Plan voor verrekijkermuseum MET ALLES PZC '2] Kunstenaar uit I, Armenie vreest voor uitzetting I Meer dan een postzegel Eerbetoon aan Middelburgse uitvinders lezers schrijven Starters Voetvolley op een trampoline St. Nicolaaskerk biedt ruimte F aan hobbyisten po 4<\ v kinder postzegels Nu ik een/iets heb, doe tk er een uoor kinderen door kinderen woensdag 3 mei 2006 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Over twee jaar is Middelburg opnieuw een museum rijker. Twee verzame laars hebben het plan opgevat om een verrekijkermuseum te beginnen. Middelburg is daar de uitgelezen plaats voor, vinden ze. Want de verrekijker is in 1608 in de Zeeuwse hoofdstad uitgevonden. Over twee jaar is dat precies vierhonderd jaar geleden. Daar om moet het museum in 2008 open. vindt G. Timmerman, één van de initiatiefnemers. Net als zijn collega bij Focus optiek aan de Nieuwe Burg is hij verwoed verzamelaar, van verrekijkers. „Het is een uit de hand gelopen hobby", vertelt Timmerman. „De collectie wordt steeds gro ter." Bovendien zou de man met de grootste collectie verrekij kers ter wereld bereid zijn om een deel van die verzameling af te staan voor het museum. Voor de huisvesting van het mu seum zijn nu twee opties: een on gebruikte ruimte in de winkel aan de Nieuwe Burg of het pand van de sterrenwacht aan de He rengracht. Het voordeel van de winkel is dat die centraal ligt en er altijd iemand aanwezig is. „De keuze voor de winkel is niet gemaakt uit commerciële over wegingen". zegt Timmerman. „We werken er gewoon toeval lig." De initiatiefnemers zijn op Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Burgerinitiatief blijkt een holle frase, die het alleen in verkie zingstijd goed lijkt te doen. Ech ter daarna, als de dames en he ren op het pluche plaatsnemen, blijkt dit schijnheilige enthousi asme kiezersbedrog! Een prach tig uitgewerkt plan, waarvoor hulde mannen, wordt na enkele hamerslagen in de prullenbak gegooid door lafaards. Politieke moed is de bestuurders van Schouwen-Duiveland vreemd, men verschuilt zich liever ach ter de regels, lekker anoniem en je valt je geen buil. Ik heb zelf kinderen die hun hogere beroep sopleiding voltooid hebben of aan het afstuderen zijn. Een huis dat betaalbaar is voor deze studenten is misschien na drie jaar soebatten te vinden op Schouwen Duiveland. Gevolg: ik adviseer, wat ze overigens zelf al besloten hebben, Zeeland maar te verlaten. De politiek durft niet en burgers die hun nek dapper uitsteken worden be lazerd. En dan maar weer nota's schrijven, rapporten uitbren gen, externe dure onderzoeksbu reaus inschakelen om de proble matiek ten aanzien van de jonge- renvlucht en de vergrijzing van Schouwen Duiveland te bestude ren en beleidsnota's schrijven eet. Denkt de politiek nu werke lijk dat een weldenkend burger deze poppenkast nog niet door ziet? Wie hebben die regels ei genlijk opgesteld? Anonieme machten die zo machtig zijn dat de regels niet of nooit meer aan pasbaar zijn of rekening houden met veranderde omstandighe den? De politiek heeft weer eens niet naar de burgers geluisterd, door wier stemgedrag ze in het pluche zitten, en de kloof is weer groter geworden tussen burgers en de politiek. Zelfre flectie is de politiek totaal vreemd. Jan de Jonge Dolfijnsraat 12 Nieuwerkerk zoek naar geldschieters voor vi trines en fotomateriaal. De subsidieaanvraag bij de pro vincie is inmiddels afgewezen. Gedeputeerde Staten waarde ren het initiatief, maar vinden dat alleen een verzameling niet voldoende basis is om een mu seum te beginnen. Bovendien vraagt men zich af of er wel plaats is voor nog een museum in Zeeland. Het provinciebe stuur doet de suggestie om sa men te werken met andere mu sea, zoals het Zeeuws museum. Timmerman overweegt nu om bij de gemeente