Toekomst Zeeland Airport zeker 1 Je bent er weer eens een dagje uit 'PZC PZC Plan voor verrekijkermuseum in Middelburg Kunstenaar uit Armenië vreest voor uitzetting SAROUK ,11 Delta, Zeeland Seaports, Verbrugge en Hoondert samen grootaandeelhouder Open dag Smokkelhoek Speelmiddag in 's Gravenpolder VEEL BABYKAMERS rastelevn geluidsisolerend in appartementen nl agenda Winkeldief aangehouden Werkstraf voor verkeersagressie Vernielingen aan scoutinggebouw Meliskerke krijgt zorgboerderij Aanhouding in Terneuzen mm mi nee woensdag 3 mei 2006 het door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Het voortbe- 1 staan van vliegveld Midden-Zee land is veiliggesteld. De aandeel- houders van Zeeland Airport hebben gisteravond ingestemd met de verkoop van bijna de helft van het aandelenkapitaal aan vier grote Zeeuwse bedrij- ven: energiebedrijf Delta, ha- venschap Zeeland Seaports en KAPELLE - Op het bedrijven- terrein Smokkelhoek in Kapelle wordt zaterdag 20 mei een open d dag gehouden. De Smokkelhoek is met tien hec tare uitgebreid, er zijn nieuwe wegen aangelegd, er is nieuwe bebording aangebracht en er is een aantal nieuwe bedrijven bij- j gekomen. Tijdens de open dag (van tien i uur 's morgens tot vier uur in de middag) kunnen bezoekers van de open dag in een Britse dub- H beldekkerbus een rondrit over het terrein maken. Op diverse plaatsen zijn activiteiten voor jongeren en ouderen. dt pelen.r alles voor uw baby Lange Vorststraat 26 - 28 Goes Tel.: 0113 - 22 76 23 >en - ove Van den Dongen PARKETVLOEREN Amundsemvcg 15, GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl )06 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de overslagbedrijven Verbrugge Terminals en Hoondert. De vier bedrijven zullen geza menlijk optreden als één aan deelhouder. Volgens directeur P. Geysen van Zeeland Airport wordt de nieuwe grootaandeel houder binnenkort uitgebreid met nog drie of vier bedrijven. Wie dat zijn, wilde hij gister avond niet zeggen. Wel bevestigde Geysen dat het eveneens grote industriële Zeeuwse bedrijven zijn van bo- ven de Westerschelde. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen is geen be langstelling getoond, onder meer omdat die bedrijven meer op België zijn georiënteerd. Geysen heelt de bedrijven bena derd voor een aandeelhouder schap om de toekomst van vlieg veld Midden-Zeeland in Arne- muiden veilig te stellen. ,,De be langrijkste overweging voor mij om hen te benaderen is dat Zee land nu een vliegveld bezit en dat als dat eenmaal zou verdwij nen, het nooit meer terugkomt", verklaarde de vliegvelddirec teur. Zonder extra aandelen uit te geven en die te verkopen aan kapitaalkrachtige investeer ders, zou Zeeland Airport pro blemen krijgen om het vliegveld in stand te houden. De aandelen- verkoop levert 420.000 euro op. De bedrijven voelen eveneens een verantwoordelijkheid voor het behouden van bepaalde faci liteiten voor Zeeland, stelde Geysen. „Zij vinden de aanwe zigheid van het vliegveld van be lang. Daarom willen ze aandeel houder worden. Bovendien wil len ze dat het vliegveld profes sionaliseert en dat er een verhar de baan komt. Dan kan het be lang van Midden-Zeeland voor het bedrijfsleven ook toene men." Geysen benadrukt dat dit niet zal leiden tot meer vliegbewegin gen en meer overlast. „Absoluut niet. Het hele vliegveld blijft be staan en opereren binnen de be staande regels." De 25 huidige aandeelhouders van Zeeland Airport, de bedrij ven die op het vliegveld zijn ge vestigd, hebben gisteravond met meerderheid ingestemd met de uitgifte van meer aandelen en de verkoop van 48 procent van het totaal aan de