Publiek is trouw aan schouwburg PZC Gevolgen van nationalisering energiesector Bolivia ongewis V-, PZC Egypte houdt vast f aan noodtoestand Bush zet plaats in geschiedenis op spel Historicus: zonder subsidie geen theater te gast -S" 3 mei 1956 h 'ii :i woensdag 3 mei 2006 Historicus Henk Gras: „Opgelegde cultuurverbreding heeft nooit gewerkt." foto Marco Hofste/GPD Er was vijftien jaar onderzoek voor nodig, maar nu is vastge steld dat er niets constanter is dan het schouwburgpubliek. His toricus Henk Gras keek naar de publieksgegevens vanaf 1699 tot 1973 en heeft geconstateerd dat geen enkele maatregel tot ver breding van het publiek ooit ge werkt heeft. „Mensen worden doodgegooid met verhalen over de beschavende werking van ho gere kunst, en keren zich daar van af. door Wijbrand Schaap Historicus Henk Gras, onder zoeker aan de Rijksuniversi teit Utrecht, kent ze bijna per soonlijk. „Sommige families te kenen al zeker twee eeuwen in op dezelfde schouwburgrangen. In 1959 zaten er bijvoorbeeld in de Rotterdamse Schouwburg ne gen mensen op plekken die hun familie in 1773 al bezette." Hij toont de lijst met namen. „Een echte Gleichman. De eer ste zat er al bij de opening in de achttiende eeuw. Als dat geen trouw is, dan weet ik het niet." Gras onderzocht, samen met ict-specialist Harry van Vliet en econometrist Philip Hans Fran- ses, het schouwburgpubliek in de Randstad. Het onderzoek be gon in Rotterdam, waar dankzij een klein wonder alle archieven van alle schouwburgen in de stad het bombardement van mei 1940 hebben overleefd. Latei- werd het onderzoek uitgebreid met de gegevens van Amster dam, Den Haag, Dordrecht en Leiden. Inmiddels worden ook de gegevens van de Utrechtse Stadsschouwburg bekeken. Am sterdam doet nauwelijks mee, maar dat is logisch. Gras: „Daar is de schouwburg in de afgelo pen eeuwen twee keer afge brand, met alle archieven erin." Uit de gegevens die wel over zijn uit de andere grote steden in Nederland, komt een opval lend beeld naar voren: het thea terpubliek is onveranderd af komstig uit de gegoede burgerij, hoog opgeleid en van middelba re leeftijd. Lagere sociale klas sen zijn nauwelijks in de schouwburgen te vinden en de arbeidersklasse ontbreekt vrij wel geheel. En dat is al zo sinds de eerste schouwburgen open gingen in het midden van de achttiende eeuw. Gras: „Wat we hebben geleerd is dat theatervernieuwingen lang niet de proporties hebben gehad, die veel mensen er nu aan toeschrijven. Theaterhistori ci beweren voortdurend dat de arbeidersklasse massaal de me lodrama's bezocht, die populair waren in de jaren twintig en der tig van de negentiende eeuw. Die opvatting is niet houdbaar. Uit de intekenlijsten blijkt dat de elite daar ook massaal naar toe ging. Het verschil in smaak tussen de rangen was heel klein, blijkt uit de kaartverkoop. His torici zeggen dan dat in 1870 de elite terug aan de macht kwam en er met serieus kunstzinnig drama 'de petten van de eerste rangen werden gejaagd'. Daar is helemaal niets van terug te vin den. Echte arbeiders treffen we zelden aan in de lijsten." Galerij Het enige grote historische feit, zegt Gras, is dat het galerij-pu bliek in 1835 massaal de schouwburg heeft verlaten om nooit meer terug te komen. „De goedkoopste plaatsen zijn nooit meer echt populair geworden. Het is aan te nemen dat het pu bliek dat daar ooit zat en dat vooral bestond uit de lagere mid denklasse en jongeren, gewoon zijn interesse in het burgerlijke theateraanbod verloor." Natuurlijk zijn er wel golfbewe gingen geweest in de belangstel ling voor theater. In 1813 was de zaal leger dan in 1870, en in de vijftiger jaren van de vorige eeuw bezochten meer mensen dan ooit een schouwburg. In de grote lijn van de geschiedenis zijn die toppen en dalen in het bezoek echter volledig terug te voeren op conjunctuurgolven. Gras: „We hebben een samen stel aangetroffen van een korte golfbeweging die globaal de kor te handelsconjunctuur volgt, en ongeveer elke dertien jaar wis selt, en er zijn langere golfbewe gingen, met lengtes van 50, 74 en 124 jaar." Dergelijke golven duiden volgens Gras op een weerstand tegen verandering die losstaat van modegrillen. Het staat buiten kijf dat stimule ringsmaatregelen, maatregelen om een diverser publiek voor to neel te krijgen, eigenlijk alleen maar hebben geholpen binnen de 'burgerlijke' cultuur: „Dank zij de invoering van subsidies in de twintigste eeuw neemt het theaterbezoek onder de gegoede middenklasse heel sterk toe. Dergelijke regelingen steunden dus de leidende cultuur." Vergrijzing Een ander thema is vergrijzing: „De laatste tijd klaagt men over de vergrijzing van het publiek. Maar uit de intekenlijsten blijkt dat al vanaf 1770 het publiek al behoorlijk oud was", aldus Gras. „Maar het blijft natuur lijk ook bizar dat in de schouw burgen nog steeds een klassen en rangen-systeem is, terwijl daar in de bioscopen altijd veel minder sprake van is geweest. Tot in de jaren dertig zaten de mindere klassen op de galerijen in de schouwburg op houten banken, terwijl ze in de bio scoop voor minder geld in het pluche hingen." De reden waarom bepaalde groe pen altijd en andere groepen nooit haar het theater gaan, stelt Gras, is puur cultureel van aard. „Het is daarom ook zin loos om ernaar te streven om multiculturele minderheden en jongeren in onze schouwburgen naar onze klassieken te laten kij ken. Waarom moeten ze dat? Laat ze alsjeblieft hun eigen cul turele identiteit vinden in hun eigen zalen. Opgelegde cultuur verbreding heeft nooit ge werkt." Dus voor straf maar be zuinigen? „En dan? Keer je dan terug naar de situatie van de ze ventiende eeuw, naar het An cien Regime? Veroordeel je to neelspelers weer tot de bedel staf? Theater is een volstrekt on economische bedrijfstak gewor den, dus. zonder subsidie over leeft het toneel niet." GPD door Ursula Lindsey Overal ter wereld worste len regeringen om een ba lans te vinden tussen burger lijke vrijheden en veiligheids maatregelen tegen terroris me. In Egypte is die balans af gelopen zondag doorgeslagen naar het laatste, toen het par lement erin toestemde de 25 jaar oude noodtoestand in het land met nog eens twee jaar te verlengen. Premier Ahmed Nazif: „Ge zien de bomaanslagen in Da- hab verleden week, waardoor ten minste achttien mensen omkwamen is deze verlening relatief kort, als je de geva ren die ons bedreigen in ogen schouw neemt." Critici wij zen er echter op dat presi dent Hosni Moebarak al voor de aanslagen had aangekon digd de wet te verlengen en menen dat het belangrijkste doel ervan is dissidenten de mond te snoeren. „De regering misbruikt de noodtoestand tegen burgers, oppositiepartijen en politieke bewegingen", zegt directeur van de Egyptische Organisa tie van Mensenrechten, Ha- fez Abu Saeda. „De regering is niet in staat het land te be sturen zonder dat de noodtoe stand van kracht is." President Moebarak heeft sinds hij in 1981 aan de macht kwam, na de moord op zijn voorganger Anwar Sa- dat, het land onder noodbe- stuur geregeerd. Hierdoor zijn veel burgerrechten die in de Egyptische grondwet zijn vastgelegd ontwricht, zoals vrijheid van meningsuiting, vrijheid van bijeenkomst, het recht op privacy en het recht op een eerlijk proces. Mensen kunnen zonder aanklacht worden vastgehouden of wor den doorverwezen naar het staatsveiligheidstribunaal. Tegen uitspraken van die rechtbank kan men alleen bij de president beroep aanteke nen. Volgens de mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch worden er tussen de acht- en negenduizend men sen zonder aanklacht vastge- houden door de Egyptische V veiligheidsdienst. Honderden van deze gevangenen zijn bij PI recente