Alle EU-landen gaan batterijen inzamelen Omvang kinderarbeid neemt af PZC Werk van moeder is 106.000 euro waard Vliegramp in Rusland eist 113 mensenlevens Tsjadiërs kiezen president Servische regering wankelt door Mladic Blair wacht zware verkiezingsnederlaag Europarlement en lidstaten sluiten akkoord Hersenoperatie Richards na val uit palmboom Politiebonden willen Bulgarije voorlopig weren uit EU Zeker achttien doden bij aanslag in Fallujah Pakistaanse onthoofdt haar man Al Qaeda-topman krijgt celstraf Vluchtelingen overspoelen eiland Chodorkovski naar ziekenboeg Studenten betalen zelf docent donderdag 4 mei 2006 als door Kees Bos en Famke van Loon BRUSSEL - Alle EU-landen moeten over tien jaar 45 procent van alle lege batterijen inzame len. Dat is de uitkomst van een akkoord tussen het Europees Parlement en de gezamenlijke EU-landen. Onderhandelaar H. Blokland (ChristenUnie) is zeer tevreden met het resultaat, meldde hij gisteren. Het inzamelen van gebruikte batterijen gebeurt nu in zes van de 25 EU-landen, waaronder Ne derland. Ook in ons land moet de inzameling echter verbeterd 1 worden. In 2002 kwam slechts 32 procent van de verkochte bat terijen terug voor hergebruik. Burgers in elk EU-land moeten over twee jaar een gratis inza- melpunt voor batterijen in hun buurt kunnen vinden. De fabri kanten moeten dan zelf zorgen voor recycling. Over zes jaar moet de inzameling al 25 pro cent bedragen. „Belangrijkste resultaat is dat batterijen met gevaarlijke stof fen binnenkort niet meer in de winkel te koop zijn", oordeelde Europarlementslid Blokland. Batterijen met veel kwik, cad mium en/of lood worden per 2008 verboden wegens het risico voor de gezondheid. Kwik uit batterijen tast het zenuwstelsel aan, cadmium is kankerverwek kend. Het verbod op deze batte rijen geldt niet voor noodverlich ting, alarmsystemen, medische apparaten en draadloos gereed schap. Nieuw is ook dat etiket ten in 2009 de echte capaciteit moeten aangeven. Consumenten kunnen dan zien hoe lang een batterij meegaat. „Goedkope batterijen zijn niet altijd de beste keus voor het mi lieu als ze kortere tijd mee gaan", vindt Blokland. Dit nieu- wigheidje is er gekomèn op aan dringen van het Europees Parle ment. Daarnaast is opgenomen dat batterijen makkelijk te ver wijderen moeten zijn uit appara ten. Dit moet voorkomen dat consumenten een goed apparaat weggooien omdat de batterij op is. Nederland De basis voor het batterij enbe- sluit is gelegd tijdens het Neder lands EU-voorzitterschap in de tweede helft van 2004. Staatsse cretaris P. van Geel (Milieu) kwam met zijn collega-milieumi nisters overeen dat batterijen op termijn ingezameld moeten worden en dat de fabrikanten er van verantwoordelijk worden voor de recycling. Batterijen en accu's vormen een groot milieu- en gezondheids probleem in de Europese Unie. Jaarlijks komen circa 800.000 ton auto-accu's, 190.000 ton in dustriële accu's en 160.000 ton consumentenbatterijen in de handel. Deze eindigen nu groten deels als afval in het milieu. Europees Commissaris S. Dimas (Milieu) is verheugd over' de overeenkomst. „Hoe eerder we batterijen gaan recyclen, hoe be ter voor het milieu." Het ak koord moet formeel nog de goed keuring krijgen van het Euro pees Parlement en de gezamen lijke EU-landen. ANP door Ans Bouwmans WASHINGTON - Een werk week van 91,6 uur en aan het eind van de dag geen cent ver diend. Het is het lot van mil joenen moeders die dag in dag uit dienst doen als onbe taalde huishoudster, kinder oppas, chauffeur en psycho loog. Hoeveel zou dit liefdewerk waard zijn op de arbeids markt? In de VS gemiddeld 134.121 dollar (zo'n 106.000 euro) per jaar voor een moe der die fulltime thuis is, zo heeft Salary.com berekend. Wie werkt en daarnaast moe dert 'verdient' thuis 85.876 dollar (68.000 euro) bij. Het Amerikaanse salaris-advies bureau kwam tot het bedrag door