Fusie schuttersclubs niet nodig PZC PZC Nico en Ineke Bijl dragen de fakkel over Raadslid dringt aan op snelle aanpak verkeer Westkade 1 3 Terneuzenaar wilde woning laten ontploffen Wegafsluiting Oostelijk Bolwerk Avondvierdaagse Terneuzen Opname geëist voor laffe diefstal Schade door brand in container Dagverblijf begint peuterspeelzaal agenda Wereldvredesvlam viert tweede jaar met wandeling Concert Apollo in raadzaal belfort Sluis College Terneuzen onderschrijft conclusie rapport buitensportverenigingen niet vrijdag 5 mei 2006 door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie H. Benaissa wil een 34-jarige inwoner van Terneu zen een jaar lang verplicht laten behandelen in een psychiatrisch ziekenhuis. Daarnaast eiste de officier giste ren bij de rechtbank in Middel burg dat de verdachte wegens ontoerekeningsvatbaarheid ont slagen wordt van rechtsvervol ging. De Terneuzenaar probeer de 26 januari dit jaar zijn wo ning in de bloemenbuurt te la ten ontploffen door de vier gas pitten van het gasfornuis open te draaien. Na zijn daad had de man de afgesloten woning verla ten en belde hij het alarmnum mer. Hij zei dat er een bom zou ontploffen en dat de buren zou den meegaan. De man had be wust de stroom laten aanstaan, zodat er bij het aanslaan van de koelkast de kans groot was dat de woning zou exploderen. Zo ver kwam het niet. De politie rook door de bxievenbus een gaslucht en tikte ruitjes in om het ontploffingsgevaar te doen afnemen. Ook werden de aan grenzende woningen ontruimd. De man zei kwaad te zijn op de buren. Ook had hij spanningen om zijn katten die zouden wor den afgemaakt en financiële pro blemen. Volgens de psycholoog kampt de verdachte met een per soonlijkheidsstoornis en is de kans op herhaling groot. De ge dragsdeskundige stelde dat de man volledig ontoerekeningsvat baar is. Die conclusie nam de of ficier over. Raadsman R. van Voorst Vader pleitte voor vrij spraak, omdat zijn cliënt 112 had gebeld en daarmee niet vast stond hoe groot het ontploffings gevaar was. Dat verweer werd verworpen door de officier. „Het is niet gebeurd, maar hij heeft wel de opzet gehad om een gasexplosie teweeg te brengen." De man was het er mee eens dat hij een klinische behandeling moet krijgen. Uitspraak 17 mei. TERNEUZEN - De rijbaan tussen de Van Steenbergen- laan en het appartementencomplex Waterfront in Terneu zen wordt op dinsdag 9, dinsdag 16 en woensdag 17 mei tussen 8.00 en 16.00 uur afgesloten. Dit in verband met werkzaamheden aan de dakconstructies van de Veste- flats. De busroute wordt gedurende de werkzaamheden tijde lijk omgeleid via de Steenkamplaan, Oostkant, Rose- gracht. Axelsestraat en Van Steenbergenlaan. De bushal te aan de Vesteflats komt deze dagen te vervallen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAAN DEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtem@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Nico en Ineke Bijl stoppen na respectievelijk 30 en 23 jaar als drijvende krachten achter de Terneuzense avondvierdaagse. door René van Stee TERNEUZEN - Nico en Ineke Bijl heb ben zich regelmatig afgevraagd waar ze aan waren begonnen. Maar als zij na af loop weer al die blije gezichten zagen en alles goed was verlopen, waren de twijfels voorbij. Toch zetten de drijven de krachten achter de avondvierdaagse in Terneuzen 'er na de editie van dit jaar definitief een punt achter. „Je moet een keer besluiten om te stop pen, want er komt een moment dat je het niet meer kunt behappen. Dat moet je jezelf niet aandoen. De eisen waar aan