De Schreeuw blijft spoorloos Hindoes gedood in Kashmir Israëlische kabinet donderdag beëdigd De Villepin spil in Franse Watergate Angola geplaagd door uitbraak van cholera Amerikaanse seksbom stapje dichter bij erfenis miljardair Iran beschiet opnieuw Iraaks Koerdistan Dag zonder Immigranten in VS Spanje doet grote cocaïnevangst Tekort aan Britse koorknapen Chinees gif vervuilt rivier opnieuw Portugees gedood bij stierenren Astronaut Collins verlaat Nasa m Amerikaanse 0 onderminister bemiddelt in as conflict Darfoer Politie Egypte doodt verdachten aanslagen Dahab Miljoenen baby's E;! sterven direct na de geboorte Moslimrebellen willen regio losmaken van India PIANO'S WASHINGTON - De Ameri- ad kaanse onderminister van Bui- :e- tenlandse Zaken Robert Zoel- u- lick probeert alsnog het vredes- ti- akkoord voor de Soedanese re- ;e- gio Darfoer veilig te stellen. >r- ee De bewindsman reisde gisteren er naar de Nigeriaanse stad Abuja, et waar de strijdende partijen on- de derhandelen over de overeen- is. komst. Dat maakte een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken be kend. Zoellick zal 'proberen het be middelingsteam van de Afri kaanse Unie bij te staan bij het vinden van oplossingen voor de nog resterende kwesties inzake het vredesakkoord voor Dar foer', zei de zegsman van het de partement. De Soedanese regering heeft la ten weten in te stemmen met het voorstel van de Afrikaanse Unie, maar de rebellen wijzen het nog af. ANP/AFP Een man treurt bij de crematie van slachtoffers van de moordpartij in het Indiase deel van Kashmir. De rechtbank in Oslo doet van daag uitspraak in een van de grootste kunstdiefstallen van on ze tijd. Zes mannen riskeren ge vangenisstraffen tot elf jaar. door Windy Kester OSLO - „De Schreeuw is niet zo maar een schilderij, maar een nationale schat en een interna tionaal icoon", zegt officier van justitie Terje Nyboe. Het feit dat het doek op klaarlichte dag onder de ogen van geschokte be zoekers door gewapende man nen van de muur werd gerukt, is volgens hem een verzwarende omstandigheid. Nyboe heeft daarom elf jaar van onze redactie buitenland JERUZALEM - De nieuwe Israë lische regering, geleid door Ehud Olmert, wordt donderdag beëdigd. Dat heeft een functio naris van de Knesset (het Israëli sche parlement) gisteren bekend gemaakt. De coalitie kwam zondag tot stand. Zij bestaat behalve uit de centrumrechtse Kadima-partij i van Olmert uit de centrumlink se Arbeidspartij, de Partij van Gepensioneerden en de ultraor thodoxe Shas-partij. De coalitie kan rekenen op steun van 67 van de 120 parlementariërs. Er is nog een kans dat de ultraor thodoxe Verenigde Torah Ju daïsme zich bij de nieuwe re- geerploeg aansluit. De nieuwe regering kent voorals nog weinig verrassingen. Na mens Kadima blijft minister van Buitenlandse Zaken Tzipi Livni op haar post. Voormalig premier en oud-leider van de Ar- .beidspartij Shimon Peres krijgt het gezag over een nieuw depar tement dat de ontwikkeling van de Negev-woestijn en Galilea op zich moet nemen. Huidig minis ter van Defensie Shaul Mofaz wordt minister van Transport en vicepremier. Abraham Hirshson krijgt de zware post van Financiën. Hij heeft nog het departement Toerisme onder zijn beheer. Voormalig hoofd van de binnenlandse inlichtin gendienst Shin Beth, Avi Dich ter, wordt verantwoordelijk voor de openbare veiligheid. De andere drie partijen moeten hun ministersploeg nog bekend maken. Wel is al bekend dat Amir Pe- retz, leider van de Arbeidspar tij, de belangrijke post Defensie krijgt. Hij is een van de eerste