PZCvrijdag 5 mei 2006 w 13 PZC Is het waar dat jullie wittebrood hebben? Kpphtpr liathirlriAlt itt «iAn7inatwict CDA-fractie wil leefkuil Nieuwland open houden Gemeente wil aankoopregeling huizen Koningstraat beëindigen Tankstation Vrouwenpolder en leverancier moeten zelf oplossing vinden Aut0 met verf beklad j 1 m P 1111 -M.Ü P M m M J B m m M hele zijkant van de auto is bespoten. Een schadebedrag is Auto gestolen bij inbraak Weg vrij voor uitbreiding hotel Loods fruittteler toch toegestaan Gewonde bij brand Noordwelle Voorlichting Ons Genoegen Orchideeshow in Koudekerke Excursies in Veerse Bos Kinderclub agenda -w—-m A T|| "W "W a a OOST-SOUBURG - Een geparkeerde personenauto in de niet bekend. YERSEKE - Bij een inbraak in een woning aan de Dam straat in Yerseke is in de nacht van woensdag op donder dag een auto gestolen. De daders forceerden tussen kwart voor één 's nachts en acht uur 's ochtends een raam en sta len uit het huis een gsm, fotoapparatuur en een handtas. Verder namen zij een zwarte Mercedes mee. GOES - Hotel Goes Van der Valk kan uitbreiden. Het Goe- se college van burgemeester en wethouders heeft het bouwplan deze week goedgekeurd. Het hotel wil de capa citeit vergroten van 120 naar 160 kamers. Het aantal ver gaderzalen groeit van zeven naar twintig. Van der Valk is al sinds 2001 bezig met de uitbreiding. Het eerste inge diende plan behelsde een toren van acht verdiepingen met vijftig hotelkamers. De gemeente beperkte de hoogte echter op drie bouwlagen. Ook is langdurig gesteggeld over de noodzaak van de bouw van een parkeerkelder, die de gemeente als voorwaarde stelde. Na veel vijven en zes sen stemde de gemeente in met bovengronds parkeren, vooral omdat de kelder financieel een te zware investe ring was. Wel moet het hotel een aarden wal aanleggen om het blik aan het zicht te onttrekken. DEN HAAG - De gemeente Borsele heeft terecht een ille gaal gebouwde opslagloods van fruitkwekerij De Winter aan de Herverkavelingsweg in Baarland met een bouwver gunning en vrijstelling gelegaliseerd. Dat heeft de Raad van State in een uitspraak bepaald. Baarlander P. van Wijngaarden vindt het onbegrijpelijk dat de gemeente de loods, die de tuinder illegaal heeft gebruikt als pension voor buitenlandse seizoenarbeiders, alsnog toestaat. Van Wijngaarden had zijn laatste hoop op de Raad van State gesteld. Die stelt evenwel vast dat de gemeente een bouw vergunning voor de loods mocht verlenen. De bouwver gunning en vrijstelling staat overigens niet toe dat de loods wordt gebruikt als pension. De gemeente heeft eer der laten weten het gebruik van de loods als pension niet toe te staan. NOORDWELLE - Een binnenbrand heeft een woning aan de Stoofweg in Noordwelle gedeeltelijk verwoest. De bewoonster van het pand heeft veel rook binnengekregen is naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Haar drie hon den hebben de brand niet overleefd. De brand in de woning is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in een laptop, maar dat wordt nog nader on derzocht. Volgens de officier van dienst van de brand weer, J. Juffermans, is de benedenverdieping van de wo ning uitgebrand, maar staat het pand verder nog over eind. De brand is bestreden door het korps van Renesse. