Fortis compenseert boze klanten Bloemenveiling schept vijftienhonderd banen 6] Digitale tachograaf moet fraude verminderen Sony en Nintendo moeten de show stelen op E3-expo Schulden maken je eenzaam waarschuwt de bankdirecteur Dubai pakt groot uit met hotelcomplex Gedupeerden van Groeivermogen-producten krijgen geld Rabo stopt adviestarief hypotheek Bridgestone boekt meer winst Holland Casino levert minder op Gevaarlijke sites niet herkend CNV begint actie plezier in werk wall street Bedrijven zijn op hun hoede voor kartel waakhond dinsdag 2 mei 2006 Een vrachtwagenchauffeur doet zijn persoonlijke chipkaart in de digitale tachograaf. UTRECHT - De Rabobank stopt met het publiceren van landelijke adviestarieven voor woninghypotheken. Dat liet de grootste hypotheekverstrekker van Nederland gis- teren weten. Klanten verwarren de adviestarieven met de echte prijzen, denkt Rabobank. Grote hypotheekverstrekkers maken wijzigingen in hun adviestarieven al vele jaren bekend. Rabobank verspreidt dc de richtlijnen intern nog wel aan de ongeveer 250 filialen in het land. Zij bepalen echter zelf welke voorwaarden zij Hi hun klanten geven. re „Mensen denken dat deze adviestarieven onze echte prij-j K zen zijn. Maar dat is niet zo. Tarieven verschillen per re- g£ gio. Dat ligt aan de persoonlijke situatie van de klant ol vi aan de lokale concurrentieomstandigheden", lichtte een vi woordvoerster toe. ANP ze foto Koen van Weel/ANP TOKIO - De Japanse bandenfabrikant Bridgestone, in de Verenigde Staten eigenaar van Firestone, heeft in het eer ste kwartaal van dit jaar een nettowinst behaald van 27,2 miljard yen (190 miljoen euro). Het resultaat is 4 procent hoger dan dat van het eerste kwartaal van vorig jaar. Het concern liet gisteren weten dat de winststijging tot stand is gekomen ondanks hogere grondstoffenkosten. De bandenverkoop nam toe, waardoor de omzet groeide van 603,9 miljard tot 704,7 miljard yen (4,93 miljard euro). De onderneming heeft de raming van haar winst over de eerste helft van het jaar verlaagd. De koers van de yen ligt lager ten opzichte van de dollar dan het concern eerst dacht, waardoor de winst na omrekening in yerfs minder hoog wordt. ANP HOOFDDORP - Het gokbedrijf Holland Casino heeft de Staat vorig jaar minder inkomsten opgeleverd. De staats onderneming droeg 256,6 miljoen euro af aan belastingen en winsten tegen 268 miljoen euro in 2004. Dit blijkt uit het jaarverslag dat gisteren is gepubliceerd. De daling is veroorzaakt door lagere bestedingen van be zoekers, aldus een woordvoerster van Holland Casino Vooral het uitgaanspubliek liet de casino's links liggen. Daarnaast voerde het gokbedrijf een actiever preventiebe leid tegen gokverslaving. Het bedrijfsresultaat van Holland Casino zakte van 123,7 miljoen naar 114,4 miljoen euro. Dit was vooral het ge volg van een extra boekhoudige last van 10,4 miljoen eu ro voor personeelskosten. ANP AMSTERDAM - De meeste internetgebruikers hebben geen idee welke sites gebruik maken van bijvoorbeeld spyware, adware of andere ongewenste programmaatjes. Als een pagina er goed uitziet, dan nemen zij aan dat deze veilig is, zo blijkt uit gisteren gepubliceerd onderzoek van de virusbestrijder McAfee. Volgens McAfee is 97 procent van alle internetters 'een muisklik' verwijderd van besmetting van hun computer door programma's die bijvoorbeeld ongevraagd surfgege- vens bijhouden en doorsturen aan derden. „Wat blijkt, is dat juist gevaarlijke sites er heel goed in slagen een ge voel van veiligheid over te brengen", zei Chris Dixon van McAfee. ANP door Jeroen Segenhout AMSTERDAM - Bankverzeke raar Fortis heeft tientallen klan ten financieel