ampers welkom in Terneuzen Zonnebrandcrème? Dat dacht ik niet! >ZC De Groote Oorlog gevat in ansichten IJSSELDIJK Lentewarmte aan de kust foor de zomer overnachtingsgelegenheid op vier plaatsen in gemeente lerdenking [oewacht W DE PANTALON door Raymond de Frel BRESKENS - Wat een contrast. Maan dag haalde menig fietser in de vroege ochtenduren toch nog maar eens de win terjas uit de kast, omdat een poosje trap pen in een dun jack wel eens tot een ver koudheid zou kunnen leiden. En nu. twee dagen later, kleuren windscher men, parasols, vliegers en felle zwem broeken de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Logisch; nu het kan, moeten we het er van nemen. Want wat hebben we de voorbije weken toch lopen klagen. Het duurde zó lang tot die zon eens echt lek ker doorbrak. De weermannen voorspel den de voorbije, druilerige maandag dan wel veel goeds voor de rest van de ze vakantieweek, maar eerst zien en dan geloven. Gek eigenlijk, een kleine drie jaar geleden publiceerde deze krant op 18 april een verhaal met als kop 'Zomer in april'. Da's slechts twee weken vroeger dan nu, maar toen stond iedereen versteld van het feit dat het al zo vroeg in het jaar heerlijk toeven was op het strand. En nu zijn de zonaanbidders dus blij dat het 'eindelijk' zover is. „Wat voor jas ik maandag droeg? Een hele dik ke!", vertelt Freek van Gooi (19) uit het Brabantse Goirle, die zich samen met zijn neef Willem van Gooi en Thomas Vorselaars op het strand tussen Bres- kens en Groede in het zweet werkt met een potje beachvolleybal. Alledrie slechts gehuld in een zwembroek, alle drie nog met een bleke borstkas. „Ik had maandag mijn zomerjas aan. De da gen daarna droeg ik helemaal geen jack meer, omdat ik mijn jas in de trein heb laten liggen", lacht Willem. „Als je zo op een handdoek gaat liggen, is het nog wel wat te fris. Maar als je lekker bezig bent, is het goed uit te houden, hoor! Het gros van de badgasten houdt het T-shirtje nog aan, want inderdaad: stil zitten of liggen in de zeewind zorgt nog met regelmaat voor mierentietjes. Ten zij je in de duinen ligt. Zo denkt een Duitse fietser er kennelijk ook over. Op eens valt hij om, precies in een flinke kuil. Een welbekend scheldwoord in zijn moedertaal volgt, net voordat een voorbijganger hem in plat West- Zeeuws-Vlaams toelacht: „Zelf gegra ven, zeker?" Leugenhoekje Rustiger is het in de haven van Bres- kens, dat wordt gedomineerd door graafmachines en grote zandhopen. Een visverkoper van Erasmus voert echter een heel andere reden aan voor de stil te. „De Duitsers zijn deze week niet vrij", zegt hij. Iets verderop, op de kop van de haven, geniet Bressiaander Ko de Nooijer (58) van het zonnetje. Mou wen opgestroopt, neus in de lucht en ogen dicht. „Mag ook wel, ik heb van ochtend een stoep gelegd. En als je wat ouder wordt, gaat dat niet zo makkelijk meer, hè. Ja, dit is mijn plekje. Hoewel, je moet hier 's avonds is komen. Dan is het hartstikke druk. Dit noemen ze het Leugenhoekje. Hier zijn er al heel wat over de tong gegaan", zegt hij. Stratenmakers Martien van Voren en Arjan Vink uit Werkendam opereren op de nieuwe dijk van Breskens slechts gehuld in spijkerbroek. „Voor de eerste keer dit jaar. We zijn hier al zeven maanden bezig met de dijkver- legging en hebben alles al meege maakt. Sneeuw, regen, harde wind... dan is dit natuurlijk heerlijk", zegt Vink. Van Voren: „Maandag zaten we nog in de keet vanwege het slechte weer, nu lopen we in onze blote bast rond. Zonnebrandcrème? Dat dacht ik niet! Ben jij bedonderd, nooit van zijn leven!" donderdag 4 mei 2006 z 1 1 foto Camile Schelstraete H Bezorgklachten: ■0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- ^■durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur f REDACTIE iZEEUWS-VLAANDEREN J Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 e| 4530 AC TERNEUZEIM Tel: 0115-645769 'Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel D01 René van Stee Frits Bakker (sport) ;isi O Baudeloo16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 TUf Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl gen Sheila van Doorsselaer 369 369: 33®j CENTRALE REDACTIE I,Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 