Waar moeten drugsverslaafden heen? Groenloods Lété moet verdwijnen Vloeren A58 staat hoog op lijst wegen waar te hard wordt gereden deDRVKKERY Besluit tot bouwen was ongelukkig, zegt wethouder Nieuwe expositie in bunkermuseum Scheuren in buizen rond put Bruinisse Zeelandbrug uren dicht na ongeluk Straatrovers voor de rechtbank Dealer krijgt zes maanden celstraf Gratis inspiratie voor christelijk Nederland! zeeuwse almanak Buitengesloten 3RUINISSE - Omwonenden jan de bouwput van de 'Herten- ïof' in Bruinisse kampen met p'ote scheuren in hun huizen. In nap veertien dagen tijd zijn lanbouwen en schuren losge raakt van de oorspronkelijke be- jouvving. De bewoners vermoe den dat de grondwaterbemaling van de bouwput de oorzaak is. De projectontwikkelaar onder zoekt of dit klopt. Het probleem doet zich tot nu toe voor bij enkele huizen in de dr. De Kockstraat en één zijde van de Grevelingenstraat. Ook in de Molenstraat (aan de ande re kant van de bouwput) zijn problemen. J, Littooij van pro jectontwikkelaar Bouwfonds MAB ontwikkeling in Goes zegt het allemaal erg vervelend te vinden wat er gebeurt. De pro jectontwikkelaar heeft inmid dels een deskundige langs de ruizen gestuurd om de schade pp te nemen. Bij een aantal hui zen is voor de bouw startte een oulmeting gedaan. Bij die hui zen is nu schade geconstateerd fen die mensen krijgen een scha devergoeding. Littooij wil geen uitspraak doen of de schade is gekomen door de bemaling. ,Dat moet onderzocht worden. Feit is wel dat wij veel minder water wegmalen dan oorspron kelijk berekend was." Om te [kunnen peilen of de oorzaak in derdaad bij het malen ligt, wor den peilbuizen geplaatst. Mocht de schade inderdaad veroor- akt zijn door de bouw, dan zal iet bedrijf er alles aan doen om Ie schade te vergoeden. In het bunkermuseum in Zoutelande zijn gasbeschermingsmiddelen uitgestald. door Selma Osman ZOUTELANDE - De museumbunkers zijn weer open. Mei strandschepjes en éen korte broek struinden gisteren de eerste toeristen door de twee bunkers in het duingebied bij Zoutelande. In Vlis- singen kon de observatiebunker bij de Oranjemolen in Vlissingen worden be zocht. De Stichting Bunkerbehoud wil bezoe kers ieder jaar iets anders laten zien. In Zoutelande zijn deze keer gasbescher mingsmiddelen uitgestald. Van de be kende ronde bussen, die elke soldaat bij zich droeg, tot een bijzonder gasmasker voor een paard. Het paardenmasker is klein en bestaat uit een neusstuk en een bril voor de grote bolle ogen van het De soldaten droegen kleine oranje flacon netjes met ontsmettingsmiddel. Ze had den ook een waterdicht zeiltje op zak, waar ze onder konden gaan liggen bij een gasaanval. Voor soldaten die achter een wapen moesten liggen, waren er weer speciale gasmaskers met een lange re slang. In de bunker is ook een snu-ffel- kistje te zien, met' chemicaliën waarmee de Duitsers konden uitzoeken om welk gifgas het ging. Atlantikwali Het zijn allemaal voorzorgsmaatregelen gebleven; in de Tweede Wereldoorlog is geen gifgas gebruikt. „In de Eerste We reldoorlog wel", legt L. van der Weel van de Stichting Bunkerbehoud uit. „Daar om waren alle soldaten goed uitgerust." In de tweede Zoutelandse bunker, beide zijn onderdeel van Atlantikwali, is het foto Lex de Meester verhaal over de Westers,ipe'lde in oorlogs tijd verder uitgewerkt. De bunker bij de Oranjemolen in Vlissingen heeft dit sei zoen de Willem Ruys als'thema. Dit schip (de latere Achille Lauro) stond tijdens de