Eerst kijken, dan schrijven Veiügheidstraining op slipbaan PZC PZC MEI 2006 vrijdag 5 mei 2006 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Statioiispark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-maü:Lezersredacteur@pzc.nl Het onim waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: ioww.pzc.nl. De krant kan voor vele doelein den worden gebruikt. Vleiend voor de journalistiek was het toen Bolkestein eens aanduidde welke overeenkomst er bestaat tussen tussen een vlieg en een politicus: je kunt ze allebei met een krant doodslaan. Bolkestein overdrijft wel vaker. Nederig Nederigheid valt te putten uit de wijsheid dat in de krant van vandaag morgen vis wordt ver pakt. Ook nederig worden wij ter redactie van briefjes als van Edwin Lippmann uit Terneu- zen, die meldt dat hij als vutter graag het brein mag pijnigen door journalistieke brouwsels kritisch te beschouwen. Waarbij Lippmann citaten geeft uit randstukjes van de sportpagi na van de PZC van 2 mei. -Blom strandt bij aanvangshoog- te:.. „Ik zoek na maanden blessu releed succeservaringen. Daar om wilde ik goed prestateren bij mijn rentree..." -Alberda wil een coach bij eer ste training Oranje„Het is mijn doel om daar een bondscoach te presteren en de rest van de tech nische staf." Lippmann: „Zo, het brein is weer scherp, en tot later." Hij heeft gelijk: wij kunnen af en toe wel iets verbeteren aan onze presentatie. Daarvoor zul len betere prestaties moeten worden geleverd. door A.J. Snel Er zijn nogal wat mensen die te mak kelijk hun impulsen volgen en nieu we apparatuur in gebruik nemen, zon der eerst de gebruiksaanwijzing te le zen. Die groep begrijp ik heel goed; ik ben behept met hetzelfde ongeduld. En dus begrijp ik ook dat niet alle lezers die een brief aanbieden voor de rubriek Lezers Schrijven zich aan de spelregels houden. Die staan wel boven de ru briek, maar ze worden niet door ieder een gelezen. Om het ongerief dat daardoor ontstaat wat in te dammen, nog maar eens wat uitleg. Lezers Schrijven is bedoeld om lezers de gelegenheid te geven hun kant tekeningen te maken bij berichten, arti kelen en commentaren die, niet langer dan zeven dagen geleden, in de Provin ciale Zeeuwse Courant zijn verschenen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet ge plaatst en bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De brieven moe ten worden ondertekend met naam en volledig adres. Afweging Die regels zijn vele jaren geleden opge steld en dat is niet op een achternamid dag gedaan. Aan elke regel ligt een gron dige afweging ten grondslag. De voorwaarde dat brieven een reactie bevatten op een stuk dat in deze krant is verschenen, heeft niet, zoals wel wordt verondersteld, te maken met te genzin tegen andere, concurrerende me dia. Zij stoelt op de overweging dat de brieven herkenbaar moeten zijn voor de dagelijkse lezer van de krant. Die zal lang niet altijd kennis genomen hebben van berichtgeving uit andere media. Om de rubriek voor een brede lezers kring van deze krant toegankelijk te la ten zijn, moet het verband tussen be richtgeving en reacties zichtbaar zijn. Om dezelfde reden wordt een reactie tijd aangehouden van zeven dagen. Het geheugen is een mooi, maar beperkt iets. Zit er te veel tijd tussen een bericht of commentaar en de reactie daarop, dan raakt het verband zoek en wordt wat in Lezers Schrijven te berde wordt gebracht lastiger te begrijpen. Dat open brieven niet worden ge plaatst, komt voort uit de gedachte dat die als regel aan één persoon gericht zijn. De vorm van de open brief voert al gauw tot debatten die over de hoofden izr::chr>^r, 'ld l. 