Ontpoldermarkt valt verkeerd PZC Gemeenten subsidiëren veteranen niet Nieuw milieupark Hulst vaker open 13 I a? Cliëntenraad Zorgsaam spoort zorgvlieders op Boeren Hedwigepolder en ZLTO vinden plannenmakers bijzonder arrogant xpositie Rampwaarschuwing via mobiele telefoon op proef Driewegen Foor staat bol van snelheid Delta scoort bovengemiddeld Celstraf voor dreigende Goesenaar Met slok op naar de zitting Rotary Goes steunt Palazzoli-huis Boekenmarkt Middelburg wordt elk jaar groter woensdag 3 nnei 2006 Hoor Claudia Sondervan I'ERNEUZEN - Zeeuws-Vlamin- gen die hun ziekenhuiszorg bui- |*eii de eigen ziekenhuizen zoe- worden verzocht te vertel len waarom zij dat doen. De cliëntenraad van Zorgsaam Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen ïoudt een kleine enquête om er- ichter te komen waarom Zeeuws-Vlamingen ook voor de medische zorg die Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in huis heeft, naar elders trekken. Ook wil de cliëntenraad weten of mensen op de hoogte zijn van de positie van het Universitair Zie kenhuis Gent als locatie voor aanvullende specialistische me dische zorg bij Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. De vragen worden verspreid on der de circa vijfhonderd geabon- neerden op de nieuwsbrief van de cliëntenraad. Wie daarbuiten valt en toch wil reageren kan dat schriftelijk of via e-mail doen bij de vertegenwoordiging van de Zeeuws-Vlaamse gebrui kers van ziekenhuiszorg. Aanleiding zijn de eerste cijfers over de omvang van de groep zorgvlieders die naar boven kwa men in het rapport 'Zeeuwse zorg op locatie' van professor P. Vierhout. De verrekeningen van zorgverze keraar OZ aan Vlaamse zieken huizen over 2005 leren dat in 2005 minimaal ruim driedui zend ziekenfondsverzekerde Zeeuws-Vlamingen de grens over gingen voor zorg. Buiten dat aantal blijven de particulier en overige verzekerden uit het oude zorgstelsel en mensen die naar andere Nederlandse zieken huizen gingen. „Wij dringen al enige jaren bij de raad van bestuur van het zie kenhuis aan op klanttevreden- heidsonderzoek," vertelt voorzit ter van de cliëntenraad A. Schouten. „Dat is nu opgenomen in het meerjarenbeleidsplan dat eind deze maand klaar is, maar wij wilden niet wachten. Het is maar een kort rondje door de achterban. Maar als je weet waarom mensen naar elders gaan, om wachtlijsten of een dokter met een goede reputatie, kan je daarop aansluiten." door Rinus Antonisse HULST - Een regelrechte provo catie. Zo ervaren de grondge bruikers in de Hertogin Hedwi gepolder bij Saeftinge de uitno diging voor een informatie markt over de plannen voor ont- poldering. Op de markt, die vandaag in Kieldrecht plaatsvindt, wordt voorlichting gegeven over de in richting als getij dennatuurge bied van de Zeeuwse Hedwige polder en het noordelijk deel van de Vlaamse Prosperpolder. De grondgebruikers in de Hedwigepolder vinden dat het organiseren van de bijeenkomst getuigt van 'een bijzonder arro gante opstelling' van de plannen makers. De afdeling Hulst van stands organisatie ZLTO vertolkt in een brief aan het dagelijks pro vinciebestuur het ongenoegen van de grondgebruikers. Meege deeld wordt dat ze de informa tiemarkt, tussen 16.00 en 21.00 Uur in zaal Sint-Michiel, zullen Doycotten. Voorwaarde De verantwoordelijke instanties voor het project - de provincie Zeeland en Waterwegen en Zee wegen Vlaanderen - negeren vol gens de ZLTO het uitgangspunt dat grondverwerving op basis van vrijwilligheid moet geschie den. Dat is zowel in Provinciale Staten als Tweede Kamer als voorwaarde voor ontpolderen gesteld. Dat er nu, alsof er niks aan de iand is, een informatiemarkt wordt gehouden, verbaast de ZLTO en grondgebruikers ten zeerste. Ze onderstrepen dat voor Nederlands grondgebied - de Pled wigepolder - ook de Ne derlandse afspraken dienen te gelden. Het kan niet zo zijn dat de Vlaamse gang van zaken wordt gevolgd. „Op geen enkele wijze