Uruzgan zou vol strijders zitten Steun aan Boliviaanse gasindustrie blijft mei PAKKER PZC Ifkt Kamer eist einde aan dubbele heffing voor zorg Proefveld genmaïs gesaboteerd a Hoge OM-functionaris opgepakt bij wapencontrole Gouverneur meldt aanwezigheid van Taliban en Al Qaeda Ministerie haalt bakzeil in zaak I abortusboot A /v KunstRai heet Art Amsterdam Parkeerschade weinig gemeld Saamhorigheid lijkt on-Nederlands Grote hennepkwekerij ontmanteld Akademieprijs voor islamkenner Fraude met valse dienstverbanden Nieuwe aanklacht tegen ontuchtige scoutingleider GALLE a GALL donderdag 4 mei 2006 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Eén van de drie mensen die zondag zijn aan- I gehouden tijdens een wapencon trole bij de grensovergang Ha- zeldonk is de advocaat-generaal van het ressort Amsterdam, de 1 hoogste functionaris bij het Am- sterdamse parket. Diens advocaat, M. Buntsma uit Breda bevestigt de aanhouding van zijn cliënt wegens overtre ding van de vuurwapenwet. Een groot drama", reageert Buntsma, die raadsman is van alle drie versachten die zondag zijn aangehouden. Naast de 64-jarige Amsterdammer wer den ook een 21-jarige man uit Rockanje) en een 56-jarige inwo ner van Spijkenisse aangehou den. Buntsma: „Mijn Amsterdamse cliënt is in verzekering gesteld. Na zijn aanhouding op zondag is die met drie dagen verlengd. Ik maak daar bezwaar tegen om dat mijn twee andere cliënten wel op vrije voeten zijn ge steld." De controle, onder leiding van de Belgische politie, is uitge voerd op de grensovergangen bij Hazeldonk en Ossendrecht. Aanleiding vormde een milita- ria- en wapenbeurs in de Bel gische plaats Ciney. Door tips van de Belgische poli tie konden Nederlandse bezoe kers die terugkwamen van de beurs bij de grens worden gecon troleerd. Bij de actie zijn in totaal acht tien auto's gecontroleerd. In tien gevallen was het raak. Verboden wapens die de politie aantrof, waren onder meer gewe ren, boksbeugels, alarmpistolen, een balletjespistool en een sein- pistool. Wat de advocaat-generaal in zijn auto had, is niet bekendge maakt. GPD door Michel Reijns DEN HAAG - De Afghaanse provincie Uruzgan zit vol met Taliban- en Al Qaeda-strijders. Het aantal regeringstroepen is veel te klein om de rebellen te bestrijden. Dat bleek gisteren uit uitlatingen van Maulavi Ad- bul Hakim Munib, gouverneur van Uruzgan, in de New York Ti mes. In de provincie Uruzgan zijn vanaf komende zomer zeker 1400 Nederlandse militairen ac tief als onderdeel van een Na- vo-missie. Een al aanwezige Ne derlandse verkenni ngspatrouil- le is veilig teruggekeerd op de basis in Tarin Kowt na een meer daagse missie in Uruzgan. Tij dens de missie kwam de pa trouille meerdere malen in vuur- contact met vijandige eenheden. In een aantal gevallen is lucht steun verleend. Bij geen van de gevechten zijn leden van de pa trouille gewond geraakt of is ma terieel beschadigd, aldus het mi nisterie van Defensie in Den Haag gisteren. Gevaarlijk Volgens de commandant van de Amerikaanse troepenmacht in Afghanistan, generaal Karl Ei- kenberry is er tot dusver te wei nig aandacht besteed aan Uruz gan. In de New York Times gaf hij aan dat 'de leiders, de Af ghaanse regering en de interna tionale gemeenschap' erkennen dat de provincie gevaarlijk is. Volgens de Amerikaanse krant maken de Taliban en Al Qaeda steeds meer gebruik van zuide lijk Afghanistan als uitvalsbasis voor hun verzet. DEN HAAG - Het ministerie van VWS moet opnieuw bepalen of de stichting Women on Wa ves een vergunning krijgt voor het uitvoeren van abortussen op zee. De Raad van State heeft dat gisteren bepaald. VWS verleende de stichting in 2004 een vergunning op voor waarde dat deze alleen mocht opereren binnen een straal van 25 kilometer rond het Amster damse