen en zijn dienst, maar tegelijkertijd meer gericht zal zijn op samenwerking met de an dere belangrijke, militaire, dien sten. Dat is een moeilijke opga ve, daar binnen de CIA zorg be staat over militaire 'indringers' op hun terrein. Hoewel de CIA nog steeds dé dienst is die op ter roristen jaagt in het buitenland, is er nu concurrentie van het Pentagon, dat onder leiding van minister Donald Rumsfeld zijn spionageactiviteiten verder heeft uitgebreid. GPD door Max Steenberqhe MORTSEL - In een klap staat Mortsel, een kleine buurgemeen te van Antwerpen, duidelijk op de kaart van België. In de strijd tegen illegaal storten is nu ook de sigarettenpeuk doelwit. Wie in Mortsel een peuk op straat gooit, kan daarvoor een boete van 25 euro aan zijn broek krij gen. Wie illegaal iets op straat gooit, is een 'sluikstorter' (illegale storter) en dus strafbaar. Zo staat het in feite al jaren in de gemeentewet. Toen het ge meentebestuur van Mortsel on langs op haar website aankon digde de komende weken extra streng toe te zullen zien op sluikstorten, is expliciet gewe zen op de sigarettenpeuk. Want ook die valt onder zwerfvuil en mag dus niet op straat worden weggegooid. Daar heeft de Mortselse milieu dienst inmiddels behoorlijk spijt van. Want de media in Bel gië hebben plotseling alleen nog maar interesse voor sigaretten. Het wemelt er van de journalis ten die vol verwachting peuken op straat strooien. „Die peuk krijgt nu alle aan dacht, terwijl het om een algehe le controle gaat op alle illegale storten. Wie bijvoorbeeld een vuilniszak achterlaat, bètaalt 200 euro boete", benadrukt amb tenaar Mertens van de gemeente lijke afdeling milieuzaken. Ergernis Burgemeester Ingrid Pira van Mortsel, lid van de partij Groen!, wilde met haar actie een punt maken om mensen be wust te laten worden van hun daden. „Iedereen stoort zich aan het storten, maar iedereen is ook storter, al gebeurt het vaak on bewust en dat willen wij duide lijk maken. Natuurlijk jagen we in eerste instantie op de grote storters en de milieuvervuilers, maar hondenpoep en sigaretten- peuken worden door onze inwo ners ook als storend ervaren en dus wordt ook daar tegen opge treden", aldus Pira. De actie duurt een maand en heeft volgens de gemeente na een paar dagen al 'een leuk aan- Jal' boetes opgeleverd, ook voor door Hetty van Rooij BRUSSEL - De EU-lidstaten moeten afstand doen van hun ve torecht bij besluiten inzake de samenwerking van hun politie korpsen. Alleen als de regerings leiders een deel van hun zeggen schap over deze vorm van crimi naliteitsbestrijding uit handen geven, kan een gezamenlijke aanpak van terrorisme en crimi naliteit van de grond komen. De voorzitter van de Europese Commissie, Barroso, zal dat mor gen aan de regeringsleiders voor stellen. Het is een poging om de' haperende samenwerking op jus titioneel terrein vlot te trekken. In feite neemt Barroso een voor schot op de EU-grondwet, die vorig jaar door de Franse en Ne- derlandse kiezers naar de prul lenbak is verwezen. In de Grond wet stond dat de lidstaten bij meerderheid van stemmen gin gen beslissen over criminaliteits bestrijding. Bovendien zou het Europees parlement medewetge ver worden. Nu is de aanpak van drugshan del, mensenhandel, corruptie, fraude en georganiseerde mis daad een moeizame en tijdro vende zaak binnen de EU. De ministers van Justitie moeten steeds unaniem beslissen. Boven dien hebben de nationale parle menten ook een rol te speleh. „Veiligheid en criminaliteitsbe strijding zijn voor de burger van groot