Appel raakte geheim van 't leven PZC Falkland-veteranen in Argentinië lijden dubbel Intelligentie is dom compliment uyr Koude oorlog in de Stille Zuidzee Wereldberoemd kunstenaar ooit door ambtenaren beschimpt 5 mei 1956 r #it J vrijdag 5 mei 2006 dopr Prancoise Ledeboer Toen Karei Appel in het voor jaar van 2000 door Wim Kayzer werd geïnterviewd voor de VPRO-televisieserie Van de schoonheid en de troost, was hij bijna tachtig. Omringd door acht schilderijen die hij uit alle fasen van zijn loopbaan had ge selecteerd, vatte hij de kern sa men van wat hem als kunste naar al die jaren voor ogen had gestaan. Net als Vincent van Gogh wilde Appel 'het geheim van het leven raken" Wat is dan dat geheim, wilde Kayzer natuurlijk graag weten. ..Dat is het onuitsprekelijke. Bij een goed doek houd je je bek", antwoordde hij met de niet mis te verstane directheid die hem kenmerkte. Nu Nederland met Karei Appel een wereldberoemd kunstenaar heeft verloren, denken een paar Amsterdamse oud-ambtenaren misschien nog eens beschaamd terug aan hoe ze hem ooit. be schimpten. Via directeur Willem Sandberg van het Stedelijk Museum had Appel in 1949 de opdracht ver worven voor een wandschilde ring in de kantine van het stad huis. De geschokte ambtenaren, die beweerden dat ze voortaan geen hap meer door de keel zou den krijgen, kregen al snel voor elkaar dat zijn Vragende kinde ren werd afgedekt met een schot dat er vele jaren zou blij ven zitten. Parijs Zij waren Icing niet de enigen die Appels vernieuwende Co bra-beeldtaal- totaal niet begre pen. Sandberg gaf Appel, Cor- neille, Constant en andere leden van de groep vernieuwers uit Kopenhagen, Brussel en Amster dam in 1949 weliswaar een gro te expositie in zijn museum en kocht geregeld werken aan, maar dat kon het vertrek van de Nederlanders naar Parijs niet voorkomen. Bij het grote publiek verguisd, ontvluchtte ook Appel het bene pen kunstklimaat in de Lage Landen om zich te laven aan de avant-garde in de Franse hoofd stad. Hoe hij daar vanaf 1950 in armoedige omstandigheden woonde en werkte in een sloop- rijp fabriekspand tegenover de leerlooierij waar hevig stinken de koeienhuiden werden ver werkt, is een bekend verhaal door de vele interviews die Ap pel in de loop van tientallen ja ren gaf. De arme Amsterdamse kappers- zoon bezocht vanaf 1942 een paar jaar de Rijksacademie van Beeldende Kunsten maar kon dat alleen bekostigen met een beurs van het door de Duitsers ingestelde departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Adriaan Venema en Jan Fred van Wijnen beschreven in Vrij Nederland (VN) van 3 novem ber 1990 hoe Appel daarover ge regeld correspondeerde met de nationaal-socialist Ed Gerdes, het hoofd van de afdeling Bouw kunst, Beeldende Kunsten en Kunstnijverheid. 'Maar Appel was absoluut geen nationaal-so cialist. Hij heeft, zoals heel veel 1921-2006 ben bij elkaar zo'n vijftien jaar van mijn leven ondervoed ge weest. Dat is nogal wat, als je dat bedenkt." New York De Appel die oprijst uit de sta pel boeken en kranteknipsels over zijn leven en werk, is in de eerste plaats de gedrevene voor wie het van jongs af aan vanzelf sprak dat hij de barrières van zijn afkomst zou overwinnen omdat hij niets anders dan kun stenaar wilde zijn. Vanaf zijn succesvolle Ameri kaanse debuut in 1954 bij Mar tha Jackson in New York lag de armoede definitief achter hem en kon hij zich reizend van ate lier naar atelier voortaan zon der materiële zorgen ont plooien. Wie ook maar een fractie van Appels schilderijen, gouaches, tekeningen en sculpturen kent, weet dat hij zich in de loop van zijn lange carrière ver verwij derde van 'de felle heldere kleu ren, simpele vormen en stevige lijnen van de vriendelijke, on schuldige kindwezens en fanta siedieren' die Willemijn Stokvis in haar standaardwerk over Co bra prijst. Laat hoogtepunt van zijn voort durende drang tot vernieuwing waren de dertien doeken van ruim twee bij twee meter waar op Appel in de zomer van 2000 in het Stedelijk Museum een feestelijke lofzang van licht en kleur op het Nederlandse land schap schilderde. In 1955 deed Appel in Vrij Nederland tegen over Jan Vrijman zijn meest ge citeerde uitspraak: „Ik rotzooi maar een beetje aan." Dat was humoristisch bedoeld, maar was natuurlijk koren op de mo len van de sceptici in zijn vader land. 