PZC Railterminal op Mosselbanken Boeren zien landschapsplan :Westdorpenaren niet zitten Axelaar brengt alle Zeeuwse forten in kaart SPRINT PHOTO MEI IS PASFOTO MAAND I es Iwitsers bedrijf Bertschi vestigt zich in Value Park bij Dow )wangsom voor pllegale bouwsels Snel duidelijkheid over toekomst van 't Hoompje Hulst dreigt met sloop pand Hulst zit met vervuild perceel Aanhouding in Ternneuzen Poging verkrachting door 75-jarige zeeuwse almanak Verhuizing dactie: 0113-315649 ■a vw.pzc.nl 0 Inail:redactie@pzc.nl -^stbus 31,4460 AA Goes Ivertentie-exploitatie: iord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; euws-Vlaanderen: 0114-372770; itionaal: 020-4562500. oensdag 3 mei 2006 late® mpel! editie Zeeuws-Vlaanderen ^ganij d(. is o! pr mget zui^orWout Bareman iostei itwijjRNEUZEN - De Zwitserse Bertschi gint nog voor de zomer met de strijquw van een zogeheten railter- een containeroverslagbe- £eijf met een spoorverbinding, loca-het Value Park op de Mossel- vindpken bij Dow Benelux in Ter- 'Peelfezen. Het gaat om een investe- rdt e^g van ettelijke miljoenen. De ien- rminal is naar verwachting __nd de jaarwisseling operatio- fel. «">rtsehi is Europees marktlei- (r in intermodaal vervoer (ver- Ier over de weg, over water, ir spoor) van chemicaliën. Het yitserse bedrijf is actief in eer dan twintig Europese lan- jn en staat in voor meer dan 70 cht Vocent van alle transporten via ers %1' en short sea (kustvaart). Het gevidrijf richt zich in de eerste kaats op vervoer van producten k k% Dow, maar doet ook zaken d- 4t andere marktpartijen. Bert- (-hi en Dow werken al nauw sa- fen op de Dow-vestigingen in ge èlfzijl, Stade en Tarragona, 't Bi het Value Park gaan in de eer- rassié fase vier mensen aan de slag. 'estisher kan dat aantal oplopen vant tien. Bertschi neemt in eer- hije instantie twee hectare in ge- in mik, maar er wordt rekening houden met uitbreiding. voi poorlijn voorbereidende werkzaamhe id 30-J n voor de vestiging zijn in- anddddels afgerond. Er moet nog -Mo'gi een aftakking van de i ^W-spoorlijn,die nu afbuigt een an-dere gebruiker van 2fi-t Value Park, Oiltanking, wor- bewin aangelegd. De ontsluitings- eg en andere faciliteiten zijn Üh^JHAART - De gemeente (5), luist treedt hard op tegen ille- bouwwerken in een tuin 3-o,In de Hulsterweg in Kuitaart. totaal heeft de gemeente per yer 'feek een dwangsom van zeven- |de.mderd euro opgelegd. Guss Domp het perceel is illegaal een die renverblijf gerealiseerd en is 6-4,® zeecontainer geplaatst. Bei- 6-3 S zijn in strijd met het bestem Omdat de bewoner gehoor heeft gegeven aan aanschrijvingen van de ge- r0lteente, is een dwangsom opge Per week dat de container - q nog staat, kost het tweehon- ^(Sl?rd euro, voor het dierenver blijf is de boete per week op vijf- l(i nderd euro vastgesteld. De be- Goironer kan de situatie echter op en verse manieren eenvoudig le- liseren. Het meest voor de and ligt zowel de container als dierenverblijf te verkleinen maximaal dertig vierkante iern eter. wel al gereed. Bertschi gaat op de terminal aan de Braakmanha ven jaarlijks 20.000 containers verwerken. Algemeen directeur H. Bertschi: „Met onze investering in een railterminal in Terneuzen ont wikkelen we de infrastructuur die nodig is om de overstap te maken van de weg naar het spoor en het schip. We starten met één tot twee treinen per dag. Dan gaat het om transpor ten die nu nog over de weg plaatsvinden. Over pakweg drie jaar zal dat 10.000 vrachtwa gens per jaar schelen." Blij Directeur H. van der Hart van het havenschap Zeeland Seaports en van het Value Park is blij met de komst van Bert schi. „Daarmee hebben we nu al le vervoersmodaliteiten beschik baar; transport over de weg, over water, per spoor en de mo gelijkheden