Roep om studie starterswoningen I PZC iitra PZC Het zijn allemaal vrienden hier Een boek moet je voelen Kevin Maljaars wint ringrij wedstrijd bil Dorpsraad 's Gravenpolder ziet markt voor meer goedkope huizen agenda Vierde editie van solexrace in Aagtekerke Mishandeling in Renesse Automobilist rijdt tegen gevel Vandalen betrapt bij vernieling Vernielingen bij strandpaviljoen Vier vissers bekeurd in Biervliet Brand op schip bij Scheldepoort Rommelmarkt voor Terre des Hommes Aardewandeling voor kinderen maandag 8 mei 2006 HnorMieke van der Jaqt s GRAVENPOLDER - Als het aan de dorpsraad van 's Graven polder ligt, komt er snel een on derzoek naar de mogelijkheden van starterswoningen in 's-Gra- venhof, het winkelcentrum aan de 's Gravenstraat. Zaterdag werden de eerste con tracten getekend voor de star terswoningen aan de Ambach tenstraat. Van de tien huizen die in en om het voormalige schooltje worden gebouwd, zijn er al acht verkocht. De dorps raad is laaiend enthousiast en zou het kunstje graag nog eens herhalen. winkelinterieurs kapelle 0113 344 151 www.intra-kapelle.nl STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Als alles meezit kunnen de jon ge mensen die een huis aan de Ambachtenstraat hebben ge kocht, volgend jaar hun zomer vakantie benutten om te verhui zen. Aannemer Schrijver ver wacht over twee maanden te kunnen beginnen. De huizen: twee blokjes van drie en twee keer twee onder de halve kap van het voormalige kleuter schooltje, gaan tussen 123.500 en 169.000 euro kosten. Dat is vrij op naam. De prijzen kunnen zo laag zijn omdat de ideële or ganisaties Centraal Wonen Zee land en Bouwen In Eigen Op dracht Zeeland, het ontwerp, de grondverwerving, de aanbeste ding en de voorbereiding zorg vuldig hebben afgestemd op starters op de woningmarkt, en dus ook op de prijs. De koopsom men kunnen wellicht nog om laag omdat een ruime post on voorzien is meegenomen, omdat een grote woning in tweeën is ge- plitst en omdat kopers de gele genheid krijgen de rekening van de aannemer met zelfwerkzaam heid te drukken. Centrum De dorpsraad, die er met veel in formatie en overleg voor heeft gezorgd dat een verkorte plano logische procedure kon worden gevolgd, ziet best een markt voor nog meer jonge starters in het dorp. Het centrum van 's Gravenpolder is in het Master- plan dat de gemeente maakte, opgeschoven naar het oosten, rondom de sporthal De Zwake. Het winkelcentrum 's Graven hof, voorheen Vreugdehof, blijft maar moeizaam vol. Het com plex zou volgens de dorpsraad bij uitstek geschikt zijn voor ap partementen voor starters of se nioren. Een eerder idee van de dorps raad: een tweede startersbouw- stroom in het pand van de Rabo bank, gaat niet door. Het bank gebouw vanwaaruit de Rabo bank binnenkort naar een nieuwbouwcomplex verhuist, is verkocht aan een bedrijf, dat er kantoor gaat houden. AAGTEKERKE - Stichting So lexrace Aagtekerke houdt zater dag 27 mei voor de vierde keer een solexrace. Er wordt gereden in de klassen ludiek, specials en dames. Vanaf 13.45 uur kan het parcours wor den verkend, waarna om 14.00 uur de eerste start plaatsvindt. De laatste race eindigt om 18.00 uur. Zowel de start als de finish is in de PoiTenaerstraat. In schrijven bij Jacco Maljaars op 06- 204 1 0091 of op de dag zelf vanaf 12.30 uur in Amicitia in de Agathastraat. Advertentie HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - Achter de Hervorm de kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 09.30 