PZC Venda zingt over de zee I 24 Benny Neyman zingt selectie uit eigen repertoire p e woensdag 3 mei 2006 swb Benny Neyman stelt elk sei zoen een programma sa men, waarbij hij een balans pro- bert te vinden tussen oud en nieuw materiaal. Zaterdag staat hij met zijn theaterconcert Van de bovenste plank in het Schel- detheater in Terneuzen en dins dag in Stadsschouwburg de Maagd in Bergen op Zoom. De zanger werd in 1951 geboren in Maastricht als zoon van een mijnwerker. Hij maakte in 1975 zijn eerste lp, maar deze luister liedjes werden geen succes. Drie jaar later brak hij door met zijn eerste single Lotje en de lp Sa men zijn we rijk. Inmiddels zijn er 25 albums ver schenen, met liedjes waarvan hij zelf alle teksten schreef. De singles Ik weet niet hoe (1980), Vrijgezel (1981), Ga niet weg van mij (1987) en Liefde voor het leven (1992) en vooral Waar om fluister ik je naam nog (1985) werden grote hits. De Gouden Harp 1995 wordt hem in 1996 uitgereikt. Het theaterseizoen 2003/2004 stond in het teken van zijn 30-ja- rig artiesten-jubileum met een uitbreide theatertour en zijn 24e cd-album Bitter Zoet. In de cember 2004 realiseert hij een lang gekoesterde wens: een Lim- burgstalig album (zijn 25e) met als titel Trök nao Blouwdörrep. Benny Neyman brengt zijn theater concert Van de bovenste plank zater dag in het Scheldetheater in Terneu zen (aanvang 20.00 uur) en dinsdag in Stadsschouwburg de Maagd in Bergen op Zoom (aanvang 20.15 uur). et Letse vrouwen koor Venda ver zorgt het komende weekeinde drie uitvoeringen samen met Het Zeeuws Man nenkoor. Voor elk concert is een andere gast uitgenodigd: het Scheldeloodsenkoor in Vlissingen, het saxofoonkwar tet Rebels 4 in Terneuzen en het duo Follie a deux in Goes. Het is niet de eerste keer dat het vrouwenkoor uit de Letse havenstand Ventspils in Zeeland optreedt. Vier jaar gele den kwamen de vrouwen het dertigjarig jubileum van Het Zeeuws Mannenkoor opluiste ren. De Zeeuwse zangers zongen destijds onder leiding van diri- gente Gunita Jasinska. Zij komt uit Letland, vandaar. Een jaar later bracht Het Zeeuws Mannenkoor een tegen bezoek aan Letland. In Riga werd deelgenomen aan een groot internationaal korenfesti val. Dat de afgelopen twee jaar geen uitwisseling heeft plaatsge vonden, wil niet zeggen dat de contacten zijn verwaterd. „Het zou te ingewikkeld en te duur worden om elk jaar zoiets te organiseren", zegt Jaap Zan- dee van Het Zeeuws Mannen koor. „Dat is te veel van het goe de. We zijn nu ook een jaar be zig geweest met de voorbereidin gen." Letse volksmuziek Venda komt met veertig zange ressen naar Zeeland. Ze verblij ven bij gastgezinnen. In 2008 hoopt Het Zeeuws Mannenkoor weer richting Letland te gaan. „Het korenfestival in Riga vindt elke vijf jaar plaats", verklaart Zandee. „Misschien komen we zo in een ritme van elke twee of drie jaar een uitwisseling." Tijdens de drie Zeeuwse uitvoe ringen staat de thematiek van havens, de zee en zeevarenden centraal. In het repetoire van Venda ligt het accent op Letse volksmuziek, musical en licht klassiek. Het Zeeuws Mannen koor zal behalve enkele shanties ook het Chor der Matrosen uit Der fliegende Hollander van Ri chard Wagner, Calm is the sea van John Guard en een Vera Lynn-medley uitvoeren. Geza menlijk zingen de koren het Lied van Zeeland en het Letse Apliecinajums. Op 5 mei, in de Sint Jacobskerk in Vlissingen, is het