Mannenploeg haalt doelstelling op EK Guus Hiddink wil bekerfinale eerder Historisch succes Nederlandse badmintonsters Eerste afvallers in WK-selectie Klimmers kunnen hun hart ophalen 19 McClaren stapt uit de schaduw van Eriksson Turners leggen goede basis voor WK Zonderland in rekstokfinale Hiddink nog geen adviseur Tunks-Koeman laat seizoen zitten Topsprinters naar FBK Games Cruijff lovend over Rijkaard Zidane sluit af tegen Stade Reims Timman en Stellwagen in balans Arsenal jaagt Spurs op Duitse WK-bus is onderwerp van discussie IN# vrijdag 5 mei 2006 Sieve McClaren LONDEN - Steve McClaren is gisteren door de Engelse voetbal bond (FA) benoemd tot nieuwe bondscoach. De huidige trainer van Middlesbrough volgt na het WK Sven-Goran Eriksson op. McClaren tekende voor vier jaar, tot en met de wereldtitel strijd in 2010. De 45-jarige McClaren werkt sinds 2001 voor Middlesbrough. [Daarvoor was de Engelsman on der meer assistent-trainer van Manchester United. Ook werkte hij bij Derby County en Oxford jUnited. McClaren is momenteel [pok assistent-bondscoach bij En gland. „Dit is de grootst denk- iare eer voor een trainer", rea geerde McClaren. ANP/RTR door Roeland van Vliet VOLOS - High fives, vrolijke ge zichten en een jolige stemming in het Nederlandse turnkamp na afloop van de teamkwalifica tie op het EK. „De doelstelling is gehaald", zei bondscoach Ger ard Speerstra, haast juichend. „We mikten op een plaats tus sen de 20 en 24, maar we zijn achttiende geworden. Dit biedt perspectief voor het WK in okto ber." Voor Speerstra is het gisteren maar weer eens duidelijk gewor- den dat het Nederlandse man- nenturnen er niet zo beroerd voor staat als men de laatste tijd denkt. Ondanks de malheur van Jeffrey Wammes, die in maart beide enkels brak, en de afwezigheid van ringenkoning Yuri van Gelder stond er in Volos nog een goed basisteam, vond de keuzeheer. Jeroen Hardon, als enige actief op zes disciplines, en Epke Zon derland, die alleen voltige over sloeg, turnden zeer solide. Herre Zonderland, Anthony Runia en Tim Smeets leverden een be scheidener bijdragen. „Maar als je met cÜt team al 247,725 scoort, dan ziet het er best aar dig uit voor het WK." Beste 24 Op dat WK, dat in het Deense Aarhus wordt gehouden, moet de Nederlandse equipe bij de beste 24 landen komen. Alleen dan gaat Oranje met een volledi ge ploeg naar het WK in Stutt gart in 2007, waarop met een plek bij de beste twaalf een startbewijs voor de Olympische Spelen van 2008 is te verdienen. Haalt het team in Aarhus de bes te 24 niet, dan gaat er geen Ne derlandse ploeg naar Peking en kunnen alleen nog individuele tickets voor de Spelen vergaard worden. Speerstra: „Voor zover ik het nu kan overzien, wordt het in Aarhus net wel of net niet." De vraag is wel: wie neemt hij mee? Jeroen Hardon en de ge broeders Epke en Herre Zonder land zijn vaste waarden en gaan zeker naar Denemarken. Jeffrey Wammes is dat ook als hij fit is - en de bondscoach gaat daar stilletjes van uit. Dan blijven er nog twee plekken in het team over. Eén daarvan is zeer waar schijnlijk voor Anthony van As- sche, die in 2005 ook al meedeed aan het WK voor senioren en vandaag in Volos in actie komt op het jeugd-EK, en de andere plek gaat wellicht naar nog een allrounder. Speerstra zinspeel de er namelijk gisteren op om Yuri van Gelder met het WK thuis te laten. „In Aarhus gaat het niet om persoonlijke belan gen, maar om het teambelang. Ik zou iemand moeten hebben die op alle toestellen zo kan in vallen. Yuri is alleen een ringen- specialist. Hij zou zich ook op sprong gaan richten, ja, maar ik heb het hem nog niet zien doen." Pech In Volos bleef Nederland ver ver wijderd van Rusland, dat met 273,550 punten als eerste eindig de in de kwalificatie voor de fi nale van morgen. Oranje