Gluren over de schouders O Zaadnoordijk maakt eenvoud met franje Ontwerpen met de gulden snede JPZC Cultureel programma voor Hulst 15 Fietstocht voor het goede doel ,e'Fotoclub Dow ^exposeert werk nl T entoonstelling Sover de Schelde Afsluiting door werken aan de weg Veel Zeeuwse brommerkentekens Twee weken cel voor familiegeweld Aanleg fietspad Oudelande kunst woensdag 3 mei 2006 OP ZOOM - Natuur I, io.(ien boerenland, dat is het thema imwan de plattelandstoer die voor wse'zaterdag 13 mei is uitgezet rond TobyBergen op Zoom. Het is een fiets- n en tocht voor het goede doel: Stich- jr. -pting Kika (Kinderen Kanker- ïrkamVrij). fietstocht is onderdeel van Bde Bijzonder Brabantse Fiets- m Tmaand. De route, met een lengte fo'van 35 kilometer, begint in Ber- Bpglen op Zoom en voert via Halste- erkanren, Nieuw-Vossemeer, Kladde en Lepelstraat weer terug naar ""gjj'het beginpunt. Deelnemers kun- ersnanen onderweg een landschaps tuin, een wijnmakerij, een mo- :9°e1lenmuseum en enkele boerenbe- bezoeken. kunnen tussen 10.00 en Sher12.00 uur bij Toerisme Bergen vanop Zoom, Grote Markt 1, opge- thaald worden. leestc Sk.jTERNEUZEN - Dc Fotoclub van.Dow houdt tot en met half juni R,a 'een tentoonstelling in de Grote aan de Noordstraat in Ter and,neuzen. hangen 42 foto's van 17 le- aarsden. De thema's variëren van ee"!portretten tot landschappen. Be- oo-i;halve op zondag is de tentoon- enistelhng dagelijks te bezoeken 6/5):van 10.00 tot 17.00 uur. De toe- estëgangis gratis- stuut derhTERNEUZEN - Op de eerste op «verdieping van het stadhuis in vaniTerneuzen is er tot 29 mei een 30_i;minitentoonstelling en informa- i); tiemarkt over de Schelde. iuset Het Scheldeinformatiecentrum en Proses2010 geven een beeld van de Schelde en wat daar in de toekomst gaat veranderen. zDe tentoonstelling is te bezoe- ,ee|, ken tijdens de openingsuren van "het stadhuis. De expositie doet and/na 29 mei ook andere gemeen ten langs de Westerschelde aan. t/n, Parallel staat de expositie per manent bij het informatiecen- van de provincie aan de Burg in Middelburg. door Emile Calon Van rabiaat communist tot rabiaat ge reformeerd, iedereen moet hier on gestoord terecht kunnen zonder dat hij of zij daar achteraf op wordt aangespro ken, aldus Sip Beth van de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Om die reden is hij dan ook allerminst gelukkig met de wet Bevoegdheden Vorderen Gege vens die sinds begin dit jaar van kracht is. Die wet geeft politie en justitie als een Big Brother is watching you de mo gelijkheid om persoonsgegevens op te wagen bij bibliotheken en andere instel lingen. Beth: „Die wet beknot de vrij heid van meningsuiting." Directeur Catrien van Reekum van de Goese Openbare Bibliotheek is nimmer door justitie of politie benaderd met de vraag leengegevens van een van haar cliënten beschikbaar te stellen. „Nog niet", zegt ze voor de zekerheid. Want als de officier van justitie zulke gege vens echt eist, kan ze uiteindelijk geen nee zeggen. Als zo'n officier vraagt wie Bibliotheken allemaal het Handboek voor Chemie heeft geleend, moet ze de beschikbare gegevens tonen. Ook de Vlissingse bibliotheek is volgens John van Rossum nimmer benaderd door politie of justitie. Noch met een verzoek om leengegevens noch om te we ten te komen welke sites er allemaal zijn bekeken vanaf de internetcompu ters. Hij verzekert dat het gebruik van de computer anoniem is. De bibliotheek houdt dan ook niet bij wie wanneer ach ter welk scherm heeft gezeten. Wel geldt de regel dat porno niet opgehaald mag worden. Dat ia volgens hem een ge wone fatsoensregel en heeft niets te ma ken met het in willen zien van iemands surf- of leesgedrag. Directeur Hans Spenkelink van de zes tien Zeeuws- Vlaamse bibliotheken heeft 'gelukkig' evenmin zulke ver- De Zeeuwse bibliotheken houden niet bij wie het afgelopen jaar