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Internationaal dan sen; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be wegen voor carapatiënten; KRUINIIMGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub "de Zwarte Da me"; Zwembad Den Inkel, 19.00 uur: Aqua- jogging; 19.30 uur: Aquarobics; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer bewegen voor ouderen; WAARDE - Dorpshuis, 19.00 uur: Start avondvierdaagse; WEMELDINGE - De Wemel, 9.15 - 10 00 uur en 10.00-10.45 uur: Meer be wegen voor ouderen; 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Koers- bal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; HetTrefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Jongeren spelen tafelvoetbal in het tijdelijke jeugdhonk aan de Kuyperlaan in de Goese Polder. door Frank Balkenende GOES - Overal worden ze weggestuurd, zeggen ze. De enige plek om elkaar te ontmoeten, is een deel van een voorma lig garagebedrijf aan de Kuyperlaan in de Goese Polder. Eén keer per week, op donderdag, opent jongerenwerker Peter Remijn de deur voor zo'n dertig jonge ren, 's Middags twee uurtjes en 's avonds twee. „Da's veel te weinig. We willen vaker hier samenkomen." Het omheinde plein achter de loods. Dik een jaar geleden stonden hier nog Daewoo's. Toen die werden omge- badged tot Chevrolet en Opel-dealers het Koreaanse product aan de man moesten zien te brengen, vertrok het ga- x-agebedrijf naar Middelburg. Nu voet ballen er een paar jongens. Ze pi-oberen elkaar voor schut te zetten met listige schijnbewegingen en lepe passjes, zoals het hoort in panna, een voetbalvonn die in trek is onder allochtone jongeren en waarbij vaak één tegen één of twee te gen twee wordt gespeeld. Binnen dreunt een vette beat onder Ara bische toonladdei-s. Enkele jongens han gen aan pc's, andei-e tafeltennissen of spelen tafelvoetbal. Nadat het jongeren- centrum Colours aan de Wijngaard straat, waar jongerenwerker Peter Re- mijn zijn meeste betaalde uren aan dien de te spenderen, werd gesloten, zette Re- mijn in de Goese Polder een honk op voor de oudere jeugd: zestien tot twin tig jaar. Eigenlijk is dat de enige (niet-commerciële) ontmoetingsplek voor die leeftijdscategorie in Goes. In deze wijk had je vroeger The Bronx, maar dat jongerencentium brandde en kele jaren terug af, samen met twee scholen. Later mochten de jongeren een paar uurtjes per week samenkomen in De Mast, het gebouwtje van stichtingen en verenigingen van Marokkanen, Tur ken, Surinamers en Antillianen. Na deel: het kleine pandje bij de Holtkamp- school moest worden gedeeld. Er was te weinig ruimte en jongeren konden zich er niet lekker uitleven. De eigen plek in het voonnalige garage bedrijf is wat dat betreft een stap voor uit, al roepen de jongeren om een ruim ere openstelling. „In heel Goes is ge brek aan goede jeugdaccommodaties. Jongeren willen samenkomen, praten met elkaar, tegen elkaar spelen op de playstation. In het Mast-gebouwtje kon dat niet. Ga eens met zijn tienen in een woonkamer spelen. Dat pikt niemand." Remijn is de enige jongerenwei'ker in Goes. Hij zegt dat het jongei'enwerk 'wat verwaarloosd is', iets wat het colle ge van burgemeester en wethouders on- derkent in het collegeprogramma. Daar in wordt een extra bedi'ag van 150.000 euro uitgetrokken voor ontmoetings plekken voor de jeugd, inclusief ict-ei- land. Los daarvan komt er over anderhalf, twee jaar in de nieuwe brede school in De Spinne in de Goese Polder ook een nieuw jongerenhonk. Remijn is daar op zich op blij mee. Wel maakt