gecompenseerd voor beleggingsproducten die ruim zes jaar geleden in de hoog tijdagen van de beurs zijn ver kocht, maar niets opleverden. Het gaat om uitkeringen die in uitzonderlijke gevallen zijn op gelopen tot 60.000 euro. Dit heeft een woordvoerder van de Belgisch-Nederlandse onderne ming gisteren bevestigd. Fortis had vorige maand al aan gegeven niet meer in beroep te gaan tegen uitspraken van het klachteninstituut DSI, dat de be leggers in het gelijk had gesteld. UTRECHT - Vakcentrale CNV is gisteren begonnen met de ac tie 'Plezier in Werk'. Via een website en een onderzoek later in het jaar wil het CNV mensen informeren en bevragen over hoe plezierig zij hun werk vin den en wat zij vinden dat daar aan zou moeten gebeuren. Dwangmaatregelen als straffen en stokken-achter-de-deur zo als het kabinet die wil om men sen langer te laten werken, heb ben een averechts effect, aldus een woordvoerster van het CNV. „Je moet mensen juist uitnodi gen, verleiden tot langer wer ken. Plezier in het werk is dan een van de belangrijkste vereis ten." In een verklaring zegt het CNV dat deze actie - die in ieder ge val tot het einde van dit jaar wordt gevoerd - een uitdaging wil zijn aan werknemers, werk gevers en maatschappelijke or ganisaties om plezier in werk te (herontdekken en te vergroten. „Het CNV is ervan overtuigd dat werk bedoeld is als bron van plezier en zingeving. Een discus sie hierover is in Nederland no dig." GPD door Dylan de Gruijl DEN HAAG - Bedrijven zijn door toezicht van de Nederland se Mededingsautoriteit (NMa) steeds voorzichtiger met fusies en overnames. Van alle fusieplannen wordt 20 Bankdirecteuren en schuld hulpverleners worden steeds vaker ingezet als gastdocent om jongeren te behoeden voor schulden. Zij weten vanuit de praktijk wat dit betekent voor mensen. door Jacqueline Steenwijk UTRECHT - „Het ergste van schulden is dat je er alleen voor komt te staan. Je verliest vrienden en hebt geen geld meer", vertelt ING-bankdirec- teur Hans Vossenberg de leer lingen. Hij is een van de gast docenten die de komende maanden Utrechtse vm- bo-scholieren voorlichten over het voorkomen van schul den. Het is een project om het toe nemend aantal jongeren met schulden een halt toe te roe pen. Twee op de drie jongeren tussen de 16 en 25 jaar die net op zichzelf wonen, hebben al een schuld van 1750 euro. Met verhalen uit de praktijk hoopt de provincie Utrecht het tij te keren. Volgens Vossenberg begint het probleem vaak al op jon ge leeftijd. Het lijkt mis schien onschuldig wanneer een tiener iedere maand een paar euro tekortkomt. Hij heeft te veel gebeld, te dure kleding gekocht. Op dat mo ment springen de ouders nog bij. Of hij leent wat bij zijn vrienden. Maar het zijn juist deze jongeren die later in de financiële problemen komen. „Ze blijven te veel geld uitge ven." Eenmaal in de schulden is het leven geen pretje, zegt Vossenberg. „Vrienden willen je in het begin nog wel geld le nen, maar op een gegeven mo ment houdt dat op. Er komen ruzies. Ze willen je niet meer Het concern zag in dat de zaken niet meer waren te winnen. Het gaat om klanten die bij Fortis Bank Groeivermogen-produc ten aanschaften die klinkende door Anne van der Schoot AMSTERDAM - De nieuwe digi tale tachograaf in vrachtwagens en touringcars moet fraude on der chaufféurs verminderen. Sinds gisteren is in alle landen van de Europese Unie de digita le tachograaf verplicht voor nieuwe wagens boven de 3500 kilogram. procent voortijdig afgeblazen of gewijzigd, omdat ondernemin gen problemen verwachten met de kartel waakhond. Dat blijkt uit onderzoek van ad viesbureau Twynstra Gudda in zien. Je wordt eenzaam, ver