m Vliegveld gaat toeristen trekken ro" iS' ZJ V i i *06 Nieuw landgoed met zorg voor ouderen IJ SS E LD IJK modes Kijkje in museumbunkers bil u Wonen als de koningin Muzikale avond Jonge Kracht in Kapelle Multi-culturele avond Op de fiets door de poort van Zeeland Midden-Zeeland ziet groeikansen in samenwerking met recreatiesector Concert Apollo in belfort Sluis DE PANTALON Wolky, donderdag 4 mei 2006 henic ingrid van der kooij sieraden Driljant horloges jatstraat 197 vlissingen l tel. 0118-417377 SLUIS - Harmonie en muziekge zelschap Apollo uit Sluis houdt zondag een concert in de raad zaal van het belfort in Sluis. Het optreden staat in het teken van vierhonderd jaar 'Jantje van Sluis'. Het concert is in sa menwerking met harmonie De Zeegalm uit Knokke en met een jeugd- en strijkers ensemble. Apollo Sluis en De Zeegalm ma ken al een jaar gebruik van een strij kersensemble Op het programma staan onder meer het andante uit het concer to voor fluit en harp van Mo zart, Meditation de Thais van Jules Masenet met solo voor viool en the greatist hits van Neil Diamond en The Last Sa- mourai. Het concert begint om 14.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdagstot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Een artist's impression laat zien hoe Landgoed Rijckholt in Geersdijk moet worden. De bouwers zijn al bij de tweede verdieping. door Mieke van der Jaqt GEERSDIJK - Wonen als de koningin. Op een mooi symmetrisch landgoed in het groen, met tuinmannen en een ko ninklijke verzorging. Er zullen er wei nig zijn die daar nooit van hebben ge droomd. En het kan. Je hoeft er niet eens voor naar 't Gooi of naar een ande re goudkust. Het kan binnenkort in Geersdijk. Tenminste, voor ouderen. Want op het landgoed Rijckholt wordt mooi wonen tegelijk met goede zorg ver huurd. Twintig appartementen zijn vol gend jaar klaar. Het landgoed Rijckholt is de droom van Karin Valkier en Rob Bakker. Niet al leen die 6,5 hectare groen en het mooie huis op de grond waar Karins ouders en grootouders een fruitteeltbedrijf heb ben gerund, maar ook de woonzorgvoor ziening voor ouderen. Dat strookte bij zonder goed met de hedendaagse oplos singen die beleidsmakers voor de pro blemen van het platteland in hun hoofd hebben. Nu globalisering het de land bouwsector steeds moeilijker maakt om goed voor het landschap te zorgen, zul len andere manieren moeten worden ge vonden voor het onderhoud. Nieuwe economische dragers, noemen ze dat. Bovendien is er een groot gebrek aan leeftijdbestendige huurwoningen waar ouderen, met de nodige zorg, ook echt tot het laatst toe zelfstandig kunnen blijven wonen. De initiatiefnemers speelden aanvanke lijk met de gedachte op het landgoed re creanten met een zorgvraag te ontvan gen, maar die markt bleek minder groot. Het zijn dus senioren geworden, voor wie drie appartementsgebouwen zijn ontworpen, die samen de allure van een zomerpaleis hebben. Er komen een persoons en tweepersoons appartemen ten in, die in januari klaar zijn. De intia- tiefnemers staan op het punt ermee de markt op te gaan, nu de bouwers aan de tweede verdieping zijn begonnen. Rob Bakker en Karin Valkier hebben heel nadrukkelijke opvattingen over hoe hun landgoed moet worden gerund. Heel belangrijk vinden ze het dat de on derneming goed geworteld is in de Noord-Bevelandse samenleving. Dat zijn ze zelf ook. Bakkers familie komt ook van Noord-Beveland en de naam Rijckholt is uit zijn stamboom geplukt. Om de voorziening goed in het Zeeuwse zorglandschap te kunnen zetten, willen de initiatiefnemers samenwerken met alles en iedereen. Daarom houden ze donderdag 17 mei een symposium in de gemeenschapsruimte van Rijckholt, on der het motto: Ouderenzorg als nieuwe economische drager op het platteland. Huisartsen, bestuurders, fysiotherapeu ten, ziekenhuizen, verpleeghuizen en thuiszorgorganisaties zijn ervoor uitge nodigd. „Het is de bedoeling dat de mensen die hier komen wonen, ervan verzekerd zijn dat ze ook kunnen blijven", vertelt Rob Bakker, die zijn loopbaan als arts begon als eerste directeur van de GGD-Zeeland„Psycho-geriatrische patiënten zullen hier niet intrekken, maar als iemand in de loop der tijd een beetje in de war raakt, kan hij best blij ven. We gaan ervan uit dat iedereen die hier een appartement huurt, een zekere vorm van zorg nodig heeft, al was het maar