pzc Stadsraad zoekt stek hangplek 0 PZC Delta Brass Zeeland bundelt talenten Nieuwe expositie in bunkermuseum IJSSELDIJK Geschikte locatie voor jeugd Brouwershaven moeilijk te vinden Dansavond in dorpshuis van Ouwerkerk agenda Studentenkoor naar Ouddorp IE? !-f k k m 1 t U Wolky, Êk DE PANTALON donderdag 4 mei 2006 .11 (Advertentie) henk i'ngrid van der kooij door Ali Pankow k BROUWERSHAVEN - Een I hangplek, een skatebaan, een I voetbalveldje en een doorstart T voor jeugdsoos De Trump. De t. opsomming is snel gemaakt, maar de realisering van deze X, voorzieningen voor een specifie- II ke groep jongeren in Brouwers- haven vergt veel meer tijd. De stadsraad zou er graag wat meer vaart in zien. I „Nadat we het verzoek om een M hangplek voor de jeugd hadden 0 ingediend, zijn er gesprekken ge weest met wethouder G. Houte- 7; kamer, tevens onze kembestuur- der, en met jongerenwerker fc J. Portier", zegt bestuurslid P L. van der Mark van de stads- 1 raad. Hij heeft samen met O. Fonteine, vertegenwoordiger voor de jeugd binnen de stads raad, en met de jongerenwerker diverse locaties voor zo'n hang- OUWERKERK - Beheerder E. de Crom van het Dorpshuis Ouwerkerk houdt zaterdag 6 mei een dansavond voor ieder een die van stijldansen houdt. Er staat weer een gevarieerde reeks dansen op het program ma, waaronder foxtrot, Engelse wals, Weense wals, cha-cha- cha, rumba, slowfox, jive en tan go. Tevens is een plekje inge ruimd voor linedance. Verder wordt de mogelijkheid geboden muziek op verzoek te laten draaien, zodat ook met spe ciale wensen van bijvoorbeeld samba, pasodoble en salsa/me rengue rekening wordt gehou den. Wie nog niet tot de gevorderden behoort, maar graag enkele pas jes verder wil komen, kan daar spontane medewerking bij krij gen. De dansavond in het dorsphuis Ouwerkerk begint om 20.30 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl plek bekeken. Een definitieve keuze is er echter nog niet ge maakt. „Aan elke plek kleven immers voor- en nadelen. Onze voorkeur gaat uit naar de los- wal. Daar verwachten we de minste bezwaren van omwonen den", aldus Van der Mark. Hij nodigde de bewoners tijdens de vergadering van de stadsraad uit zelf ook met suggesties te ko men voor mogelijke locaties voor een hangplek. Tot nu toe zoeken de betreffende vijftien a twintig jongeren hun heil in het bushokje aan de Zuidwal. Dat leverde tot voor kort nogal wat klachten op over vernielingen en overlast, maar volgens Van der Mark gaat het de laatste tijd wat beter. Activiteiten Hij wil zeker niet beweren dat er voor jongeren op Brouwersha ven helemaal niks te doen is. „We hebben onder meer een flo rerende sportvereniging, een ac tieve watersportvereniging, de scouting, de muziekvereniging, maar er is nou eenmaal een groep die voor zulke activiteiten niks voelt." Volgens hem kiest de stadsraad er bewust voor deze jongeren niet aan hun lot over te laten, maar zich sterk te maken voor enkele voorzieningen waar ze wel behoefte aan hebben. Een hangplek dus, en het liefst een skatebaan daarbij. Van der Mark betreurt het dat het allemaal zo lang moet duren voor het overleg daarover con crete resultaten oplevert. Hij me moreert dat de gemeente al ge ruime tijd geleden heeft beslo ten een skatepark in Zierikzee aan te leggen en een mobiele ska tebaan aan te schaffen voor de overige kernen. „Het duurt zo lang omdat de aanvankelijk ge kozen locatie in Zierikzee voor die skatevoorziening door be zwaren van omwonenden nu weer is afgewezen. Daar moet die mobiele baan dan ook weer op wachten", verzucht Van der Mark. Scouting In Brouwershaven zelf blijkt de doorstart van de jeugdsoos ook niet zo eenvoudig. De Trump, die gevestigd was aan het