Digitale tv ook in buitengebied vervangen Megaturbines kleintjes Reprise Schouwse Theatermakers Schade beperkt door snelle actie FiZi gaat de vloer op Werkstraf voor uitdelen KPN-dochter Digitenne wil ook platteland bedienen Aut0 in de s,00t Namen worden muziek voor het goede doel FNV adviseert leden over loopbaan in Goes agenda De Kring helpt Oegandese school van knietje Raildempers Kapelle komen later Armeniër mag voorlopig blijven WOLPHAARTSDIJK - Een dak- brandje op een boerenwoning aan de Westerlandpolderweg bij Wolphaartsdijk is gistermiddag beperkt gebleven dankzij snel in grijpen door de eigenaar. Hij was de dakbedekking van een dakkapel van zijn woning aan het vervangen, toen het dak beschot vlam vatte. Uit voor zorg had de eigenaar een brand blusser meegenomen. Hij heeft die direct gebruikt en zo zeker erger voorkomen, aldus een woordvoerder van de Goese brandweer. De woning staat vast aan een gedeeltelijk met riet bedekte schuur. De blus- groep Wolphaartsdijk en een wa gen uit Goes zijn ter plaatse ge weest. De schade bleef volgens de woordvoerder beperkt tot een klein gat in het dak. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Dramaconsulent Ron Lubbersen temidden van Theatergroep Intermezzo. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Met deze speciale to neelavond in FiZi kunnen we iets goed maken van het verlies van het Zeeuws Eenakterfestival dat vroeger altijd in theater Mondragon werd gehouden", zegt PR-coördinator Martine Wakkee van het Zierikzeese filmtheater. FiZi gaat dus de vloer op en volgens haar vergt dat best wat aanpassingen en im- provistietalent. Toneel op de vlakke vloer is immers heel iets anders dan een filmvoorstelling. „De ruimte is beperkt, vooral wat be treft de kleedkamer, en voor toneelver lichting moeten we een beroep doen op Theatergroep Zierik en op de inzet van enkele gespecialiseerde vrijwilligers", zegt Wakkee. Toch wil FiZi de Schouw- se groepen op het Zeeuws Eenakterfesti val graag deze mogelijkheid van een re prisevoorstelling bieden, temeer daar ook het publiek er gretig op afkomt, zo blijkt uit de praktijk. De delegatie vanuit deze regio op het festival van het Zeeuwse Centrum voor het Amateurtheater kort geleden in Heinkenszand was groot. Ook FiZi biedt derhalve donderdag 18 mei een vol en zeer gevarieerd programma met spanning en humor als belangrijkste kenmerken. Jasper de Groot uit Zierikzee opent de avond met Drie is Teveel. Het is de to neelsolo waarmee hij vorige week de eerste prijs behaalde in de Zeeuwse voorronde van de Kunstbende met als thema 'Extreem'. De Groot vertegen woordigt er in de categorie toneel op za terdag 3 juni de provincie mee tijdens de landelijke finale in Utrecht. Over waar zijn solo over gaat, doet hij graag wat mysterieus. „Over emballage-een zaamheid, flessen-faalangst, dop- pen-dwangneurose en dat alles keer drie." Jeugdtheater Op Drift in Renesse biedt al enkele seizoenen een kweekvijver voor jongeren die zich willen toeleggen op toneelspelen. Een groepje van vijf jonge, nog beginnende spelers presen teert zich in FiZi met Rollercoaster, een voorstelling op basis van improvisaties. Ze vergelijken het leven van een tiener met een pretpark, dus: hoge verwachtin gen, veel mogelijkheden, lang wachten, korte kick en heel spannend. De voormalige Zierikzeese, jonge dichte res Ester Perquin schreef speciaal voor Theater Posh de dialoog Passen. Hierin gaan twee vrouwen, ieder op hun eigen wijze, op zoek naar de juiste pasvorm. Theatergroep Zierik voert twee vrien dinnen ten tonele die min of meer bij toeval op de zolder terechtkomen. Ze ra ken er in de ban van het spel onder het motto 'Spelen voor je leven'. Hun con clusie: je zou van alles wat er in je leven gebeurt een spelscène kunnen maken. foto Marijke Folkertsma Alleen duurt het vaak even voordat je daaraan toe bent. Theater Las Malas onder leiding en re gie van Marijke Reuser presenteert zich met de eenakter Kroegtijgers van de schrijfster Kirsten Lazarian. Die kroeg tijgers blijken twee vriendinnen in een bar. Ze observeren en leveren commen taar op de aanwezige mannen. Zijn ze op jacht? Zijn ze wel vriendinnen? Met wie gaan ze weg? Theatergroep Intermezzo vult de speel- vloer met negen vrouwen en één man. De groep volgde onder leiding van dra maconsulent Ron Lubbersen dit seizoen een cursus 'geleide improvisatie'. Dat