groep van vier. Volgens Geysen stemde ruim tachtig procent van de aandeel houders voor de aandelenuitgif- te. Zij behouden zelf wel de meerderheid (52 procent) van de aandelen. Directeur Geysen zal de opera tie de komende maanden uitvoe- in 's-GRAVENPOLDER - Er is r- vanmiddag van alles te doen in de speeltuin aan de Midden straat en Burgemeester Jansen- straat in 's-Gravenpolder. Het ig nieuwe speelseizoen wordt fees telijk geopend met een spring kussen en spelcircuit op het voetbalveld. De speeltuin is vorig jaar hele maal gerenoveerd en rolstoel- vriendelijk gemaakt. Naast de vaste speeltoestellen kunnen kinderen ook dit jaar weer ge bruik maken skelters, stepjes en skippyballen. De opening van de speeltuin is om half twee. Zie voor meer informatie: www.wijs- i.nl. De dames van De Zonnebloem, vlnr Francien Aertssen, Jo Francke en Francien Hollestelle. door Cornelleke Blok GOES - Het wordt een ouderwets gezel lig feest volgende week donderdag in de Mythe, met hapjes, drankjes, een verlo ting en een optreden van Wieteke van Dort. De Goese afdeling van de Zonne bloem viert op die dag haar 25-jarig ju- bileum met haar vaste gasten. De boottochten van De Zonnebloem kent iedereen wel. De Goese afdeling houdt al 22 jaar jaarlijks dagtochten. Francien Hollestelle (85) en Francien Aertssen (87) uit Goes waren de laatste tien keer steevast van de partij. „Waar we allemaal naartoe geweest zijn? Ik heb geen idee. Meestal gaan we de Oosterschelde op, maar dat zien we nooit. Zo gezellig is het", lacht Aerts sen. Eén van de reisjes weet ze zich nog wel te herinneren. „We zijn een keer naar Antwerpen geweest. Dat was zo prachtig." Jo Francke (93), ook uit Goes, is één keer met een bootreisje mee geweest. „Ik dacht, zolang ik nog din gen kan, kunnen andere mensen beter gaan. Dat heeft me lang tegengehou den." De dames worden aan boord goed in de watten gelegd. „Het eten is er al tijd heel goed. Ze stoppen je helemaal vol. Eerst krijg je koffie met gebak, dan komen ze langs voor de advocaat of boe renjongens en daarna krijgen we een driegangenmenu. En dan heb je natuur lijk nog de muziek en de verloting. Het is geweldig", zegt Hollestelle enthou siast. Cabaretgroep Behalve de bootreisjes houdt De Zonne bloem ook de jaarlijkse ziekendag en bingomiddagen. „Toen ik 22 jaar gele den begon bij De Zonnebloem was het belangrijkste doel om oude en zieke mensen thuis te bezoeken. Langzamer- hand kwam er steeds meer vraag naar activiteiten, dus toen zijn de boottoch ten en de bingomiddagen erbij geko men", zegt Vera Burgs (63), één van de 34 vrijwilligers van de afdeling Goes. „We hebben met onze afdeling een caba retgroepje gevormd. Daarmee zijn we uniek. We treden altijd op bij de zieken dag. We zingen veel liedjes van vroeger. De mensen vinden het zo leuk dat we sinds september al zeven keer opgetre den hebben in verschillende zorgcentra in Zeeland." De huisbezoeken zijn nog steeds belangrijk bij De Zonnebloem. „Dat doen we vooral bij mensen die echt niet meer buiten komen. Ze kijken daar echt naar uit. Je hoeft geen diep zinnige gesprekken te hebben, maar het gaat om het gezelschap. Ze zijn een mid dag niet alleen geweest", vertelt Zonne bloem-bestuurslid Jannie van 't West einde (54). „Ik vind De Zonnebloem een heel mooie instelling. Wij komen nog wel eens er gens, maar andere mensen niet. De Zon nebloem geeft ze iets om naar uit te kij ken. Daar heb ik heel veel respect voor", complimenteert Aertssen de vrij- foto Dirk-Jan Gjeltema willigers. Hollestelle geeft toe dat ze zelf ook erg uitkijkt naar de Zonne bloem-activiteiten. ,„Aan het begin van het jaar