Plan hart Kwadendamme stokt PZC Het gaat allemaal om die medaille iPZC 'ML' Gemeente Goes maakt ruimte op begraafplaats Evacuatie na gaslek ,13 Mozart Yerseke brengt serenade voor moederdag Ontwikkeling nieuw dorpscentrum valt stil V erkoopmiddag in Oosterland v- ym Auto gestolen bij inbraak Slagwerker wint concours Belfast Vrouw gewond bij brand Celstraf geëist voor handel in xtc File bij botsing op A58 vrijdag 5 mei 2006 ^Joor Harmen van der Werf YERSEKE - Muziekvereniging Mozart uit Yerseke herstelt een oude traditie in ere: op verzoek een serenade brengen aan een persoon of bedrijf. Volgende week vrijdagavond is het zo ver, ter gelegenheid van moederdag zijn de muzikanten van Mozart te boeken a 25 euro per optreden. „Geen geld", zo vindt Coby Dorleijn, bij wie de liefhebbers een aubade kunnen reserveren. Toch loopt het nog niet storm met het aantal aan meldingen. Dorleijn: „Twee hebben we er tot nu toe. Dat zijn er natuurlijk nog niet veel, maar we gaan zeker. Als we iets beloven, moeten we het ook doen." Tussen zeven en negen uur vol gende week vrijdagavond gaat het gebeuren. Om de twee 'ge lukkige' moeders te kunnen ver blijden, moet Mozart heel Yerse ke doorlopen, zo verspreid zijn de twee adressen over het dorp. De fanfare van Mozart brengt een mars ten gehore en ook de slagwerkgroep speelt een num mer. „Ze krijgen dus wel waar voor hun geld", promoot Dor leijn de actie. Moederdag is volgende week zondag, twee dagen na de sere nades dus. Mozart speelt dan geen muziek op straat, omdat dit niet in goede aarde zou val len in het gedeeltelijk streng christelijke Yerseke. Op zater dag had nog gekund, maar dan houdt de Zeeuwse muziekschool net een activiteit waaraan een aantal muzikanten van Mozart meewerkt. n de i hel door Harmen van der Werf KWADENDAMME - De ontwik- keling van een nieuw centrum Kwadendamme stokt. Het is 'oningcorporatie R&B Wonen liet gelukt met garagist P. Bek jeen akkoord te sluiten over de koop van één van zijn panden in hartje Kwadendamme. Op de plek van het begin 1999 afgebrande café De Kroon is ;&B Wonen volop bezig met de [bouw van tien seniorenapparte- lenten. Dit project op de hoek van de Johan Friso*- en de A. de Koningstraat had het begin moe ten zijn van een verdere vemieu- Iwing van het centrum van Kwa dendamme. R&B Wonen heeft ;egenover het voormalige café De Kroon ook al grond in bezit aan de A. de Koningstraat waar tot 1980 een slagerij is geweest. ZDat pand is afgebroken in af- wachting van nieuwbouw op de 5 S hele hoek van de A. de Koning- straat en de Witte Dam. o C. Verbeek zit daar met zijn su- permarkt en erachter heeft gara- l'| gehouder P. Bek zijn showroom. j R&B Wonen wil graag de win s'kei én showroom kopen, maar - [voorlopig gaat dit niet door, agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mïeke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl laat directeur C. Krijger weten. „We zijn er niet uitgekomen met de garagehouder." Bek bevestigt dat. „Het staat even op een laag pitje." Het is volgens hem niet gelukt om met R&B Wonen tot overeenstem ming te komen, omdat de corpo ratie alleen de showroom wilde hebben en niet zijn werkplaats met woning. „Voor mij was het daarom niet zo interessant", al dus Bek die ook liever in Kwa dendamme blijft. „Ik heb hier mijn kennissen en klanten. En waar moet ik anders heen hier in de buurt? Stel naar Goes, dan ben ik stukken duurder uit." Winkelier Verbeek vindt het jammer dat er voorlopig niks van nieuwbouw lijkt te komen. „Ik wil graag met R&B Wonen in zee om een leuke tent neer te zetten." Zoals ook in Hans weert is de corporatie van plan de win kel tegen een schappelijke prijs te verhuren. R&B Wonen wil zo bijdragen aan de leefbaarheid van kleine dorpskernen. Op de hoek A. de Koningstraat-Witte Dam dacht de woningcorporatie verder aan de bouw van (goedko pere) starterskoophuizen. Helemaal afgeblazen is het pro ject nog niet. R&B Wonen-direc teur Krijger meldt uitnodigend STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - De Boulevard. 