om geld te vra gen, want samenwerking ziet hij niet zitten. „Desnoods betalen we het uit eigen zak. Dat mu seum komt er." Dat de verrekij- Luchtkussens domineerden gisteren de Markt in Middelburg tijdens de sporttour WhoZnext. foto Lex de Meester door Wendy de Jong MIDDELBURG - Sumoworstlen, voetballen in een ronde kooi of meedoen aan een levend tafel voetbalspel. Sport Zeeland deed met de sporttour WhoZnext gisteren Middelburg aan. Het sportprogramma is bedoeld voor jongeren tus sen de twaalf en achttien jaar, maar vooral de jongsten van die groep maken gebruik van de acti viteiten. De luchtkussens die de Markt domineren en de muziek die daarbij uit de speakers schalt is niet te missen. Veel mensen blijven dan ook even staan om ergens een kijkje te nemen. Vooral levend tafelvoetbal en bossaballeen bal spel met een luchtkussen en trampolines als speel veld, zijn populair bij de jongeren. De term bossa ball is maar bij weinig bezoekers bekend. „Ik dacht dat het gewoon volleyball was", mompelt één van hen. Een ronde voetbalkooi doet het goed bij de wat oudere jongens. Ze gaan helemaal op in hun strijd. „Hij wordt helemaal ingemaakt", zegt een omstander als één van de twee spelers aan de ver liezende hand is. Bij het sumoworstelen worden steeds twee jonge ren in een pak met lucht gehesen, waarna ze met elkaar moeten worstelen. Dat lijkt misschien een voudig, maar dat is het niet. Zodra ze omvallen kunnen ze niet meer zelfstandig opstaan. ker in Middelburg is uitgevon den staat zo goed als vast. Wie de uitvinder is niet helemaal. Zo wel Zacharias Jansen als Hans Lipperhey wordt genoemd. „De geschiedkundigen zijn het daar niet over eens", zegt Timmer man. Beide brillenmakers woon den in Middelburg, op ongeveer honderd meter afstand van el kaar. Lipperhey was in ieder ge val degene die patent aanvroeg op het instrument. Dat was in oktober 1608. Twee glaasjes De uitvinding is bij toeval ge daan, vertelt T. Westerterp van volkssterrenwacht Philippus Lansbergen. „Een kind van Lip perhey zou twee glaasjes tegen elkaar gehouden hebben. Toen zagen ze dat de haan van de Lan ge Jan daardoor groter werd. De vinding is gepresenteerd aan prins Maurits, die er legers mee observeerde. Een paar jaar later heeft Galileo Galilei met zo'n kijker de manen van Jupiter ont dekt: Io, Europa, Ganymedes en Callisto. Toen is het observeren begonnen." De sterrenwacht is inmiddels ook al bezig met de voorberei dingen op het jubileumjaar. Wes terterp vindt dat het museum er gewoon moet komen. „Ze heb ben het nu over het voetbalmu seum, maar dat heeft geen enkel historisch belang. Het verrekij kermuseum is historisch gran dioos. Middelburg heeft niet al leen Jansen en Lipperhey voort gebracht, maar ook een aantal grote astronomen, zoals Lans bergen." Lenen Timmerman roept mensen op om hun oude verrekijkers uit te lenen aan het museum. „Alle kij kers die gemaakt zijn tussen 1608 en 1945 zijn interessant. Nee, zelf heb ik geen kijker van Jansen of Lipperhey. Die zijn niet te betalen. Het Zeeuws mu seum heeft wel een originele kij ker van Zacharias Jansen." Die kijker is eind 2004 nog uitge leend voor een tentoonstelling bij Focus optiek. Voor een expo sitie over de geschiedenis van de verrekijker. A a BE Be toe tin door Frank Balkenende GOES - De 42-jarige Armeense kunstenaar Ashot Safyan uit Goes vreest toch hel land te wor den uitgezet. Hij moet zich maandag melden bij de vreemde lingenpolitie en zegt aanwijzin gen te hebben dat hij vervolgens op het vliegtuig naar Armenië wordt gezet. Een woordvoerder van de vreem delingenpolitie, die Safyans pas poort nog steeds in bewaring heeft, spreekt dat tegen. „Hij moet zich alleen melden." Sa fyans raadsman A. Rijkse kan geen licht in de zaak brengen. Hij is met vakantie. Safyan, die