schrijf ik ze allemaal in mijn agenda." Francke kan zich erbij aanslui ten. „Je bent er weer eens een dagje uit. Je spreekt andere mensen. Dan kom je er achter dat je het zelf nog niet zo slecht hebt", glimlacht ze. Voor de vrijwilligers is het dit jaar best hard werken om alles rond te krijgen. „We hebben dubbel werk, want we moe ten de boottocht én de jubileummiddag organiseren. Bovendien moeten we veel dingen opnieuw uitzoeken, omdat Ella Priem afgelopen winter is overleden. Ze was één van de oprichtsters en heeft heel veel gedaan: ze was voorzitster, se cretaris én penningmeester", vertelt Van 't Westeinde, nog altijd aangesla gen. Ondanks de vele uurtjes die het kost, blijven de vrijwilligers erg gemotiveerd. Burgs: „Als je ziet dat mensen genieten, dan geniet je zelf ook. Na de boottocht zeggen veel mensen: zo, daar kan ik weer een jaartje op teren. Daar doe je het voor." doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Over twee jaar is Middelburg opnieuw een museum rijker. Twee verzame laars hebben bet plan opgevat om een verrekijkermuseum te beginnen. Middelburg is daar de uitgelezen plaats voor, vinden ze. Want de verrekijker is in 1608 in de Zeeuwse hoofdstad uitgevonden. Over twee jaar is dat precies vierhonderd jaar geleden. Daar om moet het museum in 2008 open, vindt G. Timmerman, één van de initiatiefnemers. Net als zijn collega bij Focus Optiek aan de Nieuwe Burg is hij ver woed verzamelaar van verrekij kers. „Het is een uit de hand ge lopen hobby", vertelt Timmer man. „De collectie wordt steeds groter." Bovendien zou de man met de grootste collectie verre kijkers ter wereld bereid zijn om een deel van die verzameling af te staan voor het museum. Voor de huisvesting van het mu seum zijn nu twee opties: een on gebruikte ruimte in de winkel aan de Nieuwe Burg of het pand van de sterrenwacht aan de He rengracht. Het voordeel van de winkel is dat die centraal ligt en er altijd iemand aanwezig is. „De keuze voor de winkel is niet gemaakt uit commerciële over wegingen"; zegt Timmerman. „We werken er gewoon toeval lig." De initiatiefnemers zijn op zoek naar geldschieters voor vi trines en fotomateriaal. De subsidieaanvraag bij de pro vincie is inmiddels afgewezen. Gedeputeerde Staten waarde ren het initiatief, maar vinden dat alleen een verzameling niet voldoende basis is om een mu seum te beginnen. Bovendien vraagt menj zich af of er wel plaats is voor nog een museum in Zeeland.' Plet provinciebe stuur doet de suggestie om sa men te werken met andere mu sea, zoals het Zeeuws Museum. Timmerman overweegt nu om bij de gemeente om geld te vra gen, want samenwerking ziet hij niet zitten. „Desnoods betalen we het uit eigen zak. Dat mu seum komt er." Dat de verrekij ker in Middelburg is uitgevon den staat zo goed als vast. Wie de uitvinder is niet helemaal. Zo wel Zacharias Jansen als Hans Lipperhey wordt genoemd. „De geschiedkundigen zijn het daar niet over eens", zegt Timmer man. Beide brillenmakers woon den in Middelburg, op ongeveer honderd meter afstand van el kaar. Lipperhey was in ieder ge val degene die patent aanvroeg op het instrument. Dat was in oktober 1608. De uitvinding is bij toeval ge daan, vertelt T. Westerterp van volkssterrenwacht Philippus Lansbergen. „Een kind van Lip perhey zou twee glaasjes tegen elkaar gehouden hebben. Toen zagen ze dat de haan van de Lan ge Jan daardoor groter werd. De vinding is gepresenteerd aan STREEKACTIVITEITEN GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00-16.30 uur; De monstratie diverse ambachten; De Markt, 13.00 uur: WhoZnest onTour, diverse spel- en