wordt nu recht gedaan aan de afspraken die in Neder land zijn gemaakt." De ZLTO-afdeling herinnert er aan dat half februari door de Dienst Landelijk Gebied in Kieldrecht een bijeenkomst is gehouden, waarop een toelich ting werd gegeven over de steun maatregelen voor de landbouw, die gekoppeld zijn aan de aan leg van zeshonderd hectare getij- dennatuur langs de Westerschel- de. Een aantal belanghebben den kreeg één dag tevoren een uitnodiging, anderen hoorden helemaal niets. „Sindsdien is taal nog teken er varen vanuit de Nederlandse en Vlaamse kant van de projectlei ding over de Hertogin Hedwige polder." De ZLTO stelt dat er procedurefouten zijn gemaakt. „Dit leidt tot een onacceptabele handelwijze ten opzichte van de belangen van betrokkenen. De ze manier van werken onder mijnt elk vertrouwen bij betrok kenen." Het ontpolderen van de Hedwi gepolder en een deel van de Prosperpolder (de akkers moe ten plaats maken voor slikken en schorren) geldt als project dat bij voorrang wordt uitge voerd. De eerste verantwoorde lijkheid ligt bij Vlaanderen. Startnotitie In een uitnodiging aan bewo ners en omwonenden staat dat de Vlaamse en Nederlandse rege ring over het teruggeven van de poldergebieden aan het water een besluit namen als onderdeel van de ontwikkelingsschets voor het Scheldebekken. Op grond van dat besluit wordt mo menteel een inrichtingsplan uit gewerkt. Al in juni wordt de zo geheten startnotitie voor een mi- lieueffectonderzoek (in Vlaande ren 'kennisgeving' genaamd) ter inzage gelegd en is er gelegen heid daarover een mening te ge ven. BURGH-HAAMSTEDE - De leerlingen vah tekenstudio Neel- tje Meerman exposeren tot don derdag 1 juni hun werk in biblio theek De Schutse in Burgh- Haamstede. De tentoonstelling is te bekijken rcijdens de openingsuren van de bibliotheek. DRIEWEGEN - De Driewegen Foor stond jarenlang in het te ken van de ouderwetse kermis. Maar omdat de belangstelling te rugliep, besloot de Stichting Buurtschap Driewegen dat het roer van het feest om moest. Een primeur voor Zuidwest-Ne derland is zondag een gras maaierrace die meetelt voor het Nederlands Kampioenschap. Op het terrein aan de Hoofdplaatse- weg strijden zo'n veertig omge bouwde en opgevoerde gras maaiers op een afgezette gras- baan om de hoogste eer. De wed strijden duren van 12.00 tot 17.00 uur. De maaiers halen op de wedstrijdbaan een topsnel heid van ongeveer honderd kilo meter per uur. Andere activiteiten beginnen zondag om 13.00 uur. Zo zijn er kinderspelen, voetbal, een bal lonnenwedstrijd, een schieting :onder vizier op de liggende wip en muzikaal vertier. De band The Good, the Bad Bart sluit Driewegen Foor vanaf 18.30 uur af. Eerder begint om 18.00 uur de prijsuitreiking van de gras maaierrace. Snelheid Een dag eerder, zaterdag, staat Driewegen Foor ook in het te ken van snelheid. Vanaf 10.00 Uur is er een brommer- en scootersprint die net als de grasmaaierrace meetelt voor het 'Nederlands Kampioenschap. Er idoen meer dan tweehonderd op- [evoerde brommers en scooters lee. De sprint gaat in tweetal en over een afstand van hon- iderd meter, waarbij topsnelhe- iden van 180 kilometer per uur ■worden gehaald. De prijsuitrei king is vanaf 18.00 uur. Daarna begint om 21.00 uur het Foor bal. De feestelijkheden in de buurt schap bij Biervliet beginnen vrij dagavond om zeven uur met een kinderdisco. Vanaf half tien is Öe feestschuur voor iedereen toe gankelijk. Gasten van Hof Domburg stroomden gisteren na een proefwaarschuwing via hun mobiele telefoon - park. door Emile Calon DOMBURG - Met elk een hore- cabon van 12,50 euro in hun hand verlieten Lars Klomp en Philip Mokkenstorm gister avond tevreden het theatertje van vakantiepark Hof Dom burg. De beide vijftienjarige jon gens uit Rotterdam en Capelle aan den IJssel hadden die gekre gen omdat ze meededen aan een zeer gerichte cell broadcast- proef van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Nadat