Armoededan dooft het licht Films tonen kracht van vrouwen Gepeperde veertiende editie Bluesfestival Kwadendamme MIDDELBURG BOEKENSTAD Risico-bocht A58 onderzocht Kernafvaltransport probleemloos B en W zien niets in blowbus Treinsurfer in Goes aangehouden kunst Energieprijs donderdag 4 mei 2006 13 HEINKENSZAND - Rijkswaterstaat gaat onderzoeken of de bocht bij Heinkenszand stroef genoeg is en goed is gelegd. In die bocht, de aansluiting vanaf de Westerschel- detunnel op de A58, kantelen geregeld vrachtwagens. Eind vorig jaar plaatste Rijkswaterstaat in de bocht van die afslag waarschuwingsschilden en verlengde de invoeg- strook om op die manier de risico's te beperken. Even leek het of die maatregelen effect hadden. Half maart dit jaar kantelde er echter weer een vrachtwagen, nu met een gevaarlijke lading, waarna de A58 urenlang werd afgeslo ten voor al het verkeer. Vooruitlopend op dat onderzoek naar de stroefheid en de zogenoemde verkanting van die afslag plaatst Rijkswaterstaat over zo'n tien dagen nieu we verkeersborden, waarop staat dat die afslag met een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur genomen moet worden. Voor het onderzoek naar de toestand van die afslag wordt een speciale machine ingezet. Die gaat ook onderzoek doen naar de andere op- en afritten van de A58. NIEUWDORP - Het derde retourtransport van radioac tief afval vanuit de Franse fabriek Cogema naar de kern centrale bij Borssele is zonder problemen verlopen. EPZ, eigenaar van de kerncentrale, laat gebruikte splijtstofsta ven naar Cogema bij Cap La Hague brengen om het nucle aire materiaal te recyclen. Vier procent kan niet worden hergebruikt. EPZ krijgt dat materiaal per trein terug. Het afval zit opgesloten in glasmoleculen, zodat het niet in het milieu terecht kan komen. EPZ slaat het minstens honderd jaar op bij de Centrale Organisatie voor Radioac tief Afval (Covra), vlak bij de kerncentrale. Na die tijd geeft het afval geen warmte meer af. Wel blijft het hon derdduizend jaar gevaarlijke straling uitzenden. Eerder vonden transporten plaats in september 2004 en april vorig jaar. Volgens M. Cornet van Covra is nog niet bekend wanneer het volgende plaatsvindt. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneu- zen zien niets in het inzetten van een blowbus. Raadslid C. Freeke (LCF) wil parkeeroverlast in en om het centrum voorkomen door bij het busstation bij de sluizen een transferium in te richten voor koffieshopbezoekers. De cannabisgebruikers zijn binnen een paar minuten ter be stemder plekke en hun heilige koeien bezetten geen kost bare parkeerplaatsen, stelt Freeke. Het college verwacht echter dat weinig mensen in een 'gebrandmerkte' bus gaan zitten. Het dagelijks bestuur' blijft daarom op naar andere manieren om de stroom koffieshopbezoekers in goede banen te leiden. GOES - Vlak bij het station Goes is gistermiddag een treinsurfer aangehouden. De man, een 43-jarige Vlissin- ger, zag de trein net voor zijn neus wegrijden. Om toch mee te kunnen, pakte hij de stang van een wagon beet en liet zich zo meenemen. Passagiers in de trein zagen dit en trokken aan de noodrem. Een conducteur wist de Vlissin- ger staande te houden, waarna hij hem heeft overgedra gen aan de politie. Tegen de Vlissinger is proces-verbaal opgemaakt. door Ernst Jan Rozendaal KWADENDAMME - De for mule van de veertiende editie van het Bluesfestival Kwaden damme is vertrouwd. Wel ligt het accent volgende week vrij dag en zaterdag iets meer dan voorheen op rootsmuziek uit het zuiden van de Verenigde Staten. Een vleugje peper in de programmering, erkent or ganisator Peter Kempe. Kempe en zijn kompaan Kees Wielemaker hebben intussen zo veel ervaring in het organi seren van het bluesfestival dat ze precies weten wat op welk uur het meest gewenst is. Ze hebben enkele A4'tjes met na men van artiesten die ze graag in Kwadendamme willen laten optreden. Met die verlanglijst in de hand en de formule van het festival in het achterhoofd