Sfeer en Stijl Herdenking oorlogsslachtoffers W ALULIGHT m PZC WÏÏj POLDERDIJK *Hp Ik ben hem gewoon gaan halen WOON PLAZA MIDDELBURG Slaap je fit met Melatomatine Forte! mEE Wilt u ook lekker slapen en fit weer opstaan? Dat kan. Uw voordeel 10,90 WWjL GEVELVERFRAAIING in detail! 1 Monniken uit Tibet maken zandmandala in Sluis Fitnessactie voor Malawi Kalashnikov memoreert Bob Marley Plechtigheden in Zeeuws-Vlaamse steden en dorpen Aziatische en Mediterraanse kookdemonstraties door Leven met een beperking hoeft niet altijd een handicap te zijn. EEN WERELD VOL WONEN deL?ft Baxsprmg Ambacht Buitenruststraat 20, 4337 EH Middelburg Tel: 0118-674010 VLISSINGSESTRAAT 1 4371 RA KOUDEKERKE T 0118 552010 FÖ118552071 INFO@POLDERDIJKZONWERINGEN.Nl Als u uw natuurlijke slaapritme wilt onder steunen, kunt u Melatomatine proberen. Melatomatine geeft u extra steun voor een gezonde nachtrust, voor als u er de volgende dag fit tegenaan moet! Door diverse omstandig heden kan uw lichaam extra steun gebruiken bij het slapen. Melatomatine bevat, ter aanvulling op de gewone voeding, een goede dosering melatonine die u helpt lekker te slapen. Daarnaast onder steunt Melatomatine de aanmaak van melatonine, wat van nature ook in uw lichaam voorkomt, zodat dit helpt om uitgerust, relaxed en fit op te staan. MELATOMATINE FORTE: Rustgevend in stress situaties door de ontspannende werking van magnesium Bevat de unieke combinatie van melatonine en magnesium. Bevordert een natuurlijke slaap. Helpt om geestelijk en lichamelijk op te staan. Ontspannende invloed UNIEKE COMBINATIE VAN MELATONINE EN MAGNESIUM i verpakking Melatomatine Forte (6o tabletten) van 17,95 voor 13,95 2 verpakkingen voor 25,- Hulst: Drogisterij Bleijenbergh, Overdamstraat 3 - 5 Oostburg: Innatura Gezondheidswinkels, Brouwerijstraat 11 Terneuzen: Innatura Gezondheidswinkels, Havenstraat 26 (Steenen Beer) Axel: DA Drogisterij Doolaege, Szydlowskiplein 12 Sluis: Drogisterij vd Linde, Grote Markt 8 Koewacht: Drogisterij Bleijenbergh, Nieuwstraat 55 Sas van Cent: Drogisterij de Kaai, Westkade 77:78 PZC ZEEUWS VLAANDEREN ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN, ZONWERINGEN, ROLLUIKEN, DAKRAMEN, GARAGEDEUREN DE FEITEN: Melatomatine speelt een centrale rol in het dag/nachtritme van de mens. Het is een hormoon dat aangemaakt wordt door de pijn- appelklier in de hersenen en wordt daarom slaaphormoon genoemd. Extra melatonine kan gebruikt worden bij slapeloos heid, maar kan ook - zelfs bij goede slapers - de kwaliteit van de slaap sterk verbeteren. kwaliteitskeukens! Verrassende 33CIIUC acties! Hofmeester-Kok Ernst van Tol KEUKENSTUDIO, Kloosterweg 6 Kapelle industrieterrein De Smokkelhoek Km T0I 13 - 3300 04 BbB www.ssk-keukens.nl B WIJNGAARDSTRAAT14 4461 DL GOES T 0113 220173 F0113 223191 INFO@ALULIGHT.NL |t« dinsdag 2 mei 2006 door Raymond de Frel SLUIS - Vier Tibetaanse monni ken strijken zaterdag neer in Sluis voor de vervaardiging van een symbolische cirkel. De monniken reizen langs ver schillende Tibetaanse centra in Europa. Met die rondgang wil len zij de aandacht vestigen op het Steunproject Amdo in Tibet, dat bevordering van het onder wijs van kinderen in Oost-Tibet en de opleiding van monniken in kloosters voorstaat. Na een verblijf in het Nangten Menlang-centrum in Brugge zou het gezelschap richting Zwe den gaan, maar die reis is op het laatste moment afgelast. Daar om werd naar een alternatief ge zocht, dat werd gevonden in de winkel van Sluisenaar Leo D'Hoore. „De boeddhisten uit Brugge zijn klant in onze