Steun aan allochtonen op de tocht PZC Wennen aan de stilte op straat 7/10 PZC Eindelijk skatebaan voor Sluiskilse jeugd SAROUK Terneuzen riskeert miljoenen aan planschadeclaims L^pdyi 11 Stichting Samenwerking Peuterspeelzalen Terneuzen krijgt geen budget meer VEEL BABYKAMERS rastelevn geluidsisolerend in appartementen Dolgelukkig op de camping in Nieuwvliet mmm www.sarouk.nl Werkstraf voor verkeersagressie Boete voor bedreiging via internet Wietteelt tegen reuma ontspoord Lek in waterleiding Middelburg KG PER MAAND rrnnce woensdag 3 mei 2006 door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - Zo'n 35 alloch tone of sociaal zwakkere moe ders van kleuters in de gemeen te Terneuzen raken mogelijk ver stoken van opvoedings- en taai ondersteuning aan huis. De Stichting Samenwerking Peuter speelzalen Terneuzen beschikt met ingang van komend school jaar niet meer over een budget om deze gezinnen te begeleiden. Het geld gaat rechtstreeks naar de scholen en die mogen zelf be palen of ze zorg inkopen voor het project Iedereen Telt Mee. Een deel van de twaalf medewer kers van de Stichting Samenwer king Peuterspeelzalen Terneu zen, die de gezinnen thuis bezoe ken, dreigt hierdoor zijn baan te verliezen. De gemeente Terneuzen, subsi diegever, schuift het budget voor de kleuterbegeleiding voor taan rechtstreeks naar de scho len. De vier deelnemende scho len in de gemeente kunnen dit geld dan vrij besteden. Zij kun nen het geld ook gebruiken voor het aanstellen van een onder wijsassistent of de ondersteu ning op het gebied van taal en opvoeding zelf regelen. I. van Jole, coördinator van het project, zou het zwaar betreu ren als allochtone gezinnen niet meer de huidige, intensieve bege leiding krijgen. Juist omdat vroegtijdige signalering taalach terstanden op school kunnen voorkomen of verhelpen. „Je hoort van scholen dat kinderen die meedoen aan het project, vooruit vliegen." Van één school heeft zij inmid dels de toezegging gehad dat de ze in zee blijft gaan met de stich ting. Van de andere drie heeft ze nog geen uitsluitsel gekregen. En daarom blijft de situatie voor medewerkers én de gezin nen die vaak al jaren ondersteu ning krijgen, onzeker. Uniek Het project Iedereen Telt Mee is de afgelopen vier jaar zeer suc cesvol gebleken, zegt voorzitster D. Tromp. Het project is ook (Advertentie alles voor uw baby Lange Vorststraat 26 - 28 Goes Tel.: 0113 - 22 76 23 (Advertentie) >ve| j Van den Dongen Amundsemveg 15, GOES Tel. 0113-233365 www.vandcndongenparkct.nl I Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl uniek in Nederland, weten Tromp en Van Jole, omdat ner gens anders zo nauw wordt aan gesloten bij de lesprogramma's op de basisscholen. Zo'n 55 allochtone moeders van peuters en kleuters krijgen één keer per week (bij peuters) of per twee weken (bij kleuters) be zoek van begeleiders van de stichting. De gezinnen zijn voor gedragen door de consultatiebu reaus of basisscholen. De gezinscoaches proberen van uit de thuissituatie de moeders bewuster te maken van de 're gels' in Nederland en hen te sti muleren meer met hun kinderen te doen. Van Jole: „We nemen ze bijvoorbeeld mee naar de biblio theek, naar de supermarkt en vertellen hoe belangrijk het voor de taalontwikkeling van het kind is om alles te benoe men." De begeleiders doen volgens Van Jole spelletjes met moeder en kind, helpen ze koekjes bak ken of maken samen een knutsel werkje. Ze wijzen de moeders er bijvoorbeeld ook op dat het niet verstandig is om jonge kinderen tot 's avonds laat buiten te