Hekmatyar zweert trouw aan Bin Laden Grote nederzettingen blijven van Israël VS studeren op uitlevering van twintigste kaper Paus excommuniceert Chinese bisschoppen Seksleven jongeren Afrika is veiliger Zwitserse Garde voltooit jubileummars Rook bij koken kost meer dan miljoen levens Politicus is bereid te vechten voor Al Qaeda Met blikopener gered van leeuwen Baby overleeft brand door worp België wil Congolezen afschrikken Britse psychologe (63) wordt mama China heeft tekort aan verplegers Vice-president VS haalt hard uit naar Moskou door Robert Bloemen en Bengt van Zwol VATICAANSTAD - Het Vati- caan heeft vier bisschoppen in d China van de rooms-kathoiieke kerkgemeenschap uitgesloten. I Dal meldde gisteren de Ameri kaanse nieuwszender CNN. ru Met de excommunicatie uitte de Rooms-Katholieke Kerk zijn 011- i£ genoegen over de benoeming van twee bisschoppen door de Volksrepubliek China. Behalve de twee kersverse bisschoppen zijn ook de twee bisschoppen uitgesloten die de wijding leid den. De benoeming vond plaats zon der instemming van het Vati caan en vormt een 'ernstige schending van de godsdienstvrij heid', aldus cle kerk in een onge woon scherp geformuleerd com muniqué. „De Heilige Vader heeft met diep ongenoegen ken nisgenomen van het nieuws." De Heilige Stoel zegt informatie te hebben gekregen dat bis schoppen en priesters in China onder zware druk zijn gezet en bedreigd werden om deelname aan de plechtigheden af te dwin gen. Ook katholieken in China hebben bezwaren tegen de nieu we bisschoppen, omdat die te dicht bij de regering zouden staan. Peking weigert het Vaticaan toe stemming té geven bisschoppen in China te benoemen. Het feit dat katholieken de autoriteit van de paus erkennen, valt bij de Chinese regering niet in goe de aarde. De bisschopsbenoemingen wor den gezien als een ernstige be dreiging voor het mogelijke her stel van de diplomatieke betrek kingen tussen China en het Vati caan. Die werden in 1951 verbro ken. Peking verdedigde gisteren de benoemingen als democratisch. Zij weerspiegelen de wens van de meerderheid van cle volgelin gen, dus 'de veroordeling door het Vaticaan snijdt geen hout', aldus het ministerie van Buiten landse Zaken. Peking zei te blij ven streven naar een verbete ring van de Chinees-Vaticaanse verhoudingen. ANP dum aan het Palestijnse volk voor te leggen. „Ik ben er van overtuigd dat een-grote meerder heid van het Palestijnse volk vre de wil." Olmert heeft nog niét duidelijk gemaakt welke nederzettingen hij wil ontmantelen, waar hij cle toekomstige grenzen wil trek ken, wat de kosten van de opera tie zijn ('vele miljarden', schatte gisteren oppositieleider Benja min Netanyahu) en wanneer hij ermee wil beginnen. Voorlopig is er van uitvoering geen sprake, al was het maar omdat daar bin nen de coalitie geen meerder heid voor is te vinden. GPD GENÈVE - De helft van de we reldbevolking kookt op hout, IV0 koemest of een andere vaste er. brandstof, en wordt zo blootge- m. steld aan rook, die jaarlijks an- en derhalf miljoen mensen het le- ven kost, de Dat blijkt uit cijfers van de We- esi reldgezohdheidsorganisatie in WHO. Volgens de organisatie be vinden zich onder de slachtof fers 800 duizend kinderen en j 500 duizend vrouwen. Met name in Afrika en Azië krij- gen mensen dagelijks veel te veel rook binnen door het koken op ondeugdelijke stoven in slecht geventileerde ruimten. „Dag in dag uit en uren achter een ademen vrouwen en kinde ren een hoeveelheid rook in die gelijk staat aan twee pakjes siga- I letten per dag", aldus de WHO. Hierdoor verdubbelt het risico I dat kinderen longontsteking