niet-militairen die ooit aan het roer van het departement komt te staan. Ook is duideljk dat Shas-leider Eli Yishai minister van Handel en vicepremier wordt. Voor het eerst krijgt de Knesset een vrouwelijke voorzit ter. Dalia Itzik is door Olmert genomineerd voor deze functie. ANP/RTR/AFP geëist tegen de 37-jarige Noor die de kunstroof gepland zou hebben. Zijn handlangers han gen straffen van drie tot tien jaar boven het hoofd. Bovendien wil Nyboe dat de eigenaar van het schilderij, de gemeente Oslo, een schadevergoeding van 75 miljoen euro krijgt. De Schreeuw van de Noorse schilder Edvard Munch is een doek van olieverf en tempera uit 1893. In augustus 2004 stormden twee gemaskerde mannen, zwaaiend met pistolen het Munchmuseum in Oslo binnen. Ze hielden de be zoekers onder schot en renden met De Schreeuw en de Madon na onder de arm naar buiten. Daar gooiden de rovers de schil derijen in de kofferbak van een auto. De doeken zijn nog steeds spoor loos, maar aan wilde speculaties en theorieën ontbreekt het niet. Eén ervan is dat de Kos- ovaars-Albanese maffia achter de overval zit. Ook zou een exoti sche kunstliefhebber de werken nu thuis aan de muur hebben SULAIMANIYA - Het Iraanse leger heeft gisteren delen van de Noord-Iraakse regio Koerdistan bestookt. Dat zei de Koerdische minister van Binnenlandse Zaken Oth- man Mahmoud. Het is de twee de Iraanse aanval in korte tijd. Volgens de minister werden tien dorpen onder vuur genomen en is een onbekend aantal mensen op de vlucht geslagen. De Turkse rebellenbeweging PKK zei dat de beschieting een reactie is op een recente aanval van de PKK op Iraanse troepen waarbij vijf Iraniërs omkwa men. De PKK heeft meerdere ba ses in het Iraaks-Koerdische Qandilgebergte. ANP/RTR hangen. Een kunstenaar houdt vol dat De Schreeuw verbrand is en dat hij de as gebruikt heeft in een nieuw kunstwerk. Bankoverval Het Openbaar Ministerie meent dat de schilderijen gestolen zijn om het politieonderzoek naar een andere zaak te verstoren. In maart 2004 werd in Stavanger in West-Noorwegen een bank be roofd. Op straat ontstond een schietpartij waarbij een politie agent werd gedood. De overval lers gingen er met zeven miljoen euro vandoor. De politie zette het uitgebreidste onderzoek in gang dat Noorwegen ooit heeft beleefd. Het meesterbrein, de Noorse crimineel David Toska, gaf volgens de aanklagers op dracht tot een andere overval die het land zou schokken. Het mocht overigens niet baten, want Toska werd vorig jaar aan de Costa del Sol aangehouden met een vals Nederlands pas poort op zak. In maart is hij ver oordeeld tot negentien jaar voor zijn rol in de bankroof. Over De Schreeuw zwijgt hij in alle ta len. Dat doen ook de zes man nen die vandaag hun lot te ho ren krijgen. Allen zeggen on schuldig te zijn. Nyboe is echter zeker van zijn zaak: technisch bewijs koppelt hen aan de vluchtauto. Bij een van de ver dachten is geld gevonden van de grote bankroof. Het is echter een bittere pil dat nog zeker één betrokkene op vrije voeten is. „Het onderzoek wordt natuur lijk niet afgesloten zo lang we de schilderijen niet terugheb ben", zegt Nyboe. GPD NEW YORK - Immigranten in New York protesteren op de Dag van de Arbeid tegen strenge wet geving die in de maak is tegen illegalen. In heel de Verenigde Staten zijn gisteren opnieuw hon derdduizenden immigranten, voornamelijk uit Latijns-Amerikaanse landen, de straat op gegaan. Alleen al in Chicago demonstreerden 300.000 mensen. Belangenorganisaties van Spaanstalige Amerikanen, de grootste minderheidsgroep in de VS, hebben gisteren