Scheldelood senkoor te gast. Een dag later, in de Grote Kerk in Terneuzen, blaast het saxofoonkwartet Re bels 4 een partijtje mee. Zondag middag in theater De Mythe in Goes verleent het duo Follie a deux zijn medewerking. Dat be staat uit Marina Eckhardt op mandoline en Monty van Belzen op accordeon. Dirigente van Venda is Anitra Niedre. Het Zeeuws Mannen koor wordt geleid door Chris tian Blaha. Grote afwezige is zijn voorgangster Gunita Jasins ka, die weer in Letland woont en af en toe met Venda mee zingt. Ze heeft een goede reden, aldus Zandee. „Ze is onlangs be vallen." Ernst Jan Rozendaal Het Letse vrouwenkoor Venda ver zorgt vrijdag een concert in de Sint Jacobskerk in Vlissingen (aanvang 20.00.uur), zaterdag in de Grote Kerk in Terneuzen (aanvang 20.00 uur) en zondag in theater De Mythe in Goes (aanvang 14.00 uur). Het Letse vrouwenkoor Venda, samen met Het Zeeuws Mannenkoor. foto Kees Toorenaar Fruit op zijn kant is een tentoonstel ling werkstukken van de Kantgroep De Ortelaan uit Kapelle, vanaf mor gen tot 16 september te zien in het Fruitteelt museum in Kapelle. De werkstukken van kant tonen allerlei soorten fruit en enkele kenmerkende elementen uit de gemeente, zoals het gebrandschilderde glas uit de raads zaal en vroegere kastelen. Ook liggen er stukken antiek Vlaams kant, zoals dat voorkomt in de kappen van de Be- velandse dracht. Marie-Claire Jansen exposeert vanaf morgen t/m 10 juni in Galerie De Cleene Houttuyn in Middelburg met tekeneningen en schilderijen (aquarel en olieveiï). Open: do, vr en za, en zondag 7 mei en 4 juni van 13-17 uur. Galerie T in Middelburg toont wer ken van Sandra van der Meulen (ge mengde technieken), Wies van Dort (brons) en Martin R. Baeyens (schilde rijen en grafiek). De opening is zon dag 13-17 uur. Te zien vanaf morgen t/m 27 mei, do, vrij en za 11-16 uur. Leontien Hooïj en Marco Kaller expo seren t/m 27 mei in Gallery Maritime in Middelburg. Leontien Hooij schil dert zeeportretjes acryl op doek. Mar co Kaller verbeeldt impressies van schepen in volle vaart. Jan Kiewiet, voorzitter van de stichting kunst- en cultuurroute Middelburg verricht de opening zondag om 15 uur. Te zien: di t/mza 12-17 uur. Russische tekeningen en schilderijen van Vyacheslav Mihailov zijn te zien in galerie Hannelore Meyaard in Vlis singen. De opening is zondag 7 mei om 16 uur. Roger Nupie leest uit zijn nieuwste gedichtenbundel Abrikozen voor Ali. Te bezichtigen t/m 28 mei, vrij t/m zo 14-17 uur. Marjan Wijnberger exposeert vanaf vandaag tot 30 juni foto's in het zorg centrum De Zoute Viever in Oost-Souburg. De meeste foto's zijn typisch Zeeuws, zoals klederdrach ten, landschappen en Small Sail. Gallery Le Coin Couleurs in IJzendij- ke presenteert de expositie van T Swin tot Ysendyck, met nieuwe wer ken van Jan De Vliegher uit Brugge (olie op doek), Wino Evertz uit IJzen- dijke (grafische fotografie) en Elisa beth Leenknegt uit Gent (glasjuwe len). De opening is zondag 7 mei van 14-18 uur. Te bezichtigen tot 30 juni, iedere vrijdag van 13-18 uur. De tentoonstelling Onderwijs in Zee land in de bibliotheek van Hulst geeft in acht thema's een beeld van di verse soorten onderwijs uit alle re gio's in Zeeland. Groepsfoto's, tijdelij ke huisvesting in nissenhutten, leslok- laken en schoolgebouwen uit de perio de 1940-1978. Tot 10 mei te bezichti gen in de bibliotheek Hulst, daarna tot 31 mei in de bibliotheek