hij zich een beetje zorgen over de begeleiding van alle leeftijdscategorieën. Hij moet zich zowel bekommeren om tien-, elf- en twaalf jaren als om de oudere jongeren. Ibrahiem (18), Mohammed (20) en Az- dien (18) vinden dat het jeugdhonk va ker open moet zijn en dat zit er nu even niet in. Zij zijn vaste klant van het tijde lijk ondei'komen aan de Kuyperlaan. „Beetje muziek luisteren, beetje voetbal len, lekker uitrusten en gewoon gek doen. Het honk is voor ons erg belang rijk, maar helaas alleen op dondei"dag vier uurtjes open. Er is verder niks te doen in Goes." Het is, onderstreept Re mijn, niet het Colours-publiek dat hier komt. Die jongeren werden vooral ver eenzelvigd met drugsgebruik. „Nee joh", grijnst Mohammed, „wij zijn geen junkies, wij vinden roken vies." Het drietal volgt een opleiding aan het ROC, handel en verkoop en manage ment en ondernemen. Toch zijn er hier ook jongens die het allemaal wel gelo ven. Peter: „Die denken dat banen en foto Willem Mieras geld allemaal komen aanwaaien. Na tuurlijk zijn arbeidsplaatsen soms moei lijk te vinden. Aan de andere kant wil len deze gasten een baan die bij hun be levingswereld aansluit. Niet iedereen ziet zijn toekomst in de tomaten." Ouassim (21) bijvoorbeeld, de rechter hand van jongerenwerker Remijn. Hij is werkloos en hangt meestal op straat rond. Toch doet de discipline die Peter Remijn op subtiele wijze bijbrengt, hem best wel goed. Ouassim is uit de start blokken gekomen. Eigenhandig organi seert hij een panna-toernooi, dat zich vrijdag 26 mei op de Grote Maikt af speelt, compleet met DJ, rap en street- dance. Het jeugdhonk haalt vaker het beste in jongeren naar boven. Het is bijvoor beeld een bi'oedplaats voor muzikaal ta lent. Zo bestaat de rapgroep Liberty of Mike vooral uit jongeren uit de Goese Polder. Het multiculturele gezelschap (Surinamer, Koerd, Vietnamees en Con- golees) scoorde'hoog in de laatste editie van de Kunstbende. Daarom ijvert Peter Remijn voor de bouw van een stu- diootje, zodat er kant-en-klare hiphop- producten kunnen worden gebrouwen. „In Oost-Souburg is eenzelfde initiatief genomen, daar heb ik het projectplan al van gekregen. We zullen het alleen be ter moet doen, want die studio in Sou burg is alweer dicht na de nodige one nigheid. Zover zal het in Goes niet ko men, zegt Mohammed. „Het zijn im mers allemaal vrienden hier. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Zoals het een goed ver zamelaar betaamt, struint Bert Anne- mans uit Antwerpen ruimschoots voor de opening van de boekenmarkt in Middel burg de kraampjes al af. „Als de mensen nog aan het uitpakken zijn, probeer ik al een eerste indruk te krijgen", zegt hij. Vlaamse literatuur zoekt hij, uit de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw. Streuvels, Timmermans, daar is hij naar op zoek. „Het contact tussen Vlaanderen en Nederland was vroeger beter. Vlaam se schrijvers werden hier toen veelvuldig gelezen. Tegenwoordig is dat een stuk minder. Daarom krijg je er op boeken markten in Nederland een betere prijs voor dan bij ons." Annemans is dan ook bijna altijd te vinden op de boekenmark ten in Deventer, Dordrecht en inmiddels ook Middelburg. In de Zeeuwse hoofd stad heeft hij vorig jaar nog een mooie slag geslagen. „Ik vond er een eerste edi tie van Couperus. Volgens mij wist de ei genaar zelf niet dat hij die had." Ook de ze keer heeft hij al wat interessante din gen gezien. „Een eerste editie van Streu vels. Maar ik kijk nog even verder." Yvonne Aloseiy en