pzc Europese Unie stopt |gesprekken met Servië Ophef over Indiaas loop wondertje Russische politie creëert volgens Amnesty racisme Tot acht jaar voor diefstal werken Munch Immense brand in New York Politieke crisis lijkt nabij in Kirgizië Commissaris Rehn eist eerst uitlevering Mladic llt.S'epal heeft uni veer kabinet renVfilj oenen on|oor justitie n Suriname Iritse oppositie 'indt dat minister ülarke weg moet Asielzoekers België in hongerstaking la f A I M Centrumrechts Italië wil herverkiezing Ciampi Tibetaanse gletsjers smelten Vijf executies in Koeweit Leger België vult bouwvacatures Doden door gevechten in Congo Kankerrisico op etiket zonnebrand oor Hetty van Rooij ker de RUSSEL - Het is zo goed als eel itgesloten dat de Europese der nie vanaf 11 mei verder praat ris- iet Servië over een handel- en rel- ulpverleningsakkoord met dat ide ind. iter sch olgens EU-commissaris Olli oe- ehn heeft de EU 'geen andere 'ei- euze' dan de gesprekken te ns- :oppen, nu de deadline voor ïks et oppakken van de )p- osmsch-Servische generaal er- atko Mladic (30 april) is ver- Ie- freken. Mladic is aangeklaagd ïen en, LATHMANDU - Nepal heeft inds gisteren weer een kabinet. >e coalitieregering krijgt de ële iak om te onderhandelen met fde ïaoïstische rebellen en de en ïacht van de koning in te per- we en. oe- er loning Gyanendra stemde vol- m- ens de staatstelevisie gisteren we i met de voordracht door pre- m- ïier Girija Prasad Koirala. De aar rede regering, die vooralsnog we even ministers telt, wordt ge- De- teund door een coalitie van ze- lar en grote politieke partijen. Het antal bewindslieden, voorals- *e- og slechts afkomstig uit vier ro- artijen, kan later worden uitge- iks reid tot 21. De installatie van le- en kabinet verloopt moeizaam len regens geruzie tussen de coali- er- releden over de bezetting van ■an e posten. Koirala heeft de lei- in- er van de communistische Vere- aï- igde Marxisten-Leninisten, ;en karma Oli, aangesteld als vice- en, remier en minister van Buiten- ar- mdse Zaken. Zijn eigen Con- el- respartij levert bewindslieden oor Financiën, Binnenlandse laken en Landbouw. ANP/RTR ntal i -1EN HAAG - Nederland inves- elf-ïert vijftien miljoen euro in de :en-erbetering van de justitiële ke- eer-ïn in Suriname. 3-2 inlet geld moet gaan naar verster- [uiping van de politie, verbetering met an de justitie en een hogere isenwaliteit van de gevangenissen, olle'oorvvaarde is dat Suriname enenzelfde bedrag bijdraagt. den>at zijn. de Nederlandse minis- ;r van Ontwikkelingssamen- rerking, Van Ardenne, en haar amnaamse collega van Plan- ing en Ontwikkelingssamen werking, Van Ravenswaay, giste- en in Den Haag overeengeko- ïen. let geld hiervoor was in feite al Degezegd in 1975, toen het ging m in toaal 3,5 miljard gulden ie Nederland aan Suriname ter eschikking zou stellen aan ühenkingen, garanties en wat enoemd werd „kwaliteitsmid- elen". ir is nog steeds 138 miljoen eu- d te besteden aan deze kwali- ïitsmiddelen en de 15 miljoen uro maken daarvan deel uit. lederland en Suriname overleg- !t en vanaf nu elk half jaar over e besteding van het geld. ANP erd iONDEN - De oppositie in 5ns iroot-Brittannië voert de druk p minister van Binnenlandse aken Charles Clarke op om ont- lag te nemen over het zogehe in gevangenenschandaal. 