PZC PvdA'er vindt Van Dam knoeier Risico vogelgriep blijft bestaan Damhert torst zware last mee Ex-BVD'er vast voor lekken staatsgeheim Turken opgeroepen Oranje te steunen tijdens WK Sociaal-democraten vliegen elkaar in de haren over AOW-plannen Bos Haagse agent veroordeeld om I dodelijk ongeluk Voorwaardelijke geldboete voor zeventien bezetters bos Schinveld Hommage in boekvorm aan Reve Voorwerp van viaduct A12 gegooid Opening cruiseseizoen mislukt Speurhonden gewild op Schiphol Studie in buitenland helpt weinig De Roy van Zuydewijn gedagvaard voor schuld Gratis kaarten voor Nederland - Kameroen vrijdag 5 mei 2006 .door Wouter Kolthof DEN HAAG - In Nederland wo nende Turken moeten zich lij- Idens het komende wereldkampi oenschap voetbal massaal in het oranje hijsen en zich achter het Nederlands elftal scharen. •Die oproep doet de Time Media /'Group, de grootste Turkse rae- diaorganisatie in Nederland. „In de geest van het WK probe ren wij de vriendschap tussen verschillende bevolkingsgroe pen in Nederland te bevorde ren," zegt directeur Alaattin Er- dal. „De meeste Turken die hier wo nen hebben een Nederlands pas poort en voelen zich ook Neder lands. Omdat Turkije straks niet aan het WK meedoet, is het dus vanzelfsprekend dat zij het Nederlands elftal steunen." Met de campagne 'WK, helaas zonder Turkije, maar gelukkig met Oranje' poogt Time, onder meer uitgever van de krant Za- man, de Turkse steun te bevorde ren. „We willen T-shirts ver spreiden, Nederlandse vlaggen laten aanslepen en in de vier gro te steden tv-schermen neerzet ten waarop mensen gezamenlijk de wedstrijden kunnen volgen," aldus Erdal. Daarvoor heeft het bedrijf wel hulp nodig van de overheid en het bedrijfsleven. „We kunnen het natuurlijk niet alleen, want de actie kost veel geld. De eerste tientallen reac ties zijn gelukkig bijzonder posi tief. Sommige Turken zouden het Nederlands Elftal zelfs heb ben gesteund wanneer ook Tur kije aan het WK had deelgeno- Een enkeling is minder te spre ken over het initiatief. Erdal: Een verbolgen Turkse man zei: Een land dat niet normaal met mij omgaat, ga ik zeker niet steu nen." De directeur denkt dat op dit punt winst is te boeken voor de Nederlandse samenleving. „De ze actie staat immers voor onder linge solidariteit en vriend schap." GPD idoor Fons Kockelmans DEN HAAG - Voormalig PvdA-minister Marcel van Dam i 'knoeit met cijfers' als hij be ien, weert dat de PvdA met haar nieuwe AOW-plannen ouderen et benadeelt. Dat zegt Tweede Ka- ia| merlid Ferd Crone van de PvdA t in een reactie op een column van Van Dam in de Volkskrant van gisteren. Van Dam stelt daarin dat PvdA-leider Wouter Bos zijn kie zers misleidt en dat hij met zijn voorstel om de AOW uit de be- lastingen te financieren ouderen os. 'keihard' pakt. Maar volgens kloppen de cijfers waar- ,jn|jiop Van Dam zich baseert niet. ■Alle ouderen gaan er volgens Crone in het PvdA-plan op voor- uit, ook de rijkere, al zal hun in- wat minder groot zijn. „Zij krijgen minder meer", zegt Crone. Ook Bos neemt afstand van Van Dam. Voor het Radio 1-Jour- P' naai zei hij gistermiddag diens kritiek niet te begrijpen. Het ver- hogen van de AOW-leeftijd om de gevolgen van de vergrijzing [op te vangen, zoals Van Dam vol gens Bos wil, noemde hij 'asoci- aal'. Hervorming [Bos presenteerde vorige week j hervormingsmaatregelen voor de sociale zekerheid. Eén van zijn voorstellen is om de AOW jte 'fiscaliseren'. Dat houdt in dat de oudedagsvoorziening niet meer uit premies wordt g'efi- nancierd, maar uit de belasting opbrengsten. Volgens Van Dam betekent dat DEN HAAG - Een agent van de J Haagse politie heeft volgens de rechtbank roekeloos gereden l toen hij in juni vorig jaar met 1 120 kilometer per uur tegen een paal klapte, waarbij zijn collega om het leven kwam. Hij krijgt E daarom een taakstraf van 200 C uur en een jaar maanden rijont- dat ouderen, ook als ze een be trekkelijk bescheiden aanvul lend pensioen hebben, flink meer belasting moeten betalen. Hij komt met een rekenvoor