ir E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET [www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Stratenmakers Martien van Toren en Arjan Vink werkten gisteren in Breskens ondanks een frisse zeewind met ontbloot bovenlijf. br René Hoonhorst NEUZEN - Met een beetje ik mogen kampeerauto's nog :e zomer op diverse parkecr- itsen in de gemeente Terneu- een nachtje blijven staan. "Jee tot zes campers kunnen, SMAjhet aan burgemeester en wet- HU|iders ligt, binnenkort blijven P"*an op parkeerterreinen bij aeldorado in Terneuzen, aan ^Axelse Kinderdijk, op het Ka- leiland in Sas van Gent en bezoekerscentrum De Bae- •mat in Westdorpe. de aanwijzing van de over- ":h tingsplekken voor kampeer- jo's hoopt het college een I Br* te maken aan een jarenlan- I Bdiscussie. Camper Club Ne- Brland vraagt al jaren om een ital overnachtingsplaatsen in Kanaalzone. Het groeiende ^ïperbezit drijft mensen naar e uithoeken van het land. Ei- aaren van kampeerauto's wil- l niet altijd op campings ian, maar willen hun huis op elen af en toe dicht bij het idscentrum stallen, adat ze vervolgens willen win- len en horeca-etablissemen- 1 bezoeken, stimuleren ze de latselijke economie, betogen dememersverenigingen en po- ici, gesouffleerd door de Cam- r Club Nederland. Maar in- hting van ovemachtingsplaat- a schaadt de belangen van mp'ings, brachten de organisa- s Recron en Vekabo daar te- nin. In Terneuzen zouden de mpeerauto's mooi op een hui- y overloopterrein aan de Bin- nvaartweg kunnen staan. versteken ik exploitanten van kermisat- icties maken van dat parkeer- rrein gebruik, waardoor stro- kïnd water en elektriciteit be- iiikbaar zijn, meldden de voor- nders. Het dagelijks bestuur s minder geporteerd voor het jrein aan de Binnenvaartweg. I'ersteken van de drukke Bin- ïivaartweg is niet direct ver- èrsveilig en de aanwezigheid n stroom en water zou teveel Mn kampeervoorziening van het terrein maken. Aan de ande re kant staat vast dat het aantal campers nog steeds groeit. Ook wordt verwacht dat overnach ten in kampeerauto's binnen twee jaar niet langer illegaal is. Het Temeuzense college wil daarom nu op vier parkeerterrei nen twee tot zes plaatsen be schikbaar stellen voor kampeer auto's. De overnachtingsplaat sen moeten alleen een bepaalde omvang hebben; B en W zijn niet van plan speciale voorzie ningen aan te laten leggen. Kampeerplek „Moderne kampeerauto's kun nen 72 uur toe met hun voor raad stroom en water. Het is niet de bedoeling dat de parkeer plaats als een kampeerplek wordt gebruikt waar mensen langer dan drie dagen gebruik van maken. Om stroom op te la den en water in te slaan, kunnen de campers bijvoorbeeld verkas sen naar een camping of recrea tiecentrum", betoogt wethouder J. van Schaik. B en W hebben gekozen voor parkeerplaatsen in de drie groot ste kernen en een parkeerplaats bij Westdorpe. Canisvliet „De parkeerplaats bij Westdor pe ligt bij het bezoekerscentrum en is tegelijkertijd een uitvalsba sis voor natuurgebied Canis vliet", verklaart Van Schaik. De wethouder verwacht dat cam pers nog deze zomer kunnen neerstrijken op de voor hen aan gewezen plaatsen. Beloven, kan hij het echter nog niet, omdat ook voor de aanwijzing van cam perparkeerplaatsen een bezwa renprocedure moet worden ge volgd. 3EWACHT - De plechtigheid or dodenherdenking in Koe- icht vindt vanavond plaats in rooms-katholieke kerk. De jjeenkomst met als titel 'Vrij- iiid maak je met elkaar' begint ,UR 18.45 uur. J. Bos, harmonie basisscholieren, diverse en sprekers werken mee het programma in de kerk. de dienst wordt een mi- stilte gehouden, terwijl de na het zingen van het in défilé langs de ge- van Koewachtse ge lopen. Vervolgens krij- de aanwezigen een rode of anjer die ze omstreeks uur bij het graf van de soldaat neerleggen. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Als je in West-Zeeuws-Vlaanderen bo venop een hooiberg stond, kon je bij helder weer het kogelvuur zien in de verte, bij leper" vertel de laatst iemand. Niet zo heel erg ver weg immers. Hemels breed veertig, hooguit vijftig ki lometer. Zo dicht leunde de Eer ste Wereldoorlog tegen ons aan en intussen kwamen de Bel gische vluchtelingen in hele drommen onze grens over. Het boek Ik denk altijd aan jou (prentbriefkaarten tussen front en thuisfront 1914-1918) van Hans van Lith gaat slechts inci denteel over Zeeland. Het heet niet voor niets nog steeds 'de Groote Oorlog'. Nederland nam er niet direct aan deel, en de rol van Zeeland was in dat grote ge heel onbeduidend. Toch komt er op de laatste bladzijde een gete kende prentbriefkaart in voor waarin Zeeland samen met Zuid-Limburg als 'herstelbeta ling voor geleden oorlogsscha de' dreigt te worden gean nexeerd. Verschillende ansich ten sieren de voorkant van het boek. Soldaten in een loopgraaf, een Franse verbandpost. Zo weet je meteen waar het om gaat. De romantische kaart in het midden roept op tot mobili satie en is, oh ironie, een van oorsprong Duitse wenskaart uit 1906. Op de Nederlandse versie, uit 1914, staat de tekst Sta ik in het donker van den nacht/Zoo eenzaam op en verre wacht/Dan denk ik zou de liefste mijn/Mij altijd trouw gebleven zijn. Hoewel het boek talloze repro ducties van ansichten bevat en tamelijk compleet is, heeft het niet de pretentie de geschiede nis van de Eerste Wereldoorlog in prentbriefkaarten te zijn. De soldaat, aan welke kant hij ook vocht, staat centraal. De inde ling is vooral thematisch, al wordt in een enkelvoudig hoofd stuk nog wel de geschiedenis ge schetst in kort bestek. Handig zijn ook de landkaarten voorin, zodat je precies kunt zien waar het oost- en het westfront lagen, waar de Duitse opmars ophield en waar bij de wapenstilstand van 1918 de grenzen liepen. Zeker zo interessant is het eer ste hoofdstuk, over de geschiede nis van de prentbriefkaarten. Lang voor de oorlog, was het al het communicatiemiddel bij uit stek. Franse uitgevers hadden in 1907 al een jaarproductie van 300 miljoen stuks! Iemand kon laten weten waar hij was en dat gold zeker voor de soldaten van de Groote Oorlog. Op pagina 96 is te zien, dat de post tot in de loopgraven (kosteloos) werd be zorgd. Maar ook achter de linies werd druk kaarten verstuurd. Zo is er een te zien waarop een vluchteling uit IJzendijke een Een typerend beeld uit de Eerste Wereldoorlog. Duitse krijgsgevan genen dragen een gewonde Canadese soldaat door een loopgraaf. bericht stuurt naar een familie lid in Biggekerke op Walcheren. Allerlei aspecten komen aan bod, van het leven in de kazer nes tot uitrusting, geschut of pa rades. Veel beelden van de oor log zelf, uiteraard, met platge brande steden, beelden van het slagveld of de bouw van de At- lantikwall bij Oostende. Gewon den waren ook te zien, maar ver minkingen of afgerukte ledema ten waren taboe. Amputaties, blinden of gasslachtoffers moch ten dan weer wel. Niet dat het allemaal ellende was op de kaar ten. Al vlug sloop er bij de Fran sen en Britten humor in, bij de Duitsers en de Amerikanen veel minder. Het boek boeit van begin tot eind, al zijn er soms de wrange plaatjes van oorlogsgraven of van de agressie van de vijand, waarbij het beeld van half ont klede vrouwen suggereert dat ook toen verkrachting als oor logsstrategie werd gevoerd. Te gelijkertijd beelden oude pren ten de 'helden' en andere 'kop stukken'van de oorlog uit, of zijn er amoureuze voorstellin gen van de soldaat en zijn lief. Het vei'gissingsbombardement van Zierikzee uit 1917 (waarbij 3 doden vielen) wordt aange stipt, terwijl er nog'verscheide- ne kaarten blijken zijn van 'De dooden Draad'. Dat was de Duit se elektrische grensafsluiting langs de Belgisch/Zeeuws— Vlaamse grens, onder andere ge fotografeerd bij Kieldrecht en Sas van Gent. Verrassend zijn de kaarten met Indiase of Australische en Nieuw-Zeelandse soldaten, de zogenaamde ANZACS, of an ders wel die van de Spahis: Alge rijnse en Marokkaanse ruiters in Franse dienst die ook mee vochten om de vrijheid van Eu ropa. Ik denk altijd aan jou - prentbrief kaarten tussen front en thuisfront 1914-1918 van Hans van Lith telt 216 pagina's. Het boek is uitgege ven door Aprilis in Zaltbommel. Het kost 19,95. ISBN 9059941020. (Advertentie) Merken: ESPRIT »!00 MODES Lepelstraat 1Yerseke - tel. 01 1 3 - 57 15 39 Kijk ook eens op www.ijsseldijkmodes.nl voor een virtuele toer door onze winkel JEANSCENTER Sf. Jacobspassage VUSSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39