ze op hun gsm een alarm- oproep van de burgemeester van Veere hadden ontvangen, spoed den ze zich naar het theatertje waar ambtenaren van beide mi nisteries alsmede tal van waar nemers tevreden toekeken naai de stroom mensen die reageerde- op de oproep en als beloning een horecabon in ontvangst nam. Cell broadcast is een gsm-tech- niek die het mogelijk maakt via mobiele telefoons radiografi sche tekstberichten te verstu ren. Daarbij wordt het bericht niet naar telefoonnummers ver stuurd, maar naar gebieden. Het ministerie van Binnenland se Zaken onderzoekt of cell broadcast een zinvolle en bruik bare aanvulling is op de rampen- sirene. Het ministerie van Volks gezondheid heeft ook belangstel ling voor die proef, want op die manier kan zeer gericht worden gealarmeerd bij bijvoorbeeld een uitbraak van infectieziek ten. Cell broadcast biedt de mogelijk heid een specifiek advies te ge ven voor de rampsituatie en om binnen een specifiek ramp- of crisisgebied berichten te verstu ren. Bij rampen en crises valt vaak het mobiele telefoonverkeer uit. Sms'en is dan niet langer moge lijk, terwijl cell broadcast-be- richten wel gewoon kunnen wor den verstuurd. Testgebied Cell broadcasting is feitelijk al jaren mogelijk. Het is een onder deel van de gsm-standaard. De techniek was alleen nog niet ge activeerd. De eerste maanden van dit jaar was Zeeland ook al een testgebied voor cell broad cast. 6500 inwoners van de pro vincie deden mee aan die proef. Hoeveêl er daadwerkelijk tel kens reageerden op de verschil lende oproepen, wilden de mede- wèrkers van de ministeries giste ren niet kwijt. Wel vertelde pro jectleider F. van Beers dat velen reageerden. Via hun mobiele telefoons kunnen veel mensen in een gebied in één keer worden gewaarschuwd. Gisteren volgde een nieuwe proef. Op Hof Domburg werd ge keken of het nuttig en zinvol is om mensen via tekstberichten op de mobiele telefoon te infor meren over de uitbraak van een besmettelijke ziekte. Zo'n 180 mensen, allen gasten van Hof Domburg, hadden van tevoren aangegeven dat ze mee wilden doen met de proef. Zo op het oog reageerden velen door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Comité Eer ste Zeeuwse Veteranendag voelt zich in de steek gelaten door een aantal Zeeuwse gemeenten. Die hebben een subsidieaanvraag naast zich neergelegd. De opzet van de bijeenkomst, zaterdag 1 juli in Terneuzen, moet daar door worden bijgesteld. Het comité hoopte op een finan cieel ruggesteuntje van 100 euro per gemeente. Woordvoerder J. Roovers: „Een aantal reageerde spontaan en maakte dat luttele bedrag gewoon over, maar Vlis- singen, Borsele, Kapelle en Tho- len gaven niet thuis. De een om dat we het verzoek een jaar gele den al hadden moeten indienen, de ander omdat die alleen subsi dies verstrekt als dat geld aan de eigen bewoners ten goede komt. En weer een ander zei 'nee' omdat ze dat geen gemeen- tetaak vond." Maar de gemeente Kapelle span de de kroon met een verwijzing naar de landelijke veteranendag in Rotterdam en Den Haag. Roovers: „Tja, als die veteranen uit Kapelle zich in Den Haag melden, stoten ze daar hun neus. Je wordt er alleen toegela ten op uitnodiging. En in Rotter dam gebeurt er dit jaar hele maal niets. Kun je nagaan op welke gronden zo'n subsidiever zoek wordt afgewezen." Vol gens hem slaan de Zeeuwse ge meenten met de weigering ook het advies van landelijk voorzit ter W. Deetman van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten in de wind. Die riep hen op ook op lokaal niveau extra aan dacht te besteden aan de vetera nendag. Onvrede De Zeeuwse veteranendag is ont staan uit onvrede met de organi satie van de landelijke dag, waar de veteranen zelf nauwe lijks centraal stonden. Ook in andere regio's wordt eind juni, begin juli een veteranendag ge houden. Voor de bijeenkomst in Temeuzen bestaat grote belang stelling. Er hebben zich inmid dels vijfhonderd oud-militairen