Anneke Biuynzeel uit Middelburg zijn ook grote verzamelaars, maar vandaag staan ze aan de andere kant van de kraampjes. „Ik kreeg ruimte- gebrek thuis", lacht Anneke. „Ik heb een paar dozen gepakt en ben gaan selecte ren. De boeken waarvan ik zeker weet dat ik ze nooit meer zal lezen, heb ik mee genomen. Het zijn over het algemeen boe ken die oud zijn. Maar er zijn altijd men sen die ze wel willen hebben." Zeven jaar geleden, toen Middelburg Boe kenstad voor het eerst werd gehouden, stonden de dames er ook al met een kraampje. „Een vriendin van ons, Marcel- Ie van de Linden, kwam met het idee een boekenmarkt te organiseren omdat zo iets op Walcheren nog niet bestond. Het eerste jaar waren er veertien kraampjes die vei"spreid stonden over drie locaties in de stad. Inmiddels staan we hier met 125 ki'aampjes op de Markt en is het een van de grootste boekenmarkten van Zuid west-Nederland geworden." Nu de markt zo gegroeid is, staan er ook veel handelaren. „Dat heeft voor ons als hob byisten het nadeel dat de spoeling dun wordt", zeggen Yvonne en Anneke. „Maar de keerzijde is dat je publiek trekt uit het hele land." Is het niet moeilijk om als verzamelaar hier te staan verkopen? Kom je niet met meer boeken thuis dan je bent wegge gaan? „Die tijd heb ik gehad", zegt Anne ke. „Ik koop niks. En wat hier vanavond nog op tafel ligt, gaat niet meer mee te rug. Dat geef ik dan wel aan een goed doel."Lya Kaptijn uit Zaamslag snuffelt tussen wat boeken, bekijkt wat pagina's en legt ze weer terug. Ze noemt zichzelf een echte liefhebber. „Vroeger ging ik ook naar de markten in Deventer en Dor- RENESSE - Een zeventienjarige inwoner van de gemeen te Noord-Beveland is in de nacht van zaterdag op zondag op de Hogezoom in'Renesse in elkaar geslagen en met een scherp voorwei"p bedreigd. Omstreeks twee uur liep de jongen voorbij een opstootje toen hij opeens een klap in het gezicht ki-eeg en door onge veer vijf personen werd geschopt, geslagen en bedreigd. In verband met hiex-mee werd dezelfde nacht op de par keerplaats van de Roelandsweg een negentienjarige Mid- delburger aangehouden. Het slachtoffer heeft aangifte gedaan van mishandeling en is aan zijn vei'wondingen behandeld bij de huisartsen post in Zierikzee. KRABBENDIJKE - In de Nieulandestraat in Krabbendij- ke is een 83-jarige inwoner van die plaats gistermoi'gen om kwart voor tien met zijn auto tegen de gevel van eert woning gereden. Hij reed achteruit toen zijn voet van het gaspedaal schoot. Het pedaal bleef hangen en de auto reed eerst te gen een paaltje, daarna tegen de voorgevel van een wo ning. De bestuurder bleef ongedeerd. De auto en de gevel raak ten beschadigd. GOES - In de De Savornin Lohmanlaan in Goes werden zondagmiddag even voor vijf uur twee Goesenaren van ze ventien en veertien jaar aangehouden wegens vernieling van een bankje in deze laan. Zij hadden de rugleuning van. het bankje afgeti'apt. CADZAND - Onbekenden hebben in de nacht van zater- dag op zondag' vernielingen aangericht bij het strandpa viljoen op het strand bij Cadzand. Zes vlaggen waren uit de houders gehaald en in brand ge stoken, een terrasstoel werd vernield en toegangsdeur was beschadigd. BIERVLIET - Bij het binnenwater aan de Braakmanweg bij Biervliet ki-egen vier vissers zondagochtend vi'oeg ie der drie bekeuringen. Zij waren geen van allen in het bezit van een spoilvisakte en een vergunning en visten met wormen, terwijl dit niet is toegestaan. Ze moesten de gevangen vis terugzetten. VLISSINGEN-OOST - In een