Haast is geboden met Antonius PZC Sfl Plan voor verrekijkermuseum Tr7 Meer dan een postzegel Dijkversterking bij Kats begonnen Glas weggooien levert servies op Curamus wil duidelijkheid over nieuwbouw Kloosterzands verzorgingscentrum h st l -k agenda Fi he F< ex Axel viert bevrijding Ti lezers schrijven Gevaar woensdag 3 mei 2006 12f door Jean-Lou de Gucht HULST - Directeur L. Janse van zorgstichting Curamus dringt bij de gemeente aan op spoed om te hulp te schieten bij de nieuwbouw van verzorgings centrum Antonius in Klooster- zande. „Voor de zomer willen we graag duidelijkheid. Anders komen we in problemen bij de Blaauwe Hoeve in Hulst." Antonius maakt vanaf 1 januari onderdeel uit van Stichting Cu ramus, waar ook De Blaauwe Hoeve in Hulst en De Lange Ak kers in Koewacht onder vallen. Van hogerhand is vastgelegd dat de zorg gespreid moet wor den. Patiënten van het verpleeg huis in De Blaauwe Hoeve in Hulst moeten straks verhuizen naar Antonius. Maar dan moet er wel nieuwbouw zijn. De nieuwbouw van Antonius heeft al meerdere malen een ver traging opgelopen. Het oor spronkelijke plan ging uit van nieuwbouw op een andere loca tie in Kloosterzande. Het woon zorgcomplex zou dan in de loop van 2007 klaar kunnen zijn, maar dat plan ging uiteindelijk niet door. Het nieuwe Antonius komt nu op hetzelfde terrein aan het Pastoor Versterplein in Kloosterzande, maar wederom dreigt vertraging. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen wil op de plaats van het huidige verzor gingshuis Antonius een nieuw7 zorgcentrum bouwen met 45 ap partementen, vier groepswonin gen voor dementerende ouderen en een dienstencentrum. Boekwaarde Probleem bij de financiering is, dat op het bestaande gebouw nog een boekwaarde van 2,4 mil joen euro rust. Eigenaar zorg stichting Curamus krijgt maar een deel van dat bedrag vergoed door het college Bouw Zieken huisvoorzieningen Janse is in gesprek met de ge meente Hulst om fondsen te ver werven om de boekwaarde van het bestaande gebouw naar be neden te halen. Het vorige colle ge van burgemeester en wethou ders zei welwillend te staan te genover het verzoek van Janse. Een integrale projectgroep, be staande uit ambtenaren van de afdelingen Ruimte, Welzijn en Financiën, werkt aan een oplos sing. Wethouder F. van Driessche (Welzijn): „En deze project groep is aan de laatste fase van het advies bezig. De komende weken komt het advies bij het college van B en W en kunnen wij een beslissing nemen." Wel ke kant het advies uitgaat, wil Van Driessche nog niet zeggen. „Ik kan alleen zeggen dat ook het nieuwe college van B en W welwillend tegenover het ver zoek van Curamus staat. Het de finitieve voorstel gaat trouwens verder dan Antonius. Ook de bouw van zorgcomplexen in Vo gelwaarde en Sint-Jansteen wordt in het plan uitgewerkt." De bouw van vier groepswonin gen voor dementerende ouderen staat los van het zorgcentrum met 45 appartementen een dien stencentrum. Janse: „Wanneer we de bouwvergunning hebben, kunnen we beginnen." Als alles volgens plan verloopt, is de nieuwbouw van Antonius in 2010 gereed. Als er tenminste een oplossing voor de hoge boek waarde van de gebouwen komt. Als die oplossing niet gevonden wordt, kom je op z'n vroegst in 2015 uit. V - 'V r_- -i Ér-&, - ÜP - 'WÊMM'-K: door Frank Balkenende KATS - Het projectbureau Zeeweringen is begonnen de dijk langs de Oosterschelde tussen Kats en de Zeelandbrug te versterken. Het werk is noodzakelijk omdat de dijk nu een stormvloed die volgens de statistieken eens in de vierduizend jaar voorkomt, niet kan weerstaan. Graafmachines zijn inmiddels bezig om de dijkbekleding weg te halen. De glooiing wordt geheel vernieuwd. De aanpak van de dijken in de Oud-Noord-Bevelandpolder maakt deel uit van een project om de Zeeuwse zeewerin gen te versterken. Voor 2015 moet 175 van de 200 kilometer aan dijken opnieuw zijn bekleed. Het totale project kost 913 miljoen euro. De Hoedekenskerkepolder en de Eilanddijk/Buitenhaven in Vlissingen zijn zo goed als klaar. Afgelopen jaar zijn Voor land bij Nummer Een en de Baarland-Zuidpolder en Oost-Inkelenpolder aangepakt. Naast de