laten spelen, dat het belangrijk is om de tanden te poetsen en gezond te eten. „De gezinscoaches zijn vaak de brug tussen het gezin en de sa menleving, want de vrouwen mo gen van hun mannen vaak de deur niet uit. We bieden de moe ders zelf ook taallessen aan. Vrij willig, want het potje hiervoor, bestaat ook niet meer. En één keer per maand krijgt een groep vrouwen in het kantoor van de stichting opvoedingsondersteu ning in eigen taal." De begeleiding kan vier jaar du ren. De gezinnen krijgen een pakketje met spelmateriaal en boekjes cadeau. Wanneer de kin deren zes jaar worden, stopt de ondersteuning. De huisbezoekjes ten behoeve van peuters blijven overigens wel in handen van de stichting Samenwerking Peuterspeelza len Terneuzen. De gemeente stelt hiervoor wel geld beschik baar. Van de gemeente was dinsdag niemand bereikbaar om een reactie te geven op de noodkreet van de stichting. Josephine ten Braak (links) en haar gast Lara de Castro-Barbosa. door Frank van Cooten OOSTBURG - Lara de Castro-Barbosa lacht de hele tijd. De 17-jarige Brazili aanse uit Belo Horizonte voelt zich na acht maanden al aardig thuis in Oost burg. „Ik voel me hier veel veiliger. Cri minaliteit is hoog in Brazilië. In Oost burg durf ik alleen over straat." Lara verblijft een jaar bij Mart en Josep hine ten Braak. Zij zijn als gastouders aangesloten bij de Amerikaanse organi satie American Field Service (AFS). Deze organisatie is opgericht in 1947 door mensen die tijdens de Tweede We reldoorlog op het slagveld als vrijwilli ger actief waren om gewonden te hel pen. „American Field Service is ont staan vanuit de gedachte begrip te heb ben voor eikaars cultuur. Toen is al be gonnen met het uitwisselen van studen ten in de leeftijd tussen de 16 en 18 jaar. Vanaf '47 tot heden zijn al 150.000 studenten uitgewisseld", vertelt Josep hine ten Braak. Gastouder ben je geheel vrijwillig, bena drukt Ten Braak. „Wij vinden het ge woon leuk om iemand uit een andere cultuur in huis te hebben. Het is een ver rijking van ons leven." Lai'a knikt instemmend. Ze kwam acht maanden geleden uit een warm Brazilië in een land waar de herfst begon. Ze maakte voor het eerst kennis met sneeuw en schaatste voor de eerste keer. Een wereld ging voor haar open. „Ik kon kiezen uit zes landen. Neder land stond op de eerste plaats. Had al veel over het land gelezen. Wat ik las, sprak me enorm aan. Het is een klein land en makkelijk te bereizen." Momenteel verblijven nog meer buiten landse studenten namens American Field Service in ons land. Lara is de eni ge in Zeeland. Met enige regelmaat pakt ze de bus en de trein naar medestu denten die ze op een ontmoetingsdag heeft leren kennen. Ze heeft ook goed contact met medeleer lingen van het Zwin College. Ze zit in VWO-5 en heeft in de acht maanden het Nederlands 'al goed onder de knie. „La- ra krijgt veel medewerking van het Zwin College. Ze zit in een kleine klas en krijgt extra Nederlandse les. Ze la ten Lara niet aan haar lot over", zegt Jo sephine. „En thuis spreken we uiter aard Nederlands. Dan gaat het natuur lijk over alledaagse dingen. Zaken die je aan kunt wijzen." Afstandelijker De 17-jarige Braziliaanse merkt uiter aard verschillen. „Brazilianen zijn vrij fysiek ingesteld. We raken elkaar regel matig aan. Nederlanders zijn wat af standelijker. Daarnaast is het bij ons al- foto Camile Schelstraete tijd druk op straat. Ook 's avonds. In Oostburg is het 's avonds stil. Daar moest ik in het begin wel aan wennen. Dat geldt uiteraard ook voor het eten. Nederlands eten