'Zie je wel, dat kan mijn neefje ook', is overigens nog steeds de obligate reactie van 'kunstanal fabeten' die menen dat zij toch een opinie over hedendaagse kunst moeten uiten. In Van de schoonheid en de troost vertelde Appel lang na dien nog eens bevlogen hoe zorg vuldig hij juist te werk ging bij het kiezen en mengen van zijn kleuren. Maar bovenal toonde hij zich een oprecht gevoelig man, die zijn emoties welbe wust kanaliseerde en kwijt wil de raken in zijn werk. Wijzend naar zijn prachtige schilderij uit 1983 van een in tens treurige, grimassende clown zei de kunstenaar toen: „Als iets ontroering overbrengt aan een medemens, kan men spreken van kunst. Zwijgen Wie zijn beklemmende getralie de echtpaar uit 1953 kent, geïn spireerd op een foto van de we gens spionage in de VS tot de doodstraf veroordeelde Rosen bergs die elkaar voor het laatst mogen kussen, zou er volgens Appels richtlijnen het zwijgen toe moeten doen, zó goed is het. Maar hij had er vast mee inge stemd dat ook dit schilderij nu als voorbeeld dient voor de vele werken in zijn oeuvre waarop hij de kern van het leven wist te raken door te ontroeren. GPD anderen, zijn oorlogsverleden gewoon wat mooier gemaakt', benadrukten de auteurs overi gens al aan het begin van hun artikel. De kunstenaar was om een reac tie gevraagd, maar deelde in VN via zijn advocaat mee dat hij daar geen behoefte aan had. Een paar maanden later deed hij dat wel tegenover Vera Illès in Elseviers Weekblad: „Als ik rijke ouders had gehad, had ik geen beurs voor de academie hoeven aan te vragen. Dan had Adriaan Venema mij niet zwart kunnen maken. Dat van die beurs is waar, voor de rest is al les gelogen. Hoe kan ik mij ver weren? Ik heb in de oorlog mijn broer verborgen om hem uit Duitsland te houden en toen dat uitkwam, heb ik door het land gezworven. Niemand had iets over voor kunstenaars. Ik heb tot 1953 honger geleden, ik De eilandstaatjes in de Stille Zuidzee zijn de inzet van een harde strijd tussen China en Taiwan. Meer dan een mil jard euro steken de twee in po gingen hun politieke invloed in de regio uit de breiden. door Erwin Tuil Als de Chinese premier Wen een gevolg van twee honderd ambtenaren mee neemt op een buitenlandse reis, is dat een zware delega tie. Maar als zo'n delegatie neerstrijkt op het eiland Fiji, dan is de eerste vraag die er gesteld wordt: wat staat ons nu weer te wachten? Wen en de zijnen waren op Fiji om met zes eilandstaten in de re gio te spreken over nauwere samenwerking. Nu de Britse, Amerikaanse en Franse in vloed er afneemt, ruiken de Chinezen hun kans. China verzekert eenieder van zijn vredelievende intenties. De Chinezen hebben al negen diplomatieke posten in het ge bied, meer dan welk ander land. Bovendien zijn acht staatshoofden van landen in de Stille Zuidzee met alle egards in Peking ontvangen. Rijkere landen in die con treien, zoals Australië, heb ben zo hun bedenkingen. Susan Windybank van de Au stralische denktank 'Center for Independent Studies' wees er onlangs op dat de re gio weliswaar rijk is aan grondstoffen, maar dat China vooral politieke doelen na streeft. „Een koude oorlog tus sen China en Taiwan", aldus Windybank. Taiwan, volgens China een op standige provincie, wordt door slechts 26 landen ter we reld erkend als het échte Chi na. Zes daarvan liggen in de Stille Zuidzee. De Volksrepu bliek China probeert nu door leningen met een lage rente en andere financiële steun, die staatjes zover te krijgen dat zij Taiwan aan de kant schuiven en Peking erkennen als het enige Chinci. Ook tracht Peldng zo steurrte win nen bij internationale organi saties, meent Windybank. Taiwan probeert 'de; concur- rent te frustreren door nog meer geld dan China op tafel te leggen, in een-ppging de gunst van de betrokken lan den te behouden! Gezamen