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Exploitant T. Hannewijk van benzinesta tion Texaco/ Veersedam bv in Vrouwenpolder en zijn leveran cier DGV hebben twee maanden respijt om een oplossing te vin den voor hun conflict. In de tus sentijd moet Hannewijk weer brandstof afnemen van DGV. Als de twee partijen er samen niet uitkomen, zal rechter H. Witsiers van de Middelburgse rechtbank alsnog een vonnis uit spreken. Dat was de uitkomst van het kort geding dat DGV uit Alphen aan den Rijn had aangespannen tegen Hannewijk. Hannewijk kocht vanaf medio maart brand stof in van een andere leveran cier dan DGV. Hannewijk is con- VLISSINGEN - Koninklijke Harmonie Ons Genoegen houdt maandag een voorlichtings avond voor (aspirant-)leerlin- gen blokfuit en hun ouders. De avond is bedoeld om te informe ren en geïnteresseerden te hel pen bij het maken van de juiste keuze voor een instrument. De bijeenkomst vindt plaats in het repetitielokaal 't Zaaltje aan de Koestraat in Vlissingen en duurt van 19.30 tot 20.30 uur. KOUDEKERKE - De Neder landse orchideeënvereniging vandaag en morgen een orchi- deeënshow in de kwekerij van Wekking in Koudkerke. Er wor den onder meer planten getoond die door leden gekweekt zijn. Het is ook mogelijk om planten te laten verpotten. De show duurt vandaag van 10.00 tot 17.00 uur en morgen van 10.00 tot 16.00 uur. De kwekerij van Wekking is gelegen aan de Strandweg la in Koudekerke. VEERE - Staatsbosbeheer houdt vandaag een excursie door het Veerse Bos. De groep vertrekt vanaf het voormalig kamphuis aan de Landschuur- weg in Veere. De excursie begint om 19.30 urn en zal circa anderhalf uur du ren. De kosten voor volwassen bedragen twee euro en kinderen tot twaalf jaar betalen één euro. VLISSINGEN - Alle basis schoolkinderen van Vlissingen j kunnen op woensdag naar de i kinderclub Happy Kids. De club is te bezoeken van 14.00 tot 15.30 uur in het gebouw van Be- rea aan de Gildeweg 29 in Vlis- singen. tractueel gebonden aan DGV. De exploitant kwam tot die noodsprong omdat hij klanten zag vertrekken. Zijn benzine prijs was 'hoger dan bij enkele nabijgelegen tankstations'. Han newijk vroeg enkele keren kor ting op de adviesprijs van DGV voor brandstof, 'maar die wei gerde dat of reageerde niet'. Vol gens de exploitant liep het ver lies op tot 15.000 euro per jaar. „Dat is niet vol te houden", zei zijn raadsman M. Wolf gisteren. Wolf concludeerde dat DGV een uitrooktactiek toepast en mis bruik maakt van zijn machtspo- door Maurits Sep MIDDELBURG - Bewoners van de Koningstraat in Middelburg krijgen nog tot begin september de tijd om hun beschadigde huis te verkopen aan de gemeente. Het college van B en W wil de aankoopregeling beëindigen en neemt daarbij een overgangspe riode van drie maanden in acht. De regeling is ruim een jaar gele den ingevoerd nadat huizen ver zakten door lekkages in de bouwput voor de parkeerkelder aan de Zuidsingel. Bewoners konden hun huis vrijwillig te koop aanbieden aan de gemeen te. Toen is niet aangegeven wan neer die mogelijkheid zou stop- sitie. „Het was een manier om van die lastige Hannewijk af te komen." Want de relatie tussen DGV en het tankstation Veerse dam is al langer verstoord. De verwijdering van een lekkende tank levert problemen op en er werd minimaal onderhoud aan het station verricht. „Het sta tion ademde al de dood", vatte Wolf samen. DGV wijst alle beschuldigingen van de hand. De leverancier zegt ook zelf last te hebben van de veranderende markt, waar door hij een kleinere winstmar ge heeft. Volgens DGV gaat Han- pen, omdat niet duidelijk was hoe het verder zou gaan met de bouwput en met het theater dat erbovenop zou komen. Nu duide lijk is dat het theater niet meer aan de Zuidsingel wordt ge bouwd, kan de regeling worden beëindigd, vindt het college. Tot nu toe zijn zeven van de der tien huizen door de gemeente ge kocht. Aan één eigenaar is een koopgarantie afgegeven en met een ander zijn de