pzc Dodenherdenking is vol zin De aarde ligt onder vuur pzc Del Ponte stoort in zaak-Mladic Een werkende bom maken is moeilijk Vier mei biedt ijkpunt voor persoonlijke integriteit en moed 4 mei 1956 donderdag 4 mei 2006 In stad en dorp herdenkt Nederland op de vierde mei de gevallenen. foto Marijke Folkertsma Heeft Dodenherdenking zoveel jaar na de oorlog nog wel zin? Niet als heldenverering. Niet als waarschuwing tegen opkomend fascisme en racisme. En ook niet als poging om herhaling van de geschiedenis te voorkomen. On ze columnist Jan Schinkelshoek zoekt het veel meer op persoon lijk vlak. Als standaard voor burgermoed. door Jan Schinkelshoek Vanavond om acht uur is Ne derland even stil. Vanavond staat Nederland even stil. Vanavond herdenkt Nederland met twee minuten stilte wat meer dan een half eeuw geleden het land in de greep heeft ge had, wat zo veel leed heeft ver oorzaakt, wat zo veel mensenle vens heeft gekost. Twee minuten stilte. In Amsterdam - bij het Natio naal Monument. In de duinen - op de Waalsdor- pervlakte. In bijna alle steden en dorpen van ons land - bij monumenten, herdenkplaatsen en plaquettes. Centraal bij Dodenherdenking staat het verhaal van oorlog en onderdrukking, van vervolging en verzet, van onderduik en ter reur. Het is het verhaal van con centratiekampen en gevangenis sen, van doorgeschoten nationa lisme, wanstaltige rassenwaan en misplaatste superioriteitsge voelens. Maar het is niet alleen het verhaal van slachtoffers en helden, van martelaren en folte- raars. Het is ook het verhaal van collaboratie en verraad, van NSB'ers en foute keuzen. En minstens zo zeer - misschien wel meer dan ons lief is - het ver haal van mensen die de andere kant uit keken, die deden alsof ze van niks wisten, alsof het hun niet aanging. Bevochten Het is, helaas, geen verhaal met een goede afloop. Ook na 1945 is oorlog niet uitgebannen, geweld kost nog steeds slachtoffers, de mocratie en rechtsstaat zijn geen rustig bezit, grondrechten en tolerantie vergen permanen te waakzaamheid, vrede moet nog steeds worden bevochten. Zwart-wit Heeft Dodenherdenking, zoveel jaren na de oorlog, nog wel zin? Niet als heldenverering, geloof ik. Zo zwart-wit lag het tijdens 1940-1945 niet. Niet als kapstok om bij het min ste en geringste te waarschuwen tegen opkomend fascisme en ra cisme. Die vorm van misbruik na de oorlog is al te vaak ge pleegd om andersdenkenden het zwijgen op te leggen. Niet om in het verleden te blijven hangen. De problemen, uitdagingen en moeilijkheden van vandaag de dag zijn zwaar genoeg. Niet om een herhaling van dat leed te voorkomen. De geschie denis herhaalt zich nooit. En als ze zich dreigt te herhalen, dan moet de mens in staat worden geacht de andere kant uit te kij ken. En zelfs niet als een poging om het onbevattelijke te bevatten. De historie levert - misschien he laas - geen pasklare antwoor den. De zin van Dodenherdenking ligt op een ander, veel persoon lijker vlak. Op het vlak van de ethiek. Het dwingt na te denken wat je zelf kunt doen, wilt doen, moet doen. De oorlog-van-toen confronteert ons met dilemma's, morele dilemma's in hun ex treemste vorm. Waarom Waar nog steeds die grote, onop losbare vraag naar het waarom knelt - hoe konden mensen, ge wone mensen, zulke verschrikke lijke dingen doen? - biedt de oor logsherinnering ook zicht op bijna bovenmenselijke staaltjes van fatsoen, moed, verantwoor delijkheidsbesef en burger schap, afkomstig van mensen, gewone mensen. Die verschrikkelijke oorlog geeft het kwaad een naam, even zeer als ze het goede benoemt. Concreet, tastbaar. In rond Ne derlands. De herinnering aan '40-'45 zet een morele stan daard, een standaard van huma niteit, compleet met voorbeel den hoe het moet, hoe het zou moeten. En dat tikt dubbel en dwars aan in een tijd waarin al les gerelativeerd wordt, alles met ironie wordt bekeken, alles met scepsis wordt overgoten. Alleen al daarom is Dodenher denking van vitaal belang. Als ijkpunt voor persoonlijke inte griteit. Als model voor burger moed. Als