uitgeroepen tot de Dag zon der Immigranten. Ze willen aantonen hoe belangrijk hun groep is voor de Amerikaanse economie door hun achterban op te roepen weg te blijven van het werk. foto Shannon Stapleton/RTR dinsdag 2 mei 2006 door Olivier van Beemen PARIJS - Hoe lang kan de Fran se premier Dominique de Ville pin politiek nog overleven? Van daag zal hij in de Assemblée Na tionale, de Franse tegenhanger van de Tweede Kamer, onder worpen worden aan kritische vragen uit de oppositie en hoogstwaarschijnlijk ook uit de gelederen van de eigen partij, UMP. Er heerst grote onduidelijkheid over de rol van de premier in de zogenoemde Clearstream-affai- re: een aantal Franse politici zou geheime rekeningen hebben bij een Luxemburgse bank met die naam, maar dat bleek on juist. De premier zou, in op dracht van president Jacques Chirac, gepoogd hebben zijn ri vaal Nicolas Sarkozy in verle genheid te brengen. Zowel De Villepin als Sarkozy wil Chirac volgend jaar opvolgen als presi dent. Het is na het conflict rond het arbeidscontract voor jongeren de tweede grote crisis - er wordt zelfs gesproken van een 'Frans Watergate' - binnen twee maan den. Het vertrouwen in de poli tiek, dat in Frankrijk traditio neel toch al laag is, daalde de af gelopen dagen nog verder. Veel parlementsleden willen dat De Villepin zich verantwoordt voor de rechter. Ook voor Sarkozy, minister van Binnenlandse Zaken en UMP-voorzitter, is het vandaag een speciale dag in het parle ment. Enerzijds, omdat hij door velen gezien wordt als de enige geschikte opvolger van de huidi ge premier. Zelf weet hij overigens nog niet of hij zich daar een jaar voor de presidentsverkiezingen wel aan moet wagen. De Villepin en eer der Jean-Pierre Raffarin toon den aan hoe snel een premier zijn krediet bij de bevolking kan verspelen. Immigratiebeleid Bovendien presenteert Sarkozy vandaag een wetsvoorstel voor een nieuw immigratiebeleid, waarbij de nadruk moet komen te liggen op economische immi gratie en niet langer op gezins hereniging en huwelijksmigra tie. Hij hoopt daarmee op lange termijn racisme en geweld in de licht ontvlambare voorsteden te rug te dringen. GPD door Nona Eveleens NAIROBI - Zo'n 20.000 Angole- zen hebben cholera. Elk uur ko men er zo'n 30 gevallen bij en sterft één patiënt aan de infec tie. Meer dan 900 mensen zijn er al aan bezweken. De infectie is een armoedeziekte die uitsluitend voorkomt in ont wikkelingslanden. „De chole- ra-uitbraak is een van de ergste die het land ooit heeft meege maakt", meent Erna van Goor, coördinator van Artsen zonder Grenzen in Angola. „Het is heel zorgwekkend om te zien dat an dere internationale organisa ties, waaronder de Wereldge zondheidsorganisatie, niet of nauwelijks in actie komen." De Europese Commissie heeft wel anderhalf miljoen euro uitge trokken voor de bestrijding. Cholera verspreidt zich via be smet water. De bacteriën kon den zich ontwikkelen na de ex treme regenval eerder dit jaar in Angola. Volgens AzG weet de bevolking vaak niet hoe ze zich tegen cho lera kan beschermen terwijl de aandoening prima te verhelpen is met medicijnen. De organisatie roept de Angole se overheid op om met een plan te komen om de epidemie in te dammen en in de toekomst te voorkomen. Dat betekent zor gen voor schoon drinkwater en sanitair voor de bevolking. GPD (Advertentie) MADRID - De Spaanse politie heeft zondag in Galicië twee ton cocaïne in beslag genomen en drie verdachten van drugssmokkel gearresteerd. Dat hebben de autoritei ten gisteren laten weten. Een politiehelikopter zette de achtervolging in toen