13.00-20.00 uur: Braderie; COC-café De Soos, 22.00 uur: Vrijdagavondcafé; KWADENDAMME - De Burcht, 20.00 uur: Vertoning nieuwe dorpsfilm; LEWEDORP - Café Pension De Goede Verwachting, 18.30 uur: Avondruilbeurs van oa munten, oude ansichten, postze gels; 1 OOSTERLAND - De afdeling Zorg en Welzijn (voorheen Wel fare) van het Rode Kruis afde ling Duyvelant houdt woensdag 10 mei een verkoopmiddag in de gemeenschapsruimte van senio renwooncomplex De Saele in Oosterland. Tijdens de verkoopmiddag wor den sokken, truien, zakdoeken en kinderkleding te koop aange boden. Verder kunnen bezoekers het raadspelletje van 'Beertje Pad- dington' spelen. Ook staat er voor de liefhebbers een sjoelbak gereed en is er in De Saele een koffiehoek ingericht waar onder meer zelfgebakken cake ver krijgbaar is. De verkoopmiddag begint om 14.00 uur. =.-■=, -,g Marian de Fouw (rechts) en Ineke Siereveld met hun lintjes. door Willem van Dam GOES - Zeeland gaat weer massaal aan de wandel. Op vele tientallen plaatsen in de provincie wordt binnenkort weer een avondvierdaagse gehouden. De har monie, de blarenprikkers, de stempe laars - ze verkeren allemaal in staat van paraatheid. Duizenden wandelaax-s doen er aan mee. De een beschouwt de avondvier daagse als een welkom warmlopertje voor het grotere werk: de Vierdaagse van Nijmegen. De ander ziet het als een leuk uitje: gewoon gezellig met buren, kennissen en kinderen een kuiertje ma ken. Ineke Siereveld-de Regt (60 jaar, Co- lijnsplaat) verheugt zich er zeer op. Ze heeft voor de zekerheid nog even al haar speldjes, medailles en vaantjes ge teld en jawel hoor, zij doet dit jaar voor de vijfentwintigste maal mee. De eerste tocht liep ze toen haar kinderen nog klein waren. Nu gaat ze samen op pad met haar kleinkinderen. Elk jaar weer, zegt Ineke Siereveld, kijkt ze er naar uit, naar die avondvier daagse. Voor zover ze zich kan herinne ren, heeft ze nog nooit een keer overge slagen. Het gaat haar niet zozeer om de prestatie. „Ik loop altijd de vijf kilome ter en dat is eigenlijk een makkie." Voor Ineke Siereveld is het vooral de ge zelligheid die telt. „Je bent 'ns met de hele groep bij elkaar en op de slotavond de muziek en de bloemen - dat is alle maal hartstikke leuk." Voorbereidin gen? Ben je mal, zegt ze. Gewoon de voe ten even in de babypoeder ('Dat is goed tegen de blaren') zetten, de gymschoe nen aan en wandelen maar. Verboden Het fenomeen avondvierdaagse vindt zijn oorsprong in de eerste jaren van de vorige eeuw, toen de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding (NLBO) begon met het organiseren van 'wandel marsen'. In de Tweede Wereldoorlog wei-den die door de Duitsers verboden; de bezetter bezag ze als een ongewenste vorm van samenscholing. Onder het motto: 'Als we dan niet overdag mogen wandelen, doen we het 's avonds wel' trokken verstokte wandelaars de stoute schoenen toch weer aan en zo ontstond wat nu nog steeds de avondvierdaagse heet en jaarlijks meer dan tweehonderd duizend deelnemers trekt. „Het gaat allemaal om die medaille op de laatste avond. Als je al die glunderen de kindergezichtjes ziet, apetrots met hun bloemetje en hun medaille, dat is fantastisch. Daar doe je het eigenlijk voor", zegt Marian de Fouw, secretaris/penningmeester van het wan delcomité Colijnsplaat. Met een deelnemersaantal dat elk jaar zo rond de honderd schommelt, behoort de avondvierdaagse van Colijnsplaat tot de kleinste in Zeeland. De vijf-kilo- meterafstand is er veruit favoriet. „We hebben hier een jaar of wat geleden wel een vijftien kilometer gehad, maar daar was veel te weinig animo voor. En om voor twee of drie man iedere avond een route van vijftien kilometer uit te zet ten, dat