alle uren die een moeder werkt onder te verdelen in een top-tien van werkzaamhe den. Zo is ma verder conciër ge, kok, wasmachine bedie ner, computer operator, hoofd facilitaire dienst en al gemeen directeur. Voor elk uur is het bijbehorende sala ris gerekend en ziedaar: een 'onbetaalbare' baan heeft zijn eigen loonstrookje. Het werk van een full-time moeder is vergelijkbaar met dat van een marketing direc teur of een rechter in de VS, zegt woordvoerder Dan Malachowski van Sala- ry.com. Het bureau baseert zich op de ervaringen van vierhonderd moeders. Een werkende moeder heeft thuis nog eens een werkweek van gemiddeld 49,8 uur. Huisvrou wen blijken circa 22 uur in de huishouding te werken, tegen over ongeveer 7 uur voor bui tenshuis werkende moeders. Die zijn aan alle activiteiten minder uren kwijt behalve aan de algehele leiding (4,6 uur per week). Een voltijds moeder is 4,2 uur per week 'president-directeur'. GPD LONDEN - Keith Richards t moet waarschijnlijk een hersen- l operatie ondergaan om vocht te laten verwijderen. 1 De verwondingen na een val uit - een palmboom in Fiji van de Rol- ling Stones-gitarist zijn erger - dan eerder werd aangenomen, zo meldden diverse media. Lokale media lieten dinsdag l nog weten dat Richards uit het ziekenhuis was ontslagen. Daar- na kreeg hij opnieuw last van i hoofdpijn. i De gitarist was samen met colle- i ga Ron Wood in een palmboom i geklommen om kokosnoten te plukken. Richards viel eruit en werd na een behandeling door plaatselijke artsen naar Nieuw-Zeeland overgebracht. ANP/DPA LEIPZIG - De Europese politie vakbonden willen Bulgarije nog niet bij de Europese Unie. Bulga rije treedt volgens plan op 1 ja nuari bij de EU. Volgens de poli tiebonden doet het land te wei nig tegen corruptie en misdaad. Het overkoepelend orgaan Cesp van de politiebonden publiceer de gisteren in Leipzig een rap port over misstanden. Reddingswerkers bergen het stoffelijk overschot van een van de slachtoffers. „Bulgaarse prominenten, zoals de oud-voetballer Hristo Stoich- kov, kunnen ongestraft met een blauw zwaailicht rondrijden. Een rechter laat zich vervoeren met een in beslag genomen I Jeep", zo staat in het rapport [van Klaus Jansen, voorzitter van de Duitse politiebond. De Nederlandse politievakbond ANPV eiste gisteren van minis ter Ben Bot (Buitenlandse Za ken) dat hij maatregelen neemt. Voorzitter Ron Tournier van de ANPV vreest grote gevolgen' voor de veiligheid in Nederland. „In Nederland verblijven veel Bulgaarse mensenhandelaars en illegale Bulgaarse prostituees. Als de grenzen met Bulgarije open gaan voordat de criminali teitsbeheersing er is verbeterd, wordt dit probleem voor de rest van Europa alleen maar groter". De Europese Commissie komt 16 mei met een voorstel over EU-toetreding van Bulgarije en Roemenië. Eventueel kan de toe treding met een jaar worden uit gesteld tot 1 januari 2008. ANP FALLUJAH - Door een zelf moordaanslag gisteren in de Iraakse stad Fallujah zijn zeker achttien mensen omgekomen. Ruim twintig mensen raakten gewond. De dader blies zichzelf op temid den van een groep mannen die werk zocht bij de politie. Fallujah, een overwegend islami- tisch-soennitische stad, gold in bet verleden als een bolwerk van verzet. De Iraakse politie trof in Bag dad de lichamen van 34 ver moorde mannen aan. Ze zijn blijkbaar het slachtoffer gewor den van het geweld tussen mos lims onderling in Irak. ANP door Remco Reidinq MOSKOU - Een Armeens passagiers vliegtuig met 113 mensen aan boord is gisterochtend vroeg (lokale tijd) neerge stort in de Zwarte Zee. Alle inzittenden zijn omgekomen. Het vliegtuig, een Airbus 320, was onder weg van de Armeense hoofdstad Jerevan naar de populaire Russische badplaats Sotsji: een vlucht van nog geen uur. De piloot trachtte daar in zeer slecht weer te landen. Reddingswerkers zijn met twintig sche pen en drie watervliegtuigen