allemaal de verschillende handboeken over chemie hebben gelezen foto Ruben Oreel zoeken van justitie en politie gekregen. De Federatie van Organisaties in het Bi bliotheek- Informatie- en Documenta tiewezen (FOBID) heeft een aantal ge dragsregels opgesteld hoe bibliotheken het beste om kunnen gaan met eventue le vorderingen. Tien geboden Om te beginnen mag geen van de mede werkers op eigen houtje gegevens aan politie en justitie verstrekken. In alle ge vallen moet zo'n verzoek aan de directie worden voorgelegd en ook moet, als het tenminste kan, de bewuste cliënt wor den ingeseind. Tot slot raadt de FOBID aan om alle gegevens die niet noodzake lijk zijn voor de bedrijfsvoering zo snel mogelijk te vernietigen. In veel biblio theken gelden die zogenoemde tien ge boden van de FOBID als officiële richt lijnen. Nog niet in Zeeuws-Vlaanderen maar dat is volgens Spenkelink een kwestie van tijd. Dat naleven van die geboden bemoei lijkt volgens Beth wel het optimaliseren van de service aan de cliënten. Door het verwijderen van al die gegevens is het nu nauwelijks mogelijk om profielen van de leners te maken. Graag zouden de Zeeuwse bibliotheken cliënten die bijvoorbeeld van Science fiction hou den, willen inseinen als er iets nieuws binnen is op hun terrein. Dat kan niet omdat dat soort gegevens nu bewust niet worden bewaard, aldus Beth. Zo dra een boek is ingeleverd wordt een groot deel van de gegevens gewist. Voor de statistieken worden wel wat gege vens bewaard, maar die zijn volgens Van Rossum niet terug te leiden naar de leners. Van Reekum heeft tot nu toe nog geen opmerkingen van cliënten ontvangen over de nieuwe wet. Wel van Goese me dewerkers van de bibliotheek die zich bezorgd toonden over de mogelijkheden die de overheid heeft om over de schou ders mee te gluren naar het leen- en lees gedrag van de cliënten. Ze vinden dat ongewenst, aldus de directeur. Beth merkt op zijn beurt op dat de over heid altijd al moeite heeft gehad met het vrijgeven van informatie. In de eer ste Franse encyclopedie stond bijvoor beeld het recept voor het maken van een bom. „Daar werd eeuwen her dus ook al moeilijk over gedaan." Wringen Hij stelt nadrukkelijk dat vrijheid van meningsuiting het dagelijks brood is van de bibliotheken. „Door die nieuwe wet wordt die vrijheid aangetast want de vertrouwensband die bestaat tussen instelling en gebruiker kan door die wet beschaamd worden." Hij geeft vervol gens aan dat die wet een bibliotheek kan dwingen om gegevens vrij te geven. „Dat wringt, want feitelijk willen we dat helemaal niet." Hij stelt dat politie en justitie dan ook met heel goede argumenten moeten ko men eer zijn directeur de beschikbare gegevens zal vrijgeven. „Natuurlijk lie ver niet. Maar als het moet, dan kunnen we niet anders. Dan moeten we de wet volgen." GOES - Verkeer vanuit Zeeland dat de komende weekein den richting Dordrecht, Rotterdam wil moet rekening houden met omleidingen. In verband met asfalterings- werkzaamheden tussen Roosendaal en Zevenbergen wordt de A17 in de richting van Dordrecht en Rotterdam volledig afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid en moet rekening houden met een langere reistijd. De afsluiting duurt van zaterdag 6 mei 10.00 uur tot maandag 8 mei 5.30 uur en van vrijdag 12 mei 20.00 uur tot maandag 15 mei 5.30 uur. De omleidingroutë vanuit Bergen op Zoom (A4/A58) rich ting Rotterdam/Dordrecht is als volgt aangegeven: via knooppunt De Stok naar knooppunt Princeville en via de Al 6 richting Dordrecht naar knooppunt Klaverpolder Rijkswaterstaat adviseert automobilisten vanuit Bergen op Zoom (A4/A58) richting Rotterdam als volgt te rijden: vanaf knooppunt Zoomland naar de N259 richting Dintel- oord en vervolgens de A29 richting Rotterdam. Voor plaat selijk verkeer worden diverse omleidingroutes aangege ven met gele borden