lijk hebben de twee' China's al meer dan een milfard euro aan hun strijd gespendeerd. Zelden haalt dit soort cheque- boekdiplomatie het^ nieuws, Maar vorige maand braken in Honiara op de Salomqneilan- den rellen uit na vérkiezin- gen. De oude regering steun de Taiwan. De nieuwe wil China als nieuwe broeder, als er maar geschoven wórdt. Bei de partijen beschuldigden el kaar van omkoping. De Chine se minderheid op de Salomon- eilanden moest uiteindelijk vluchten, nadat de autochto ne bevolking hun winkels en bedrijven had verwoest. Het is niet ongebruikelijk dat de eilandstaatjes hun loyali- teit bepalen aan de-hand van de hoogte van de bedragen die China of Taiwan bieden. Nauru en Kiribati hebben er al meerdere malen hun voor-1 deel mee gedaan. De nieuwe regering van de Salomoneilan- den praat inmiddels met bei de China's over hulpen inves teringen. Corruptie Oprechte ontwikkelingshulp is uitstekend, stelde de Au stralische senator Ellison on langs. Maar de meeste hulp die China en Taiwan nu bie- j den gaat onder tafel en leidt tot corruptie. De georgani- seerde misdaad vaart er wel bij, terwijl de betrokken staat- jes zelf er nauwelijks beter van worden. Australische politici waar schuwen er al voor dat de ri valiteit tussen China en Tai wan voor politieke en econo- mische instabiliteit in het Stil le Zuidzee-gebied zorgt, waar van de gevolgen niet te over zien zijn. GPD door Frans Lindenkamp Genegeerd, geminacht en be schimpt. De Argentijnen miskennen hun veteranen van de Falklandoorlog (1982). Niet vanwege de nederlaag tegen de Britten, maar omdat zij een herinnering vormen aan don kere jaren van de dictatuur (1976-1983). Veel veteranen worstelen nog steeds met onver werkte oorlogstrauma's. Elke maand slaat wel een ex-strijder de hand aan zich zelf. De opvangruimte voor oud- Falklandstrijders van de staats- welzijnsorganisatie Pami geeft goed weer hoe de Argentijnse sa menleving met haar veteranen omspringt. Het gebouw in het centrum van de hoofdstad Bue nos Aires heeft meer weg van een obscuur kraakpand dan van een bureau waar je aanklopt voor psychische bijstand. Bij Pa- mi-ambtenaar Carlos Sanchez, zelf ook veteraan, kunnen zij hun hart luchten. Sanchez: „Veel van de veertienduizend oud-Falklandstrijders kampen 24 jaar na dato nog met oor logstrauma's. De oorlog heeft ons blijvend getekend." Zelfmoord Dat nog steeds veel oud-militai ren met psychisch letsel kam pen, tonen de cijfers aan. Elke maand pleegt er eentje zelf moord. Sinds het einde van de strijd in juni 1982 hebben 350 Argentijnse oorlogsveteranen zich van het leven beroofd. De torpedering van het oorlogs schip Generaal Belgrano buiten beschouwing gelaten zijn er meer doden gevallen door zelf moord, dan dat er aan (Argen tijnse) militairen gesneuveld zijn. De kans dat een Falk- land-veteraan de hand aan zich zelf slaat ligt 108 keer hoger dan voor de gemiddelde Argen tijn. Kanonnenvlees De ongeschoren en sjofel gekle de Sanchez (44) stelt dat de ex-strijders het bij terugkeer in de burgermaatschappij extra zwaar te voorduren hadden. „El ke soldaat keert mentaal gebro ken terug uit een oorlog. Maar voor ons was het extra moeilijk. Wij bestonden niet voor de Ar gentijnse maatschappij. Mensen willen niet aan de dictatuur her innerd worden. We vormen een nationale schaamte." Sanchez, destijds infanterist, kan zich er nog steeds heftig over opwinden. „Ook wij zijn slachtoffers van de dictatuur. Het regime heeft ons gebruikt als kanonnenvlees om zelf te overleven. Met de invasie speel den de militaire dictators hun laatste kaart uit. Als jonge speel se honden gingen we de oorlog in om er 74 dagen later als psy chische wrakken uit terug te ke ren. Bij thuiskomst voelde ik me een oude versleten man. Ik wor stelde ermee te hebben moeten doden om te overleven." In de voorstad Quilmes bestie ren de veteranen met eigen mid delen een woning die ze als 'clubhuis' gebruiken. Vrijdaga- I m I fi Argentijnse veteranen komen elke week bijeen om elkaar te steunen. foto Frans Lindenkamp/GPD vond is hun