Klooster- zande. Mevrouw Bets de Visser exposeert handgemaakte poppen in Galerie aan de Lein in Hoek. Te bezichtigen van af morgen tot zaterdag 27 mei, do en vrij 14-17 uur, za 12-16 uur. Het stadhuisje van Sint Anna ter Mui den huisvest een expositie met wer ken in aquarel, batik, grafische en ge mengde technieken van Anno Ense- rink, Esther van Waes, Johan van Waes en Ria van Waes - de Maat. Te zien t/m 30 mei, za t/m wo 12-17 uur. ROTTERDAM Museum Het Schielandshuis: t/m 31 december: Stad van Rotterdammers! Museaal theater met foto's, films en geluidsfragmenten; t/m 28 mei: Win kelen - 75 jaar de Bijenkorf. Kunsthal Rotterdam: t/m 5 juni Hen ri de Toulouse-Lautrec. Overzicht van de Franse kunstschilder en grafi cus. t/m 18 juni Chinese sieraden - Collectie Van der Star. t/m 7 mei, Art Deco: zwier en melodie, t/m 28 mei, Russische fotografie 1917-1945; t/m 11 juni Camille Bombois (1883-1970), Een primitief modern. Wereldmuseum Rotterdam t/m 28 december Beeldvorming. Wes terse voorwerpen uit negentiende en twintigste eeuw; t/m 31 december: De ROTTERDAM Amsterdam Symphony Orchestra. O.l.v. Peter Santa. M.m.v. Xavier Phi lips - cello. Fauré - Pelléas et Mélisan- de op.80; Saint-Saëns - Celloconcert nr.l in A op.33; Bizet - Symfonie nr.l in C. Concert- en congresgebouw de Doelen, Grote Zaal wo 20.15 uur. Bharati the Show. Mix van dans, mu ziek en Indiase traditie, door meer dan 100 dansers, acteurs, musici en acrobaten. Gebaseerd op de klassieke muziektradities en vertelkunst uit In dia. nieuwe Luxor Theater wo, za 20.00; zo 14.00 uur. Celtic Tiger. Michael Flatley (Lord of the Dance), keert terug met zijn nieu we dansspektakel Celtic Tiger. Ahoy' Rotterdam wo 20.00 uur. Daisy Cools. Singer Songwriter. Nighttown, Theater wo 21.00 uur. Seeed support. Reggae/Dancehall. Nighttown, wo 00.00 uur. Sylvie Courvoisier en Mark Feldman. Muziek van John Zorn, uitgevoerd door pianiste Sylvie Courvoisier en violist Mark Feldman. Theater Lan taren/Venster wo 20.30 uur. Gepamperd Gepeperd. Voorstel ling van Carla Mulder vol foute inter pretaties. De prilste vrouwenvriend schap die er bestaat staat centraal: die tussen peuters. Rotterdamse Schouwburg wo 20.30 uur. Guerin/Listopad. Dance Works Rot terdam presenteert nieuw werk van twee jonge dansmakers. De Australi sche Lucy Guerin stelt in haar werk vragen over tegenovergestelde keu zes, zowel in esthetische als emotione le zin. De Portugees Bruno Listopad wordt geprezen om zijn zeer indivi duele bewegingstaal. Rotterdamse Schouwburg do 20.30 uur. 10 jaar The Apers.+ Zatopeks (UK) Retarded (I). Waterfront do 21 uur. Alec K Redfearn The Eyesores Blurt. Hardcore Klezmer Progrock improv meets Legendarische Sax poetry performer met z'n band. Worm do 22.00 uur. Jazz meets the world: Synergy Group. Melodieën, die hun oorsprong vinden in India, het Midden Oosten en eigentijdse jazz. Theater de Eve naar do 20.15 uur. Smekelingen. In Smekelingen ver heerlijkt Euripides de Atheense demo cratie en fungeert Athene als bewa ker van wat we de internationale rechtsorde noemen. Euripides zet ook vraagtekens bij de werking van de de mocratie. De VeenFabriek. Rotter damse Schouwburg do 20.15 uur. About the size of a pea. De Cubaanse choreograaf Yonel Castilla Serrano maakte een mix van moderne en Cubaanse dans en hiphop, gebaseerd op het leven in een grote stad. Thea ter Lantaren/Venster vrij en di 