naar de plaats van de ramp gegaan. Zij ondervin den veel last van stortregens en hoge gol ven. Er waren gisteravond 46 lichamen en talloze lichaamsdelen geborgen. On der de slachtoffers zijn 26 Russen, de rest zijn Armenen. Onder de doden bevinden zich zes kinderen en acht bemanningsle den. Een woordvoerder van het ministerie van Noodsituaties zei dat op de ramp plek een grote olievlek is te zien. Verder drijven overal brokstukken, bagage en reddingsvesten. Het wrak ligt op de zee bodem, 550 meter diep. De kans op het vinden van de zwarte doos met vluchtge- gevens wordt zeer klein geacht. Het vliegtuig was onderweg van Jerevan naar Sotsji aan de Zwarte Zee, toen het in slecht weer terechtkwam. De piloot kreeg aanvankelijk geen toestemming om te landen, omdat zware regen het zicht belemmerde. Nadat de luchthaven alsnog groen licht gaf, keerde het vlieg tuig om. Tijdens de tweede landingspo ging verdween het ineens van de radar. Het bleek in zee te zijn gestort, ruim vijf kilometer uit de kust. De autoriteiten ver moeden dat het slechte weer de oorzaak van de ramp is, al worden technische pro blemen niet uitgesloten. Volgens lucht vaartmaatschappij Armavia was de Air bus 320 in een windhoos terechtgeko- foto Eduard Korniyenko/RTR men. Armavia heeft drie van deze toestel len, die alle in prima staat zouden verke ren. „Het vliegtuig was in ideale techni sche staat en de bemanning goed opge leid", aldus woordvoerder Andrej Agha- janov. In Sotsji kwamen in de loop van de dag twee toestellen aan met familiele den van de slachtoffers. Zij moeten de slachtoffers identificeren. De gevonden lijken liggen in twee mortuaria. In Armenië, een land met drie miljoen in woners, werden 5 en 6 mei als dagen van rouw bestempeld. Tv-zenders schrapten hun normale programmering en zonden sombere muziek uit. Rusland riep 5 mei tot dag van rouw uit. GPD door Bob Kroon GENÈVE - Voor het eerst in de moderne geschiedenis consta teert de Internationale Arbeids organisatie, de ILO, een opmer kelijke afname van kinderar beid in de wereld. Als deze ten dens doorzet kunnen binnen tien jaar de ergste vormen van kinderexploitatie worden uitge bannen. Dat staat in een giste ren gepubliceerd overzicht van de ILO. Sinds de eeuwwisseling liep het aantal landarbeiders wereld wijd terug yan 246 miljoen tot 218 miljoen, een afname met 11 procent. „Het eind van de ergste dwangarbeid voor kinderen is nu in zicht",constateert ILO di recteur-generaal Juan Somavia. „Het blijft een bittere en langdu rige strijd, maar we zijn einde lijk op de goede weg." In de leef tijdscategorie van 5 tot 17 jaar verminderde de gedwongen te werkstelling met 26 procent tot 126 miljoen kinderen. De uitbui ting van de allerjongsten,van 5 tot 14 jaar, liep met 33 procent terug. De ILO, de oudste organisatie in het VN-bestel, ijvert al sinds 1919 voor menswaardige arbeid tegen een redelijk loon en neemt al jaren het voortouw in de strijd tegen de kinderarbeid. So mavia schrijft de hoopgevende ontwikkeling van de laatste ja ren toe aan 'een duidelijker poli tieke wil' van regeringen om jon ge kinderen in de schoolbank te krijgen, inplaats van ze te ex ploiteren als goedkope of hele maal niet betaalde arbeidskrach ten in huishoudens, landbouw, textiel- en schoenindustrie, vuurwerkfabrieken, mijnbouw en visserij. In tientallen ontwikkelingslan den geeft de ILO financiële steun en raad aan sociale instel lingen, in de hoop 'dat een goed voorbeeld uitmondt in een wijde re maatschappelijke stimulans', aldus het ILÖ-rapport. Ongeveer dertig landen hebben zich inmiddels gebonden aan N'DJAMENA - Een vrouw wacht op haar beurt in een stembureau in de Tsjadische hoofdstad N'djamena. Drie weken na een mislukte aan val van rebellen op N'djame na konden de kiezers in Tsjaad gisteren naar de stem bus voor de presidentsverkie zingen. De eerste officiële re