voor overslag van zowel buikproducten als vloei stoffen. Daarvan profiteert niet alleen Dow, maar ook andere be drijven in de regio kunnen er hun voordeel mee doen. En nieu we bedrijven die zich in het park willen vestigen, hebben straks alles voor de deur; ze hoe ven niet in infrastructuur te in vesteren." Andere gebruikers van het Va lue Park (Oiltanking en Katoen Natie) hebben uitbreidingsplan nen. Oiltanking wil de opslagca paciteit voor petroleumproduc- ten, gassen en halffabrikaten verdubbelen naar 340.000 kubie ke meter. Eerder al investeerde het concern 70 miljoen in 24 op slagtanks. Er zijn nu concrete Axelaar Dingeman de Koning heeft de forten van de Staats-Spaanse linies in Zeeland minutieus in kaart gebracht. 6-1 door Wout Bareman AXEL - Eerst waren er de tien tallen gemeentewapens van heel Zeeland, nu worden daar de for ten uit de Tachtigjarige Oorlog aan toegevoegd. Axelaar Dinge man de Koning (62) heeft de for ten van de Staats-Spaanse li nies in Zeeland minutieus in kaart gebracht, letterlijk en fi guurlijk. Hij schrok zelf van het resul taat. „Vooral in Zeeuws-Vlaan deren waren er zo ontzettend veel. Ik kwam in totaal 126 gere gistreerde forten tegen. Het geeft aan hoe zwaar er hier is ge vochten." Zijn informatie haal de hij uit boeken, onder meer van de landelijke stichting Men- no van Coehoorn, maar ook de gemeentearchivarissen werkten mee. Zo kreeg De Koning een goed overzicht van de forten in de verschillende Zeeuwse re gio's. Hij heeft ze per regio op een fraaie kaart gezet, die ook is voorzien van de gemeentewa pens. Schouwen-Duiveland tel de, zo blijkt uit de naspeuringen van de Axelaar, 23 forten, Tho- len, 24, Walcheren 19, Zuid-Be veland 10 ('er zijn er vermoede lijk meer geweest, maar de loca tie daarvan is niet meer te ach terhalen') en Noord-Beveland 4. Maar Zeeuws-Vlaanderen spant dus de kroon. Uitleg Op de historische kaarten zijn niet alleen alle locaties aange duid, ook de namen worden ver- meld en bovendien is er een uit leg over de soort vestingwerken. De Koning: „Je hebt bij Retran- chement bijvoorbeeld de redou te Berchem. Onderaan de kaart leg ik uit wat een redoute is: een eenvoudig, rechthoekig, geslo ten veldwerk met een aarden wal, soms voorzien van een gracht. Of neem de schans Trini- té in Terneuzen. Het is toch aar dig om te weten dat zo'n schans een zelfstandig aarden vesting werk was, in verschillende vor men." En zo wordt ook uitleg gegeven over verdedigingswerken als een batterij en een traverse. Na de Zeeuwse forten gaat De Koning ook de forten in Vlaan deren in kaart brengen. „Ik heb de indruk dat de historie daar 6-11 6J>or Paul Begijn bekelESTDORPE - De plannen om :g omgeving van Westdorpe in F richten als natuur- en recrea- M.egebied stuitten gisteravond M J veel kritiek bij verschillende gwoners. Tijdens een presenta- e in de Baeckermat in Westdor- s gaven veel boeren aan weinig jrtrouwen te hebben in het ieuwe landschapsplan van iestdorpenaren Jos van Bree I Co Gadella. plgens de boeren worden er jannen gemaakt over hun rug ?en en is er sprake van het spel- 'landje veroveren'. Gadella i Van Bree kwamen in actie na [t bekend worden van de plan voor de kassenbouw en de "breding van de Tractaatweg. jdeft plan van Van Bree en Gadel- [biedt vooral veel kansen voor ontwikkeling van natuur en ireatie. Daarbij wordt ge- jcht aan een zogenaamd Cou- selandschap, waarbij stroken ien, waterpartijen en tal van ïatieveldjes elkaar afwisse- Ook wandel- en fietsroutes er voor moeten zorgen het publiek Westdorpe gaat vinden. Het tweetal hoopt voor al veel mensen uit het Belgische achterland te trekken. Daar naast willen ze enkele wegen ontsluiten, om zo het sluipver- keer door en naar Westdorpe aanzienlijk te verminderen. Een