'larke weigerde het parlement isteren nadere informatie te ge en over de 1023 buitenlandse edetineerden die zijn vrijgela- 2n maar niet het land zijn uitge- et. De Conservatieven willen weten hoeveel van hen wederom 1 de fout zijn gegaan op Britse odem. >e minister zei pas eind deze gd week met een verklaring te ko len. Woordvoeder van de Con- srvatieven, David Davis ver- ïoedt dat Clarke bewust pas penheid van zaken wil geven a de lokale verkiezingen van nze 101'gen. Om te voorkomen dat et schandaal het stemgedrag X- an de Britten teveel beïnvloedt a Clarke's Labourpartij een .foot aantal zetels moet inleve ren. GPD bij het Joegoslavië-tribunaal we gens volkerenmoord en oorlogs misdaden. Vandaag moet Rehn een beslis sing nemen over de hervatting van de gesprekken met Servië, die een eerste stap zijn op de lan ge weg naar een volledig EU-lid- maatschap. Hij praat daarover eerst met Carla del Ponte, de hoofdaanklaagster van het Joe- goslavië-tribunaal „Maar de feiten zijn duidelijk. We zien Mladic niet in Den Haag en de Servische regering werkt niet mee om hem achter de tralies te krijgen. We hebben door Remco Reiding MOSKOU - De Russische poli tie en justitie discrimineren kleurlingen, allochtonen en bui tenlanders. Mede daardoor is een klimaat ontstaan waarin racistische idee ën en geweld toenemen, schrijft Amnesty International in een gisteren uitgebracht rapport. Wetshandhavers en andere over heidsfunctionarissen in Rusland zijn volgens Amnesty zelf 'ver antwoordelijk voor discrimine rende praktijken'. van onze redactie buitenland NEW DELHI - Mag je een nog geen vijfjarig kind tientallen ki lometers laten hardlopen? Of is dat uitbuiting, ook al doet het kind het zelf graag? Die vraag hield veel Indiërs bezig nadat de kleine Budhia Singh gisteren een wereldrecord hardlopen had gebroken. De 'wonder mara thon-baby', of 'Forrest Gump' zoals India hem liefkozend noemt, haalde niet de beoogde 70 kilometer. Maar hij is wel de jongste die ooit 65 kilometer in één keer heeft afgelegd. Omgeven door een haag van zwetende politiemannen die met hem meerennen en aange moedigd door honderden men sen langs de kant van de weg strompelt de kleuter voort. Hij draagt hetzelfde shirt als de agenten. Maar het is veel te groot en hangt als een jurkje om hem heen. Buclhia, al ruim zeven uur onderweg van Puri na Bhubanes- war in de noordoostelijke staat Orissa, waggelt, slingert, schud debolt, zwaait nog een keer zwakjes naar het publiek en zakt dan ongeveer vijf kilometer voor de finish in elkaar, uitge- dus geen keuze dan de gesprek ken te stoppen en pas verder te gaan als Belgrado aan de voor waarden voldoet", aldus Rehn gisteren. Carla del Ponte liet vanuit Italië weten dat ze hetzelfde stand punt huldigt. Wonder De Servische vice-premier Mi- rol jub Labus heeft tegen een ra dio- en tv-station in Belgrado gezegd dat de arrestatie van Mladic 'binnen een dag kan ge beuren, maar ook over vijf jaar'. Volgens Labus kan 'alleen een De aanpak van racistisch ge weld is zodoende 'uitermate ina dequaat'. De politie maakt zich volgens Amnesty schuldig aan afper sing, arbitraire arrestaties, mis handeling en marteling. Vooral etnische minderheden en gastar beiders, met name uit de put. De Indiase televisie toont hoe hij overgeeft en slap als een lappenpop in de armen van een politieman naar een ambulance wordt gedragen. Volgens de hoofdredacteur van het Limca Book of Records, dat wonder' ervoor zorgen dat de ge plande gesprekken met de EU gewoon doorgaan. Rehn schreef zondag in een Ser vische krant dat Servië thuis hoort in de Unie, maar dat de on derhandelingen daarover stop pen als Mladic deze week niet wordt uitgeleverd. Mladic, on der meer verantwoordelijk voor het bloedbad van Srebrenica, is sinds eind 1995 op de vlucht. In Servië ging gisteren het gerucht dat premier Kostunica vandaag de bevolking via radio en tv zou toespreken over de EU, het tri bunaal en Mladic. GPD Noord-Kaukasus en Cen- traal-Azië, zijn daarvan het