sultaten worden verwacht op 14 mei. Het lijkt zeker dat president Idriss Déby, sinds een coup in 1991 aan de macht, een nieuw mandaat krijgt voor vijf jaar. Zijn vier tegenkandidaten vormen geen serieuze bedreiging. De belangrijkste oppositie partijen boycotten de verkie zing. De opkomst was giste ren laag. De regering van Déby heeft internationaal een slechte naam en staat be kend als bijzonder corrupt, foto Claire Soares/RTR tijdschema's om voor 2008 zo veel mogelijk werkende kinde ren in de schoolbanken te krij gen. Armoede blijft de voornaamste oorzaak v.an kinderexploitatie. Het grootste probleem vormt de landbouwsector in arme landen, waar zelfs kleuters de handen uit de mouwen moeten steken. Zeventig procent van alle kin derarbeid is gelieerd aan agrari sche sectoren, zoals de rijst bouw en theeplantages. De ILO prijst de inspanningen van hulporganisaties als de Indo nesische 'Sanggar Puri' in Ja karta, die vrijwilligers mobili seert om een eind te maken aan deze verkapte slavernij en dui zenden kinderen op basisscho len wist te plaatsen. Spectaculair Spectaculaire vooruitgang wordt vooral gemeld uit La tijns-Amerikaanse landen en het Caiïbisch gebied, waar kin derarbeid de laatste vijf jaar met liefst 66 procent is terugge drongen. Ook wat kinderarbeid betreft blijft Afrika het ramp continent, waar 26 procent van alle kinderen ten zuiden van de Sahara moeten werken. „Geen enkel kind mag in de 21e eeuw nog worden gedwongen om te werken," stelt Somavia. „Een kind hoort op school." GPD KARACHI - Een Pakistaanse vrouw (45) heeft haar 55-ja- rige echtgenoot onthoofd en zijn lichaam in mootjes ge hakt. De verminkte lichaamsdelen dumpte zij in het riool. De reden was dat de man had aangekondigd dat hij een vierde vrouw wilde nemen. De boze echtgenote kreeg bij de moord hulp van twee mannelijke familieleden. Zij doodde haar man, een welge stelde aannemer, in zijn slaap. De politie kwam de mis daad op het spoor nadat de broer van het slachtoffer alarm sloeg. De vrouw heeft bekend. De vrouw verklaarde dat zij al langer problemen had met de ontrouw van haar echtgenoot. Zijn besluit om nog een vierde vrouw te nemen was voor haar de druppel die de emmer deed overlopen. ANP/RTR SANAA - De vermeende tweede man van Al Qaeda in Je men is gisteren tot 37 maanden cel veroordeeld wegens het financieren van moslimmilitanten. Mohammed Ham- di al Ahdal, ook wel bekend als Abu Asem al Macci, ont kent alle aantijgingen. Hij zit al vast sinds 2003. Hij was aangeklaagd wegens het vormen van een bende, het financieren van Al Qaeda en betrokkenheid bij de dood van achttien Jemenitische militairen. ANP/RTR LAMPEDUS A - Het Italiaanse eilandje Lampedusa kreeg gisteren te maken met een golf van illegale immi granten. Met twee schepen kwamen in totaal 484 vluchte lingen aan. De immigranten werden ondergebracht in een opvangcentrum, waar echter maar plaats was voor 190 mensen en dat al overbelast was. De autoriteiten hebben meegedeeld dat zij de vluchtelin gen zo snel mogelijk zullen overplaatsen naar andere op vangcentra. ANP/DPA TSJITA - De tot acht jaar cel veroordeelde Russische olie magnaat Michail Chodorkovski is met maagklachten over gebracht naar de ziekenboeg van de gevangenis waar hij wordt vastgehouden. De klachten zouden het gevolg zijn van een korte hongerstaking. Vorige maand stak een medegevangene Chodorkovski neer met een mes. Hij liep een hoofdwond op. Chodorkovs ki werd daarop overgeplaatst naar een isoleercel. Volgens gevangenisdirecteur A. Sidorov is de gevallen oliemag naat daarom in hongerstaking gegaan. Toen hij daarna weer at, werd hij ziek, aldus Sidorov. ANP/AFP PADERBORN - Studenten van de universiteit van de Duitse stad Paderborn waren het chronische gebrek aan docenten zat. Zij hebben een docent taalwetenschap aan gezocht en betalen die uit eigen zak. De faculteit cultuur wetenschappen