vind ik inmiddels wel lekker, hoor. Vooral boerenkool." Pien, de dochter van Mart en Josephine ten Braak, verblijft momenteel voor de zelfde organisatie in Brazilië. Zij woont ook bij een gastgezin. „Het bevalt haar heel goed. Ze woont in een kleine stad, vergelijkbaar met Terneuzen." Lara hoopt Pien nog te ontmoeten. Nog drie maanden, en dan gaat de Brazili aanse weer naar huis. „Ik zal de men sen, de contacten en de school zeker mis sen. En natuurlijk het mooie landschap van Zeeuws-Vlaanderen. De open pol ders, daar hou ik wel van." Josephine ten Braak benadrukt dat niet te makkelijk over het gastouderschap gedacht moet worden. „AFS kan altijd gastouders gebruiken, maar je moet er goed over nadenken. Een buitenlands kind in huis vergt veel aandacht. Maar je krijgt er echt veel voor terug." door Raymond de Frel NIEUWVLIET - Het leven is goed in het Brabantse land... maar in Zeeuws-Vlaanderen is het nog veel mooier. Dus ver huisden Comelis (84) en Annie (85) Buijnsters-Vermeeren twee jaar geleden na dik tachtig jaar van Breda naar Oostburg. Zodat ze net iets makkelijker van een welverdiende rust op een cam ping in Nieuwvliet konden ge nieten. Nou lijkt dat een enorme stap, op latere leeftijd van hartje Bre da naar West-Zeeuws-Vlaande- ren. Maar schijn bedriegt. Come lis en Annie Buijnsters hebben immers al 26 jaar een stacara van op camping Zonneweelde in Nieuwvliet, waar ze elk jaar van maart tot oktober vertoefden. Toen zich twee jaar geleden de mogelijkheid voordeed om een huis in Oostburg te kopen, ke ken Cornelis en Annie elkaar eens aan, overlegden met hun kinderen en besloten vervolgens al snel zich definitief in West- Zeeuws-Vlaanderen te vestigen. „Mijn man had 36 dienstjaren bij de post achter de rug en ik heb lang bij mijn vader, een han delaar in schilderijen, gewerkt. We hebben heel bewust voor stil te gekozen, al was het heel moei lijk om na 83 jaar Breda te verla ten. Het was dat onze zoon al in Oostburg woonde, dat maakte de beslissing wat eenvoudiger. Cornelis en Annie Buijnsters-Vermeeren. foto Camile Schelstraete Anders waren we waarschijn lijk gewoon in Breda gebleven", vertelt Annie Buijnsters. Strandpaviljoen In dat geval had het echtpaar waarschijnlijk ook een locatie in Noord-Brabant uitgekozen om hun zestigjarig huwelijk te vieren. Familie, vrienden van de cam ping, buren en de Sluise burge meester Jaap Sala schudden gis teren handjes in strandpavil joen De Boekanier in Nieuw vliet, op een steenworp afstand van de stacaravan van Cornelis en Annie Buijnsters. Ideale locatie, ook voor de twee achterkleinkinderen van hun twee zonen. Want wat is er leu ker dan in het zand spelen? Cor nelis: „Wij zijn altijd richting zee getrokken. Het is toGh prach tig om hier al die bedrijvigheid te zien? En wat is er lekkerder dan op de camping in een lig stoel genieten van een biertje? Of een terrasje pakken in Blan- kenberge? Niets toch?" door Gino van den Broecke SLUISKIL - Een groep Sluiskil- se jongeren droomt al zes jaar van een skatebaan op het dorp. In juni is het eindelijk zover: dan is niet alleen de benodigde asfaltlaag klaar, maar worden ook skatetoestellen geplaatst. Niet alleen de jongeren zijn blij, ook de plaatselijke Stichting Buitenspeelmogelijkheden is te vreden met de aanleg van het skategedeelte in het dorpspark. „De groep jongens die met de eerste plannen kwam, is intus sen al een stuk ouder. Sommi gen zijn zelfs al getrouwd, ge loof ik. Maar dat het er toch van komt, stemt ons zeker geluk kig", zegt stichtingsvoorzitter Klaus de