OudNoord-Bevelandpolder wordt dit jaar gewerkt aan de dijken in Hans- weert (Voorhaven), Terneuzen (Scheldeboulevard), de Koningin Emma/Van Alstein- polder, de Noord-, Oudeland- en Muijepolder en de Westkappelse Zeedijk. foto Dirk-Jan Gjeltema STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, kaarten, vrij biljarten, bridge; 13.45 uur: Fietsclub; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, handwerken; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO vrij kaarten, biljarten en sjoelen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: KBO gymnastiek; GROEDE - Hervormde kerk, 13.30 - 16.00 uur: Etsen Marcus van Loopik; HEIKANT - t Heike, 13.00 uur: Schie ting; 13.15 uur: Biljarten, pieren, hand werken; 20.00 uur: Damesgym; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 14.00 uur: Koersbal, 19.00 uur: Bil jart competitie, bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten, computeren; 10.30 uur: Biblio theek, fysio gym; 13.00 uur: Biljarten, Hondenbezitster al genoeg gestraft MIDDELBURG - De hond, een pitbull terriër type, was al afge maakt. Maar gisteren moest er in Middelburg nog strafrechte lijk worden afgerekend met de 41-jarige hondenbezitster uit Zuiddorpe. Officier van justitie L. Boogert vond haar schuldig aan het bezit van de verboden agressieve hond, maar meende dat er geen straf moest volgen. Politierechter B. Duinhof was het eens met de officier. Hij kon zich voorstellen dat het als hon denbezitter moeilijk te verkrop pen valt als je hond in beslag wordt genomen en je het beest vervolgens niet meer terugziet. „Maar er moet een grens wor den getrokken. Men moet over de juiste certificaten beschik ken. Die had u niet." De officier probeerde duidelijk te maken waarom in Nederland de Regeling agressieve dieren in het leven is geroepen. „Dit soort gevaarlijke honden wordt ge fokt om aan hondengevechten te laten meedoen. Uw hond vol deed grotendeels aan de kenmer ken van een pitbull." De wouw vertelde de hond, die vorig jaar 27 oktober in beslag werd genomen, in België te heb ben gekocht. „Het is gewoon een Amerikaanse stafford. Je verwacht toch niet in Nederland dat er een doodstraf voor bees ten bestaat. Het lijkt wel Ameri ka. Deze hond doet mensen geen kwaad." computeren; 13.30 uur: Bingo; 14.00 uur: Zangkoor; 19.30 uur: Bridge; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Hand werkclub de Vlijtige Liesjes; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13 30 uur: Kaarten; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; De Vlaschaard, 19.30 uur: SVWO linedan- ce, documentaire Zeeuws- Vlaanderen; NIEUW - NAMEN - Café ;St.Ceciliai 19.30 uur: Bingo; OSSENISSE - Hof ter Nesse>T9.00 uur Country line dance voor .beginners; 20.00 uur: Country line dance voor ge vorderden; PAAL - Clubhuis Watersportvereni ging. 14.00 uur: Jokeren en bieden; I PHILIPPINE - De Schotse Hpek, 14.05 uur: Bieden, jokeren, rummicub; SAS VAN GENT - De Regenboog,; 14.00 uur: Kaarten, biljarten; - St,Albert, 13.00 uur: Quilt patchwork, haken, borduren en frivolité vóór da mes, vrij biljarten en spelmidda'g; De Regenboog, 13.30 uur: Jokeren er bieden; SINT - JANSTEEN - De Warande, 9.3C uur: Biljarten; 13.00 uur: Biljarten; 13.35 uur: Kaarten; 19.00 uur; Country dance; TERNEUZEN - De Veste: 13.30 uur: Bil jarten; De Wielingen, 17.00 uur: Yog.a PaJazzol huis; Sporthal de Vliegende Vaart", .9.30 uur;; Volksdansen; 't Schelpenhoekje, 14.00 uiir: Jenden] club 4 tot en met 7 jaar; WATERLANDKERKJE - Kerk, 13.30 16.00 uur: Etsen Marcus van Loopik; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur. Koersbal; Café de Griete, 14.00 uur: Spelletjesmid-: dag. BEI en 1. van zate Berj toef ting vrij! De de mas van gen ren, en 1 het nen tuir lenr drij Rou 12. op; haa TEI Dot een Ker AXEL - Tijdens de viering van de bevrijding staan in Axel di verse activiteiten voor.kinderen op het programma. De festiviteiten beginnen .