QUIINÏ 3V erplichting roetfilter uitgesteld Studie onderwatermolens bij Borssele PZC ®g> Majesteit helpt schapen bij oversteek Dronkemanstocht met kotter eindigt in ravage (5> VERSCHOORE brunci <5h~ BELEEF OPNIEUW DE WK'S VAN ORANJE Politie vindt per jaar honderd ^zelfgemaakte emexplosieven Brussel maakt maatregel Den Haag ongedaan "Vondst lichaam roept vragen op Nederland blijft Bolivia helpen Groningen laat Ajax ontsnappen Twintigste kaper krijgt levenslang 21 Profronde krijgt Luteijn aan roer middag ZO 9izonnige perioden en droog. Matige zuidoostenwind, kracht 3 tot 4. Middagtemperatuurtot27 graden. s !48e jaargang no. 105 donderdag 4 mei 2006 deos nummer 1,25 miyaanHHi JÊ VLISSINGEN DEN HAAG - Politie en de Ex plosieven Opruimingsdienst tref fen jaarlijks circa honderd keer zelfgemaakte explosieven aan. eePe geïmproviseerde bommen nd^ijn soms zo zwaar dat ze ge- hetschikt zijn om auto's en gebou- uit wen op te blazen en mensen mee te doden. Elk jaar jaar gebeuren ongelukken bij het vervaardi gen van deze explosieven. Dat zegt Peter de Bruyn van het Nederlands Forensisch Instituut Daar worden onderdelen van de bommen, of wat daar- sa-Voor moet doorgaan aangebo den voor onderzoek. Het afgelo pen weekeinde zijn in een huis in Rotterdam grote hoeveelhe den explosieven gevonden. Plet NFI zal deze onderzoeken. Veel chemische ingrediënten voor explosieven zijn vrij te koop, bij drogisterijen en tuin centra. Hobbyisten schaffen ze daar aan en gaan daarna aan de slag in schuurtjes en op zolder- kamertjesjès. De kennis voor het maken van explosieven ha- 'oupien ze vaak van internet. GPD pagina 4 werkende bom maken is moeilijk HILVERSUM - Als er een schaap over de dam is, vol gen er meer. Dit spreekwoord was gisteren van toepas sing toen koningin Beatrix in het Gooi de langste na- tuurbrug van Nederland opende. Het sein werd op groen gezet voor de als dieren verklede kinderen en een kudde schapen die als eerste de brug mochten oversteken. De gisteren geopende achthonderd meter lange Natuurbrug Zanderij Crailoo overbrugt een van de grootste barrières tussen de natuurgebieden in het Gooi: de provinciale Naarderweg, de spoorlijn Hilver- sum-Bussum, het NS-bedrijventerrein en Sportpark Crailoo. Deze natuurbrug, aangelegd op initiatief van het Goois Natuurreservaat, is bestemd voor dier en mens. foto Marcel Antonisse/ANP door Harmen van der Werf BORSSELE - Aan of bij de stei ger van olieraffinaderij Total bij Borssele komen mogelijk onder watermolens voor de opwek king van elektriciteit. De ge meente Borsele heeft onder zoeksbureau Altran Technolo gies opdracht gegeven dit te on derzoeken. Stroming in het water is een on uitputtelijke energiebron, maar tot nu toe wordt daar weinig ge bruik van gemaakt. Op enkele plekken in de wereld, zoals in fjorden in Noorwegen en in de East River in New York City, worden wel proeven ge daan met onderwaterconstruc ties om elektriciteit te produce ren. Borsele sluit zich daarbij aan, al is het voorlopig alleen op papier. Altran Technologies, een inter nationaal innovatiebureau dat duurzame energie als speerpunt heeft, voert de studie uit. Onder zocht wordt onder meer welke energieopwekkers aan of bij de Total-steiger kunnen worden be vestigd en of er voldoende elek triciteit mee kan worden gepro duceerd om een investering ren dabel te maken. De Borselse wethouder M. de Bruijne (WD) is enthousiast over de kansen. „Water in de Westerschelde is praktisch al tijd in beweging, waarmee het een betrouwbaardere energie bron is dan wind. En onderwa- termolens zorgen niet voor hori zonvervuiling." Borsele heeft 5000 euro uitgetrokken voor het onderzoek. Al te grote onderwatermolens zullen aan of bij de Total-stei- ger niet geplaatst kunnen wor den, is de verwachting. Onder