drietig." De scholieren vullen aan wat er daarna nog kan ge beuren. „Ze gaan drinken, drugsgebruiken of gokken", roepen ze door de klas. „Juist, en daarmee worden de problemen alleen maar gro ter", zegt Vossenberg. De ge zichten van de leerlingen be trekken bij deze woorden. Dat het lenen van een paar eu ro uiteindelijk tot zo'n drama kan leiden, staat ver van de meesten af. Toch weet de 16-jarige Hham precies waar de gastdocent het over heeft. „Het is vooral erg voor een gezin", zegt ze. Het meisje kent iemand uit haar omgeving met schulden. De man gokt. „Zodra het geld binnenkomt, neemt hij alles mee. om het te vergokken. Zijn vrouw en hun kind heb ben dan niets meer", zegt ze. Deurwaarders Ook de 16-jarige Karin kent de gevolgen van het maken van schulden. „Deurwaarders komen langs, ze halen je huis leeg en een ctrrator neemt je fi nanciën over wanneer je in de WSNP zit", roept ze hardop tot verbazing van haar klasge noten. Vossenberg mag met een uitleggen wat een curator doet en wat WSNP, Wet Schuldsanering Natuurlijke Personen, inhoudt. De ouders van Karin hebben de afgelo pen drie jaar in de schuldsane ring gezeten. Die ervaring was voldoende om ervoor te zorgen dat dit haar later niet zal overkomen, bezweert ze. „Ik zal bijvoorbeeld nooit een abonnement op een mobiele telefoon nemen. De verlei ding te veel te bellen, is te groot. Ik neem wel prepaid. Want schulden maken, dat wil ik nooit." GPD namen als Beursversneller 'en Vermogensversneller droegen Daarmee konden met geleend geld aandelen worden aange schaft. Oude wagens blijven nog rijden met de analoge variant. De digitale tachograaf houdt sa men met een aan de chauffeur gekoppelde bestuurderskaart nauwkeurig alle rij- en rusttij den bij. Het apparaat bewaart de rijgegevens van de afgelopen 28 dagen, maar tot op een jaar kunnen gegevens uit het geheu gen worden opgevraagd. opdracht van de NMa. De mede dingingsautoriteit houdt sinds 1998 toezicht op concentraties van bedrijven om monopolievor ming in de markt te voorkomen. Sindsdien zijn 850 concentratie door Gert van Harskamp NAALDWIJK - Bloemenveiling FloraHolland schept vijftienhon derd arbeidsplaatsen in het Westland. Het veilingterrein in Naaldwijk breidt met 25 hecta re uit. De eerste bedrijven moe ten zich in 2010 op de nieuwe lo catie kunnen vestigen. Algemeen directeur J. Teelen, van FloraHolland kondigde de uitbreiding gisteren aan tijdens de presentatie van het jaarver slag. De bloemenveiling inves teert tussen de 50 en 60 miljoen euro in het nieuwe bedrijventer rein. Teelen ziet geen probleem om de vacatures te vervullen. Er werken al bijna negenduizend werknemers op het terrein van de grootste bloemenveiling ter wereld. FloraHolland investeert niet al leen fors in Naaldwijk. Ook de vestiging in Venlo wordt gemo derniseerd. De veiling wil hier mee optimaal profiteren van de logistieke mogelijkheden die Limburg heeft. Venlo bedient een groot afzetge bied dat loopt van het noorden van Frankrijk tot ver in Duits land. Venlo staat als logistiek knoop punt op de derde plaats, aldus Teelen. „In de tuinbouw is het de snelst groeiende regio." De vestiging in Venlo haalde in 2005 een omzetstijging van 6,3 door Sal Stam DUBAI - De ambities van Du bai om de belangrijkste toeris tische regio van het Golfgebied te worden lijken voorlopig nog niet ten einde. Het emiraat bracht gisteren plannen naar buiten voor een omvangrijk pro ject waarmee 27 miljard dollar is gemoeid. Het nieuwste project luistert Toen de beurs echter inzakte na het uiteenspatten van de inter nethype in het voorjaar van 2000, bleef er van de beloofde rendementen weinig over. De Inspectie Verkeer