GOES - Zeeland loopt voorop als het gaat om kentekens op brommers. Twee van de drie bromfietsen in Zeeland hebben al een kenteken. Met het percentage van 68 pro cent loopt de provincie flink voor op het landelijk gemid delde van 55 procent. In totaal hebben 8100 Zeeuwen een bromfiets met kenteken. In Middelburg en Vlissingen heb ben 750 bromfietsen een kenteken. Op 6 mei bezoekt de 'Is het geen plaatje'-roadshow de SBO-brommerrace in Driewegen om het kenteken onder de aandacht te bren gen. Bromfietseigenaren hebben tot en met 31 oktober 2006 de tijd om een kenteken aan te vragen. Met een roadshow wil de RDW informeren over het ver plichte kenteken. Op 6 mei is de roadshow tussen 13.00 en 17.00 uur aanwezig op de brommersprint wedstrijd van de Scooterrace Brommersprint Organisatie (SBO) in het Zeeuws-Vlaamse Driewegen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof heeft gisteren een 28-jarige inwoner van Vlissingen bij verstek veroordeeld voor geweldsmisdrijven tot twee weken celstraf. De verdachte pleegde vorig jaar oktober in Vlissingen bij zijn familie huisvredebreuk, vernielde een ruit en beschadigde een keukenraam van de woning. Eerder, in mei, had hij zijn broer met een elektriciteitska bel geslagen en geprobeerd hem ernstig te mishandelen. OUDELANDE - Waterschap Zeeuwse Eilanden bereidt deze week de aanleg voor van een fietspad langs de Die- rikweg bij Oudelande. Het vrijliggende fietspad, aan de oostzijde van de weg, wordt 2,4 kilometer lang en loopt van de Stelsedijk naar de bebouwde lcomgrens van Oude lande. Op dit moment moeten (brom)fietsers, dagelijks on geveer 250, nog over de rijbaan rijden. Dat zorgt voor ge vaarlijke situaties. Het waterschap begint volgende week met het grondwerk. In juni is de Dierikweg drie weken lang afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Het verkeer wordt dan omgeleid. Eind juli moet het fietspad, dat 865.000 euro kost, klaar zijn. iet fc POia.door Rolf Bosboom ^MIDDELBURG - Het toeval wil- d ',de dat de afgelopen dagen vrij- uwel tegelijkertijd twee nieuwe exposities van beeldend kunste naar en dichter Titi Zaadnoor- dijk werden geopend: een in De- medici Beeldende Kunst in Nunspeet en een in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Dat md. bracht haar ertoe in Middelburg Reieen overzicht van haar oeuvre te The-presen teren. i,Zeker achteraf gezien is dat mooi uitgepakt", zegt ze. „Bij Exposities heb je altijd de nei- ging je nieuwste werk op te han gen. Doordat ik dat in Nunspeet al deed, moest ik hier wat an- 3og ders doen. Het is eën selectie ge- droworden van wat ik door de jaren heen heb gedaan, tot nu." 3sr°h^Ze is geen onbekende in Zee land. Titi (Tineke van oor- Tansprong) Zaadnoordijk werd in geboren in Alkmaar, maar groeide op in Vlissingen. Echt ^gelukkig was ze er niet. „Ik ben niet echt aangeslagen", zegt ze zelf. Op haar achttiende vertrok ze naar Utrecht, waar ze uiteindelijk de kunstacade mie volgde. Sinds het eind van de jaren negentig woont ze op het Friese platteland. Omdat haar ouders in Zeeland izijn blijven wonen, komt ze er anog regelmatig. De weerstand gvan vroeger is geleidelijk ver- „Ik vind het ook leuk :dat ik nu mijn werk kan laten plazien in het gebied waar ik op 13,ischool heb gezeten. Het voelt ror-toch als een soort terugkeer." 