PZC Vertraging kassen Kanaalzone Terneuzen buigt zich over plan voor kinderboerderij In Hoofdplaat hoor en voel je de stilte Discussie over tarief restwarmte Yara en problemen met grondaankoop Inrichtingen huiverig voor man Mrsa-bacterie in De Honte File bij botsing op A58 Slagwerker wint concours Belfast ■BK&SXEHI Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Neckermann brengt eerste bod uit aan werknemers Gratis inspiratie voor christelijk Nederland! Met verf beklad vrijdag 5 mei 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. MIDDELBURG - Een vijftigjarige inwoner van Vogel waarde is er veel aan gelegen om een tbs-behandeling met voorwaarden te ondergaan. Dat lijkt een groot pro bleem te worden, want de inrichtingen staan niet te sprin gen om de man voor een dergelijke behandeling op te ne men. De Zeeuws-Vlaming heeft zijn hoop gevestigd op de laat ste psychiatrische kliniek, waar hij wellicht kan worden geplaatst. Daarvoor moet er eerst een intakegesprek plaatsvinden. De strafzaak diende gisteren in Middelburg voor de vijfde keer bij de rechtbank, maar moest opnieuw worden aangehouden. Officier van justitie R. Rammeloo toonde begrip voor de problematiek. „Er is geen alternatief meer." Als de inrich ting de verdachte weigert dan hangt hem een tbs met dwangverpleging boven het hoofd. De man zit bijna een jaar in voorarrest voor een poging tot brandstichting, vorig jaar 25 mei, in Middelburg. Ook zou hij twee mensen met een pistool hebben bedreigd. De zaak werd aangehouden tot 3 juli. TERNEUZEN - In streekziekenhuis De Honte in Terneu- zen is bij een patiënte de mrsa-bacterie aangetroffen. De vrouw, die werd behandeld op de afdeling orthopedie, is direct geïsoleerd en ligt nu in een afgeschermde kamer. Ze krijgt antibiotica toegediend. Volgens algemeen-directeur P. Rademacher is de moeilijk te bestrijden bacterie in een vroeg stadium ontdekt en is daardoor de kans op verspreiding klein. Voor alle zekerheid worden alle medepatiënten en zieken huismedewerkers die contact hebben gehad met de vrouw, onderzocht op mogelijke besmetting. Bovendien worden de ruimten en de apparatuur op de afdeling ont smet. Over de herkomst tast Rademacher nog in het duister. „Maar er is in elk geval geen Belgisch ziekenhuis in het spel. Daar is de patiënte niet geweest." OOST-SOUBURG - Een kop-staartbotsing op de A58 bij Oost-Souburg heeft gistermorgen tot vertraging geleid voor automobilisten. Rond kwart voor elf reed een 47-jarige automobilist uit Vlissingen achterop de file die was ontstaan door werk zaamheden. De auto die hij raakte botste op de voorgan ger. Er raakte niemand gewond. Volgens de politie had de man te laat in de gaten dat er een file stond. WILHELMINADORP - Slagwerker Eddy Kaaisteker uit Wilhelminadorp is onlangs bij de Europese kampioen schappen brassband in Belfast kampioen geworden. Hij speelde mee met de winnende Belgische brassband Willebroek, die 191 van de te behalen 200 punten in de wacht sleepte. Eddy Kaaisteker is lid van muziekvereniging Euphonia in Goes, Excelsior in Kloetinge en De Hoop in Stellen dam. (Advertentie) (Advertentie) Zwaar Wethouder A. van Waes (haven zaken) van Terneuzen verwacht niet direct problemen met Yara. „Die uitspraak van de gedepu- van door Raymond de Frel HOOFDPLAAT - Eigenlijk hoeft Jacob Ocké (82) uit Schoondijke het antwoord op de vraag 'waar hij vorig jaar om acht uur was' niet meer te ge ven. Logisch, bij het dorpshuis in Hoofdplaat. En het jaar daar voor was hij er ook, en daarvoor ook, en daarvoor, en... Ocké herdacht gisteravond voor de 61e keer zijn vader, twee jon gere broers en zusje, die op 15 september 1944 het leven lieten. In de maand die volgde - tot de bevrijding door de Canadezen op 14 oktober 1944 - overkwam nog eens achttien andere inwo ners van Hoofdplaat hetzelfde. Zo'n zestig inwoners lieten om acht uur The Last Post en twee minuten stilte tot zich doordrin gen. Net zoals op hetzelfde mo ment op negentien andere plaat sen in Zeeuws-Vlaanderen werd gezwegen en geluisterd. Een paar langsdenderende trac toren doorbraken in Hoofdplaat even de rust, maar Ocké stoorde het in elk geval niet zichtbaar. Misschien omdat hij de stilte niet hoort, maar voelt. Wellicht omdat de stilte