houdt in dat Intermezzo op aangeven van Lubbersen heeft gezocht naar bron nen van troost en vervolgens selecteer de, monteerde en componeerde. Het re sultaat is een gevarieerde montagevoor stelling waarin het begrip 'troost' op tal van manieren tot uiting wordt ge bracht. De Schouwse Eenakterevenement in Fi Zi op donderdag 18 mei begint om 20.00 uur. door Harmen van der Werf GOES - Bij de overschakeling van analoge naar digitale televi sie-uitzendingen eind oktober dit jaar komen bewoners van het platteland niet in de kou te staan, verzekert provinciaal be stuurder H. van Waveren (CDA, cultuur). Van Waveren reageert op een ac tie van zijn Borselse partijge noot A. Schenk eind vorige week. Schenk was verrast door het kabinetsbesluit om in de 'nacht van 28 op 29 oktober te stoppen met analoge uitzendin gen van Nederland 1, 2 en 3 en de regionale omroepen. Ze zijn dan alleen nog digitaal te ont vangen, dus niet meer met een antenne. In Zeeland zouden daar veel mensen op het platte land zonder kabelaansluiting of schotel de dupe van worden, al dus Schenk. Hij was boos, om dat staatssecretaris Van der Laan (D66, cultuur) eerder had toegezegd dat er 'op tijd goede en betaalbare oplossingen wor den geboden'. Schenk: „En daar staat in het kabinetsbesluit niets over." Een goede en betaalbare oplos sing is al in de maak, weet pro vinciaal bestuurder Van Wave ren inmiddels. Hij is betrokken bij landelijk overleg tussen alle provincies, telecombedrijf KPN en de koepel van lokale en regio nale omroepen Roos. Telecombedrijf KPN zet via dochteronderneming Digitenne alles op alles om het hele buiten gebied in oktober te voorzien van een digitaal tv-signaal, meldt Van Waveren. KPN heeft een behoorlijke drijfveer om dit te willen. Van Waveren: „KPN heeft Digitenne overgenomen en wil met dat bedrijf de concurren tie aangaan met leveranciers van televisiebeelden via de ka bel en de satellietschotel." Om digitale televisie te kunnen ontvangen via Digitenne moe ten de gebruikers een investe ring doen in een ontvanger, een decoder, die honderd a tweehon derd euro kost, volgens Van Wa veren. „Dat is in elk geval goed koper dan een satellietschotel." Digitenne heeft ook toegezegd de signalen van Nederland 1, 2 en 3 en de regionale omroepen gratis door te geven. De digitalisering van televi sie-uitzendingen kan met name voor de regionale omroepen inte ressant worden. Er wordt over gesproken alle regionale omroe pen door het hele land te ver spreiden, zodat Omroep Zee land bijvoorbeeld ook in Gronin gen te zien is. dinsdag 9 mei 2006 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hoe klinkt een naam in muziek? Tijdens een bij zondere muzikale actie ten bate van een goed doel zaterdag in Zierikzee wordt antwoord gege ven op die waag. Componist, organist en pianist Mar van der Veer zit dan de ge hele dag klaar om op orgel of piano improvisaties te maken op namen van mensen. Voor tien euro kunnen deelnemers hun eigen naam of de naam van een ander, bij wijze van ge schenk, in muziek laten weer klinken. De opbrengst van deze actie komt volledig ten goede aan enkele Schouwse jongeren die in augustus dit jaar binnen de organisatie Wold Servants gaan meehelpen aan woning bouw in diverse arme landen op de wereld. „Het idee om namen van perso nen als thema van een muziek stuk te maken, is al oud", zegt Van der Veer. Als vooi'beeld noemt hij Bach. Volgens hem was dat in de zeventiende eeuw een ideale naam voor een muzi kale vertolking. „In Duitsland waren alle vier de letters van de ze naam ook notennamen. Het was zelfs Bach's muzikale hand tekening. Ook andere componis ten zoals Reger en Schumann hebben werken geschreven op de naam Bach", vertelt Van dei- Veer. Zo simpel ligt het volgens hem natuurlijk lang niet altijd. „Er zullen weinig mensen zijn wiens naam uitsluitend bestaat uit een verzameling notennamen. Boven dien moeten de noten samen wel een goede melodie opleveren. De componist geeft aan dat er andere mogelijkheden zijn voor een muzikale vertaling van een naam. Door andere elementen daaruit te nemen bijvoorbeeld of door eventueel noten toe te voegen of Franse notenbenamin gen te gebruiken zoals do/re/mi enzovoort. „De naam Remi be vat op deze manier al weer twee notennamen." Van der Veer verwacht het mees te werk te hebben aan het creë ren van een goede melodie. Der halve is het van belang