Plan voor verrekijkermuseum <hu*JL 7/10 PZC Oostkapelle wil van vrachtwagens af Jubileum trammuseum Ouddorp iS vr-c vërbouvvd! VEEL BABYKAMERS rastelevn KG PER MAAND mmm SAROUK Van den Dongen geluidsisolerend in appartementen mee /mi nee Dorpsstraat moet veiliger Grand Hotel Arion Nieuw: Salsa Dinner Party Man (75) vast voor poging tot verkrachting Eerbetoon aan Middelburgse uitvinders d Comité Ritthem vergadert Nationale cht reddingbootdag agenda 37,50 Grand Café Raymondo Menu Magazine Maandmenu 23,50 Maandmenu 23,50 Vergaderen en feesten doe p||ïi3flP'rw9^ je 0p (je meest centrale plek van v' Zeeland. Wilt u weten wat wij u kunnen bieden kijk: dan op www.hotelarneville.nl of bel 0118-638 456 Vooraf: Frisse salade van Zeeuwse streekkaasjes, appel, walnoot met honingdressing Hoofdgerecht: Varkenshaasmedaillons met spek en rozemarijn Nagerecht: Flensjes gevuld met vruchtenijs en caramelsaus RESERVEREN 0118-441 441 v alles voor uw baby Lange Vorststraat 26 - 28 Goes Tel.: 0113 - 22 76 23 AFSLANKEN! PERZISCHE TAPIJTEN SINDS 1975 Wij zijn nog steeds uw beste adviseur op het gebied van handgeknoopte tapijten Zowel modern als klassiek Wij tonen u graag onze boeiende collectie. www.sarouk.nl Marconistraat 30 - 4461 HH Goes Woonboulevard - tel. 0113-227101 PARKETVLOEREN Amundsenweg 15, GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl Afslanken en in vorm blijven Korte St. Janstraat 6 4301 AE Zierikzee T 0111 -41 29 45 zierikzee@bodymince.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl RESERVEREN 0118-638 456 Bewoners en ondernemers vinden dat vrachtwagens om het dorp heen geleid moeten worden. foto Lex de Meester door Edith Ramakers OOSTKAPELLE - Een vrachtwagen met oplegger, bepakt met gloednieuwe auto's perst zich door de Dorpsstraat in Oostkapelle. Twee fietsers vluchten het trottoir op. De smalle Dorpsstraat vraagt om een veilige aanpassing. De op lossing ligt voor het grijpen, vinden on dernemers, bewoners en leden van de dorpsraad Oostkapelle. De vrachtwa gens moeten om het dorp heen geleid worden. „Echt alle verkeer uit Domburg komt hier voorbij", verzucht vishandelaar Van de Kreeke die middenin de Dorps straat zijn zaak runt. „Laat nu eerst de vrachtwagens maar eens omrijden, via bijvoorbeeld de Wijkhuisweg", oppert hij. De ondernemer staat lang niet alleen in zijn roep om een veiliger eenrichtings- weg. Het steekt de dorpsraad al een aan tal jaren dat het autoverkeer onrust brengt in het vakantiedorp. Leden van de raad stellen op dit moment een ver keersknelpuntennota samen. „Het ver beteren en veiliger maken van de Dorps straat wordt daarin opgenomen. Het plan willen we dit najaar aan het ge meentebestuur aanbieden. Ik denk dat er een voorstel uitrolt om het zwaar ver keer om te leiden", zegt S. Lous van de dorpsraad. De dorpsraad, de ondernemersvereni ging en de werkgroep Oostkapelle 2010 vinden allemaal dat de doorgaande weg vriendelijker ingericht moet worden. „We hebben ook al over een autovrije straat gesproken", merkt Jacco Lignie op van Oostkapelle 2010. Een volledige afsluiting voor verkeer stuit echter op bezwaren. Oostkapelle is ook een 'bood- schappenplaats, dus moeten de winkels bereikbaar blijven'. „Maar als je ziet hoe angstvallig kinderen worden vastge houden door hun ouders als er een vrachtwagen voorbijkomt, dan begrijpt iedereen dat er wel iets moet gebeu ren", zegt Lignie. Gesuggereerd is ook al om de snelheid van de dertigkilometerweg terug te brengen naar 15 kilometer per uur. Maar volgens de gemeente is dat wette lijk niet mogelijk. „En dat is eigenlijk ook geen reële optie", vindt Lous. „Dan word je voorbij gereden door fietsers. Het blijkt nu al dat 30 kilometer per uur niet haalbaar is." Want hard gereden wordt er in de Dorpsstraat. „Op klaarlichte dag rijden sommigen rustig 100 kilometer per uur", zegt Van de Kreeke. „Zelfs de bus houdt zich niet aan de snelheid. Van daar dat de weg niet alleen verboden moet worden voor zwaar verkeer, maar ook een eigentijdse inrichting kan ge bruiken. Oostkapelle 2010 wijst naar de nieuwe inrichting van de Kanaalstraat in Oost-Souburg. „Daar is het wegdek genivelleerd, waardoor ruimte gewon nen is voor de fietsers en voetgangers", verklaart Lignie. De gemeente Veere heeft voorlopig nog haar bedenkingen bij een omleiding voor zwaar verkeer. De verwachting is dat daardoor ver keersoverlast op de Molenweg ontstaat. Twee fietsers uit Goirle, die