diep in hem zit. Burgemeester Jaap Sala van de gemeente Sluis sprak na de twee minuten en het leggen van een bloemstuk ingetogen tot met name de kinderen, in de hoop op die manier de herinne ring aan de oorlog levend te hou den „Ik wil jullie oproepen om af en toe over de Tweede Wereldoor log te praten. Denk bijvoorbeeld eens aan de vraag hoe je zoiets gruwelijks kan voorkomen", zei hij. Iets verderop, in de Paulinapol- der, hadden kinderen ook een speciale rol bij de herdenking. Basisscholieren legden op de plek waar op 9 oktober 1944 de Canadezen voet aan wal zetten bloemen bij het monument'. Het loslaten van een aantal witte duiven symboliseerde de vrij heid. In de polder klonk niet al leen het Wilhelmus, maar ook het Canadese volkslied. door Wout Bareman WESTDORPE - De komst van grootschalige glastuinbouw naar de Kanaalzone loopt zo goed als zeker vertraging op. Kunstmestfabriek Yara in Sluis kil dreigt een hoger tarief te be rekenen voor de levering van CO. en restwarmte dan aanvan kelijk was geraamd. En boven dien verloopt de grondverwer ving trager dan verwacht. Gedeputeerde M. Ie Roy (econo mie) vreest dat er met Yara nog een stevig robbertje moet wor den gevochten. „Ik ben op dit moment over het hele project wat minder positief gestemd dan een tijdje geleden. Als Yara een flinke kostprijs voor met na me de C02-levering doorbere kent aan de tuinders, komt de rentabiliteit van dit hele project echt in gevaar. Over dit aspect zal de komende tijd dan ook nog stevig onderhandeld moeten worden." Ze heeft binnenkort een afspraak met algemeen di recteur M. Vanhijfte van Yara. Met het bedrijf moet ook wor den gepraat over de financie ring van de aanleg van een lei dingstelsel tussen de fabriek en het glastuinbouwgebied. Die zou (tot aan de grens van het be drijfsterrein) bekostigd worden worden door Yara zelf, terwijl het resterende deel zou moeten worden gefinancierd door het havenschap Zeeland Seaports en de betrokken projectontwik kelaar. teerde verrast me. Ik vind het nogal zwaar aangezet. Die leve ring door Yara is niet het groot ste probleem. Daar is wel een op lossing voor te vinden, verwacht ik. Ik maak me meer zorgen over de grondverwerving. Die verloopt veel trager dan ver wacht." Dat geldt voor alle drie de loca ties in het glastuinbouwgebied (Smidsschorrepolder, Koegors- polder en Autrichepolder). Hoe wel de geboden grondprijs met acht euro per vierkante meter (belastingvrij) erg hoog is, bedin gen verschillende grondeigena ren een hogere prijs. Van Waes verwacht niet dat daaraan tege moet kan worden gekomen. „Die acht euro is al heel veel." Ging hij er enkele maanden gele den nog vanuit dat uiterlijk be gin volgend jaar de eerste kas sen in de Smidsschorrepolder zouden verrijzen, nu houdt hij nadrukkelijk een slag om de arm. „Ik hou rekening met minstens een half jaar vertraging, maar het kan net zo gemakkelijk lan ger zijn. Hopelijk komt de zaak nog in een stroomversnelling en verliezen we niet zo veel tijd. Ge beurt het wel, dan loop je de kans dat er glastuinders afha ken. In de glastuinbouw is de si tuatie toch al niet zo rooskleu rig, dus die tuinders zullen risi co's zoveel mogelijk vermijden." Van Waes pleegde gistermiddag overleg met het havenschap over de voortgang van de proce dures voor de bouw van de 'gla zen stad' in de Kanaalzone. De wethouder na afloop: „Alles loopt volgens plan. We verwach ten dat we na de vakantie een ar tikel 19-procedure kunnen be ginnen." In de Paulinapolder legden basisscholieren op de plek waar op 9 oktober 1944 de Canadezen voet aan wal zetten, bloemen bij het monument. foto Wim Kooyman Thuis in... RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 -615151 Tuinset Hamilton/Birmingham Hardhout FSC Tafel 180x90 cm 169.- imihstoël rttéër%^iS vëfstelbaar 59.