slachtoffer. Politie en justitie weigeren bovendien voortdu rend racistische aanvallen als zo danig te bestempelen. Daardoor krijgen daders vaak een lichte straf wegens 'hooliganisme'. Slachtoffers dienen veelal geen jaarlijks allerlei Indiase records noteert, zal Budhia Singh be slist in de kolommen van de 2007-editie vermeld worden. Het jochie begon zijn run om vier uur 's ochtends en moest vechten tegen een hitte van zo'n OSLO - Drie Noren moeten vier, zeven en acht jaar de cel in wegens betrokkenheid bij de diefstal van de schilderijen De Schreeuw en Madonna van Ed- vard Munch. Dat heeft een rechtbank in Oslo gisteren besloten. Van de zes ver dachten gingen er drie vrijuit. De rechters bleven met hun von nis een stuk onder de eis van de aanklager, die celstraffen van acht en elf jaar wilde. Alle ver dachten ontkenden iets met de roof te maken te hebben. Twee gewapende mannen, die nog steeds worden gezocht, sta len de beroemde werken op 22 augustus 2004 op klaarlichte dag en voor het oog van talrijke geschrokken getuigen uit het Munch Museum in Oslo. De schilderijen van de Noorse expressionist (1863-1944) wor- aanklacht in, omdat ze vrezen dat hun zaak niet serieus wordt genomen. De autoriteiten geven zo volgens Amnesty een signaal af aan de maatschappij dat ge weld tegen vreemdelingen wordt getolereerd. Bovendien zouden de statistieken van het aantal racistische aanvallen veertig graden. De tocht was ge sponsord door de reservemacht van de Indiase politie, die van plan is om Budhia te adopteren. Het levensverhaal van de nog maar vier-en-een-half jaar oude Budhia leest als een ontróeren den nog steeds vermist. De ver oordeling in de deels onopgehel derde zaak is gebaseerd op het afluisteren van telefoongesprek ken van de verdachten. Hun ad vocaten hadden vergeefs bepleit dat dat bewijs illegaal was ver kregen. Vijf personen werden verdacht van het voorbereiden van of hel pen bij de roof. De zesde was aangeklaagd wegens het bezit van gestolen goederen. De rech ters achtten zware straffen ge past omdat de gestolen schilde rijen tot het nationaal erfgoed van Noorwegen behoren. Twee van de drie veroordeelde mannen moeten binnen nu en twee weken omgerekend bijna 100 miljoen euro schadevergoe ding aan de gemeente Oslo beta len. De drie veroordeelden heb ben al aangekondigd in hoger beroep te gaan. DPA/AFP/RTR daardoor slechts het topje van de ijsberg vormen. Volgens Am nesty vormt racistisch geweld 'de meest zichtbare manifestatie van de diepgewortelde intoleran tie en xenofobie in veel delen van de Russische maatschappij'. Het rapport baseert zich onder meer op gegevens van de Russi sche mensenrechtenorganisatie Sova. Dit jaar zijn volgens de 'erg voorzichtige schattingen' van Sova dertien doden gevallen tij dens racistische aanvallen, waarvan zeven in april. Er vie len 87 gewonden. GPD de roman. Volgens de Indiase media is hij als zuigeling door zijn moeder, een weduwe, voor nog geen twintig dollar ver kocht. Ze had het geld nodig om haar andere drie kinderen te kunnen voeden. Het kind uit een sloppenwijk vindt een ver vangende ouder in de secretaris van een lokale judoclub. Deze Birachi Das ontfermt zich over de peuter en ontdekt bij toeval zijn loopvermogen. Niet vies van een beetje keet trappen, wordt de kleine Budhia door zijn leermeester op een dag be straft met het lopen van rondjes om het sportveld. Als de man vijf uur later beseft dat hij Bud hia is vergeten en teruggaat, treft hij het kereltje eenzaam en alleen aan. Nog steeds rennend. Debat Op de Indiase televisie werd gis teren stevig gedebatteerd over de vraag of Budhia nou een held is of dat hij