PZC Goese Polder krijgt buurtpleinen Wèrkplèkke in Kapelle open Trein sleurt bestelbus mee Schouwen doet proef met welstandsvrij bouwen Gemeente schept grote speelpleinen en ruimt tien oude veldjes op rr Gratis inspiratie voor KnwJ christelijk Nederland! ySaSri Bromfietser raakt gewond bij ongeval Even aandacht voor de slachtoffers van oorlogen Hypotheken Jjgi Verzekeringen Pensioenen JHSifr Loods fruittteler toch toegestaan Mrsa-bacterie in De Honte Weg vrij voor uitbreiding hotel zeeuwse almanak Houdbaar )0 Redactie: 0113-315649 *0 www.pzc.nl e-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 5 mei 2006 editie Bevelanden-Tholen CC is een nieuwe tweewekelijkse uitgave trV^l voor christelijk Nederland. Kijk voor meer informatie op www.eo.nl/cc. CC VERBINDT. 's HEERENHOEK - De felle, klimmende zon in het oosten is er waarschijnlijk de oorzaak van dat een 62-jarige automobilist uit de gemeente Borsele gisterochtend op de spoorovergang aan de Molendijk in 's Heerenhoek een goederentrein niet zag aankomen. Zijn bestelbusje werd gegrepen door de naderen de locomotief en een eindje meegesleurd door de berm. De gevolgen van het ongeluk vielen mee. Voor dat de hulpdiensten waren gearriveerd, was de man al uit zijn auto geklommen. Voor de zekerheid nam de ambulance hem mee naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Hoewel de auto op het oog niet zo zwaar beschadigd leek, moet die toch als vernield worden beschouwd. De goederentrein kon na inspec tie de weg naar het Sloegebied vervolgen. foto Willem Mieras door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes ruimt tien van de 44 speelplein tjes in de Goese Polder op, maar schept wel op vijf plaatsen nieu we buurtpleinen. Dat zijn grote speelplaatsen met een spelaan- bod voor jeugd in alle leeftijds- i categorieën. Naar verwachting j heeft de jeugd daar meer aan dan aan allerlei kleine veldjes met een zandbak, wipkip en schommel. De gemeente heeft de speelvoor- zieningen in de Goese Polder, j een zevenduizend zielen tellen de wijk aan de noordkant van Goes, door een ontwerpbureau laten onderzoeken. Er is geke ken naar veiligheid, de vormge- 8 ving, speelfuncties, doelgroe- pen, technische kwaliteit en de ondergrond. Conclusies zijn dat er te veel speelplaatsen zijn, die te verspreid over de wijk liggen, dat een aantal van deze speel- veldjes amper wordt gebruikt, er soms gedateerde speelattribu- J ten staan en er te weinig wordt g geboden voor de oudere jeugd. Daarnaast is het volgens de richtlijnen noodzakelijk de on- I dergrond van de meeste speel veldjes te verbeteren. Dat komt de veiligheid ten goede. Het college van burgemeester en wethouders wil af van de ver- I snippering en heeft besloten j tien veldjes te schrappen. Er blij- j ven er dan nog 34 over, die deels |i kunnen worden omgevormd tot ontmoetingsplekken. Daar is nu gebrek aan. Speerpunt is de aanleg van ~j: buurtpleinen, waarvan de in- richting nog niet vaststaat, om- dat jongeren de kans krijgen er I over mee te praten. Deze speel pleinen komen aan de Schuman- laan, Trumanstede, Wilson- straat/Oude Zeedijk, Kuyper- laan/Cort van der Lindenstraat en Adenauerstede. Mogelijk komt er nog een zesde buurt- plein bij. Ook bij de te bouwen brede school in De Spinne is een royale speelvoorziening ge pland. Er moet echter nog wor den bepaald of dat plein puur voor de school is of dat ook de wijk er gebruik van mag maken. Doel is wel de omgeving van zo'n plein uit te buiten. In de Goese Polder liggen daar aardi ge kansen, want de wijk is groen en waterrijk. Te denken valt bijvoorbeeld aan een vlot dat je naar de overkant van een waterpartij kan trek ken. Een dergelijk vlot ligt ook al jaren in het Hollandsche Hoe- vegebied en is altijd een mag neet voor kinderen. Speelbosje Een andere mogelijkheid is een speelbosje waar kinderen kun nen klauteren of een hut kun nen bouwen. De gemeente zal wel opletten of er voldoende sociale controle mogeÜjk is en o.f de boel veilig genoeg is. Met de totale operatie is 373.000 euro gemoeid. Dat geld gaat vooral zitten in de buurtpleinen en het verbeteren van de ondergrond. Het ophef fen van nauwelijks gebruikte speelveldjes hoeft niet veel te kosten. De speelveldjes die verdwijnen, bevinden zich aan de Schuman- stede (krijgt een buurtplein te rug), Simone Veil hof, Attleeste- de, Adenauerstede (krijgt een