had de pech dat Herre Zonderland op voltige viel (0,8 aftrek) en zijn broer Epke buiten de vloer stap te (0,3 aftrek) en een element niet kreeg gerekend op brug (0,8 minder). „Hadden we dat niet gehad en was Yuri erbij ge weest, dan had dat nog een paar plaatsen gescheeld", zei Speers tra. „Nu had Anthony Runia 12,100 op ringen, Yuri haalt als specialist zo vier punten meer. Moet je kijken hoe we dan geëin digd waren." VOLOS - Epke Zonderland heeft zich gisteren verras send geplaatst voor de toe stelfinale rekstok. Zijn sco re van 15,125 bleek net ge noeg, hij werd achtste. De twintigjarige turner van WIK/FTC uit Heeren veen moest de hele team kwalificaties uitzitten voor hij zeker was van een start bewijs voor de wedstrijd van zondagmiddag. Zon derland kwam als derde uit de middagsessie en be keek daarna vanaf de tribu ne hoe nog 36 deelnemers aan de rekstok gingen han gen. Een enkeling passeer de hem, zoals verwacht, maar de meeste namen te veel risico en kwamen uit op een lagere score. Toen de Wit-Rus Ivan Ivankov, de laatste in de ring, mistastte en viel, ging er een golf van opluchting door het Nederlandse kamp. Zonderland, die eer der dit jaar op dezelfde dis cipline een wereldbeker wedstrijd in Teheran won, was zeker van een vervolg van zijn toernooi. Karina de Wit (links), Judith Meulendijks (midden) en Mia Audina hebben zich geheel onverwacht geplaatst voor de finale van het WK voor landenteams, foto's Yuriko Nakao/RTR en Franck Robichon/EPA door Alexander van Eenennaam TOKIO - De Nederlandse badminton- vrouwen hebben gisteren in Tokio bij het wereldkampioenschap voor lan denteams de finale bereikt. De forma tie treedt morgen aan tegen het vrij wel onverslaanbare China. Tot nu toe was de beste prestatie van de badmin tonsters brons op het WK van 2002. De Nederlandse vrouwen in de halve finale van de zogeheten Über Cup met 3-0 van Taiwan. Mia Audina, Judith Meulendijks en Karina de Wit zorg den in het enkelspel voor de punten. Woensdag had Nederland verrassend de halve eindstrijd bereikt door voor 15.000 luidruchtige en chauvinistische toeschouwers gastland Japan met 3-2 te verslaan. Dat terwijl het Nederland se team zonder Yao Jie, Lotte Bruil en Brenda Beenhakker toch danig ver zwakt was. Het was veelzeggend dat bondscoach Martijn van Dooremalen Ginny Severien moest oproepen. Zij speelt normaliter geen EK's en WK's. Karina de Wit was al gestopt met in ternationaal topbadminton, maar wil de haar collega's nog best even uit de brand helpen. Maar juist daarin school volgens Van Dooremalen in Ja pan de verrassing en de kracht. „De speelsters hebben hier gestaan zonder druk en wie had ooit verwacht dat ik in de beslissende partij tegen Japan Karina de Wit en Ginny Severien zou opstellen?" Het duo had alleen in de trainingszaal even samengespeeld. „Bij 2-2 lag de druk bij Japan. Het was voor hen niet lekker om een compleet onbekend duo op de baan te zien. Op het eind was het doodstil in de hal." Van Doorema len kon de humor van het onverwach te succes wel inzien. „Niemand die dit had durven voorspellen, maar juist daarom is het zo leuk. De speelsters waren ook wel in voor dit soort frat sen", verwees Van Dooremalen naai de truc met zijn gelegenheidsdubbel in de kwartfinales. Morgen is zilver zeker, goud een uto pie. China, dat zowel in het vrouwen enkel als -dubbel de nummers één en twee van de wereld in de gelederen heeft, zal niet wakker liggen van welk Nederlands gelegenheidsdubbel dan ook. Mia Audina zal in elk geval tot in de tenen gemotiveerd zijn tegen een Chinese wereldtopper. Dit jaar heeft ze zich ten doel gesteld Europees kam pioen te worden (het werd zilver) en zo vaak mogelijk de Chinese wereld toppers te verslaan. Een zege van haar moet. zeker niet worden uitgesloten, maar