gewoonweg wordt uitgebuit. Een medicus merkte op dat het niet ongevaarlijk is zo'n jong kind een dergelijke in spanning te laten verrichten. Budhia, inmiddels volledig her steld van zijn flauwte: „Het gaat prima met me, en ik blijf lekker hardlopen." GPD door Remco Reiding MOSKOU - Een jaar na de 'tul penrevolutie' in Kirgizië ver keert de voormalige Sovjetrepu bliek in een diepe politieke cri sis. Gisteren stapten dertien van de zeventien ministers op uit on vrede over de president. Om een paar uur later weer terug te ke ren. De Europese Unie riep Kirgizië op te voorkomen dat criminele benden infiltreren in de poli tiek. „Er zijn zorgwekkende in dicaties dat cirkels die banden onderhouden met de georgani seerde misdaad proberen in vloed te krijgen op het politieke leven en staatsinstellingen", stel de de EU- vertegenwoordiger in het Centraal-Aziatische staatje in een verklaring. Met die indicaties wordt waar schijnlijk gedoeld op de verkie zing van de notoire maffiabaas Ryspek Akmatbajev tot parle mentslid. De 'meester van Is- syk-Koel' zou een zodanig goe de relatie onderhouden met pre sident Koermanbek Bakijev dat zijn mannen als bodyguards wer ken voor diens zoon. Chaos en anarchie heersen sinds de autoritaire leider Askar Aka- jev in maart 2005 op de vlucht werd gejaagd. Zijn opvolger Ba kijev slaagde er niet in de rust terug te brengen en hervormin gen door te voeren. Vooral zijn banden met de georganiseerde misdaad staan ter discussie. „Het belangrijkste verwijt is de rare, onduidelijke relatie van Ba kijev met de maffia", erkent Wil lem Hendrik de Beaufort. De oud-griffier van de Tweede Ka mer voorzag tot kort geleden het Kirgizische parlement van adviezen. „Het positieve van de ze crisis is dat men niet op el kaar schiet. Het verloopt chao tisch, maar vreedzaam", zegt De Beaufort. Zaterdag protesteer den 10.000 mensen tegen het be leid van Bakijev, die steeds meer geïsoleerd raakt. Zijn bondgenoten van de revolutie hebben hem in de steek gelaten, zijn premier kan niet met hem overweg, het volk mort en het parlement eist meer zeggen schap. Gisteren zocht ook het merendeel van de ministers de confrontatie met de president. Pas na een gesprek met Bakijev kwamen ze terug op hun beslis sing om af te treden. De Beau fort noemt de verkiezing van Ak matbajev, die wordt verdacht van verschillende moorden, 'een heel slechte ontwikkeling'. „Zelfs de heel verstandige men sen in het parlement, zo'n tien tot twintig afgevaardigden, vre zen nu voor hun leven." Sinds de verjaging van Akajev zijn ver schillende politici vermoord. De regering heeft een 'oorlog' in de onderwereld niet kunnen onder drukken. GPD CRIS GLAIN - De Iraanse immigrant Mehran Moradi ligt in een kerk in Glain, in de buurt van de Waalse stad Luik. In meerdere Belgische steden gingen gisteren asielzoekers in hongerstaking. Ze willen dat de regering de asielprocedures aanpast en hun een arbeidsvergunning verleent, foto Francis Lenoir/RTR van onze redactie buitenland ROME - Het centrumrechtse Huis van de Vrijheden (CDL) wil dat president Carlo Azeglio Ciampi van Italië wordt herko zen voor een tweede ambtster mijn van zeven jaar. Dit blijkt uit een verklaring die oud-premier Silvio Berlusconi en andere CDL-leiders gister middag hebben uitgegeven. De ambtstermijn van de 85-jari- ge Ciampi loopt 18 mei af. De Kamer van Afgevaardigden, de Senaat en vertegenwoordigers van de twintig Italiaanse regio's kiezen binnenkort een opvolger. Het CDL roept ertoe op het hart van de Italianen te volgen en Ciampi te herkiezen 'die in deze zeven jaar een standvastig mo reel en institutioneel referentie punt van de hele