kijken ze welke artiesten in mei door Europa toeren. „Zijn ze beschikbaar en betaalbaar, dan boeken we ze", zegt Kem pe. Zo is dit jaar de keus gevallen op Candye Kane, de Ameri kaanse bluesdiva die het festi val vrijdagavond vrijwel zeker op stelten gaat zetten. „We hebben altijd een madam op het festival", verklaart Kem pe. „We zoeken ook altijd naar een oud baasje. We zijn lang bezig geweest met T-Model Ford, totdat we erachter kwa men dat diens manager zijn paspoort heeft afgepakt. Nu is het Mojo Buford geworden, een rauwe Mississippi-blues- man die veel met Muddy Wa ters heeft samengespeeld. Hij is bijna tachtig. Bij zo iemand wordt de kans elk jaar kleiner dat je hem kan boeken." Het optreden van Kane is ex clusief voor Nederland, dat van Buford - die zaterdaga vond 13 mei optreedt - zelfs voor Europa. Waarmee de bete kenis van het Bluesfestival Kwadendamme is geschetst. Via internet komt de kaartver koop elk jaar al in januari op gang, ook als het programma nog lang niet rond is. De lief hebbers weten wat ze kunnen verwachten, maar niet wie. „We streven ernaar niet te vaak dezelfde namen te laten terugkomen", aldus Kempe. Mojo Burford „Het moet elke keer weer vers zijn." Een uitzondering is het optreden van zijn eigen band The Juke Joints op zaterdaga vond. „Dat is onze jaarlijkse homecoming. Dat doet BB King ook." Het Bluesfestival Kwadendamme vindt altijd plaats in een tent op het plaat selijke voetbalveld. Vijftig meter verderop is een gratis camping ingericht. Op vrij dagavond bijt gewoonlijk een Nederlandse band het spits af. Ditmaal is dat The Electrophonics. De groep heeft net de cd Feels like a million uitgebracht. Dan volgt de Canadese slidegi- tarist en mondharmonicavirtu oos Nigel Mack met zijn groep Blues Attack. Na de ras-enter tainer Candye Kane sluit de Amerikaanse formatie Johnny Mastro The Mama's Boys de eerste avond af met heftige Chicago-blues in de stijl van de Red Devils. Fanfare Zaterdagmiddag verrast de plaatselijke fanfare Con Affez- zione de eerste bezoekers met een set bluesswingnummers. „We hebben jaren geleden met The Juke Joints eens met ze sa mengespeeld", vertelt Kempe. „Toen heb ik gezegd dat we het op het festival ook een keer zouden doen. Het is een beetje de gedachte van New Orleans en Mardi Grass." Vervolgens dendert het pro gramma door met de Neder landse band T-Bird Rhj'thm die liedjes van The Fabulous Thunderbirds op het repertoi re heeft. Dan is de beurt aan gi tarist Monster Mike Welch, die als mid-twintiger al een bluesveteraan is. Aan het eind van de middag treedt de Ame rikaanse Jenny Kerr aan. Met haar band speelt ze een set vol Deltablues, country en folk- rock. Nadat de Amerikaanse zanger/gitarist Tony Vega met dampende blues en rock- 'n- roll iedereen weer op scherp heeft gezet, spelen The Juke Joints hun thuiswedstrijd. De 'Brazilianen Fernando Noron- ha Black Soul mogen het karwei afmaken. Tijdens de pauzes tussen de op tredens vermaken als vanouds de Fransen Stinky Lou en The Goon Mat het publiek, afgewis seld door de Schouwse band Catfish. Net als de Kwaden- damse fanfare en Jenny Kerr kruiden zij het festival met zui delijke rootsklanken. Bluesfestival Kwadendamme, aanvang vrijdag 12 mei 19.00 uur, zaterdag 13 mei 13.00 uur. door Henk Postma Nederland baadt in licht. Nauwe lijks nog een plek waar het echt donker wordt. Maar hoe lang nog? De energierekening blijft onrustbarend stijgen, en is al zo hoog dat minder welgestelden die niet meer kunnen be talen. Minister Dekker (VROM) trok dit weekend twee miljoen euro uit om de armste huishoudens te helpen bij energiebesparing. Een royaal gebaar? „Welnee", schampert de hulpverlener. „Nog minder dan een doekje voor het bloeden." Zeeuwen profiteren er al he lemaal niet van. De energieprijzen stijgen als nooit te voren. In nog geen tien jaar tijd is de rekening voor gas en elektriciteit ver dubbeld. Dat is nog niets vergeleken met wat ons te wachten staat. Begin dit jaar ging de prijs in één klap