onderhandelin gen vergevorderd. De eigenaren van de vier andere panden wil- newijk volledig zijn boekje te buiten door DGV als schuldige van de prijzenoorlog aan te wij zen. „DGV zou ook graag heel wat meer liters willen verko pen", zei raadsman J. Span jaard van DGV. De partijen zaten ruim een jaar geleden om de tafel om over een uitkoopregeling te spreken. Het tankstation Veersedam kan na melijk niet op de huidige locatie aan de N57 blijven voortbe staan. De N57 wordt vei'legd en verbreed en het station hgt in de weg. Hannewijk moet uitge kocht worden. Hij wilde een uit- len hun huizen niet verkopen. Het gaat om twee particulieren en om woningcorporatie Woon- goed, die een dubbel huis op de hoek van de Koningstraat en de Pompstraat bezit, dat in ge bruik is als studentenhuis. Overgangsregeling Als de gemeenteraad begin juni instemt met het stoppen van de aankoopregeling, dan gaat een overgangsregeling van drie maanden in. Dat betekent dat bewoners tot begin september koopsom van 250.000 euro; DGV kwam niet verder dan 95.000 euro. Hannewijk zette daarna in op 155.000 euro. „En toen bleef het doodstil aan de kant van DGV", merkte raads man Wolf op. De twee partijen zijn na tussen komst van de rechter overeenge komen 'serieus met elkaar te on derhandelen'. Aandachtspunten zullen onder andere de datum van de beëindiging van de rela tie zijn. Hannewijk wil nog cir ca drie jaar doorgaan; DGV spreekt van een kortere periode. Ook zal het gemis aan inkom- de tijd hebben er alsnog een be roep op te doen. De gemeente zal de tussenliggen de tijd zelf ook benutten om nog maals met de laatste bewoners te praten, zegt verantwoordelijk ambtenaar J. de Wolf. „Zij heb ben nooit belangstelling ge toond, maar wij zullen hen nog eens benaderen. „Het is geen plicht maar een recht om ge bruik te maken van de rege- ling." Wethouder A. de Vries heeft er begrip voor dat mensen hun sten worden verwerkt in de uit koopregeling. DGV vindt dat zijn goede naam te grabbel is ge gooid en eist schadevergoeding. Ook dat is wisselgeld. De par tijen gunnen elkaar twee maan den voor de onderhandelingen. In de tussentijd zal de prijs aan de pomp weer hoger zijn. Het is nog onzeker of er een nieuw tankstation bij Vrouwen polder komt. DGV rekent voor dat de investering daarvan circa 1,2 miljoen euro is. De leveran cier twijfelt nog of er een renda bel benzinestation kan komen op die locatie. huis niet kwijt willen, maar wijst er wel op dat het toch in hun belang kan zijn alsnog hun huis te verkopen aan de gemeen te. Projectontwikkelaars maken op dit moment plannen voor wo ningbouw op de bouwput. Zij maken tevens plannen waarin een gedeelte van de Koning straat wordt betrokken: dat ge deelte waar deze huizen staan. Ook als de huizen niet weg hoe ven, gaat er in de directe omge ving gebouwd worden. „Ik zeg niet dat daardoor scha de kan ontstaan, maar wel over last. Het zou verstandig zijn als deze mensen toch willen mee denken en meewerken aan een oplossing. Maar ik kan ze niet dwingen." door Wendy de Jong NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De CDA-fractie in Middelburg gaat opnieuw een poging doen om de leefkuil in Nieuw- en Sint Joosland open te houden. De rechtbank heeft het besluit van de provincie dat het pleintje mag worden afgesloten enkele weken geleden vernietigd. De provincie is inmiddels tegen die beslissing in beroep gegaan. De fractie van het CDA vraagt het college van B en W nu om de provincie hier op geen enkele manier in te steunen. Het CDA ziet het liefst dat het college de provincie ertoe aanspoort om het beroep in te trekken. De