beeld waarin een gepensioneer de met een aanvullend pensioen van 375 euro per maand er al 2,5 procent op achteruit zou gaan. Van Dam noemt het 'pervers om ouderen die hun hele leven heb ben gespaard om een gewoon aanvullend pensioen op te bou wen, fors te laten inleveren'. Hij roept CDA en VVD op het PvdA-voorstel te bestrijden en zegt te hopen op de oprichting van een Progressieve Ouderen Partij om 'de plannen van Bos te stoppen'. Van Dam wordt in de Volkskrant bijgevallen door oud-PvdA-minister Bram Pe per. Maar volgens Crone klopt de redenering van Van Dam niet. „Van Dam doet net of een kleinere vooruitgang hetzelfde is als een koopkrachtdaling. In ons voorstel gaan alle ouderen erop vooruit, maar de rijkere iets minder." Crone wijst er op dat in het PvdA-plan de AO W-uitkering gekoppeld wordt aan de lonen in de markt sector, waardoor ze jaarlijks met 1 procent stijgen. Hiermee houdt Van Dam volgens hem geen rekening. Crone verwijt Van Dam ook dat die net doet alsof de PvdA de ouderen met een hoger inkomen wil laten opdraaien voor de AOW. „We willen ook de rijke ren onder de 65 laten meebeta len, de variant die Van Dam bé- spreekt rekent daar niet mee." Bos wees er gisteren op dat het fiscaliseren van de AOW al in het laatste verkiezingsprogram ma van de PvdA staat en dat ook de bonden er in een advies van de Sociaal-Economische Raad mee akkoord gingen. „Ik neem aan dat Van Dam in 2003 PvdA stemde. Dan heeft hij meer uit te leggen dan ik." Over het dreigement van Van Dam om met een ouderenpartij te ko men, ligt Bos niet wakker. „Dat moet hij vooral doen." ANP De agent en zijn collega waren 's nachts rond half twee opgeroe pen om assistentie te verlenen bij een vechtpartij in Schevenin- gen. Bij de botsing overleed de collega,'die waarschijnlijk geen gordel droeg, vrijwel onmiddel lijk. De veroordeelde agent kwam er met schrammen en kneuzingen vanaf. Het ongeluk was reden voor het aanscherpen van de regels. Politie, ambulan ce en brandweer mogen nu met zwaailicht en geluidssignalen de maximumsnelheid binnen de bebouwde met niet meer dan twintig kilometer overschrijden, buiten - de bebouwde kom met maximaal veertig kilometer. Daarvoor is altijd toestemming van de meldkamer nodig. GPD MUNNEKEZIJL - Een damhert in Nationaal Park Lauwersmeer, aan de Waddenzee op de grens van Friesland en Groningen, torst al enige tijd een groot stuk canvas mee in zijn gewei. Het dier heeft er zeer veel last van. Politiemensen, een dierenarts en de van onze redactie binnenland LELYSTAD - Onderzoeksinsti tuut CIDC-Lelystad heeft zich de afgelopen maanden over bijna 6400 dode vogels gebogen, maar vogelgriep werd niet ge vonden. Woordvoerder Luuk El- zinga vindt toch dat Nederland niet te vroeg moet juichen, want in het najaar kan het alsnog raak zijn. Pluimveehouders zuchtten de afgelopen maanden onder een verplichte ophokplicht. Kippen en ander pluimvee moesten binnen blijven, zodat een even tuele uitbraak van de vogelgriep beperkt zou blijven. Het mi nisterie van Landbouw heeft de maatregel inmiddels geschrapt, omdat het voor de mens ge vaarlijke H5Nl-virus dit land overgeslagen lijkt te hebben. Het CIDC-Lelystad kan het weer wat rustiger aan doen. Het instituut onderzoekt niet meer alle dode vogels die worden gevonden. Zwanen, eenden en ganzen komen in aanmerking als er drie bij elkaar liggen. Voor de overige vogelsoorten ligt de ondergrens op twintig. Elzinga vermoedt dat het tot het najaar rustig blijft met de vogel griep. Dan komt cle trek weer op gang. „Vogels zitten nu op him zomerlocatie. Daar komen ze in aanraking met andere dieren die het virus misschien bij zich dragen, waardoor de kans be staat dat ze besmet raken en met de vogelgriep terugvlie gen." Het CIDC-Lelystad onderzocht de afgelopen maanden vooral eenden, zwanen, reigers en meeuwen „Het verrichten van sectie was soms extra lastig, om dat er redelijk grote beesten bij zaten." Elzinga spreekt over een mini- crisis die niet uitgroeide tot een ramp. Een wetenschappelijke