PZG Bloesem nodigt uit tot een tochtje In de bietentijd was het hier het drukst wssrwoord Aanmeren Redactie bijlagen: 0113-315680 ywvw.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 9 mei 2006 Pancraas, Servaas en Bonifaas, zij geven vorst en ijs helaas (de IJsheiligen zijn 12, 13 én 14 mei) Q^an de ^xaitex Ze was ziek uit bed ge stapt na een onrustige nacht. Het was filerijden op haar luchtwegen. Net vandaag, met dit weer, zo mooi om eindelijk op een terras te zitten. Ze verman de zich en raadpleegde de elektrieke agenda. De mees te dingen kon ze telefo nisch. Van de Gruiter stond bovenaan. Die moest maar eerst. Volgens de telefoongids hebben 70 Van de Gruiters telefoon in Zeeland. De meeste van hen wonen öp. Walcheren. Sinds lang zijn ze sterk in Arnemuiden aan wezig. Ook van deze fami lienaam bestaan verschil lende varianten. In de spel ling bijvoorbeeld: Van de Gruyter. Met en zonder vanDe Gruiter. Er zijn eveneens varianten die ver der van huis liggen: het Bra bantse Gruyters, het Vlaam se de Gruytere om er maar een paar te noemen. Deze achternamen zijn af geleid van een beroeps naam. In oorsprong beteke nen ze 'van) de handelaar in gruit' of 'van) de man die gruit in het bierbrouwsel mengde'. In het oudere Ne derlands is het gruut of gru- te. Vandaar dat in sommige plaatsen een oude opslag plaats is met de naam gruuthuse, zoals in Brugge. Hoe dat gruut eruit gezien heeft en of het een of ande re graansoort is geweest, is voer voor bierologen. Later werd in ieder geval het bier gekruid met hop. Voor Trudy was het met Van de Gruiter op. Toen ze de hoorn neerlegde, ging echter onmiddellijk de bel: Jannie d'r man belde, dat 1 haar hulp, niet kwam, ook ziek. Toen ging ze te bedde. Ze kon'het niet helpen dat ze koortsig droomde. Van een secretaresse, van Daph ne, die een glas sinasappel- sap kwam brengen. Vers ge perst. Lo van Driel In mei zijn natuur en land schap in Zeeland op hun mooist. Het nieuwe groeisei zoen breekt in deze tijd pas goed door. De meidoorns bloeien, bomen zijn getooid met teer groen en her en der in de provincie staan de fruitbomen volop in bloei. Vooral die bloesempracht nodigt uit om een tochtje te maken. De perenbomen hebben de bloesemperiode al groten deels achter de rug. Door de ho gere temperaturen van afgelo pen dagen is het snel gegaan, vertelt fruitteler Rien van Hek ken uit Oudelande, vice-voorzit- ter van veiling Fruitmasters. „Ze zijn over hun top heen. Al leen de latere rassen bloeien nog." Daarentegen komen rond deze tijd de appelbomen juist nog in bloei. Als de temperaturen aan de hoge kant blijven en het zon netje volop schijnt, is er maar weinig tijd om van de bloesem pracht te genieten, zegt Van Hekken. „Dan is het binnen een dikke week gebeurd. Maar de bloei kan tot tien dagen aanlo pen." Vergeleken met de situatie in de laatste vijftien jaar bloeien de fruitbomen - in de hele provin cie circa 5000 hectare, waarvan zo'n 2000 hectare perenbomen - wat aan de late kant. Het koude begin van het voorjaar heeft daarmee te maken. Van Hekken: „Als je het op de langere termijn bekijkt, dertig-veertig jaar, dan is de bloeitijd normaal. We zijn de laatste jaren wat verwend met zachtere winters en gaan er van uit dat alles vroeg in bloei schiet." Hoewel de IJsheiligen nog moe ten passeren (12,13 en 14 mei), verwacht Van Hekken geen noe menswaardige nachtvorst meer. Die kan juist in de periode van volle bloei funest zijn voor de ontwikkeling van de fruitbo men. „Zoals het er nu naar uit ziet, hebben we daar geen last meer van." De bloei van de fruitbomen is in het algemeen goed, alleen op de jongere perenpercelen is er spra ke van iets minder bloesem. Die hebben vorig jaar uitbundig ge bloeid en doen het nu wat rusti ger aan. Betekent een goede bloei ook een goede oogst? Van Hekken uit zich bedachtzaam. „Dat hangt van diverse factoren af. Men zegt wel dat een snelle bloei gunstig is. Goed weer en wisselende winden zijn ideaal. Bij warmer weer zijn ook insec ten als hommels en bijen bijzon der actief en dat is prima. Je zou kunnen zeggen: het kan best eens een goede oogst worden." De Oudelandse fruitteler wijst erop dat naast de appels en pe- foto's Dirk-Jan Gjeltema al vele duizenden jaren gegeten, de eerste mensen begonnen er al mee. Noem het gerust de oudste vrucht ter wereld. De oude Grie ken schreven er over: in de 9 e eeuw voor Christus had Home rus het over 'een boom met mooie vruchten', doelend op ap pels. Om in de stemming te komen - er zijn volop spreekwoorden en zegswijzen die met fruit te ma ken hebben. Jan en Ellen Mida- vaine noemen onder meer: voor een appel en een ei, er komt een schip met zure appelen, een rot te appel in de mand maakt al het fruit te schand, met grote he ren is het kwaad kersen eten want ze gooien met stenen, met de gebakken peren zitten, ap pels met peren vergelijken, zoe te peren en jonge vrouwen kun nen niet duren en: tot in de prui- mentijd! Rinus Antonisse Goes tocht van 35 kilometer vanaf Westenschouwen. Met niet al leen aandacht