aantal boeren leeft inmid dels al in de wetenschap dat ze grote stukken land verliezen door de nieuwe plannen voor de kassenbouw en de Tractaatweg. Maar om ook nog eens land af te staan voor natuur en recreatie, dat ging er bij de meesten niet in. „Een cultuurhistorisch land schap is volgens mij een polder landschap en niet het kunstma tig opzetten van recreatiegebie den", sprak een inwoner. Vol- (Advertentie) gens Gadella gaan de boeren er niet direct op achteruit. „Het op zetten van nieuwe recreatiemo gelijkheden biedt genoeg per spectief voor de boeren. Ze kun nen zich naast een specialisatie in de akkerbouw gaan bezighou den met nevenactiviteiten. Zo profiteren ook zij optimaal van de nieuwe plannen." Ook gaf hij te kennen meer waarde te hechten aan een cul tuurhistorisch landschap dan aan een kale akker. „Het akker landschap is niet echt natuur vriendelijk. Het is toch veel leu ker wakker worden in een in drukwekkend gebied met water partijen en stroken bosjes." Dijk Hij komt daarmee vooral tege moet aan de wensen van de be woners aan de Graafjansdijk die door de komst van een zes meter hoge dijk als gevolg van de kassenbouw en de verbre ding van de Tractaatweg hun uitzicht zien verdwijnen. Hoe wel het plan slechts een aanzet is, voelden toch veel boeren zich belazerd. De komende weken zal ook de gemeente Terneuzen zich buigen over het plan. door Raymond de Frel SLUIS - De gemeente Sluis hoopt binnen een maand duide lijkheid te kunnen geven over de toekomst van het monumen tale gebouw 't Hoompje in Sluis. Het verpauperde gebouw aan de Sint Annastraat, dat dateert uit begin vorige eeuw, is al jaren in het bezit van projectontwikke laar R. van de Putte. Hij liet het voormalige rustoord van de zus ters Domincanessen en bezig heidstehuis voor gehandicapten echter al die tijd tijd onge moeid. De gemeente Sluis dreig de daarom haar bouwvergun ning in te trekken, waarop Van de Putte alsnog een plan presen teerde voor duurdere apparte menten met sportvoorzieningen. Zijn eerste idee voor honderd veertig appartementen werd op verzoek van Sluis bijgesteld naar ruim honderd, die in vier blokken rond 't Hoompje moe ten verrijzen. Voordat de gemeente Van de 4 kleuren-pasfoto's 8.50 5?5 GRATIS miniportret plannen voor de bouw van een groot aantal nieuwe tanks. Oil tanking heeft momenteel 9 van de 15 beschikbare hectare in ge bruik. Van der Hart: „De uitbrei dingsplannen zijn heel serieus." Hij praat binnenkort ook met Katoen Natie, de exploitant van de Zeeland Containerterminal. Ook het Antwerpse bedrijf over weegt uitbreiding van de opslag capaciteit. GRAAUW - De bouwkundige staat van een pand aan de Achtereindstraat in Graauw is zo slecht dat de gemeente Hulst de woning dreigt te slopen als de eigenaar niet snel zelf maatregelen treft. Volgens de gemeente is de bouwkundige staat van de wo ning zo slecht dat voorzieningen dringend noodzakelijk zijn. De eigenaar van het pand heeft nog een paar weken de tijd spoedeisende maatregelen te treffen zodat het pand niet instort. Doet hij dat niet, dan laat de gemeente het huis slopen, op kosten van de eigenaar. De eigenaar is na het uitvoeren van de spoedeisende maat regelen nog niet van de gemeente af. Hij moet daarnaast ook nog zorgen dat de woning binnen een halfjaar voldoet aan het bouwbesluit en daar zijn vol gens de gemeente een hele reeks aanpassingen voor nodig. NIEUW-NAMEN - De gemeente Hulst zit in haar maag met een vervuild perceel aan cle Veerstraat in Nieuw-Na- men. Op dit perceel is ongeveer vijf jaar geleden een wo ning gebouwd, maar die wordt nog steeds niet bewoond. Bij de gemeente komen al geruime tijd klachten binnen over het gebrek aan onderhoud van het perceel. Onkruid zou er welig tieren en er liggen