Het nieuwe museum in Zeeland! Terra Maris Neeltje Jans kan zonder hekken AANBIEDING Het hele dorp helpt met het schooltuintje het alfabet van Zeeland PZC n PZC 11 KM® In het voormalige Zeeuws Biologisch Museum is het nieuwe museum voor natuur en landschap Terra Maris gerealiseerd. Terra Maris is gevestigd in de voormalige Orangerie van Kasteel Westhove te Oostkapelle. In Terra Maris wordt op een gevarieerde en levendige wijze het verhaal van het landschap en de natuur van Zeeland verteld. Wind en water, maar ook de mens hebben het landschap van nu vormgegeven. Daarbij horen ook unieke natuurwaarden, die uitgebreid aan bod komen. Niet alleen in de binnenexpositie, maar ook in de grote landschapstuin, waarin bijvoorbeeld een duingebied en een Walchers heggenlandschap zijn aangelegd. Terra Maris ligt aan de rand vari het prachtige bos- en duingebied De Manteling, op slechts 750 meter van het strand en is daarom ook een ideaal startpunt voor een heerlijk dag uit! Terra Maris is een museum dat geen enkele bewoner van de provincie Zeeland mag missen. Na een bezoek aan Terra Maris zal het echte Zeeuwse landschap een open boek voor u zijn en geniet u nóg meer van onze prachtige provincie. Geopend: Mei t/m oktober dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur November t/m april woensdag t/m zondag van 12.00 tot 17.00 uur Adres gegevens: Terra Maris Duinvlietweg 6 4356 ND Oostkapelle Telefoon 0118 582620 Website: www.terramaris.nl De kortingsactie loopt van juni t/m augustus Deze actie is niet geldig in combinatie met andere kortingsacties! Algemene voorwaarden abonneevoordeel Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Geen korting achteraf op reeds betaalde kaarten. Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen. PZC is niet verantwoordelijk en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene en de financiële enadministratieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties. Wijzigingen in de spelregels, data, aanvangstijden en geldende prijzen zijn te allen tijde voorbehouden. Prijzen worden uitgegeven zolang de voorraad strekt. PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Zie het colofon van PZC voor meer informatie. 25% korting op entree Museum Terra Maris Naam: Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: Abonneenummer: (indien bekend) Alleen originele, volledig ingevulde bonnen worden geaccepteerd. Uw gegevens worden enkel gebruikt voor de administratie van de PZC. Bon inleveren bij entree Terra Maris. De kortingsactie loopt van juni t/m augustus PZC dinsdag 9 mei 2006 foto Mechteld Jansen Op Neeltje Jans beheert Het Zeeuwse Landschap 117 hectare natuurgebied. Daar lo pen vijf wandelroutes doorheen. Bij elkaar opgeteld zijn die 12 ki lometer lang. Bezoekers moeten op die paden blijven, maar vol gens terreinbeheerder Gerard Wösten maakt dat voor de bele ving van het landschap niets uit. „Zoveel wandelpaden in een ge bied van deze omvang, dat staat eigenlijk gelijk aan totale open stelling." De natuur op het voormalige werk- eiland in het midden van de stormvloedkering is aangelegd. Alle verschillende typen duinnatuur ko men voor. „Het moest een staalkaart zijn van het duin in Zeeland", ver klaart Wösten. Van bescherming van een historisch natuurgebied is dus geen sprake, maar dat is geen reden om het gebied helemaal toegankelijk te maken. „Aan de vegetatie valt hier niet zoveel te vernielen", zegt Wösten. „Het gaat vooral om de vogelpopula tie die niet mag worden verstoord." Het is midden in het broedseizoen. In het duinlandschap steken her en der witte meeuwenkoppen boven het helm gras uit, als verfspatten op een land schapsschilderij. „Ze zitten op een af stand dat ze elkaar kunnen afschreeu- wen", vertelt Wösten. „Als ze straks jongen hebben en je probeert hier van het pad te stappen, dan vliegen ze je ondersteboven. Als ik hier over een paar weken kom, zet ik een hoed op, want zelfs als je op de paden blijft kunnen ze agressief reageren." Meeuwen kunnen wel tegen een stoot je, maar hun broedsel moet worden be schermd. „In het broedseizoen