met vijftien tot twintig procent omhoog. Over anderhalve maand komt daar op nieuw een forse verhoging bij: tien tot vijftien procent. Een gemiddeld gezin betaalt dan per maand dik veertig eu ro meer dan anderhalf jaar geleden. Het eind van die trend is nog lang niet in zicht, waarschuwen de energiebe drijven. Want de prijs van olie, en daarmee van alle brandstoffen, blijft almaar stijgen. De Nederlandse schatkist vaart daar wel bij. Niet alleen doordat steeds meer aan de verkoop van ons aardgas wordt verdiend. Maar vooral doordat op energie veertig procent belasting wordt geheven (waaronder BTW en mi lieuheffingen). Daarmee behoren de Nederlandse elektriciteitsprijzen tot de hoogste en snelst stijgende in Euro pa. Alleen de Denen en Italianen beta len nóg wat meer. De Nedei'landse overheid gaat nu voor de burger wat terug doen. Ieder huis houden krijgt dit jaar 52 euro aan mi lieuheffing cadeau. Zegge en schrijve De straatlantaarns zijn uit tijdens een stroomstoring in Renesse. De energieprijzen stijgen de laatste maanden razendsnel, land betwijfelen of de kortingen en adviezen van de overheid kunnen voorkomen dat bij de minima het licht uitgaat. één euro per week. Daarnaast trekt het ministerie van VROM dit jaar twee miljoen euro uit voor projecten die lage inkomensgroepen helpen ener gie te besparen. Dat is nog minder dan een druppel op een gloeiende plaat, vrezen belangenbehartigers van de meer dan één miljoen armste huishou dens in Nederland. Richard Maandag, voorzitter van de cliëntenraad van de Walcherse sociale dienst, spreekt van een 'lege huls in feestverpakking'. Hij benadrukt dat de overheid meer van de armen af pakt, dan teruggeeft. Want ook voor de armen bestaat de energierekening voor veertig procent uit belastingen. Het komt er in zijn ogen op neer dat de overheid geld klopt uit de zakken van mensen die in tranen zitten omdat ze hun rekeningen niet meer kunnen betalen. „En wat krijgen ze daarvoor terug: een paar afgezaagde tips over energiebesparing. Zinvol Dat is niet helemaal waar, weet Henk Assink, de energiecoördinator van het Zeeuws provinciebestuur. Volgens hem zijn energiebesparingsprojecten, gericht op mensen met weinig geld, wel degelijk zinvol. Hij zou dan ook graag een beroep doen op het geld dat daar nu voor beschikbaar komt. He laas, het gaat maar om twee miljoen euro, en dat maakt de spoeling zo dun dat Zeeland er niet eens voor in aan merking komt. Het ministerie trok de afgelopen jaren al vaker geld uit voor soortgelijke pro jecten. Het ging toen zelfs om aanzien lijk hogere bedragen. Zeeland wist daarvan een half miljoen euro binnen te halen. Met dat geld liet de provincie 4500 energiebesparingspakketten ver spreiden onder huishoudens met een bijstandsuitkering. Het pakket, ter waarde van vijftig euro, bevatte spaar lampen, een spaardouchekop, wat ra diatorfolie, en een buisisolatiehuls. De materialen werden geïnstalleerd door Belangengroepen van de armsten in het foto Marijke Folkertsma 37 medewerkers van de reïntegratiebe- drijven Dethon en Lété, die speciaal waren opgeleid tot energieadviseur. Volgens Assink leverde dit project per huishouden besparingen op van 60 tot 120 en soms zelf meer dan 240 euro per jaar. Hij zou de actie dan ook graag uitbreiden naar andere huishou dens met lage inkomens, zoals oude ren met AOW of een klein pensioentje. Helaas, daar is dus nu geen geld voor. Alleen de rijken kunnen het zich nu nog veroorloven te investeren in ener giebesparing. Maar die lachen om een spaarlamp. Zij investeren in superzui- nige ketels, aardwarmtepompen en zonne-energie. Kaouthar Darmoni geeft tijdens het festival buikdansles. Filmmaakster Bregtje van der Haak Inhoudelijk wordt die lijn door getrokken. Ritsema: „Rode draad is de kracht van vrouwen nu. Ze zijn er niet zo slecht aan toe." Als voorbeeld haalt ze de documentaire Saoedische oplos singen aan, van Bregtje van dei- Haak. Daarin wordt een beeld gegeven van carrièrevrouwen in het fundamentalistische