PZC Gamesmarkt weer in de lift Hobby wordt bedrijf Averechtse flexibiliteit Banenjacht op Filipijnen Containerrecord in haven Zeebrugge Gedeputeerde begint spreekuur voor innovatie ondernemers Producenten zien omzet stijgen Overname niet altijd verstandig Fifa kiest voor kunstgras Ten Cate Mkb in geweer tegen groothandel Euronext uitgepraat met LSE Meer winst Procter Gamble BAT sluit fabriek in Zevenaar ■UecUlie:UIIJ-Jlbb4a www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 4 mei 2006 Brommobiel is niet langer auto voor bejaarden van onze redactie economie ZANDVOORT - Na een jaar waarin de verkoop van compu terspellen stagneerde en een aan tal gerenommeerde gameprodu- centen in de rode cijfers beland de, laat het eerste kwartaal van 2006 weer een fikse stijging in de omzet zien. Het GFK voor spelt zelfs dat eind' van dit jaar de gamesmarkt in Nederland die van de muziek zal overtref fen. Over ruim een week barst in Los Angeles weer de grootste games- beurs ter wereld los. De Electro nic Entertainment Expo (E3) is een belangrijke, jaarlijkse graad meter voor het klimaat waarin de gamesindustrie zich bevindt. Ditmaal wordt vooral uitgeke ken naar de presentatie van PlayStation 3, Sony's nieuwe ga meconsole die eind 2006 op de markt moet verschijnen. DEN HAAG - Veel niet-beursge- noteerde ondernemingen vertil len zich vaak aan de overname van een ander bedrijf. Ze letten er onvoldoende op of het nieuwe bedrijf wel genoeg bijdraagt aan hun winst. Dat blijkt uit een onderzoek on der bijna vijfhonderd bedrijven die recent een overname hebben gedaan. De Universiteit van Til- Het zijn namelijk keer op keer weer de introducties van nieuwe spelcomputers die de verkoop van de games moeten stimule ren. Vorig jaar eindigde voor veel softwareproducenten in mi neur, maar omdat op de valreep de PlayStation Portable (PSP), Nintendo DS en Xbox 360 wer den gelanceerd, plukken de ont wikkelaars en distributeurs daar nu de vruchten van. De markt voor pc-games is sterk afhankelijk van een klein aantal toptitels, want het seg ment daaronder is onderhevig aan een sterke prijserosie. De consolemarkt laat daarentegen een veel grotere groei in omzet zien. Laurens van den Oever van GFK Marketing Services presenteerde gisteren in Zand- voort ter ere van de 25e verjaar dag van Pac-Man de cijfers over het eerste kwartaal van 2006. De organisatie die in zo'n 4000 winkels in Nederland de verko- burg en bureau Mazars Beren schot ontdekten tot-hun- verras sing dat vergroting van het marktaandeel of toegang tot nieuwe markten belangrijker werd gevonden dan vergroting van de winst. „Blijkbaar wordt aangenomen dat versterking van de marktpositie op lange ter mijn de waarde verhoogt." Veel ondernemers komen echter van een koude kermis thuis. GPD pen registreert, geeft aan dat er in de eerste drie maanden 2 mil joen stuks (games en hardware) over de toonbank zijn gegaan. Dat is een stijging van 19 pro cent ten opzichte van het eerste kwartaal in 2005. Deze verkopen zijn goed voor een omzet van 68 miljoen euro, een stijging van 21 procent in vergelijking met dezelfde perio de vorig jaar. Portable Hoewel er in het eerste kwar taal 10 procent meer pc-spellen zijn verkocht, leverde dit een kleine daling in de omzet op: min 3 procent naar 13,6 miljoen euro. De portable consolemarkt daarentegen, laat een spectacu laire stijging zien. Portable ga mes (o.a. PSP en DS) groeiden met 115 procent naar een omzet van 5,9 miljoen euro. De console thuismarkt (PlaySta tion 2 en Xböx 360) maakte een stijging van 24 procent in afzet door naar 776.300 stuks, met de kleine marges op vooral de hard ware betekent dit een lichte stij ging in omzet van 2 procent naar 23,5 miljoen over het eer ste kwartaal. Volgens