aansporing. Als inspi ratiebron. En als teken van hoop. Kiezen Te meer waar die morele dilem ma's onverminderd actueel zijn. Dag in dag uit wordt aan politi ci en bestuurders, aan schrij vers, journalisten en filmprodu centen, aan wetenschappers, di recteuren en arbeiders, aan men sen in bedrijfsleven en over heidsdienst, aan gelovigen en buitenkerkelijken, aan autochto nen en allochtonen, aan mannen en vrouwen, aan burgers ge vraagd te kiezen. Te kiezen - voor het goede, te gen het kwade. Dodenherdenking heeft zin. Die 'zingeving' is kort na de oorlog treffend verwoord door Golo Mann, zoon van de grote schrij ver Thomas Mann, een Duits his toricus die zelf voor de nazi's heeft moeten vluchten. 'Bestude ring van de geschiedenis', schreef hij, 'is het beste tegengif tegen fanatisme, tegen extremis me, tegen eigendunk. Ze leert ons geloven aan maat, aan be hoedzaamheid, meer dan aan ei gengereid doordrammen naar grote oplossingen. De geschiede nis ontwikkelt onze zin voor vrij heid en verantwoordelijkheid.' En later voegde Mann er, nog pregnanter, aan toe: 'Het verle den mag niet verloren gaan, an ders wordt de mens blind voor zichzelf en voor de toekomst.' Daarom heeft het zoveel jaar la ter nog zin om stil te staan bij die vele duizenden die tussen 1940 en 1945 in de strijd tegen fanatisme, extremisme en eigen dunk moed, fatsoen en verant woordelijkheid toonden en bij die namenloos vele anderen die sedertdien lieten zien wat bur germanschap is. door Carel Goselinq De Europese Unie praat of ficieel niet meer met Servië over een handels- en samenwerkingsakkoord. De aanleiding vormt het feit dat Servië er nog niet in geslaagd is de voortvluchtige Bos- nisch- Servische generaal Mladic op te pakken en uit te leveren aan het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag De hoofdaanklaagster bij het tribunaal, Del Ponte, heeft steeds gezegd beweerd garan ties van de Servische premier Kostunica te hebben gehad dat Mladic uiterlijk op 30 april aan haar gepresenteerd zou worden. Zij voelt zich nu misleid door Kostunica. In Servië riep Kostunica Mla dic op zich over te geven. Hij erkende dat zijn mensen niet weten waar de generaal uit hangt. Er zijn wel talloze hel pers van hem aangehouden, maar dat leverde geen bruik baar spoor op. Kostunica noemde het oneerlijk dat Ser vië nu wordt gestraft. Vol gens hem wordt er alles aan gedaan om Mladic te pakken te krijgen. Feitelijk gebeurt dat pas sinds eind 2004. Handreiking Of Servië zich 'gestraft' moet voelen is de vraag. Vorig jaar zat Kroatië in dezelfde posi tie. Del Ponte eiste de aanhou ding van de aangeklaagde ge neraal Gotovina. Toen die uit bleef schortte de EU het be raad over een lidmaatschap op. Gotovina werd een half jaar later in Spanje opgepakt. De onderhandelingen tussen de EU en Kroatië werden her vat en lopen als een trein. Met Servië kan het net zo gaan. Niet voor niets wees EU-commissaris Rehn (belast met EU-uitbreiding) er al op dat de gesprekken meteen na dat Mladic is aangehouden kunnen beginnen en dan als nog dit jaar kunnen worden afgerond. Met die handrei king geeft de EU-commissa- ris Kostunica en dê zijnen ook speelruimte. De ..Servi- -h sche premier worstelt immers I met een aantal pmblemen.I Zijn regering steunt mede op I partijen die uit natipnalisti- sche overwegingen niét staan te springen Mladic uit te leve- dc> ren. Tegelijk is hij in -onder- en handeling met president Ta- die over vervroegde verkiezin- gj gen. De zaak-Mladic is een be- m( langrijke factor bij het ver- va werven van de kiezersgunst. ler Zijdelings spelen ook de on- a]{ derhandelingen over'de toe- pa komst van provincie^ Kosovo El en de breuk met Montenegro BI mee. f - tei Storende factor is Del Ponte. m( Zij wil scoren, zeker nu. Milos evic haar ontvallen is en het He tribunaal in 2008 de acfivitei- ba ten moet staken. MlacUc be- de schouwt zij met de -eveneens i de voortvluchtige Bosnisch-Ser- de vische ex-leider Karadzic als wc kroon op haai- werk. In haar 32 ongeremde ambitie h'eeft Del tei Ponte al vaak