Vliegveld gaat toeristen trekken PZC Nieuw landgoed met zorg voor ouderen 02 J Winwind voorbereid op schadeclaims van omwonenden 63 Midden-Zeeland ziet groeikansen in samenwerking met recreatiesector L donderdag 4 mei 2006 door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Vliegveld Mid den-Zeeland moet een toeris tische trekpleister worden. Toe risten moeten bij het boeken van een vakantiehuis tegelijk een rondvlucht of een cursus pa rachutespringen of zweefvlie gen kunnen boeken. „Dat is de groeikans voor het vliegveld", stelt directeur P. Geysen. Ook de recreatiesector heeft daar baat bij, vindt hij. „Het toe risme in Zeeland heeft een kwa liteitsimpuls nodig. Toeristen willen in Zeeland ook iets doen. Midden-Zeeland moet gezien worden als een elkweervoorzie- ning." Geysen ontvouwt zijn ambitie op de dag nadat de aandeelhou ders van Zeeland Airport heb ben ingestemd met de verkoop van 48 procent van de aandelen aan een groep grote Zeeuwse be drijven. Die vier, waarschijnlijk groeiend tot zeven, treden als één blok op en steken ten minste 440.000 euro in het vliegveld. Een cruciaal besluit voor de toe komst van Zeeland Airport, stelt Geysen. Zonder die nieuwe kapitaalkrachtige aandeelhou ders was er te weinig geld ge weest om te investeren in het wegwerken van achterstallig on derhoud en het aanleggen van een verharde baan. En zonder die ingrepen hadden de bedrij ven op het vliegveld het econo misch zeer moeilijk gekregen. Dat de nieuwe aandeelhouders - Delta, Zeeland Seaports, Ver- brugge Terminals en Hoondert - bereid zijn geld te steken in Zee land Airport zegt iets over de po sitie van het vliegveld op dit mo ment, vindt Geysen. „We leven nu in harmonie met onze omge ving." „Vier jaar geleden waren we een vliegveldje dat in hoge mate ter discussie stond, slecht com municeerde met omwonenden, veel klachten ontving maar die slecht oploste en nauwelijks aansluiting had bij de politiek. We hebben hard aan onze contacten en onze geloof waardigheid gewerkt, door af spraken te maken over vliegbe wegingen en overlast en die na te komen. We zijn maatschappe lijk geaccepteerd en nu dus ook door het bedrijfsleven. Dat had deze stap echt niet gezet als zij daardoor in verband gebracht zouden worden met klachten en overlast." Grenzen Meer vluchten (toeristisch en za kelijk) behoren tot de mogelijk heden. Midden-Zeeland mag per jaar maximaal 36.000 starts en landingen toestaan. Het ge middelde schommelt nu rond de 26.000. Geysen: „We gaan onze grenzen opzoeken. Maar we gaan er niet overheen. Laat ik daar duidelijk in zijn: er wordt niet getornd aan de afspraken over vliegbewegingen en geluids overlast." Er zullen dus ook geen zwaarde re vliegtuigen komen, bena drukt hij. „De grens is gesteld op vliegtuigen van zesduizend kilo en dat blijft zo. Die mogen we nu al ontvangen, maar dat gebeurt niet zo vaak, omdat we een grasbaan hebben. Als we een verharde baan hebben, zullen we wel vaker van deze zware vliegtuigen binnenkrij gen." Hoewel Midden-Zeeland binnen de grenzen van het toelaatbare zal blijven, zullen omwonenden het verschil toch gaan merken. Geysen beseft dat en belooft daar rekening mee te zullen hou den. „Als het gevoel van mensen is dat de overlast toeneemt, zul len we daar iets mee doen. We willen onze geloofwaardigheid behouden." Stiller Overigens zal de voortschrijden de techniek het vliegveld daar bij helpen, verwacht hij. „Vlieg tuigen worden steeds stiller. En door Mieke van der Jagt GEERSDIJK - Wonen als de koningin. Op een mooi symmetrisch landgoed in het groen, met tuinmannen en een ko ninklijke verzorging. Er