voor fruitbomen, ook voor bloeiende bomen en struiken in tuinen en langs we gen, zoals Japanse sierkers, pru nus, krentenboom, gouden re gen. In hun boekje - het zestiende deel in een reeks natuureducatie- ve boomwandelingen en fiets routes en verkrijgbaar bij boek handel VW en plaatselijke win kels in de Westhoek - geven de Midavaines ook veel informatie over de fruitteelt zelf en over het hoe en waarom van de bo- menbloei. Ze vertellen onder meer dat de peer afkomstig is uit Azië, China en Japan en via Griekenland en de Romeinen in Europa belandde. Gemiddeld eten Nederlanders 3,5 kilo pe ren per jaar. Appels zijn gelief der bij de consument: 21 kilo per persoon per jaar. Ze worden Perenbloesem op een boerderij bij 's-Heerenhoek. Omgeving Nisse ren de kersenbomen terug van weggeweest zijn. „Het is klein schaliger, lang niet zoveel als vroeger, maar mede door de ver koop van kersen aan de weg zien telers er weer brood in. Dankzij plastic kappen kun je het beschikbaar komen van de kersen nu ook vervroegen of ver tragen. Dan is er meer spreiding in aanbod en heb je niet alles in één week. Bovendien is er door dat je ze kunt afschermen van regen ook minder kans op bar- sten en rotten. De kersenbomen bloeien echt weelderig. Ik heb zelf een Inspecteur Leunis- boom staan, een heel dikke spek-kers. Die ziet eruit als een wit laken." Wie er niet zelf op uit wil trek ken, kan gebruik maken van de bloesemroutes die de VW in Goes beschikbaar heeft, één in het oosten van Zuid-Beveland en één in de Zak. Het zijn fiets tochten; die rond Nisse kan ook goed met de auto gereden wor den. En natuurlijk is wandelen ook mogelijk. In de Schouwse Westhoek ma ken Jan en Ellen Midavaine het beleven van de bloesembloei aantrekkelijk. Ze hebben het boekje Lentekriebels gemaakt, ter begeleiding van een fiets- teruit, weet Van der Maas. Er kwamen grotere schepen, die er niet pasten en bovendien kregen Kortgene en Kamperland in 1960 havens. Op een gegeven moment was het einde verhaal voor Kats Haven. De voorzie ning is niet opgeruimd. Van der Maas: „Het was geen ding dat risico voor de zeewering oplever de. Wel is vrij snel na de sluiting de glooiing ter hoogte van het haventje verbeterd." Hij vindt het jammer dat het ha ventje vervalt. „Het gaat van lie verlee steeds sneller. Weer is dan wat karakteristieks verlo ren. Het spijt me dat we'geen kans hebben gezien het in origi nele staat te behouden. Er zijn nog wel gedachten over, maar het is een moeilijke zaak." Rinus Antonisse Zeeland grossierde vroe ger in haventjes. Veel zijn er verdwenen, in onbruik geraakt of hebben een an dere bestemming. In de se rie Aanmeren aandacht voor dit maritiem erfgoed. Deze week: Kats Haven. bouwproducten verschepen was de belangrijkste functie. „Je had toen drie suikerfabrieken: Sas van Gent, Stampersgat en Puttershoek. Van elke fabriek zat er een aparte schrijver op de weegbrug. Er was ook een hele ploeg mensen in touw als pee kruier", vertelt Van der Maas. Het haventje aan de Zandkreek was niet de eerste haven van Kats. Die lag in de huidige Leen- dert Abrahampolder, vlak tegen het dorp aan, waar later een meestoof is gebouwd. Die haven werd in 1598 bij de herdijking van het verdronken Noord-Beve land aangelegd. Via een geul - het Katse Rak, ook wel de Waal genaamd - kwam de haven uit op de Oosterschelde. In 1853 werd de Leendert Abra hampolder ingedijkt en in de voorwaarden was de verplich ting opgenomen een nieuwe ha ven aan te leggen, met een kei weg ernaar toe: Kats Haven. In de dijk kwam een uitwaterings sluis, om bij eb overtollig polder water te lozen. Daarmee kon te gelijk de havengeul wat op diep te worden gehouden. Het was een eenvoudige voorziening die rond 1880 nog is aangepast, on der meer werd een extra afmeer plaats gemaakt voor grotere schepen. De haven werd geëx ploiteerd door de gemeente. De haven boerde langzaam ach- Illustratie Adrie Karman Kats Haven heette het def tig. Veel meer dan een ha venkom, drie aanlegplaatsen, een laadplatform, weegbrug, uitwateringssluis en een strek dam tegen het volslibben is het nooit geweest. Nu ligt Kats Ha ven er troosteloos bij. Maritiem erfgoed dat langzaam vervalt. Het staat nog in zijn geheugen gegrift. „Ik was een jongen van een jaar of zes, zat net op school. In het haventje lag een schip met de naam Eben Hae- zer. Ik probeerde de letters te spellen. Een pee-kruier kwam naar me toe en zei: 'Weet je wat dat betekent? Tot hiertoe heeft de Heere ons gebracht'." Het maakte op oud-waterbouw kundige Piet van der Maas (71) grote indruk. Voor hem had het een letterlijke betekenis, want het schip lag met de voorsteven tegen het sluisje in de dijk aan. „De peekruier wees er naar en merkte op: 'Hij kan niet ver der'." Van der Maas heeft het haventje nog volop in gebruik gezien. De grootste drukte was in het na jaar, bietentijd. Dan waren de drie aanlegplaatsen - twee in de havenkom, een aan de buiten kant - soms tegelijk bezet. Land- ü*Mgfe..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23