vaak vakan tie vieren in Oostkapelle zouden een af sluiting voor zwaar verkeer wel toejui chen. „Ik ben niet snel bang, maar als er hier een vrachtwagen aankomt, dan rijd ik snel het trottoir op", zegt de Bra bantse. „Het past gewoon niet; de weg is te smal. Zeker niet als er tegelijker tijd aan de andere kant ook fietsers rij den." Haar man vult aan dat die omlei ding dan ook voor caravans en campers moet gelden. „Want in de zomer zie je de caravans soms gevaarlijk slingeren. Sommigen kunnen iets leren van de rijkunst van de vrachtwagenchauffeurs. Want dat moet ik die chauffeurs meegeven. Die rijden meestal wel voorzichtig, is mijn mening." De toekomstvisie Oostkapelle 2010 wordt dinsdag 9 mei behandeld in de commissievergadering van de gemeente Veere. Miv 12 augustus 2006 zal in Grand Hotel Arion iedere 2e zaterdag van de maand een Salsa Dinner Party worden georganiseerd. In onze vernieuwde partyzalen organiseren wij i.s.m. met dansschool Salsa Para Dos een heerlijk avondje Salsa-dansen voor zowel beginners als gevorderden. Dit programma is ook als personeelsfeest te boeken! door Melita Lanting OUDDORP - Het trammuseum in Ouddorp bestaat veertig jaar. Het jubileum wordt drie dagen lang gevierd met veel ritten met de tram, oldtimers en tentoon stellingen op het terrein van het museum in Ouddorp. Advertentie i De viering van het RTM-jubi leum begint op Hemelvaartsdag (25 mei). Traditioneel is die dag de nationale stoomtreindag en daar wordt bij aangehaakt. Van af 11.30 uur rijden verschillende HOEDEKENSKERKE - De poli tie Zeeland heeft een 75-jarige man uit Hoedekenskerke aange houden op verdenking van po ging tot verkrachting van een 45-jarige vrouw. De man is voorgeleid aan de rechter-commissaris. Justitie on derzoekt de aanklacht. De po ging tot verkrachting zou afgelo pen weekeinde zijn gepleegd. De politie doet geen nadere me dedelingen over de zaak. trams op de lijn langs de Brou- wersdam. Niet alleen stoom trams, maar ook de oudste mo tortram die het museum heeft, zal die dag rijden. In de loods van het museum staan modelba nen opgesteld en buiten op het terrein rijdt een minitreintje Advertentie voor de kinderen. Naast de vas te tentoonstelling is ook een wis selexpositie te zien met als the ma De oude RTM verdwijnt, het museum gaat vaji start. Vrijdag 26 mei is een reguliere dag voor de medewerkers van het trammuseum. De trams zul len volgens dienstregeling rij den. Zaterdag 27 mei is de eigen lijke viering van het veertigjarig bestaan. Die dag komen de ja ren zestig weer tot leven. Afwis selend rijden de stoom- en mo tortrams, waarbij ook het mo dernste RTM-stel Sperwer en motorwagen 1805 worden inge zet. Het publiek is alle drie dagen welkom tussen 10.00 en 18.00 uur op het terrein van het mu seum bij de Punt aan de Brou- wersdam. De jubileumactiviteiten worden op tweede pinksterdag afgeslo ten met een oude voertuigendag. Meer informatie is te vinden op www.rtm-ouddorp.nl (Advertentie) Programma 18:00 ontvangst met een glas champagne 18:30 welkom door hotel en organisatie 18:45 voorgerecht 19:15 salsales deel 1 20:15 hoofdgerecht woensdag 3 mei 2006 w 11 i liet' (Advertentie) door Nadia Berkelder en I MIDDELBURG - Over twee jaar is Middelburg opnieuw een lze museum rijker. Twee verzame- 'er' laars hebben het plan opgevat om een verrekijkermuseum te beginnen. Middelburg is daar de uitgelezen plaats voor, vinden ke ze. Want de verrekijker is in )06 1608 in de Zeeuwse hoofdstad uitgevonden. Over twee jaar is dat precies vierhonderd jaar geleden. Daar om moet het museum in 2008 open, vindt G. Timmerman, één van de initiatiefnemers. Net als ld RITTHEM - Het dorpscomité so-; Ritthem houdt dinsdag 16 mei de- een openbare vergadering. Ter sprake komen de bebouwing van de Zandweg, de komst van seniorenwoningen, de stand van i zaken van de overlast op het strand, het dorpshuis, het per- ceel 'boorhgaard' en de schuil- plaats van spotters. De vergade ring begint om 20.00 uur in het dorpshuis. an MIDDELBURG - De Koninklij- er> ke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) houdt zater dag een nationale reddingboot dag. De stations in Veere en iQg Westkapelle worden dan openge steld voor publiek. De boten, bergplaatsen en boot- huizen zijn vrij toegankelijk en als het weer het toelaat kan er i een vaartochtje worden ge- maakt. De bemanning staat tij dens deze dag gereed om allerlei vragen over de KNRM te