belang. Maar de mogelijk heden die de EU biedt kunnen niet volledig gebruikt worden", aldus de woordvoerder van Bar- roso. Barroso maakt gebruik van een bepaling in het Europese ver drag, waarin staat dat de Euro- pese landen zonder verdragswij ziging kunnen besluiten hun jus- titie-veto op te geven. Dat be sluit moet wel met algemene stemmen worden genomen. Het plan van Barroso heeft al leen kans van slagen wanneer al le regeringsleiders ermee instem men. In Nederland zal ook de Tweede Kamer 'ja' moeten zeg gen. Een woordvoerder van de Commissie erkende dat de kwes tie juist in Nederland 'moeilijk' ligt. GPD ven. Een woordvoerder van de federale politie in België meldde dat gistei-en. De rijksweg E19 werd afgesloten, maar rond kwart voor vier uur weer vrijge geven. Op de A16 vanuit Breda richting Antwerpen stond tot ne gen kilometer file. Aan het ein de van de middag was de file op gelost. Twee jaar geleden ge beurde op dezelfde weg eén soortgelijk ongeval. Toen reed een vrachtwagen in op een auto van vier jongeren uit Breda die op weg waren naar hun vakan tiebestemming. Geen van hén overleefde de klap. ANP door Kees Bos MEER - Op de rijksweg tussen Breda en Antwerpen ter hoogte van de Belgische grensplaats Meer zijn gisteren drie Nederlan ders omgekomen. Een Neder landse vrachtwagen reed in op een file, waardoor een Spaanse vrachtauto naar voren schoot op een personenwagen, een Renault Scénic met aanhanger. Die auto werd tegen een andere vrachtwagen geplet. De file was ontstaan door weg- werkzaamheden. Vermoedelijk heeft de Nederlandse chauffeur, die een truck met oplegger vol autowrakken bestuurde, de stil staande auto's te laat opge- merkt. De inzittenden van de pei'sonenwagen, een Nederlands echtpaar van 55 en 53 jaar wo nend in Dublin, overleden ter plaatse. De 50-jarige chauffeur (Advertentie) Duizenden bewoners in het bo vengebied van de Surinameri- vier zijn dakloos geworden door de enorme waterschade als ge volg van de recente grote over stromingen na hevige regenval. door Nina Jurna SEMOYSI - Voorzichtig pakt Sana Lansveld haar kleren uit een plas water. Haar zus komt met een afwasbak vol waarde volle spullen aanlopen. „Dit heb ik nog kunnen redden", zegt ze wanhopig. Samen met honder den andere dorpsbewoners in Se- moysi doen ze er alles aan om hun spullen te redden, om te voorkomen dat die door de me ters hoge waterstand in haar hutje worden opgeslokt. Sinds di'ie dagen is de situatie in het gebied volgens Sana niet meer te houden. „Het begon don derdag, maar naar de stad bel len kon toen al niet meer. We zit ten hier zo afgelegen, dus voor dat iemand in de stad dooi'heeft dat je hulp nodig hebt, zijn we al een paar dagen verder." Het water van de Surinameri- vier is na de langdurige zware regenval al dagen zeer sterk ge stegen en bewoog zich met een enorme kracht ï'ichting de oevei's waar de hutjes van de tra ditioneel levende Saramacca- ners staan. De bewonei's leven nog net zo als hun voorouders, gevluchte Afrikaanse slaven die in de zeventiende en achttiende eeuw de plantages ontvluchtten en diep in het binnenland leefge meenschappen stichten. De een voudige hutjes kunnen het wa ter niet weerstaan. Krachten Net als hun vooi*ouders geloven de Saramaccanei's in bovenna tuurlijke krachten. „Dit is een vloek, we worden gestraft om dat we ons niet aan de regels houden", gelooft Sana. Dat de ovei'sti'omingen een vloek zijn en niet zoals meteorologische dienst zegt een gevolg van aan houdende ï'egen in het Amazone gebied, beweert ook