een teamoverwinning is te veel „Eén ding is zeker, we hebben niets te verliezen." ANP yan onze sportredactie ^EN IIAAG - Alessandro Petac- b^chi had er direct zijn buik al •■^van vol. „Milaan zal ik wel niet analen", sputterde de sprinter 'toen hij het etappeschema van de Ronde van Italië had aan schouwd. De Giro, die morgen in het Belgische Seraing start, is loodzwaar. En nu eens niet be paald voor de sprinters ontwor pen. De snelle jongens krijgen hooguit vier kansen, de klim mers kunnen daarentegen hun hart ophalen. Zwaarder kan haast niet. Op de laatste dag is dan weliswaar na hevige protesten de korte klim- Hjdrit geschrapt, het wordt niet temin de lastigste ronde sinds ja- j ren. Het merendeel van de ritten I is als bergetappe aan te merken. Te klimmers kumien hun lol op. |r zal direct vanuit het vertrek ren fel gevecht om het roze los barsten. Pe Giro begint al pittig met vier [ilten in het glooiende Wallonië. |Na een transfer per vliegtuig op 10 mei volgt de dag erop - voor Jtet eerst in de Giro sinds de ja- jren tachtig - een ploegentijdrit. fn de daaropvolgende weekein dden staan telkens enkele zware groeven gepland. In de laatste week zitten nog eens zes bergrit ten. De favorieten zijn als altijd voor al van Italiaanse komaf. Ivan Basso wil zijn vertrouwen rich ting de Tour de France opkrik ken door nu ook de Giro te win nen. Vorig jaar mislukte dat doordat de CSC-kopman last van zijn ingewanden kreeg. De winnaar van vorig jaar én 2002, Discovery-renner Paolo Savol- delli heeft, dankzij zijn klim merscapaciteiten én tijdritga ven, opnieuw een goede kans. Damiano Cunego (Lampre, win naar in 2004) en Gilberto Simo- ni (Saunier Duval, de beste in 2001 en 2003) wreven in hun handen na het bekijken van het slopende etappeschema. Danilo di Luca (Liquigas) denkt ook mee te kunnen doen om de hoofdprijs. De Rabobank-forma- tie presenteert in de Giro zijn nieuwste aanwinst, de Colombi aan Mauricio Ardila, aan het grote publiek. Ook Michael Ras mussen, vorig jaar in de Tour winnaar van het klimmerstri cot, zal - zonder ambities voor het klassement overigens - star ten. Theo Eltink is er, na zijn be moedigende 29e plaats van vo rig jaar, weer bij. Mare de Maar maakt zijn debuut in een grote ronde. Mauricio Ardila Vier Nederlanders in buiten landse dienst zullen vandaag ook aan de start staan in Se raing, een buurgemeente van Luik. Remmert Wielinga en Ad- dy Engels dragen het blauw van Quick Step. Stef Clement (Bouy- gues) en Koen de Kort (Liber ty-Würth) completeren het Ne derlandse contingent. Bram Schmitz (T-Mobile) viel op het laatste moment af. Hij kampt met de naweeën van een griep aanval. GPD door Arjen Vos ZEIST - Een bekerfinale is leuk, maar volgend jaar graag op een ander tijdstip. Guus Hiddink deed de KNVB gisteren tijdens de traditionele persconferentie in de aanloop naar de finale van zondag, Ajax-PSV, die sugges tie. PSV is in competitieverband al enkele weken uitgespeeld en dus is het moeilijk om de ploeg zondag weer optimaal voorbe reid op het veld te krijgen. „We zijn professioneel genoeg om ons toch op die wedstrijd te fixeren, maar ideaal is het niet", zei Hiddink. „Als straks de play-offs geëvalueerd worden, moet de KNVB zich maar eens afvragen of het goed is om zo'n finale pas na de play-offs te plannen of eerder, gewoon di rect na de competitie. Dan blijf je als je als kampioen ook de fi nale haalt in je ritme, terwijl dat hu gebroken is." Bovendien, stelde Hiddink, wordt een top club als PSV nu de kans ontno men om een lucratieve buiten landse trip te ondernemen. „Ter wijl de opbrengsten daarvan be langrijk zijn voor onze finan ciële huishouding." Ajax staat er heel anders voor. De Amsterdammers hebben zich woensdag verzekerd van de voorronde van de Champions League