oorlog op stapel op de werf De Schelde en voorzag in de laatste dagen voor de be vrijding Vlissingen van schoon drinkwa ter. De bunkers zijn ook morgen te bezichtigen. Daarna is het museum in Zoutelande t/in 5 november op zondag- en ivoensdagmiddag open (13-17 uur) en de bunker in Vlissingen iedere zondag (13-16 uur). Niemand wil 84 drugsver slaafden als buren. Bewo ners van de Coosje Buskenstraat niet, ondernemers op Baskens- burg niet. De gemeente Vlissin gen zet weinig vaart achter de verhuizing van het Huiskamer project voor Drugsverslaafden (HKPD) en heeft daarmee zich zelf in een lastig parket ge bracht. De vraag is of ze daar nog uitkomt. En of het opvang centrum ooit zal verhuizen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Aan het aantal plannen zal het niet liggen. Im mers, zo lang het Huiskamerpro ject voor Drugsverslaafden be staat - al bijna dertig jaar - is na gedacht over het centrum. Eerst kwamen drugsverslaafden er al leen voor methadon en een kop je koffie. Hulpverleners waren in huis om welwillende gebrui kers van de drugs af te helpen. Ze hielpen ze terug de maat schappij in en gaven advies om infectieziekten te voorkomen. Tegenwoordig blijft het niet bij een kopje koffie en een flesje me thadon alleen. In Arnhem drijft, of liever gezegd dx-ééf, een drugs boot en Rotterdam heeft een be jaardenhuis voor junks. Voor drugsverslaafden worden overal dagbestedingsprogramma's op gezet. Dus ook in Vlissingen. Bed, bad en brood was eerst het plan. In het bestaande pand aan de Coosje Buskenstraat, dat wel (Advertentie) WIE VOORUIT KIJKT KIEST VOOR HET DELTA LLOYD RENTE FONDS DELTA LLOYD RENTE FONDS: de solide basis voor uw beleggingen Bij de Rabobank kunt u in de maand mei zonder aankoopkosten in dit obligatiefonds stappen. Informeer bij uw Rabobank of kijk op www.rabobank.nl. Ga naar uw Rabobank voor meer informatie zeker delta lloyd Dc waarde van uw belegging kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie mor de toekomst. Het prospectus is verkrijgbaar via www.rabobank.nl en de Rabobank. Delta Lloyd Rente Fonds N.V. is een beleggingsinstelling en geregistreerd bij dc Autoriteit Financiële Markten op grond van dc Wet toezicht beleggingsinstellingen. De Coöperatieve Centrale Raiffciscn-Boerenleenbank B A., iedere lokale Rabobank en bepaalde onderdelen van de Rabobank Groep zijn als cffcctcninstdling aan te merken en als zodanig geregistreerd bij de Autoriteit Financiële Markten te Amsterdam. Voor dit product is een financiële bijsluiter opgesteld met informatie over het product, de kosten en dc risico's. Vraag erom en lees hem voordat u het product koopt. opgeknapt moest worden. Want zoals het erbij stond, zo kon het niet langer. Het was versleten. Dat zagen buurtbewoners ook. Geen visitekaartje voor de boule vard, vonden ze. Evenmin als de schuifelende, dealende, gebruik ende drugsverslaafden voor hun portieken. Waar het HKPD zelf al jaren om vroeg, werd door de gemeente als oplossing omarmd: analyse een gebruikersruimte. Maar die liet lang op zich wachten. En de overlast hield aan. Een buurtbe woner legde de openbare deal en gebruikpraktijken vast op vi deo. De beelden werden via in ternet massaal bekeken. Nu had de buurt - inmiddels met 250 man verenigd in een be wonersvereniging - iets om de politiek onder druk te zetten. En het lukte. Het college haalde een lopend plan uit de kast: het HKPD zou verhuizen. Op een an dere plek kon meteen ook een royaler pakket