buurtplein), Spinne-Marshall- straat, Rooseveltlaan, De Gaspa- ristraat, Eisenhowerstraat en Trumanstede (wordt buurt plein), Donkerstraat, Kuyper- laan-C. van der Lindenstraat (wordt buurtplein), Van Hall straat en Thorbeckelaan. WILLEKEURIGE (Advertentie) TUINSET bruikbare voorstellen tot min der regels en meer service. De PvdA'er ziet er tevens het be wijs in dat de burgers vaak wel- YERSEKE - Een zeventienjari ge bromfietser uit Yerseke is gis termiddag gewondgeraakt bij een ongeval in de Dahliastraat in zijn woonplaats. De jongen reed rond half zes in de richting van de Margriet straat waar juist een auto reed. Die werd bestuurd door een 28-jarige plaatsgenoot. Beide be stuurders remden op tijd, maar doordat er wat zand op de rij baan lag ging de bromfietser on deruit. Tijdens de val schoof de jongen tegen de voorzijde van de personenauto aan. Daarbij liep hij letsel op aan zijn bek ken. De jongen is, vermoedelijk met een bekkenfractuur, naar het ziekenhuis gebracht. 's HEER ARENDSKERKE - De vierde mei, acht uur 's avonds. Het is de perfecte tijd om in stilte de slachtoffers van oorlogsgeweld te herdenken. Op geen andere tijd is de stilte zo hoorbaar als in het voorjaar. Als de klokken in de toren zwijgen en alleen de vogels, schepsels die geen weet hebben van de gewelddadige mensengeschiedenis, voortdoen in de hoge bomen. Overal op de Bevelanden en Tholen - op de foto in 's Heer Arendskerke - werden de doden tijdens plechtige bijeenkomsten herdacht. Bij monumenten in de dorpen met de namen van mensen die ver weg of dichtbij het slachtoffer werden van oorlogsgeweld. Ouderen en jongeren legden kransen, meestal geholpen door schoolkinderen, die plechtig bloemen aandroegen. Bestuurders hiel den toespraken en legden er, zonder uitzondering, de nadruk op dat het geweld nog niet is opgehouden. Elke dag nog worden mensen - burgers, militairen, mannen, vrou wen en kinderen - slachtoffer van de politieke ambities van enkelingen. De sprekers vroegen de deelnemers aan de plechtigheden toch vooral ook aan hen te denken als we vandaag onze vrijheid vieren. foto Willem Mieras (Advertentie) door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil in na volging van enkele andere Zeeuwse gemeenten bij de op stelling van enkele nieuwe be stemmingsplannen een proef ne men met welstandsvrij bouwen. Dat voornemen is een direct re sultaat van de ideeën die door burgers zijn ingediend in het ka der van vermindering van de re gelgeving. PvdA'er H. Winfield, samen met voormalig CD A-raadslid C. Boogerd initia tiefnemer van deze oproep aan de bevolking, is zeer te spreken over de respons daarop. Al moet hij erkennen dat ongeveer de helft van de aangedragen sugges ties de regelgeving van rijksover heid en provincie betreft. Winfield koestert echter de kome suggesties hebben en vindt dat daarvoor een perma nente ideeënbus gecreëerd moet worden. GroenLinks is het daar niet mee eens. „We hebben meld punten genoeg waar inwoners hun voorstellen kwijt kunnen", zegt fractiewoordvoerster P. de Gijt. E. van den Bos (SGP) juicht het vooral toe dat het col lege het voorstel wil overnemen binnen de welstandscommissie een plaats in te ruimen voor een deskundig burgerlid naast de le den die daar uit hoofde van hun beroep zitting in hebben. Frustratie J. van Felius (Alert!) leest in de voorstellen van burgers ook en kele hartenkreten over lange procedures en dergelijke. Op merkingen die de ambtelijke or ganisatie volgens hem ter harte moet nemen. Ook pleit hij voor een duidelijke toelichting waar om binnen de bestaande regelge ving sommige voorstellen tot vereenvoudiging wel en andere weer niet gehonoreerd kunnen worden. „Dat voorkomt frustra- tiè", volgens de fractievoorzit ter van Alert! Thuis m.... RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 DEN HAAG - De gemeente Borsele heeft terecht een ille gaal gebouwde opslagloods van fruitkwekerij De Winter aan de Herverkavelingsweg in Baarland met een bouwver gunning en vrijstelling gelegaliseerd. Dat heeft de Raad van State in een uitspraak bepaald. Baarlander P. van Wijngaarden vindt het onbegrijpelijk dat de gemeente de loods, die de tuinder illegaal heeft ge bruikt als pension voor buitenlandse seizoenarbeiders, alsnog toestaat. Van Wijngaarden had zijn laatste hoop op de Raad van State gesteld. Die stelt evenwel vast dat de gemeente een bouwvergunning voor de loods mocht