je moet voldoen worden ook steeds zwaarder. Daarom is het tijd dat andere mensen de fakkel overnemen", vertelt Nico Bijl (53). Net als zijn echtgenote is hij een fervent wandelaar. Nico is al der tig jaar het gezicht van Avondvierdaag severeniging Bram de Meijer. Ineke staat haar man sinds 1983 bij als secre taris en penningmeester. Bram de Meijer, naar wie de vereniging is vernoemd, was dé animator van de grootste avondvierdaagse in Zuid-West-Nederland. Zijn onverwach te overlijden was een grote klap. Maar de medebestuursleden zaten niet bij de pairken neer. „En dan rol je vanzelf in. We hebben al jaren een mooie'groep van zo'n dertig mensen die zorgt dat al les op rolletjes loop", aldus Ineke Bijl (51). De voorbereiding op een avondvierdaag se - die altijd in mei wordt gehouden - begint direct na laatste wandelavond. Dan zit nog alles vers in het geheugen en wordt meteen geschrapt wat niet goed ging. „Het gaat dan om dingetjes zoals oversteekpunten of rotondes die verkeerd worden genomen", legt Nico uit. Vier maanden later begint het grotere werk. Het draaiboek wordt in elkaar ge zet en instanties worden aangeschreven in verband met vergunningen of ver keersmaatregelen. In februari gaat Nico op pad om de routes van vijf en tien ki lometer uit te stippelen. Die zijn ieder jaar verschillend, met veel aandacht voor verkeersveiligheid en voldoende capaciteit voor het grote aantal deelne mers. „Die twee zaken zijn het belangrijkst, maar ik probeer ook altijd zo veel moge lijk mooie plekjes en natuurschoon in de routes op te nemen. Met vijf en tien kilometer kom je nooit ver buiten de stad, maar Terneuzen mag over haar groen absoluut niet klagen", aldus Ni co. Een maand voor aanvang brengen Nico en Ineke zo'n zesduizend van de acht duizend foldertjes huis aan huis in de kern Terneuzen rond. Dan beginnen ook de inschrijvingen. Verenigingen, groepen en scholen doen dit collectief. „Er komt dan minstens tachtig man over de vloer. Altijd heel gezellig, maar wel druk", zegt Ineke. Ook het tellen van de medailles is veel werk. „Die komen op dinsdag binnen. We tellen ze twee, drie keer na, want al les moet perfect kloppen. Na de uitrei king ben je er trouwens niet vanaf. Min stens drie weken later komen er nog mensen aan de deur die wil ruilen, om dat zij de verkeerde medaille hebben ge kregen. Dat komt dan vaak doordat zij hun aantal deelnames niet op het in- schrijffoi'mulier hebben gezet." Het aantal deelnemers zit al jarenlang dik boven de tweeduizend. Vooral basis foto Wim Kooyman scholen dragen hier in belangrijke mate aan bij. Er was ooit een wisselbeker voor de school met de meeste deelne mers. Maar die werd afgeschaft omdat dezelfde school (De Meerpaal) steeds won. „Het legde ook een druk op die kinderen, want op den duur waren ze min of meer verplicht om mee te lo pen." In de tijd dat de familie Bijl betrokken is bij de avondvierdaagse, is er nooit iets echt vervelends gebeurd. Natuur lijk ging er buiten hun schuld om wel eens iets mis. Zoals die keer dat een 'grappenmaker' zelf pijlen had neerge- kalkt en een heleboel mensen daardoor verkeerd waren gelopen. En de situatie waarin een groep wandelaars het vol gen van de pijlen te letterlijk opvatte en op het spoor terechtkwam. „Achteraf lach je erom, maar op het moment zelf is het echt niet leuk", aldus Nico. De 31e avondvierdaagse in Terneuzen wordt gehouden van maandag 15 tot en met 18 mei. De afstanden zijn vijf en tien kilometer. De start is telkens- om 18.30 uur vanaf sportcentrum Vliegen de Vaart. Op donderdagavond is er