aan zorg worden geboden. Niet alleen dagop vang, maar ook beschermd wo nen en 24-uurs opvang voor drugsverslaafden met psychi sche problemen. Toenmalig wet houder Poppe wist de buurt te kalmeren met de belofte dat de drugsopvang mei 2006 weg zou zijn. Drie jaar geleden was dat. De ge meenteraad schaarde zich intus sen ook achter het verhuisplan. Maar ja, waar moest het HKPD naartoe? Het college wees drie opties aan: de Poortersweg, de Oude Industrieweg en de Presi dent Rooseveltlaan. En of het nou ging om het vroegere slacht huis, de oude loods of de voor malige Kwik-Fit; overal kwam de buurt in opstand. Dat had het college kunnen weten. Het succes van een inspraakavond, overigens de enige ooit rond het thema gehouden, was voorbe houden aan de bewonersvereni ging. Die zag haar ledenaantal onmiddellijk stijgen. Voor de gemeente steeg het pro test. Gelijk al zwaaide de Vlis- singse Bedrijvenclub met een ge rechtelijke procedure, die wel eens jaren kan duren. De bewo ners vereniging deed tegelijker tijd hetzelfde, om te voorkomen dat het HKPD in de Coosje Bus kenstraat zou blijven. Het college nam een besluit: het pand aan de President Roose veltlaan zou het beste zijn. Niet toevallig had de gemeente juist op dat pand intussen een optie genomen. Raadsleden voelden zich verraden. Viel er wel iets te kiezen, vroegen zij zich af. Met veel gemor gingen ze akkoord. En dan: wanneer? Mei 2006 luk te niet meer, gaf Poppe een jaar geleden al toe. Een nieuwe da tum is nooit meer genoemd. Het HKPD wordt als onderwerp toch al zoveel mogelijk gemeden op het stadhuis. Het lijkt of nie mand zich er nog aan durft te branden. Wie het nieuwe cen trum gaat betalen, is nog even vaag. Beloften zijn al even vaak gemaakt als gemeden. De enige belofte die nog staat, is dat het centrum weggaat. Rijst wederom de vraag: wan neer? Dan wordt een overeen komst getekend, dan een stuur groep gelanceerd. Maar nieuws is er nooit, altijd ligt iedereen 'keurig op schema'. Intussen is het HKPD bezig haar pand te fatsoeneren. Dat in de Coosje Buskenstraat, weliswaar. Advertentie Nationale Herdenking gesloten vanaf 18.00 uur vrijdag 5 mei Bevrijdingsdag de hele dag geopend zondag 7 mei Boekenmarkt 10.00-17.00 op de Markt grote eendagsopruiming 13.00-17.00 uur Koopzondag Markt 511 Middelburg T0118 886 886 www.de-drvkkery.nl edactie: 0113-315649 fww.pzc.nl (-mail:redactie@pzc.nl jjstbus 314460 AA Goes dvertentie-exploitatie: IHoord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; "^^euws-Vlaanderen: 0114-372770; - iationaal: 020-4562500. londerdag 4 mei 2006 editie Walcheren ior Nadia Berkelder [DDELBURG - De loods voor Ie flats aan de Haringvliet- jtraat in Middelburg verdwijnt. >e gemeente is daarover in on- erhandeling met eigenaar Lé- Het is destijds een heel onge- ikkig besluit geweest om dat ing daar neer te zetten", vindt jethouder A. de Vries (PvdA). )e loods voor het groenbedrijf an Lété is in 1999 gebouwd, al voor de ramen van de flats an de Haringvlietstraat. Omwo- ënden waren niet ingelicht en •aren te laat om bezwaar te ma- en en de bouw tegen te hou- en. )e loods beneemt de bewoners iet alleen het uitzicht, de activi sten die er plaatsvinden zor- en ook voor overlast. „Met Lé- hebben we afgesproken dat er laatregelen worden genomen m die overlast te beperken", ;egt De Vries. Het is niet moge- ijk om aan alle klachten tege- ïoet te komen, omdat personeel an Lété nu eenmaal aan het rerk is in de loods, „Een defini- eve