op lopen en maken volwassen drie- l maal zoveel kans op een long- I ziekte dan mensen die op gas of elektriciteit koken. En dat ter- j wijl volgens de WHO maar zes dollar per familie nodig is om het kookmilieu te verbeteren. Als cle komende tien jaar miljar den worden geïnvesteerd in veili gere kookmethoclen, zoals op pe- troleum, kan in 2015 het aantal mensen dat op vaste brandstof kookt (drie miljard) zijn gehal- l veerd. Dat steekt schril af tegen cle 91 miljard die hierdoor jaar- ns lijks wordt bespaard op medi sche kosten. Bovendien neemt I de productiviteit van mensen toe omdat ze minder tijd kwijt I zijn aan het sprokkelen van hout en koken zelf. Op brand stofkosten kan jaarlijks 34 mil jard dollar worden bespaard als I mensen gebruik maken van effe- ciënte kacheltjes. GPD/RTR van onze redactie buitenland DUBAI - De Afghaanse krijgs heer en ex-premier Gulbuddin Hekmatyar heeft gezegd dat hij bereid is te vechten onder de vlag van het terreurnetwerk AI Qaeda van Osama bin Laden en diens plaatsvervanger Ayman al Zawahiri. Hij zei dat op een vi deo-opname die de Arabische nieuwszender Al Jazeera giste ren uitzond. Hekmatyar, die de extremis tische politieke partij Hezb i Is land leidt, wordt door de Ameri kaanse troepen gezocht als terro rist. Op de video las hij Wester se regeringen cle les omdat zij het aanbod voor een wapenstil stand van Osama bin Laden niet serieus hebben genomen. Bin La den had als voorwaarde gesteld dat de Westerse landen een eind zouden maken aan hun inmen ging in moslimlanden. De Tweede Kamerfracties van PvdA en WD zien vooralsnog geen aanleiding extra troepen of middelen te zenden naar de Afghaanse provincie Uruzgan. Maulavi Abdul Hakim Munib, gouverneur van de Afghaanse provincie, zei gisteren in een in terview in The New York Times clat het in Uruzgan 'ronduit ge vaarlijk is'. Zo zou cle provincie vergeven zijn van Taliban- en Al Qaecla-strijders. Volgens PvdA'er Bert Koenders moet cle Kamer zich niet. laten I leiden door 'clagkoersen'. „Dat de situatie verslechtert is zorge lijk, maar niet geheel onver wacht- Minister Kamp heeft on langs extra troepen toegezegd. Ik zie geen aanleiding om nu te vragen om nog meer." Koenders wijst er op clat cle Ka mer op 17 mei met Kamp debat teert over de missie naar Uruz gan. „We zullen dan de laatste stand van zaken met Kamp be spreken. Op basis daarvan moe ten we inschatten of er meer troepen of middelen nodig zijn." Volgens WD-Kamerlid Hans van Baaien zijn de Neder landse troepen voldoende toege rust om zich te verweren tegen de aanwezige Taliban-strijders. Volgens het Amerikaanse leger zijn dat er tussen driehonderd en duizend. Van Baaien plaatst vraagtekens bij die schatting. „Ik zou dat graag eerst eens be vestigd zien door de Nederland se inlichtingendiensten. En al zouden de cijfers kloppen: we gaan er met 1400 mensen naar toe. Er zitten 200 Australiërs en Afghaanse troepen. Dat moet ge noeg zijn om onze taak uit te voeren." Volgens Groen Links-Kamerlid Farah Karimi in Afghanistan, is de situatie in Uruzgan 'alarme rend'. „De Amerikaanse gene raal Eikenberry heeft gezegd dat de missie onvoldoende voor bereid is. Volgens hem stikt het er van de Taliban-strijders. Daarnaast hangt ook de bevol king in het gebied vrij massaal het gedachtegoed van de Tali ban aan. De minister moet ons maar eens duidelijk maken wat we daar nu gaan doen." Ook de vakbond voor militairen AFMP zegt zich zorgen te maken. „De Tweede Kamer heeft ingestemd met een missie van wederop bouw, maar inmiddels kim je je afvragen of het niet een voortzet ting wordt van de strijd