sportactiviteiten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor alle WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur Seniorensoos; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.00 uur: Soos, biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00: Koersbal(gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Gymnastiekzaal Nieulandestraat, 15.30-16.30 uur: Bewe gen voor senioren Gymnastiekvereni ging Sparta; KRUINIIMGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationaal dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 9.30 uur: Digitaal lokaal. Computer ochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; bil jarten en kaarten 15.00 uur: Internatio naal dansen; YERSEKE - Bibliotheek, 14.00-14.30 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Zin gen met ouderenkoor Vredelust. prins Maurits, die er legers mee observeerde. Een paar jaar later heeft Galileo Galilei met zo'n kijker de manen van Jupiter ont dekt: Io, Europa, Ganymedes en Callisto. Toen is het observeren begonnen." De sterrenwacht is inmiddels ook al bezig met de voorbereidingen op het jubi leumjaar. Westerterp vindt dat het museum er gewoon moet ko men. „Ze hebben het nu over het voetbalmuseum, maar dat heeft geën enkel historisch be- .lang. Het verrekijkermuseum is historisch grandioos. Middel burg heeft niet alleen Jansen en Lipperhey voortgebracht, maar ook een aantal grote astrono men, zoals Lansbergen." Tim merman roept mensen op om hun oude verrekijkers uit te le nen aan het museum. „Alle kij kers die gemaakt zijn tussen 1608 en 1945 zijn interessant. Nee, zelf heb ik geen kijker van Jansen of Lipperhey. Die zijn niet te betalen. Het Zeeuws Mu seum heeft wel een originele kij ker van Zacharias Jansen." Die kijker is eind 2004 nog uitge leend voor een tentoonstelling bij Focus Optiek. Voor een expo sitie over de geschiedenis van de verrekijker. GOES - Bij Albert Heijn in Goes is gistermiddag een 29-jarige man uit de gemeente Noord-Beveland betrapt op het wegnemen van twee flessen wijn. Hij is meegeno men naar het politiebureau, waar proces-verbaal is opge maakt. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Sluiskil is gisteren in Middelburg veroordeeld tot tachtig uur werk straf waarvan de helft voorwaardelijk wegens verkeers agressie. Het incident vond vorig jaar 16 oktober plaats in Terneuzen. De Sluiskillenaar ging een Belgische auto rechts voorbij, waardoor hij met zijn auto tegen een lan taarnpaal botste. In eerste instantie reden de Belgen door, maar ze keerden terug. De verdachte werd kwaad. Hij gaf toe de bestuurder een schop in het gezicht te hebben gege ven en een klap te hebben uitgedeeld. Ook trapte hij te gen de Belgische auto. Officier van justitie L. Boogert eis te zestig uur werkstraf. Raadsman F. de Vleesschauwer meende dat zijn cliënt was uitgedaagd, maar keurde wel zijn gedrag af. De politierechter vond juist dat de verdach te zelf de confrontatie had gezocht. De Sluiskillenaar is al eerder veroordeeld voor een mishandeling. ARNEMUIDEN - Vandalen hebben afgelopen weekeinde vernielingen aangericht aan en rondom een gebouw van de scouting in Arnemuiden. Er zijn ruiten vernield en een vuilnisbak is in brand gestoken. Ook is met verf op de mu ren gespoten. De politie heeft nog geen daders kunnen op pakken. MELISKERKE - Aan de rand van Meliskerke is ruimte beschikbaar voor een woonzorgboerderij, die uit drie ge bouwen van één a twee woonlagen bestaat. Dat plan is op genomen in het bestemmingsplan van de Kom Melisker ke. Ook kunnen er enkele appartementen gebouwd worden op de hoék van de Torenstraat en Valkenburgstraat. In