verklaring heeft hij daar niet voor. Plij beperkt zich tot de conclusie dat het virus nog niet is doorgedrongen tot de trek- routes boven Nederland. „Als je vanaf de kust van Portugal omhoog gaat, zie je dat alle landen schoon zijn gebleven van van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Zeventien bezetters van een bos in Schinveld zijn gisteren door de politierechter in Maastricht veroordeeld tot voorwaardelijke geldboetes van tussen de 240 en 400 euro. Zes an deren gingen vrijuit. De rechter vond dat zij te lang hebben vastgezeten. In de dagen voorafgaand aan de bomenkap ten be hoeve van het naburige Awacs-vliegveld, begin ja nuari, weigerden de actievoerders gehoor te geven aan een bevel het bos te verlaten. Daarna zijn ze tZ-ECl. EEM? -EEG-L-D^- y' I3EIV IK NOG STSED? OE KR-OTÊ- MfcPOE door Dick Hofland DEN HAAG - De Rijksrecher che heeft gisteren in Breda een voormalig lid van de vroegere in lichtingendienst BVD aangehou den in verband met het uitlek ken van staatsgeheimen in ja nuari dit jaar. Het betreft de publicatie in De Telegraaf waarbij werd gesteld dat geheime informatie van de AIVD, destijds BVD, bij de drugsmaffia terecht is gekomen. Uit het document zou blijken dat leden van de Amsterdamse politie en justitie stelselmatig zijn omgekocht door criminelen rond de veroordeelde Mink K. De AIVD ontkende dat ten stel ligste. Het Openbaar Ministerie noch de recherche wil verdere mededelingen doen over de ar restatie. De Telegraaf beweerde destijds dat Mink K. twee miljoen gul den per jaar - bijna een miljoen euro - uittrok voor betalingen aan corrupte ambtenaren. De criminelen zouden exact weet hebben gehad van onderzoeken die door politie en OM naar hen werden uitgevoerd. De krant ba seerde zich op een dossier van de BVD. Volgens de inlichtingen dienst is het dossier authentiek en daarom werd aangifte ge daan wegens het schenden van staatsgeheimen. De toenmalige BVD-groep Mika do, die onderzoek deed naar cor ruptie in het Amsterdamse cir cuit, heeft volgens de AIVD ech ter nooit belastend materiaal ge- AMSTERDAM - Remco Campert, Wim Hazeu en Hans Dorresteijn werken mee aan een hommage in boekvorm aan wijlen Gerard Reve. Uitgeverij De Bezige zal dat op de markt brengen, aldus een woordvoerder. De recent overleden auteur debuteerde in 1947 bij De Be zige Bij en kwam er in 2001, na vele omzwervingen, weer terug. De Bezige Bij denkt aan een boek van 300 bladzij den, met dertig tot veertig bijdragen. Foto's en handschrif ten, beschikbaar gesteld door Reves levensgezel Joop Schafthuizen, moeten de bundel verluchten. ANP DRIEBERGEN - Onbekenden hebben woensdagavond een zwaar voorwerp vanaf een viaduct op de A12 ter hoog te van Ede gegooid. Daardoor raakte een auto zwaar be schadigd. Dat heeft het Korps landelijke politiediensten gisteren laten weten. Een 47-jarige vrouw uit Doetinchem reed rond 20.30 uur richting Arnhem. Toen ze onder een viaduct bij het knoop punt Maanderbroek door reed,, kwam er een zwaar voor werp op haar auto terecht, waardoor de voorkant van de auto zwaar beschadigd raakte. De vrouw en haar passa gier bleven ongedeerd. ANP ROTTERDAM - De opening van het Rotterdamse cruise seizoen is gisteren in het water gevallen. Het middelpunt van de openingsfestiviteiten, het Griekse cruiseschip Ca lypso, heeft averij opgelopen en arriveert pas zondag in plaats in de Rotterdamse haven! Oorspronkelijk was het de bedoeling dat het schip gisteren zou aankomen. Volgens een woordvoerder van het Havenbedrijf is er te weinig animo om de opening zondag te vieren. ANP SCHIPHOL - Het beveiligingsbedrijf Securitas Transport Aviation Security op Schiphol zal dit jaar extra explo- sievenhonden opleiden om aan de groeiende vraag te vol doen. Het bedrijf heeft sinds april vorig jaar op Schiphol spe ciaal getrainde honden in dienst om explosieven in lucht vracht op te sporen. Nu zijn het er veertien, maar eind dit jaar moeten dat er 25 zijn, aldus directeur Peter Scholl- mann gisteren. Eind dit jaar begint Securitas, naar