'en. «if„ snuffel? De gebruiksaanwijzing wordt vaak overgeslagen. van lezers heen gaan en alleen maar lei den tot een eindeloze polemiek tussen enkele direct betrokkenen. Het plaatsen van oproepen brengt, met name in ver kiezingstijden, nogal wat fanatiek schrijvende lezers tot het inzenden van politieke boodschappen die beter in zaaltjes en op straathoeken kunnen wor den verkondigd. Poëzie Stelt de redactie de rubriek open voor gedichten, dan worden aders geopend die beter voor anderen gesloten kunnen blijven. Bovendien wordt een debat be gonnen dat geen einde kent omdat over smaak en wansmaak niet valt te twis ten. Er zijn nogal wat mensen die alles wat een beetje wil rijmen tot poëzie ver heffen en die mensen zijn niet eenvou dig van hun dwalingen af te brengen. Regelmatig liggen inzenders van inge zonden brieven met mij in de clinch over de lengte van hun epistels. Vrijwel zonder uitzondering betogen zij dat hun standpunt niet binnen de 250 woor den uiteengezet kan worden en dikwijls ook zeggen ze dat ze reageren op een ar tikel dat veel langer is. Niettemin, ik houd streng vast aan de maximale leng te. Om te beginnen lukt het altijd een betoog in te korten zonder de essentie kwijt te raken. Het argument dat het ar tikel waarop men reageert soms veel langer was, snijdt geen hout: er wordt altijd gereageerd op bepaalde elemen ten uit een publicatie. Tenslotte: de krant, uit hoeveel pagina's zij ook be staat, heeft altijd te maken met een be perking van de papieren ruimte. Met de komst van de e-mail is het aantal brie ven dat de redactie aangeboden krijgt aanzienlijk toegenomen; mensen sturen makkelijker een elektronisch briefje dan dat ze een enveloppe naar de brie venbus moeten brengen. Geen redactie foto Dirk-Jan Gjeltema van welke krant dan ook heeft voldoen de ruimte om de zwellende stroom brie ven te publiceren. Vandaar het maxi mum, waarvan het nog de vraag is of het in de toekomst 250 kan worden ge handhaafd. Open vizier De regel over de volledige onderteke ning heeft te maken met het open vizier waar wij prijs op stellen. Sommige kran ten laten het adres van schrijvers achter wege en laten weten dat dat bij de re dactie bekend is. De PZC gaat daar an ders mee om. Vermelding van het adres voorkomt verwarring over de identiteit van de auteur. Ondertekening met 'J. Kik uit Bruinisse' of 'L, van de de Ketterij uit Arnemuiden' (fictieve voor beelden) geeft geen uitsluitsel over de precieze herkomst van een brief. Binnenkort ga ik in op de inhoudelijke beoordeling van brieven van lezers. Over wie, om dit te kunnen lezen, een bril heeft opgezet hebbenv wat lichte informatie. Van een ooglaserkliniek. Misschien is deb. richtgeving een beetje gekleurd omdat adverteerders hu eenmaai iets willen verkopen, maar een onderzoek, gehouden opder tweed zend Nederlandse ogen, zoals de kliniek olijk meldt, levert intei* sant materiaal op. Voor de hand liggend, maar je staat er niet altijd bij stil: een mee derheid binnen het Nederlandse volk zet zijn of haarhril af bij bi zoenen of vrijen. Dat heeft het bureau Team Vier geconstateerd.!, dens een opmaat tot de liefdesactiviteiten, aangeduicbals 'het ver> ringsritueel', zit de bril minder in de weg. Van de ondervraagden vindt 25 procent vrouwen zonder bril aantrekkelijke? en 17 pro» vindt mannen zonder begerenswaardiger. Aardig is daj bij het on derzoek kennelijk geen uitsplitsing is gemaakt naar seksuele vot: keur, waarmee men prettig in de pas is blijven lopen piet artikel? uit de Grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanddh. Slapen Merkwaardig is het gesteld