verlenen. De bouwvergunning en vrijstelling staat overigens niet toe dat de loods wordt gebruikt als pension. De gemeente heeft eerder laten weten het gebruik van de loods als pen sion niet toe te staan. TERNEUZEN - In streekziekenhuis De Honte in Terneu- zen is bij een patiënte de mrsa-bacterie aangetroffen. De vrouw, die werd behandeld op de afdeling orthopedie, is direct geïsoleerd en ligt nu in een afgeschermde kamer. Ze krijgt antibiotica toegediend. Volgens algemeen direc teur P. Rademacher is de moeilijk te bestrijden bacterie in een vroeg stadium ontdekt en is daardoor de kans op verspreiding klein. Voor alle zekerheid worden alle medepatiënten en zieken huismedewerkers die contact hebben gehad met de vrouw, onderzocht op mogelijke besmetting. Bovendien worden de ruimten en de apparatuur op de afdeling ont smet. Over de herkomst tast Rademacher nog in het duister. „Maar er is in elk geval geen Belgisch ziekenhuis in het spel. Daar is de patiënte niet geweest." GOES - Hotel Goes Van der Valk kan uitbreiden. Het Goe se college van burgemeester en wethouders heeft het bouwplan deze week goedgekeurd. Het hotel wil de capa citeit vergroten van 120 naar 160 kamers. Het aantal ver gaderzalen groeit van zeven naar twintig. Van der Valk is al sinds 2001 bezig met de uitbreiding. Het eerste ingediende plan behelsde een toren van acht verdiepingen met vijftig hotelkamers. De gemeente be perkte de hoogte echter op drie bouwlagen. Ook is langdu rig gesteggeld over de noodzaak van de bouw van een par keerkelder, die de gemeente als voorwaarde stelde. Na veel vijven en zessen stemde de gemeente in met boven gronds parkeren, vooral omdat de kelder technisch inge wikkeld en financieel een te zware investering was. Wel moet het hotel een aarden wal aanleggen om het blik aan het zicht te onttrekken. door Mieke van der Jaqt KAPELLE - Een ultramoderne werkplaats waar niettemin ouderwetse kwaliteit wordt af geleverd. Dat is de nieuwe Wèrk plèkke van Eleos in Kapelle op het eerste gezicht. Dat het een centrum voor dagbe steding en arbeidsrehabilitatie is voor mensen met psychosocia le en psychiatrische problemen, kun je er vanzelfsprekend niet aan afzien. Wél dat het gebouw aan de Stationssingel fonkel nieuw is en dat iedereen zijn best heeft gedaan het doelmatig en toch gezellig in te richten. De Wèrkplèkke is een uitgebrei de voortzetting van het dagbe stedingscentrum dat was inge kwartierd in de Toevlucht in Ka pelle, de woonvorm voor men sen met psychiatrische proble men. Beide voorzieningen vallen on der de organisatie Eleos, de stichting voor gereformeerde geestelijke gezondheidszorg. Nu het dagbestedingscentrum in een groot gebouw zit, met rui me afdelingen voor alle activitei ten, is het niet meer exclusief voor mensen uit de woonvorm. Deelnemers kunnen overal van daan komen, als ze maar de bij belse normen onderschrijven die Eleos onderscheiden van an dere organisaties. Eigenwaarde Het werk in de nieuwe werk plaats is niet uitsluitend gericht op dooi'stroming naar een be taalde baan, hoewel dat natuur lijk een belangrijk streven blijft. Maar vooral het herwinnen van zelfrespect en het gevoel voor ei genwaarde is een doelstelling. Veel te vaak nog ondervinden mensen met psychiatrische pro blemen een discriminerende be jegening, die hen niet bepaald helpt om er met goede moed eens flink tegenaan te gaan. Bij de Wèrkplèkke vinden mo menteel vijftig deelnemers een zinvolle dagbesteding in bloem schikken, houtbewerking, kopi eerservice, creatief handwerk, catering, tuinaanleg en onder houd, in een boekwinkeltje en in een winkeltje waarin de pro ducten worden verkocht. Dat is alle weekdagen geopend, behal ve op vrijdagmiddag. "Wdlky" collectie van Zeeland van de reepe De laatste tijd maken politici zich druk over het afschaffen van allerlei regels en voor schriften die we bij nader in zien toch niet zo nodig blij ken te hebben. Dat bracht ons onlangs aan het denken bij het bestuderen van een fles bronwater. In die fles zat water dat er miljoe nen jaren over had gedaan om m de bron door te drin gen. Dat is regen die miljoenen ja ren geleden is gevallen, zich door allerlei kalk- en lava gesteenten in de aarde heeft gewerkt en uiteindelijk in het flesje terecht is gekomen. Waarom zou iemand daar dan opzetten: uiterste houdbaar heidsdatum 2007?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29