dat be langstellenden hun naam vroeg tijdig doorgeven, zodat er tijd is om de naam in muziek vorm te geven. Het indienen van de naam van een ander behoort ook tot de mogelijkheid, bijvoor beeld als origineel moederdagca deau. De mensen die verzoekjes heb ben ingediend, krijgen zater dag op papier het thema in no ten uitgereikt, inclusief een uit leg daarbij. Tevens laat Van der Veer horen hoe zich uit een the ma een groot stuk muziek ont wikkelt. Twee locaties Deelnemers kunnen aangeven of ze het werk op piano of orgel willen horen. In de ochtenduren wordt deze muzikale actie ge houden in de Gasthuiskerk in Zierikzee en 's middags klinken de muzikale namen in de Gere formeerde Kerk in Zierikzee. Een improvisatie duurt circa tien minuten. Op beide locaties wordt de mogelijkheid geboden het fragment op te nemen, zodat het elders opnieuw beluisterd kan worden. Tevens kan men desgewenst een ander thema op geven. Dat mag de melodie van elk willekeurig geliefd lied zijn. De betaling voor een 'naam in muziek' vindt in de kerk plaats. De opbrengst komt volledig ten goede aan het werk van de World Servants jongeren. GOES - Vakbonden FNV Bond- genoten en AbvaKabo FNV hou den elke dinsdagavond een loop baanspreekuur in het centrum van FNV Bondgenoten aan de Voorstad 22 in Goes. Met het spreekuur spelen de vak bonden erop in dat vandaag de dag niemand meer een baan voor het leven heeft of wil heb ben. Elke dinsdagavond is het spreek uur aan de Voorstad, van 19.00 tot 21.00 uur. Dit is overigens alleen voor vakbondsleden die, als ze dat willen, ook kunnen deelnemen aan een korte work shop of een meerdaagse trai ning. Een afspraak maken kan via 079-3536740. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Parochiecentrum, 19.45 uur: Start stadswandeling katholieke ge loofsbeleving in vroeger tijden. SEROOSKERKE (S) - Een 32-jarige automobilist uit Zie rikzee is gistermiddag rond kwart over twee met zijn auto in de sloot langs de N59 belandt, ter hoogte van Seroos- kerke. De man kwam uit de richting van Serooskerke en verloor tijdens het inhalen van een ander voertuig de con trole over zijn auto. Hij slipte, raakte in de berm en kwam i'n de droge sloot tot stilstand. Zijn auto raakte zwaar be schadigd. GOES - De Kring, een school voor speciaal onderwijs in Goes, is een sponsoractie beginnen voor een school in Oe ganda. De 140 leerlingen proberen in anderhalve week tijd zevenduizend gesponsorde kilometers af te leggen, de afstand tussen hun school en die van hun leeftijdgenoten in Oeganda. Dat gebeurt op alle mogelijke manieren: wan delen, hardlopen, skeeleren, een kruiwagenrace en zelfs een polonaise. De leerlingen laten familie, vrienden en kennissen een bedrag betalen voor elke afgelegde kilome ter. Elke dag wordt op een wereldkaart bijgehouden hoe ver ze zijn gevorderd. De opbrengst is bestemd voor een project van de Stichting Edukans. Het is bedoeling nieu we lokalen te bouwen voor een school in Nasenyi, een plaats in het oosten van Oeganda. Ook wordt sportmateri- aal aangeschaft. MIDDELBURG - Het vermeend uitdelen van een knietje en een kopstoot kwam een 28-jarige in woner van Colijnsplaat gisteren voor de rechtbank in Middel burg te staan op een eis van zes tig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke celstraf. Politierechter R. Lameijer zag geen bewijs voor de kopstoot, maar wel voor het geven van een knietje in het kruis van het slachtoffer. De man kreeg veer tig uur werkstraf opgelegd. De man had 24 juli in een café in Kortgene autosleutels van een bezoeker afgepakt. Toen het slachtoffer die probeerde terug te krijgen kreeg hij van de Co- lijnsplatenaar een knietje. Ook kwamen de hoofden tegen el kaar. Volgens het slachtoffer kreeg hij een kopstoot, maar dat konden getuigen niet staven. Het letsel: een afgebroken tand en loszittende tanden. Een heet hangijzer vormde giste ren de schadeclaim van het slachtoffer: 1874 euro tandarts kosten. Met name, omdat de tandartskosten veel later in reke ning zijn gebracht. Raadsman D. Olie vroeg de schadeclaim niet-ontvankelijk te verklaren. De politierechter ging mee met het voorstel van de strafpleiter. KAPELLE - Spoorwegbeheerder ProRail begint later dit jaar, in de tweede helft van het jaar, met het aanbrengen van raildempers in de bebouwde kom van Kapelle. Het werk zou eigenlijk deze week beginnen, maar een speciale