terroristische aansla- gen opgepakt. - oo Volgens beleidsmedewerker Abdel Moneim Said weet de Rl regering 'dat zij momenteel itg de kennis ontbeert ojn zonder 'ni< de noodtoestand het terroris- iet me te bestrijden'. Critici stel- ul[ len dat een beter: opgeleide jnd politiemacht een veel beter wapen is tegen extremistisch 'ol£ geweld. „Na 25 jaar noodtoe- eh stand zijn de terrorïsmedrei- eu; ging en het geweld riog geens- ;op zins afgenomen", 'zegt links et politicus Amin Iskander. Op- osi positiepartij Moslim Broeder- ,atl schap zegt dat 75 van haar le- ;rel den zijn opgepakt tijdens een demonstratie tegen verlen- ging van de noodtoestand, st Ook de Verenigde'^ Staten dringen er bij Egypte --op aan de noodtoestand, die in juni I dit jaar had moeten aflopen, op te heffen. [A'J Anti-terrorismewet Tijdens zijn presidentiële ial< campagne in 2005 beloofde iao Moebarak dit ook te ;doen en iac plaats daarvan een .nieuwe en. anti-terrorismewet In'te voe ren. Maar volgens Said is er Ion in de regering géén overeen- ens stemming over deze nieuwe i n wet. Moebarak zelf. zei on- ïiei langs dat het wel twee jaar ree kan duren voordat de nieuwe eve wet klaar is en de noodtoe- feu stand daarom met twee jaar en moet worden verlengd an1 Toen er afgelopen zondag ge- og stemd werd, stemde 25 pro- art cent van het door Moebaraks rei partij gedomineerde parle- en ment - voornamelijk leden reg van het Moslim Broeder- iele schap - tegen verlenging van e p de noodtoestand. Demon- er' stranten die maandag-in Caï- igc ro bijeenkwamen om tegen ha de verlenging te protesteren, rer werden door agenten in bur- ine ger uiteen gedreven en in el- res kaar geslagen. GPD ooi jak President Bush is steeds minder geliefd bij het Amerikaanse volk. Hij heeft nog weinig tijd om grip te herwinnen op bran dende kwesties. Bush verving zijn chef-staf en er is een nieuwe woordvoerder. Gaat het slechts om betere presentatie van het beleid of komt er een koerswending? Bush kan baat hebben bij samenwerking met de oppositie. door Ruud van Dijk Net als alle presidenten in hun tweede ambtsperio de is George Bush geïnteres seerd in het oordeel van de ge schiedenis. In zijn buitenland se politiek heeft hij al zijn kaarten gezet op de oorlog te gen Al Qaeda en hervormin gen in het Midden-Oosten. Binnenslands wil hij graag herinnerd worden als de man die de twintigste-eeuwse wel vaartsstaat ombouwde tot een 'samenleving van aan deelhouders' waar het indivi du grotendeels verantwoorde lijk is voor onderwijs, ziekte kosten en pensioen. Het ziet er eerder naar uit dat Bush de geschiedenis in gaat als iemand die er, grote visioenen najagend, een ben de van gemaakt heeft. Een meerderheid van de Amerika nen gelooft nu dat de rege ring en het door de Republi keinen beheerste Congres in competent en corrupt zijn. Omdat vriendjespolitiek ja renlang benoemingen in het regeringsapparaat bepaal den, zijn er grote gaten gesla gen. Schrijnende voorbeel den van de gevolgen zijn de overheidsreactie op orkaan Katrina en de wederopbouw van Irak. Het herwinnen van de natuur lijke achterban lijkt essen tieel. In november zijn er ver kiezingen voor het Congres en staan zetels in het Huis van Afgevaardigden en in de Senaat op het spel. Iets ge daan krijgen aan het einde van een presidentiële rit is al moeilijk genoeg als de eigen partij de volksvertegenwoor diging beheerst. Met een De mocratisch Huis en/of Se naat lijkt dat welhaast onmo gelijk. Waar je ook kijkt die nen de grenzen van het moge lijke zich aan. De risico's van militaire actie tegen Iran lij ken onacceptabel, ook vanwe ge de onzekerheden op de we- i'eld-oliemarkt. Daarmee is direct ook een acuut binnen lands probleem genoemd, want de meeste Amerikanen lijken psychologisch niet klaar voor een bezineprijs van meer dan de huidige drie dollar per gallon (ongeveer zestig eurocent per liter). Er is geen- efficiënte Witte Huis-operatie en geen publi citaire strategie mogelijk, zonder dat Bush kiest tussen succes op korte termijn en wat werkelijk in het belang is van het land. Zijn partijge noten in het Congres willen overheidsinterventie voor la gere benzineprijzen, want hun zetels staan op het spel. Het landsbelang vraagt ech ter dat de mensen gedwongen worden minder olie te gebrui ken. De prijzen op hun be loop laten is volgens velen het minimum wat de presi dent kan doen. Uit uitlatingen van de laatste weken lijkt het dat Bush daarover denkt; het ziet er naar uit dat hij eindelijk se rieus wil zoeken naar alterna tieven voor olie. Hij lijkt be reid te zijn in de binnenland se politiek impopulaire idee- ën te verdedigen. Hij gaat zo in tegen grote delen van zijn eigen partij. Maar kan Bush zich een conflict in eigen gele deren veroorloven in zijn grimmige politieke positie? Bush zou de eerste president niet zijn die samenwerking zoekt met de oppositie. Over een herverkiezing hoeft hij zich geen zorgen meer te ma ken, over het oordeel van de geschiedenis wel. Pragmatis me zou zo niet alleen goed zijn voor het land, het zou ook wonderen kunnen doen voor de historische evaluatie van George Bush. GPD Dr. Ruud van Dijk is histori cus en verbonden aan de Uni versiteit van Wisconsin-Mil waukee. door Sal Stam Belofte maakt schuld. De president van Bolivia, Evo Morales, heeft woord ge houden en kondigde deze week de nationali sering aan van de energiesector in zijn land. Hij hoopt zo de kloof tussen arm en rijk in zijn land te kunnen verkleinen. De gevolgen van de maatregelen moeten zich echter nog uitkristalliseren. De oliemarkt kwam gisteren nauwelijks in beweging. Morales kwam in januari aan de macht, na een campagne waarin hij beloofde de enor me armoede in zijn land aan te pakken. On geveer 70 procent van de bevolking leeft on der de armoedegrens. De armoede treft vooral de Boliviaanse indianen, de bevol kingsgroep waartoe ook Morales zelf be hoort. Hij wil nu dat de staat een groter aan deel krijgt in de belangrijke energiesector. Zijn land heeft na Venezuela de grootste gasreserves van Latijns-Amerika. Buitenlandse energiebedrijven die in het land actief zijn, moeten de komende maan den opnieuw onderhandelen over hun con tracten. In de tussentijd krijgen zij niet meer dan 18 procent van de inkomsten uit de olie- en gasproductie. De rest gaat naar het staatsbedrijf YPFB, dat actief is in de oliesector. De maatregel heeft in de eerste plaats gevol gen voor omringende landen, zoals Brazilië en Argentinië. Zij zijn belangrijke afne mers van Boliviaans gas, dat regionaal wordt verhandeld, maar niet overzee wordt geëxporteerd. In de regio kan de nationali sering tot een hogere gasprijs leiden. Neder land en de rest van Europa zullen daar geen last van hebben. Behalve gas heeft Bolivia ook olie in de grond zitten, maar op dat vlak is het land een niet al te grote speler. Het voert dage lijks een bescheiden veertigduizend vaten (van 159 liter) uit. De olieprijs kwam giste ren nauwelijks in beweging nadat het be richt over de nationalisering wereldkundig was gemaakt. Belangen Dat neemt niet weg dat de maatregelen voor buitenlandse olieconcerns negatief kunnen uitpakken. Vooral het Spaanse olie concern Repsol en het Braziliaanse Petro- bras hebben grote belangen in het La tijns-Amerikaanse land. Zowel Spanje als Brazilië heeft zijn bezorgdheid over de stap van Morales kenbaar gemaakt. Shell is een relatief kleine speler in Bolivia. Het heeft een belang van 25 procent in het bedrijf Transredes, dat gas transporteert. Een woordvoerder van Shell wilde gisteren niet vooruitlopen op de mogelijke gevolgen die de nationalisering voor het Neder lands-Britse olieconcern kan hebben. Het bedrijf wil graag met de Boliviaanse