restanten van bouwmate rialen. De eigenaar van het perceel is al meerdere keren aange schreven door de gemeente en uiteindelijk heeft Hulst kenbaar gemaakt van zins te zijn een dwangsom op te leg gen. Deze brief bleek echter niet te zijn opgehaald bij het postkantoor. De gemeente heeft daarom een nieuwe dwangsombeschikking verstuurd. De dwangsom bedraagt 250 euro per week. De gemeente controleert het perceel nu wekelijks. TERNEUZEN - Op de Middensluis in Terneuzen is gister avond rond tien over zes een 33-jarige automobilist uit Gent aangehouden. Hij reed in een zwaar beschadigde personenauto, kenne lijk tengevolge van een botsing. De voorbumper was eraf, de verlichting hing los, kortom het rijden met deze auto was uiterst gevaarlijk. De man wilde niet meewerken en gaf geen sleutels af. Verder bleek dat hij 1,5 maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Hij is meegenomen naar het bureau en zijn auto is uit het verkeer gehaald. HOEDEKENSKERKE - De politie Zeeland heeft een 75-jarige man uit Hoedekenskerke aangehouden op ver denking van poging tot verkrachting van een 45-jarige vrouw. De man is voorgeleid aan de rechter-commissaris. Justitie onderzoekt de aanklacht. De poging tot verkrachting zou afgelopen weekeinde zijn gepleegd. De politie doet geen nadere mededelingen over de zaak. (Advertentie) foto Wim Kooyman nog veel meer leeft dan bij ons." Hij loopt trouwens rond met het plan ook de (vaak onbekende) gehuchten in Zeeuws-Vlaande ren te inventariseren. De belangstelling voor het kaart materiaal van de Axelaar is groot, zeker bij de gemeente en hun archivarissen én bij het Zeeuws Museum. De Koning geeft de kaarten (met gemeentewapens en forten) uit in eigen beheer. „Ik hoef er niets aan te verdienen, als ik m'n kosten er maar uithaal", verzekert hij. „Het gaat tenslot te om het behoud van ons erf goed." Zondag treedt hij voor het eerst met de 'fortenkaarten' naar buiten. Hij neemt deel aan de boekenmarkt op de Markt in Middelburg. Putte toestemming geeft om te bouwen, wil zij weten of alles ook juridisch in kannen en krui ken is. Het nieuwe plan moet im mers inpasbaar zijn in de al ver leende bouwvergunning. Dat on derzoek is na ruim een halfjaar afgerond. „Het juridisch onder zoek heeft zo lang geduurcl, om dat het een heel ingewikkeld, complex dossier is dat veel risi co's met zich meebrengt. Voor dat wij groen licht geven, willen we echt alles goed hebben afge kaart. Maar Van de Putte belt re gelmatig om te vragen wanneer hij mag beginnen. Hij vindt dat wij eens moeten opschieten. En dat is eigenlijk niet geheel ten onrechte. We verwachten dat het ei over vier weken is ge legd", zegt hoofd Ruimte en Wo nen J. Schaalje van de gemeente Sluis. De ambtenaren ronden op dit moment een stedenbouwkundig advies af, dat over twee weken samen met het juridisch rapport aan het college van burgemees ter en wethouders kan worden voorgelegd. Na jaren bivakkeren op een studeerkamer, kreeg dat stel uit Goes eindelijk een comfor tabele huurwoning in Middel- burg. De drie slaapkamers en de woonkamer moesten nieuwe vloerbedekking hebben, maar de trapbekleding zag er zo op het eerste oog nog goed uit. Bij twee verschillende bedrij ven werd vloerbedekking ge kocht. Op dinsdag arriveerde stoffeerder nummer één. Met een schuin oog keek hij naar de trap. „Nou", constateerde hij tevreden, „die trap heb ik zelf vier jaar geleden gestof feerd, maar het ligt er nog keurig bij." Op looensdag arriveerde stof feerder nummer twee. Ook hij keek naar de trap. Maar dan een stuk kritischer: „Ik weet niet welke prutser daar aan het werk is geweest..." www.pzcadverteren.nl ioleeuv<s iaan4eörn 1141372 T« het alfabet van Zeeland dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37