-vrij dag om 14.00 uur met het op-; laten van ballonnen vanaf dt parkeerplaats naast het stad-; huis. Op het bijbehorende kaart je kunnen de kinderen een vre deswens schrijven die dan Euro pa wordt ingestuurd. Ook zijn er diverse kinderspelen. Verder is er een bevrijdingszoektocht voor scholieren. Daartoe "zijn for mulieren uitgedeeld met een plattegrond van Axel. Hierop: staan nummers die verwijzen naar straten en monumenten dit te maken hebben met de Twee-i de Wereldoorlog. De nummers; moeten worden ingevuld bij de bijbehorende straatnamen er. monumenten. Tevens moeten en nog vragen worden beantwoord De festiviteiten duren tot 16.0C Er den por hab stel van gan 01 TEI veri Ter min tien van de De ken het na ten Par mai trui Nie door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Over twee jaar is Middelburg opnieuw een museum rijker. Twee verzame laars hebben het plan opgevat om een verrekijkermuseum te beginnen. Middelburg is daar de uitgelezen plaats voor, vinden ze. Want de verrekijker is in 1608 in de Zeeuwse hoofdstad uitgevonden. Over twee jaar is dat precies vierhonderd jaar geleden. Daar om moet het museum in 2008 Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op de in de PZC verschenen redactionele be richten, artikelen of commenta ren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Plaatsing van bij dragen betekent niet dat de re dactie de meningen en stellin gen van de inzenders onder schrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Machteloos sta je als burger wanneer je aan je bestuurders probeert aan te geven dat er zeer gevaarlijke verkeerspunten binnen de gemeente zijn. Met de rillingen over mijn rug las ik het stukje in de PZC van donderdag 27 april over het fatale ongeluk in Sas van Gent. Tevens groeide bij mij de woede over het feit dat de gemeente Hulst die naar mijn idee zo nu en dan strooit met geld, maar dan helaas de verkeerde richting uit), niets on derneemt tegen het gevaar wat er, en dan vooral voor de fiet sers, is op de Tivoliweg. De au to's staan geparkeerd van het be gin tot het einde en wanneer je vanuit de Moersluisstraat de Ti voliweg op rijdt, dan is de situa tie helemaal erbarmelijk. Ik vraag me dus af moet er in Hulst ook eerst een fataal onge luk gebeuren voordat onze be stuurders wakker worden en ac tie gaan ondernemen Marjolijn Feijen Saxhavenstraat 10 Hulst open, vindt G. Timmerman, één van de initiatiefnemers. Net als zijn collega bij Focus optiek aan de Nieuwe Burg is hij verwoed verzamelaar van verrekijkers. „Het is een uit de hand gelopen hobby", vertelt Timmerman. „De collectie wordt steeds gro ter." Bovendien zou de man met de grootste collectie verrekij kers ter wereld bereid zijn om een deel van die verzameling af te staan voor het museum. Voor de huisvesting van het mu seum zijn nu twee opties: een on gebruikte ruimte in de winkel aan de Nieuwe Burg of het pand van de sterrenwacht aan de He rengracht. Toevallig Het voordeel van de winkel is dat die centraal ligt en er altijd iemand aanwezig is. „De keuze voor de winkel is niet gemaakt uit commerciële overwegingen", zegt Timmerman. „We werken er gewoon toevallig." De initia tiefnemers zijn op zoek naar geldschieters voor vitrines en fo tomateriaal. De subsidieaanvraag bij de pro vincie is inmiddels afgewezen. Gedeputeerde Staten waarde ren het initiatief, maar vinden dat alleen een verzameling niet voldoende basis is om een mu seum te beginnen. Bovendien vraagt men zich af of er wel plaats is voor nog een museum in Zeeland. Het provinciebestuur doet de suggestie om samen te werken met andere musea, zoals het Zeeuws museum. Timmerman overweegt nu om bij de gemeen te om geld te vragen, want sa menwerking ziet hij niet zitten. „Desnoods betalen we het uit ei gen zak. Dat museum komt er." Dat de verrekijker in Middel burg is uitgevonden staat zo goed als vast. Wie de uitvinder is niet helemaal. Zowel Zacha- rias Jansen als Hans Lipperhey wordt genoemd. „De geschied kundigen zijn het daar niet over eens", zegt Timmerman. Beide brillenmakers woonden in Mid delburg, op ongeveer honderd meter afstand van elkaar. Lip perhey was in ieder geval dege ne die.patent aanvroeg op het in strument. Dat was in oktober 1608. De uitvinding is bij toeval ge daan, vertelt T. Westerterp van volkssterrenwacht Philippus Lansbergen. „Een kind van Lipperhey