zoeker A. Ledeboer van Altran Technologies denkt aan het soort turbines dat is toegepast in de East River in New York Ci- ty- Die kunnen volgens hem voor zien in de energiebehoefte van ongeveer tien huishoudens. Al te veel is dat niet, onderkent wethouder De Bruijne, maar al le begin is moeilijk. In het najaar worden de resulta ten van de studie verwacht. Bor sele is van plan ermee de boer op te gaan, onder meer richting Total, om het bedrijfsleven er toe te brengen voor eigen ge bruik te investeren in de nieuwe vorm van energiewinning. Normale prijs 9,95 Vanaf 15 mei ook verkrijgbaar bij Albert Heijn. kijk voor de kortingsbon verderop In de krant Deze DVD is voor de normale prijs van 9,95 ook verkrijgbaar bij: AK0, Bol.com, Media Markt, Music Store, Vanleest en Wehkamp. Varia: 2; Binneland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeuws: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 16 en 17; Economie: 19, 20, 21 en 23 (Advertentie) (Advertentie) nummer: postcode; plaats: telefoon: e-mail: (post)bankrekeningnummer: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 II: geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CU per maand met automatische incasso (G 20,55)' D per kwanaal met automatische incasso (G 59,75)' O per jaar met automatische incasso (G 229,201'. met gratis PZC-paraplu Kijk op wmr.pzc.nl/abonneren. bel gratis 0800 -0231231 ot stuur deze bon naar: P2C. afdeling lezersservice Antvzoordnummer 713, 4460 WB Goes het alfabet van Zeeland onze redactie binnenland ctJEN HAAG - Nederland nag niet al in 2007 van auto- 'abrikanten eisen dat alle iieuwe dieselauto's voor den zijn van een roetfilter. Dat mag pas eind 2008, wan- ïeer de verplichting in heel luropa van kracht wordt, 50 is gisteren bekendge- naakt. Staatssecretaris Van Geel van Milieu wilde een versnelde in voering van het roetfilter omdat Nederland grote moeite heeft om aan de Europese eisen voor luchtkwaliteit te voldoen. Hij had Brussel gevraagd om ver snelling, maar daar heeft de Eu ropese Commissie nu een streep door getrokken. Van Geel noemt het besluit een 'gemiste kans', laat de woord voerster van de staatssecretaris weten. Nu de Commissie lidsta ten een strengere aanpak van de fijnstofproblemen ontzegt, moet Brussel volgens de bewindsman snel zelf met een 'strenger' be leid komen om de luchtvervui ling door auto's terug te drin gen. Bovendien wil hij het kabinet voorleggen in Brussel in beroep te gaan tegen het besluit. Verantwoordelijk Europees com missaris Verheugen (industrie) zei gisteren dat hij 'met geen mo gelijkheid kon accepteren' dat Nederland eigen regels stelt aan auto's. De technische eisen aan auto's zijn in heel Europa gelijk. „Ik kan het ook niet helpen", zei hij. Normen Werkgeversorganisatie VNO - NCW vindt dat Nederland, nu er sprake is van uitstel van de roetfilterplicht, ook later moet mogen voldoen aan de Europese normen voor fijnstof in de lucht. De strenge normen bedreigen nu nieuwbouwprojecten en nieu we wegen.Hoewel installatie van de filters nu nog vrijwillig is, rijden op de Nederlandse we gen steeds meer dieselauto's met een roetfilter rond. Sinds vorig jaar juni een subsidieregeling hiervoor inging, is gemiddeld 29 procent van alle verkochte die sels uitgerust met een door het Rijk gesponsorde roetfilter. In de strijd tegen vuile lucht kwam Van Geel vorig jaar met een pakket maatregelen, het 'Prinsjesdagpakket'. Het kabi net stelde hiervoor tot 2015 ne genhonderd miljoen euro be schikbaar. De subsidie voor de roetfilter in diesels maakt deel uit van dat pakket. Wie van de regeling ge bruik maakt, krijgt 600 euro kor ting op de aanschafbelasting (BPM) van de nieuwe auto. ANP 0 11VISSENKERKE - Een wande- naiaar heeft dinsdagmiddag een stoffelijk