drie speedboten elk twee ton cocaïne naar een strand wilden brengen, waar een voertuig op de drugs stond te wachten. Een speedboot werd aangehouden, een tweede ontsnapte en een derde zonk, waarschijnlijk door toedoen van de be manning. ANP/AFP SOUTHWELL - Voor het eerst in decennia hebben Britse kerkkoren problemen met de werving van koorknapen. Jongens vullen hun vrije tijd 's avonds en in het weekein de liever met voetbal en computerspelletjes. Om de leuke kanten van een leven als koorzanger te bena drukken, heeft de kathedraal van Southwell een dvd uit gebracht. Op het schijfje staat niet alleen een optreden van een kerkkoor, maar ook een zangcursus. Muzikaal leider van de Engelse kathedraal, Paul Hale, maakt zich overigens niet alleen zorgen om de jongeren, ook onder volwassen zangers daalt volgens hem de toewij ding. „Daar lig ik 's nachts wakker van." ANP KHABAROVSK - De rivier Amoer in het oosten van Rus land is opnieuw vervuild met chemicaliën die vorig jaar vrijkwamen na een explosie in een chemische fabriek in China. De vieze stoffen zaten tot nog toe deels vast in be vroren rivierwater. Nu de dooi heeft ingezet, verspreidt het gif zich weer. Inwoners van de stad Khabarovsk en van andere plaatsen aan de Amoer klagen over stank. De autoriteiten hebben geadviseerd geen rivierwater te gebruiken om er bijvoor beeld mee te koken. ANP SAMORA CORREIA - Een vijftigjarige Portugees is om het leven gekomen doordat een stier hem op de hoorns nam. Het ongeluk gebeurde tijdens een stierenren in de stad Samora Correia, 50 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Lissabon. Ondanks het ongeluk ging de 25 uur durende stierenren gewoon door. De organisatie wilde met de ren een plaats in het Guinness Book of Records veroveren. „Iedereen die van stieren houdt, weet dat dit kan gebeuren", zei een van de organisatoren.ANP/DPA WASHINGTON - Astronaut Eileen Collins (49) verlaat de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Nasa. Collins heeft meerdere wapenfeiten op haar naam staan. Zij was in 1995 de eerste vrouw die een spaceshuttle bestuurde en vier jaar later de eerste vrouw die het bevel voerde over een ruimteveer, de in 2003 verongelukte Columbia. Collins haalde vorig jaar nog de wereldpers als comman dant van het ruimteveer Discovery. Zij had toen de lei ding over de eerste ruimtevlucht sinds het ongeluk met de Columbia. Zij maakte in totaal vier ruimtevluchten. ANP on CAIRO - De Egyptische politie heeft gisteren drie mannen ge il- dood die van medeplichtigheid >1- bij de bomaanslagen op de bad- n- plaats Dahab werden verdacht, sn Dat hebben veiligheidsfunctio- m narissen in de Sinaï meege- t- deeld. it- ïe Bij de schietpartij tussen de ver- e- dachten en de politie in de bei- ar gen van de noordelijke Sinaï ig raakten agenten gewond. Om -n hoeveel politiemensen het gaat, ?ri zeidén de functionarissen niet. ?n De politie schoot zondag drie an ti- deren dood die zouden hebben ti- behoord tot een mysterieuze c- groep bedoeïenen uit de Sinaï et die volgens de autoriteiten ach- r- ter de aanslagen in Dahab zit- ee ten. 1- De aanslagen in de badplaats ie aan de Rode Zee, die geliefd is s- bij duikers, kostten vorige week aan achttien mensen het leven, onder wie zes buitenlanders. ANP/RTR ie rd 2- NEW YORK - Elk jaar sterven is meer dan vier miljoen baby's in ir de eerste dagen van hun leven, in Nog eens 2,3 miljoen zuigelin- 2- gen komen in de laatste maan- 1- den van de zwangerschap dood ;n ter wereld. ;n ■n In de meeste gevallen hadden c- goedkope preventieve maatrege len de dood van de baby's kun- 2- nen voorkomen. Dat meldde het r- Amerikaanse medische tijd- k schrift The Lancet gisteren. 