aangemeld. Roovers: „Daarbij zijn - en dat is opvallend - ook veel mensen uit Brabant, die des tijds deel uitmaakten van een van de Zeeuwse bataljons. Ze zijn allemaal welkom. Het is ge woon een open dag, dus niet en kel voor Zeeuwen." De veteranen (oud-Indiëgan- gers, maar ook jongere oud-mili tairen die onder meer in Irak en Bosnië werden ingezet) worden 's middags ontvangen in het schoolgebouw van De Rede. Daar worden ze toegesproken door burgemeester J. Lonink en kapitein der mariniers W. El- gers van het Veteranenplatform. Een delegatie legt daarna een krans bij het Oost-Indië Monu ment Zeeuws-Vlaanderen. De bijeenkomst wordt afgeslo ten met een défilé langs het stad huis. Het wordt afgenomen door burgemeester Lonink, kapitein Elgers en luitenant ter zee J. Krop. Aan de veteranendag wordt ook meegewerkt door het orkest Termenieke uit Hulst en de organisatie Keep Them Rol ling, die vijftien oude legervoer tuigen inzet. Speciaal voor de dames van de oud-militairen verzorgt het boe meltreintje van het Portaal van Vlaanderen rondritten door de stad. MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta heeft de proble men met het versturen van nota's onder controle. Het doet zijn werk sneller en nauwkeuriger dan alle andere energiebedrijven. Alleen Nuon doet het procentueel ge zien op sommige punten nog net iets beter. Dat blijkt uit de zogenoemde scorekaart van toezichthou der DTe. Die heeft de score over het eerste kwartaal be kendgemaakt. Delta stuurde alle voorschotnota's na ver huizing en na het overstappen naar een andere leveran cier van elektriciteit op tijd. Iedereen die koos voor een andere gasleverancier kreeg zijn voorschotnota van Delta ook op tijd in de bus. Hoewel Delta het bovengemiddeld doet, moet het bedrijf nog wel werken aan het op tijd ver sturen van eindafrekeningen na de overstap naar een an dere leverancier. MIDDELBURG - Een 44-jarige inwoner van Goes is giste ren in Middelburg voor bedreiging van een plaatsgenoot veroordeeld tot twee weken cel. Politierechter B. Duinhof legde de verdachte verder een maand gevangenisstraf extra op, omdat hij nog in de proeftijd zat van een eerde re veroordeling voor een geweldsdelict. De Goesenaar uit te vorig jaar 26 september zijn dreigementen tegen het slachtoffer. „Vanaf nu is het oorlog. Dan moet je nu bin nenkomen, dan heb je direct een mes tussen je ribben", had hij geroepen. MIDDELBURG - Een 48-jarige inwoner van Vlissingen verscheen gisteren in Middelburg voor zijn strafzaak niet nuchter op zitting. „Het is een veeg teken dat u alcohol hebt gedronken. Zijn het zenuwen? vroeg politierechter B. Duinhof de verdachte. Vast stond dat de Vlissinger vo rig jaar op 20 oktober bij een supermarkt in Middelburg een aantal levensmiddelen had gestolen. „U doet dit va ker", merkte de politierechter op. In de strafmaat werd re kening gehouden met de verbeterde levensomstandighe den van de man, want hij heeft inmiddels werk en een dak boven zijn hoofd. De Vlissinger kreeg conform de eis dertig uur werkstraf opgelegd. GOES - Het Palazzoli-inloophuis voor kankerpatiënten en hun familieleden aan de Zusterstraat in Goes is dik 1700 euro rijker. Voorzitter community services D. van der Zaag van de Rotary Goes overhandigde gisteren de bijdrage aan voorzitter L. van der Hoest van Pallazoli Zeeland. De Rotary sprokkelde het bedrag bijeen met de kaartverkoop voor een filmvoorstelling voor leden in 't Beest. Ook het Goese podium deed een duit in het zakje door geen zaalhuur te vragen. De opbrengst bedroeg zo'n 850 euro, de Rotary verdubbelde het bedrag. Het geld wordt besteed aan de opvang van kankerpatiënten en hun part ners en familie. Van der Hoest was blij met de geste, omdat de stichting steeds meer leunt op sponsorbijdragen. De provinciale subsidie is met ingang van dit jaar beëindigd met het oog op de komst van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). De wet