zou twee glaasjes tegen elkaar ge houden hebben. Toen zagen ze dat de haan van de Lange Jan daardoor groter werd. De vin ding is gepresenteerd aan prins Maurits, die er legers mee obser veerde. Een paar jaar later heeft Galileo Galilei met zo'n kijker de manen van Jupiter ontdekt: Io, Europa, Ganymedes en Cal- listo. Toen is het observeren be gonnen." De sterrenwacht is in middels ook al bezig met de voorbereidingen op het jubi leumjaar. Westerterp vindt dat het museum er gewoon moet ko men.' Grandioos „Ze hebben het nu over het voet balmuseum, maar dat heeft geen enkele historisch belang. Het verrekijkermuseum is histo risch grandioos. Middelburg heeft niet alleen Jansen en Lip perhey voortgebracht, maar ook een aantal grote astronomen, zo als Lansbergen." Timmerman roept mensen op om hun oude verrekijkers uit te lenen aan het museum. „Alle kijkers die gemaakt zijn tussen 1608 en 1945 zijn interes sant. Nee, zelf heb ik geen kij ker van Jansen of Lipperhey. Die zijn niet te betalen. Het Zeeuws museum heeft wel een originele kijker van Zacharias Jansen." Die kijker is eind 2004 nog uitge leend voor een tentoonstelling bij Focus optiek. Voor een expo sitie over de geschiedenis van de verrekijker. door Sheila van Doorsselaer HULST - Maria de Deckere uit Hulst wilde gisteren juist van haar glas af bij de glasbak aan de Minderbroedersstraat, maar ging uiteindelijk naar huis met een achttiendelig glasservies van Royal Leerdam. Ze viel in de prijzen in het kader van de actie Glas voor Glas. Samen met haar kleindochter Lotte (5) leegde De Deckere gis teren een tas vol lege potjes en flesjes in de glasbak, toen ze werd 'overvallen' door de Huls ter wethouder C. de Kraker en A. Mieremet van de Stichting Promotie Glasbak. Als dank voor haar milieubewuste instel ling, kreeg ze een chique glasser vies cadeau. De actie Glas voor Glas is be doeld om het gebruik van de glasbak te bevorderen. Neder land is de bakermat van de inza meling van zogenaamd eenma lig verpakkingsglas en was lan ge tijd koploper wat betreft het inzamelen. De laatste tijd loopt het percentage terug. Niettemin werd in Nederland vorig jaar 81 procent van het eenmalige ver pakkingsglas hergebruikt. Moeite In de gemeente Hulst staan in to taal 32 glasbakken, waar in 2005 ruim 650 ton glas werd in gezameld. Dat betekent zo'n 25 kilo glas per Hulstenaar. „Dat is op zich al heel mooi, maar we willen toe naar dertig kilo inge zameld glas per inwoner", zegt De Kraker. „De mensen die nog geen gebruik maken van de glas bak, moeten af van het idee dat het extra moeite kost. Ja, je moet er misschien even voor om rijden, maar als je gewoon je glas een weekje opspaart en het daarna in een keer in de glasbak doet, dan valt het wat die extra moeite betreft, reuze mee. Glas in de glasbak doen is gewoon goed voor het milieu." Hergebruik van glas levert een aanzienlijke energiebesparing op en daarnaast zorgt de glas bak ervoor dat miljoenen kilo's glas niet op vuilstortplaatsen be landen. Voor 2006 streven de Ne derlandse gemeenten en de Stichting Promotie Glasbak er naar het hergebruik van glas op te krikken tot 90 procent. Kleur Ook moet de kleurscheiding van glas verder worden opgevoerd. Gescheiden inzameling op kleur is noodzakelijk om ook alle inge zamelde glas te kunnen recy clen. Van bonte scherven (alle kleuren door elkaar) kan name lijk geen wit glas worden ge maakt en juist daar is veel vraag naar. De Deckere was zeer in haar nopjes met haar stijlvolle glas-, servies, maar moest de grote doos heel voorzichtig thuis zien te krijgen. Anders kon ze weer terug naar de glasbak. kinder postzegels bijvoorbeeld voor Iljits in Kroatië: st ik een uur lopen naar school. 'Vroeger moest ik eer n Hat het zo oer was, gmü «etshehdoeiheteentoattietooet. Hu ik een /tets h mKr tijd Ik mis geen dag mee b Fn om te voetballen „00, mijtt huiswerk. En om met mijn vrienden.' De Stichting Kinderpostzegels helpt met uw geld kinderen in binnen- en buitenland. Kijk op www.kinderpostzegels.nl voor kinderen door kinderen Mil de i wel exp naa dij! me< Nui Bib bra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40