2- Vrijwel alle baby's (99 procent), le aan wier leven reeds na enkele 2r uren of dagen een einde komt, 5- worden in een ontwikkelings- 2I land geboren. Hetzelfde geldt 2- voor de kinderen die dood ter 1, wereld komen. Uit onderzoek 2- van een internationaal team van il onderzoekers uit de Verenigde Staten, Zuid-Afrika en Groot - ;e Brittannië blijkt dat nergens zo- '- veel baby's dood ter wereld ko- i- men als in Afrika ten zuiden )- van de Sahara en Zuid-Azië (In dia, China, Pakistan en Bangla- desh). ANP/DP A door Ans Bouwmans WASHINGTON - Ex-playmate Anna Nicole Smith heeft een rechtszaak over de erfenis van haar overleden man gewonnen. Geld ziet ze voorlopig echter niet. De voormalig stripper die ooit te bewonderen was in Playboy wil een deel van het vermogen van de in 1995 overleden miljar dair J. Howard Marshall II. Het Amerikaanse hooggerechtshof oordeelde gisteren dat ze haar juridische strijd mag voortzet ten. Smith trouwde in 1994 met de veel oudere Howard Mars hall. Hij was 89, zij 26. Een jaar later stierf hij en dat was het be gin van een bittere strijd om de erfenis. Een rechtbank van de staat Texas oordeelde dat ze ner gens recht op had, maar een rechtbank in Californië kende haar een bedrag van 88 miljoen dollar toe. Daar werd in hoger beroep weer een streep door ge zet omdat het hof in Californië meende dat de rechtbank zich helemaal niet met deze zaak had mogen bemoeien. Het hoog gerechtshof is na twee maanden van beraadslagingen nu tot de slotsom gekomen dat een federa le rechtbank zich wel degelijk mag mengen in een een erfenis kwestie. Dat betekent dat de zaak teruggaat naar het hof in Californië en daar opnieuw be vochten zal moeten worden. Zoon Pierce Marshall heeft be zworen dat hij niet zal schik ken. De ex-stripper claimt dat Marshall haar de helft van zijn nalatenschap beloofde, maar ze werd niet in zijn testament ge noemd. GPD van onze redactie buitenland JAMMU - Moslimrebellen heb ben zeker 34 hindoes in het door India geclaimde deel van de re gio Kashmir ontvoerd en ver moord. Dat heeft een politiewoordvoer der gisteren gezegd. Volgens hem zijn de slachtoffers, afkom stig uit twee dorpen, geëxecu teerd in het zuiden van de om streden regio. Volgens een getuige sommeer den ongeveer tien militanten in legeruniform de dorpelingen in Thawa om naar een bijeenkomst te komen. Daar werden de men sen in twee groepen opgedeeld. Negen van hen stierven ter plek ke, terwijl elf anderen wei-den afgevoerd naar een andere exe cutieplaats. „Ze pompten kogel na kogel in de groep ongewapen de mensen", zei de getuige. Twee mensen bezweken later aan hun verwondingen. Ook in het district Udhampur vonden twaalf mensen op die manier de dood. Vier van hen waren zondag al ge vonden, gisteren bleken ook acht anderen te zijn omge bracht. In Indiaas Kashmir zijn hindoes geregeld slachtoffer van geweld van extremistische moslims. Die willen de regio losmaken van het door hindoes gedomineerde India. Kashmir, waarvan een deel in Pakistan (en China) ligt, is over wegend islamitisch. Niemand heeft de verantwoorde lijkheid opgeëist. De slachtof fers zouden vooral herders zijn. Schaal Het vermoorden van hindoes in deze regio begon in 1993. maar sinds 2002 heeft een dergelijk in cident op deze schaal zich niet meer voorgedaan in dit deel van Kashmir. ANP/AFP MUZIEKCENTRUM MIDDELBURG Lange Delft 80 tel. 0118 - 63 52 52

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5