over heid om de tafel om over 'onze positie' te praten, aldus de woordvoerder. Ook het V*1" Amerikaanse ExxonMobil, het grootste olie concern van de wereld, hield zich in een reactie op de vlakte. Wat de gevolgen van de nationalisering op termijn zullen zijn, is nog verre van duide lijk. Volgens deskundigen kan Bolivia de buitenlandse ondernemingen niet al te hard aanpakken, om de eenvoudige reden dat het land ze nodig heeft. De bedrijven be schikken over kennis en technologie die Bo livia zelf niet in huis heeft. Het land be schikt bovendien over een groot aantal gas- velden die nog ontwikkeld moeten worden. Dat kan Bolivia niet alleen. Of dit praktische probleem Morales uitein delijk in een lastige positie brengt, valt nog te bezien. Zijn verkiezingsoverwinning volgde op een roerige periode waarin onlus ten rond de gasopbrengsten twee van zijn GRENSPOST - Reizigers die de Nederlandse grens bij Sluis willen passeren, hoeven nog maar langs één douanecontro le in plaats van twee: de Bel gische douanepost Schapen- brugge en het Nederlandse grenskantoor Sint-Anna ter Muiden zijn daar samenge voegd. Het is de tiende grens overgang die op deze manier wordt ingericht. VROUWEN - In de grote Tas- manië-zaal van het dorpshuis in Kruiningen kwamen giste ren honderden vrouwen uit de hele provincie bijeen voor de voorjaarsvergadering van de Zeeuwse plattelandsvrouwen Vï Er werd de hoop uitgesproken dat in dit jubeljaar -:de bondr i. bestaat 25 jaar - het aantal van 2500 leden gehaald wordt. II NEDERLANDS ELFTAL >EI Het voorlopig Nederlands elf-ïer tal heeft gisteren een oefen-erl wedstrijd tegen de Engelse eer-in i steklasser Portsmouth met 3-2 gewonnen. Het publiek inlet Feyenoord-station De Kuip int kon niet echt tevreden zijn metan die uitslag, want de Engelsen wa gaven zich niet voor de volle'oo honderd procent. Moulijn enem tweemaal Koopal scoorden >at voor Nederland. - ?r Een pijpleiding waar vloeibaar gas doorheen loopt in Villa Remedios, Bolivia. foto Jaime Razuri/ANP voorgangers de kop kostte. Bovendien her innert zijn linkse bewind aan een lange na oorlogse periode waarin Bolivia een socia listische regering had en waarin ook al spra ke was van nationalisatie. Indertijd ging het om de tinmijnen, die nu niet meer van belang zijn. Staatskapitalisme Bolivia kende tussen 1985 en begin dit jaar een soort staatskapitalisme. Die periode bracht politiek en economisch weliswaar meer stabiliteit, maar het armoedepro bleem bleef. Morales heeft nu een eerste concrete stap gezet om hier iets aan te doen. Gezien de omvang van het armoede probleem (Bolivia is het armste land van Zuid-Amerika), zal het nog wel even duren vooral de kloof zichtbaar kleiner is. ANP Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax, (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur _lnÉ rerl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand. 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar. €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. f E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor ht einde van de betaalperiode. PZC. t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag-1.25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: A8N AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV.en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax-(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: 1076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v let Deg :he ene ele !r i: D t rits ure fed en eb Har ist< en ed< 2ni et. ret< i d odi >e iv.pzc.nl/adverteren loe pei Auteursrechten voorbehouden i Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer- de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. le- zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot weGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4