niet alleen de traditionele bloemenhulde, maar de laatste kilometer ook muzikale begeleiding door vier muziekkorpsen naar de Vliegende Vaart. MIDDELBURG - Een 51-jarige inwoner van Rotterdam maakt er al jaren de gewoonte van om bejaarde mensen te bestelen. Dit- overkwam november vorig jaar ook een 85-jarige vrouw in een verzorgingshuis in Terneuzen. Ter wijl de vrouw op haar bed lag te slapen was de Rotterdam mer haar kamer binnengegaan en nam hij haar portemon nee met 25 euro en bankpas mee. Met de pinpas werd 1420 euro opgenomen. De man werd herkend op de video beelden van de bank. Twee weken na de diefstal is de vrouw overleden. Volgens officier van justitie H. Benaissa kon gisteren het bestelen van de bejaarde vrouw bewezen worden. De dief stal werd door de rechters en de officier als een laffe daad gezien. De officier eiste bij de rechtbank in Middelburg dat de verdachte gedurende twee jaar in een Inrichting voor Stelselmatig Daders (ISD) wordt geplaatst. Ze zag aanleiding voor de ISD-maatregel, gezien het omvangrij ke strafblad met 23 pagina's aan vermogensdelicten. De officier vond het van belang dat de verdachte het schade bedrag aan de nabestaanden van de vrouw terugbetaalt. De rechtbank doet 17 mei uitspraak. SINT-JANSTEEN - Gistermiddag rond half drie werd ontdekt dat er brand had gewoed in een vuilcontainer die geplaatst was aan de Tragel in Sint- Jansteen. De brand is (vermoedelijk) aangestoken. De gehele contai ner is vernield en ook is er schade ontstaan aan tuinlam- pen, bestrating en beplanting. Een schadebedrag is nog niet bekend. TERNEUZEN - Kinderdagverblijf Het Kootertje in Ter neuzen begint met ingang van het nieuwe schooljaar een eigen peuterspeelzaal, de Drie Kleine Kootertjes. Eigena resse A Bouma-Koot denkt hiermee een groot aantal ouders in en om de Oranjebuurt een plezier te doen. Volgens Bouma-Koot kreeg zij steeds vaker de vraag of zij niet ook een peuterspeelzaal kon beginnen. De ruimte is geen probleem, want het lokaal voor buitenschoolse op vang staat onder schooltijden toch leeg. Ook beschikt zij over een grote buitenruimte. In augustus start de eerste groep kinderen vanaf twee jaar. Om te beginnen op dinsdag- en donderdagochtend van half negen tot elf uur. De kosten zijn vergelijkbaar met de kosten die de gesubsi dieerde peutex-speelzalen in Terneuzen berekenen, name lijk veertig euro per maand voor twee dagdelen. In dit be drag zijn benodigde luiers, appeltjes en drinken inbegre- pen. STREEKACTIVITEITEN ,Hoi" ,„De 9 30 Biïar ten; 13.30 uur: Volksdansen en solo dan- in; 19.30 uur; Gezelschapsdansen; AXEL-Stadhuis, 14.00 uur: Oplaten ba- HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar- lonnen en aansluitend diverse activitei- ten, fysio gym; 10.00 uur: Fysio ten voor kinderen; gym;10.30 uur: Engels;13.00 uur: Biljar- Café Benelux, 20.00 uur: Prijskaarting ten; 13.30 uur: Bridge, KBO; 14.00 uur: en prijsbiljart; Internet café; Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Hand biljarten; 14.00 uur: Bingo; werkclub de Vlijtige Liesjes; 14.00 uur: De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Bruin café; 14.00 uur: Creatief; 16.00 uur: Zitgym- KOEWACHT - De Vlaschaard, 9.45 uur: nastiek; Volksdansen; Trefpunt, 10.00 uur: koersbal; 13.00 uur: SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; Vrij biljarten, spelmïddag; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO De Regenboog, 13.00 uur: ANBO biljar- kaarten; ten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 SINT - JANSTEEN - Café de Kroon, uur: Koersbal; 14.00 uur: Kaarten; GROEDE - Hervormde kerk, 13.30 - De Warande, 13.30 uur: Biljarten; 16.00 uur: Etsen Marcus van Loopik; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: biljar- Soos voor mindervaliden Óns Verzetje, ten, pieren; biljarten en klaverjassen; Zaal Maton, 19.30 uur: The Free Coun- Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: try Dancers; Bowls; Café Du Commerce, 20.00 uur: Prijsuit- 't Schelpenhoekje, 20.00 uur: Geld bin- reïking kaartseizoen; go; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo- VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 gel, 20.00 uur: Kaarten; uur: Koersbal. CADZAND - De Stichting We- In vefenigingsgebouw 't Zwin is reldvredesvlam Cadzand houdt vanaf 16.00 uur een tentoonstel dinsdag 9 mei een vredestocht ling te zien met wei'kstukken en door Cadzand. gedichten van scholieren. Zij Met de wandeling wordt de hebben meegedaan aan een scho- tweede 'verjaardag' van de we- lenproject, waarbij een vredes- reldevi-edesvlam in Cadzand ge- vlam in een mijnwerkex-slamp in vierd. Logischerwijs staan vre- estafettevorm door basisscholen de en vrijheid tijdens de tocht werd doorgegeven. De school centraal. De wandeling begint die de vlam in bezit had, behan- om 18.45 uur bij de haven in delde ondex-werpen die met vre- Cadzand-Bad. de te maken hebben. door René van Stee SAS VAN GENT - Raadslid W. ten Hoor (PvdA) doet tijdens de eerstvolgende vergadering van de raadscommissie Omge ving in Terneuzen enkele voor stellen om de verkeersveiligheid op de Westkade in Sas van Gent te vergroten. Aanleiding is het drukke en ge vaarlijke transportvex'keer dat dagelijks over de Westkade rijdt. Een txüest dieptepunt was een ongeval waarbij eind voxige maand een 55-jarig'e vrouw op de kruising met de Oostdam om het leven kwam. Sassenaar Ten Hoor was hiervan getuige. Hij doet zijn voorstellen niet alleen in verband met het dodelijke on geval, maar ook omdat het zwembad binnenkort opengaat en veel kinderen de Westkade dan moeten oversteken. Ten Hoor wil dat de Westkade van Cerestar tot aan Zuid Che mie een dex'tig-kilometex'zone wordt. Verder moeten er vol gens hem een beveiligde over steekplaats ter hoogte van het Keizer Karelplein en de Oost- dam komen en verkeei'slichten wox'den geplaatst. Ook is hij voorstander van het verwijde ren van alle verkeersremmers in de dertig-kilometerzone van de Westkade en wil hij de nu gel dende vijftig-kilometerzone in de kern (Canadalaan, Bolwerk, etcetera) terugbrengen naar der- tig' kilometer per uur. Ten Hoor realiseert zich dat het vrachtverkeer in Sas van Gent moeilijk is te weren zolang buur- gemeente Zelzate haar verkeers problemen niet heeft opgelost. Niettemin wil hij toch een ont moedigingsbeleid instellen. Ook verzoekt hij B en W om een in dringende brief naar transpor- teurs in de Kanaalzone te sclxrij- ven, met het verzoek om chauf feur niet over de Westkade te la ten rijden als het niet om be- stemmingsvexkeer gaat. Raads lid C. Freeke (Lijst Cees Fx-eeke) gaat nog een stap verder. Hij wil een totaalvex'bod op het vexwoer van gevaarlijke stoffen over de Westkade. Dit naar aanleiding van een botsing waarbij eergiste ren twee vluchtwagens met ge vaarlijke stoffen waren betrok ken. Verkeerswethouder J. van Schaik vindt de suggesties van Ten Hoor waardevol, maar twij felt over de uitvoerbaarheid. Bo vendien is hij er van overtuigd dat er na invoeiïng ongelukken blijven gebeuren. Niettemin wil hij graag meedenken over een oplossing. „Wellicht dat we er enkele zaken kunnen uitpikken. Een