wekelijkse samen komst. Er wordt gekaart en ge barbecued. Marcelo Alejandro Odello (42), in de oorlog mijnen- legger, hangt de lolbroek uit. Maar zijn aan elkaar genaaide onderbeen verraadt zijn labili teit. Twee jaar geleden besloot hij uit het leven te stappen. Zijn vrouw had hem verlaten. Hij leg de zichzelf op de rails, maar de uitvoering verliep anders dan ge pland. Waarom? „Omdat God groot is", roept hij met een bre de lach uit. „Achteraf ben ik blij, dat ik nog leef. Maar de mentale wond die de oorlog ver oorzaakt heeft, heelt nooit. Mijn kinderen lijden erg onder mijn onstandvastigheid. Afgestorven Adolfo Mamani (56), gepensio neerd beroepsmilitair, vertelt met brok in de keel dat zijn vriend Ignacio slaagde waar Ale jandro faalde. „Hij trok de een zaamheid niet meer na zijn scheiding. Maar de waarheid is dat Ignacio al jaren psychisch en sociaal afgestorven was." Sanchez hoort het gesprek van een afstand aan. „De meesten van ons zitten in een vicieuze cir kel van alcoholisme, kalmerings middelen en werkloosheid. Werkgevers zijn bang oorlogsve teranen in dienst te nemen. Wan neer het uitdraait op echtschei ding nemen velen dat ene onom keerbare besluit." GPD Onze samenleving is in toenemende mate geneigd om bijzonder begaaf de of intelligente kinderen en jongeren een aparte behandeling te geven. Er is zelfs een beweging aan de gang om wat heet toptalent al heel vroeg op te spo ren, via onder meer tests, en in aparte instituten onderwijs en vorming te ge ven. Zeg maar elite-onderwijs. Op die manier zouden die talenten pas echt tot ontplooiing komen en de samenleving van dienst kunnen zijn. Klopt die redenering? Ik betwijfel het. Er is een regel in mijn vak, de psycholo gie, die luidt dat je mensen dom kunt maken door ze te vertellen dat ze intelli gent zijn. Die regel vindt steun in een flinke hoeveelheid onderzoek, waarvan een prachtig overzicht wordt gegeven in het boek van de psycholoog Robert Sternberg met de veelzeggende titel Why smart people can be so stupid (Waarom slimme mensen zo dom kun nen zijn). Een voorbeeld. Een groep kin deren in de leeftijd van tien tot twaalf jaar kreeg een uitdagende opdracht om uit te voeren. Het lukte ze allemaal om die goed te doen en ze werden allemaal geprezen voor hun succes. Maar op ver schillende manieren. De ene helft werd geprezen voor hun intelligentie en de andere helft voor hun inzet. Tot grote verbazing van de onderzoe kers had die verschillende manier van prijzen een enorm effect. Dat bleek toen ze aan de kinderen vroe gen wat ze vervolgens voor opdracht wilden hebben. Een opdracht die ze de gelegenheid bood iets nieuws en belang rijks te leren, maar die bepaald moei lijk was? Of een 'veiliger' opdracht, een waarbij succes zo goed als verzekerd was? De grote meerderheid van de kinderen die om hun intelligentie waren gepre zen, wilden het laatste, kozen voor 'vei lig'. Ze waren geneigd de kans iets zin vols te leren te laten lopen om er maar zeker van te zijn dat ze een intelligente indruk zouden blijven maken. Ze gin gen voor 'zelfbescherming'. Daarentegen koos 90 procent van de kinderen, die voor hun inzet waren ge prezen, voor de moeilijke opdracht. Zij waren bereid om risico's te nemen en zich onder druk te laten zetten. Zij von den het belangrijk om nieuwe dingen te leren. Maar het meest verrassende en veront rustende effect van de manier waarop de kinderen geprezen waren, bleek in de volgende fase van het onderzoek. Beide groepen kregen nu een echt moei lijke taak waarop ze over de hele linie ook veel slechter scoorden. Wat bleek? De kinderen die voor hun intelligentie waren geprezen vonden de taak niet leuk meer zo gauw ze op moeilijkheden stootten en ze waren in meerderheid ook niet bereid om er thuis, bijvoor beeld samen met hun ouders, aan te gaan zitten. Bij de kinderen die voor hun inzet wa ren geprezen, gebeurde er iets heel an ders. Zij vonden de moeilijke taak een uitdaging, waaraan ze wilden blijven werken tot ze 'm onder de knie hadden. De meesten wilden de taak daarom ook MONUMENT - Koningin