tegen het terrorisme", aldus voorzit ter Wim van de Burg. Dat de missie niet ongevaarlijk is, was bekend, erkent hij. „Maar het is de vraag of het aantal slachtof fers straks nog opweegt tegen het doel dat je wil bereiken." ANP/AFP/GPD van onze redactie buitenland AJBUJA - Veel jonge Afrikanen verliezen op steeds latere leef tijd hun maagdelijkheid, heb ben minder wisselende sekspart ners en gebruiken vaker een con doom. De grootschalige anti-aidscam- pampagnes in Afrika beginnen eindelijk vruchten af te werpen, meent de baas van het VN-aids- fonds, Peter Piot. Voor het eerst sinds hiv/aids be gin jaren tachtig slachtoffers be gon te maken in Oost-Afrika is het aantal jonge seropositieven gedaald, vijf jaar nadat Afri kaanse leiders de strijd tegen de ziekte tot hoogste prioriteit uit riepen. „We zien nu een zeer belangrij ke gedragsverandering", stelt Piot. „Tot voor kort zagen we weinig resultaten van de miljar den dollars die in aidsprogram- ma's in Afrika zijn gepompt. Daar komt nu verandering in. Maar we zijn er nog lang niet." In 2001 beloofden Afrikaanse re geringen vijftien procent van hun uitgaven voor de gezond heidszorg te bestemmen, maar op dit moment hebben slechts zes landen dit doel gehaald. Dat de aidscampagnes eindelijk succes hebben komt volgens Piot door de hogere buitenland se donaties, met name door de Verenigde Staten en het VN-aidsfonds, de grotere open heid die Afrikaanse leiders be trachten (na het probleem jaren lang te hebben ontkend) en de vele lokale projecten, waardoor mensen met hun neus op de fei ten worden gedrukt. GPD/RTR VATICAANSTAD - Een peloton Zwitserse Gardeniers loopt Rome binnen over de Milviobrug. Een afvaardiging van de Zwitserse Garde, het verdedigingsleger van de paus, kwam gisteren na een jubileummars van 723 kilometer in Rome aan. Ongeveer zeventig veteranen van het pauselijke leger liepen dezelfde route als de allereerste Zwitsers naar het Vaticaan, 500 jaar geleden. De historische mars duurde een maand en was een van de hoogtepunten in het jubileum van de Garde. Paus Benedictus XVI zweert morgen nieuwe soldaten van zijn keurkorps in en herdenkt de voor de kerk gevallen militairen. Paus Julius II, de 'oorlogspaus', ontbood Zwitserse soldaten voor zijn verdediging in 1506, omdat die bekend stonden als moedige en trouwe militairen. Nog altijd bestaat de Garde geheel uit Zwitserse mannen, foto Danilo Schialvella/EPA het het land van onze voorvade ren." Olmert gaf opnieuw geen details over het 'convergentieplan' dat hij op de Westelijke Jordaanoe- ver wil uitvoeren. In grote lijnen komt het er op neer dat hij kolo nisten wil laten verhuizen van kleinere naar grotere nederzet tingen, die liggen aan de west kant van de afscheidingsbar rière die Israël aanlegt. Daarna wil Olmert eenzijdig Israels per manente grenzen trekken. De Palestijnen zullen een staat kun nen vestigen in het gebied tus sen de afscheidingsbarrière in het westen en de Jordaanvallei, die ïsraëls oostgrens moet gaan vormen. Onderhandelingen Olmert herhaalde een oproep aan cle Palestijnse president Machmoucl Abbas om cle Pales tijnen te laten terugkeren naar cle onderhandelingstafel, opdat Israël kan afzien van eenzij digheid. Maar hij voegde eraan toe dat hij niet van plan is te on derhandelen met een door Ha rnas geleide Palestijnse regering aan de macht. Abbas herhaalde gisteren dat hij bereid is met Is raël een vredesregeling te slui ten en die daarna in een referen- door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël is bereid met de Palestijnen te onderhandelen voordat het eenzijdig zijn gren zen