20.30 (try-out), za. (première) 20.30 uur. Bevrijdingsfestival. Met The Sheer en The PartySquad ft. The Opposites, Freedom Of Debate, stand-up come dian Soundos, de cabaretelier Jaap Robben, dansschool Rotterdam Dan ce en de hiphop/breakdancegroep BS-one. Maashal onder Erasmus- brug, Plein vrij 13.00 uur. Bevrijdingsconcert. Speciale voorstel ling met Die Goeie Ouwe Radio en o.a. Iiarry-Jan Bus, Janneke de Vries, Peter de Koning en twee speciale ga stoptredens van Eddy Christiani en Tobi Rix. oude Luxor Theater vrij 14.00 uur. II Divo. II Divo bestaat uit vier klas siek geschoolde zangers die populaire liedjes op semi-klassieke wijze uitvoe ren. Ahoy' Rotterdam vrij 20.00 uur. I Love 05.05.06. Drum bass. Met I-witness, Eskalation, Sphinx, Thac- quisition en Fox Kevster. Night town vrij 23.00 uur. Tim Hecker Gaumen Bodenstan- dig 2000. Muziek mix. Worm vrij 21.00 uur. Voor het leven. Ninon is met hiv be smet. Maar dat weet ze nog niet als ze van Gino begint te houden. Tot de eer ste aftakelingsverschijnselen zich manifesteren. Dan sluit Ninon haar hart, voor Gino, voor de wereld, voor zichzelf. De Tijd Rotterdamse Schouwburg vrij 20.30 uur. Witches Bitches. Muziektheater met soundtracks, hoge hakken, water kokers, de aantrekkingskracht van Marilyn Monroe, .hekserij, emoties, girl power en een föhn. Choreografie: Nanine Linning, Iris Reyes. Door Electra. Theater Lantaren/Venster - 20.30 uur. Comas. In het Gaelic betekent Comas 'kracht'. Vier musici uit vier landen met achtergronden in diverse folk- bands hebben het beste van de Ierse muziek verenigd. Concert- en con gresgebouw de Doelen, za 20.15 uur. Hof van Haile. Vrijelijk geïnspireerd op het bijna absurdistische keizer schap van Haile Selassie (1892-1975) die zijn land meer dan veertig jaar met ijzeren hand regeerde, maar in het buitenland geprezen werd om zijn moderne leiderschap. Orkater. Rotterdamse Schouwburg za 20.15 uur. Tarantula A.D. support: Solaire. Black Metal. Nighttown, Theater za 20.00 uur. Tim Berne: Big Satan. Een van de in teressantste jazzsaxofonisten van de New Yorkse avantgarde speelt met Mare Ducret op gitaar en Tom Rai- ney op drums. Theater Lantaren/ Ven ster za 21.00 uur. Of/niet. De vier spelers van STAN maken een voorstelling, zonder men sen van buitenaf,wat sinds Private Li ves in 1997 niet meer gebeurd is. Rot terdamse Schouwburg za 20.30 uur. FlamenTango. Flamenco meets Tan go in een dansprogramma van Com- pania Maria Serrano (Spanje). Thea ter Lantaren/Venster zo 16.00 uur. Earth Wind Fire. Dé funk band uit de jaren zeventig Earth, Wind Fire in de Rotterdamse Ahoy'. Ahoy' Rot terdam zo 20.00 uur. Fish support: Anne-Maric Helder. Symfonische rock. Nighttown, zo 20.00 uur. Floris Mijnders - cello en Andreas Frölich - piano. Floris Mijnders, solo cellist van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, speelt met pianist Andreas Frölich. De cellist doet dat 3 t/m 9 m: WOENSDAG Musical The Spirit Of Togetherness presenteert de show Umoja. Een bezetting van 45 Zuid-Afrikaanse dansers, zangers, mv zikanten en drummers presenteert traditionele ritmes van de stammen, tot jazz, gospel, kwaito, funk en soul van-de Zuid-Afrikaanse jeugd. Opzwepende dansen en wervelende drumsolo's worden afgewisseld met muziek van Ladysmith Black Mambazo, Hugh Masekela en Miriam Makeba. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Openluchtspektakel Het openluchtspektakel Baselius wordt opgevoerd. Het verhaal gaat over Jacob Baselius, predikant in Brugge in 1580. De pest breekt uit, Jacob verliest zijn vrouw en krijgt drie kinderen onder zijn hoede van een bevriend echt paar, dat ook sterft. Op haar sterfbed vertelt moeder over een waardevol legaat, waar de kinderen recht op hebben. D jacht op dit geld verloopt als een thriller. Als alles goe'd lijkt te komen, staan de Spanjaarden voor de poorten van Brugge. De Calvinistische familie vlucht naar het toleL rante Bergen op Zoom. Daar wordt hun leven niet direct rustiger. Grote Markt, Bergen op Zoom, 21.45 uur Z SI doe nel kor ver om del nis Hai Nei gez sch dig. DONDERDAG Openluchtspektakel Het openluchtspektakel Baselius wordt opgevoerd. Zie woensdag. Grote Markt, Bergen op Zoom, 21.45 uur VRIJDAG Bevrijdingsfestival Schatkamers. Stukken uit de eigen eeuwenoude collectie, t/m 8 oktober; Wilde haren: kleding van veren, huid en bont. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 31 december; De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, t/m 9 juli BLESS, een doorlopend samen werkingsproject van Desiree Heiss en Ines Kaag. t/m 9 juli H&F mecenaat, Sylvie Zijlmans met grote foto's en sculpturen, die vreemde voorvallen en raadselachtige figuren tonen, t/m 7 mei Europese velden, Landschap van het amateurvoetbal, foto's van Hans van der Meer. t/m 21 mei, Urs Fischer: Een ruimtelijke installatie met ballons op bezemstelen, branden de kaarsen op langzaam ronddraaien de takken, psychedelische tekeningen en schilderijen. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december: WereldHaven - Havenwe reld; t/m 31 december: Binnenvaart. Leven, werken en wonen van de bin nenschipper vroeger en nu. The niel gez< Fre hoo vin< bou feoot doo Ben vols baa Ter ■Slej Het bevrijdingsfestival wordt geopend met het Lied van de ren Vrijheid. ^isc Verder zijn er optredens op het hoofdpodium van Ba Cisso- r^eu ko (12.45-13.45 uur), Relax (14.45-15.45 uur), Bluescaravacnan (16.45-17.45 uur), Osdorp Posse (18.45-19.45 uur), Zuco 10c mo£ (20.45-21.45 uur), The Sheer (22.15-22.45 uur) en Postman naS (22.45-23.45 uur). Op het culture podium staan: BDM (13.45-14.15 uur), Nigel Brown (14.15-14.45 uur), Leslie Nielen c sen (15.45-16.45 uur), The Straits, (17.45-18.45 uur), Over baa the edge (19.45-20.45 uur) en Void (21.45-22.15 uur). Lief- En hebbers van Liberty Dance worden bediend op het Dijkthe v'ot ter door Jesse Voorn (19 uur), D'Julz (20 uur), Marcello (21 a's uur), Miss Monica (22 uur) en Steve Rachmad (13 uur). Inè 'n spiegeltent is vanaf 20.00 uur een programma onder het mo' toP' to Free your mind and the rest will follow, met medewer- en king van hiphop-dj Nutron, Riff G, De Dikke De Dunne aan (Nederlandstalige hiphop), stand up comedian Howard Koni8es- proe, Vierus, Gruesome twosome, Nederlandstalige hiphop en van SVS en Keegan, Engelstalige hiphop van Phalanx en baa: Productionz en ten slotte de reggaeband Misty Basement. Sl< Het Arsenaaltheater presenteert vanaf 21 uur de formatie vr01 Sensual met eigentijdse Braziliaanse urban jazz. Sier Diverse locaties, Vlissingen, 12.45 uur Dance Hoe Liberty Locals is een dancemiddag in het kader van het Be miS( vrij dingsfestival Zeeland. 