ultimatums ge- 1 Bi noemd die Servische leiders ov voor de aanhouding van Mla- m< die zouden hebben genoemd. Die zijn vanuit -Belgrado nooit bevestigd. Bij-elk .ulti- matum vliegt Del Pöhte naar *■- Brussel om de EU opjïoge po- "D ten te laten weten dat Servië 'nog steeds' niet goed met het tribunaal samenwerkt. -Waar na meteen de eis volgt dat de LC EU onderhandelingen met mi het land over samenwerking op moet opschorten of afblazen. lai De EU volgt de lijn-Del 'Pon te klakkeloos. Dat is vreemd D< want het gaat, om in"Néder- ee landse termen te - spreken, 1 lir slechts om een gewone offi- da cier van justitie. Weliswaar 1 zo met een VN-pet op,' maar Le daar hoeft de EU zich weinig nc van aan te trekken. .Daar zii komt bij dat de dé aanpak na van Del Ponte geen vruchten j hc afwierp. De zaak-Milosevic Di liep hopeloos vast. Gotovina ga werd uiteindelijk ver buiten ge Kroatië opgepakt. GPD pl pagina 5 wi Servische regering pl wankelt N: A, door Ferdi Schrooten Door de glazen van zijn 'niet-schervende bril' be studeert Peter de Bruyn een van de uitgestalde explosie ven voor hem. „Kijk", zegt de ingenieur, terwijl hij uit een enveloppe een plat pakketje met draadjes haalt. „Dit is nou een bombrief." De in plastic gewikkelde springstof is met dun koper draad verbonden aan een Po- laroid-batterij. „Die heeft een mooi plat formaat", zegt de onderzoeker. De draadjes moeten bij het dichtplakken van de envelop onder de plak rand worden gedrukt. „Als je de enveloppe opent, dan ver breek je het stroomdraad je en ontploft de springlading." De Bruyn is explosievenex- pert van het Nederlands Fo rensisch Instituut (NFI) in Den Haag. Daar komen jaar lijks zo'n honderd zelfge maakte explosieven binnen voor onderzoek. Zo onderzoe ken hij en zijn collega's explo sieven die in het weekeinde zijn gevonden in een huis in Rotterdam-West. Op internet is veel informatie voorhanden over de vervaar diging van explosieven, tot aan complete handleidingen die de thuisknutselaar stap-voor-stap helpen zijn ei gen bom te fabriceren. Veel van de chemicaliën en andere benodigdheden liggen ge woon bij de drogist of in tuin centra. De Bruyn: „Al moet je wel de goede tuinmest pak ken, anders gebeurt er niks." Vraag het maar aan terreur verdachte Samir A. In zijn huis vond de politie onder meer draadjes, een schake laar, kerstboomverlichting en kunstmest. Het geheel leek in alles op een geïmproviseerd explosief. Alleen: het werkte niet. „Dat er van alles op in ternet te vinden is, wil nog niet zeggen dat iedereen een deugdelijk explosief kan ma ken", zegt De Bruyn, getui- ge-deskundige in de straf zaak tegen Samir A. Hij pakt een ander staaltje van knutselnijverheid: de wekkerbom die in 1988 be doeld was voor een aanslag op het gebouw van Sijthoff Pers in Rijswijk. Opengereten en vervormd ligt het ding op tafel. „Hartstikke dodelijk", zegt De Bruyn. Net als de zwarte bol ernaast, een tennis bal met kruit uit strijkers (zware rotjes) en ingezwach teld in zwarte tape. Een strij ker is als ontsteker door het gat in de tennisbal geduwd. „Vergis je niet. Deze tennis- balbom is dodelijk." Vaak zijn de aangetroffen ex plosieven het werk van ama teurs die nieuwsgierig zijn. Afstandsbedieningen van ga ragepoorten en schakelaar tjes van modelbouwauto's die nen als ontsteker. De prikkel komt van huis-tuin-en-keu- ken-batterijtjes. „Alkali ne-batterijen. Ze willen wel zeker zijn dat de bom af gaat", zegt De Bruyn. Maar de betere bommenma kers maken explosieven die ze op grote afstand tot onplof- fing kunnen brengen. Zoals de daders van de aanslagen in Madrid in 2004, die hun bom men af lieten gaan via gsm's. Ook de afpersers die eind 2002 bommen plaatsten in de Ikea-vestigingen in Amster dam en Sliedrecht, gebruik ten mobieltjes als ontstekers. „Het werkte alleen niet", zegt De Bruyn, die met zes colle ga's herkomst en risico onder zoekt van bommen of wat daar op lijkt. „Ja, de bom in Ikea in Sliedrecht ging wel af, maar dat was omdat de constructie slecht was. Daar door ging het ding af toen