Julia na heeft op de Dam in Amster dam het nationaal monument ter nagedachtenis aan de strijd in de jaren 1940-1945 onthuld. Ook prins Bernhard en de prin sessen Irene, Margriet en Ma rijke waren aanwezig bij de onthulling van het monument, dat de eeuwenoude Dam een nieuw aanzicht geeft. DELTAWET - Het voorlopige verslag van de Tweede Kamer op de ontwerp-Deltawet is ver schenen. De samenstellers van het verslag zeggen 'naar een ze kere mate van beperking ge streefd te hebben', maar deson danks is het een boekwerk van ruim 32.000 woorden'gewor den. Desondanks staan er veel vragen en beschouwingen in! maar nog weinig nieuws: daar toe is het wachten op het ant woord van de minister. ONTWIKKELINGSHULP Frankrijk heeft bij de Navo een plan ingediend om hulpver lening aan ontwikkelingslan den doeltreffender te maken Het plan moet bestaande pro gramma's aanvullen. In de plannen van de Fransen gaan de Verenigde Staten hét meest bijdragen. Dat zou in „1958 in moeten gaan. mee naar huis nemen om er verder aan te werken, eventueel met hun ouders. De onderzoekers vonden nog iets an ders. De kinderen die geprezen waren voor hun intelligentie vonden zichzelf, nu ze faalden op een volgende taak, op eens niet meer (zo) intelligent. En dat bleek voor de toekomst ingrijpende ge volgen te hebben. Want toen loeide groe pen kinderen tot slot nog een taak kre gen die precies even moeilijk was als de allereerste taak (die waarvoor ze gepre zen waren voor hun intelligentie dan wel inzet), deed de groep 'intelligente' kinderen het opeens beduidend slech ter dan de eerste keer. Terwijl de groep 'inzet-kinderen' het veel beter deed. De conclusie is duidelijk. 'Ouders, on derwijzers en samenleving, intelligen tie is in meerdere opzichten een dom compliment'. René F.W. Diekstra Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 i 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher(ad|unct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stationspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax: (0113)315669 per maand: 20,55 n.v.t E-mail: redactie@pzc.nl per kwartaal: 59,75 62^00 per jaar: €229,20 233i30 Lezersredacteur: A. J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail: lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het Fax: (0113)315609 einde van de betaalperiode. E-mail: lezersredacteur@pzc.nl PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Middelburg: Losse nummers per stuk: Buitenruststraat18 maandag t/m vrijdag: 1,25 Postbus 8070 zaterdag: .1,80 4330 EB Middelburg Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Tel. (0118)493000 Fax: (0118)493009 Bankrelaties: E-mail: redwalch@pzc.nl ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Advertenties: 4460 AA Goes Alle advertentie-orders worden uitgevoerd Tel. (0113)315670 overeenkomstig de Algemene Fax. (0113)315669 Voorwaarden van Wegener NV en volgens E-mail: redgoes@pzc.nl de Regelen voor het Advertentiejivezen. Terneuzeri: Overlijdensadvertenties: Willem Alexanderlaan 45 maandag t/m vrijdag: Postbus 145 tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax, (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 Tel: (076)5312240 Postbus 62 Fax: (076)5312340 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax: (0114)372771 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (0111)454651 Fax (0113)315529 Fax: (0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Opening kantoren Business to Business/Onroerend goed Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en Hulst: Fax: (076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteren Autoursrochton v< Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wogener-concern.'De dooru I aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze I (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten on pro' I ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer- I de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, Ie- Postbus 314<160 AA Goes. Behoort tot *£l' WGGGN6R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4