Plan Zeereservaat vergt meer tijd 50% i PZC Stampersplaat goed voor vele verhalen Onbegrip over vrijlaten moeder die zoontje doodde euoui KORTING Haast met uitvoering Tweede Maasvlakte zet overleg over beheerplan onder druk agenda Optreden Snipperdag - Antwerpen zoekt havenarbeiders over de grens TILROE OPTIEK Zwanger... UITNODIGING MODESHOW SHOP 54 beleef de lente maandag 8 mei Theo van Doesburgcentrum 14.00 - 16.30 l( dinsdag 2 mei 2006 i 1 1 lijk door Ali Pankow ZIERIKZEE - De uitvoerder lof van de Tweede Maasvlakte PMR (Project Mainport Rotterdam) heeft haast. De ondernemers op Schouwen-Duiveland zijn be- zorgd dat het tijdpad te weinig ruimte laat voor goed overleg. Vanuit de Recron wordt gepleit voor meer ruimte om tot een in- tegraal beheerplan voor de Voor delta en het Zeereservaat te ko- Rijkswaterstaat ziet wel wat in zo'n integraal plan, maar voelt de hete adem van PMR in de nek", meldt deze koepelorgani satie voor recreatieondernemers in het blad 'Profiel' van de On dernemerskring Schouwen-Dui veland. De invoering van een Zeereser vaat geldt als compensatie voor de aanleg van de Tweede Maas vlakte. Al in 1993 was er sprake van een beleidsplan Voordelta. Vorig jaar ontstond het inte graal beheerplan Noordzee, waar de Voordelta en het Zeere servaat onder vallen. „In feite is het Zeereservaat dus maar een klein deel van het ge heel", constateert de Recron. De organisatie acht het derhalve lo gisch dat eerst de grote lijnen worden vastgesteld voordat er beheerplannen per deelgebied worden geschreven. PMR heeft echter aangegeven daar niet op te kunnen wachten. De maatre gelen in het kader van de zogehe ten Habitatrichtlijn en Natura 2000 (het te vormen Europees netwerk aan natuur- en vogelge- bieden), maken de zaak extra ge compliceerd. De Stichting Belangenbeharti ging Schouwen-Duiveland/- Tweede Maasvlakte heeft op zich genomen wat meer hel derheid te scheppen in de risi co's die deze ontwikkelingen met zich meebrengen voor mi lieu en recreatie in deze gemeen te. Een argument als 'het moet van Europa' acht voorzitter A. Schouw van deze stichting niet voldoende. Hij vindt dat Neder land niet moet doorschieten in het nemén van beperkende maat regelen. Schouw, tevens raads lid voor het CDA, had ook liever gezien dat de gemeente Schou wen-Duiveland in een eerder stadium op de plannen voor Tweede Maasvlakte en Zeereser vaat had gereageerd. Hij pleit er voor alle economische, sociale en regionale belangen die hier mee zijn gemoeid ter kennis te brengen van het Ministerie van LNV. Het dagelijks gemeentebestuur echter wacht daarvoor liever op de formele inspraakperiode die naar verwachting in juni dit jaar ingaat. De gemeente heeft eerder al gebruik gemaakt van de mogelijkheid die het.Ministe- rie van LNV bood om te reage ren op het concept Natura 2000. „Eén en ander betekent dat het nu niet het moment is om een formele reactie op te stellen rich ting LNV", zegt wethouder A. Verseput. Hij deelt de mening dat gezamenlijk optrekken voor ZONNEMAIRE - Levensliede ren en Delta Blues staan op het programma voor het optreden dat de zanger Ronnie Snipper dag zondagmiddag geeft in café Bommenede in Zonnemaire. T' Snipperdag brengt een komi- M sche act met hier en daar een traan, maar toch voornamelijk -j tranen van het lachen. Zijn doel :.'a is het publiek met zijn optreden H een 'snipperdaggevoel' te geven. Het optreden begint om half a vier. STREEKACTIVITEITEN SCHARENDIJKE - De Putmeet, 20.00 uur, openbare dorpsraadvergadering met bestuursverkiezing en discussie j over Innovation Island; WESTENSCHOUWEN - Waterleiding pompstation, 19.00 uur: Excursie broed- kolonie Meeuwenduinen I ZIERIKZEE - Hervormd kerkcentrum, J 14.15 uur, PCOB-middag, thema: de schepping in vierjaargetijden. I TERNEUZEN - Het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in H Terneuzen gaat praten met het Havenbedrijf Antwerpen over de invulling van vacatures in de haven. Het havenbedrijf heeft de afgelo pen maanden tevergeefs gezocht naar geschikt personeel voor de sleepboten, de sluizen en de ver keersleiding. De speurtocht op de Belgische arbeidsmarkt naar nautisch-technisch personeel le verde weinig of niets op. Ten ein de raad heeft het havenbedrijf de Vlaamse Dienst voor Arbeids bemiddeling en Beroepsoplei ding (VDAB) ingeschakeld met het verzoek over de grens, in Ne derland, op zoek te gaan naar ge kwalificeerde krachten. Tegelij kertijd is contact