de nieuw te bouwen woonzorgboerderij aan de C. Jas persestraat aan de rand van het dorp kunnen groepswo ningen en appartementen komen. De nieuwe bewoners kunnen gebruikmaken van zorg. Meliskerke heeft een ge ring aanbod aan dagrecreatief vermaak. De gemeente wil daar waar mogelijk meewerken aan ontwikkeling van dagrecreatieve voorzieningen. TERNEUZEN - Op de Middensluis in Terneuzen is gister avond rond tien over zes een 33-jarige automobilist uit Gent aangehouden. Hij reed in een zwaar beschadigde personenauto, kenne lijk tengevolge van een botsing. De voorbumper was eraf, de verlichting hing los, kortom het rijden met deze auto was uiterst gevaarlijk. De man wilde niet meewerken en gaf geen sleutels af. Verder bleek dat hij anderhalf maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Hij is meegenomen naar het bureau en zijn auto is uit het ver keer gehaald. vervolgens een nieuw verzoek om een verblijfsvergunning in. Gaan en staan waar hij wil of een pakketje ophalen op het postkantoor is er echter niet bij voor Safyan. De vreemdelingen politie houdt zijn paspoort in be waring. Safyan voelt zich daar door in zijn vrijheid aangetast. Safyan, die zijn Goese Woning als kunstmuseumpje heeft inge richt en een bekende is in de Zeeuwse kunstwereld, vindt dat hij recht heeft op een permanen te verblijfsvergunning. Hij zegt goed ingeburgerd te zijn. Hij vreest dat hem bij terugkeer naar zijn vaderland de dood straf of een levenslange gevange nisstraf wacht, omdat hij uit het leger deserteerde. De radeloze kunstenaar heeft vorige maand zijn situatie uiteengezet in een brief aan premier Balkenende. In een brief aan burgemeester D. van der Zaag, vraagt hij hem zijn invloed aan te wenden om zijn paspoort terug te bezorgen. Van der Zaag laat weten niet over vreemdelingenzaken te gaan. „Daarvoor moet hij bij mi nister Verdonk zijn." door Frank Balkenende GOES - De 42-jarige Armeense kunstenaar Ashot Safyan uit Goes vreest toch het land te wor den uitgezet. Hij moet zich maandag melden bij de vreemde lingenpolitie en zegt aanwijzin gen te hebben dat hij vervolgens op het vliegtuig naar Armenië wordt gezet. Een woordvoerder van de vreem delingenpolitie, die Safyans pas poort nog steeds in bewaring heeft, spreekt dat tegen. „Hij moet zich alleen melden." Sa fyans raadsman A. Rijkse kan geen licht in de zaak brengen. Hij is met vakantie. Safyan, die sinds 1993 in Neder land woont, ging in maart kort in hongerstaking tegen zijn drei gende uitzetting. Hij had daar voor twee procedures doorlopen om een verblijfsvergunning te bemachtigen. In beide gevallen kreeg hij nul op het rekest. Sinds januari verblijft hij daar door illegaal in Nederland. Safyan liep bij toeval tegen de lamp. Hij werd in Middelburg bij een verkeerscontrole aange houden. De agenten die zijn ge gevens natrokken, constateer den dat de Armeniër geen ver blijfsvergunning bezat en was uitgeprocedeerd. Hij werd opge sloten in het Huis van Bewaring in Middelburg en na een week overgebracht naar het uitzetcen trum bij Rotterdam Airport, waar hij in hongerstaking ging. Na drie dagen kwam hij zonder duidelijke motivatie vrij. Zijn raadsman A. Rijkse diende Advertentie (Advertentie) PERZISCHE TAPUTEN SINDS 1975 I Wij zijn nog steeds uw beste adviseur op het gebied van handgeknoopte tapijten Zowel modem als klassiek Wij tonen u graag onze boeiende collectie. www.sarouk.nl Marconistraat 30 - 4481 HH Goes Woonboulevard - tel. 0113-227101 Afslanken en in vorm blijven Korte St. Janstraat 6 4301 AE Zierikzee T 0111 -41 29 45 zierikzee@bodymince.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29