heeft dat gisteren bevestigd. Het gaat om een eenmalige actie voor het nu lopende on derwij ssemester. De actie is vooral bedoeld om het gebrek aan onderwijzend personeel aan de kaak te stellen. De stu denten hebben hun actie afgestemd met hun instituut en met de faculteitsraad. ANP/DPA door Marloes de Koning BELGRADO - De Servische re gering wankelt, nu de Europese Unie de gesprekken over nauwe re banden met Servië heeft be vroren. De EU wil pas verder praten als generaal Ratko Mla dic is uitgeleverd aan het Joego- slavië-tribunaal. In reactie op dat besluit trad vice-premier Mi- rol jub Labus af. Labus leidde de delegatie die met de EU onderhandelde over een handels- en samenwerkings akkoord, de eerste stap op weg naar EU-lidmaatschap. „Het gaat nu om geloofwaardigheid", aldus Labus. „Er zijn door deze regering harde beloften gedaan over de uitlevering van Mladic en precies het omgekeerde is ge beurd." De vice-premier schaamde zich duidelijk voor zijn collega-ministers en pre mier Vojislav Kostunica. De pre mier noemt de uitlevering van de sinds 1995 voortvluchtige Mladic vooral een 'technische vraag'. „We hebben het hele net werk om hem heen opgepakt. Hij staat er alleen voor. Het is het beste voor het land als hij zich nu overgeeft." Het voorlopi ge einde aan de gesprekken met de EU zijn volgens de eerste mi nister schadelijk voor het land. Het besluit komt op een mo ment dat het Servische volk 'ie dere minuut, ieder uur nodig heeft'. Labus wijst vooral naar de geheime diensten. „Zij had den hun werk moeten doen. Ge neraal Mladic zelf neem ik deze situatie niet kwalijk." Op de vraag waar Mladic volgens hem uithangt lachte hij cynisch. „Ze hebben overal gezocht, behalve op de plek waar hij is." Hoewel Labus de houding van zijn eigen regering 'verraad aan het volk' noemde, blijft zijn par tij (G17+) voorlopig in de rege ring, om de onderhandelingen over Kosovo niet in gevaar te brengen. De komende weken moet blijken of de Radicale Par tij, de grootste in het parlement, munt tracht te slaan uit de wan kele positie van de regering. Het kabinet kan alleen regeren met steun van de radicalen of de oud-communisten. De Democratische Partij van president Tadic eist in ruil voor politieke steun vervroegde ver kiezingen. GPD door Thomas Verfuss en Gijs van Wetten LONDEN - De Britse premier Tony Blair stevent bij de ge meenteraadsverkiezingen in En geland vandaag af op een ver pletterende nederlaag. Volgens opiniepeilingen behaalt zijn so cialistische Labour-partij moge lijk het slechtste resultaat van de afgelopen decennia. Ook wordt gevreesd voor een verster king van de rechtsradicale Brit se Nationale Partij (BNP). De uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen worden mor gen verwacht. In het geval van een verpletterende nederlaag wordt er rekening mee gehou den dat ook uit de eigen gelede ren de roep om het aftreden van Blair zal aanzwellen. Minister van Financiën Gordon Brown wordt getipt als opvolger van de premier. Bij een verhit debat in het Lager huis verweet de conservatieve oppositieleider David Cameron de regering gisteren opnieuw wanbeheer en onzorgvuldig heid. Minister Charles Clarke van Binnenlandse Zaken en vi ce-premier John Prescott, twee vertrouwelingen van Blair, lig gen onder vuur: Prescott wegens een seksaffaire en Clarke omdat meer dan duizend illegale crimi nelen na het uitzitten van hun straf niet het Verenigd Konink rijk zijn uitgezet. Volgens Blair, die al negen jaar aan de macht is, is dat probleem al voor zijn regeerperiode ontstaan. Clarke beloofde gisteren dat bui tenlandse veroordeelden voor taan sneller worden uitgezet. Hij zei in het Lagerhuis dat ge vangenen na het einde van hun straf waar mogelijk direct het land worden uitgezet, tenzij dat om zwaaiwegende redenen niet kan. ANP/DPA/AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5