met het gedrag van brildragers als hd om de nachtrust gaat. De laserkliniek laat weten dat^3 procentl het slapen expres geen bril draagt. Wat zou er aan derfiand zijni die andere 27 procent? Laseren, daar hebben niet al te veel mensen het op. Achttien pro cent van de brildragers ziet er wel wat in, maar 44 procent staats zeer negatief tegenover en daarbij is angst de belangrijkste facto: Het komt dus heel goed uit dat de aantrekkelijkheid van dames heren niet al te zeer wordt beïnvloed door de bril. - Illegaal De heer N.A. Blomme uit Vlissingen bracht deze week in' een bnt aan de PZC-redactie de grondwet op een geheel eigen wijze ters:- ke. Hij het, in een reactie op een artikel over de troonswisseling,; ten: „In feite wordt de troon nu illegaal bezet. Er staat namelijk: artikel 1 van de Grondwet dat alle discriminatie verboden is, out iedereen gelijk is voor de wet. Aangezien discriminatie zowel ee negatieve als een positieve betekenis heeft, is de positieve uitzon:- ring voor de monarchie onwettig. Artikel 1 moet naar de letter w, den toegepast en is maatgevend voor de verdere artikelen. Als ik deze stelfout wenst te herstellen, zal de regering versneld moete aftreden." Bea en Balk zijn gewaarschuwd. Tijdstip Van Cees van Eenennaam uit Vlissingen kreeg ik een mededeling die hij weer van een kennis uit Zaandam had ontvangen. „Donde - dag 4 mei, om twee minuten en 3 seconden over 01.00 uurwa het: 01:02:03:04:05:06 Dat maken wij nooit meer mee. Het is maar dat u het weet." Daar heb ik een tijd naar zitten staren. Om tot de slótsom te kom dat er eerst wordt geteld via de volgorde uur, minuut en seconde! van hoog naar laag dus - en vervolgens via de volgorde dag, maa: en jaar, wat van laag naar hoog is. Niettemin, een heel leuk rijtje. Citaat: Wie zegt: 'hier heerst vrijheid', liegt. Vrijheid heerst niet. Erich Fried Hi aanbiedingen en kortingen voor - abonnees van PZC Speciaal voor abonnees van PZC, korting op deelname aan de veilig heidstraining op de slipbaan van het NIV in GOES. PZC maakt van u een nog betere chauffeur. De vei ligheidstraining wordt aangeboden in samenwer king met het NIV. U betaalt geen €110 maar €85 euro (incl. BTW). Bel voor informatie over groepstraining (maximaal 10 personen) en schadepreventieprogramma's naar (0342) 42 43 57. Reserveer snel zodat u van deze actie gebruik kunt maken. Het hele jaar 2006. Hf Aanmelden met korting tot 31 mei 2006. Meldt u aan bij het NIV hoofdkantoor via (0342) 42 43 57 of mail naar info@niv.nu o.v.v. abonnee PZC. en stuurleen- Algemene voorwaarden abonneevoordeel Niet in combinatie met andere aanbiedingen Geen koning achteraf op reeds betaalde kaarten. Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen. PZC is niet verantwoordelijk en kan met aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene en de financiële en administratieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties Wijzigingen in de spelregels, data. aanvangstijden en geldende prijzen zijn te allen tijde voorbehouden. Prijzen worden uitgegeven zolang de voorraad strekt. PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Zie het colofon van PZC voor meer informatie. Bermsimuiaties Zit- en stiüjrhoüdincj Diverse wegdekken 'Grip en remmen in bochten Combmatie snelheid het alfabet van Zeeland €25,- korting op een veiiigheidstraining van €110,- Abonneenummer: (indien bekend) Alleen originele, volledig ingevulde bonnen worden geaccepteerd. Uw gegevens worden enkel gebruikt voor de administratie van de PZC.- Zie voorwaarden elders op deze pagina.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22