aller gie-winkel. De komst van de monniken naar onze zaak is ech ter allesbehalve een zakelijke BRESKENS - Kunstmestbedrijf Yara Sluiskil houdt zaterdag een fitnessactie voor een leef baarheidsproject in het dorp Mwandama in Malawi. Het bedrijf doet dat in samen werking met fitnesscentrum Way of Life in Breskens. Daar nemen teams van Yara en Way of Life het 's ochtends van ne gen tot twaalf uur tegen elkaar in wedstrijden roeien, spinning en bodypump. De opbrengst van de actie gaat naar een project van de Verenig de Naties en Yara in Mwanda ma, een 5169 inwoners tellend dorp in het zuidelijk deel van Malawi. De bevolking leeft voor namelijk van landbouw, maar ontberen elektriciteit en hebben een tekort aan drinkwater en hout. Het project voorziet in verbete ring van schoolvoorzieningen, energie en gezondheidszorg. Daarnaast kan de landbouw worden verbeterd door gebruik van goed zaad, extra meststof fen en betere technieken. aangelegenheid. Het gaat vooral om de symboliek en een stukje persoonlijke betrokkenheid", vertelt D'Hoore. De monniken trekken op de bo venverdieping van de winkel acht dagen uit voor het maken van een mandala,, oftewel een cirkel met een kern. De cirkel staat symbool voor heelheid, on eindigheid en voor de.kennis en wijsheid van het Tibetaans boed dhisme. Ze gebruiken gekleurd zand om symbolische patronen te maken. Met het maken van de mandala willen de mopniken la ten zien hoe belangrijk het is om met respect voor elkaar en de na tuur te leven. Intensief D'Hoore: „De cirkel' meet één bij één meter. Op zich zo ge beurd, zou je denken.-Maar ze passen een speciale, techniek toe. Het zand gaat korrel voor korrel in een buisje, waarin hel een vloeibaar karakter krijgt. Daarna wordt het aan het cirkel toegevoegd. Het is dus een hee! intensief proces. Daarom duurt het een week voordat de manda la af is." Het vervaardigingsproces is vrij toegankelijk voor belangstellen den. Zaterdag start het proces om 15.00 uur met een openings ceremonie. Een week later, op zondag 14 mei, trekken de mon niken om 15.00 uur in optocht naar de vaart in Sluis voor eer, vernietigingsceremonie. Daai wordt het zand meegegeven aar het water. De vernietigingshan deling benadrukt de boodschap dat alles in het leven verganke lijk is. TERNEUZEN - Het Terneuzen- se jongerencentrum Kalashni kov houdt zaterdag zijn jaarlijk se Bob Marley Memorial. De elfmansformatie Misty Base ment uit Goes luistert de reggae-, avond op met een optreden. DJ 1 Sister Jah Love verzorgt voor en na het optreden de reggaemu- ziek. De avond begint om 22.00 uur. Raad en daad voor iedereen met een beperking 0900 - 999 8888 TERNEUZEN - Op vele plaat sen in Zeeuws- Vlaanderen wor den donderdag 4 mei de gesneu velden in de Tweede Wereldoor log herdacht. In steden en dor pen in heel de regio is het vanaf 20.00 uur twee minuten stil. De diverse plechtigheden vinden plaats in: Aardenburg 19.00 uur: Herdenkingsbijeen komst in de Sint Baafskerk. 19.45 uur: Stille tocht naar de Markt. 20.05 uur: Stille tocht naar de al gemene begraafplaats. 20.15 uur: Bloemenhulde bij de oorlogsgraven. Axel 18.45 uur: Vertrek vanaf cultu reel centrum De Halle naar de algemene begraafplaats aan de Burchtlaan. 18.55 urn-: Koraal zingen bij aan komst op de begraafplaats, af roep namen gesneuvelden, kranslegging, gebed pastor. 19.45 uur: Vanuit het voormalig gemeentehuis vertrek 'stille tocht' naar het Pools Monument in de Zeestraat. 19.59 uur: Signaal 'taptoe'. 20.00 uur: Twee minuten stilte. 