halen we hier echt iedereen uit het terrein", waarschuwt Wösten. „Ons hoofdwerk is natuurbehoud. Daarom is het broed seizoen bijna heilig. Je kunt het de mensen ook goed uitleggen. Natuur lijk zijn er altijd die denken: 'Ach een vogel die opvliegt van zijn nest, wat mooi, die keert zo wel weer terug. Hoe erg kan dat zijn?' Nou, dat kan desas treus zijn. Verderop zitten ook dwerg sternen en visdief jes te broeden. Als zo'n stern zijn eieren even vrijlaat, is een meeuw er zo bij om ze open te vre ten. Die stern komt inderdaad wel weer terug op zijn nest, maar dan kan het mooi te laat zijn." Belasting De wandelroutes op Neeltje Jans zijn gemarkeerd. Hier en daar staan bor den waarop bezoekers gevraagd wordt op de paden te blijven en hon den aan te lijnen. Wösten: „Mensen willen Fikkie het liefst laten rausen. 'Waarom zou dat niet mogen? We beta len toch belasting?', hoor je dan. Maar als een hond een rondje maakt, moet je eens kijken hoeveel beesten hij dan heeft verstoord." Toch is het natuurgebied niet met hek ken afgeschermd. „Niet nodig", oor deelt Wösten. Grote delen zijn hoe dan ook niet begaanbaar. „De omstan digheden voor de duindoorn zijn hier optimaal. Hele stukken zijn dichtge groeid, daar kom je helemaal niet doorheen." Alleen de Noordzeeslufter wordt 's zo mers afgesloten met een hek. Vanaf het strand is dat een ideale inham om binnen te wandelen, maar hij zit vol met vogelnesten. „Je kan badgasten bijna niet kwalijk nemen dat ze daar een kijkje willen nemen", aldus Wösten. „Dus zetten we daar een hek voor." In een toeristisch gebied als Neeltje Jans, dat ook bezoekers van het attrac tiepark Waterland Neeltje Jans de mo gelijkheid biedt even een halfuurtje natuur mee te pikken, wordt voortdu rend gezocht naar de balans tussen maximale openstelling en het voorko men van verstoring. Eigenlijk wordt de natuurliefhebber tegen zichzelf in bescherming genomen, vindt Wösten. „Als je hier op de paden loopt, kun je alles zien. Stel je nu eens voor dat je staat te kijken en je ziet hoe achter zo'n duintje een gezinnetje gezellig zit te picknicken. Dat is niet alleen scha delijk voor de natuur, je krijgt ook gru welijk de pest in. Dan is jouw bele ving van het natuurlandschap toch om zeep geholpen?" Ernst Jan Rozendaal RVeel scholen verbouwen met hun kin deren bloemen en planten in een tuintje. Het is leerzaam en bovendien leuk om te doen. Op de basisschool in Wa terlandkerkje kwam dit voorjaar zo'n hof je in eendrachtige samenwerking tot stand. „De grond is van de vader van één van de kinderen", legt juf Anneke uit. „Die heeft een bedrijf achter de school." Het lapje is gebruiksklaar gemaakt door 'opa Faes'. „Dat is de opa van een kwart van onze kinderen", grinnikt de juf frouw. Niet dat opa Faes tientallen klein kinderen heeft: het schooltje telt niet meer dan 29 leerlingen. Mensen uit het dorp leveren zaadjes, bloe men en planten. „Er zijn hier nogal wat gepensioneerde mannen die graag tuinie ren. Die vinden het prachtig om ook de kinderen ermee bezig te zien." Dus komen de dorpelingen regelmatig even langs. „'Wil je nog tulpjes', vragen ze dan. Of ze brengen bieslook of slaplan ten." Verder komen er in het tuintje in ie der geval radijsjes, knoflook en aard beien. „Als alles rijp is, eten de kinderen het zelf op." De juf kreeg onlangs harken en schoppen voor haar verjaardag. Van de kinderen, want die zijn erg betrokken bij het ver bouwen van het stukje grond. „Ze nemen zelf zaadjes of plantjes mee. Eentje zei te gen me: 'juf, ik heb thuis ook een tuintje gemaakt.' Ze steken er dus best wat van op." Dat is nodig ook, vindt ze. „Je merkt dat het voor de kinderen echt iets anders is. Sommige denken dat ze groente in de fabriek maken. We laten ze hiermee zien dat het echt niet vanzelf op hun bord komt." Het enige gevaar komt voorlopig van voetballende leerlingen. „Het tuintje ligt net achter het plein. Er zou nog wel eens een bal in kunnen vliegen. Ach, ik zet er wel een stuk kippengaas omheen. Dan is dat ook weer opgelost." Martijn de Koning foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39