1. g. Herkenbaar «Haar oeuvre is uitgebreid en reveelzijdig, maar tegelijkertijd consequent en daardoor egnheel herkenbaar. „Ik vind dat stg het ook zo hoort te zijn. Als kun- daiStenaar ontwikkel je vanzelf een ivalptijl die herkenbaar is, als een ?tg|handschrift." ^Zaadnoordijk, die altijd in se- >t bries werkt, toont vooral lino's en r «tekeningen, waarop vooral vrou- kiL'wen - niet zelden ook zelfpor tretten - en dieren voorkomen. |Het is figuratief maar niet echt {realistisch werk. Mensen en die- iren worden vaak vervormd, soms tot surrealistische propor- rties. „De wereld om me heen kan ik manipuleren, naar mijn hand zetten. Ik probeer met zo weinig mogelijk middelen zo veel mogelijk uitdrukking te ge- ven. Daarnaast hou ik ook van versiersels. Het is dus eenvoud met franje." De tentoonstelling is geen chro- 30 nologische weergave geworden, vooral een thematische, Titi Zaadnoordijk bezig met het inrichten van haar expositie in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. foto Ruben Oreel met bijvoorbeeld een wand vol kleine werken rond onderwer pen zoals kinderen, boten, vis sen en zeemeerminnen. Wie het vroege werk opzoekt, uit het eind van de jaren tachtig, merkt wel dat het toen ruwer was, zo als de enge beestjes op de Mag- dalena-lino's of de licht-porno- grafische tekeningen uit de Mo- nose.r-reeks. De ernaast hangende lino's uit de latere Pin-up-serie tonen het verschil. „Op een manier is mijn werk inderdaad zachter gewor den", aldus Zaadnoordijk. Op vallende, niet- alledaagse lijsten geven haar werk een verrassen de lading. De laatste tijd maakt ze onder meer grote tekeningen, waarin heel subtiel naaiwerk is ver werkt dat aanvankelijk nauwe lijks opvalt. Verder richt Zaad noordijk zich nu vooral op objec ten in brons en andere materia len, waarvan enkele voorbeel den zijn te zien. Het gaat vaak om merkwaardig gevormde die ren, waarbij in een aantal geval len bestaande voorwerpen als uitgangspunt hebben gediend, zoals bij de Zebraatjes en Sier lijk hondje. De tentoonstelling in de Zeeuw se Bibliotheek omvat niet alleen haar beeldende werk. In vier vi trines liggen vrijwel alle kunste naarsboeken en aanverwante uitgaven die ze heeft gemaakt, met mooie titels zoals Bea Braad gaat off-the-road, Verlan- Jan Melis werkt volgens de verhoudingen in de natuur door Martijn de Koning MIDDELBURG - Een kunstenaar kun je hem niet noemen, vindt hij zelf. Hij is pro duct- en interieurontwerper en maakt dus gebruiksvoorwerpen voor de consument. Jan Melis, afkomstig uit Zoutelande, expo seert deze maand in het Centrum voor Beel dende Kunsten, Vormgeving en Architec tuur (CBK) in Middelburg. Het werk op de expositie staat in het teken van vormen gebaseerd op de gulden snede, legt Melis uit. Dat is een verhouding die veel in de natuur voorkomt. Door de vor men te schakelen, kunnen oneindige figuren gemaakt worden. Zoals de wandversiering die in Middelburg is te zien: net een boom die zich steeds verder vertakt. En een enor me bank van piepschuim, bestaand uit scha kels met de gulden-snedeverhoudingen. Hoewel zijn werk best als kunst gepresen teerd kan worden, is het dat uiteindelijk niet, vindt de ontwerper. „Kunstenaars zijn autonoom, ik niet, Ik moet letten op de kost prijs en gebruiksvriendelijkheid van een product. En samenwerken met industrie ën." De producten van Melis zijn immers be stemd voor de consument. „Zo'n bank is bij voorbeeld geschikt voor bedrijven. Midden op een plein lijkt me ook wel een mooie plaats", geeft hij aan. In Middelburg showt hij zijn nieuwste werk, niet de producten van alledag. Die staan wel op zijn vernieuwde website. Het gaat om stoelen, banken, kastjes, lampen, kandelaars en zelfs een douche. lijk, maar het leverde te weinig op. Met die projecten denk ik meer kans te hebben", ver klaart hij. Hoewel Melis sinds zijn studententijd uit Zeeland weg is, verloochent hij zijn afkomst niet. Integendeel. De titel van de expositie zegt genoeg: Luctor et Emergo. „Toen ik hier wegging, was ik daar blij mee. Wat had ik nou in Zeeland te zoeken? Nu is dat idee omgedraaid. Ik ben gelukkig dat ik terug ben." Komende zondag wordt de expositie offici eel geopend. Vier oud-studenten van Melis spelen daarbij een belangrijke rol. Franke Elshout presenteert prachtig opgemaakte Zeeuwse hapjes. Guus Kusters laat gezich ten zien, die hij fotografeerde tijdens een reis