de Explosieven Opruimings dienst het onschadelijk pro beerde te maken." Drukgolf Sommige doe-het-zelfknal- lers nemen enorme risico's. Zoals de man die een paar jaar geleden zijn eigen mega- bom maakte. Om het kruit uit grote stukken vuurwerk te kunnen halen, zaagde hij die door met een decoupeerzaag. „Opeens sloeg er een vonk in het vat waarin hij het kruit verzamelde. De man stormde instinctief naar buiten en struikelde daarbij per onge luk. Dat is zijn geluk geweest: hij lag op de grond toen de enorme drukgolf over hem heen blies. Anders had hij het zeker niet overleefd." GPD Talloze brokstukken van steen en ijs zwerven door de ruimte en kunnen met onze planeet in bot sing komen. Komende week con fereren wetenschappers bij de Europese Ruimtevaart Organisa tie (ESA) in Noordwijk over het kosmische botsingsgevaar. Intus sen iverkt Europa aan de Don Quichot-missie om het onheil uit de hemel af te wenden. door Servé Vaessen Op 30 juni 1908 kruipt de aar de door het oog van de naald. Nabij de rivier de Toen- goeska in Siberië doorklieft een vuurtong de hemel, gevolgd door knallen die 800 kilometer verderop nog hoorbaar zijn. Op de plek des onheils wordt 200 vierkante kilometer bos met de grond gelijk gemaakt. Allemaal het gevolg van een kos mische steenbrok zo groot als een.flatgebouw die met 30 kilo meter per seconde de atmosfeer binnendringt. Door de lucht- weerstand in de dampkring ont ploft het object op een hoogte van 8 kilometer met een kracht van vijfhonderd Hiroshima- bommen. Was het projectiel een paar uur later gearriveerd, dan had het in- slagpunt niet in het dunbevolk te Toengoeskagebied gelegen, maar in Sint Petersburg of Lon den. Meer dan 160 inslagkraters op onze planeet getuigen ei-van hoe onveilig het heelal is. Niet alleen de aarde fungeert als schietschijf. Ook het oppervlak van de maan en planeten als Mercurius en Mars is bezaaid met talloze littekens die duiden op kosmisch geweld. Kort na het ontstaan van de pla neten 4,5 miljard jaar geleden zwierven ontelbare brokstuk ken als overgebleven bouwpuin door de ruimte. Met veel geweld bestookten zij de pas geboren planeten. Welke rol speelde het kosmisch bombardement in de evolutie van ons zonnestelsel en hoe kun je allang verweerde inslagkraters op aarde herken nen? Het zijn slechts enkele vra gen waarover de wetenschap pers in Noordwijk zich komen de week buigen. Ook het huidi ge inslaggevaar komt op de con ferentie aan bod. De meeste van deze planetoïden houden zich op veilige afstand van de aarde op, tussen de ba nen van Mars en Jupiter. Soms dirigeert de zwaartekracht van de grote planeet Jupiter ze naar Impressie van het hoogtepunt van de Don Quichotmissie: Hidalgo boort zich in de planetoïde, terwijl Sancho toekijkt, foto ESA/GPD de binnenregionen van het zon nestelsel. Planetoïden die zover uitzwenken dat zij in de buurt van de aarde kunnen komen en een potentieel gevaar vormen, behoren tot de aardscheerders. Reden genoeg voor de sterren kundigen om systematische speurtochten naar deze kosmi sche kogels te ondernemen. Eind vorige maand telde het Near Earth Object-programma (NEO) van het Amerikaanse ruimtevaartbureau Nasa 784 planetoïden met een doorsnede van minimaal 150 meter die de aarde tot op 7,5 miljoen kilome ter kunnen naderen. Geen enke le van deze objecten ligt op ram koers, maar door de zwaarte kracht van de planeten verande ren hun banen langzaam. Toekomstige aanvaringen met de aarde worden dan mogelijk. Het NE O-programma schat dat er zo'n duizend aardscheerders met een doorsnede van 1 kilome ter of meer door het zonnestel sel zwei-ven. Tweederde ervan is in kaart gebracht. De kritische grens van 1 kilome ter is niet toevallig gekozen, want een inslaande planetoïde met dergelijke afmetingen ver oorzaakt een wereldramp. De botsing blaast een gigantische stofwolk de atmosfeer in, die de zon verduistert en het klimaat ontregelt. Een aanzienlijk deel van de wereldbevolking over leeft een dergelijke ramp waar schijnlijk niet. Dinosauriërs Hoe groter het projectiel, des