- Voetenbank Birmingham 12.9* Kussens vanaf 9. door Sheila van Doorsselaer SINT-JANSTEEN - De directie van Neckermann en de FNV heb ben, ook na een tweede overleg ronde, geen akkoord bereikt over het sociaal plan. Wel heeft Neckermann een bod uitge bracht waar de FNV-leden zich woensdag over uitspreken. Neckermann-directeur K. Ga- briëls hoopte gisteren tot een principeakkoord te komen met FNV Bondgenoten. Dat dit niet is gelukt, vindt hij vooral verve lend omdat hierdoor de onzeker heid onder de werknemers lan ger voortduurt. Desondanks zijn Gabriëls en N. Suijker er in een 'constructief' overleg dat ruim zeven uur duurde, niet in geslaagd overeenstemming te be reiken. Er ligt wel een bod op ta fel. Gabriëls wil hierover niet veel kwijt. Hij stelt dat het een financiële aangelegenheid is, doelend op de ontslagvergoe ding. We kunnen helaas niet meer uitgeven dan we hebben." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het Terneuzen- se college van burgemeester en wethouders buigt zich over een oplossing om de kinderboerderij in Terneuzen uit de financiële zorgen te halen.. Of dat daadwer kelijk in een structurele extra bijdrage resulteert, is volgens wethouder C. Liefting van de ge- (Advertentie) BIJ AANKOOP VAN EEN WILLEKEURIGE TUINSET meente Terneuzen nog allesbe halve zeker. De kinderboerderij in Terneu zen wordt door de Stichting Tra gel gebruikt als dagbesteding voor verstandelijk gehandicapte mensen. De exploitatie van de vestiging is ondergebracht in een aparte stichting, de Stich ting Kinderboerderij. Die club komt jaarlijks zo'n dertigdui zend euro tekort voor het reilen en zeilen van de Tragelboerderij in Terneuzen. De Stichting Kinderboerderij probeert met een actieplan geld binnen te halen. In Terneuzen leidden de verontrustende be richten al tot verschillende inza- melacties. Daarnaast is de hoop gevestigd op de gemeente Ter neuzen. „Oorspronkelijk is de kinderboerderij gebouwd voor de hele bevolking van de ge meente Terneuzen. In 2002 heb ben we een overeenkomst geslo ten met de Stichting Tragel om er allebei winst uit te halen: zij hadden een dagbesteding en te gelijkertijd was de boerderij met name in het weekend langer open. Door tegenvallende in komsten kunnen ze de huidige openingstijden niet meer garan deren", zegt Liefting. Hoofdreden En dat was nu net een hoofdre den voor Terneuzen om met Tra gel in zee te gaan. Terneuzen spekt Tragel jaarlijks met 41.000 euro, waarvan zesdui zend euro naar de Stichting Kin derboerderij wordt overge maakt. Dat is voor de exploita tie dus niet voldoende, maar het is volgens Liefting nog maar de vraag of Terneuzen met extra geld over de brug komt. (Advertentie) CC is een nieuwe tweewekelijkse uitgave voor christelijk Nederland. Kijk voor meer informatie op www.eo.nl/cc. CC VERBINDT. „Het kan natuurlijk niet zo zijn dat wij feitelijk meer moeten bij leggen voor de dagbesteding, omdat Tragel dat niet kan. Het gaat ons vooral om de openings tijden in het weekend. Daarom moeten we de zaak misschien wel heel anders benaderen, bij voorbeeld door de weekend functie te scheiden van de doordeweekse dagbestedings activiteiten. Zo draait Tragel nu met vaste, dure krachten weekenddiensten, terwijl er dan geen verstandelijk gehandicap ten aanwezig zijn. Dat is natuur lijk heel wat anders dan iemand die in het weekend toezicht houdt op kinderen die de herten willen voeren." Het college buigt zich dinsdag over een ambtelijk advies, maar Liefting weet niet of het college daarna meteen een standpunt kan innemen. „Zeker is wel dat we moeten voorkomen dat de kinderboerderij niet meer voor de inwoners toegankelijk is. Als het alleen nog maar als dagbe steding dienst doet, schiet het oorspronkelijke plan zijn doel voorbij", aldus Liefting. OOST-SOUBURG - De eige naar van een geparkeerde auto in de Esdoornstraat in Oost-Sou burg merkte gisterochtend dat zijn voertuig met verf was be klad. De schade is onbekend. www.pzcadverteren.nl ioZeeiW5 het alfabet van Zeeland WGGGNeR dagbladen zeeuwse almanak Houdbaar De laatste tijd maken politici zich druk over het afschaffen van allerlei regels en voor schriften die we bij nader in zien toch niet zo nodig blij ken te hebben. Dat zette ons 07ilangs aan het denken bij het bestuderen van een fles bronwater. In die fles zat water dat er miljoenen jaren over had ge daan om in de bron door te dringen. Dat is regen die miljoenen ja ren geleden is gevallen, zich door allerlei kalk- en lavage steenten in de aarde heeft ge werkt en uiteindelijk in het flesje terecht is gekomen. Waarom zou iemand daar dan opzetten: uiterste houdbaar heidsdatum 2007?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39