Saoe- di-Arabië, een land dat toch niet bekend staat om zijn vrouw vriendelijkheid. Ander voorbeeld is de film De lessen van Tulay, Bahar en Nai- ma van Eveline Welschen. Daar in draait het om drie allochtone vrouwen die rijlessen geven aan andere allochtone vrouwen. Het rijbewijs is een middel voor emancipatie. „Dat gaat niet over zielige weggestopte we zens, maar over zelfbewuste vrouwen van nu." Nog steeds nodig Ritsema beseft dat vrouwene mancipatie nog steeds nodig is. „Natuurlijk. In het bedrijfsle ven bestaat bijvoorbeeld grote ongelijkheid. Er is dus nog veel te doen. Maai' ik vind het interes sant om ook de positieve kant te laten zien." Het festival duurt van vrijdag tot en met zondag. Bezoekers kunnen met hun kaartje het he le dagprogramma volgen. De eer ste avond staat in het teken van het kind, met documentaires over de noodzaak van vrouwen om kinderen te krijgen, over de ervaringen van een meisje in de sekte van Bhagwan, over de ver halen van meisjes over meisjes en over de verhalen van meisjes over jongens. Zaterdag staat de Oriënt cen traal, met de genoemde docu mentaire Saoedische oplossin gen en een (inmiddels volgeboek te) buikdansworkshop van Kaouthar Darmoni, die in het dagelijks leven docente media en cultuur is in Amsterdam. Rit sema: „Zo'n hoog opgeleide vrouw die een workshop geeft over iets wat voor velen van ons een goedkoop bijsmaakje heeft. Dat is toch wel verrassend, net als een carrièrevrouw in Saoe- di-Arahië." Tijdens de afsluitende zondag avond staan nieuwe Nederlan ders centraal in de documentai res In het huis van mijn vader (over maagdelijkheid), De les sen van Tulay, Bahar en Naima en De kinderen van mijn vader, waarin regisseuse Meral Uslu haar vader probeert te doorgron den. Elke avond zijn filmmaaksters te gast, zoals zaterdag Bregtje van der Haak, van wie in het fes tival twee films worden ver toond. Donderdag 15 juni krijgt het festival een vervolg met een debat tussen vijf Zeeuwse vrou wen. Meer informatie over het documen tairefestival vromvenemancipatie van 5 t/m 7 mei via wivw.schutters hoftheater.nl en 0118-613482. (Advertentie) zondag 7 mei 2006 van 10-17 uur op de Middelburgse Markt de grootste en leukste boekenmarkt van ZW-Nederland meer dan 125 kramen vol boekenen nog eens boeken Documentairefestival rond emancipatie in Schuttershof is optimistisch van toon door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het driedaag se documentairefestival dat mor gen begint in Middelburg, wil de kracht van vrouwen laten zien. Het thema is 'emancipa tie', maar de uitwerking is be paald niet klagerig. „De docu mentaires vertellen een eigen tijds en optimistisch verhaal", zegt directeur Maaike Ritsema van Filmtheater Schuttershof. Een filmfestival over emancipa tie, is dat nog wel nodig? Over die vraag heeft Ritsema ook even nagedacht. „Eerlijkheids halve moet ik zeggen dat de pro vincie het onderwerp heeft aan gedragen. De discussie speelt momenteel in Zeeland en de vraag aan. mij was of ik daar in het kader van de Maand van de Vrijheid wat mee kon." Dat kon ze zeker. Ritsema heeft een programma samengesteld dat een positief beeld schetst van vrouwen en waarin tal van vooroordelen worden weerlegd. „Ik heb het thema vertaald naar deze tijd", verklaart ze. „Niks geen documentaires over Dolle Mina's." Ritsema heeft acht do cumentaires uitgezocht van \Touwelijke Nederlandse film makers. „Dat zegt al iets. Er is zo veel kwaliteit op het gebied van documentaires in Neder land. Vrouwen spelen daarin een belangrijke rol. Dat is een positieve boodschap die ik wil uitdragen." (Advertentie) narciso rodrïguez for her op do 4 mei, vr 5 mei en za 6 mei speciale narciso rodriguez dagen ter gelegenheid van de lancering van her eau de parfum PARFUMERIE VAN BIEMEN klokstraat 10 goes 0113 227473 www.parfumerievanbiemen.nl bij aankoop vanaf 50 euro ontvangt u een bijzonder geschenk" zolang de voorraad strekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41