te ernstiger de gevolgen. Zo'n 65 miljoen jaar geleden ontketende de botsing met een kosmisch projectiel met een doorsnede van tien kilometer een waar in ferno, waarin de dinosauriërs, samen met 65 procent van de toenmalig levende soorten op aarde, uitstierven. Toch is er nog weinig bekend over de gevolgen van inslagen. Vijf keer in de aardgeschiedenis was er een massale uitstervings- golf maar slechts één daarvan kunnen we met zekerheid koppe len aan een kosmische aanva ring, aldus de Amsterdamse geo loog Jan Smit. Omgekeerd heeft de vorming van andere bekende inslagkra ters op aarde geen grote gevol gen gehad voor het leven op on ze planeet. Nog minder weten we over de gevolgen van kleine re inslagen. Zij richten welis waar geen wereldwijde ravage aan, maar hun inslagfrequentie is groter. Planetoïden uit de 1 kilometer categorie komen eens in de paar honderdduizend jaar met de aar de in aanvaring, terwijl projec tielen van het Toengoeska-for- maat gemiddeld twee tot drie keer per millennium inslaan. Door hun kleine afmetingen zijn deze objecten moeilijker op te sporen dan hun grotere soortge noten. In sciencefictionfilms als Deep Impact en Armageddon wordt de aanstromende planetoïde met kernbommen aan flarden ge schoten, maar dat is volgens des kundigen niet erg slim. De pla netoïde verandert dan in een nog gevaarlijker schot hagel. Don Quichot Veel beter is het om een aardscheerder op botsingskoers ruim van te voren een zetje te ge ven, zodat hij de aarde net zal missen. Hoe dit zou kunnen wer ken, moet de Don Quichot-mis sie uitvinden die ESA ontwik kelt in samenwerking met de Eu ropese ruimtevaartindustrie. Don Quichot bestaat uit twee ruimtesondes die kort na de lan cering apart naar een nog nader te bepalen planetoïde zullen rei zen. Bij aankomst wordt Sancho in een baan rond de planetoïde gebracht om het object van dichtbij te bestuderen, terwijl Hidalgo zich met 10 kilometer per seconde op het object te plet ter laat vallen. Deze duw moet zorgen voor een minieme afwij king in de baan van de planetoï de, die Sancho hopelijk kan me ten. Daarna zal vanuit Sancho een kleine instrumentencapsule op de planetoïde neerdalen om de inslagkrater en het uitgewor pen materiaal nader te bestude ren. De lancering van Don Qui chot is voor 2011 voorzien. GPD MOORDPARTIJEN - Ook gis teren zijn de gruwelijke moord partijen die aan de gang zijn in Marrakesh de hele dag door gegaan. De onlusten begonnen de nacht daarvoor. Marokkaan se nationalisten hebben het voorzien op aanhangers van het oude regime, pasja El Giaoui, die onlangs overleed. Franse politiepatrouilles zien machteloos toe op de grens van Arabische en Europese woonwijken. SCHOLEN - De Goese gemeen teraad heeft gisteren besloten de Kohnstammschool en de Prinses Beatrixschool te ver vangen en een nieuwe christe- A lijke ulo-school te bouwen,, y maar zonder discussie gmg dat niet. Pas toen B en W toezeg- den te blijven zoeken naar een financieel zo gunstig mogelij- V ke oplossing, stemden de he ren raadsleden met het voor- LI stel in. va ni AMBASSADEUR - Jakarta rij wenst geen Nederlandse am- ni bassadeur meer. Het aanbod tit van Indonesië om ambassa- ni deurs uit te wisselen, moet als B verlopen beschouwd worden, va weet een goed ingelichte ANP- de correspondent in Jakarta te pc melden. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-maii: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail' redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111 )454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving aocef per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vodr het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 - Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV er^volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16,00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v nr.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. le zersservice, Postbus 31. 4460 AA Goes Behoort tot 'ii: WGGGNGR bl Jd,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4