voorbeeld is een stoplicht met een drukknop voor voetgan gers. Enerzijds kan dit leiden tot files op de Westkade die niet wenselijk zijn. Anderzijds is het mogelijk dat bestuurders die fi les op den duur zo beu zijn, dat zij de Westkade gaan mijden." SLUIS - Harmonie en muziekge zelschap Apollo uit Sluis houdt zondag een concert in de raad zaal van het belfort in Sluis. Het optreden staat in het teken van vierhonderd jaar 'Jantje van Sluis'. Het concex*t is in samenwerking met harmonie De Zeegalm uit Knokke en met een jeugd- en strijkers ensemble. Apollo Sluis en De. Zeegalm maken al een jaar gebruik van een strijkersen semble. Op het programma staan onder meer werken van van Mozart, Jules Masenet en the greatest hits van Neil Dia mond en The Last Samourai. Het concert begint om 14.00 uur en de toegang is gratis. (Advertentie) nl t/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.00 - 17.00 uur door René Hoonhorst TERNEUZEN - De vijf schut tersverenigingen in Terneuzen hoeven niet bang te zijn dat het gemeentebestuur aandringt op fusie. De ledenaantallen van de clubs mogen dan niet groot zijn, tijdens het seizoen komen vele tientallen schutters uit de wijde omtrek naar diverse open schiet- kampioenschappen bij de clubs. In het rapport Accommodaties Buitenspox-tverenigingen conclu- deert de onderzoeker dat vijf boogschietverengingen een beet je veel van het goede is voor de gemeente Terneuzen. Zeker ge zien het gemiddelde aantal le den van 31, van wie een kwart niet actief is, stelt het rapport. De stagiair, die het rapport in opdracht van de gemeente maak te, durft niet keihard te stellen dat een paar clubs samen moe ten gaan. En als het aan sport wethouder A. van Waes ligt, hoeft dat ook helemaal niet. Als schatbewaarder (penning meester) van Sint Sebastiaan in Zuiddorpe weet Van Waes als geen ander dat elke club zijn ei gen cultuur heeft. De schutters- broeders in Westdorpe en Koe wacht mogen op nauwelijks meer dan een boogscheut af stand liggen en bovendien de zelfde naam Sint Sebastiaan dragen, het zijn totaal verschil lende vex-enigingen, stelt Van Waes. Het ledenaantal van zijn eigen club is bijvoorbeeld ook niet correct. „En er worden le den die niet frequent aan de schietingen deelnemen, inactief genoemd. Bovendien komen tij dens het seizoen veel schutters van buiten de club, die wel mme- doen aan schietingen." Met de ene schuttersclub gaat het wat beter dan met de ande re. Zo is handboogmaatschappij De Westei'schelde in Texmeuzen een redelijk jonge club en heeft de Axelse vereniging Ons Ver maak het wat moeilijker, weet Van Waes. De clubs krijgen mai- ginale steun van de gemeente, vooral in de vorm van een be scheiden huurprijs van het veel al gemeentelijke terrein. Maar verder kuixnen ze hun 'eigen broek ophouden', stelt Van Waes. Er is volgens de wethou der dan ook geen enkele aanlei ding om als overheid aan te diin- gen op veri'egaande samenwer king tussen de verschillende handboogmaatschappijen. De gemeente inventariseert dit jaar wel de onderhoudstoestand en eventuele subsidies bij de schuttersclubs. Net als overi gens bij alle andere buitensport verenigingen gebeurt. Het rapport Accommodaties Buitensportverenigingen dient als onderlegger voor een op te maken haxinonisatieplan voor buitensportclubs. Aan de hand van een nauwkeurige inventax*i- satie van gegevens moeten bij dragen en subsidies aan alle ver enigingen worden berekend. Van Waes verwacht in het na jaar met een aantal voorstellen te kunnen komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41