zullen er weinig zijn die daar nooit van hebben ge droomd. En het kan. Je hoeft er niet eens voor naar 't Gooi of naar een andere goudkust. Het kan binnenkort in Geers- dijk. Tenminste, voor ouderen. Want op het landgoed Rijckholt wordt mooi wo nen tegelijk met goede zorg verhuurd. Twintig appartementen zijn volgend jaar klaar. Het landgoed Rijckholt is de droom van Karin Valkier en Rob Bakker. Niet al leen die 6,5 hectare groen en het mooie huis op de grond waar Karins ouders en grootouders een fruitteeltbedrijf hebben gerund, maar ook de woonzorgvoorzie ning voor ouderen. Dat strookte bijzonder goed met de he dendaagse oplossingen die beleidsma kers voor de problemen van het platte land in hun hoofd hebben. Nu globalise ring het de landbouwsector steeds moei lijker maakt om goed voor het landschap te zorgen, zullen andere manieren moe ten worden gevonden voor het onder houd. Nieuwe economische dragers, noe men ze dat. Bovendien is er een groot ge brek aan leeftijdbestendige huurwonin gen waar ouderen, met de nodige zorg, ook echt tot het laatst toe zelfstandig kunnen blijven wonen. De initiatiefnemers speelden aanvanke lijk met de gedachte op het landgoed re creanten met een zorgvraag te ontvan gen, maar die markt bleek minder groot. Het zijn dus senioren geworden, voor wie drie appartementsgebouwen zijn ontwor pen. die samen de allure van een zomer paleis hebben. Er komen eenpersoons en tweepersoons appartementen in, die in ja nuari klaar zijn. De intiatiefnemers staan op het punt ermee de markt op te gaan, nu de bouwers aan de tweede ver dieping zijn begonnen. Rob Bakker en Karin Valkier hebben heel nadrukkelijke opvattingen over hoe hun landgoed moet worden gerund. Heel belangrijk vinden ze het dat de onderne ming goed geworteld is in de Noord-Be- velandse samenleving. Dat zijn ze zelf ook. Bakkers familie komt ook van Noord-Beveland en de naam Rijckholt is uit zijn stamboom geplukt. Om de voorziening goed in het Zeeuwse zorglandschap te kunnen zetten, willen de initiatiefnemers samenwerken met al les en iedereen. Daarom houden ze donderdag 17 mei een symposium in de gemeenschapsruimte van Rijckholt, onder het motto: Oude renzorg als nieuwe economische drager op het platteland. Huisartsen, bestuur ders, fysiotherapeuten, ziekenhuizen, ver pleeghuizen en thuiszorgorganisaties zijn ervoor uitgenodigd. „Het is de bedoeling dat de mensen die hier komen wonen, ervan verzekerd zijn dat ze ook kunnen blijven", vertelt Rob Bakker, die zijn loopbaan als arts begon als we een verharde baan heb ben, komen ze met minder ver mogen eerder los van de grond en kunnen eerder afbuigen zo dat ze niet over bewoond gebied hoeven." De eerste stap zal zijn om achter stallig onderhoud weg te wer ken en nieuwe hangars te bou wen. De aanleg van een verhar de baan laat volgens Geysen nog wel twee jaar op zich wach ten. als eerste directeur van de GGD-Zee- land. „Psycho-geriatrische patiënten zul len hier niet intrekken, maar als iemand in de loop der tijd een beetje in de war raakt, kan hij best blijven. We gaan er van uit dat iedereen die hier een apparte ment huurt, een zekere vorm van zorg no dig heeft, al was het maar huishoudelijke hulp, Maar ook met een zwaardere hulp vraag zijn de mensen welkom. Veel hulp verleners zullen van buiten komen, maar er komt ook vast verpleegkundig en huis houdelijk personeel dat bij ons in dienst is. Het is een woonvoorziening, en dan moet je niet telkens een ander gezicht zien." Zo moet het Landgoed Rijckholt in Geersdijk worden. De bouwers zijn al bij de tweede verdieping. door René van Stee TERNEUZEN - De financiële af spraken tussen projectontwikke laar in windenergie Winwind en de gemeente Terneuzen verande ren niet door de overname van Winwind door branchegenoot Econcem. Volgens H.J. van Rooijen, één van de directeuren van Win wind, komen eventuele plan schadeclaims door de bouw van een windmolenpark in de Koe- gorspolder ten zuiden van Ter- neuzen nog altijd bij Winwind terecht. Hij reageert hiermee op uit spraken van de Terneuzense advocaat W. Suijkerbuijk, die de belangen van de Stichting Houdt Woonomgeving Koegors- polder Leefbaar behartigt. De stichting is fel tegenstander van de plaatsing van de 22 turbines. „Suijkerbuijk suggereert dat Winwind door de overname een lege huls is geworden en er na honorering van een planschade- verzoek niets meer bij ons valt te halen. De gemeente zou dan verantwoordelijk worden en voor miljoenen risico's lopen. Dit verhaal is baarlijke nonsens. Na de overname is Winwind nog steeds een zelfstandig bedrijf met alle verantwoordelijkheden en bevoegdheden dat het al had. Het verhaal is eerder andersom. Doordat wij nu onderdeel zijn van een wereldspeler op de win- denergiemarkt, is Winwind een gigantisch gevulde huls gewor den", aldus Van Rooijen. Suijkerbuijk voorziet talloze planschadeverzoeken als het windmolenpark er komt. Het in dienen van een claim is waar schijnlijk de laatste mogelijk heid voor omwonenden om de aantasting van hun woonomge ving en eventuele waardedaling van hun huizen gecompenseerd te zien. Er dient nog een rechts zaak bij de Raad van State te gen de verstrekking de bouwver gunning. De rechtbank in Mid delburg verwierp vorige maand het beroep hiertegen. In januari wees de Raad van State ook al de bezwaren van de stichting af tegen de milieuvergunning voor de bouw van de turbines. Van Rooijen ziet planschade claims met vertrouwen tege moet. Dat de rechter in Middel burg bepaalde dat iedere omwo nende binnen twee kilometer van een turbine als .'belangheb bende moet worden beschouwd, doet daar volgens hem niets aan af. Ook van recente* uitspraken van het gerechtshof In Leeuwar den en de Hoge Raad in Den Haag, waaruit zou -blijken dat de huizen van omwonenden na de komst van windmolens met dertig tot vijftig pincent daal den, is hij niet onder de indruk. „Want die uitspraketh'gaan over de daling van de WOZ-waarde van woningen, terwijl er niets woi'dt gezegd over de economi sche waarde van de:panden. Er is een marginale relatie tussen de WOZ-waarde, die inderdaad door de uitspraak van de rechter lager moest worden vast gesteld, en de economische waarde, de werkelijke waarde dus. Bovendien is er nog nooit een blijvende waardedaling op getreden door de komst van windmolens", legt Van Rooijen uit. Hij voegt er aan toe dat de vertragingstaktiek ,van Suijker buijk nutteloos is én de stich ting alleen maar* op kosten jaagt. Proceskosten Raadslid W. Broekhuysen (Lijst Broekhuysen) ziet de bui echter al hangen. Hoewel'hij niet kan inschatten hoe reëel de risico's zijn, verwacht ook Broekhuysen dat er veel planschadeclaims zul len worden ingediend. Als die claims inderdaad kunnen wor den afgewenteld, blijft de ge meente volgens hem wel zitten met de kosten van de procedure. „Inclusief ambtelijke kosten gaat het dan al gauw om tiendui zenden euro's", aldus Broekhuy sen. Hij wil onder meer weten hoe het college van B en W die kosten denkt te financieren en of de bijdragen worden gereser veerd die indieners moe'ten beta len om een verzoek te kunnen doen. Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERSTICHTING NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32