natie is ge weest'. Eerder gisteren diende Berlusco ni het ontslag van zijn kabinet in bij president Ciampi. Kort voor het bezoek van Berlusconi aan het staatshoofd waren de ministers van zijn kabinet voor het laatst bijeengekomen. Met het indienen van zijn ont slag maakte Berlusconi de weg vrij voor Romano Prodi - die bij de verkiezingen van 9 en 10 april een krappe overwinning behaalde - om Italië de komen de jaren te leiden als regerings leider. Het demissionaire kabinet blijft aan om lopende zaken te behar tigen. ANP/RTR woensdag 3 mei 2006 NEW YORK - Rookwolken verrijzen boven pakhuizen aan de oevers van het Newyorkse stadsdeel Brooklyn. De brand strekte zich uit over verscheidene gebouwen en werven en kon van kilometers ver worden gezien. De Newyorkse brandweer had groot alarm geslagen. Officier Nicholos Scopetta noemde de brand de grootste van het afgelopen decennium, na die van de aanslagen op het World Trade Center. foto Chip East/RTR PEKING - Jaarlijks smelt zeven procent van de gletsjers van het Qinghai-Tibetplateau, ook wel het 'dak van de we reld' genoemd. Dat meldde het Chinese persbureau Xin hua gisteren. Het ijs smelt sneller door de stijgende temperaturen we reldwijd. De hoogvlakten in Tibet zullen in toendra en woestijn veranderen. „Uiteindelijk gaan zandstormen het gebied teisteren", voorspelde een woordvoerder van het Chinese Nationale Meteoroligische Bureau. ANP KOEWEIT-STAD - Het oliestaatje Koeweit heeft giste ren drie Koeweiti's, een Indiër en een Pakistaan terechtge steld. Het was het grootste aantal executies op één dag in Koeweit in zestien jaar tijd. De vijf, van wie vier waren veroordeeld wegens moord en een vijfde wegens drugssmokkel, werden onder het oog van tientallen belangstellenden opgehangen in het minis terie van Binnenlandse Zaken. ANP/AFP BRUSSEL - De aannemers in België willen militairen werven om het tekort aan bouwvakkers op te vullen. De sector heeft daarover een akkoord gesloten met het minis terie van Defensie, dat nog op goedkeuring van de bon den wacht, zo is gisteren bekendgemaakt. De bouw in België heeft twaalfduizend vacatures en weet die nauwelijks in te vullen. In het leger moeten tegen 2015 juist vierduizend beroepsmilitairen afvloeien. Er ko men opleidingen voor overstappers. ANP/Belga KINSHASA - In het oosten van de Democratische Repu bliek Congo zijn bij gevechten vijftien doden gevallen: acht burgers, zes leden van een Rwandese Hutu-militie en een regeringsmilitair. Dat is gisteren uit legerbronnen ver nomen. De Hutu-milities hadden samen met Congolese Mai Mai- milities een aanval uitgevoerd in de provincie Noord-Ki- vu. Na een jarenlange burgeroorlog met buitenlandse in menging, die aan naar schatting vier miljoen mensen het leven heeft gekost, is er officieel een staakt-het-vuren in Congo, maar het komt er steeds weer tot gevechten, on danks de aanwezigheid van Monuc, de VN-vredesmacht in het gebied. ANP/AFP BRUSSEL - Zonnebrandcrèmes moeten apart vermelden of ze ook beschermen tegen huidkanker. Dat vindt de Eu ropese Commissie. Nu melden de meeste etiketten van zonnebrandcrèmes alleen de beschermingsfactor tegen verbranden. UVA-straling verbrandt de huid, terwijl UVB-straling de huid versneld veroudert en bijdraagt aan de vorming van huidkanker. „ITet is moeilijk voor consumenten om te be palen of een product bescherming biedt tegen beide soor ten stralingen", aldus de Europese Commissie. Zij heeft aangekondigd morgen een overlegronde te beginnen. Mo gelijk moeten er minimumstandaarden komen voor zonne brand, evenals simpel te begrijpen etiketten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5