huishoudelijke hulp. Maar ook met een zwaardere hulpvraag zijn de mensen welkom. Veel hulpverleners zul len van buiten komen, maar er komt ook vast verpleegkundig en huishoude lijk personeel dat bij ons in dienst is. Het is een woonvoorziening, en dan moet je niet telkens een ander gezicht zien." Het Landgoed Rijckholt krijgt een ei gen keuken, met een eigen kok, die ook op termijn de gasten van de bed breakfast-voorziening in de voormalige fruitboerderij gaat bedienen. Bakker: „De bewoners kunnen koken, als ze dat willen, want ze hebben een compleet huis met een keuken. Maar veel zullen dat niet willen, of misschien niet altijd. Het is eigenlijk heel eenvoudig, je be stelt wat je nodig hebt en je wordt op je wenken bediend." Net als de koningin dus, of als God in Frankrijk. KAPELLE - Showkorps Jonge Kracht houdt vrijdag 12 mei in De Vroone in Kapelle een muzi kale avond. Het motto is 'de wereld van mu ziek'. Er worden veel bekende stukken gespeeld, zoals Hot Summer Night, Mambo no. 5, Ce lebrations en Magnificent Se ven. De zaal is open om half acht. Het optreden begint om acht uur. GOES - Spaanse, Griekse en Turkse dans én Turkse mu ziek, het is vrijdagavond 12 mei allemaal te zien en te ho ren in het Willibrord College aan de Fruitlaan in Goes. Het eerste optreden is om half acht, door de Turkse meisjesdansgroep Anadolu Ki- zlari, maar al daarvoor begint de multi-culturele avond om half zeven met 'de ont vangst' en om zeven uur een toespraak. Het programma zit boordevol. Na de meisjes dansgroep volgt een optreden van Anadolu Kizlar, ook een Turkse dansgroep, maar dan van vrouwen. Tot iets voor ne gen uur staan vervolgens op het podium: de Griekse dans groep Philoxenia en de Spaan se dansgroep Con Mucho Gusto. Twee keer laten die groepen zien wat ze in hun mars hebben, waarna het dan sen geblazen is op live-mu- ziek door de Turkse groep Ya- kamoz. RILLAND - De poort van Zee land, het gebied tussen Rilland en de Brabantse Wal, kan vanaf maandag 15 mei per fiets wor den verkend dankzij een nieuwe route. J. Vermue, lid van het buurtplat- form Woensdrecht, heeft de tocht ontwikkeld. Hij reikt het eerste boekje met de beschrij ving van de route maandag 15 mei om half vijf uit aan oud- profrenner en winnaar van de Tour de France in 1968 Jan Jans sen. Dit gebeurt in hotel-restau rant en congrescentrum 't Kloos ter van Rilland aan de Hoofd weg in Rilland. De fietsroute is niet al te lang, 22 kilometer, en die leidt onder meer over het buitendijkse pad langs de Westerschelde (met uitzicht op het drukke scheep vaartverkeer), door een stukje van de Brabantse Wal en door dorpjes als Bath en Achttienhui zen (Völckerdorp). De routebe schrijving zal verkrijgbaar zijn bij VW-informatiepunten, ho tels en campings. Advertentie F doorSelma Osman ZOUTELANDE - De museum- bunkers zijn weer open. Met strandschepjes en een korte broek struinden gisteren de eer- ste toeristen door de twee bun- kers in het duingebied bij Zoute- I lande. In Vlissingen kon de ob- W servatiebunker bij de Oranjemo- lT len in Vlissingen worden be is. zocht. I. De Stichting Bunkerbehoud wil V bezoekers ieder jaar iets anders laten zien. In Zoutelande zijn de- ze keer gasbeschermingsmidde- rïi len uitgestald. Van de bekende i ronde bussen, die elke soldaat bij zich droeg, tot een bijzonder gasmasker voor een paard. Het paardenmasker is klein en be- staat uit een neusstuk en een bril voor de grote bolle ogen van het paard. De soldaten droegen kleine oranje flaconnetjes met ontsmettingsmiddel. Ze hadden ook een waterdicht zeiltje op zak, waar ze onder konden gaan liggen bij een gasaanval. Voor soldaten die achter een wapen moesten liggen, waren er weer speciale gasmaskers met een lan gere slang. In de bunker is ook een snuffelkistje te zien, met chemicaliën waarmee de Duit sers konden uitzoeken om welk gifgas het ging. Het zijn allemaal voorzorgs maatregelen gebleven; in de Tweede Wereldoorlog is geen gif gas gebruikt. „In de Eerste We reldoorlog wel", legt L. van der Weel van de Stichting Bunkerbe houd uit. „Daarom waren alle soldaten goed uitgerust." In de tweede Zoutelandse bun ker, beide zijn onderdeel van At- lantikwall, is het verhaal over de Westerschelde in oorlogstijd verder uitgewerkt. Willem Ruys De bunker bij de Oranjemolen in Vlissingen heeft dit seizoen de Willem Ruys als thema. Dit