leefkuil in Nieuw- en Sint Joosland is al ruim twee jaar re den tot conflict tussen dorpsbe woners en omwonenden van het bewuste plein. De leefkuil is een populaire ontmoetingsplek voor hangjongeren, die daar voor overlast zorgen. Buurtbewoners wilden om die reden dat het pleintje zou worden afgesloten. Het college gaf toestemming, maar de raad niet. Omwonen den waren daar niet blij mee en vroegen de provincie om de be slissing van de raad terug te draaien. Dat deed ze, tot onge noegen van de dorpelingen die het parkje wel open wilden hou den. De dorpsvereniging van Nieuw land ging vervolgens samen met de Middelburgse gemeenteraad in beroep tegen het besluit van de provincie. De rechter stelde hen in het ge lijk en vernietigde de beslissing van de provincie om het parkje af te sluiten. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Abdijplein, 08.00 - 16.00 uur: kinderrommelmarkt; VLISSINGEN Coosje Buskenstraat/Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Weekmarkt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Oranjemolen, vanaf 13.00 uur: Openstel ling bunker. Advertentie Noordweg 125, Serooskerke Walcheren, 0118-593030, www.keesdenherder.nl Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.00 - 17.00 uur Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Nadia Berkelder Wat haar oma in Antwerpen deed, weet ze niet precies. Zoals er meer onduide lijk is over haar familie. Anneke ten Bruggecate-Knoop vond onlangs een sta peltje brieven op zolder van het huis van haar moeder. Brieven van oma in Antwerpen aan moeder in Vlissingen, geschreven tijdens de oorlog. Er is niemand meer die de familiegeschiedenis kan navertellen. „Oma heette Dina. Hoe opa heette, weet ik niet. Wij noemden ze Paatje en Maatje.Op de zolder lagen ook veel foto 's, met onbekende gezichten. En een foto uit de tijd dat Paatje en Maatje trouwden. De brieven beginnen als de oorlog een paar maanden oud is. Terwijl de brie ven een nauwkeurig beeld geven van het leven van oma, blijven de mensen een raadsel. Wim en Jeanne worden genoemd, de oom en tante van Anneke. De oorlog komt dichtbij, maar is tegelijkertijd heel ver weg. foto's Ruben Oreel kwam. Men krijgt dan toch maar één pakje van 12 stuks per week." „Ik be machtig te hooi en te gras en pakje, zoo dat ik in de week niet meer rook! Januari 1942 't is een koude januari maand, enkele dagen 21 graden onder nul." „Dezen winter is er hier geen blikgroenten, geen erwten voor soep en geen kastanjes. Op de vischkaart heb ik één keer panharing gehad." „En melk is er deze maand ook maar een bitter beetje; en weinig groenten." Mei 1942 „Je ziet overal vuilnisbakken nasnuffelen, en de peukjes sigaretten oprapen. Heeft het hevig onweer op Ben's verjaardag sporen nagelaten? Da meshoeden zijn nu al 400 zooveel frs." Juni 1942 „Ik ben bezig weg te smelten. Ik verbeeld me niet alleen dunner, maar ook kleiner geworden te zijn." September 1942 „Wat de peren betreft: er zijn er dezen nazomer verbazend veel. We eten ze dan ook eiken dag, na iederen maaltijd." ..„Binnenkort zal vol gens de krant de electriciteit gerantsoe neerd woorden. Om negen uur wordt de toevoer afgesneden." Februari 1943 „We hebben konijn ge had, het eenige extra vleesch datje nog kunt bemachtigen, en daarom schreeu wend duur; kippen enz. bestaan niet meer." „Onze aardappel voorziening is heel wat beter dan den vorigen win ter. We krijgen nu waar voor onze zegel tjes. Ze hebben de boeren onderhanden genomen!" April 1945 „Is Walcheren al heelemaal droog? Ik hoop toch dat deze brief je be reiken zal"... „Heel veel liefs. Mamma." Opa en oma Knoop en een van de oorlogsbrieven (rechts) die op de zolder van een Vlissingse woning zijn gevonden. Juli 1940 „Lieve Annie" „Alles is nu gerantsoeneerd, behalve thee. En vleesch krijg je maar een schijntje."