schip in het dok van Schel depoort in Vlissingen-Oost heeft in de nacht van zaterdag op zondag brand gewoed. De brand was ontstaan tijdens las- en snijwerkzaamhe- den in de brandstoftank. Niemand is daarbij gewond ge raakt. De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen-Middëlburg heeft de brand geblust. door Sandra van de Vreugde AAGTEKERKE - Kevin Mal jaars uit Oostkapelle heeft zater dag in Aagtekerke de jongeren- wedstrijd van de Zeeuwse Ring- rijders Vereniging gewonnen door Maarten Spiljard uit Ga- pinge in een spannende kamp te verslaan. De twee talenten staken allebei 23 van de 25 ringen en een kamp moest dus de einduitslag bepalen. Dat de jeugd al prima in staat is om onder druk te pi*es- teren bleek in de kamp. De 32 en 26 mm-ring waren voor bei de rijders geen probleem. Maar ten Spiljard, die vrijwel een he le dag in de groene sjerp had ge reden, moest als eerste pi-oberen de 20 mm-ring mee te nemen, maar dat lukte hem niet. Kevin 's-H HENDRIKSKINDEREN - De lokale werkgroep van Terre des Hommes houdt zaterdag een rommelmarkt in 's-Heer Hen drikskinderen. Van half tien tot één uur wordt er van alles verkocht, van speel goed tot huishoudelijke appara ten, van glaswerk tot planten. Voor de kinderen zijn er spelle tjes en een ponywagentje om in mee te rijden. De koster haalt om half elf de deur van de kerktoren van het slot, zodat iedereen die dat wil het doi'p van bovenaf kan bekij ken. De opbi-engst van de markt is be stemd voor twee Terre des Hom mes-projecten: een kindertehuis in Bombay en het Nafa-si-pro- ject in Afiika. Maljaars stak de ring wel en werd daarmee winnaar van dé j ongerenwedsti'i j d Patrick Kodde en Emma Brou wer van de oi'ganiserende vereni ging Aagtekerke moesten kam pen voor de dei'de beker. Deze kamp was snel bekeken, want Kodde liet direct de 32 mm'-ring hangen. Emma Brouwer zag haar kans schoon, stak de ïïng wel in en won daarmee de derde beker. Frenk Leenderste won de kamp om de pollepel, voor de gelegen heid voorzien van een pak appel sap in plaats van een fles jene ver. De eei"ste prijs voor de mooi ste versiering was voor Sylvie Pii'son uit Domburg, tweede werd Marina Langebeeke uit Ga- pinge en Alyssia Jansen uit Westkapelle werd dei-de. Agenda ZRV Zaterdag 13 mei: ringrijden in Grijpskerke aan de Kerkring, in de Dorpsstraat in Ritthem, sa men met afdeling Souburg en in Kapelle aan de van der Biltlaan allemaal van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 20 mei: Ereklaskam- pioenschap in Zoutelande, Langstraat van 8.00 tot 17.30 uur GOES - Alle zintuigen worden gebruikt tijdens de aardewande ling bij MEC de Bevelanden. Die is bestemd voor kinderen tussen zeven en twaalf jaar en wordt woensdag 17 mei gehou den rondom het Milieu Educatie Centrum. De ontdekkingsreis door de Hollandsche Hoeve be gint om twee uur en werpt licht op de wonderen der aarde. Wie wil horen, zien, proeven, ruiken en voelen, kan zich opgeven bij het MEC De Bevelanden, tele foon 0113-252628. De jaarlijkse boekenmarkt in Middelburg groeide in zeven jaar tijd uit tot één van de grootste in Zuidwest-Nederland. foto Lex de Meester (Advertentie) drecht, maar ik vind Deventer te groot ge worden." Veel boeken koopt ze tegen woordig via internet. „De laatste jaren moeten helaas steeds meer kleine boek winkeltjes de deuren sluiten. Daardoor wordt er steeds meer aangeboden op in ternet. Maar als liefhebber wil je de boe ken toch zien, voelen en ruiken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27