werktrein voor het aanbrengen van de spoorstaven met raildempers is momenteel niet beschikbaar. Voor de plan ning van cle geluiclwerende maatregelen die ProRail langs de Zeeuwse lijn wil treffen, is de vertraging niet erg. Pro- Rail wil daar op z'n laatst 1 januari 2009 mee klaar. Op die datum wordt een geluidsplafond voor de Zeeuwse lijn van kracht; dan mag er dus niet meer geluid worden ge produceerd dan van tevoren is vastgesteld om de overlast binnen de perken te houden. GOES - De Armeense kunstenaar Ashot Safyan uit Goes mag in Nederland blijven zolang zijn procedure voor een verblijfsvergunning loopt. Dat heeft hij gisteren te horen gekregen van de vreemdelingepolitie. Safyan, die sinds 1993 in Nederland is, sloot niet uit dat hij mogelijk op het vliegtuig zou worden gezet naar zijn vaderland. Hij wil onder geen beding terug naar Armenië, waar hij ooit uit het leger deserteerde. Hij vreest dan ook dat hem bij te rugkeer de doodstraf of een levenslange gevangenisstraf wacht. Safyan ging in maart kort in hongerstaking tegen zijn dreigende uitzetting. Hij werd bij toeval opgepakt in Mid delburg. Toen zijn gegevens werden gecontroleerd, bleek dat hij was uitgeprocedeerd en illegaal in Nederland ver bleef. Na een verblijf in het Huis van Bewaring werd hij overgebracht naar het uitzetcentrum in Rotterdam. Zon der duidelijke motivatie kwam hij al na drie dagen vrij. Het enige wat Safyan nu nog hindert, is dat zijn paspoort in bewaring is genomen, wat in zijn dagelijks leven nogal eens problemen oplevert. Met behulp van damwanden en heipalen wordt een basis gelegd voor de nieuwe windturbines. foto Dirk-Jan Gjeltema Een vierde vernieuwingsproject (de vervanging van twaalf klei ne windmolens door vier grote turbines op de Roggenplaat) is nog in procedure. Tijdens een eerder dit jaar gehouden infor matiebijeenkomst over dit park sprak een aantal inwoners van Burgh hun zorg uit over de ge luidsoverlast die de grotere mo lens met zich mee zullen bren gen. Daarvan is volgens Kortenoever echter geen sprake. „De oude stammen nog uit 1993. Dat was de eerste generatie. De nieuwe turbines zijn een stuk minder hoorbaar." De vergunningen voor de wind- parken die nu worden ver nieuwd, zijn eind vorig jaar door Esme Soesman NEELTJE JANS - Op drie ver schillende plekken op en rond de Oosterscheldekering wordt gewerkt aan de oprichting van nieuwe windturbines. Acht gro te turbines moeten dertien 'kleintjes' vervangen. Op het ha venplateau van Noordland Bui ten worden bovendien twee nieu we molens neergezet. Op de Vluchthavendam Neeltje Jans worden acht turbines ver vangen door drie fors grotere exemplaren. Voorheen stonden er molens met een mast van 30 meter en een rotordiameter van 25 meter. Deze zomer worden er fors grotere turbines met een as- hoogte van 78 meter en een ro tordiameter van 90 meter ge plaatst. Bij de Jacobahaven wor den vijf turbines eveneens door drie grotere varianten vervan gen. De twee turbines bij Noord- land zijn nieuw. Elk exemplaar is goed voor de energievoorziening van drie duizend huishoudens, schetst di recteur M. Kortenoever van E-Connection. Dit bedrijf uit Bunnik voert de directie over de nieuwbouw van de windpar- ken, in opdracht van drie ver schillende windparkexploitan- ten. rondgekomen. Vanaf 1 april is het werk gestart. De oude turbines zijn inmiddels weggehaald. Met behulp van sta len damwanden die in het talud van dijken wordt getrild, wor den bouwputten aangelegd. Daarin komen heipalen, ge volgd door gewapend beton. Die basis zal eind juni afgerond kun nen worden, verwacht Korten oever. Dan kunnen de molens worden geplaatst. Het werk moet voor 1 oktober, in verband met de start van stormseizoen, klaar zijn. Nestelen Tijdens de werkzaamheden wordt, schetst Kortenoever, na drukkelijk rekening gehouden met het omringende natuürter- rein. Voorafgaand aan de werk zaamheden is door middel van linten en door dagelijkse contro le voorkomen dat vogels zich er gens op het werkterrein nestel den om te gaan broeden. Ook plaatsen waar beschermde plan ten groeien zijn voor de duur van het werk afgeschermd. De opgewekte energie wordt straks via een speciaal daartoe aangelegde verbinding naar een transformator- en schakelsta tion van Delta in Middelburg ge voerd. Delta draagt zorg voor de verdere distributie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47