Spui- wekken in het onderkomen van de scouting, heeft nu twee jaar niet gedraaid. Inmiddels heeft de scouting hard gewerkt aan een nieuw onderkomen zonder daarbij hulp te krijgen van de jeugdsoos. Dat veroorzaakt nog al wat wrijving, ervaart de stads raad. „Toch willen we proberen tot overeenstemming te komen en enkele ouders zover te krij gen dat er toezicht en begelei ding wordt gegeven aan de soos- jongeren." Het voetbalveldje naast de Sint Nicolaaskerk tenslotte, zou vol gens Van der Mark goed kunnen functioneren als de bewoners daar nou eens niet hun hond zou den uitlaten. STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - Dorpshuis, 19.40 uur: Vertrek stoet voor kranslegging op be graafplaats; RENESSE - Dorpshuis, 19.00 - 19.40 uur: Samenkomst Dodenherdenking met aansluitend kranslegging bij Ver- zetsmonument aan Oude Moolweg; ZIERIKZEE - Grachtweg, 18.45 uur: Kranslegging bij joods monument. OUDDORP - Het Hesston Colle ge Chorale uit de Verenigde Sta ten treedt zondag 14 mei op in Ouddorp. Het studentenkoor zingt sacrale liederen uit verschillende perio des. Het concert wordt gegeven tijdens een dienst van de doops gezinde gemeente Ouddorp en begint om 18.30 uur in de kerk aan de Dorpstienden. Voorzitter Jaap Everwijn tijdens de repetitie temidden van 'zijn' Delta Brass Zeeland. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Mijnwerkers en mannen in de staalbouw hadden flinke knuisten. Wilden ze muziek maken dan hadden ze dus stevige instrumenten no dig, die bovendien bestand waren tegen kou, wind en regen waar Engeland be kend om staat. Er was veel behoefte aan vertier na de noeste arbeid in de fa brieken en de kolenmijnen. Zodoende werden rond 1800 Engelse bedrijven in staal- en mijnbouw de grondleggers van de brassband, oftewel het koperor kest met blazers en slagwerk. „Die ontstaansgeschiedenis is ook in het repertoire voor Brassband goed te rug te zien", zegt voorzitter Jaap Ever wijn van de Delta Brass Zeeland. Met enige trots verwijst hij naar composi ties als 'Sinfonietta-The Wayfarer' van Eric Ball en 'Connotations' van Edward Gregson die zaterdag 20 mei gespeeld worden tijdens het concert in de Sint Ni colaaskerk in Brouwershaven. Dat ge beurt onder leiding van de Vlaamse diri gent Luc Vertommen met medewerking van euphonium-solist Stef Pillaert. Delta Brass Zeeland (DBZ) zit Everwijn aan het hart gebakken. Wat hem betreft zou elk succes van dit orkest voorpagi nanieuws moeten zijn. „En in heel Zee land verspreid moeten worden", voegt hij daar vaak aan toe, want deze speci fieke Brassband heeft immers een pro vincie-brede status en reikt zelfs nog daarbuiten. De missie bij de oprichting in 2001 was helder: Op het hoogst mogelijke niveau musiceren binnen de Nederlandse Brass bandwereld. Het promoten van dit gen re in Zeeland en aangrenzende regio's, het spelen van originele brassband com posities en het behouden van specifiek jong Zeeuws muzikaal talent voor de provincie. DBZ is aardig op weg, vindt Everwijn. „Zeeland is in feite geen brassband pro vincie. De toporkesten vind je in Fries land en Groningen en nog een beetje in het gebied rond Rijnmond. Wij hebben ons duidelijk als doel gesteld aanslui ting met die top te krijgen", zegt de voorzitter. In Nederland werd deze vorm van mu ziekbeoefening in het begin van de twin tigste eeuw geïntroduceerd door het Le ger des Heils. De handige, kleine bezet ting van instrumenten voor het begelei den van samenzang daar waar op straat of in een gebouw een orgel ontbrak, maakte de brassmuziek populair in de ze groepering. Vooral de bevolking in de noordelijke provincies raakte enthou siast. Piekperioden Maar de Zeeuwen kunnen ook brassmu ziek