trekt. Maar wat er ook ge beurt: de grote nederzettingen- blokken op de bezette Westelij ke Jordaanoever zullen worden ingelijfd. Dat was gisteren de boodschap van de nieuwe premier Ehud Ol mert. „Zelfs als de Joodse ogen zich met tranen vullen en het hart is verscheurd, moeten we het principe handhaven van een stevige en stabiele Joodse meer derheid in onze staat", zei hij bij de beëdiging van zijn 24 le den sterke ministersploeg. De nieuwe coalitie bestaat uit Olm erts partij Kadima, de senioren partij Gil (beide centrum), de centrumlinkse Arbeiderspartij en de religieuze partij Shas, sa men goed voor 67 van de 120 parlementszetels. Voorvaderen Olmert was het grootste deel van zijn politieke leven fel tegen stander van terugtrekking uit bezet gebied. „Net als vele ande ren heb ik gedroomd en gewenst Ehud Olmert: „Alleen zij die het Land Israël in hun binnenste voelen branden, kennen de pijn van het vaarwel van het het land van onze voorvaderen." foto Eliana Aponte/RTR zij die het land Israël in hun bin nenste voelen branden, kennen de pijn van van het vaarwel van dat we al het gebied van het Land Israël voor ons zelf kon den houden en dat niet de dag zou komen waarop we delen van het land zouden moeten op geven", aldus Olmert. „Alleen vrijdag 5 mei 2006 STOCKHOLM - Twee medewerksters van het Zweedse te levisiestation SVT hebben een hachelijk avontuur tussen een groep leeuwen in Botswana overleefd, omdat zij een tractor aan de praat wisten te krijgen met een blikopener. Dat berichtte de Zweedse zender gisteren. De journalistes waren gestrand in de Kalahari-woestijn nadat hun auto in brand was geraakt en ontploft. Toen ze te voet verder gingen, stuitten ze op de leeuwen. Ze wis ten de roofdieren te ontlopen en overnachtten in een leeg staande boerderij. Daar troffen ze de afgedankte trëkker aan. ANP/DPA JOHANNESBURG - Een voorbijganger heeft in de Zuid-Afrikaanse stad Johannesburg een acht maanden oude baby uit een brandend flatgebouw opgevangen. Vol gens de krant The Star van gisteren gooide de moeder het jongetje van een balkon op de vijfde verdieping toen zij daar door de vlammen was ingesloten. Het lukte haar daarna om een etage naar beneden te klimmen. „Ik smeekte haar om de baby naar beneden te gooien met de verzekering dat hij of op een matras op de straat zou terechtkomen of direct in mijn handen", zei Michael Ndlo- vu, clie cle baby ving. ANP BRUSSEL - België laat een documentaire maken waarin Congolezen sterk wordt ontraden om te emigreren. Minis ter Dewael van Binnenlandse Zaken heeft een opdracht gegeven aan de Congolese journalist Zacharie Bababas we om te filmen in gesloten asielzoekerscentra. Bedoeling is dat de film op de tv-zender van het Afrikaan se land te zien is. Bababaswe, in eigen land tv-bekend- heid, was uit zichzelf al bezig met een documentaire over Congolezen in Europa. „Ik zie veel Congolezen die een goed leven hebben en alles achter zich laten omdat ze den ken een nog beter leven te kunnen hebben in België. Als ze dan aankomen, zijn ze ontgoocheld." ANP LONDEN - Een 63-jarige Britse kinderpsychologe wordt, als de zwangerschap goed verloopt, deze zomer de oudste moeder van Groot-Brittannië. Dat zegt haar Italiaanse arts Severino Antinori. Patricia Rashbrook onderging in oktober een ivf-behandeling, en volgens Antinori was cle eerste poging meteen succesvol. De arts heeft eerder een 62-jarige Italiaanse gelukkig ge maakt met het moederschap met behulp van ivf en een ge doneerde eicel. GPD/RTR PEKING - Een chronisch gebrek aan verpleegkundigen in China vormt een bedreiging voor de veiligheid van