beant- woorden. Het reddingstation in i Veere is te vinden in de haven Oostwatering aan het Veerse Meer. De activiteiten duren van 10.00 tot 16.00 uur. ge nei r| af- STREEKACTIVITEITEN 113 DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf vijftig jaar; OOSTKAPELLE - Camping De Pekelin- l ge, 13.00 uur: Kellogg's KinderTruuk; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos; VLiSSINGEN - Sporthal Baskensburg, en 9-00 uur: Power yoga; Oranjemolen, vanaf 13.00 uur: Openstel ling bunker; ZOUTELANDE- Vanaf 13.00 uur: Open stelling bunkers. (Advertentie) zijn collega bij Focus Optiek aan de Nieuwe Burg is hij ver woed verzamelaar van verrekij kers. „Het is een uit de hand ge lopen hobby", vertelt Timmer man. „De collectie wordt steeds groter." Bovendien zou de man met de grootste collectie verre kijkers ter wereld bereid zijn om een deel van die verzameling af te staan voor het museum. Voor de huisvesting van het mu seum zijn nu twee opties: een on gebruikte ruimte in de winkel aan de Nieuwe Burg of het pand van de sterrenwacht aan de He rengracht. Het voordeel van de winkel is dat die centraal ligt en er altijd iemand aanwezig is. „De keuze voor de winkel is niet gemaakt uit commerciële over wegingen", zegt Timmerman. „We werken er gewoon toeval lig." De initiatiefnemers zijn op zoek naar geldschieters voor vi trines en fotomateriaal. Samenwerking De subsidieaanvraag bij de pro vincie is inmiddels afgewezen. Gedeputeerde Staten waarde ren het initiatief, maar vinden dat alleen een verzameling niet voldoende basis is om een mu seum te beginnen. Bovendien vraagt men zich af of er wel plaats is voor nog een museum in Zeeland. Het provinciebe stuur doet de suggestie om sa men te werken met andere mu sea, zoals het Zeeuws Museum. Timmerman overweegt nu om bij de gemeente om geld te vra gen, want samenwerking ziet hij niet zitten. „Desnoods betalen we het uit eigen zak. Dat mu seum komt er." Dat de verrekij ker in Middelburg is uitgevon den staat zo goed als vast. Wie de uitvinder is niet helemaal. Zo wel Zacharias Jansen als Hans Lipperhey wordt genoemd. „De geschiedkundigen zijn het daar niet over eens", zegt Timmer man. Beide brillenmakers woon den in Middelburg, op ongeveer honderd meter afstand van el kaar. Lipperhey was in ieder ge val degene die patent aanvroeg op het instrument. Dat was in oktober 1608. De uitvinding is bij toeval ge daan, vertelt T. Westerterp van volkssterrenwacht Philippus Lansbergen. „Een kind van Lip perhey zou twee glaasjes tegen elkaar gehouden hebben. Toen zagen, ze dat de haan van de Lan ge Jan daardoor groter werd. De vinding is gepresenteerd aan prins Maurits, die er legers mee observeerde. Een paar jaar latei- heeft Galileo Galilei met zo'n kijker de manen van Jupiter ont dekt: Io, Europa, Ganymedes en Callisto. Toen is het observeren begonnen." De sterrenwacht is inmiddels ook al bezig met de voorbereidingen op het jubi leumjaar. Westerterp vindt dat het museum er gewoon moet ko men. „Ze hebben het nu over het voetbalmuséum, maar dat heeft geen enkel historisch be lang. Het verrekijkermuseum is historisch grandioos. Middel- burg heeft niet alleen Jansen en Lipperhey voortgebracht, maar ook een aantal grote astrono men, zoals Lansbergen." Tim- merman roept mensen op om hun oude verrekijkers uit te le nen aan het museum. „Alle kij kers die gemaakt zijn tussen 1608 en 1945 zijn interessant. Nee, zelf heb ik geen kijker van Jansen of Lipperhey. Die zijn niet te betalen. Het Zeeuws Mu seum heeft wel een originele kij ker van Zacharias Jansen." Die kijker is eind 2004 nog uitge leend voor een tentoonstelling bij Focus Optiek. Voor een expo sitie over de geschiedenis van de verrekijker. 20:45 salsales deel 2 21:45 nagerecht 22:15 vrij dansen 24:00 einde kletsen .proeven drinken slapen lachen Nieuw: begin mei verkrijgbaar! RESERVEREN 0118-410 502 Met ingang van 4 mei worden onze totaal vernieuwde zalen in gebruik genomen. Eind mei zal ook de begane grond klaar zijn. Eten met uitzicht over zee, genieten van de ondergaande zon op ons grote maar knusse zonneterras. Vooraf: Lasagna van diverse soorten vis met gërnaaltjes, courgette en aubergine Hoofdgerecht: Gebakken scholfilet antiboise met tomaatjes, kappertjes eh olijven Nagerecht: 4 verschillende bëreidingen van grapefruit Tel: 0118-410 502 Fax: 0118-416 362 E-mail: info@amadore.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11