spelen, weet Everwijn. Hij legt uit dat DBZ de talenten op dit gebied wil bundelen zonder concurrent te zijn van bestaande muziekverenigingen. „We werken daarom als projectorkest en houden rekening met de piekperioden voor de reguliere korpsen. Onze repeti tieperioden zijn daarom van september foto Willem Mieras tot begin december en van februari tot begin juni. Verder is het bij ons een kwestie van veel thuiswerk. Op bepaal de loopjes moet je keihard oefenen", zegt Everwijn. De DBZ telt circa dertig muzikanten. De jongeren zijn verreweg in de meerderheid. Het oudste lid is 63. „Dat is goed. Waarom zou jeudig talent buiten de provincie moeten gaan spe len?", zegt Everwijn. Zelf speelt hij al jarenlang in Brass band Apollo in Brouwershaven, waar hij ook geruime tijd voorzitter van is ge weest. Het concert op 20 mei geldt der halve als een soort thuisoptreden, hoe wel de Sint Nicolaaskerk daar wel een bijzonder cachet aan geeft. Verder geeft de voorzitter hoog op over het fantas tische programma dat dirigent Vertom men heeft samengesteld. „Die man is zo veelzijdig. Niet alleen als dirigent, maar ook als muzikant en als auteur van boeken over blaasmuziek. Boven dien maakt hij met regelmaat arrange menten voor blaasmuziek." Het concert in Brouwerhaven begint om. 20.00 uur. Kaarten kunnen telefonisch ge reserveerd worden via: 0111-420465 of via bartborgt@zeelandnet.nl. door Selma Osman ZOUTELANDE - De museum bunkers zijn weer open. Met strandschepjes en een korte broek struinden gisteren de eer ste toeristen door de twee bun kers in het duingebied bij Zoute- lande. In Vlissingen kon de ob servatiebunker bij de Oranjemo len in Vlissingen worden be zocht. De Stichting Bunkerbehoud wil bezoekers ieder jaar iets anders laten zien. In Zoutelande zijn de ze keer gasbeschermingsmidde- len uitgestald. Van de bekende ronde bussen, die elke soldaat bij zich droeg, tot een bijzonder gasmasker voor een paard. Het paardenmasker is klein en be staat uit een neusstuk en een bril voor de grote bolle ogen van het paard. De soldaten droegen kleine oran je flaconnetjes met ontsmettings middel. Ze hadden ook een wa terdicht zeiltje op zak, waar ze onder konden gaan liggen bij een gasaanval. Voor soldaten die achter een wapen moesten liggen, waren er weer speciale gasmaskers met een langere slang. In de bunker is ook een snuffelkistje te zien, met chemi caliën waarmee de Duitsers kon den uitzoeken om welk gifgas het ging. In het bunkermuseum in Zoutelande staan gasbeschermingsmiddelen uitgestald, foto Lex de Meester Het zijn allemaal voorzorgs maatregelen gebleven; in de Tweede Wereldooiiog is geen gif gas gebruikt. ,,In de Eerste We reldoorlog wel", legt L. van der Weel van de Stichting Bunkerbe houd uit. „Daarom waren alle soldaten goed uitgerust." In de tweede Zoutelandse bun ker, beide zijn onderdeel van At- lantikwall, is het verhaal over de Westerschelde in oorlogstijd verder uitgewerkt. Willem Ruys De bunker bij de Oranjemolen in Vlissingen heeft dit seizoen de Willem Ruys als thema. Dit schip (de latere Achille Lauro) lag tijdens de oorlog op stapel op de werf De Schelde en voor zag in de laatste dagen voor de bevrijding Vlissingen van schoon drinkwater. De bunkers zijn ook morgen te be zichtigen. Daarna is het museum in Zoutelande t/m 5 november op zondag- en woensdagmiddag open (13-17 uur) en de bunker in Vlissin gen iedere zondag (13-16 uur). 0 "TH walstraat 197 vlissingen tel. 0118-417377 MODES Lepelstraat 1Yerseke - tel. 01 1 3 - 57 15 39 Kijk ook eens op www.ijsseldijkmodes.nl voor een virtuele toer door onze winkel voor sportief loopcomfort. JEANSCENTER St. Jacobspassoge VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31