Slotervaartziekenhuis, waarmee de organisatie een sa menwerkingsverband heeft. De Raad van State vindt dat VWS deze eis niet zo letterlijk had moeten stellen. Daarbij vindt de rechter dat het ministerie de eis beter had moeten motiveren. Volgens woordvoerster Gom- perts van de stichting is de uit spraak een nieuwe zet in een langdurig steekspel voor een ver gunning. Ze denkt dat staatsse cretaris Ross (CDA) tegen het werk van Women on Waves is en daarom probeert te verhinde ren dat de stichting een vergun ning krijgt. ANP De Amerikanen trekken de ko mende maanden goeddeels weg uit deze regio. De Navo-troepen die hun plaats innemen hebben vooral taken in de wederop-, bouw en niet in de actieve opspo ring en bestrijding van terroris ten. De nieuwe 35-jarige gouver neur van Uruzgan, pas een maand in dienst en ex-lid van het verdreven Talibanregime, heeft volgens een Amerikaanse militaire functionaris maar be perkte macht. Een inwoner van Tarin Kowt zegt in de New York Times dat buiten de stad 'overal taliban en Al Qaeda zijn'. De Britse kolo nel Chris Vernon van de interna tionale troepenmacht in Afgha nistan zei gisteren juist dat uit de statistieken over de afgelo pen jaren geen toename van ge weld naar voren komt. De New York Times zegt op gezag van Amerikaanse functionarissen dat het aantal Talibanstrijders in Uruzgan tussen de driehon derd en duizend beloopt. De Af ghaanse politiemacht is met 347 agenten te klein en te slecht uit gerust om een vuist te kunnen maken. De Taliban-achtergrond van Munib vormt volgens de New York Times ook nog steeds een probleem. Formeel staat hij na melijk op een lijst van de Vere nigde Naties als een gezocht lid van het oude Talibanregime. Op grond daarvan mag Munib for meel geen financiële, technische of militaire ondersteuning krij gen van geen enkele regering. De Afghaanse regering heeft ge vraagd zijn naam te schrappen van de lijst. Daarvoor is toestem ming nodig van de VN-Veilig heidsraad en daar zou Rusland dwars liggen. Volgens GroenLinks kan Neder land niet samenwerken met Mu nib zolang hij nog op de lijst van gezochte Taliban-leden staat. ANP LELYSTAD - Greenpeace heeft een nieuwe actievorm gevonden tegen de teelt van genetisch gemanipuleerde maïs. Zes actievoerders hebben gisterochtend in Lelystad een hectare proefveld ingezaaid met biologisch spinaziezaad. Het is de bedoeling dat de spinazieplantjes eerder boven de grond komen dan het maïs en dat het veld daardoor onbruikbaar wordt. Volgens een woordvoerder van Greenpeace is de actiemethode bedacht door collega's in Duitsland. foto Koen Verheyden/ANP door Merle Tip DEN HAAG - Nederland blijft de Boliviaanse gasindustrie steu nen met technische hulp on danks de afgelopen maandag af gekondigde nationalisatie van gas- en oliemaatschappijen door dat land. Dat heeft een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken gis teren gezegd. „Nederland heeft A <-n| "jfi, aci-MT- e-e-tJ !)s wcgl- 4K- hoor een goede relatie met Bolivia. De uitwisseling van kennis over gasexploitatie blijft daarom voorlopig gewoon doorgaan." Nederland helpt Bolivia sinds begin dit jaar om de exploitatie van aardgas zo optimaal moge lijk te maken. Bolivia is het arm ste land van Zuid-Amerika, en hoewel het de op één na grootste aardgasreserves op het conti nent heeft profiteert de bevol king daar nauwelijks van. Minis ter Bot van Buitenlandse Zaken en president Morales van Boli via hebben elkaar dit jaar meer dere malen gesproken over de gaswinning. Vorige maand reis den in opdracht van het ministe rie enkele deskundigen van het Groningse Energy Delta Institu te naar Bolivia om de situatie te bekijken. Kritiek Internationaal ontmoet de Boli viaanse maatregel tot nationali satie van de energiesector veel kritiek. Minister Soliz van Ener