Brauwer. Het doel was simpel. De jeugd werd jaren geleden overal weg gestuurd en kon nergens veilig skaten. Die problemen behoren binnenkort tot het verleden, want in het park komt een voor- ziening van zo'n vierhonderd vierkante meter, inclusief vijf toestellen. Die worden na het as falteren op 6 juni geplaatst. Met de komst van de skatebaan krijgt het dorpspark nog meer dan voorheen een sociale func tie in Sluiskil. Om overlast te voorkomen, komt er langs het skategedeelte een dijkje. Ook wordt de skatevoorziening aan gesloten op de bestaande asfal tering door het park. Ook ziet het er naar uit dat het kiezeltjes pad naast gemeenschapcentrum 't Meulengat wordt geasfal teerd, een belofte van alle par tijen die meededen aan de raads verkiezingen. De definitieve toe zegging is er nog niet, maar vol gens De Brauwer is het bijna rond. „Ook in dit geval gaat er een vurige wens van de stich ting in vervulling, want daar door wordt het voor mensen met een rollator, rolstoelen of kinder wagens veel gemakkelijker om in het park te komen." (Advertentie) PERZISCHE TAPIJTEN SINDS 1975 Wij zijn nog steeds uw beste adviseur op het gebied van handgeknoopte tapijten Zowel modern als klassiek Wij tonen u graag onze boeiende collectie. Marconistraat 30 - 4461 HH Goes Woonboulevard - tel. 0113-227101 MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Sluiskil is gisteren in Middelburg veroordeeld tot tachtig uur wex~k- straf waarvan de helft voorwaardelijk wegens verkeers agressie. Het incident vond vorig jaar 16 oktober plaats in Terneu zen. De Sluiskillenaar ging een Belgische auto rechts voor- bij, waardoor hij met zijn auto tegen een lantaai-npaal botste. In eei'ste instantie reden de Belgen door, maar ze keerden terug. De verdachte werd kwaad. Hij gaf toe de bestuurder een schop in het gezicht te hebben gegeven en een klap te hebben uitgedeeld. Ook trapte hij tegen de Bel gische auto. Officier van justitie L. Boogert eiste zestig uur werkstraf. Raadsman F. de Vleesschauwer meende dat zijn cliënt was uitgedaagd, maar keurde wel zijn gedrag af. De poli tierechter vond juist dat de vex-dachte zelf de confi-ontatie had gezocht. De Sluiskillenaar is al eerder veroordeeld voor een mishandeling. MIDDELBURG - De Middelbui'gse politierechter B. Duin hof heeft gisteren een 47-jarige inwoner van Hilversum voor een ernstige bedreiging veroordeeld tot 200 euro boe te. De man stuurde op 8 september vorig jaar via internet een vrouw uit Vlissingen de boodschap dat hij haar zou verkrachten. MIDDELBURG - De 59-jai*ige vrouw uit Goes die giste ren voor de Middelburgse politierechter stond, was mari huana gaan kweken omdat zij het middel als reumapatiën- te i-ookte tegen de pijn. De teelt was echter een beetje uit de hand gelopen. Bij de inval in haar woning trof de politie op 20 oktober vorig jaar wietplanten en stekjes aan met een totaalge wicht van anderhalve kilo. Officier van justitie L. Boo gert eiste duizend euro boete voorwaardelijk. Hoewel hij begrip had voor de motieven voor de wietteelt, gaf hij de verdachte het advies een arts te consulteren die haar me dicinale marihuana kan voorschrijven. Politierechter B. Duinhof hield sterk rekening met de omstandigheden en legde de vei'dachte een voorwaardelijke boete van vijfhon derd euro op. MIDDELBURG - Dertig Middelburgse huishoudens heb ben gisteren urenlang zonder water gezeten. Door een ka potte afsluiter in een transportleiding voor drinkwater moest de toevoer in Vromoldsland in de wijk Dauwendae- le worden afgesloten. Het lek