overschot gevonden 5 Mangs de waterkant ter hoogte veivan de Nceltje Jacobaweg nabij De politie heeft geen idee of er sprake is van (2;en misdrijf. Lij itrfiet lichaam verkeerde in een er-ïeer vergaande staat van ontbin- zodat de politie aanvanke- Kiiijk niet eens wist of het wel om ohcmenselijke resten ging. Volgens en een woordvoerder staat nu ech- vast dat het wel om een gaat. Onderzoek moet ©eer details opleveren. De poli tie heeft nog geen enkel idee om Wie het kan gaan. Het enige wat de politie gisteren kwijt kon is Bdat het stoffelijk overschot ver moedelijk zeer lange tijd in het Pcwater heeft gelegen, Het gedwongen afscheid Van Danny Blind wint met de wedstrijd aan bizarre trekjes. Met alle geluk van de wereld plaatste de trai ner zich met Ajax, ondanks de nederlaag en wanverto ning bij FC Groningen (2-1), opnieuw voor de voor ronde van de Champions League. ALEXANDRIA - In het Ameri kaanse proces tegen de wegens terrorisme veroordeelde Zaca- rias Moussaoui heeft de jury hem een levenslange gevangenis straf opgelegd. Dat maakte een woordvoerder van de rechtbank in Alexandria gisteren bekend. Moussaoui had de doodstraf kunnen krijgen. Hij geldt als de twintigste kaper van de aansla gen van 11 september 2001 op de Verenigde Staten. Hij is als enige in de VS veroordeeld in verband met de aanslagen. Tij dens het proces bekende Mous saoui schuld. Naar eigen zeggen wilde hij zich in een vliegtuig op het Witte Huis storten, maarhij werd drie weken van tevoren op gepakt. ANP/RTR/AFP Verhuizen voor de baas De nationalisering van de olie- en gaswinning in Boli via ten spijt, blijft Neder land dat land helpen bij het exploiteren van bodem schatten. Deze steun is er op gericht de exploitatie van de olie- en gasvelden in het Zuid-Amerikaanse land zo renda bel mogelijk in te richten. David Luteijn wordt voorzitter van de Delta Profronde. De uittredend directeur van hoofdsponsor Delta volgt Lieuwe Rienstra in die functie op. Luteijn wil zich vooral hard maken om de profronde groter te maken dan de wielerkoers tot nu toe was. Niets minder *3 dan de ProTourstatus is het doel. poor Raymond de Frel 'BRESKENS - Een 23-jarige inwo ner van Oostburg en een 17-jarige jongen uit Breskens hebben in de 'Minacht van dinsdag op woensdag 3 voor minstens 100.000 euro schade aangericht in de haven van Bres- tens tijdens een 'joyvaart' met de TE /iskotter BR-39. ijpe twee werden gisteren in Bres kens aangehouden door de waterpo- -jlitie, omdat zij zonder toestemming biet de kotter aan de haal waren ge gaan. „Tijdens een avondje stap- hadden ze aardig wat alcoholi sche dranken genuttigd. Daarna terijkwamen ze op het idee op de boot nsejeen hapje te eten. De Oostburger vond het toen wel leuk om ook nog een stukje te gaan jvaren. De Bressiaander ging mee, 'een derde aanwezige vond de tocht niet verstandig en verliet het schip", vertelt woordvoerder E. Kraszewski van het Korps Landelij ke Politiediensten. De 23-jarige joyvaarder veroor zaakte met zijn tocht forse schade aan de kade, een golfbreker en een havenpaviljoen. Ook het schip kwam flink gehavend uit de strijd. Bemanningsleden van een ander vissersvaartuig hielpen de beschon ken vaarders het schip in de haven af te meren. Familie van de eigenaar van het schip waarschuwde gisterochtend de waterpolitie. De twee werden vervolgens na enig speurwerk van hun bed gelicht en aangehouden. Kraszewski: „De hoofdverdachte was werkzaam op de bewuste kot ter. Hij is in verzekering gesteld. De zeventienjarige jongen had ver der geen relatie met het schip. Hij is na verhoor naar huis gestuurd." Het nachtelijke tochtje met de BR-39 richtte niet alleen aan de haven, maar ook aan de kotter zelf flinke schade aan. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1