gie kreeg gisteren een groot aan tal negatieve reacties van Euro pese regeringen en energiemaat schappijen te verwerken. Op het Zuid-Amerikaanse continent is grote onrust ontstaan. De lei ders van Argentinië, Brazilië en Venezuela houden vandaag spoedberaad in de Argentijnse plaats Puerto Iguazu. De presi denten Kirchner, Lula en Chavez willen uitleg van Mora les over de gevolgen van zijn be sluit. De Braziliaanse oliemaatschap pij Petrobras, een van de groot ste investeerders in Bolivia, rea geerde aanvankelijk negatief, maar meldde later de 'soeverei ne' beslissing van de Boliviaan se regering te zullen respecte ren. Morales verzekerde giste ren dat de belangrijkste Zuid-Amerikaanse afnemers, Brazilië en Argentinië, gewoon gas blijven ontvangen. Op grond van maatregelen mo gen buitenlandse bedrijven olie of gas blijven winnen. De ver koop ervan komt echter in han den van de Boliviaanse staats olie- en gasmaatschappij YPFB. Dit bedrijf betaalt buitenlandse 1 ondernemingen voor hun dien sten alsmede achttien tot vijftig procent van de waarde van de productie. „Met de nationalisatie komt een einde aan de plundering van on ze nationale bodemschatten door buitenlandse ondernemin gen", zei Morales dinsdag toen hij zijn plannen aankondigde. Hij wil de extra inkomsten aan wenden voor armoedebestrij ding. Morales liet het leger uit voorzorg alle 53 olie- en gasvel- den in het land bezetten, alsme de de raffinaderijen. Buitenlandse ondernemingen krijgen 180 dagen de tijd om de nieuwe voorwaarden te accepte ren. Wie weigert zich aan te pas sen kan vertrekken, aldus Mora les. GPD Q AMSTERDAM - „De KunstRai is dood, leve Art Amsterdam", riep burgemeester Cohen gister avond bij de opening van de KunstRai, die in het vervolg Art Amsterdam zal heten. Daarmee wil de organisatie recht doen aan het internationale karakter. Niet alleen de top van de Nederlandse galeriewereld doet namelijk mee aan het jaarlijkse evenement, maar ook 26 buitenlandse galerie ën. De Art Amsterdam duurt tot en met zondag. foto Rick Nederstigt/ANP TILBURG - Veel kleine beschadigingen aan auto's ont staan tijdens het parkeren, maar ruim 60 procent van de autobezitters blijkt schade tot 300 euro niet te melden bij de verzekeraar. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van verzekeraar Interpolis. Vooral mannen schakelen hun verzekeraar niet in, omdat zij bang zijn hun no-claimkorting te verliezen en omdat zij opzien tegen de administratieve rompslomp. Uiteinde lijk blijkt maar een op de vijf mensen de kleine schade door een erkend bedrijf te laten herstellen. ANP LTTRECHT - Nederlanders vinden zichzelf niet erg saam horig. Slechts een op de vijf mensen vindt saamhorigheid een typisch Nederlandse eigenschap. Bijna 40 procent vindt het zelfs on-Nederlands. Dat blijkt uit onderzoek van Visie21 naar de heersende waarden in ons land. Visie 21 is éen initiatief van burgers die op zoek zijn naar de Ne derlandse kernwaarden. Ook optimisme en tolerantie zijn volgens de ondervraag den geen nationale eigenschappen. Bijna 30 procent vindt dat de bevolking optimistisch is, voor tolerantie is dat 34 procent. De bekende nuchterheid doet het wel goed. Vol gens drie op de vier mensen is dat een typisch Hollandse eigenschap. ANP ROTTERDAM - Het hennepteam van onder meer politie, gemeente en Eneco heeft gisteren de grootste wietplanta- ge ooit in Rotterdam opgerold. Het gaat om een kwekerij in een kelder van een bedrijfspand met zo'n 5600 planten. De politie is op zoek naar de eigenaren. Het team rolt doorgaans plantages op van vierhonderd tot duizend planten. De grotere kwekerijen liggen meest al niet in de stad, maar in de buitengebieden. ANP AMSTERDAM - Islamkenner Emeri van Donzel krijgt de jaarlijkse Akademiepenning van