oplossing is er pas als het ledrijf verplaatst wordt." Voor tè zomer moet overeenstem- ïing zijn over een nieuwe loca le. Daarna moeten nog procedu- es worden gevoerd. De Vries eiwacht dan ook dat de loods log minimaal twee jaar in ge- iruik is. „Dat duurt inderdaad tog wel even, maar je moet er iatuurlijk wel een keer mee be- ;innen." )p de lege kavel naast de loods ip de hoek Stromenweg/ Greve- ingenstraat wordt voorlopig iet gebouwd. Lété had plannen m daar een nieuw kantoor te bouwen. De bouwvergunning is vijf jaar geleden al verleend, maar die wordt nu weer inge trokken. De vergunning is al meer dan een jaar niet meer gel dig. Ook het tijdelijke kantoor van Lété op het terrein van de groenloods moet weg. Dat ge bouw staat er illegaal. Het had afgelopen najaar al weg moeten zijn. De gemeente heeft plannen met het gebied aan de zuidkant van de Stromenwijk. Aan de overkant van de Stromenweg worden onder meer een moskee en een kerkgebouw voor het Leger des Heils gebouwd. Over die gebouwen is met een groep omwonenden overlegd. Volgens De Vries zijn de ontwerpen 're delijk positief ontvangen'. De gemeente moet alleen met het bestuur van de moskee en het Leger des Heils nog overeen stemming bereiken over de prijs. Maar ook de kavels van Lété zullen niet leeg blijven, zegt De Vries. „In de tijd dat er nog leegstand in de stad was, was het idee om de flats aan de Ha ringvlietstraat te slopen. Nu er krapte op de woningmarkt is, is het beter om ze nog te laten staan." De plannen zijn echter nog niet van de baan, zegt de wethouder. Ook de loods van Lé té had op termijn moeten wij ken voor de gemeentelijke plan nen. „Maar als hij toch weg moet, dan is het beter om het nu te doen. Dan hebben de mensen die in die flats wonen er ook nog profijt van." «N-j:: bezoek onze showroom voor het grootste vloerassortiment van Zeeland MURRE-MOENS [>T AFWERKSYSTEMEN MARIE CURIEWEG 9-13 4389 WB VLISSINGEN T: 0118-690000 WWW.MURREMOENS.NL MURRE-MOENS IS ONDERDEEL VAN L0GUS BOUW- EN AFBOUWMATERIALEN ZIERIKZEE - Een motorrijder uit de gemeente Schou- wen-Duiveland is gistermiddag gewondgeraakt bij een botsing op de Zeelandbrug. De brug is na het ongeval uren afgesloten geweest omdat het wegdek moest worden schoongemaakt. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor twee 's middags. Voor de geopende brug stond een file, de 22-jarige motorrijder wilde die inhalen. Terwijl hij daar mee bezig was ging het verkeer weer rijden en dat merkte hij te laat. De man moest stevig remmen, ging onderuit en klapte achterop een lijnbus. De motorrijder werd per am bulance naar het ziekenhuis gebracht. Over de ernst van zijn verwondingen was gisteravond nog niets bekend. Bij het ongeluk stroomde veel olie op de weg. Om te voorko men dat de olie in de Oosterschelde druppelde, moest het worden opgeruimd. Hiervoor was een vacuümpomp no dig, maar die was niet in Zeeland aanwezig. Het schoon- maakvoertuig moest van buiten de provincie komen. Om half acht 's avonds kon de brug weer voor het wegverkeer worden vrijgegeven. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren drie jongemannen uit Vlissingen en een twintigjarige Middelburger voor diefstal met geweld veroordeeld tot celstraffen en werkstraffen. Het viertal beroofde vorig jaar 24 december in Vlissingen een man van zijn geld, na dat ze het slachtoffer op kerstavond in een cafetaria had den ontmoet. De daders speelden ieder hun rol bij de straatroof, waarbij geweld niet werd geschuwd. Een 21-jarige Vlissinger kreeg voor zijn aandeel negen maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk plus 240 uur werkstraf opgelegd. Een negentien jarige stadsgenoot werd veroordeeld tot negen maanden gevan genisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk plus 180 uur werkstraf. Een 21-jarige Vlissinger kreeg zeven maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk en 240 uur taakstraf, terwijl de Middelburger zeven maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en 240 uur werkstraf kreeg opgelegd. Hun aandeel in de overval was beperkter dan dat van de twee mededaders. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 29-jarige Vlissinger voor dealen een half jaar gevangenisstraf opgelegd. De man verkocht bolletjes co ke. Twee drugsgebruikers legden belastende verklaringen af, maar er waren ook taps en observaties. De officier van justitie eiste tien maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk. In haar eis nam ze mee dat de verdachte in zijn proeftijd zat en dat hij eerder is veroordeeld voor opiumdelicten. door Emile Calon KRUININGEN - Ondanks dage lijkse snelheidscontroles, het uit schrijven van vele boetes en het in beslag nemen van rijbewijzen wordt er op de A58 hard gere den. Het Zeeuwse deel van deze rijksweg prijkt zelfs op de twee de plaats van de wegen waar de gemiddelde overschrijding van de maximumsnelheid het hoogst is, zo blijkt uit een overzicht van Rijkswaterstaat in het AD. Teamchef A. Marcusse van de Verkeerspolitie Zeeland stelt echter dat de gemiddelde snel heid de afgelopen jaren is ge daald. Maar nog steeds wordt er te hard gereden, vervolgt de poli tieman. Dat ligt volgens hem niet aan de inzet van zijn men sen. Die zijn zowat dagelijks op en langs de A58 te vinden. Ook politiewoordvoerder J. van Mou- rick benadrukt dat er tegen woordig minder hard over die snelweg wordt gereden dan en kele jaren terug. De beide politiemannen denken dat het Zeeuwse deel van de A58 zich leent voor hard rijden. Ze wijzen daarbij naar de gerin ge verkeersdruk in vergelijking tot andere wegen en het open landschap. Volgens Marcusse zijn de overtreders zowel toeris ten als mensen uit de buurt die toch dagelijks over de A58 rij den en weten dat er gecontro leerd wordt. Over het gehele ge deelte van de A58 wordt er te hard gereden. Er is volgens Mar cusse dan ook geen echte hot spot aan te wijzen. Advertentie CC is een nieuwe tweewekelijkse uitgave voor christelijk Nederland. Kijk voor meer informatie op www.eo.nl/cc. CC VERBINDT. Eindelijk kon dat jonge stel uit Middelburg genieten van een vakantie in Griekenland. Het appartement op de derde verdieping was perfect, het balkon bood een mooi uit zicht op de Egeïsche Zee. Vaak zaten ze daar 's avonds - een glaasje ouzo in de hand - van de zonsondergang te ge nieten. Na een etentje en wandeling i door het dorp, keerden ze ver na middernacht terug in het I appartement. I Op hun balkon sloot het stel de avond af met een glaasje. Met een fikse ruk trok hij de deur naar het balkon achter zich dicht om een muggenin- vasie te voorkomen. Met een droge klik viel de deur in het slot. Wat nu? Zijn vriendin opper de om, net als in de film, la kens aan elkaar te knopen om zo naar beneden te glijden. Een blik door de gesloten deur, maakte aan die illusie een einde. Op het voeteneind lagen twee keurig gevouwen pakketjes met lakens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9