sinds 1993 in Neder land woont, ging in maart kort in hongerstaking tegen zijn drei gende uitzetting. Hij had daar voor twee procedures doorlopen om een verblijfsvergunning te bemachtigen. In beide gevallen kreeg hij nul op het rekest. Sinds januari verblijft hij daar door illegaal in Nederland. Safyan liep bij toeval tegen de lamp. Hij werd in Middelburg bij een verkeerscontrole aange houden. De agenten die zijn ge gevens natrokken, constateer den dat de Armeniër geen ver blijfsvergunning bezat en was uitgeprocedeerd. Hij werd opge sloten in het Huis van Bewaring in Middelburg en na een week overgebracht naar het uitzetcen trum bij Rotterdam Airport, waar hij in hongerstaking ging. Na drie dagen kwam hij zonder duidelijke motivatie vrij. Vrijheid Zijn raadsman A. Rijkse diende vervolgens een nieuw verzoek om een verblijfsvergunning in. Gaan en staan waar hij wil of een pakketje ophalen op het postkantoor is er echter niet bij voor Safyan. De vreemdelingen politie houdt zijn paspoort in be waring. Safyan voelt zich daar door in zijn vrijheid aangetast. Safyan, die zijn Goese woning als kunstmuseumpje heeft inge richt en een bekende is in de Zeeuwse kunstwereld, vindt dat hij recht heeft op een permanen-;De te verblijfsvergunning' Hij zegt de goed ingeburgerd te-zijn. Voor me geen goud wil hij terug-naar zijn! va: vaderland, waar hij ooit deser-;gei teerde uit het leger.^Hij vreest rei dat hem bij terugkeer de dood- en straf of een levenslange-gévange- he' nisstraf wacht. ne: De radeloze kunstenaar, heeft vo- tui rige maand zijn situatie uiteen-jler gezet in een brief aan premiersdri Balkenende. Inmiddels heeft hij Ro ook een brief gericht aan burge-l 12. meester D. van der Zaag, die hij op vraagt zijn invloed aan te wen- ha den om zijn paspoort terug te be- zorgen.Van der Zaag laai weten F dat Safyan op deverkeerde deur klopt. „Ik ga niet over g' vreemdelingenzaken.. Daarvoor moet hij bij minister Verdonk TE zijn." Do Ke dei BROUWERSHAVEN - De Stich- ste ting Grote of Sint Nicolaaskerk vai in Brouwershaven heeft beslo-gai ten dit jaar zelf het initiatief te nemen tot het houden van een T1 grote handwerktentoonstelling onder de titel 'Naald en Draad qi expositie'. TE Het bestuur van de kerk'wil met vei deze expositie tal van hobby-Tei isten op het gebied van quilten, mi) kantklossen en borduren de tiei ruimte bieden om hun werk-! stukken breeduit tepresente- He ren. en De tentoonstelling wordt gehou- vai den van vrijdag 23 juni tot en de met vrijdag 14 juli. De Sint Nico- De laaskerk zal in die periode dage- kei lijks geopend zijn tussen 13.311 het en 16.30 uur. na Mensen die werkstukken be- ten schikbaar hebben en-déze ten-Pa: toon willen stellen, kuhnen con- ma tact opnemen met Nel van Don- tru gen, telefoonnummer: 0111- Ni( 691476. - A- Vluchtelingen zijn blij met alles. Een tentzeil 5,40). Een jerrycan om water mee te halen 1,25). Een deken 3,60). Het geluk van vluchtelingen is gemakkelijk te geven: giro 999, Stichting Vluchteling, Den Haag. STICHTING VLUCHTELING www.vluchteling.org 10703468946 Stadhouderslaan 28 2517 HZ Den Haag bijvoorbeeld voor Iljits in Kroatië. ™nest ik eert uur lopen naar school. 'Vroeger moest n dat het zo ver was, ging soms me Omdat het QUer daa meer en ik heb meer tijd Ik mis geen dag w ia Fn om te voetballen UOor mijn huiswerk. En om met mijn vrienden. De Stichting Kinderpostzegels helpt met uw geld kinderen in binnen- en buitenland. Kijk op www.kinderpostzegels.nl MI de dijl me Nu Bil: bra exp gin gen al i der wo: hee Ze lan spr 196 hie: miE de het Om zijr nog van dwi dat ziei sch tocl He Haj vee ook hee het ster stijl han Zaa nes tekt wer tret Het real ren soir ties kan han Wei veel Ven Vers met De pok tnaj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 34