en Water staat constateert regelmatig dat chauffeurs langer rijden dan is toegestaan. Sjoemelen „Met dit apparaat is direct zicht baar als een chauffeur langer heeft gereden", aldus senior in specteur L. Brugman gisteren bij de presentatie van de tacho- plannen beoordeeld. In de eerste drie jaar greep de NMa geregeld in bij fusieplannen die niet door de beugel konden. Sinds 2001 is dat aantal verminderd, doordat bedrijven voorzichtiger worden. procent tot 67 miljoen euro. Daarmee is het relatief de sterkst stijgende FloraHol- land-locatie. De totale omzet is in het afgelopen jaar met 5,1 pro cent gestegen tot ruim 2 miljard euro. Voor dit jaar verwacht de vei ling een omzetstijging van 2 pro cent. Het eerste kwartaal zit Flo raHolland daar met 3 procent al naar de naam Bawadi en voor ziet in de bouw van een aantal hotels die samen meer dan 29.000 kamers tellen. Het pronk stuk wordt hotel Asia Asia met alleen al 6500 kamers. Bawadi Volgens de Fortis-woordvoerder is er in de meeste gevallen 'een paar duizend euro' uitgekeerd. De schadevergoeding kon op lopen tot 60.000 euro doordat graaf. Hij acht de kans klein dat er met de tachograaf gefrau deerd kan worden. „Je moet een halve ict'er zijn om met het ap paraat te kunnen sjoemelen." Voorheen moesten chauffeurs zelf kaarten invullen en invoe ren in de analoge variant. „Dat is veel fraudegevoeliger", aldus Brugman. „Het enige wat een chauffeur- Volgens vijftien geïnterviewde mededingingsadvocaten antici peren ondernemingen op ver wachte besluiten van de NMa. Van alle fusie- en overnameplan nen worden er tegenwoordig boven, terwijl de verkoop van tuinplanten door het koude voor jaar ver is achtergebleven. Financieel directeur E. Leeuw aarden voegt er wel aan toe dat er nog onzekerheden zijn. „We zien de economie en de werkge legenheid aantrekken. Maar- bloemen zijn erg conjunctuurge voelig. Dat betekent dat de groei van werkgelegenheid ook moet binnen nu en tien jaar drie miljoen toeristen per jaar kun nen herbergen, aldus de project ontwikkelaars. Dubai streeft ernaar jaarlijks in totaal tien miljoen mensen te soms gezinnen meerdere con tracten afnamen. Tegen Groeivermogen lopen ook nog juridische procedures van ontevreden klanten. ANP kan doen is zijn bestuurders- kaart niet in de tachograaf stop pen, maar dan moet het bedrijf uitleggen waarom en door wie er gereden is, dus fraude is veel makkelijker op te sporen", ver vólgt Brugman. Twee buschauffeurs halen hun schouders op. „Ach, je kan er al tijd wel iets op vinden, maar het is wel veel lastiger." ANP jaarlijks gemiddeld ruim zeven (6 procent) vroegtijdig gestaakt, omdat bedrijven verwachten dat de kartelwaakhond de voet dwars zet. Om diezelfde reden worden jaar lijks zo'n vijftien fusieplannen (12 procent) in sterk gewijzigde vorm doorgevoerd. GPD foto Phil Nijhuis/GPD omgezet moet worden in aanko pen." Daarnaast raken steeds meer bloemenkwekers door de hoge energieprijzen in de financiële problemen. Vorig jaar besloeg de post energie nog gemiddeld 12 procent van de totale kosten. Nu gaat al 20 procent van de to tale bedrijfskosten op aan de energierekening. GPD kunnen verwelkomen. Daarvoor zijn op termijn nog eens zeven tig- tot tachtigduizend hotelka mérs nodig. Dubai is onderdeel van de Vere nigde Arabische Emiraten. Het gebied timmert al jaren aan de weg om zo veel mogelijk toeris ten binnen te krijgen. Toerisme moet een belangrijke bron van inkomsten worden omdat de olievoorraden er zo langzamer hand opraken. ANP door Jeroen Segenhout en Marcel Proos AMSTERDAM - Voor de spel computerliefhebber is Los Ange les volgende week de stad waar het gebeurt. Sony en Nintendo geven