de patiënten. Dat blijkt uit een onderzoek van het Chinese ministerie van Volksgezondheid, aldus het staatspersbu- reau Xinhua gisteren. De meeste verplegers werken liever in de grote steden en daardoor is vooral op het platteland en de westelijke re gio's een ernstig tekort ontstaan. Het aantal verpleegkun digen steeg vorig met 50.000 tot 1,35 miljoen. ANP van onze redactie buitenland PARIJS - Washington beziet of Zacarias Moussaoui, de 'twintig ste kaper' van de aanslagen van 11 september 2001, aan Frank rijk kan worden uitgeleverd. De Amerikaanse minister van Justi tie, Alberto Gonzales, liet giste ren weten dat de VS een even tueel uitleveringsverzoek van Frankrijk serieus in overweging zullen nemen. Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken zei bereid te zijn om te onderzoeken of uitle vering van Moussaoui mogelijk is in het kader van het uitle veringsverdrag met Washing ton. De moeder van Moussaoui, Aisha El Wafi, had Parijs ver zocht de Verenigde Staten om uitlevering van haar zoon te wa gen. Ze wil dat hij in Frankrijk wordt opgesloten, aldus haar ad vocaat. Moussaoui is gisteren tot levens lang veroordeeld voor zijn aan deel in de aanslagen van 11 sep tember 2001 op de VS. De 37-ja- rige Fransman van Marokkaan se afkomst is de enige persoon die in cle VS is veroordeeld in verband met de aanslagen. Volgens El Wafi's advocaat is uitlevering in principe mogelijk, omdat Moussaoui een Frans pas poort heeft. Maar omdat Frank rijk de levenslange straf zonder kans op vervroegde vrijlating kan omzetten in een tijdelijke celstraf, lijkt het hem onwaar schijnlijk dat cle VS Moussaoui zullen uitleveren. Moussaoui's-moeder zei tijdens een persconferentie dat haar zoon veroordeeld is 'om wat hij heeft gezegd, niet om wat hij heeft gedaan'. Moussaoui zei tijdens het proces dat hij blij was met cle aansla gen en hoopte dat er meer zou den volgen. Zelf had hij met een (Advertentie) gekaapt vliegtuig een aanslag moeten plegen op het Witte Huis, maar hij werd in augustus 2001 gearresteerd. Omdat hij tij dens verhoren na zijn aanhou ding niets heeft losgelaten over de aanvalsplannen van Al Qae da, vond de jury hem medeschul dig aan de dood van de bijna 3000 slachtoffers. De openbaar aanklager had de doodstraf geëist, maar de jury kon daar over niet tot een unaniem oor deel komen. ANP/AFP VILNIUS - De Amerikaanse vi- cepresident Dick Cheney heeft donderdag hard uitgehaald naar Rusland. In een toespraak voor leiders van Oost-Europese landen in de Litouwse hoofdstad Vilnius zei hij clat Moskou meer vaart moet zetten achter democratische her vormingen. Rusland moet volgens Cheney ook ophouden zijn enorme ener- gievoorraclen te gebruiken om zijn buurlanden te chanteren. In een reactie verwierp het Kremlin de kritiek. Een rege ringswoordvoerder noemde de uitlatingen van Cheney gisteren volstrekt onbegrijpelijk. Cheney had gezegd dat in Rus land nog altijd burgerrechten worden geschonden. Volgens de vicepresident kan cle Russische buitenlandse politiek bovendien nadelige gevolgen hebben voor de betrekkingen met andere lan den. Maar 'niemand gelooft dat Rus land voorbestemd is een vijand te worden', voegde Cheney er aan toe. De kritiek komt twee maanden voor een top in Rusland van de G8, de zeven belangrijkste Wes terse industrielanden en Rus land. Volgens de Amerikaanse vice president willen de andere G8-leden president Vladimir Poetin dan duidelijk maken dat hij niets te vrezen heeft van sta biele democratieën aan zijn grenzen. ANP/RTR versluis willeboer^/ 0118-629056 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5