schip (de latere Achille Lauro) lag tijdens de oorlog op stapel op de werf De Schelde en voor zag in de laatste dagen voor de bevrijding Vlissingen van schoon drinkwater. De bunkers zijn ook morgen te bezichtigen. Daarna is het mu seum in Zoutelande tot en met 5 november op zondag- en woens dagmiddag open (13-17 uur) en de bunker in Vlissingen iedere zondag (13-16 uur). door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Vliegveld Mid den-Zeeland moet een toeris tische trekpleister worden. Toe risten moeten bij het boeken van een vakantiehuis tegelijk een rondvlucht of een cursus pa rachutespringen of zweefvlie gen kunnen boeken. „Dat is de groeikans voor het vliegveld", stelt directeur P. Geysen. Ook de recreatiesector heeft daar baat bij, vindt hij. „Het toe risme in Zeeland heeft een kwa liteitsimpuls nodig. Toeristen willen in Zeeland ook iets doen. Midden-Zeeland moet gezien worden als een elkweervoorzie- ning." Geysen ontvouwt zijn ambitie op de dag nadat de aandeelhou ders van Zeeland Airport heb ben ingestemd met de verkoop van 48 procent van de aandelen aan een groep grote Zeeuwse be drijven. Die vier, waarschijnlijk groeiend tot zeven, treden als één blok op en steken ten minste 440.000 euro in het vliegveld. Een cruciaal besluit voor de toe komst van Zeeland Airport, stelt Geysen. Zonder die nieuwe kapitaalkrachtige aandeelhou ders was er te weinig geld ge weest om te investeren in het wegwerken van achterstallig on derhoud en het aanleggen van een verharde baan. En zonder die ingrepen hadden de bedrij ven op het vliegveld het econo misch zeer moeilijk gekregen. Dat de nieuwe aandeelhouders - Delta, Zeeland Seaports, Ver- brugge Terminals en Hoondert - bereid zijn geld te steken in Zee land Airport zegt iets over de po sitie van het vliegveld op dit mo ment, vindt Geysen. „We leven nu in harmonie met onze omge ving." „Vier jaar geleden waren we een vliegveldje dat in hoge mate ter discussie stond, slecht communiceerde met omwonen den, veel klachten ontving maar die slecht oploste en nauwelijks aansluiting had bij de politiek. We hebben hard aan onze con tacten en onze geloofwaardig heid gewerkt, door afspraken te maken over vliegbewegingen en overlast en die na te komen. We zijn maatschappelijk geaccep teerd en nu dus ook door het be drijfsleven.. Dat had deze stap .echt niet gezet als zij daardoor in verband gebracht zouden wor den met klachten en overlast." Meer vluchten (toeristisch en za kelijk) behoren tot de mogelijk heden. Midden-Zeeland mag per jaar maximaal 36.000 starts en landingen toestaan. Het ge middelde schommelt nu rond de 26.000. Geysen: „We gaan onze grenzen opzoeken. Maar we gaan er niet overheen. Laat ik daar duidelijk in zijn: er wordt niet getornd aan de afspraken over vliegbewegingen en geluids overlast." Grasbaan Er zullen dus ook geen zwaarde re vliegtuigen komen, bena drukt hij. „De grens is gesteld op vliegtuigen van zesduizend kilo en dat blijft zo. Die mogen we nu al ontvangen, maar dat gebeurt niet zo vaak, omdat we een grasbaan hebben. Als we een verharde baan hebben, zullen we wel vaker van deze zware vliegtuigen binnenkrij gen." Hoewel Midden-Zeeland binnen de grenzen van het toelaatbare zal blijven, zullen omwonenden het verschil toch gaan merken. Geysen beseft dat en belooft daar rekening mee te zullen hou den. „Als het gevoel van mensen is dat de overlast toeneemt, zul len we daar iets mee doen. We willen onze geloofwaardigheid behouden. "Overigens zal de voortschrijdende techniek het vliegveld daarbij helpen, ver wacht hij. „Vliegtuigen worden steeds stiller. En als we een ver harde baan hebben, komen ze met minder vermogen eerder los van de grond en kunnen eerder afbuigen zodat ze niet over be woond gebied hoeven." De eerste stap zal zijn om achter stallig onderhoud weg te wer ken en nieuwe hangars te bou wen. De aanleg van een verhar de baan laat volgens Geysen nog wel twee jaar op zich wach ten. In het bunkermuseum in Zoutelande zijn gasbeschermingsmiddelen uitgestald. foto Lex de Meester Lepelstraat 1Yerseke - tel. 01 1 3 - 57 15 39 Kijk ook eens op www.ijsseldijkmodes.nl voor een virtuele toer door onze winkel JEANSCENTER St. Jacobspossage VLISSINGEN voor sportief loopcomfort. Krabbendljke - Dorpsstraat 100 - Tel. (0113) 501589

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27