00S Medewerking verlenen dj's Tobias, Everest, Revana en Poo §en' Productie iri samenwerking met Senser en Uit in Vlissinget k0*- De Piek, Vlissingen, 14.00 uur n^§ dure Pop hulc A Brand staat op het podium. ne^ De Belgische groep bracht onlangs haar tweede cd uit.:Deteen telsong Hammerhead belandde meteen op nr.l van de alter-Pen( natieve hitparade De Afrekening op Studio Brussel. De drit^e gitaristen én de.bassist stapelen vaak diverse gitaarl.agen lx be^c ven op elkaar. De Waterput, Bergen op Zoom, 16.30 uur Havenstedenconcert Het vrouwenkoor Venda uit Letland is te gast bij Het met twee meesterwerken uit het cello repertoire: de Tweede Cellosonates van Mendelssohn en Brahms. Con cert- en congresgebouw de Doelen, zo 11.00 uur. Marduk support. Dé Zweedse black- metal band! Nighttown, Basement zo 20.00 uur. Monsieur Dubois. Danceable Hard- jazz. Doelencafé, zo 14.30 uur. Gang Gang Dance. Het voorbeeld van ongerept muzikaal idealisme. Vier muzikanten vormen één stem, een combinatie tussen compositie en improvisatie. Worm ma 21.00 uur. Santana. Meestergitarist Carlos San- tana geeft in het kader van zijn All that I am tournee een concert. On langs verscheen het nieuwe album 'All that I am', met bijzondere duet ten met diverse artiesten. Ahoy' Rottcrda, ma, aanvang nog on bekend. In exil. Als je vlucht, laat je een leven achter. Als je in Nederland asiel aan vraagt, moet je soms jaren wachten om te horen of je mag blijven of niet. Je hoort niet helemaal bij Nederland, maar je woont er wel. Regie Pauline Kalker en Guido Kleene. Rotterdam se Schouwburg di 20.30 uur. Opening night. NTGent Toneel groep Amsterdam. Opening Night ver telt het verhaal van een gevierde ac trice die worstelt met haar leeftijd en drinkt om de wanhoop te bezweren. Ze vecht echter terug en zegeviert over haar verloren jeugd. Met Elsie de Brauw en Fedja van Huêt. Rotter damse Schouwburg di 20.15 uur. en c Rite Binr zeep ber Zeeuws Mannenkoor. Beide koren geven samen met Het Scheldeloodsenkoor een blok concert rond het thema 'zee, havens en zeevarenden' onder Yer^ de noemer Zeeland Seaports Havenstedenconcert. Op het üast programma staat onder meer het 'Chor der Matrosen' üit §en 'Der fliegende Hollander', en 'Calm is the Sea' van John ®en' Guard, maar ook een Vera Lynn medley voor alle zeelieden die hun leven waagden voor de vrijheid. St. Jacobskerk Vlissingen, 20.00 uur Luck Concert fe Sylvie Courvoisier (piano) en Mark Feldman (viool) concerli Willii ren. zien Zij vertolken werk van John Zorn, die een bloemlezing sa menstelde uit zijn oeuvre en voor dit duo arrangeerden Grote Kerk, Veere, 20.00 uur Openluehtspektakel Het openluchtspektakel Baselius wordt opgevoerd. Zie woensdag. Grote Markt, Bergen op Zoom, 21.45 uur ZATERDAG Dansorkest Dansorkest The Funny's viert het tienjarig bestaan. Het orkest is ontstaan uit De New Foxiakes Skiffle Group, begin jaren zestig opgericht onder leiding van Ad Luijks. Eind 1963 veranderde de samenstelling en de naam werd The Funny's. In 1966 viel de groep uiteen, maar tien ja!ar gf leden vond een reünie plaats. 't Wagenhuis, Nieuw-Vossemeer, 19.00 uur Dixieland The Lazy River Jazzband en Audubon met zangeres Digna Janssen staan op het podium. Audubon, genoemd naar een park in het French Quarter ii New Orleans, speelt in swingstijl Franse en Amerikaanse muziek, waarin accordeon en gitaar centraal staan. Lazy River Jazzband legt zich toe op oude stijl jazz en dixieland. Ons Dorpshuis, Kruiningen, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24