van Eindhoven naar Marseille. David Yoad Luxembourg vertelt een filosofisch verhaal over 'fortune chickens'; de kippen maakt hij ter plaatse. Joris Oprins toont ani maties. Expositie: Luctor et Emergo van Jan Melis, tot en met 26 mei in het Centrum voor Beel dende Kunsten, Vormgeving en Architec tuur in Middelburg. Officiële opening: zondag vanaf 15 uur. gen is een broertje dood en De fa milie Telefoneer. Het zijn vaak bijzondere uitgaven, mooi vorm gegeven, waarin beeld en tekst telkens een opvallende twee-een heid vormen. Expositie: Werk van Titi Zaad noordijk, t/m 3 juni in Zeeuwse Bi bliotheek, Kousteensedijk 7, Mid delburg. Geopend: ma. 17.30-21 uur, di.-vr. 10-21 uur, za. 10-13 uur. Projecten Tot vorig jaar runde Melis, woonachtig in Rotterdam en docent aan de Eindhovense Design Academy, met een partner het be drijfje MNO. Sindsdien is hij zelfstandig en wil hij zich meer richten op het grotere werk: projecten. In het verleden deed hij dat af én toe ook al: vertrekken inrichten in een ziekenhuis, gevangenis of restaurant, of fles sen ontwerpen voor een jeneverfabrikant. „Met MNO hebben we in grote steden over heel de wereld geëxposeerd. Leuk natuur- De bank van Jan Melis. Melis is geen kunstenaar maar een ontwerper: „Ik moet letten op de kostprijs en gebruiksvriendelijkheid van een product. Zo'n bank is bijvoorbeeld ook ge schikt voor bedrijven." foto Ruben Oreel door Jeanette Vergouwen HULST - Het bestuur van de Stichting Hulst Cultureel heeft ondanks de bezui nigingen een aardig programma weten samen te stellen voor het seizoen 2006- 2007 in Den Dullaert en Baudeloo in Hulst en in kerken in de kerndorpen. Het seizoen kent een proloog met het concertant toneel Alma (Alma Mahler), een onderdeel van het literair weekend Hulst dat de stichting, de VW en de bi bliotheek organiseren. De echte ope ning spettert, want Carel Kraayenhof en het ensemble Tango Heroes verzor- gen op 4 oktober een warmbloedig op treden in Hulst. Claudia de Breij brengt op 10 novem ber het programma Hallo mensen.Het Antwerps Travestie Theater speelt Ca- ,fé Coiffée op 24 november en Josine van Dalsum en haar zoon Aram van de Rest schitteren op 9 december in het to neelstuk Leeftijd; de strijd tegen kan ker wordt in dit werk van Haye van der Heyden indringend beschreven. Heel veel verwacht de organisatie van de vocale groep Just Us. Met messcher pe samenzang wordt een kerstfeest be zongen in close harmony. Het nieuwe stuk Dog en Klein Pierke van Ruud de Ridder wordt gespeeld door het Echt Antwaarps Theater op 26 januari en 't Kliekske komt met muziek uit het Pa- jottenland op 3 maart. De zes familievoorstellingen zijn van goede kwaliteit. Karei Kok die al twee maal een volle zaal trok komt op 14 ok tober met deel drie: Het rare recepten boek. Circus Caprioli brengt een mix van circus, mime en amusement op 21 oktober. Jeugdtheater 't Appeltje speelt de Sneeuwkoningin (19/11), Snappie de kleine krokodil wordt door Jeroens jeugdshow op 3 januari en de bekende figuren van Max Velthuijs Krokodil en Olifant komen op 3 februa ri op bezoek. De topper van het seizoen wordt de musical Prins Ploes (21/4). Kinderkoor De Babbeliekes uit Vogel waarde heeft aan de opname van de liedjes meegewerkt en de organisatie probeert de Babbeliekes te betrekken bij deze voorstelling. De Baudelooconcerten presenteren: Trio Mutano (1/10), Le Cercle Musical (12/11), Zeeuws Piano trio (21/01), Leen de Broekert Rob van der Meule met Winterreise van Schubert (4/2) en Trio Marieke Schneemann (18/3). Jong laureaten krijgen kans om podiumerva- ring op te doen zondag 10 december. De serie In de kern klassiek brengt Folk met Goet ende Fyn (22/10) en folk en jazz door Follia (21/4) in Klooster- zande, Blazers kamer Collectief (14/1) en Fuego Latino (1/4) in Hengstdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15