ontstond rond half vier in de middag. Een uur la ter werd de watertoevoer afgesloten om het lek te repare ren. Om kwart over zeven 's avonds had iedereen weer wa ter. Waterbedrijf Evides waarschuwde ervoor dat na het weer in gebi'uik nemen van de waterleiding bruin water uit de kraan kan komen. Ook huizen in andere delen van Middelburg konden daar last van hebben. Bruin water is niet schadelijk voor de gezondheid, maar mensen moeten wel oppassen met de witte was. Het water kleurt bruin omdat er aanslag aan de binnenkant van de leiding los komt doordat die even heeft drooggestaan en daarna weer water transporteert. door René van Stee TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen hangt enkele tiental len miljoenen aan planschade claims boven het hoofd als er 22 windturbines in de Koegorspol- der mogen worden gebouwd. Dat zegt advocaat W. Suijker- buijk van de Stichting Houdt Woonomgeving Koegorspolder Leefbaar. De stichting strijdt al jarenlang tegen de komst van de turbines in de polder ten zuiden van Ter neuzen. Wat de actiegroep en haar advocaat zorgen baart, is de overname van projectontwik kelaar in windenergie Winwind - de initiatiefnemer van het windmolenpark in de Koegors polder - door branchegenoot Econcern. De financiële afspra ken tussen Winwind en de ge meente Terneuzen zouden dan weinig meer kunnen voorstel len. Want in die overeenkomst is vastgelegd dat de gemeente eventuele planschadeclaims af wentelt op Winwind. Maai' het is nog steeds onduidelijk hoe de overname door Econcern in el kaar zit. Volledig aansprakelijk „Als het slechts om een activa- transactie gaat, waarbij in Win wind alleen de passiva en de aangegane verplichtingen over- blijven, zal deze vennootschaps rechtelijke huls geen verhaal bie den voor eventuele planschades. Hieruit volgt dat de gemeente Terneuzen wederom volledig vex-antwoordelijk en aansprake lijk kan worden gehouden voor het totaalbedrag aan planscha declaims dat voorkomt uit de bouw van de windmolens", legt Suijkerbuijk uit. Raad van State De Koegorsstichting heeft nog één mogelijkheid om de komst van de windturbines tegen te houden. Nadat de rechtbank in Middelburg vorige r maand het beroep tegen de verstrekking van de bouwvergunning ver wierp, gaan de actievoerders in hoger beroep bij de Raad van State. In januai'i wees de Raad van State ook al de bezwaren van de stichting af tegen de mi lieuvergunning voor de bouw van de turbines. Als de stichting haai; laatste rechtsgang verliest, is het indie nen van planschadeclaims de laatste mogelijkheid om de aan tasting van de woonomgeving en eventuele waardedaling van huizen van omwonenden gecom penseerd te zien. Een houvast hierbij bieden volgens Suijker buijk recente uitspraken van het gerechtshof in Leeuwarden en de Hoge Raad in Den Haag. Daaruit blijkt dat de woningen van omwonenden na de komst van een windmolenpark dertig tot vijftig procent in waarde da len. Terneuzen-Zuid Aangezien de rechter in Middel burg bovendien heeft bepaald dat iedere omwonende binnen een straal van tweeduizend me ter van enige windturbine als be langhebbend moet worden be schouwd, betekent dit dat bin nen deze straal ook woningen in Terneuzen-Zuid vallen. „En dan gaat het al gauw om en kele duizenden huizen en dus ook om een enorm bedrag aan planschadeclaims," aldus Suij kerbuijk (Advertentie) moe: AFSLANKEN! x Afslanken ei Afslanken en in vorm blijven Korte St. Janstraat 6 4301 AE Zierikzee T 0111 -41 29 45 zierikzee@bodymince.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39