de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen (KNAW). De weten schapper is redacteur van The Encyclopaedia of Islam, het meest gezaghebbende naslagwerk over de islam. Van Donzel (1925) krijgt de onderscheiding, die is be stemd voor personen die zich inzetten voor de bloei van de Nederlandse wetenschap, maandag tijdens de jaarver gadering van de KNAW in Amsterdam. ANP AMSTERDAM - Uitkeringsinstantie UWV heeft tiental len gevallen van fraude ontdekt met gefingeerde dienst* verbanden. Zes werkgevers en 24 werknemers zijn aange houden, zo heeft het UWV gisteren gemeld. Bij deze vorm van fraude spannen werkgever en werkne mer samen. De werkgever biedt de werknemer een dienst verband aan, maar laat iemand anders op dat contract werken. Dat kan iemand zijn die een uitkering ontvangt of die illegaal in Nederland is. De werknemer op wiens naam het contract staat, bouwt zonder zelf te werken, een arbeidsverleden op waarmee recht op een uitkering kan ontstaan. ANP door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Gepensioneerden dienen nog dezelfde maand de te veel betaalde zorgbijdrage te rug te krijgen. De regeringspar tijen CDA en VVD eisen dat dit vanaf januari 2007 geregeld is. Het kabinet vindt dat echter te moeilijk. „Hoe staatssecretaris Wijn van Financiën het voor elkaar krijgt, is zijn zorg. Hij regelt het maar," stelt CDA-Kamerlid Ver burg. „Ouderen hebben er al ge noeg ergernis door gehad." Ongeveer 800.000 gepensioneer den en werknemers betalen te veel aan zorgbijdrage. Dat komt omdat zij twee verschillende pensioenuitkeringen of diverse werkgevers hebben. Deze inko mensafhankelijke bijdrage (niet te verwarren met de premie die een verzekerde direct aan zijn zorgverzekeraar moet betalen) gaat naar de Belastingdienst. Die verdeelt het onder de zorg verzekeraars. De meeste mensen moeten 6,5 procent betalen over hun inko- ARNHEM - De rechtszaak te gen een van ontucht verdachte Nijmeegse hopman is opnieuw aangehouden. Tegen de 53-jari- ge man is een nieuwe aangifte binnengekomen, dit keer van een meisje. De eerder drie aan giften betroffen jongens. Bij de behandeling voor de Arn hemse rechtbank bleek dat eer dere publicaties hadden geleid tot grote onrust rond de Nij meegse jeugdgroep Outing Phoe nix. Enkele ouders liepen naar de politie en ook meldden zich mensen die twintig jaar geleden al met de beschuldigde jeugdlei der hadden samengewerkt. Officier van justitie A. van Veen heeft besloten de nieuwe aangif te niet in de strafzaak in te bren gen. Wel vond hij dat de aantij ging van het meisje mogelijk een versterking van de eerdere aangiften kan zijn. GPD men, tot maximaal over 30.000 euro. Over een aanvullend pen sioen is dat 4,4 procent. Als iemand twee werkgevers heeft, draagt elke baas dat per centage af. Zij zijn dat ver plicht, net als pensioenfondsen. Dat bij werknemers die ook dub bel betalen het geld pas een jaar later verrekend wordt, vindt Verburg te billijken. Maar voor gepensioneerden moet het beter geregeld worden. Een Kamer meerderheid eiste vorige week dan ook dat vanaf 2007 geen dubbele bijdrage meer geheven wordt. Dat is bijna onmogelijk liet Wijn weten. Daarom wil hij elk jaar voorschotten verstrek ken aan de ouderen. Ouderen zouden dit jaar in augustus het geld terugkrijgen en een voor schot voor de resterende vier maanden. Volgend jaar krijgen ze het voorschot voor 2007 in april. Te laat, vindt WD-kamer- lid Van der Sande. „Dan moeten ze nog in de eerste maanden zelf alles voorschieten. Een voor schot moet je vooraf krijgen, niet achteraf." Hij wil dat Wijn de zaak voor latere jaren beter regelt, zodat er niet meer dub bel wordt geheven. GPD (Advertentie) Proef de nieuwe oogst in deze rosé! Genieten 6 i Genieten 'r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3