loont nauwelijks de moeite." Het wandelpeloton telt vooral veel jon ge kinderen met hun ouders en grootou ders. Marian de Fouw: „Het is opval- foto Willem Mieras lend; vrijwel alle kinderen die op de ba sisschool zitten, doen mee. Maar zodra ze van de basisschool af zijn, is het net of er plotseling een taboe komt, dan zie je ze niet meer terug, voelen ze zich ken nelijk te groot." Natte voeten Marian de Fouw is al meer dan twintig jaar betrokken bij de organisatie van de avondvierdaagse in Colijnsplaat. Het is voor een groot deel routine geworden, zegt ze. „Maar we proberen elk jaar toch een beetje variatie in de route aan te brengen. We hebben wel eens klach ten gekregen: 'Het is altijd de Molen weg, het is altijd de Noord Langeweg, het is altijd de Colijnsplaatseweg.' En dat is waar, die zitten er altijd in. Maar de mogelijkheden in Colijnsplaat zijn nu eenmaal beperkt; naar het noorden kun je niet, dan krijg je natte voeten, want sta je in de Oosterschelde." Avondvierdaagse Colijnsplaat: 15 tot met 19 mei (inclusief inhaalavond); start 18.30 uur in dorpshuis De Brug afstanden 5 en 10 kilometer. Avondvierdaagse Ovezande: 15 tot en met 19 mei; start tussen 18.00 en 19.00 uur in dorpshuis Trefpunt; afstanden 5, 10 en 15 kilometer. door Frank Balkenende YERSEKE - Een gaslek aan de Vierstraat in Yerseke heeft giste ren geleid tot de evacuatie van de bewoner van een nabijgele gen woning. Medewerkers van energiebedrijf Delta wisten het lek binnen een uur provisorisch te dichten. Momenteel wordt een leiding ge trokken aan de Vierstraat. Een kraanmachinist raakte gisteren net voor het middaguur de gas buis. Uit het zeven centimeter grote gat ontsnapte gas, precies voor de deur van A. Stroosnijder. Om dat de wind het aardgas rich ting zijn huis blies, sommeerden hulpdiensten hem met het oog op explosiegevaar direct zijn wo ning te verlaten. „Een tegelzetter die bij mij aan het werk is en de ramen had opengezet, rook al een gaslucht. Dat ik direct mijn huis moest verlaten, had ik niet verwacht. Ik wilde met een vriend een stuk gaan fietsen, maar mocht me niet meer omkleden. Ik moest meteen mijn huis uit." Stroosnij der had wel zijn lunch meege- grist, zodat hij in elk geval de maag kon vullen. De politie zette de Vierstraat af om toeschouwers op veilige af stand te houden en medewer kers van Delta de ruimte te ge ven het lek te dichten. Dat lukte vrij snel. Metingen De groep Yerseke van de brand weer Reimerswaal verrichtte me tingen in de omgeving, om na te gaan of en hoeveel gas er moge lijk via het riool was verspreid. Dat bleek uiteindelijk mee te vallen, zodat de afzetting in het begin van de middag kon wor den opgeheven en Stroosnijder weer zijn huis in kon. richting Bek: „De deur is altijd open." Winkelier Verbeek denkt dat het ook mogelijk is een goe de winkel te realiseren op de plek van de voormalige slagerij. „Je hebt er een mooie vierkante ruimte, maar zo'n project moet ook financieel haalbaar zijn en daar ga ik niet over." YERSEKE - Bij een inbraak in een woning aan de Dam straat in Yerseke is in de nacht van woensdag op donder dag een auto gestolen. De daders forceerden tussen kwart voor één 's nachts en acht uur 's ochtends een raam en sta len uit het huis een gsm, fotoapparatuur en een handtas. Verder namen zij een zwarte Mercedes mee. WILHELMINADORP - Slagwerker Eddy Kaaisteker uit Wilhelminadorp is onlangs bij de Europese kampioen schappen brassband in Belfast kampioen geworden. Hij speelde mee met de winnende Belgische brassband Wille broek die 191 van de te behalen 200 punten in de wacht sleepte. Eddy Kaaisteker is lid van muziekvereniging Euphonia in Goes, Excelsior uit Kloetinge en De Hoop in Stellendam. NOORDWELLE - Een binnenbrand heeft een woning aan de stoofweg in Noordwelle gedeeltelijk verwoest. De bewoonster van het pand heeft veel rook binnengekregen is naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Haar drie hon den hebben de brand niet overleefd. De brand in de woning is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in een laptop, maar dat wordt nog nader on derzocht. Volgens de officier van dienst van de brand weer, J. Juffermans, is de benedenverdieping van de wo ning uitgebrand, maar staat het pand verder nog over eind. De brand is bestreden door het korps van Renesse. MIDDELBURG - Tegen een 24-jarige inwoner van Burgh-Haamstede is gisteren bij de rechtbank in Middel burg voor handel in xtc-pillen dertig maanden gevange nisstraf, waarvan tien maanden voorwaardelijk, geëist. Officier van justitie H. Benaissa vond bewezen dat ver dachte de laatste drie jaar de synthetische drugs had ver kocht. „Hij heeft niet geschroomd om de pillen aan min derjarigen te verkopen", zei ze. De politie hield de man op 1 februari dit jaar in Goes aan met 412 xtc-pillen. Volgens de verdachte waren de pillen voor eigen gebruik. Maar hij voegde eraan toe ze ook aan vrienden en als par tydrug op feesten te hebben verkocht. Raadsman P. de Jonge vond dat er enkele kanttekeningen bij de handel van zijn cliënt moesten worden.geplaatst. „Het is uit de hand gelopen. Hij kon de verleiding niet weerstaan, maar hij heeft de pillen flink onder de straat waarde aan zijn vrienden verkocht. Hij ziet nu de gevol gen van zijn levensstijl in." De rechtbank doet 17 mei uit spraak. OOST-SOUBLTRG - Een kop-staartbotsing op de A58 bij Oost-Souburg heeft gisterochtend tot vertraging geleid voor automobilisten. Rond kwart voor elf reed een 47-jari- ge automobilist uit Vlissingen achterop de file die was ontstaan door de werkzaamheden. De auto die hij raakte botste op de voorganger. Er raakte niemand gewond. Vol gens de politie had de man te laat in de gaten dat er een file stond. door Frank Balkenende 's-H. HENDRIKSKINDEREN - De gemeente Goes gaat 108 gra ven ruimen op de algemene be graafplaats in 's-Heer Hendriks kinderen. De begraafplaats is bijna vol en rondom zijn er geen uitbrei dingsmogelijkheden. In 1998 zijn voor het laatst graven ge ruimd in 's-Heer Hendrikskin deren. De gemeente ging er toen vanuit dat er voor minimaal tien jaar nog voldoende ruimte zou zijn. De praktijk is anders. De gemeente kan nu tien graven niet uitgeven, omdat er geen plaats. Daarom is besloten 108 graven (de nummers 1 tot 108) te verwij deren. Het gaat om graven uit de periode 1921 tot februari 1971, die destijds voor een perio de van tien jaar zijn uitgegeven. Tegenwoordig is dat vijftien jaar. De gemeente moet minimaal een jaar van tevoren aankondigen dat ze graven ruimt. Ze is wette lijk verplicht de directe nabe staanden daarvan in kennis tt stellen, maar van een groot aan tal graven kunnen die niet wor den getraceerd. Na ruiming is weer plaats voor 80 tot 85 graven, waarmee het dorp vijftien jaar toe moet kun nen. Het is bedoeling de begraaf plaats opnieuw in te delen, zo dat er meer plaats is voor paden tussen de graven. De grafruimin gen en herinrichting inclusief drainage kosten 16.000 euro. Afweging Aanleg van een nieuwe begraaf plaats vindt het college van bur gemeester en wethouders te duur. Daarbij is de afweging ge maakt dat de begraafplaats in Goes voorjaar 2007 wordt uitge breid, waardoor daar voor der tig jaar weer ruimte is. Gelet op de geringe afstand tussen 's-Heer Hendrikskinderen en Goes lijkt het het college niet zinvol te investeren in een nieu we begraafplaats in het dorp. In woners kunnen tenslotte ook in Goes worden begraven. Medewerkers van Delta dichten het lek onder toeziend oog van de groep Yerseke van de brandweer Rei merswaal. foto Willem Mieras (Advertentie) Noordweg 125, Serooskerke Walcheren, 0118-593030, www.keesdenherder.nl Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.00 - 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31