20.02 uur: Bloem- en kransleg- gingen, ontsteken van het bevrij dingsvuur, spelen van twee cou pletten van het Wilhelmus en twee strofes van het Poolse volkslied, waarna de stoet naar de Nederlands Hervormde Kerk gaat voor de herdenkingsdienst. Biervliet 19.45 uur: Verzamelen aan het monument aan de Paulinaha- ven, waarna ceremonie protocol lair. 20.00 uur: Twee minuten stilte, kranslegging, voordracht door schoolkinderen, oplaten van de vredesduiven en het spelen van het Wilhelmus en het Canadees volkslied. 20.30 uur: Bij de herdenkings plaquette aan de van Maarle- veldstraat worden bloemen ge legd en een moment stilte gehou den. Breskens 19.10 uur: Samenkomst bij Pro testantse Kerk Nederland. 19.40 uur: Stille tocht vanaf de PKN kerk. 19.55 uur: koor Westenwind zingt liederen. 20.05 uur: Rondgang langs de oorlogsgraven en bloemlegging. Cadzand 19.30 uur: Samenkomst in Zwin gebouw nabij de Nederlands Hervormde Kerk. 19.45 uur: Stille tocht naar de al gemene begraafplaats; bloemleg ging en défilé langs de oorlogs graven. Graauw 19.30 uur: Stille tocht van het pleintje bij de Herberg naar de begraafplaats. 19.58 uur: Taptoe. 20.00 uur: Twee minuten stilte. 20.02 uur: Eerste en zesde cou plet van Wilhelmus gevolgd door toespraak afgevaardigde van de gemeente, kranslegging, voordracht van gedichten en leg gen van bloemen. Hoek 19.00 uur: Samenkomst in de Sa men op Weg Kerk. 19.50 uur: Uitreiking van bloe men. Tocht naar het Monument en de Vrijheidsboom. 20.00 uur: Twee minuten stilte, aansluitend bloemenhulde. Hoofdplaat 19.45 uur: Ontvangst voor geno digden in hotel/café/restaurant De Vriendschap. 19.55 uur: Stille tocht naar het Dorpshuis. 20.03 uur: Kranslegging bij mo nument. Hulst 18.30 uur: Kranslegging op stadskantoor. Aansluitend inter kerkelijke dienst in Nederlands Hervormde kerk. Na de dienst stille tocht naar monument der Gevallen Krijger aan de Glacis- weg. 20.00 uur: Twee minuten stilte, gevolgd door kransleggingen. Kloosterzande 18.30 uur: Dienst in Nederlands Hervormde kerk. 19.15 uur: Herdenkingsplechtig heid op Hof te Zandeplein, waar na bezoek aan de begraafplaats aan de Hulsterweg. Daar volgt kranslegging bij graf van de ge sneuvelde militairen en het spe len van de Last Post. 20.00 uur: Afsluiting plechtig heid op het Hof te Zandeplein met twee minuten stilte. W 4F GEVELVERFRAAIING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN, ZONWERINGEN, ROLLUIKEN, DAKRAMEN, GARAGEDEUREN Koewacht 18.45 uur: herdenking 'Vrijheid delen is de keus' in de rooms- ka tholieke kerk. Korte bezinning op het thema door wethouder J. Bos. 19.58 uur: Last Post bij monu ment op begraafplaats. 20.00 uur: Een minuut stilte, waarna bloemlegging. Gebed door diaken W. Tobé, gevolgd door défilé langs de gedenk plaat. Oostburg 18.40 uur: Herdenkingssamen komst in de Hervormde Kerk. Cornélie van de Reepe laat een stuk horen uit een boekje met jeugdherinneringen aan de laat ste oorlogsdagen in Zuidzande als achtjarig meisje. 19.35 uur: Stille tocht vanaf het Kerkplein naar de begraaf plaats aan Oudestad. 20.03 uur: Kranslegging, bloe menhulde en bloemendefilé bij het 'Monument 1944'. Philippine 19.00 uur: Bloemlegging bij het monument van de Canadese ge vallenen aan de Isabellasluis. Retranchement 19.30 uur: Samenkomst in dorps huis d'Ouwe Schoole. 19.40 uur: Herdenkingsplechtig heid bij monument en bloemleg ging. Sas van Gent 19.45 uur: Koorzang door Cuy- perskerkkoor in de rooms-katho- lieke kerk. 19.50 uur: Koraalmuziek van Harmonie De Vereenigde Vrien den. 19.55 uur: Toespraak door wet houder F. van Hulle. 