Van den Oever is het duidelijk dat Nederland een ui termate goed gamesjaar tege moet gaat. Met dank aan het succes van de nieuwe spelcomputers. Hij Voor spelt dat consolegames een be langrijke stimulans zullen bete kenen bij de promotie en ver koop van HDTV's. ANP MANILLA - Een personeelsfuntionaris praat met een sollicitant op een banenbeurs in de Fili- pijnse hoofstad Manilla. De kosten van levens onderhoud blijven stijgen, hetgeen velen noopt meer werk te zoeken. Maar werkloosheid lijkt er een plaag; 3 miljoen Filipijnen hebben geen baan en miljoenen zijn gedwongen onderbe taald te werken. foto Rolex Dela Pena/EPA ALMELO - De wereldvoetbalbond Fifa heeft gekozen voor kunstgras van Ten Cate. Het veld van het bedrijf uit Almelo komt bij het nog te bouwen Fifa Home in Genève. Dat maakte Ten Cate gisteren bekend bij de publicatie van de cijfers over het eerste kwartaal. Eerder voorzag Ten Cate onder meer de KNVB, Ajax, PSV en Heracles Al melo van kunstgrasvelden. Ten Cate behaalde in de eerste drie maanden van dit jaar een nettowinst van 5,2 miljoen euro, 37 procent meer dan het eerste kwartaal van vorig jaar. De omzet nam met 9 procent toe tot 189 miljoen euro. Vooral de bijdrage uit de Verenigde Staten was groot. ANP DEN HAAG - Het midden- en kleinbedrijf, vertegenwoor digd door MKB Nederland en het Vakcentrum, noemt de toenemende verkoop aan consumenten door zelfbedie ningsgroothandels concurrentievervalsing. Dat liet de branche gisteren weten. De groothandels vestigen zich op goedkope locaties waar 'echte' detailhandel niet is toegestaan. Hoewel alleen met een speciaal pasje bij de zaken kan worden ingekocht, le veren ze volgens de brancheorganisaties gewoon aan de consument. Volgens MKB Nederland en het Vakcentrum bedraagt de omzetschade voor de kleinere winkeliers jaar lijks 30 miljoen. Er is een onderzoek gehouden onder ongeveer driehon derd detaillisten. Daaruit blijkt dat 75 procent van de on dernemers last ondervindt van een groothandel in het di recte marktgebied. Sligro Food Group, dat zelfsbedie- ningsgroothandels exploiteert, is niet onder de indruk van de argumenten van de brancheorganisaties. Volgens een woordvoerder keert de discussie om de paar jaar te rug. ANP AMSTERDAM - De Europese fusiebeurs Euronext praat niet langer met de Britse branchegenoot LSE over een mo gelijke overname. De nekslag voor. de onderhandelingen vormde het belang van 15 procent dat de Amerikaanse beurs Nasdaq recent heeft genomen in LSE. Euronext blijft wel praten over een samengaan met Deutsche Börse. Desondanks wil topman Francois Theo dore zich nog niet vastleggen op een fusie met de beurs in Frankfurt. De bestuursvoorzitter van Euronext heeft zijn aandeel houders geadviseerd tijdens de jaarlijkse vergadering eind deze maand niet in te stemmen met een agendapunt waarin staat dat een fusie met de Duitsers de beste optie is. Euronext zegt namelijk ook nog met andere partijen te onderhandelen en weet nog niet welke transactie de beste keuze zal zijn.ANP door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De goederen overslag in de haven van Zee- brugge is in het eerste kwartaal van dit jaar met 11,9 procent ge stegen. Vooral maart was een ab solute recordmaand. Toen werd in de haven 3.397.000 ton goede ren behandeld, waarmee het re cord van maart 1999 werd ver broken. Van januari tot en met maart NEW YORK - Het Ameri kaanse concern Procter Gamble, een grote produ cent van consumentenpro ducten, heeft in het derde kwartaal van het boekjaar 2005/2006 een nettowinst behaald van 2,21 miljard dollar. In dezelfde periode van het vorige boekjaar lag de winst op l,6i miljard dol lar. Het concern nam vorig jaar scheergereifabrikant Gillete over voor 57 mil