en zijn intensief aan het voetballen gebleven. De beker is de tweede prijs die Ajax kan pakken, of de eerste echte, want de Johan Cruijff Schaal wordt niet hoog aangeslagen. Coach Danny Blind is er veel aan gele gen PSV te verslaan. „Het zou een mooie afsluiting zijn." Hiddink bleef op de vlakte waar het de kansen voor zijn ploeg be treft. „Ik heb nu niet het gevoel dat we de overwinning wel even pakken. Het ongewisse is bij ons groter dan bij Ajax." De Kuip zit zondag lang niet vol. Er worden dertigduizend toeschouwers verwacht, onder wie tienduizend Ajax-suppor- ters en zevenduizend PSV-sup- porters. Vanwege het risicoge halte van het duel zijn er geen kaarten via de neutrale verkoop aan de man gebracht. „Jammer. Ajax-PSV moet eigenlijk een ko kende finale zijn", vond Hid dink. „Daarvoor moeten de men sen staan te dringen." Ajax is door loting aangewezen als thuisspelende club. Mocht PSV de beker winnen, dan speelt AZ, de nummer twee van de competitie, als vervangend landskampioen op 13 augustus om de Johan Cruijff Schaal te gen PSV. Als Ajax wint, wordt die wedstrijd opnieuw een PSV-Ajax. GPD ZEIST - Guus Hiddink verwacht dat het nog wel eens maanden kan duren voordat duidelijk is of hij een functie als technisch adviseur bij PSV gaat bekleden. „Ik wacht eerst de ontwikkelingen binnen de club af. Ik ben graag bereid om wat te blijven doen, als men dat bij PSV ook op prijs stelt." Eerst moet de club een nieuwe trainer benoemen. En later dit jaar treedt Jan Timmer af als voorzitter van de raad van commisa- rissen. „Straks kunnen er totaal andere inzichten ontstaan", zei Hiddink gistermiddag. GPD LONDON - Lieja Tunks-Koeman laat de atletiekwedstrij den in 2006 schieten. De kogelstootster verwacht half juli haar eerste kind, maakte ze gisteren bekend op haar web site. De Nederlandse, met echtgenoot Jason Tunks woon achtig" in het Canadese London, is van plan in het najaar de training weer te hervatten. ANP HENGELO - De sprintnummers zijn tijdens de komende editie van de Thales FBK Games in Hengelo sterk bezet. De organisatoren hebben voor 28 mei contracten afgeslo ten met de Amerikaanse oud-wereldrecordhouder Mauri ce Greene en Kim Collins uit St. Kitts Nevis en bij de vrouwen met de Franqaise Christine Arron en de Ameri kaanse Allyson Felix. Met Greene en Collins komen twee ex-wereldkampioenen 100 meter naar Hengelo. ANP MADRID - Johan Cruijff heeft zich na de prolongatie van de Spaanse titel door FC Barcelona lovend uitgelaten over Frank Rijkaard. Gezien de huidige vorm van het team is de voormalige coach van Bar ga er ook van over tuigd dat de ploeg op 17 mei ten koste van Arsenal de Champions League gaat winnen. „Rijkaard is erin ge slaagd de ploeg te laten functioneren als een team", zei Cruijff. „Sommige spelers doen het zware werk waardoor de anderen de gelegenheid krijgen mooie dingen met de bal te doen. Ronaldinho blijft bijvoorbeeld fris omdat an deren zich voor hem opofferen. Dat is de sleutel tot het succes." ANP/RTR, MADRID - Real Madrid wil de fans de kans geven uitge breid afscheid te nemen van Zinedine Zidane. De Spaan se voetbalclub heeft op dinsdag een vrienschappelijke wedstrijd met het Franse Stade Reims georganiseerd. Voor de sterspeler, die na het WK zijn loopbaan beëin digt, zal het zijn laatste officiële duel in het shirt van de Koninklijke zijn. Real Madrid won in 1956 en 1959 de Eu ropa Cup 1 in de finale tegen Reims. ANP/DPA MALMÖ - Jan Timman en Daniel Stellwagen hebben gis teren in de zevende ronde van het Sigeman-schaaktoer- nooi onderling remise gespeeld. De puntdeling garandeer de beiden de twee topposities in de rangschikking. Tim man staat eerste met zes punten, Stellwagen volgt op een punt achterstand. ANP MANCHESTER - Arsenal houdt uitzicht op de vierde