20.00 uur: Twee minuten stilte. 20.02 uur: Voorlezen van de na men van de oorlogsslachtoffers opgenomen in het gedenkboek. 20.20 uur: Vertrek rouwmars naar het Monument voor de Ge vallenen aan het Keizer Karei- plein. Daar wordt Last Post ge speeld en twee coupletten van het Wilhelmus. 20.45 uur: Krans- en bloemleg ging bij het monument door wet houder, Bond van Wapenbroe ders, basisscholieren en ander belangstellenden, gevolgd door défilé. Sluis 19.00 uur Herdenkingssamen komst in raadzaal belfort. 19.45 uur Bijeenkomst op de Groote Markt. 20.03 uur Bloemenhulde bij het oorlogsmonument op de Groote Markt. Terneuzen 18.45 uur: Bezinningsbijeen komst 'Vrijheid maak je met el kaar' in de Grote Kerk in de Noordstraat. 19.25 uur: Vertrek stille tocht vanaf de Markt naar het monu ment aan de Nieuwe Sluis. 20.00 uur: Twee minuten stilte, daarna leggen van kransen en bloemen. Zaamslag 19.30 uur: Stille tocht van Plein West naar de Poolse Brug. 20.00 uur: Twee minuten stilte, gevolgd door kranslegging en spelen van Wilhelmus en Pools volkslied. door Jeanette Vergouwen HULST - Zestig jaar geleden was het blijkbaar hetzelfde weer als nu. De diamanten bruid weet het nog goed: „Net zo koud en ook van die miezerre- gen." Gisteren vierden Jozef de Saegher en Irene Buijsrogge hun 60-jarige huwelijksfeest. „We zijn voor de wet getrouwd op 30 april en voor de kerk op 1 mei. Dus vandaag is het onze dag. Zestig jaar geleden was het nog geen Koninginnedag op 30 april, dus trouwen kon toen best." Jozef de Saegher (94) is geboren in Stekene en ging naar het bevrijdingsfeest in Nieuw-Namen. In de zaal werd er lekker gedanst en hij zag die Irene Buijsrogge (82) wel zitten. „Ja maar, ik ben hem wel gaan halen hoor, om te dansen. Hij stond tegen de muur en ik vond hem gewoon leuk", lacht Irene. Boerderij Na een jaar verkering trouwde het stel in Nieuw-Namen. Ze werkten in de landbouw. „We hadden een boerderij in de Prosperpolder en we hebben al lebei veel en hard gewerkt. Op graag. Jozef ging graag kaarten en biljarten en de weekmarkt in Hidst sloeg hij niet vaak over. „Toen de kinderen de deur uit waren, hebben we wel enkele reizen gemaakt in Nederland en België. Niet te ver weg, we wo nen te graag in Zeeuws-Vlaande ren." In 1999 verhuisde het paar naar het Blaauwe Hofke in Hulst, waar ze in redelijke ge zondheid genieten van hun oude dag. „Nog helemaal zelfstandig, en met alles gelijkvloers kunnen we nog goed uit de voeten." Bei den bezitten flink wat humor en als er gevraagd wordt naar het geheim van zestig jaar bi] el kaar blijven, lachen ze. „Ge woon gezond leven, op tijd ruzie maken en het vooral weer goed maken en genieten van je fami lie." Gisteren genoten ze van de be langstelling. Lunchen deden ze bij dochter Jenny in Hulst en het diner werd opgediend door kleindochter Bianca van 't Vlas- blommeke in Koewacht. In het restaurant van de Blaau we Hoeve hielden ze een recep tie. Daar kwam naast vele be langstellenden en vrienden ook het college van Hulst hen felici teren. Jozef de Saegher en Irene Buijsrogge vierden gisteren hun 60-jarige huwelijksfeest. foto Camile Schelstraete de knietjes aardappelen rapen en bieten uitdunnen. Tijd voor hobby's hadden we eigenlijk niet. Er möest brood op de plank komen." Het echtpaar kreeg een zoon en twee dochters. Er zijn vier klein kinderen, één achterkleinkind en nog eentje op komst. In de weinige vrije tijd was Ire ne veel bezig met breien en ver stellen en ook tuinieren deed ze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38