jard dollar. Nieuwe Gillet- te-producten leverden een grote bijdrage aan de winst. ANP passeerde in totaal al 9.239.000 ton via de haven. Als de tendens doorzet, gaat de haven van Zee- brugge een recordjaar tegemoet. Vorig jaar werd in totaal 34,6 miljoen ton overgeslagen. Er werden toen 1,4 miljoen contai ners behandeld, een stijging met 18,6 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. In de contai nersector wordt ook dit jaar een explosieve groei verwacht. Op dinsdag 9 mei ontvangt de nieu we APM-terminal aan het Al- bert II-dok in de voorhaven het eerste schip van een vaste lijn dienst. Op termijn is de termi nal goed voor meer dan een mil joen containers per jaar. Vloeibare bulk In het eerste kwartaal van dit jaar steeg de containertrafiek met 11,8 procent. Zeebrugge is inmiddels Europees marktleider bij de aan- en doorvoer van nieu we auto's en vrachtwagens (plus 5,5 procent). Er wordt vooral geëxporteerd richting Zuid-Afri- ka, het Verre Oosten en Austra lië. De trafiek van de vloeibare bulk vertoonde begin 2006 even eens een aanzienlijke groei, met 44.6 procent. Er liepen veertien in plaats van negen LNG-sche- pen binnen. Ook de aanvoer van zand en grind steeg. De fruittra- fieken vertoonden herstel. Sinds begin dit jaar werken in Zee- brugge 1281 havenarbeiders, 17.7 procent meer dan vorig jaar. De extra tewerkstelling is onder meer te danken aan de start van de AMP Terminal. - op eigen benen - door Selma Osman OOST-SOUBURG - Anderen vonden hem een durfal. Zelf heeft Floor van Dommelen (48) geen moment getwijfeld om een vijverspeciaalzaak voor koikarpers te openen. „Ik zag het helemaal zitten." Het eerste jaar van Floors Koi Shop in Oost-Souburg is net achter de rug. Van Dom melen runt de zaak samen met zijn vriendin Mireille. Ze hebben er zo'n tweeduizend koikarpers rondzwemmen, van 10 tot 1800 euro. De meeste van die vissen is de Souburger zelf wezen kopen in Japan. Vrije uurtjes zijn schaars ge worden voor het Souburgse stel. Hij laveert tussen drie banen: de winkel, zijn werk bij verzorgingshuis Simnia en zijn eigen klussenbedrijf. Zij werkt in het ziekenhuis. De gezondheid van de vissen vergt de nodige aandacht. Daar zijn ze samen al gauw een dag aan kwijt. Een win kel met levend spul is heel an ders dan een klussenbedrijf, weet Floor van Dommelen in middels. Hij heeft leren inko pen en onderhandelen met vertegenwoordigers. „Ik leer Moby Dick laat zich niet graag vangen. De grootste karper uit Floors Koi Shop is niet te koop. foto Ruben Oreel Een eigen bedrijf beginnen, is worstelend proberen boven te komen. In Op eigen benen vertellen ondernemers hoe zij die klus hebben geklaard. Vandaag: Floor van Domme len van Floors Koi Shop. gelukkig snel", lacht hij. Aan zijn eigen vijver thuis komt Van Dommelen nauwelijks nog toe, want in de schaarse 'vrije' uurtjes legt hij bij men sen thuis tuinvijvers aan. Zes jaar geleden nam hij tijdens het klussen eens twee koikar pers mee naar huis uit een veel te klein vijvertje. Zo is zijn hobby begonnen. En zo kwam Van Dommelen er ook achter dat er voor mensen met karpers als hobby in de buurt weinig te halen is. „Ik moest voor spullen naar Bel gië of verderop in Neder land." Japans tafereel Bijna elke euro die nu in Floors Koi Shop wordt ver diend, vloeit terug in de zaak. „De bank investeert niet in vissen." Floor van Dommelen wil graag een mooie winkel, waar mensen - het liefst van ver - voor terug komen. Dus komt er op dit moment een dakkoepel voor daglicht en een wandschilde ring met een Japans tafereel bij. „De eerste drie jaar zijn investeren", verwacht hij. Het valt niet mee, om met. zijn vijverspeciaalzaak een paar centen te verdienen. Met zestig tl-buizen, vijftien pompen en uv-lampen