opgenomen met het CWI. Daarnaast doet de haven een beroep op de interna tionale databank van het net werk European Employment Services (Eures). De Bruinvis (inzet) brengt de deelnemers aan de excursie naar Stampersplaat, waar Shetlanders voor begrazing zorgen. door Esme Soesman BOMMENEDE - Lichte strepen trek ken een mysterieus ruitpatroon over de met onder meer kruipwilg bedekte bo dem van Stampersplaat, waar mollen een verrassende opmars doormaken en de 'in het wild levende' Shetlanders soms met vlechten in hun manen wor den gesignaleerd. Het natuureiland in de Grevelingen is goed voor vele verha len. Staatsbosbeheer houdt in mei twee excursies naar Stampersplaat, vanuit de haven van Bommenede. Daarbij wordt vooral ook op bewoners van Schouwen-Duiveland gemikt. Schipper Hans Smits van Staatsbosbe heer manoeuvreert de Bruinvis richting Stampersplaat, waar een paar jachten langs de steigers van het sobere recrea tiehaventje liggen te dobberen. „Vuil nisophaalboot, inspectievaartuig, duw boot", somt Smits de functies op die de Bruinvis - en in het verlengde daarvan de bemanning - op de Grevelingen ver vult. Tussen alle bedrijven door worden ook deelnemers aan de excursie overge varen. Twaalf personen per keer. Een exclusieve tocht dus, beaamt op zichter Grevelingen William van der Hulle van Staatsbosbeheer. Op de noor delijker gelegen Veermansplaat worden al langer excursies gehouden, zij het dat die tripjes vooral op Goeree-Over- flakkee aan de man worden gebracht. Stampersplaat heeft als relatief 'klein' eiland echter heel wat te bieden. Wat Van der Hulle betreft niet alleen aan toeristen maar juist ook aan mensen van Schouwen-Duiveland. Het is om die reden dat, bij wijze van proef, twee keer een excursie naar Stampersplaat op de woensdagmiddag wordt aangebo den. Want ook voor kinderen (vanaf een jaar of zes) is de circa tweeëneenhalf uur du rende tocht geschikt. Alleen al vanwege de uit vijfentwintig merries bestaande kudde shetlandpony's, die kris-kras over Stampersplaat hun sporen achter laten. Uitgesleten smalle paden wijzen op de dagelijkse kuddegang naar de zoetwaterdrinkput, waar ook vogels en andere diersoorten (onder meer reeën die naar het eiland zijn komen zwem men) zich verzamelen. Kale plekken tussen de - door een jaar lijkse maaibeurt kort gehouden - bo dembedekkers laten zien hoe het paar denvolk wortels uitgraaft om het 's win ters schaarse kostje met supplementen aan te vullen. De dieren zijn op zichzelf aangewezen, vertelt Van der Hulle. Ze foto's Marijke Folkertsma doen het al een jaar of acht prima zon der bemoeienis van veearts of hoefsmid. Maar schuw zijn ze niet, grijnzen schip per en gebiedsbeheerder eensgezind. „Soms loopt er 's zomers één met vlecht jes." De dik dertig jaar oude eilanden in het 14.000 hectare grote Grevelingenmeer zijn voormalige zandplaten, die zich door hun ligging en hun omvang - na de afsluiting van de Noordzee - alle op een heel eigen manier hebben ontwikkeld. Staatsbosbeheer, die de eilanden en het lage water tot 1 meter 70 onder haar hoede heeft, probeert met relatief een voudige ingrepen enige sturing te geven aan het gebied. Zo wordt, naast het graas werk van de Shetlanders, op Stampersplaat jaarlijks gemaaid. Met die ingreep wordt voorko men dat het 140 hectare grote gebied zich tot één dichtgegroeid bos ontwik kelt. Nu wisselen bosgebied, ruigere struinnatuur en open vlakte elkaar af. Met bijzondere fauna en flora - zoals de zeldzame parnassia en diverse soorten orchideeën - als resultaat. En nog altijd zijn die lichte strepen in ruitpatroon op de donkere bodem te zien. Sporen van het ingeploegde stro waarmee de zandplaat in het prille be gin verstevigd werd, verhaalt Van der Hulle. Waarmee meteen ook de geschie denis van het gebied in beeld wordt ver taald. De excursies naar Stampersplaat wor den gehouden op woensdag 10 en 17 mei. Het vertrek vanuit de haven van Bommenede is om 13.30 uur. Opgeven kan via de VW. door Wout Bareman ZELZATE - Het was het ge sprek van de dag, gisteren in Zei- zate. Op de weekmarkt stonden vooral vrouwen in groepjes bij een. Ze spraken schande van de onverhoopte vrijlating van de 38-jarige vrouw die begin april haar vierjarige zoontje in bad verdronk. De zelfmoordpoging die ze vervolgens ondernam, mis lukte. Pas twee dagen na de moord bracht ze de vader op de hoogte. De vrouw had psychische pro blemen en kon de scheiding niet verwerken. Het wrange