... „Is Ben magerder geworden? Wim ook, en ik eveneens, Jeanne 5 kg, maar je ziet het niet. Jij en pa kunnen geen vet meer verliezen. Nog steeds is de tele foon stom. We hebben drie dagen zon der brood, en veertien zonder gas geze ten." Januari 1941 „We hebben het hier al ve le weken rustig gehad, alleen nu en dan schieten en bommen gooien, tamelijk in de verte."...„Met de voedselvoorziening gaat het steeds treuriger. De eethuizen zijn weer verdwenen. De aardappelen zijn gewoon onvindbaar, de melkboer komt om den tweede dag niet, vleesch en vet verdwijnen. Om anderhalf ons bo ter zag ik wel twee honderd menschen in de rij staan." „Toen ik dezen week aardappelen had, van J. gekregen, heb ik ze een paar maal in de schil gegeten, 't Ziet er niet fraai uit en is een lastig werkje aan tafel, maar je hebt veel meer voedsel! Maart 1941 „Je tweede zending hebben we in goede orde ontvangen en we zijn er dolblij mee."... „Sedert mijne kinder jaren had ik geen gort meer gegeten. Maar wat is het toch een smakelijk voedsel!"... „Ik heb het druk met mijne garderobe te vernauwen, want als ik aan het laatste stuk bezig ben, moet ik weer van voren af aan beginnen."... „Is het waar dat jullie wittebrood, zelfs krentebrood hebben? „Kun je soms gemakkelijk aan vet komen, rund- of varkensvet of wat ook? Het gaat hier vreselijk moeilijk." April 1941 „Met de voedselvoorziening is het nog tobben. Wel zegels, maar geen waren. Hier in de straat wordt nu ook een spijshuis ingericht." „Ik heb een partijtje eieren gekocht voor vier frs. per stuk, voor Paschen. Vleesch is er niet, ongeveer om de veertien dagen krijgen we een beetje." Mei 1941 „De oorlog duurt al een jaar! Het voedsel wordt steeds kariger toebe deeld. We hebben al een derde van een vaas vol met zegeltjes, waar we niets op gekregen hebben. Zondag hadden we een hart in de soep." „Het was heel smakelijk, gekookt lijkt het op lever, maar 't is zachter, ook goed op 't brood." „Er werd hier aan huis var kensvet aangeboden, tegen 150 frs. de KG, waarin bij onderzoek kaarsvet bleek gemengd te zijn! En het gewicht klopte ook niet! Niemand vloog er na tuurlijk in!" Juli 1941 „Ik weeg nu 46 1/2 en Pa am per 49 KG." „De omstandigheden in aanmerking genomen hebben we giste ren nog een smakelijk dinertje gehad: hors d'oeuvre, soep met vleesch, aardap pelen, rosbeef en groenten en 'n pud dinkje toe, besproeid met wijn." Je hebt gelijk dat er geen aardigheid meer aan winkelen is. Laatst ben ik met Jean ne er op uitgegaan om een lap japonstof voor mij te koopen, haar geschenk. Maar 't was een trieste onderneming. Duur, lelijk en geen keus." ...„Je zou Antwerpen niet meer kennen, zoo saai, zoo dorpsch het wordt, met steeds meer gesloten winkels." Oktober 1941 „Met ons allen gaat het goed. Mager maar gezond, ik weeg nu 45 KG." „Hier heerscht veel choleri ne onder de kinderen, zelfs met sterfge vallen. Heeft jou troepje nog geen last van het 'oorlogsvoedsel'?"...„ik geloof, dat Pa en ik niet magerder worden, an ders zouden we gesmolten zijn eer we elkaar konden weerzien." November 1941 „Eene nieuwekléed- kaart hebben we niet gekregen. Nu, er is toch niets meer te koopen. Sokken zijn er b.v. nergens meer te vinden, even min goede wol of sajet." „Voor siga retten enz. moet men ergens ingeschre ven staan, wat ik te laat te weten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13