eigen zeggen de groot ste beveiliger ter wereld, met een Europees trainingscen trum voor explosievenhonden. ANP DEN HAAG - Studie in het buitenland vergroot de kans op een baan niet. Dat blijkt uit onderzoek dat het Cen traal Planbureau (CPB) in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap heeft verricht. Volgens het CPB verdienen mensen die in het buitenland hebben gestudeerd wel meer. Uit het onderzoek blijkt ver der dat studenten die hun studie in het buitenland afron den, daar ook blijven wonen. Hoe langer hun studie, des te groter die kans. Maar aan de andere kant hebben deze studenten veel contact met Nederlandse bedrijven in het buitenland. ANP beheerder van een proefboerderij hebben zich het lot van het dier aangetrokken. Po gingen om het met een verdovingsgeweer tijdelijk te vloeren en vervolgens het canvas te verwijderen hebben tot nu toe schipbreuk geleden. foto Roelof Stroetinga/GPD de vogelgriep. Dat is goed nieuws, maar daarmee heb je nog geen garantie voor de toe komst." Ook het ministerie van Land bouw blijft op zijn hoede. Een voorlichter sluit niet uit dat mi nister Veerman in augustus of september opnieuw een ophok plicht instelt. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Edwin de Roy van Zuydewijn is in Amsterdam gedagvaard omdat hij al jaren een schuld heeft openstaan voor het restaureren van twee boeken. Het bedrag is inmid dels opgelopen tot bijna 5000 eu ro. Sander Schouten, eigenaar van handboekbinderij en 'restaura tieatelier Bibliopegus in Am sterdam, is het zat. Drie jaar geleden liet De Roy van Zuy dewijn, voormalige partner van prinses Margarita, twee boeken bij hem restaureren uit respectievelijk de 17e en 19e eeuw. Hij heeft echter nooit be taald. „Hij heeft de boeken destijds door zijn moeder laten ophalen omdat hijzelf in het buitenland verbleef. Ik kende hem via een vorige werkgever en hij zat in die moeilijke situgtie (het conflict met het koninklijk huis en later met zijn echtgenote Margarita, red.), dus ik heb het een tijd door de vingers ge zien. Maar nu moet hij toch ge woon betalen. Ik wil best cou lant zijn, maar ik wil niet uitge lachen worden", aldus Schou ten. Rente De rekening bedroeg 2623 euro, maar door de rente is dat op gelopen tot bijna vijfduizend euro. Schouten: „Op 29 sep tember 2004 ondetekende Edwin een schuldbekentenis. Daarna liet hij weer niets van zich horen. Dan moet het nu maar via een gerechtsdeurwaar der." Op 21 augustus moet De Roy van Zuidewijn voor de kanton rechter verschijnen. GPD (Advertentie) door de marechaussee verwijderd. Daarvoor is een groot aantal van hen voorwaardelijke beboet, met een proeftijd van twee jaar. De politierechter koos voor een voorwaardelijke straf omdat de betogers vooral vreedzaam verzet zouden hebben gepleegd. Dat sommige betogers acht uur vastzaten, vond de politierechter onno dig. Het OM werd dan ook niet-ontvankelijk ver klaard in de zaak van zes actievoerders. Volgens de politierechter was de actie zo goed voorbereid en gepland dat het nergens voor nodig was om de monstranten langer dan zes uur vast te houden. GPD vonden. Een vervolgonderzoek dat in 2000 werd afgerond, zou evenmin iets hebben opgele verd. Ook stelde de AIVD dat er geen enkele aanwijzing was dat de gepubliceerde documenten vanuit de politie of het OM zijn gelekt. Minister Remkes van Binnen landse Zaken kondigde destijds aan de zaak tot op de bodem te laten uitzoeken. Justitieminister Donner zei dat de aantijgingen tegen politie en justitie niet kloppen. GPD MetVodafonekun je alle oefenwedstrijden j van het Nederlands elftal op je mobiel bekijken. En als je op 5.6 of 7 mei een abonnement met Bel MultiMedia TeGoed afsluit, krijg je twee vrijkaartjes voor Nederland - Kameroen op 27 mei in De Kuip (i.s.m. SBS 6). Ga voor meer informatie naar de winkel, bestel via www.vodafone.nl of 0800 - 0560. Vraag naar de voorwaarden. Op op. o.a, bij Vodafone City Point The Phone House BCC vodafone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3