is dat een geraadpleegde psychiater, die de vrouw een paar dagen voor haar daad onderzocht na dat ze haar ex met een mes had aangevallen, opname onnodig vond. Ze vormde volgens hem geen gevaar voor zichzelf of de omgeving. Vrijdagavond kwam de vrouw op vrije voeten nadat de Gentse Kamer van Inbeschuldigingstel ling had vastgesteld dat er pro cedurefouten waren gemaakt. Het arrestatiebevel werd te laat uitgeschreven. Normaal moet de onderzoeksrechter de aanhou ding binnen 48 uur bevestigen, maar in deze zaak gebeurde dat later omdat de vrouw in het zie kenhuis een tijd onder narcose was. Haar advocaten reageerden ver rast op de commotie die de vrij lating van hun cliënte veroor zaakte. Hun verklaring: „Dit gaat niet over een oppervlakki ge formaliteit, die vaak mis plaatst is bij onbelangrijke aan gelegenheden. Het gaat hier niet over kritiek op gelijk wie, maar over rechtszekerheid, ook in de procedure. Bij zo'n verregaande ingreep moeten alle vormen nauwkeurig gerespecteerd wor den en een advocaat heeft de plicht om al die vormen na te zien." Bewust Volgens de advocaten is de vrouw zich terdege bewust van de noodzaak om zich psy chiatrisch te laten begeleiden. De vader reageerde geschokt op de vrijlating. In Het Nieuwsblad zei hij: „Ze heeft mijn zoontje vermoord. Hoe kan het gerecht haar dan vrijlaten alsof er niets gebeurd is? Ofwel is ze ziek en hoort in een instelling, ofwel is ze gezond en dan moet ze de gevangenis in. Dit gaat mijn verstand te boven. Een klap in m'n gezicht." Gerechtspsy chiater R. Deberdt: „Dat krijg je met de kleine lettertjes van de wet. Als je een minuut te laat beslist, zwaait de gevangenis deur zomaar open. Ik kan alleen maar hopen dat de advocaten nu zo verstandig zijn om de vrouw psychisch te laten begelei den, want het gerecht kan zich nu niet meer met haar be moeien. Ze hebben de deur open gezet en zij moet nu zelf maar haar plan trekken." En boos: „Ze moeten nog veel meer kleine lettertjes en termij nen in de wet opnemen. Dan kunnen ze straks iedereen vrijla ten." Op het Europaplein, waar de vrouw in een appartementje woonde, was gisteren het onge loof nog groot. Een buurvrouw: „Ik heb het al een paar keer te gen de mensen hier gezegd: die vrouw had er beter aan gedaan zichzelf te doden en van haar zoontje af te blijven. Zij had be ter dood kunnen zijn, maar in plaats daarvan loopt ze nu vrij rond." Een buurman knikt. „De vader en dat ventje waren gek op elkaar. Dat wijf moesten ze..." Moordstad Op de weekmarkt zijn de reac ties niet anders. Onbegrijpelijk vinden de Zelzatenaren het dat de vrouw weer op vrije voeten is gesteld, procedurefout of niet. Bij de groenteman telt een zwaargebouwde man de moor den van de afgelopen jaren na op zijn vingers. Hij komt bijna vingers te kort. De afgelopen vier jaar werden zeven moorden gepleegd. „Ze zeggen dat Zelza- te een 'moordstad' is. Nou, dat klopt. Dat krijg je als je alle maal armoedzaaiers binnen haalt. Het is de schuld van de ge meente. Iedereen krijgt hier maar onderdak en nog geld toe ook." Parketwoordvoerster N. De Rouck toont begrip voor de publieke verontwaardiging. Maar het parket staat met de rug tegen de muur. Tegen het besluit van de Kamer van In beschuldigingstelling is geen beroep mogelijk. Ook een gedwongen psychiatrische op name bleek onmogelijk. Want na de aanhouding oordeelde een gerechtspsychiater opnieuw dat ze geen onmiddellijk gevaar vormt voor haar omgeving. Een buurvrouw dreigend: „Ze moet zich hier niet laten zien, want dan..." (Advertentie) de belangen van Schouwen-Dui veland in dit geval van groot be lang is. Verseput benadrukt dat het college de zaak nauwlettend volgt. Zo staat op woensdag overleg gepland met de Stich ting Kustbelang en op donder dag wordt gesproken met pro jectuitvoerder PMR. De zorgen over het te krappe tijdspad wil de wethouder daarin aan de or de stellen. Middelburg - Gravenstraat 3 Tei: 0118 644587- Goes - Gahzepoortsf raat 20-22 - Tel: 0113 253713 OP DE COMPLETE BRIL (montuur en glazen) alle merken en soorten glazen brilcollectie 2006-2007 IWALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl en op zoek naar leuke, betaalbare kleding? mama-ucious5 Van Belle Baby bobyspeciaolzooh President Rooseveltlaan 772 in Vlissingen Telefoon 0118 449098 Inlichtingen: Shop 54 Scheldestraat 54 Vlissingen 0118-417423 Ie ETAGE WIBLTASSEN, TROLLY'S KOFFERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31