plaats in de Engelse Premier League. De Londense club won gisteravond de lastige uitwedstrijd tegen Manchester City met 3-1. Invaller Reyes, die de Nederlander Van Per- sie afloste, hielp Arsenal in de slotfase aan de zege door twee doelpunten. Door de zege naderde Arsenal nummer vier Tottenham Hotspur tot één punt. De vierde plaats geeft recht op de voorronde Champions League. ANP door Henri van der Steen DEN HAAG - De ene Ajacied (Klaas-Jan Huntelaar) rekende op een selectie, de andere (John Heitinga) hoopte er alleen nog stiekem op. Beiden werden giste ren door Marco van Basten uit genodigd voor de eerste, vier daagse WK-trainingsstage van Oranje, volgende week in Noord- wijk. Niet meer dan zeventien kandi daat-internationals melden zich 9 mei bij Van Basten, allen spe lers voor wie het seizoen er op zit. Uiterlijk 15 mei levert Van Basten zijn definitieve lijst met 23 spelers in bij de Fifa. Vorige maand presenteerde hij een voorlopige selectie van 33 man, waarin geen plaats was voor Heitinga. Zes spelers van die 33 kunnen het WK alvast vergeten, mira kels daargelaten. De opvallend ste naam is Edgar Davids. De voormalige reserve-aanvoerder zal zelf althans behoorlijk ont goocheld zijn; hij heeft nooit be grepen waarom Van Basten hem niet moet. Dat hij in zijn laatste wedstrijd voor Spurs van het veld werd gestuurd, zal zijn kan didatuur wellicht geen goed heb ben gedaan. WK voetbal 2006 Duitsland De andere vijf afvallers konden min of meer worden voorspeld: Lodewijks was al blij met zijn status van vierde keeper, Vlaai- heeft bij Feyenoord nog te wei nig progressie gemaakt en wordt nu naar Jong Oranje ge stuurd, Bouma is uit beeld ver dwenen, Meerclink was zelfs zijn plaats bij AZ kwijt en Ema- nuelson speelde bij Ajax recente lijk meer dan matig. John Heitinga daarentegen voet balt sinds kort weer zo sterk als in zijn beste dagen. Van Basten heeft hem ook altijd als een ta lent beschouwd en geselecteerd wanneer het maar even kon. Soms kon het even niet, soms kon het langdurig niet, want de nog altijd pas 22-jarige Heitin ga was tot dusverre enkele ke ren zwaar en langdurig gebles seerd, later ook zwaar en lang durig uit vorm. Nike heeft geen plannen om iets te veranderen aan het ontwerp van de '90 Supremacy' voetbal schoen die Wayne Rooney afge lopen zondag droeg tegen Chel sea. De aanvaller van Manches ter United brak toen verschillen de botjes in zijn voet en kan waarschijnlijk niet deelnemen aan het WK. Daarmee negeert het sportmerk het verzoek van verschillende Engelse media en trainer Alex Ferguson. Zij stelden voor om de schoen nader te onderzoeken om te kijken of het ontwerp iets te maken kan hebben met de blessure. Volgens Nike is dat uit gesloten. GPD/ANP/RTR DEN HAAG - De bussen waar mee de voetbalploegen komende zomer door Duitsland gereder. worden, zijn deze week getest op het circuit van Hockenheim. Veilig zijn ze wel, de touring cars van Mercedes, maar tot er gernis van de Duitsers zijn ze ook bijna allemaal hetzelfde. De kleuren van het land komen alleen terug in een klein vlagge tje op de deur. Verder zijn ze ge spoten in een willekeurige hoofdkleur met een neutrale, kleurige golf die het enthousias me in Duitsland voor het WK moet verbeelden. De populaire krant Bild stookt het vuurtje vast wat op: „Onze bus ziet er net zo uit als die van Ghana. Toen we in 1974 in eigen land wereldkampioen werden, domineerden de kleuren van de Duitse vlag." Alsof dat nog niet erg genoeg is. staat er ook nog eens 'Germany' op de bus in plaats van 'Deutschland'. Om het Duitse busdrama compleet te maken: vanwege sponsorverplichtingen staat op de bus niet de naarii van bouwer Mercedes, maar die van de Zuid-Koreaanse Fi- fa-sponsor Hyundai. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19