is de energierekening niet mis. En het seizoen duurt maar zes tot zeven maanden. Toch zet Van Dommelen door: „Het contact met de klanten is leuk. En je kimt hele dagen over de hobby praten." Credo van de liberale econoom: flexibiliseer de arbeidsmarkt! De ze econoom bepleit soepeler ontslag, want ontslagbescherming is in zijn ogen een vorm van discriminatie van werklozen door de bezitters van ar beidsplaatsen. Hij wil minder vak bondsinvloed, want de vakbond is een kartelorganisatie die de vrije prijsvor ming op de arbeidsmarkt belemmert. Een consequent liberaal zou de Neder landse Mededingingsautoriteit op de vakbonden willen afsturen. En lonen moeten neerwaarts flexibel worden. Want: als je goedkoper bent, krijg je makkelijker een baan. En omwille van neerwaartse loonflexibiliteit moeten ook uitkeringen omlaag. En er moet meer maatwerk komen bij de loonvor ming. Dit alles moet worden doorgezet tegen het conservatisme van links. Het is te veel voor mij om er in een enkele column op in te gaan. Laat me vandaag maar het laatste punt pakken: flexibel maatwerk bij de loon vorming. Het klinkt zo plausibel. Bij bedrijven die goed verdienen zou de vakbond best wat meer loon mogen eisen. Maar er zijn ook bedrijven die op het randje zitten en daar zou je met gematigde looneisen banen kunnen redden. Gerrit Zalm heeft al in 1993 op de VU gepleit voor afschaffing van het 'starre' algemeen verbindend verklaren (het 'AVV-en') van CAO's voor ieder een in een branche. Afschaffing van het 'AVV-en' zou een aardige stap zijn in richting van meer flexibele lonen. Wat is daar mis mee? Wij weten uit onderzoek dat innovatieve bedrijven gemiddeld meer winst maken dan tech nologische achterlopers. Daar zijn goe de redenen voor. Ten eerste is innove ren erg riskant. Tegenover de risico's moet een hoog (verwacht) rendement staan, anders innoveer je niet. Ten twee de verwerven innovatoren monopolie macht. Ze scheppen markten waar con currenten lastig kunnen toetreden. Er zijn toegangsbarrières in de vorm van product- of proceskennis die voor de na-apers veelal moeilijk te verwerven is. Soms is deze kennis ook beschermd met patenten. De monopoliemacht van de innovator resulteert in hoge win sten. Wat gebeurt er nu als we de aanbevelin gen van Zalm opvolgen? Daar waar veel winst wordt gemaakt, eist de vak bond wat meer loon en bij de technolo gische achterlopers juist iets minder? Dat soort flexibiliteit komt erop neer dat de innovatoren hogere looneisen voor hun kiezen krijgen dan de achter lopers. De vakbond roomt dan als het ware een stuk van de monopoliewinst uit innovatie af - en daarmee de prik kel tot innoveren. Tegelijkertijd be loont de vakbond de technologische achterlopers met milde looneisen. Daar door werkt het proces van verdringing van slechte door goede bedrijven ('crea tieve destructie') minder goed. Zo krij gen we op den duur te veel slap onder nemerschap. Het werkt net als een belastingheffing op innoveren, waarbij de belastingop brengsten zouden worden gebruikt om de technologische achterlopers te subsi diëren. Zo kan de flexibilisering van de' arbeidmarkt ons weer terugbrengen bij het defensieve steunbeleid van 30 jaar geleden. Kan iemand een nog krachti ger mokerslag bedenken voor de toch al kwakkelende Nederlandse kenniseco nomie? Er is een tegenargument: met hogere lonen krijgen de innovatoren ook betere mensen. Maar: er zijn aan wijzingen dat dit nu al gebeurt. Het hui dige AVV-en hoeft dit althans niet te beletten, want het legt alleen een bo dem in de markt en geen plafond. Mijn conservatieve credo: laat ons die bo dem behouden. Flexibiliteit lijkt leuk, maar soms maakt flexibiliteit meer ka pot dan je lief is! Alfred Kleinknecht door Wout Bareman AXEL - Verwijten dat het Zeeuwse bedrijfsleven te weinig vernieuwend bezig is, zijn mis plaatst. Ondernemers deinzen absoluut niet terug voor innova tieve ontwikkelingen. Gedepu teerde M. Ie Roy (economie) be speurt vooral bij jonge onderne mers 'een drang tot vernieu wing'. Ze vinden echter veel hob bels op hun pad. Le Roy: „Bij hun pogingen inno vatief bezig te zijn, botsen ze te gen een muur van regelgeving, een wand van beperkingen. Vaak blijkt ook de weg naar sub sidiebronnen voor innovatief on dernemen bezaaid te zijn met hindernissen en weten onderne mers van elkaar niet dat ze pa rallel aan elkaar dezelfde mar telgang maken." Om die ondernemers te helpen en hen wegwijs te maken in het woud van regels, stelt de gedepu teerde na de zomervakantie een innovatiespreekuur in. „Eens in de veertien dagen, op een avond. Zo'n spreekuur kan ook helpen om ondernemers samen te brengen, zodat ze kunnen be kijken of ze eventueel gezamen lijk kunnen optrekken." Le Roy zei dat gisteren tijdens een lunchbijeenkomst van de Zeeuw se kring van Brabants/Zeeuwse Werkgevers (BZW) in Zomer- lust in Axel. Ze ziet legio kansen voor innova tieve ondernemers. „De consu ment wordt steeds welvarender en wil kwaliteit en maatwerk. De individualiteit zorgt voor een enorme dynamiek in de sa menleving, met steeds meer nieu we producten, die elkaar steeds sneller opvolgen. Innovatieve on dernemers kunnen daar zeker hun voordeel mee doen. En dat innovatie niet aan Zeeland voor bijgaat, bewijst ons Innovatieve Actie Programma met maar liefst 15 projecten, die samen goed zijn voor een investering simpuls van meer dan 7 miljoen euro." Volgens Le Roy zijn ande re .provincies daar jaloers op. Als een goed voorbeeld van ver nieuwend denken noemde ze het project Innovation Island op Schouwen-Duiveland, waar bouwondernemers samen met de gemeente en de provincie na gaan hoe wonen, zorg en cul tuur kunnen worden samenge bracht in één woonconcept. Te genover de Zeeuws-Vlaamse on dernemers benadrukte ze dat nieuwe ontwikkelingen in de Ka naalzone hoog op de agenda staan, zeker nu in het Sloege- bied de bouwgrond op raakt. „We moeten inzetten op een ver dere ruimtelijke reservering in de Kanaalzone. Vooral de Mos- selbanken en de Westelijke Ka naaloever bij Terneuzen hebben potentie. En ik wil zeker de Axelse Vlakte/Autrichepolder niet vergeten. Ik verwacht dat de gronduitgifte in dit havenge bied deze zomer eindelijk goed op gang komt, onder meer met de vestiging van het Duitse be drijf Alpha Calcit en een aanver want bedrijf, pal ernaast." Alpha Calcit verwerkt witte in dustriële mineralen tot grond stof voor onder meer de papier-, plastic- en glasindustrie. Het be drijf neemt in de eerste fase drie hectare in gebruik en gaat werk bieden aan dertig mensen. ZE VEN A AR - Sigarettenf abri kant British American Tobacco wil de fabriek in Zevenaar slui ten. Dat zegt BAT-topman P. Adams in de gezaghebbende Britse zakenkrant Financial Ti mes. De fabriek past niet langer in de Europese strategie van de sigarettenfabrikant. Het concern wil de activiteiten concentreren in het Duitse Bay- reuth, Poolse Augustow en Hon gaars Pees. BAT kondigde vorig jaar al aan dat banenverlies in West-Europa onvermijdelijk is. Het concern kampt met overpro ductie. Het aantal rokers in West-Europa is sterk gedaald. Ook wil de fabrikant de produc tie verplaatsen naar lage Ionen- landen. Volgens J. Keulen, woordvoerder van BAT in Ne derland, loopt momenteel een studie naar de toekomstperspec tieven van de fabriek. Komende maand moet meer duidelijkheid komen over opties als sluiting, vermindering van de capaciteit of doorgaan met productie van 'lokale sigarettenmerken'. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19