dan op de Electronic En tertainment Expo (E3) openheid van zaken over hun nieuwste spelcomputers. Geen gelikte filmpjes, maar echte speelbare games, zo is de verwachting. Microsoft stal vorig jaar de show met de presentatie van de Xbox 360, de eerste spelcompu ter- van een nieuwe generatie die grafisch en op multimediage- bied veel meer mogelijkheden biedt. Inmiddels is de 360 onge veer een half jaar op de markt; Sony en Nintendo moeten dus met een antwoord komen. Sony, dat werkt aan de PlaySta tion 3, blonk vorig jaar in Los Angeles vooral uit met indruk wekkende filmpjes. Velen zijn benieuwd of die beel den, onder meer van het Amster damse product Kïllzonezijn om gezet in spelletjes en of de kwali teit van hetzelfde hoge niveau is. Gamecube De grootste verrassing kan wel eens van Nintendo komen. In het geweld tussen Microsoft en Sony heeft de Japanse bedenker van karakters als Mario en Poké- mon de afgelopen jaren een be scheiden rol gespeeld met de Ga mecube. De onderneming wil met innovatie terrein terugwin nen. Vorig najaar lichtte zij al een tip je van de sluier op, door als be sturing een afstandsbediening aan te kondigen die met armge baren tennisrackets en geweren in beweging kan brengen. Inge wikkelde knoppencombinaties, waar Microsoft en Sony het nog mee doen, moeten daarmee tot het verleden behoren. De grote vraag blijft welke ga mes nu op de nieuwe computers van Sony en Nintendo te spelen zullen zijn. Voor de Xbox 360 is al een hele rits aan spellen aan gekondigd. De verwachtingen zijn vooral hooggespannen voor Gears of War, door sommigen het schietspel van de toekomst genoemd. Ook hopen gamers op de eerste beelden van Halo 3, het derde deel van het populaire schietspel van Microsoft. Het lijkt erop dat de E3 weinig te bieden heeft voor de eerste spelcomputer van Microsoft, de Xbox. Veel gamesontwikkelaan zien geen brood meer in het ap paraat, omdat Microsoft alles op de 360 zet. Het aanbod aan nieuwe spellen zal daarom karig zijn, met als mogelijke lichtpunt jes Medal of Honor: Airborne en Splinter Cell: Double Agent. Nagenoeg de gehele spelcompu terindustrie zoekt verbreding, Vaak wordt geroepen dat de om-, vang van de markt groter is dan de omzet uit bioscoopkaartjes, maar het oudere publiek ver kiest toch de tv boven de spel computer. Microsoft heeft daar geen veran dering in kunnen aanbrengen met uitgebreide mogelijkheden om muziek en films op de 360 af te spelen. Sony waagt met de PlayStation 3 een poging mei een Blu-ray-dvdspeler, die een bioscoopervaring dichter in de huiskamer moet brengen. Een fraai plat scherm, met goede speakers zijn dan wel een vereis te. ANP NEW YORK - President Ben Ber- nanke van het Amerikaanse stelsel van centrale banken, de Fed, heeft gisteren Wall Streel op verlies gezet. De centralebankpresident heeft dit weekeinde gezegd dat de rentebe slissingen van de Fed bepaald wor den door de economische data, Eerder op de dag waren de koer sen gestegen onder invloed van nieuwe cijfers over de.Amerikaan se economie. De uitgaven van con sumenten namen in april toe, ter wijl de gezinsinkomens eveneens, stegen. De Dow-Jonesindex no teerde een min van 0,2 procent op 11.343,29 punten. De index van technologiebeurs Nasdaq verlooi 0,8 procent op 2304,79 punten. De breed samengestelde S&P 500-in- dex daalde met 0,4 procent tol 1305,19 punten. De euro noteerde bij het slot 1,2580 dollar. Vrijdag was de munt bij het slot van de Amerikaanse handel 1,2619 dollar waard. De Europese markten wa ren gisteren gesloten vanwege de viering van 1 mei. ANP De bloemenveiling van FloraHolland in Naaldwrjk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 6