maakt Palazzoli Zeeland voor een belang rijk deel afhankelijk van gemeenten. ulose zijn uitgebroken - naar het theatertje van het vakantie foto's Lex de Meester op de oproep om bijeen te ko men in het theater wegens een mogelijke besmetting van tuber culose. Waarnemers De belangstelling voor de proef is zeer groot. Gisteren waren waarnemers uit landen als Bel gië, Duitsland, Engeland en Bul garije aanwezig in Domburg. Verder heeft de projectleider contact met ambtenaren in on der meer Portugal, de VS, Japan en Australië die allemaal op de hoogte worden gehouden over de vorderingen. Ze kijken vol gens Van Beers allemaal of deze manier van waarschuwen werkt. Directeur V. Slenter van de GGD-Zeeland denkt dat cell broadcasting een welkome aan vulling is op de wijze waarop nu inwoners worden gealarmeerd. „Zowat iedereen heeft immers bijna altijd z'n gsm op zak." Peter de Boer uit Rotterdam had hem ook de hele avond op zak. De Rotterdammer kreeg echter geen alarmberichtje van de burgemeester, hoewel zijn gsm een dag eerder nog speciaal was afgesteld door Van Beers. De projectleider hield het op een technische storing. „Hier le ren we van." door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster wethouder C. de Kraker opent vrijdag 12 mei om 9.30 uur het nieuwe mi lieupark van de gemeente Hulst. De nieuwe milieustraat aan de Afrikaweg vervangt de twee hui dige milieuparken in Walsoor den (Waterstraat) en Hulst (Absdaalseweg). Deze twee mi lieustraten sluiten respectieve lijk op 10 en 11 mei om 16.00 uur definitief. Het nieuwe Hulster milieupark wordt geëxploiteerd door de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD). Bezoekers van de milieu straat kunnen met de auto op een plateau rijden, zodat zij het afval gemakkelijk van boven af in de containers kunnen depone ren. Er zijn inzamelingspunten voorzien voor hout, groenafval, glas, klein chemisch afval, me taal, asbest, elektrische appara ten, destructieafval, papier en karton, puin, grond en textiel. De nieuwe milieustraat heeft ruimere openingstijden dan voorheen het geval was. Het park is op maandagen open van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Dinsdag, woens dag en vrijdag kunnen inwoners van de gemeente Hulst er te recht tussen 10.00 en 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Het park is op donderdag geopend van 13.00 tot 17.00 uur, en op za terdag van 9.00 tot 15.00 uur. door Wendy de Jong MIDDELBURG - De jaarlijkse boekenmarkt op de Markt in Middelburg heeft volgens orga nisator G. J de Rooij dit jaar een maximum aantal kramen be reikt. „Het is hartstikke vol." Zondag 7 mei bieden 125 kra men allerlei verschillende soor ten boeken aan. „De markt begint om tien uur, maar de echte verzamelaars zou den het liefst willen meehelpen met uitpakken. Daarna slaan ze hun slag-door dat ene boekje on derin een doos te pakken te krij gen", zegt De Rooij. De boeken markt houdt voor de echte verza melaars ook niet om rijf uur op. „Tegen die tijd moeten we be paalde bezoekers wegsturen." Er komen mensen vanuit heel Nederland op Middelburg Boe kenstad af. Er zijn kramen met boeken over scheepvaart of kin derboeken, maar er is ook een kraam die alleen maar boeken met bijzondere soorten papier verkoopt. Een andere speciale kraam biedt boeken aan over he raldiek (wapens en stambomen). Opvallend is volgens De Rooij dat zich dit jaar meer Belgen hebben aangemeld. „Vorig jaar stond er één Belg met een kraam, nu zijn dat er rijf. De tunnel heeft Zeeland voor Bel gen veel dichterbij gebracht." De boeken waar bezoekers naar op zoek gaan, zijn heel verschil lend. De Rooij: „Er zijn mensen die zoeken naar een boek van Ger ard Reve terwijl anderen op de markt af komen om hun bou- quetreeks compleet te maken." Middelburg boekenstad duurt zondag 7 mei van 10.00 tot 17.00 op de Markt in Middelburg. Advertentie het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13