de traditio nele leider van het gebied, Gran- man (grootopperhoofd) Belfor Aboikoni. Aboikoni werd recent door te genstanders ontvoerd uit zijn huis in zijn residentie Asidoho- po. Vorig jaar werd hij na diens ovei'lijden als opvolger be noemd. van de populaire Gran- van de bevolking in het gebied verzette zich daartegen. Sinds zijn ontvoering woont het nieu we opperhoofd in de stad, maar voor zijn vertrek dreigde hij nog dat de bewoners gestraft zouden worden voor de ontvoering. „Dit is een straf van de goden", zegt hij nu over de watersnood. „Ik heb de mensen gewaar schuwd, maar ze wilden niet luisteren." Om de vloek terug te dringen zal het opperhoofd de komende dagen Saramaccaanse ï'ituelen uitvoeren bij de rivier. Hoeveel daklozen er precies zijn, is niet bekend, maar rond de vijftienduizend mensen zou den direct hinder ondervinden van de grote overstromingen. Mogelijk moeten uiteindelijk on geveer twintigduizend bewo ners worden geëvacueerd. Wat zorgen baart, is dat de regen nog niet is opgehouden en het water nog altijd stijgt. Hulpverlening De hulpvei'lening lijkt intussen maar moeizaam op gang te ko men. Vei'wacht wordt dat bin nen enkele dagen de voedsel- voorraad in het getroffen gebied op is. Veel van de winkels heb ben schade en de akkertjes waai de mensen hun groente verbou wen, zijn vernietigd. Granman Aboikoni heeft op ei gen titel de hulp van Nederland ingeroepen. „Ik ben misschien niet officieel bevoegd om dat te doen, maar ik hoop dat presi dent Venetiaan de oproep over neemt." GPD door Hans Heyt en Jessica Smeenk TEHERAN - De Iraanse presi dent Mahmoud Ahmadinejad heeft een brief geschreven aan zijn Amerikaanse ambtgenoot George Bush. Daarin stelt hij nieuwe manieren voor om de 'huidige situatie in de wereld' op te lossen, deelde een woord voerder van de Iraanse regering gisteren mee. voerder via de Zwitserse ambas sade in Teheran - die de VS ver tegenwoordigt - naar Bush wor den gezonden. Pas wanneer de Amerikaanse president de brief heeft ontvangen, zal Teheran de inhoud openbaar maken. Het is de eerste keer sinds de verbre king van de diplomatieke betrek kingen tussen beide landen in 1980 dat er contact is tussen de twee staatshoofden. Een woordvoerder van het Zwit- serse ministerie van Buitenland- Iraanse brief is verstrekt. De Zwitserse ambassadeur in Iran heeft het epistel gistei'en in ont vangst genomen. In de brief, waarin Ahmadi nejad 'de situatie in de wereld analyseei't en de wortels van de problemen blootlegt', heeft hij nieuwe manieren voorgesteld om uit de bestaande kwetsbare situatie in de wereld te komen, zei de woordvoei'der. Ahmadi nejad doelt daarmee kennelijk o^d^^ganninge^^ussen^iji^ het omstreden nucleaire pro gramma van Teheran. Iran zegt dat het uranium verrijkt ten be hoeve van energieopwekking, maar de VS gaan ervan uit dat de ui'aniumverrijking is bedoeld om grondstoffen te krijgen voor kernwapens. John Negroponte, de coördinator van alle zestien Amerikaanse inlichtingendien sten, zei dat Ahmadinejad Bush wellicht benadei-t om een debat in de VN-Veiligheidsraad over dymcleairc^imbitigf^jjr^rgj^ KASMIR - Een persfotograaf zoekt dekking terwijl gesluierde vrouwen in Kashmir uit elkaar worden gedreven met waterkanonnen. De mosliina's en hun kinderen protesteerden tegen een seksschandaal in Srinagar. Lokale politici en hooggeplaatste overheidsambtenaren blijken regelmatig gebruik te maken van de diensten van een schare prostituees. foto Danish Ismail/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5